QASKON NAĞILI VƏ SƏMAVİ ŞUŞA
Nigar NƏRİMANBƏYOVA: “Yaxşı rəssamı bütün dünyada başa düşürlər, çünki rəssamlığın dili bir növ esperantodur və buna görə də hər yerdə anlaşılır”
Nigar Nərimanbəyovanı haqlı olaraq azərbaycanlı-fransız rəssam adlandırırlar, çünki onun yaradıcılığı iki fərqli mədəniyyəti özündə cəmləşdirib və üzvi surətdə birləşdirib. Bu da təəccüblü deyil, çünki Nigar xanım azərbaycanlı-fransız ailəsində anadan olub. Məhz buna görə də Şuşa dağlarının parlaq koloriti, Bakının isti küləyi və parlaq günəşi yumşaq fransız pasteli ilə birlikdə onun qanındadır. Amma məşhur rəssamın söylədiyi kimi, bu məsələ beynəlmiləl ailədə doğulmaqla deyil, onun uşaqlıq illəri ilə bağlıdır. Həmin illərdə fransız nağılları, impressionistlərin albomları, XX əsrin ortalarında Azərbaycanın ikonik və tanınmış rəssamları olan onun görkəmli atasının və dostlarının rəsmləri var idi.
- Sizi azərbaycanlı-fransız rəssam adlandırırlar. Bu, nə dərəcədə doğrudur? Sizdə Azərbaycan və Fransa mədəniyyətlərinə aid nə var? Belə müxtəlif rəssamlıq ənənələrini nə dərəcədə ahəngdar birləşdirirsiniz?
- Gəlin, ondan başlayaq ki, mənim qanımda iki böyük mədəniyyət qarışıb - fransız və Azərbaycan. Nənəm İrma Lya Rode Fransanın cənubunda, heyrətamiz dərəcədə gözəl bir yer olan Pau şəhərindəndir. Babam Fərman Yaqub oğlu Nərimanbəyov Şuşa şəhərindən olan azərbaycanlıdır. Onlar 1918-ci ildə Tuluzada tanış olublar. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə Bakı şəhərinin general-qubernatoru olan ulu babam Əmirbəy Nərimanbəyov o vaxt 100 nəfər istedadlı azərbaycanlı tələbəni Avropanın ən yaxşı universitetlərində oxumağa göndərmişdi. Onlar arasında mənim babam da var idi. O, energetika mühəndisliyi üzrə təhsil almaq üçün Tuluza Universitetinə yollanıb. Nənəm isə həmin universitetdə kuturye ixtisası üzrə təhsil alıb. Onlar ilk baxışdan aşiq oldular, daha sonra evləndilər. 1926-cı ildə isə gənclər Fransanın şimalındakı Kann şəhərinə köçüblər. Orada magistratura təhsillərini davam etdirən zaman atam Vidadi Nərimanbəyov anadan olub.
1930-cu ildə sovet Azərbaycanına qayıtdılar. Babam vətən üçün çox darıxırdı və Şuşanı nənəmə göstərmək istəyirdi. Nənəmin Şuşa serpantininin fonunda oturduğu, balaca atamı isə dizləri üstə tutduğu fotoşəkil də var. Qeyd etməliyəm ki, nənəm Şuşaya valeh olmuşdu. Burada Azərbaycan elitası və xarici dilləri bilən aristokratlarla dostluq edirdi. Orada rahat idi, fransız dilindən başqa heç bir dildə danışmasa da, özünü tamamilə buranın insanı kimi hiss edirdi.
1930-cu illərdə nənəm Fransadan Bakıda tapılması mümkün olmayan kitablar gətirib. Bunlar impressionistlərin, Van Qoqun, Renuarın, Matisin albomları idi. Mən onları indiyədək xatırlayıram. Qardaşımla mən onları daima vərəqləyir və oxuyurduq. Bizə formanı, rəngi, kompozisiyanı məhz belə hiss etməyin lazım olduğunu öyrətmişdilər. Nənəm ömrünün sonuna kimi paltarlar, paltolar, papaqlar tikib. Onun müştəriləri Elmira Şahtaxtinskaya, Sara Aşurbəyli, Əminə Dilbazi kimi Azərbaycanın tanınmış qadınları olub. Nənəm onlar üçün inanılmaz dərəcədə parlaq və eleqant obrazlar yaradıb. O, yaradıcı insan idi və bu, mənə də keçib. Fransız rəssamlığını, kitabları, mədəniyyəti tərbiyə ilə birlikdə mənimsədik: nənəmlə yalnız fransızca danışırdıq, o, bizə nağıllar danışır, fransız mahnıları oxuyurdu. Amma eyni zamanda paralel olaraq Şuşa da var idi. O da bizim “damarlarımızdan axırdı”.Bu musiqi, rəng, rəng keçidləri, dağlar, quşlar, çaylar və şəlalələr idi... Uşaq vaxtı yay aylarını Şuşada keçirirdik. Fransadakı sərgilərdə deyirlər ki, sizin necə maraqlı üslubunuz var. Bu üslubun adının nə olduğunu soruşurlar. Bu üslubu özüm fikirləşmişəm. O, oneirik xromatizm adlanır: rəngli yuxular və röyalar. Kətan üzərində nağıl – Şərq və Qərb notlarını, ecazkar xarakterləri, gözəl insanların portretlərini, insan sifətli quşları, təbiətdə olmayan heyvanları yaradıram. Həmişə rəsmlərimin yanında çoxlu insan toplaşır. Artıq məni yaxşı tanıyanlar da var. Onlar mənim yeni işlərimə baxmağa gəlir və həmişə bu sehrli üslubu qeyd edirlər: bu üslubla sanki rəsm içəridən parlayır. Bu, məncə, iki böyük mədəniyyətin - Azərbaycan və Fransa mədəniyyətinin qarışmasından yaranan “kokteyl” sayəsində baş verir.
- Siz də atanız - xalq artisti Vidadi Nərimanbəyov kimi həm Parisdə, həm də Bakıda yaşayırsınız. Ailənizin tarixini nəzərə alsaq, Fransaya bu sevgi genetik olaraq sizə xasdır, yoxsa bu ölkəyə münasibətiniz tədricən formalaşıb? Bir rəssam kimi Fransa rəssamlıq ənənələri sizə necə təsir göstərib?
- Mən uzun müddətdir, yəni ötən əsrin 90-cı illərinin sonlarından Fransada yaşayıram. Atam Fransanın Kann şəhərində anadan olub və buna görə də genetik olaraq bu ölkə bizi hər zaman özünə cəlb edib. Sovet dövründə çox gənc olanda xaricə getmək çətin idi və nənəmin vətəninə gedəcəyimi xəyal edirdim. O, həmişə deyirdi ki, mən Parisi, Orse muzeyini, Luvr muzeyini görəcəyəm, onların zallarını gəzəcəyəm və sevimli Dominik İnqresi, Delakruanı, fransız neoklassizmini görəcəyəm... Nəhayət, 1990-cı illərdə ailəmlə birlikdə Fransaya getdim. Paris isə xəyallarımda təsvir etdiyim kimi idi. Bu, havada musiqi, şeir, ilham və romantizmin “uçuşduğu” şəhər idi.
İlk bir neçə il Parisin aktyorların, rəssamların və heykəltaraşların yaşadığı bohem regionu olan Bulonda yaşadım. Oradakı qızılgülün, qəhvənin, təzə bişmiş baqetin ətrini, ağ kətanı xatırlayıram.... Bir sözlə, Parisin ab-havası ilə bağlı stereotip şəklində mövcud olan hər şey doğru çıxdı: Kiçik kafelər, səhərlər qəhvə içib qəzet oxuyan daimi müştərilər, bir də dəftərlə gəzməyi, eskizlər çəkməyi, küçə musiqiçilərinə qulaq asmağı sevən mən. Bu fransız koloriti rəsmlərimdə var.
Bundan başqa, həftədə bir dəfə bu enerjidən qidalanmaq, daxili səviyyəni böyük ustadlar səviyyəsində saxlamaq üçün mütləq Luvr muzeyinə gedirəm. Bu mənim üçün çox vacibdir. Uşaqlıq illərində Bakıda, Parkovaya küçəsində yaşayırdıq. Hazırda həmin küçədə gözəl parklar var. O vaxt həmin küçədə çox sayda qonşunun yaşadığı italyan üslubunda eyvanları olan birmərtəbəli evlər var idi. Atamın dostları, rəssamlar hər axşam bizə qonaq gəlirdilər. Onlar emalatxanadan gəlib, bizim evə yığışıb böyük tut ağacının altında çay içirdilər: Səttar Bəhlulzadə, Viktor Qalyavkin, Qorxmaz Əfəndiyev, Müslüm Abbasov, Fərhad Xəlilov. Mən isə bütün günü molbertin qarşısında oturduqdan sonra onların yayına gəlir və yeni akvarel göstərdim. Məni çox tərifləyirdilər. Səttar Bəhlulzadə məni qucağına alıb mənim böyük rəssam olacağımı dedi.
Uşaqlıq illərim çox gözəl keçib. Yadımdadır, nənəm rəsmlərimi götürüb öz mənzilinin divarlarından asırdı. Mənim rəsmlərimi çox sevirdi. Bütün uşaqlığım musiqi, şeirlər, böyük şəxsiyyətlərin rəsmləri ilə keçib. İndi isə Parisdə yaşayaraq bunu həyatda qazandığım biliklər kimi hiss edirəm.
- Valideynləriniz sizin və qardaşınızın rəssamlıqla məşğul olmasını istəyirdi? Uşaqlıq və gənclik illərindəki yaradıcılığınıza ilk reaksiya necə idi?
- Rəssam olacağıma şübhə yox idi, bu çox təbii hal idi! Fantastik dərəcədə gözəl rəsmlər, gələcək paltarların eskizlərini hazırlayan nənəm sürgündə olarkən də yaradıcılığını davam etdirirdi. Bəli, babamla nənəm də 1937-ci ildə, yəni Stalin repressiyası Azərbaycana çatan zaman həbs olunub və sürgünə göndərilib. Nənəm sadəcə fransız olduğu üçün Qazaxıstana sürgün edilib. Bakı qubernatorunun oğlu, görkəmli ictimai-siyasi xadim, Zaqafqaziya Seyminin, Azərbaycan Milli Şurasının və Azərbaycan Parlamentinin üzvü, 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycanın İstiqlal Bəyannaməsini imzalayanlardan biri, pantürkizmdə ittiham edilərək Nargin adasında güllələnən Nəriman bəy Nərimanbəyovun qardaşı oğlu olan babam isə Kolımaya sürgün edilib.
Belə ki, nənəm Qazaxıstanda, sonra isə Səmərqənddə sürgündə olarkən daim tikiş tikir və deyirdi ki, yaradıcılıq onu ölməyə qoymur. Bu unikal bir haldır: rus dilini bilmədiyi halda belə sürgündə də lazımlı olmağı bacarırdı. O, daha sonra bizə danışırdı ki, müxtəlif millətlərdən olan qadınların əhatəsində olduğu əcnəbilər üçün düşərgənin qadın baraklarında səhər tezdən masanın üstünə qalxaraq onlara “Marselyeza” oxuyarmış. Bununla da şəhər sakinlərinin əhvali-ruhiyyəsini qaldırarmış. Onun mahnısı qadın düşərgəsinə yayıldı və hətta yaxınlıqda yerləşən kişi düşərgəsindəki məhbuslar da qulağına da çatmışdı. Rus yazıçısı Varlaam Şalamov “Kolıma hekayələri” kitabında barakda hər səhər “Marselyeza” oxuyan nənəm haqqında bəhs edib.
Buna görə də başa düşdüyünüz kimi, rəssam olmamaq şansım yox idi. Yaradıcılıq mövzusunu davam etdirsək, həyatının ən çətin anlarında nənəmi tikiş və musiqi xilas edib. Məni xilas edən isə rəssamlıq, kətan və boyalardır. Rəsmlərimin yanına toplaşanlar hər şeyi hiss etdiklərini deyəndə, bu, təbii ki, böyük xoşbəxtlikdir. Hamımız uşaqlıq illərinin “məhsuluyuq”.
- Elə rəssamlar var ki, onları şöhrət maraqlandırmır, digərləri isə uğura can atır. Özünüzü hansı kateqoriyaya aid edirsiniz?
- Mən şöhrətin maraqlı olmadığını söyləyən rəssamlara inanmıram. Əgər siz şöhrəti insanların yaradıcılığınıza cavabı kimi qəbul edirsinizsə, bu gözəldir. Doğrudur, bu zaman bəzi ordenlər, diplomlar və s. ilə mükafatlandırılmaya da bilərsiniz. Əlbəttə ki, rəsmi olaraq mükafatlandırılmanız əladır, xoş hisslər yaradır. Amma inanıram ki, rəssam sərgilərdə, rəsm layihələrində iştirak etməlidir, çünki əks halda onun ictimaiyyətlə, tamaşaçı ilə əlaqəsi kəsiləcək. Tamaşaçılarınızın, yəni sizi başa düşən və gözləyən insanların axtarışı məhz sərgilərdə baş verir. Buna görə də Avropanın müxtəlif ölkələrində və artıq bir neçə sərgi keçirdiyim Azərbaycanda böyük rəsm layihələrində iştirakdan heç vaxt imtina etmirəm. Əgər tamaşaçıların sizin işinizə olan sevgisini nəzərdə tuturuqsa, şöhrət lazımdır. İnsanların rəsmlərini əldə etməyə can atması, evlərindən asması, kiməsə hədiyyə etməsi və ya rəsmləri sərgilərdə, salonlarda alması – bütün bunlar onların kiminsə evində yaşamağa davam etməsi deməkdir və bu, çox böyük xoşbəxtlikdir. Qürur duyuram ki, Bakıdakı emalatxanamda praktiki olaraq bir dənə də olsun rəsm əsərim yoxdur, hamısı Azərbaycan xalqının əlindədir.
- Bir yazıçıdan onun ən çox hansı kitabını sevdiyini soruşanda cavabı belə olur: sonuncusunu. Bəs bu, rəssamlarda necədir? Sevdiyiniz və sevmədiyiniz işləriniz varmı?
- Obrazlı desək, sevgi ilə böyüdə bilməyəcəyim “uşağı” dünyaya gətirə bilmərəm. Bu, yaradıcılığa da aiddir. Odur ki, eskizlərdən tutmuş rəsmlərə qədər bütün əsərlərim sevgi və məhəbbətlə ərsəyə gətirilib. Həyatda olduğu kimi yaradıcı mərhələlər, pillələr var: böyümə və ya Pikassodakı kimi, çəhrayı dövr, daha sonra kubizm, abstraksionizm. Gənclik illərində yaranan tablolar var və mən onları çox sevirəm, çünki həmin rəsmlər də “gəncdir”, hətta müəyyən mənada “sadəlövhdür”. Daha sonra yetkin şəxs olaraq iş ab-havasında əsərlər yaratmağa başladım. Hətta sürrealist bir dövr var idi, dramla, bütöv bir silsilə rəsmlər çəkdim, amma bir də qalmadı. Onların hamısı Fransa, Azərbaycan, Rusiya və başqa ölkələrdəki şəxsi kolleksiyalardadır. Rəsmlər insanlar kimidir, yəni onların da yaşları var. Məsələn, çox “yetkin” əsərlər bütün həyatınızı yenidən düşündüyünüzə dəlalət edir. Təbii ki, ən çox sevilən, son rəsmlərdir. Həmin rəsmlər yaradılan zaman müəyyən səviyyəyə çatdığınızı və daha da zənginləşdirilmiş üslubda işlədiyinizi hiss edirsiniz. İndi mən xüsusi dövrdəyəm. Akvarel, pastel, yağlı boyalar var, amma qrafik işlər mənim üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Yağlı boyalarda işləyərkən - bu kifayət qədər uzun bir prosesdir - bir neçə mərhələdə bir kətan yaradırsınızsa, qrafik işlər bir saat yarım ərzində doğulur. Çoxlu sayda rəsmlərimi artıq qrafik işlərə dəyər verənlər alıb. Amma hələ çox əsərlər var və mən onları gələcək sərgi üçün saxlamışam.
Mən tez-tez fəxri qonaq kimi kulinariya müsabiqələrində, məsələn, Fəxrəndə Həsənzadə ilə iştirak edirdim. Həmin müsabiqələrdə qaliblərə hər zaman qrafik işlərimi təqdim edirdim. İştirakçılar isə məhz bu mükafatı qazanmağa can atırdılar. Onlar möhtəşəm milli yeməklər hazırlayırdılar. Bilirdilər ki, qalib gələcəkləri təqdirdə Nigar Nərimanbəyovanın rəsmi ilə mükafatlandıralacaqlar. Bundan əlavə, qrafik işlərimdən kitabların üz qabığının hazırlanmasında istifadə olunub. Uzun müddətdir ki, Azərbaycan yazıçısı Lalə Umud ilə əməkdaşlıq edirəm. Onun bütün kitablarının üz qabıqlarının dizaynını hazırlamışam. Buraya bu yaxınlarda işıq üzü görən “Ağabala”, o cümlədən “İntuisiya”, “Kloun və balerina”, “Zəngçiçəyi vaxtı” kitabları daxildir. Onun bu yaxınlarda yağlı boya ilə çəkilmiş “Şeytanqanqalı” romanı işıq üzü görəcək. “Xarıbülbül çiçək açanda” nağıl silsiləsi də hazırlanır. Bu kitabın üz qabığının dizaynı da mənə məxsus olacaq.
Demək istərdim ki, mənim yaradıcılığımda qrafik işlərin yeri başqadır. Rəsmi uzun müddət düşünmək, hazırlanmaq və yalnız bundan sonra kətana köçürmək lazımdır. Qrafik iş isə tez, assosiativ şəkildə həyata keçirilir və bu mənada yüngül poeziyanı xatırladır. Buna görə də qrafik işlər mənim həyatımda ayrı bir hekayədir.
- Yayda mədəni həyat intensivliyini itirir. Yaxın aylarda sənətsevərləri nə gözləyə bilər? Sizin iştirakınızla hansı sərgilər və harada keçiriləcək?
- Bəli, yay ayları sərgilər və incəsənət layihələri üçün “ölü mövsüm”dür. İnsanlar istirahət edir, güc yığır. Amma məndə belə bir anlayış yoxdur. Mənim üçün ən yaxşı istirahət fırça və kətandır. Çalışmayanda özümü pis hiss edirəm. İşimi zirvəyə qalxmaqla müqayisə edə bilərəm. Bir eskiz çəkdikdə, boyaları qarışdırdıqda, fırça ilə toxunuşlar etdikdə qəlbimdə adrenalin axır, Kosmosla, Tanrı ilə birbaşa əlaqə başlayır. Bunu bitirdikdə isə bunu necə etdiyini başa düşmürsən. Bu, yaradıcılığın ən yüksək zirvəsidir. Bunu adrenalinsiz yaşaya bilmərəm.
Hazırda Fransa rəssamları salonunda 2024-də təqdim olunacaq rəsm üzərində işləyirəm. Təxminən 600 il əvvəl XIV Lüdovik tərəfindən təşkil edilən bu salon hər il Fransa prezidentinin himayəsi altında Qrand Palenin ən böyük sərgi salonunda keçirilir. Rəsm əsərlərini 30 akademikdən ibarət münsiflər heyəti seçir. Onların adlarını heç kəs bilmir. Münsiflər heyəti hər bir rəssamın bir rəsmini seçir, yaxud rəssamın əsərləri salonun - Fransa İncəsənət Akademiyasının meyarlarına uyğun gəlmirsə, ümumiyyətlə, heç bir əsər seçmirlər. Mən fəxr edirəm ki, burada Azərbaycanı bir neçə dəfə təmsil etmişəm. Üstəlik, çox yüksək peşəkar səviyyədə olan Avropa rəssamlığının bu sərgisində iştirak edən yeganə azərbaycanlı qadınam. Təbii ki, insanlar arasında populyar olan çox sayda sifarişlər, nağıl üslubundakı portretlər üzərində işləyirəm. Əgər Parisdən əsərlərimi gətirə bilsəm, o zaman Bakıdakı sərgim yayda baş tuta bilər. Əks halda sərgini daha gec tarixə, yəni Yeni ilə yaxın vaxta keçirmək lazım gələcək. Bakıdakı tələbələrimin də sərgiləri planlaşdırılır.
Pandemiya zamanı anam xəstələnəndə Parisdən Bakıya gəldim. Lakin o vaxt da sakit otura bilmədim və buna görə də çoxsaylı layihələrdə, o cümlədən Şuşada keçirilən birinci “Xarıbülbül” Beynəlxalq Festivalında iştirak etdim. Çox maraqlı layihə idi: dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan 13 rəssam xarıbülbül heykəllərini öz üslublarında ərsəyə gətiriblər. Biz xarabalığa çevrilmiş Ağdamı, Füzulini gəzdik, möcüzəvi yerə - Şuşaya qalxdıq. Bizim heykəllərimiz Şuşa dağları fonunda, muğam sədaları altında inanılmaz görüntü yaratmışdı. Əcdadlarımın doğulduğu Şuşa torpağını öpdüm.
Beləliklə, Bakıda bir çox layihələr həyata keçirmişəm. 6 yaşından 75 yaşına kimi olan tələbələrimlə Rəssamlar İttifaqımızda keçirdiyimiz sərgini qeyd etmək istərdim. Bu sərgi 44 günlük Vətən müharibəsində şəhid olan hərbçilərimizin xatirəsinə həsr olunub. Sərgidə təqdim olunan rəsmlər tamaşaçılarda çox güclü təəssürat yaradıb.
- Bəs Avropa tamaşaçılarının Azərbaycanın təsviri incəsənətinə münasibəti necədir? Buna ekzotika kimi baxırlar? Yoxsa milli rəssamlığımızı Qərbi Avropa təsviri incəsənət məktəbinin bir hissəsi hesab etmək olar (mövzular, süjetlər, üslublar və s.)?
- Hesab edirəm ki, ekzotika kimi anlayış yoxdur. Rəssamların əsərlərində kolorit olmalıdır. Azərbaycan rəssamlarının əsərlərində isə milli kolorit. Kulinariya sahəsində olduğu kimi. Amma musiqi, rəsm kimi incəsənət müəyyən qanunlara uyğun olaraq mövcuddur və onlar tamamilə hər kəs üçün başadüşüləndir. Texnika dəyişə bilər. Azərbaycan məktəbi daha parlaq rəngdədir, çünki günəşli günlər çoxdur, dənizimiz var. Ölkəmizdə buludlu günlər, demək olar ki, yoxdur, yay uzundur və buna görə də rənglər parlaqdır, rəsm açıqdır. Avropa məktəbi daha incə və zərifdir. Rənglər sakit, pastel, orta intensivlikdədir. Bəli, fərqli olduğumuz məsələ yalnız budur. Amma yaxşı rəssamı bütün dünyada başa düşürlər, çünki rəssamlığın dili bir növ esperantodur və buna görə də hər yerdə anlaşılır. Azərbaycanda isə elə rəssamlar var ki, bütün dünyaya öz dillərində danışırlar və onları da başa düşürlər. Buraya Tahir Salahov, Vidadi Nərimanbəyov, Toğrul Nərimanbəyov, Səttar Bəhlulzadə, Fərhad Xəlilov, Qorxmaz Əfəndiyev və s. daxildir. Bu, ən yüksək səviyyədir.
Mən rəsm ərsəyə gətirəndə hər kəsin onu başa düşməsini istəyirəm. Bununla bağlı nəyisə izah etmək istəmirəm. Fransada keçirilmiş son salonda Çin nümayəndə heyətinin üzvləri, yaponlar, fransızlar, təbii ki, azərbaycanlılar mənə yaxınlaşır, heyran olduqlarını bildirirdilər.
- Siz rəsm əsərləri yaratmaqla, sərgilərdə iştirak etməklə yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olursunuz. Şagirdlərinizə aşılamağa çalışdığınız fundamental məsələ nədir?
- Mən özümlə bağlı nümunəni göstərirəm. Divarlardan asılan diplomlarımı görürlər. Onlar bilirlər ki, mən bir neçə incəsənət layihələrinin iştirakçısıyam. Məsələn, 2013-cü ildən biznes-art salonlarında, Yeliseydə, Luvrda Pyer Karden salonunda, Monako və Kannda “Dünya Rəssamları” salonunda, həmçinin fərdi sərgilərində.
Fransa Milli Mədəniyyət Assosiasiyası “Adajio” rəsminə görə məni “Qızıl Kətan 2016” adlı diplomla təltif edib. Bu, indiyədək mənə verilən ən vacib diplomdur. Əlbəttə ki, mənə başqa az əhəmiyyətli olmayan diplomlar da verilib. Buna görə də böyük uğur qazanmaq və tanınmaq üçün onları güclü və yaxşı rəssam olmağa çalışmağa ruhlandırıram. Onlara söyləyirəm ki, çalışın insanlar sizin rəsmlərinizi almaq, evlərində heyranlıqla baxmaq istəsinlər. Mən onları motivasiya edirəm. Amma mən həm də gənc tələbələrimdən - onların müasir gənclik enerjisindən, üsyankarlığından, azadlıq ruhundan qidalanıram, çünki şagird və müəllim bir-birinə birləşmiş qablar kimidir.

Nigar NARIMANBEYOVA: "A good artist is understood all over the world, because the language of painting is as common as Esperanto"
Nigar Narimanbekova is rightly called an Azerbaijani-French artist, as her works absorb and organically combine two different cultures. It is not surprising, because Nigar was born in an Azerbaijani-French family. That is why the bright colours of Shusha mountains, hot winds and the bright sun of Baku together with soft French pastels are in her blood. But the famous artist herself claims that it has to do with her childhood more than her birth into an international family. She was exposed to French fairy tales, Impressionist albums and the paintings of her prominent father and his friends - cult and iconic artists of mid-20th century Azerbaijan.
"You have also been known as a French Azeerbaijani. How accurate is this definition? What do you have from Azerbaijani and French culture? How harmoniously do you combine such different artistic traditions?"
"Well, I have two great cultures mixed in my blood - French and Azerbaijani. My grandmother Irma La Rode is a native of Pau, an amazingly beautiful place in the south of France. My grandfather is Farman Yagub-oghlu Narimanbeyov, an Azerbaijani from Shusha. They met in 1918 in Toulouse. The thing is that during the rule of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR), my great-grandfather Amirbey Narimanbeyov, then governor-general of Baku, sent 100 talented Azerbaijani students to study in the best universities of Europe. My grandfather was among them. He applied to the University of Toulouse to become an electric engineer. My grandmother studied at the same university to become a couturier. They fell in love at first sight, then married. And in 1926, when the young couple moved to Caen in the north of France, where they continued their master's studies, my dad Vidadi Narimanbeyov was born.
"In 1930, they returned to Soviet Azerbaijan, because my grandfather missed his homeland very much and wanted to show Shusha to my grandmother. There is even a photograph of my grandma sitting and holding my little dad on her lap against the background of the Shusha serpentine. She was incredibly impressed with Shusha, where she made friends with the Azerbaijani elite and aristocrats who knew the languages. She felt comfortable there, she felt as one of the natives there, although she did not speak any other language but French.
"In the 1930s, my grandmother brought books from France that were impossible to see in Soviet Baku. These included the albums of Impressionists, Van Gogh, Renoir, Gauguin, Matisse. I remember them since my childhood. My brother and I used to leaf through them all the time. We were taught that this is how we should feel the form, colours and composition. My grandmother sewed dresses, coats, hats till the end of her life. Among her clientele were the famous women of Azerbaijan, including Elmira Shahtakhtinskaya, Sara Ashurbeyli, Amina Dilbazi. She created incredibly bright and elegant images for them. She was a creative person, and I inherited this feature from her. I have absorbed French painting, books, and culture since my childhood: my grandmother and I spoke only French, she told us fairy tales and sang French songs. But in parallel, there has always been Shusha in our blood. This means music, colours, colour transitions, mountains, birds, streams and waterfalls... We used to spend every summer in Shusha. And to this day, when I work in France, at exhibitions, people show interest in my style, asking me the name of it. In fact, this is my own invention, which I call oniric chromatism, or coloured dreams. I create a fairy tale on canvas with oriental and western touches, with marvellous characters, portraits of beautiful people, birds with human faces, animals unknown in nature. My paintings always draw the attention of a large number of people. Some of them know me well. They come to see my new works and always notice this magical style - as if the painting is glowing from within. This happens, I believe, because of the cocktail coming from a mix of two great cultures, Azerbaijani and French."
"Like your father, People's Artist Vidadi Narimanbeyov, you live both in Paris and Baku. Is this a genetic love for France, given the history of your family, or something that formed gradually? What was the influence of French painting on you?"
"I have been living in France for a long time, since the late 1990s, because we are French by blood. My dad was born in France, in Caen. So genetically this country has always attracted us. In Soviet times, when I was very young, it was difficult to travel abroad, and I dreamed of going to my grandmother's homeland. She always said that I would see Paris, the Musée d'Orsay, the Louvre, walk through its halls and see our favourite Dominique Engr, Delacroix, French Neoclassicism.... Finally, in the 1990s we all travelled to France. Paris turned out to be exactly as I had drawn it in my dreams. It was a city of music, poetry, inspiration and romanticism for me.
"For the first few years I lived in Boulogne, a bohemian neighbourhood in Paris where actors, painters and sculptors lived. And I remember those smells of roses, coffee, freshly baked baguette, white canvas... In short, everything that exists as a stereotype about the atmosphere of Paris, it all turned out to be true. Small cafes, their regulars who drink coffee and read newspapers in the morning, and me, who likes to walk around with a notebook and makes sketches listening to street musicians. This French flavour is present in my paintings.
"Plus, once a week I drop a visit to the Louvre to feed on this energy, to keep my inner bar at the level of great masters. It is very important for me. When I was a child in Baku, and we lived on Parkovaya Street, which is hosting beautiful parks today, but back then it had only one-storey houses with Italian balconies. There we had many neighbours, too. Every evening my dad's friends, artists, came to visit us. They would come from their studios, gather at our place and drink tea under a big mulberry tree: Sattar Bahlulzade, Viktor Galyavkin, Gorkhmaz Efendiyev, Muslim Abbasov, Farhad Khalilov. And I would sit at the easel all day long, run to them to show some of my new watercolours. They praised me very much. Sattar Bahlulzade would take me in his arms and say that I would be a great artist one day.
"I had an incredible childhood. I remember my grandmother would take my artworks and hang them on the walls of her apartment. She loved my childhood creativity very much. My whole childhood was filled with music, poems, paintings of great personalities. And now, living in Paris, I feel it as a valuable asset of my life."
"Did your parents want you and your brother to paint? What was their first reaction to your works during your childhood and adolescence? "
"I have never questioned my being an artist, it was so natural! My grandmother, who used to make fantastically beautiful sketches, sketches of her future dresses, continued to create even while in exile - she and my grandfather were arrested in 1937 by the Soviet authorities. She was exiled to Kazakhstan only for being a French. My grandpa was the son of the Baku governor, nephew of Narimanbey Narimanbeyov, a prominent public and political figure, a member of the Transcaucasian Sejm, the National Council of Azerbaijan and the Azerbaijani Parliament, one of those who signed the act of independence of Azerbaijan on May 28, 1918, accused of pan-Turkism and shot on Nargin Island, was exiled to Kolyma.
"So my grandma, being in exile in Kazakhstan and then in Samarkand, sewed all the time and said that her creativity kept her alive. This is a unique case: she did not speak Russian, but she managed to be in demand even in exile. According to her stories, in the women's barracks of the camp for foreigners, she was surrounded by women of different nationalities. In the mornings she would get on the table and sing Marseillaise to encourage the fellow inhabitants of barracks. Her singing would spread throughout the camp and even reached the ears of prisoners in the men's camp located nearby. In his book Kolyma Stories, Russian writer Varlaam Shalamov tells about my grandma, her singing of Marseillaise every morning in the barracks.
"So, there was no chance of not becoming an artist for me. As to the creativity, even in the saddest moments of my life, it is painting, canvas and colours that save me, just as sewing and music once saved my grandma. When people who come to see my paintings say that they can feel everything, it is a great moment of joy for me. We all come from childhood."
"There are artists who do not care about earthly fame, while others strive for success. Which category do you belong to? "
"I don't believe artists who say they don't care about fame. If we consider fame as a spiritual response to our works, then that's fine. There may be no awards, diplomas and so on, although it is great and pleasant to be officially celebrated and praised. But I believe that an artist cannot but take part in exhibitions and art projects, because otherwise he loses touch with the audience. Finding your audience, those people who understand and wait for you, happens precisely at exhibitions. That is why I never refuse to participate in large art projects in different European countries and in Azerbaijan, where I have already held several exhibitions. Fame is necessary if we understand it as the love of the audience for the art. When people try to buy your paintings, hang them in their homes, or you give them to someone, means that your paintings and drawings continue to live in someone's home. This is great! I am very proud that I have practically no paintings left in my Baku studio, they have all been distributed among the audiences."
"A writer asked about his favourite book often points to his last one. What about artists? Do they have favourite and unfavourite works?"
"I cannot give birth to a child without love, if I may put it that way. The same is true about creativity. That is why all my works are created in love and with love, from pencil sketches to paintings. Creativity also has stages, same as in life: the periods of grow-up, or, as Picasso would say, the pink period, followed by cubism, then abstractionism. There are paintings created in deep youth, I love them very much, they are young, even naive. And then I have my mature works. There was even a surrealistic period full of drama. I created a whole series of paintings, but none of them remain. They are all in private collections in France, Azerbaijan, Russia and other countries. Paintings are like people, they age with time. For example, very mature works are a demonstration of rethinking your whole life. And, of course, the last series of works is the most favourite, when you reach a certain level of maturity to be able to enrich your style. I'm going through my special period now. I have watercolours, pastels, oils, but graphics have a special meaning for me. If working with oil, which is quite a long process, it takes me several stages. Graphic works are born literally in an hour and a half. A large number of my paintings have already been purchased by connoisseurs of graphics. But there are still quite a few works, and I am keeping them for a future exhibition.
"Quite often I was invited to cooking contests as a guest of honour. For example, at Fakhranda Hasanzade's, where I always gave my graphic work to the winners. And the participants would make amazing national dishes, trying to get my works, knowing that Nigar Narimanbeyova would reward them with her pictures. I also did some graphic works for book covers. I have been working together with the wonderful Azerbaijani writer Lala Umud for a long time. I have designed the covers of all her books: Aghabala, Intuition, The Clown and the Ballerina, The Time of Bells. She is going to publish her novel Thistle, which includes oil paintings. As well, we are going to see a series of her fairy tales When Khary-Bulbul Blooms also with my cover.
"By the way, graphics has a special place in my art. Paintings take longer to think about, to prepare and to put on canvas than graphics, which are done quickly, intuitively. It is like composing light poems. That is why graphic sheets are a separate story in my life."
"Usually, cultural life loses intensity in the summer season. What can the fans of painting see in the coming months. Are you planning to hold exhibitions? If yes, then where?"
"Yes, the summer months are a dead season in terms of exhibitions and art projects. People enjoy their vacations, gaining strength. But for me, the best rest is drawing something with my brush on a canvas. When I don't work, I feel I get sick. I can compare my work to climbing to the top. When I make a sketch, mix colours, make strokes, I get a boost of adrenaline, feel a direct contact with the Cosmos, with God. When I finish, I just don't realise how I did it. It's the ultimate aerobatics. I cannot live without this adrenaline.
"I am currently working on a painting that will be presented at the Salon des Artistes Français 2024. This salon was organised over 600 years ago by Louis XIV, and is held annually in the largest exhibition hall of the Grand Palais under the auspices of the French President. The works are selected by a jury of 30 academics. Nobody known their names because the composition is classified. The jury members select one painting from each artist or do not select anything at all, if the works do not comply with the criteria of the Salon, the French Academy of Arts. And I am very proud that I have already exhibited there several times from Azerbaijan. In fact, I was the only woman who participated in this show of European painting organised at a very high professional level. I also continue working on a large number of orders, making portraits in my fairy-tale style, which is very popular among the audiences. If I manage to transport my works from Paris to Baku, I may hold an exhibition in Baku in summer. Otherwise, the event will have to be postponed to a later date, closer to the New Year. We are also planning to hold exhibitions of my students from Baku.
"During the pandemic, when my mother fell ill, I came from Paris to Baku. However, I could not sit idly by. So I took part in a large number of projects, including the first international festival Khary Bulbul held in Shusha. It was a very interesting project: 13 artists from different countries of the world painted the sculptures of Khary Bulbul in their own style and manner. We visited the ruined towns of Aghdam and Fuzuli, climbed up to this miracle town of Shusha, where you can see the sculptures against the background of Shusha mountains and listen to the incredible sound of mugham. You know, I kneeled and kissed the land of Shusha when I arrived there; the land of my ancestors.
"So I have been able to implement many projects in Baku. I would like to mention the exhibition that my 6-75 year old students held in the Union of Artists of Azerbaijan. It was dedicated to the soldiers and officers fallen in the 44-day Patriotic War. Their paintings made a very strong impression on the audience."
"How do European viewers react to Azerbaijani fine art? Do they find it exotic? Can we consider the Azerbaijani national painting part of the Western European school of fine arts because of themes, subjects, style, etc.?"
"I do not believe that something may be exotic. Colours must be specific, which is true for the works of Azerbaijani artists. It is the same as in culinary. But art, like music and painting, follows certain canons, which are clear to everyone. Techniques can change. The Azerbaijani school of painting is brighter in colour, because we have a lot of sun, sea, almost no cloudy days, long summers. Therefore the colours are bright, paintings are straightforward. The European school is more refined and delicate, colours are calm, pastel, with moderate intensity. This is our difference. But a good artist is understood all over the world, he does not need any special techniques, because the language of painting as common as Esperanto. It is understandable everywhere. In Azerbaijan, there are artists who can speak to the whole world in their own language, and they will be understood. These include Tahir Salahov, Vidadi and Toghrul Narmanbeyovs, Sattar Bahlulzade, Farhad Khalilov, Gorkhmaz Efendiyev... This is the highest level.
"When I create a canvas, I want it to be understood by everyone so that I don't have to explain anything. At the last Salon, I was approached and praised by the members of the Chinese delegation, the Japanese, the French and, of course, the members of our diaspora."
"In addition to painting and holding exhibitions, you also continue teaching. What is the fundamental thing that you try to convey to your students that has nothing to do with craft, but with art?"
"Just my own example. They see my diplomas and certificates hanging on the walls, they know that I have participated in several art projects, been exhibiting in business art salons since 2013, in Pierre Cardin's salons on the Champs Elysees, in the Louvre, Artists of the World in Monaco and Cannes, and I also hold solo exhibitions. My most precious diploma is the Golden Canvas 2016 for the painting-diptych Adagio. It was awarded to me by the French National Association of Culture. Of course, there are plenty of others, equally honourable and important. So the message I want to convey to my students is being strong and good enough as an artist in order to achieve great success and public recognition. To try to make people want to buy your paintings, to admire them in their homes. That's how I encourage them. But my young students also encourage and motivate me with their modern young energy, spirit of rebellion and freedom. Because a student and a teacher are communicating vessels."