Rusiya və İran strateji müttəfiqlik qurur, yoxsa cari maraqların uzlaşdırılması siyasəti aparır?
Bu ilin iyulunda İran və Rusiya arasında baş verən hadisələr onların münasibətlərini daha yaxşı anlamağa imkan yaradacağını düşünməyə əsas verir. İlk baxışdan kiçik texniki bir məsələnin iki ölkə münasibətlərinin təftiş olunması və diplomatik gərginliyə qədər yüksəlməsi onu göstərib, İran-Rusiya münasibətləri kövrəkdir. Üstəlik, aydın olub ki, hər iki ölkədə belə düşünən ciddi bir kütlə var.
Moskvanın texniki “xətası”, yoxsa düşünülmüş addımı?
Hər şey iyulun 10-da Moskvada təşkil olunan Rusiya-Körfəz Əməkdaşlıq Şurasının 6-cı Strateji Dialoq Toplantısından sonra baş verib. Belə ki, toplantının yekun bəyanatına ənənəvi olaraq Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) tələbi ilə İran və BƏƏ arasında mübahisəli 3 ada – Böyük, Kiçik Tunb və Əbu Musa – haqqında bənd salınıb. Məlum olduğu kimi, BƏƏ adalara iddia edir və bu probleminin beynəlxalq hüquq çərçivəsində həllini təklif edir. Amma sənəddəki bu bənd, həmçinin bəyanatın ərəb variantında Fars körfəzinin Bəsrə körfəzi adlandırılması gözlənildiyi kimi, İranda çox ciddi etiraza səbəb olub.
Qeyd edək ki, İran adıçəkilən adaları özünün suveren ərazisi hesab edir və hər hansı bir bəyanatda adaların hüququnun mübahisələndirilməsini ərazi bütövlüyünə hörmətsizlik kimi qiymətləndirir. Moskva Bəyannaməsi dərc edildikdən dərhal sonra Rusiyanın Tehrandakı səfiri Aleksey Dedov İran Xarici İşlər Nazirliyinə dəvət edilib, ondan izahat tələb edilib və adaların İrana aid olduğu xatırladılıb. Bu narazılıq Rusiya-İran münasibətləri tarixində ilk və yeganə hal deyil.
Üç ada ilə bağlı problem
Fars körfəzində, strateji əhəmiyyətli Bəndər Abbas yaxınlığında, Hörmüz boğazına girişdə yerləşən Böyük Tunb, Kiçik Tunb və Əbu Musa adaları 1903-cü ildə Böyük Britaniya tərəfindən işğal olunub və Şarca Əmirliyi adalarda dəniz limanı inşa etməyə başlayıb. Ancaq İran adalara iddialarını davam etdirib, 1949-cu ildə BMT-də adalara iddiasını irəli sürüb. Amma Böyük Britaniya adaları İrana qaytarmayıb. 1971-ci ildə Britaniya Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin müstəqilliyini tanıyanda adaları da BƏƏ-yə təhvil verib. Yalnız bundan bir neçə gün əvvəl İran və Şarca Əmirliyi arasında adaların bölüşdürülməsi barədə müqavilə imzalanıb. Bu müqaviləyə əsasən Kiçik və Böyük Tunb adaları İrana verilməli, Əbu Musa adası isə iki ölkə arasında bölünməli idi. Adaların gəlirləri bərabər bölünməli idi. Ancaq BƏƏ müstəqil dövlət kimi elan olunduqdan dərhal sonra İran hər üç adanı ələ keçirərək öz ərazisi elan edir. Böyük Britaniya isə bu addıma hər hansı etiraz etmir. Ancaq sonrakı illərdə adaların strateji əhəmiyyəti və zəngin neft-qaz bölgəsində yerləşməsi adalar uğrunda mübarizəni gücləndirib. Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri İranın adaları ələ keçirməsini qanunsuz elan edərək beynəlxalq hüquqi proses başladıb. İran isə adaları tarixi ərazisi adlandıraraq adalar mövzusunun mübahisələndirilməsinə qarşı çıxır.
İran rəsmilərini qəzəbləndirən mövzu
Ötən ilin dekabrında Çin dövlət başçısının körfəz ölkələrinin toplantısında iştirak etməsi və bu zaman qəbul olunan bəyanatda 3 ada mövzusunun gündəmə gətirilməsi İranda ciddi etiraz doğursa da, Çin baş nazirin müavinini İrana göndərərək aradakı soyuqluğu diplomatik və siyasi kanallar vasitəsilə həll etməyə nail olub. Lakin maraqlıdır ki, Tehranın Rusiya hakimiyyətinin adalarla bağlı mövqeyinə münasibəti daha sərt idi.
Bu dəfə İran Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi bəyanatından sonra İranın bir sıra rəsmi şəxsləri, siyasətçiləri, ekspertləri və hərbçiləri Rusiyanın hərəkətlərini pisləyərək Moskvanın ölkənin ərazi bütövlüyünə hörmətsizlik etdiyini bildiriblər. Mövzunun müzakirəsi hətta ölkənin ali qanunverici orqanında da qaldırılıb və parlamentin spikeri Məhəmməd Baqir Qalibaf Rusiyanın adalar mövzusundakı mövqeyini sərt şəkildə tənqid edib.
“Qonşumuz Rusiya bilməlidir ki, əməkdaşlıq yolu İran xalqının qırmızı xətlərinə, o cümlədən ərazi bütövlüyünə və İranın adalar üzərində suverenliyinin davamlılığına hörmətdən keçir”, - Məhəmməd Baqir Qalibaf deyib.
Qalibafın Rusiya ilə əməkdaşlığa müsbət yanaşan İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) generalı olduğunu nəzərə alsaq, İrandakı həyəcanın miqyasını anlamaq olar.
İran parlamentinin milli təhlükəsizlik və xarici siyasət komissiyasının sədri Vahid Cəlalzadə “Twitter” səhifəsində yazıb ki, Moskvanın İrana qarşı qeyri-adekvat mövqeyi iki ölkə arasında münasibətlərin xeyrinə deyil.
Beynəlxalq məsələlər üzrə ekspert Mehdi Mütəhərniya isə yerli mediaya müsahibəsində deyib ki, Ukrayna müharibəsinin yaratdığı siyasi təcrid və “Vaqner” böhranından sonra Rusiya Prezidenti Vladimir Putin əvvəlki nüfuzunu itirib, bu səbəbdən Rusiya Tehranı qurban verməklə ərəb ölkələrindən dəstək almaq istəyir: “Əks halda, belə bir mövqeni necə izah etmək olar?”
İranın keçmiş prezidentinin siyasi müşaviri Həmid Əbutalebi isə qeyd edib ki, İran 2015-ci il nüvə sazişində Rusiyaya görə uduzub, üstəlik Ukrayna müharibəsi ilə bağlı “tələyə düşərək” Rusiyanın arzularını yerinə yetirib, onlara sanksiyalardan yayınmağın yollarını öyrədib: “Bunun əvəzində isə ruslar ilk fürsətdə İranın milli suverenliyini təhlükəyə atan sənədə imza atıb”.
Göründüyü kimi, adalar mövzusundan başlayan müzakirələr İran-Rusiya münasibətlərinin yenidən baxılmasına qədər yüksəlib.
Rusiyanın silah təchizatına inamsızlıq
Münasibətlərin kəskinləşməsinin digər səbəbi Rusiyanın “Su-35” qırıcılarının İrana verilməsinin nəzərdə tutulduğu dövlət sifarişini yerinə yetirməməsidir. Rusiya ilə hələ 2021-ci ildə razılaşma əldə olunub. O zaman iddia edilirdi ki, Rusiyanın Misirə satmağa hazırlaşdığı 24 təyyarə Qahirənin imtinasından sonra İrana tədarük edilməsinə qərar verib. Rusiyanın Ukraynaya hərbi müdaxiləsindən sonra isə İranın çox sayda pilotsuz uçuş aparatları və raketlər müqabilində Rusiyadan külli miqdarda silah və texnika almaq ehtimalı artıb.
“Su-35”in İrana göndərilməsi məsələsi bu ilin əvvəlində, Tehran hava limanındakı təyyarələri əks etdirən video yayımlananda müzakirə olunub. Lakin sonradan İran bu faktları təkzib edib. İran Hərbi Hava Qüvvələrinin komandanı briqada generalı Həmid Vahedi dövlət televiziyasına müsahibəsində Rusiyadan sifariş edilən döyüş təyyarələrinin hələ də çatdırılmadığını bildirib.
Əlbəttə, bu ilin martında təhvil verilməli olan qırıcıların gecikməsi müəyyən qədər anlaşılandır. Çünki Rusiya hazırda Ukraynada müharibə aparır və onun özünün yeni döyüş təyyarələrinə daha çox ehtiyacı var. Lakin İranda bir çoxları hesab edir ki, Rusiya rəhbərliyi Qərb və xüsusən də İsraillə razılaşaraq məqsədli şəkildə qırıcıların verilməsini yubadır. Tehranda hələ də Moskvanın “S-300” zenit-raket komplekslərini satmaqdan imtinasını bağışlaya bilmirlər.
Xatırladaq ki, 800 milyon dolar dəyərində 5 ədəd “S-300” batareyasının alınması ilə bağlı Moskva-Tehran razılaşması 2007-ci ildə imzalanmışdı. Lakin 2009-cu ildə Rusiya rəhbərliyi İrana qoyulan sanksiyaları əsas gətirərək “S-300”lərin təhvil verilməsindən imtina etmiş, daha sonra isə yalnız nüvə sazişi imzalandıqdan sonra S-300-lərin veriləcəyini açıqlamışdı.
Növbəti dəfə İranın Rusiyadan “S-400” HHM alması cəhdi 2019-cu ildə olub. Ozamankı XİN rəhbəri Cavad Zərifi Moskvaya səfər etsə də, sonradan məlum olub ki, Rusiya prezidenti “S-400” satışına icazə verməyib.
Rusiyanın Suriyada İranla açıq şəkildə birgə hərəkət etməməsi, bir çox hallarda Tehranın maraqlarını nəzərə almaması, həmçinin Cənubi Qafqaz siyasətində Tehranı “tək qoyması” Moskvaya qarşı incikliyin səbəbləri sırasındadır. Xatırladaq ki, İran dini liderinin müşaviri, keçmiş xarici işlər naziri Əli Əkbər Vilayəti iyul ayında geniş məqalə dərc edərək Rusiyanı “xarici qüvvələrin” Cənubi Qafqaza müdaxiləsinin qarşısını almaq üçün hərəkətə keçməyə çağırıb.
İndi isə Ukrayna müharibəsindən sonra iki ölkə arasında bu qədər yaxınlaşmanın olduğu bir vaxtda Moskvanın hərbi təyyarələri verməməsi Tehranda Moskvaya qəzəbi və incikliyi daha da artırır. Xüsusən də bu mərhələdə ənənəvi qərbyönümlü qüvvələr hesab olunan “islahatçılar”la yanaşı, Rusiya ilə yaxınlaşma tərəfdarı olan hərbi qanad, xüsusən də SEPAH-ın incikliyini açıq büruzə verməsi kifayət qədər təəccüblü məqamdır. Məsələn, SEPAH-ın və mühafizəkar qanadın təmsilçisi olan xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahianın adalar mövzusunda Rusiyanın ünvanına sərt açıqlamaları ənənəvi İran siyasəti nöqteyi-nəzərindən gözlənilməz idi.
Maraqlıdır ki, xarici işlər naziri vəzifəsində Abdullahianın sələfi Cavad Zərif (“islahatçılar”ın görkəmli nümayəndəsi) İranın Qərblə Rusiya arasında strateji seçimi ilə bağlı silsilə məqalələr dərc edib. İran siyasi elitasında bu məsələ ilə bağlı ciddi müzakirələrin getdiyini aydın şəkildə izləyirlər. Bir sözlə, Zərifin açıqlamalarının mahiyyəti belədir: Tehran praqmatik xarici siyasət xəttinə əməl etməli və onu öz milli maraqları əsasında qurmalıdır. Başqa sözlə, Zərif Qərb və ya Rusiya arasında strateji seçim əvəzinə, İranın taktiki maraqlarının təmin edilməsinə əsaslanan dəyişkən siyasətin aparılması konsepsiyasını təklif edir.
Daha bir nüans: iranlıları Rusiya ilə bağlı bu qədər kəskin danışmağa vadar edən yalnız Moskvanın adalar mövzusundakı xətası və ya silah satışındakı məsuliyyətsizliyi olmaya bilər. Bu mövzuda daha bir incə detal hazırda yarıgizli davam edən nüvə danışıqlarıdır. Getdikcə daha çox iranlı rəsmi şəxs nüvə razılaşması ilə bağlı müsbət danışmağa başlayıb. Hətta İranın ali dini lideri belə “İranın maraqlarını qorumaq şərtilə” danışıqlara razı olduğunu deyib.
Görünən odur ki, getdikcə daha çox iranlı Cavad Zərifin mövqeyini bölüşür. Yəni xarici siyasət birxətli olmamalı, cari dövlət maraqlarına xidmət etməlidir. Ancaq əlbəttə ki, İran və Rusiya arasında əlaqələr son illərdə çox dərinləşib və İranda hələ də mühafizəkar cinahda Rusiya ilə əməkdaşlığa isti yanaşan ciddi qrup var. Buna görə də deyə bilərik ki, son hadisələr iki ölkə üçün dönüş nöqtəsindən daha çox sınaq xarakteri daşıyır. Bu hadisələr göstərib ki, heç də bütün iranlılar Rusiyanı bəyənmir və onunla münasibətlər çox da möhkəm təməl üzərində qurulmayıb.

Iran and Russia building strategic alliance or a policy of reconciliation based on current interests?
Apparently, the events that took place between Iran and Russia in July 2023 may help us understand the relationship between the two countries better. Passions around a seemingly trivial technical issue, which resulted in diplomatic tension between Tehran and Moscow, clearly indicate how fragile the existing ties between the two countries are. Incidentally, there is a substantial group of people in both Iran and Russia who think the same way.
Moscow's technical mistake or a deliberate move?
The incident happened right after the sixth round of the strategic dialogue Russia-Gulf Cooperation Council (GCC) held on July 10, 2023 in Moscow, when a paragraph on the three disputed islands of Greater Tunb, Lesser Tunb and Abu Musa was included in the final declaration of the summit at the request of the United Arab Emirates (UAE). The UAE is known to have territorial claims to these islands and has proposed to resolve the problem within the framework of international law. However, the said paragraph, as well as its Arabic version, in which the Persian Gulf is referred to as the "Gulf of Basra", caused serious resentment in Iran.
Iran considers these islands to be its sovereign territory, and challenging the rights to them in any declaration to be a disrespect for its territorial integrity. Immediately after the Moscow Declaration was made public, the Russian ambassador in Tehran, Alexei Dedov, was invited to the Iranian Foreign Ministry, where he was asked to explain the situation and reminded that the islands belonged to the Islamic Republic of Iran. But the discontent was not the first and only case in the history of Russian-Iranian relations.
The three island problem
These islands are located in the Persian Gulf, close to the strategically important, now Iranian seaport of Bandar Abbas at the entrance to the Strait of Hormuz. They were seized by Britain in 1903, after which the Emirate of Sharjah (UAE) began building a seaport on the islands. Despite Iran's protests, the British continued to establish their authority over the islands. In 1949, Iran applied to the UN and managed to lay territorial claims to the islands. However, instead of Iran, Britain gave the disputed islands to the UAE, recognising the Emirates' independence in 1971. Just a few days before, Iran and the Emirate of Sharjah signed an agreement on the disputed islands. According to the agreement, Lesser Tunb and Greater Tunb were to go to Iran, while Abu Musa and the profits from the island were to be divided between the two countries. However, right after the UAE gained independence, Iran seized all three islands, declaring them its territory. Britain did not object. But in the following years, the increased strategic importance of the islands and their location in a rich oil and gas region intensified the struggle for these lands. The UAE declared Iran's seizure of the islands illegal and launched an international lawsuit. Iran recognises the islands as its historical territory and opposes any discussion on the issue.
The incident causes anger among Iranian officials
A similar paragraph on the three islands was also included in the final declaration of the GCC summit held last December. This raised serious objections in Iran, especially since the event was attended by the Chinese president Xi Jinping. But Beijing managed to hush up the scandal thanks to diplomatic and political channels of communication with the Iranian leadership, as well as its deputy prime minister dispatched to Iran right after the incident. Interestingly though Tehran's reaction to the position of Russian authorities on the islands was tougher.
After the official statement of the Iranian Foreign Ministry, a number of Iranian government officials, politicians, experts and military officers condemned Russia's actions, declaring Moscow's disrespect for the country's territorial integrity. Discussions even reached the country's supreme legislative body, where the speaker of Iranian parliament Mohammad Baghir Ghalibaf sharply criticised Russia's position on the islands.
"Russia is our neighbour, and it should have known that the path of cooperation goes through respecting the red lines of the Iranian people, including the territorial integrity and continuity of Iran's sovereignty over the islands," Ghalibaf said.
It is not hard to guess the degree of irritation in Iran, given that Ghalibaf is an Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) general who favours the cooperation with Russia.
Vahid Jalalzadeh, chairman of the Iranian parliament's National Security and Foreign Policy Commission, stated on Twitter that "Moscow's inadequate stance towards Iran does not contribute to partnership between the two countries."
International expert Mehdi Mutaharnia believes that after the political isolation caused by the war in Ukraine and the Wagner crisis, President Putin has lost his former influence. Allegedly, Russia is trying to secure the support of Arab countries by sacrificing Tehran in order to get out of the isolation. "How else can you explain this position?" he asks in his interview with local media.
According to Hamid Abutalebi, a political adviser to Iran's former president, Tehran 'lost' the 2015 nuclear talks because of Russia, 'fell into a trap' during the war in Ukraine and agreed to the Russians' request to teach them how to avoid sanctions. Yet, Iran signed a document threatening its national sovereignty. As we can see, the discussion of the status of the islands has reached a critical point - a full-scale revision of Iranian-Russian ties.
Distrust of Russian arms supplies
Another reason that worsened the Moscow-Tehran was Russia's failure to fulfil a state order to transfer Russian Su-35 fighter jets to Iran. In fact, the agreement between Iran and Russia was reached back in 2021. Reportedly, Russia decided to sell 24 aircraft to Iran after Egypt rejected them. And after Russia's military intervention in Ukraine, Iran seemed increasingly willing to buy a large amount of Russian arms and equipment in return for a large volume of drones and missiles from Iran. There were reports of transferring Su-35s to Iran earlier this year, when a video was published showing the aircraft parked at the Tehran airport. However, Tehran later denied the fact. Chief of the Iranian Air Force, Brigadier General Hamid Vahedi, said in his interview with the state television that the Russian fighter jets had not yet been delivered.
To a certain extent, the delayed delivery of Russian fighter jets supposed to arrive in Iran as early as March this year is understandable. After all, Russia needs them more now, given the current situation in Ukraine. However, Iran believes that the Russian leadership is deliberately delaying the delivery of fighter jets, allegedly in collusion with the West and Israel. Tehran still cannot forgive Moscow for refusing to sell it the surface-to-air missile systems S-300.
After all, an agreement between Moscow and Tehran on the purchase of five S-300 batteries worth $800m was signed back in 2007. However, in 2009, the Russian leadership refused to supply the weapons, citing the sanctions imposed on Iran. It later announced that the C-300s would be transferred to Iran only after the signing of the nuclear agreement.
In 2019, Iran tried to buy S-400 HHM SAMs from Russia. Despite a visit to Moscow by then Iranian Foreign Minister Javad Zarif, it later turned out that the Russian president did not authorise the sale of S-400s to Iran.
Other reasons why Tehran is dissatisfied with Moscow include Russia's failure to openly cooperate with Iran in Syria, its repeated disregard for Iranian interests, and leaving Iran alone, albeit indirectly, to engage in politics in the South Caucasus. In July, Ali Akbar Vilayati, an adviser to Iran's Supreme Leader and former foreign minister, published a lengthy article calling on Russia to act to prevent "foreign forces" from invading the South Caucasus.
And now, amid the obvious rapprochement between the two countries after the outbreak of the war in Ukraine, Russia's refusal to provide military aircraft to Iran has increased Tehran's irritation and resentment towards Moscow. Along with the Iranian reformist politicians traditionally considered to be supportive of pro-Western sentiments in the Iranian political elite, its military wing, especially the representatives of the Islamic Revolutionary Guard Corps (Sepah) who support rapprochement with Russia, also expresses indignation at the ongoing situation. For example, the incumbent foreign minister of Iran, Hossein Amir Abdollahian, who is also a former Sepah officer and a member of the conservative wing of Iranian politicians, has made a series of harsh statements against Russia over the disputed islands—the move so unexpected from a member of the traditional Iranian political elite.
Interestingly, Abdollahian's predecessor, Javad Zarif (a prominent representative of reformists), published a series of articles on Iran's strategic choice between the West and Russia. It shows that serious discussions are ongoing in the Iranian political elite on this issue. In a nutshell, Zarif's statements mean that Tehran should follow a pragmatic foreign policy line built on Iran's national interests. In other words, instead of a strategic choice between the West or Russia, Zarif proposes the concept of a variable policy based on satisfying Iran's tactical interests.
Also, perhaps the reason for Tehran's harsh attacks on Moscow was not so much the Russians' mistake about the disputed islands or their negligence in selling weapons to Iran, but rather the ongoing semi-secret negotiations on the nuclear deal, which gradually become a subject of favourable sentiments among the Iranians. Even the Supreme Leader of Iran announced his agreement to continue the talks provided that they do not infringe the interests of Iran.
Apparently, the number of Iranians sharing Javad Zarif's position on the non-linearity of Iran's foreign policy and the importance to keep it flexible enough to keep pace with the country's current state interests is also growing. On the other hand, it is impossible to deny the deepening of relations between Iran and Russia, especially in recent years. There is a fairly serious group of conservatives in Iran who advocate the co-operation with Russia. Therefore, the recent events can be described as a test for the two countries than a turning point. They demonstrate that not all Iranians like Russia and that relations with Moscow are not built on a solid basis.