Rusiya və İran strateji müttəfiqlik qurur, yoxsa cari maraqların uzlaşdırılması siyasəti aparır?
Bu ilin iyulunda İran və Rusiya arasında baş verən hadisələr onların münasibətlərini daha yaxşı anlamağa imkan yaradacağını düşünməyə əsas verir. İlk baxışdan kiçik texniki bir məsələnin iki ölkə münasibətlərinin təftiş olunması və diplomatik gərginliyə qədər yüksəlməsi onu göstərib, İran-Rusiya münasibətləri kövrəkdir. Üstəlik, aydın olub ki, hər iki ölkədə belə düşünən ciddi bir kütlə var.
Moskvanın texniki “xətası”, yoxsa düşünülmüş addımı?
Hər şey iyulun 10-da Moskvada təşkil olunan Rusiya-Körfəz Əməkdaşlıq Şurasının 6-cı Strateji Dialoq Toplantısından sonra baş verib. Belə ki, toplantının yekun bəyanatına ənənəvi olaraq Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) tələbi ilə İran və BƏƏ arasında mübahisəli 3 ada – Böyük, Kiçik Tunb və Əbu Musa – haqqında bənd salınıb. Məlum olduğu kimi, BƏƏ adalara iddia edir və bu probleminin beynəlxalq hüquq çərçivəsində həllini təklif edir. Amma sənəddəki bu bənd, həmçinin bəyanatın ərəb variantında Fars körfəzinin Bəsrə körfəzi adlandırılması gözlənildiyi kimi, İranda çox ciddi etiraza səbəb olub.
Qeyd edək ki, İran adıçəkilən adaları özünün suveren ərazisi hesab edir və hər hansı bir bəyanatda adaların hüququnun mübahisələndirilməsini ərazi bütövlüyünə hörmətsizlik kimi qiymətləndirir. Moskva Bəyannaməsi dərc edildikdən dərhal sonra Rusiyanın Tehrandakı səfiri Aleksey Dedov İran Xarici İşlər Nazirliyinə dəvət edilib, ondan izahat tələb edilib və adaların İrana aid olduğu xatırladılıb. Bu narazılıq Rusiya-İran münasibətləri tarixində ilk və yeganə hal deyil.
Üç ada ilə bağlı problem
Fars körfəzində, strateji əhəmiyyətli Bəndər Abbas yaxınlığında, Hörmüz boğazına girişdə yerləşən Böyük Tunb, Kiçik Tunb və Əbu Musa adaları 1903-cü ildə Böyük Britaniya tərəfindən işğal olunub və Şarca Əmirliyi adalarda dəniz limanı inşa etməyə başlayıb. Ancaq İran adalara iddialarını davam etdirib, 1949-cu ildə BMT-də adalara iddiasını irəli sürüb. Amma Böyük Britaniya adaları İrana qaytarmayıb. 1971-ci ildə Britaniya Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin müstəqilliyini tanıyanda adaları da BƏƏ-yə təhvil verib. Yalnız bundan bir neçə gün əvvəl İran və Şarca Əmirliyi arasında adaların bölüşdürülməsi barədə müqavilə imzalanıb. Bu müqaviləyə əsasən Kiçik və Böyük Tunb adaları İrana verilməli, Əbu Musa adası isə iki ölkə arasında bölünməli idi. Adaların gəlirləri bərabər bölünməli idi. Ancaq BƏƏ müstəqil dövlət kimi elan olunduqdan dərhal sonra İran hər üç adanı ələ keçirərək öz ərazisi elan edir. Böyük Britaniya isə bu addıma hər hansı etiraz etmir. Ancaq sonrakı illərdə adaların strateji əhəmiyyəti və zəngin neft-qaz bölgəsində yerləşməsi adalar uğrunda mübarizəni gücləndirib. Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri İranın adaları ələ keçirməsini qanunsuz elan edərək beynəlxalq hüquqi proses başladıb. İran isə adaları tarixi ərazisi adlandıraraq adalar mövzusunun mübahisələndirilməsinə qarşı çıxır.
İran rəsmilərini qəzəbləndirən mövzu
Ötən ilin dekabrında Çin dövlət başçısının körfəz ölkələrinin toplantısında iştirak etməsi və bu zaman qəbul olunan bəyanatda 3 ada mövzusunun gündəmə gətirilməsi İranda ciddi etiraz doğursa da, Çin baş nazirin müavinini İrana göndərərək aradakı soyuqluğu diplomatik və siyasi kanallar vasitəsilə həll etməyə nail olub. Lakin maraqlıdır ki, Tehranın Rusiya hakimiyyətinin adalarla bağlı mövqeyinə münasibəti daha sərt idi.
Bu dəfə İran Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi bəyanatından sonra İranın bir sıra rəsmi şəxsləri, siyasətçiləri, ekspertləri və hərbçiləri Rusiyanın hərəkətlərini pisləyərək Moskvanın ölkənin ərazi bütövlüyünə hörmətsizlik etdiyini bildiriblər. Mövzunun müzakirəsi hətta ölkənin ali qanunverici orqanında da qaldırılıb və parlamentin spikeri Məhəmməd Baqir Qalibaf Rusiyanın adalar mövzusundakı mövqeyini sərt şəkildə tənqid edib.
“Qonşumuz Rusiya bilməlidir ki, əməkdaşlıq yolu İran xalqının qırmızı xətlərinə, o cümlədən ərazi bütövlüyünə və İranın adalar üzərində suverenliyinin davamlılığına hörmətdən keçir”, - Məhəmməd Baqir Qalibaf deyib.
Qalibafın Rusiya ilə əməkdaşlığa müsbət yanaşan İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) generalı olduğunu nəzərə alsaq, İrandakı həyəcanın miqyasını anlamaq olar.
İran parlamentinin milli təhlükəsizlik və xarici siyasət komissiyasının sədri Vahid Cəlalzadə “Twitter” səhifəsində yazıb ki, Moskvanın İrana qarşı qeyri-adekvat mövqeyi iki ölkə arasında münasibətlərin xeyrinə deyil.
Beynəlxalq məsələlər üzrə ekspert Mehdi Mütəhərniya isə yerli mediaya müsahibəsində deyib ki, Ukrayna müharibəsinin yaratdığı siyasi təcrid və “Vaqner” böhranından sonra Rusiya Prezidenti Vladimir Putin əvvəlki nüfuzunu itirib, bu səbəbdən Rusiya Tehranı qurban verməklə ərəb ölkələrindən dəstək almaq istəyir: “Əks halda, belə bir mövqeni necə izah etmək olar?”
İranın keçmiş prezidentinin siyasi müşaviri Həmid Əbutalebi isə qeyd edib ki, İran 2015-ci il nüvə sazişində Rusiyaya görə uduzub, üstəlik Ukrayna müharibəsi ilə bağlı “tələyə düşərək” Rusiyanın arzularını yerinə yetirib, onlara sanksiyalardan yayınmağın yollarını öyrədib: “Bunun əvəzində isə ruslar ilk fürsətdə İranın milli suverenliyini təhlükəyə atan sənədə imza atıb”.
Göründüyü kimi, adalar mövzusundan başlayan müzakirələr İran-Rusiya münasibətlərinin yenidən baxılmasına qədər yüksəlib.
Rusiyanın silah təchizatına inamsızlıq
Münasibətlərin kəskinləşməsinin digər səbəbi Rusiyanın “Su-35” qırıcılarının İrana verilməsinin nəzərdə tutulduğu dövlət sifarişini yerinə yetirməməsidir. Rusiya ilə hələ 2021-ci ildə razılaşma əldə olunub. O zaman iddia edilirdi ki, Rusiyanın Misirə satmağa hazırlaşdığı 24 təyyarə Qahirənin imtinasından sonra İrana tədarük edilməsinə qərar verib. Rusiyanın Ukraynaya hərbi müdaxiləsindən sonra isə İranın çox sayda pilotsuz uçuş aparatları və raketlər müqabilində Rusiyadan külli miqdarda silah və texnika almaq ehtimalı artıb.
“Su-35”in İrana göndərilməsi məsələsi bu ilin əvvəlində, Tehran hava limanındakı təyyarələri əks etdirən video yayımlananda müzakirə olunub. Lakin sonradan İran bu faktları təkzib edib. İran Hərbi Hava Qüvvələrinin komandanı briqada generalı Həmid Vahedi dövlət televiziyasına müsahibəsində Rusiyadan sifariş edilən döyüş təyyarələrinin hələ də çatdırılmadığını bildirib.
Əlbəttə, bu ilin martında təhvil verilməli olan qırıcıların gecikməsi müəyyən qədər anlaşılandır. Çünki Rusiya hazırda Ukraynada müharibə aparır və onun özünün yeni döyüş təyyarələrinə daha çox ehtiyacı var. Lakin İranda bir çoxları hesab edir ki, Rusiya rəhbərliyi Qərb və xüsusən də İsraillə razılaşaraq məqsədli şəkildə qırıcıların verilməsini yubadır. Tehranda hələ də Moskvanın “S-300” zenit-raket komplekslərini satmaqdan imtinasını bağışlaya bilmirlər.
Xatırladaq ki, 800 milyon dolar dəyərində 5 ədəd “S-300” batareyasının alınması ilə bağlı Moskva-Tehran razılaşması 2007-ci ildə imzalanmışdı. Lakin 2009-cu ildə Rusiya rəhbərliyi İrana qoyulan sanksiyaları əsas gətirərək “S-300”lərin təhvil verilməsindən imtina etmiş, daha sonra isə yalnız nüvə sazişi imzalandıqdan sonra S-300-lərin veriləcəyini açıqlamışdı.
Növbəti dəfə İranın Rusiyadan “S-400” HHM alması cəhdi 2019-cu ildə olub. Ozamankı XİN rəhbəri Cavad Zərifi Moskvaya səfər etsə də, sonradan məlum olub ki, Rusiya prezidenti “S-400” satışına icazə verməyib.
Rusiyanın Suriyada İranla açıq şəkildə birgə hərəkət etməməsi, bir çox hallarda Tehranın maraqlarını nəzərə almaması, həmçinin Cənubi Qafqaz siyasətində Tehranı “tək qoyması” Moskvaya qarşı incikliyin səbəbləri sırasındadır. Xatırladaq ki, İran dini liderinin müşaviri, keçmiş xarici işlər naziri Əli Əkbər Vilayəti iyul ayında geniş məqalə dərc edərək Rusiyanı “xarici qüvvələrin” Cənubi Qafqaza müdaxiləsinin qarşısını almaq üçün hərəkətə keçməyə çağırıb.
İndi isə Ukrayna müharibəsindən sonra iki ölkə arasında bu qədər yaxınlaşmanın olduğu bir vaxtda Moskvanın hərbi təyyarələri verməməsi Tehranda Moskvaya qəzəbi və incikliyi daha da artırır. Xüsusən də bu mərhələdə ənənəvi qərbyönümlü qüvvələr hesab olunan “islahatçılar”la yanaşı, Rusiya ilə yaxınlaşma tərəfdarı olan hərbi qanad, xüsusən də SEPAH-ın incikliyini açıq büruzə verməsi kifayət qədər təəccüblü məqamdır. Məsələn, SEPAH-ın və mühafizəkar qanadın təmsilçisi olan xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahianın adalar mövzusunda Rusiyanın ünvanına sərt açıqlamaları ənənəvi İran siyasəti nöqteyi-nəzərindən gözlənilməz idi.
Maraqlıdır ki, xarici işlər naziri vəzifəsində Abdullahianın sələfi Cavad Zərif (“islahatçılar”ın görkəmli nümayəndəsi) İranın Qərblə Rusiya arasında strateji seçimi ilə bağlı silsilə məqalələr dərc edib. İran siyasi elitasında bu məsələ ilə bağlı ciddi müzakirələrin getdiyini aydın şəkildə izləyirlər. Bir sözlə, Zərifin açıqlamalarının mahiyyəti belədir: Tehran praqmatik xarici siyasət xəttinə əməl etməli və onu öz milli maraqları əsasında qurmalıdır. Başqa sözlə, Zərif Qərb və ya Rusiya arasında strateji seçim əvəzinə, İranın taktiki maraqlarının təmin edilməsinə əsaslanan dəyişkən siyasətin aparılması konsepsiyasını təklif edir.
Daha bir nüans: iranlıları Rusiya ilə bağlı bu qədər kəskin danışmağa vadar edən yalnız Moskvanın adalar mövzusundakı xətası və ya silah satışındakı məsuliyyətsizliyi olmaya bilər. Bu mövzuda daha bir incə detal hazırda yarıgizli davam edən nüvə danışıqlarıdır. Getdikcə daha çox iranlı rəsmi şəxs nüvə razılaşması ilə bağlı müsbət danışmağa başlayıb. Hətta İranın ali dini lideri belə “İranın maraqlarını qorumaq şərtilə” danışıqlara razı olduğunu deyib.
Görünən odur ki, getdikcə daha çox iranlı Cavad Zərifin mövqeyini bölüşür. Yəni xarici siyasət birxətli olmamalı, cari dövlət maraqlarına xidmət etməlidir. Ancaq əlbəttə ki, İran və Rusiya arasında əlaqələr son illərdə çox dərinləşib və İranda hələ də mühafizəkar cinahda Rusiya ilə əməkdaşlığa isti yanaşan ciddi qrup var. Buna görə də deyə bilərik ki, son hadisələr iki ölkə üçün dönüş nöqtəsindən daha çox sınaq xarakteri daşıyır. Bu hadisələr göstərib ki, heç də bütün iranlılar Rusiyanı bəyənmir və onunla münasibətlər çox da möhkəm təməl üzərində qurulmayıb.

Иран и Россия выстраивают стратегический союз или политику примирения на основе текущих интересов?
Есть основание полагать, что события, произошедшие в июле этого года между Ираном и Россией, позволят лучше понять взаимоотношения между ними. Накал страстей вокруг, на первый взгляд, достаточно скромного технического вопроса, приведший к дипломатической напряженности между Тегераном и Москвой, явно указывает на хрупкость существующих связей между двумя странами. Причем и в Иране, и в России имеется достаточно серьезная группа людей, думающих так же.
Техническая «ошибка» Москвы или преднамеренный шаг?
Все произошло после шестого раунда стратегического диалога Россия - Совет сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ), прошедшего в Москве 10 июля. Точнее после того, как в итоговую декларацию заседания по просьбе Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) был включен пункт о трех спорных островах - Большой Томб, Малый Томб и Абу-Муса. Как известно, ОАЭ имеют территориальные претензии к этим островам и предлагают решить проблему в рамках международного права. Однако этот пункт декларации, а также ее арабская версия, в которой Персидский залив именуется «заливом Басра», вызвали серьезное негодование в Иране.
Иран считает эти острова своей суверенной территорией, а оспаривание прав на них в любой декларации - неуважением собственной территориальной целостности. Сразу после обнародования Московской декларации посол Российской Федерации в Тегеране Алексей Дедов был приглашен в МИД Ирана, где у него потребовали объяснений и напомнили о принадлежности островов Исламской Республике Иран. Это недовольство было не первым и не единственным случаем в истории российско-иранских отношений.
Задача с тремя островами
Данные острова расположены в Персидском заливе, недалеко от стратегически важного, ныне иранского морского порта Бендер-Аббас у входа в Ормузский пролив. В 1903 году они были захвачены Великобританией, после чего эмират Шарджа (ОАЭ) начал строить на них морской порт. Несмотря на протесты Ирана, британцы продолжали устанавливать свою власть на территории островов. В 1949 году Иран все же смог предъявить территориальные претензии на них через ООН. Однако вместо Ирана Великобритания предпочла отдать спорные острова ОАЭ, признав независимость Эмиратов в 1971 году. А всего за несколько дней до этого Иран и эмират Шарджа подписали соглашение о спорных островах. В соответствии с договоренностью Малый Томб и Большой Томб должны были отойти Ирану, а остров Абу-Муса - разделен между обеими странами вместе с равным разделением доходов, получаемых с островов. Однако сразу после провозглашения ОАЭ независимым государством Иран захватил все три острова, объявив их своей территорией. Великобритания возражать не стала. Но в последующие годы возросшее стратегическое значение островов и их расположение в богатом нефтегазоносном регионе усилили борьбу за этот крошечный участок суши. ОАЭ объявили захват островов Ираном незаконным и запустили международный судебный процесс. Иран же признает острова своей исторической территорией и выступает против каких-либо обсуждений по данному вопросу.
Это возмущает иранских чиновников
Включение вопроса о трех островах в итоговую декларацию заседания ССАГПЗ с Пекином в декабре прошлого года, тем более на фоне участия в мероприятии президента Китая, вызвало серьезные возражения в Иране. Но тогда Пекину удалось замять скандал благодаря дипломатическим и политическим каналам связи с руководством Ирана, а также после командировки в страну своего вице-премьера. Интересно, что отношение Тегерана к позиции российских властей по островам было более жестким.
На этот раз после официального заявления МИД ИРИ целый ряд иранских государственных чиновников, политиков, экспертов и военных осудили действия России, заявив о неуважении Москвы к территориальной целостности страны. Обсуждение темы было вынесено даже в верховный законодательный орган страны, где спикер парламента Мохаммад Багир Галибаф подверг позицию России по островам резкой критике.
«Россия - наш сосед, и ей следовало бы знать, что путь сотрудничества проходит через уважение красных линий иранского народа, включая территориальную целостность и преемственность суверенитета Ирана над островами», - заявил Галибаф.
Нетрудно догадаться о степени раздраженности в Иране, учитывая, что Галибаф - генерал Корпуса стражей исламской революции (КСИР), положительно настроенный на сотрудничество с Россией.
Председатель комиссии по национальной безопасности и внешней политике иранского парламента Вахид Джалалзаде написал на своей странице в Twitter, что «неадекватная позиция Москвы к Ирану не идет на пользу партнерству двух стран».
Эксперт-международник Мехди Мутахарния считает, что после политической изоляции, вызванной войной в Украине и «вагнеровским» кризисом, президент Путин утратил былое влияние. Якобы именно для выхода из изоляции Россия желает заручиться поддержкой арабских стран, пожертвовав Тегераном. «Как еще можно объяснить такую позицию?» - спрашивает он в интервью местным СМИ.
А по мнению Хамида Абуталеби, политического советника бывшего президента Ирана, в 2015 году Тегеран «прошляпил» переговоры по ядерному соглашению из-за России, а в период войны в Украине «попал в ловушку», уступив пожеланию россиян научить их избегать санкций. И при этом был подписан документ, угрожающий национальному суверенитету Ирана. Как видим, обсуждение статуса островов дошло до критической точки - полномасштабного пересмотра ирано-российских связей.
Недоверие к российским оружейным поставкам
Еще одна из причин обострения отношений - неисполнение Россией госзаказа, предусматривающего передачу Ирану российских истребителей Су-35. Договоренность с РФ была достигнута еще в 2021 году. Утверждалось, что Россия приняла решение о продаже 24 самолетов Ирану после того, как от них отказался Египет. А после военной интервенции России в Украину вероятность покупки большого объема российских вооружений и техники взамен крупной партии беспилотников и ракет из Ирана возросла. Об отправке Су-35 в Иран говорилось еще в начале этого года, когда было опубликовано видео, на которых самолеты стояли припаркованными в аэропорту Тегерана. Однако позже Тегеран эти факты опроверг. Командующий ВВС Ирана бригадный генерал Хамид Вахеди в интервью государственному телевидению заявил, что заказанные у России истребители еще не доставлены.
В определенной степени задержка с поставками истребителей, которые должны были прибыть в Иран еще в марте этого года, понятна. Ведь России они сейчас больше нужны, учитывая сложившуюся обстановку в Украине. Однако в Иране считают, что российское руководство намеренно затягивает поставку истребителей, будучи якобы в сговоре с Западом и Израилем. Тегеран до сих пор не может простить Москве отказ продать ему зенитно-ракетные комплексы С-300.
Напомним, что соглашение между Москвой и Тегераном о закупке пяти батарей С-300 на сумму $800 млн было подписано в 2007 году. Однако в 2009 году российское руководство отказало в поставке вооружений, сославшись на наложенные против Ирана санкции. А позже объявило, что C-300 будут переданы Ирану только после подписания ядерного соглашения.
Затем в 2019 году Иран попытался купить у России ЗРК С-400 HHM. Несмотря на визит в Москву тогдашнего главы МИД Ирана Джавада Зарифа, позже выяснилось, что российский президент продавать С-400 Ирану не разрешил.
Среди причин недовольства Тегерана Москвой можно назвать неспособность России открыто сотрудничать с Ираном в Сирии, многократное игнорирование интересов ИРИ и косвенное ее принуждение заниматься южнокавказской политикой в одиночку. В июле Али Акбар Вилаяти, советник верховного лидера Ирана и бывший министр иностранных дел страны, опубликовал довольно пространную статью с призывом к России действовать, дабы не допустить вторжения на Южный Кавказ «зарубежных сил».
И сейчас на фоне очевидного сближения обеих стран после начала войны в Украине отказ России предоставить военную авиацию Ирану усиливает раздражение и обиду Тегерана на Москву. Наряду с «реформаторами», традиционно считающимися приверженцами прозападных настроений в иранской политической элите, возмущение происходящим выражает и ее военное крыло, особенно представители Корпуса стражей исламской революции («Сепах»), выступающие за сближение с Россией. Например, неожиданными с точки зрения традиционной иранской политики стали резкие заявления в адрес России из-за спорных островов главы внешнеполитического ведомства Ирана Хоссейна Амира Абдоллахиана, также являющегося представителем «Сепах» и консервативного крыла.
Интересно, что предшественник Абдоллахиана на этом посту - Джавад Зариф (яркий представитель «реформаторов») опубликовал серию статей о стратегическом выборе Ирана между Западом и Россией. В них ярко прослеживается факт ведения серьезных обсуждений в иранской политической элите по этому вопросу. Вкратце суть высказываний Зарифа такова: Тегерану следует придерживаться прагматичной внешнеполитической линии и выстраивать ее, исходя из собственных национальных интересов. Иными словами, взамен стратегического выбора между Западом или Россией Зариф предлагает концепцию ведения вариативной политики, основанной на удовлетворении тактических интересов Ирана.
Еще один нюанс. Возможно, причиной столь резких выпадов Тегерана в адрес Москвы стала не столько ошибка россиян в связи со спорными островами или их халатность при продаже ИРИ вооружений, а продолжающиеся в полусекретном режиме переговоры по ядерной сделке, по поводу которой количество положительных отзывов среди иранцев растет день ото дня. Даже верховный лидер заявил о своем согласии продолжить переговоры при условии «защиты интересов Ирана».
Похоже, что растет и количество иранцев, разделяющих позицию Джавада Зарифа, что внешняя политика ИРИ должна быть не линейной, а достаточно гибкой, чтобы идти в ногу с текущими государственными интересами страны. Но нельзя отрицать и углубление взаимосвязей между Ираном и Россией, особенно за последние годы. В Иране существует достаточно серьезная группа консерваторов, тепло относящихся к сотрудничеству с Россией. Поэтому можно сказать, что последние события являются скорее испытанием для двух стран, нежели переломным моментом. Они показали, что Россия нравится не всем иранцам, а отношения с ней строятся не на очень-то и прочной основе.