Azərbaycanda ilk dəfə olaraq sığorta sektorunda bazarın artım templərini dəstəkləmək üçün “Sığorta Festivalı” keçirilir
Son illərin böhran zolağından uğurla çıxan Azərbaycanın sığorta bazarı artıq ikinci ildir ki, olduqca yaxşı artım dinamikası nümayiş etdirir. Bu ilin yanvar-iyul aylarında yerli sığorta şirkətləri sığorta haqlarını ötən ilin həmin dövrü ilə müqayisədə təxminən 31,2% çox toplayıb. Bu tendensiyanın qorunub saxlanması və sığortanın üstünlükləri, təklif olunan məhsul və xidmətlərin müxtəlifliyi haqqında daha çox insanlarını məlumatlandırmaq üçün ilk dəfə Bakıda və ölkənin 9 böyük şəhərində “Sığorta Festivalı” keçirilir. Festivalın açılışında Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının (ASA) proqnozları açıqlanıb. Belə ki, bu proqnozlara əsasən, 2023-cü ilin sonuna ölkədə ümumi sığorta haqları 1 milyard manat həddini keçəcək.
Böhrandan sonra
2014–2017-ci illərin enerji böhranı zamanı Azərbaycanın sığorta sektoruna milli valyutanın məzənnə dayanıqlılığının pozulması ciddi təsir göstərib. Xüsusən də bu, sığorta biznesinin ən zəif halqalarının bazardan çıxarılmasına səbəb olub və nəticədə Azərbaycan sığorta şirkətlərinin sayı 27-dən 21-ə düşüb.
Bu məqamda sığorta sahəsinin bank biznesi ilə inteqrasiyasının son dərəcə yüksək səviyyədə olduğunu qeyd etmək lazımdır. Onlar, bir qayda olaraq, holdinqlər daxilində birləşirlər və əksər hallarda banklar ümumiyyətlə sığorta şirkətlərinin əsas səhmdarları olur. Digər tərəfdən sığorta şirkətlərinin dövriyyəsinin böyük hissəsi ona yaxın olan bank tərəfindən verilmiş avtomobil, girovlu istehlak və ipoteka kreditləri və s. ilə formalaşır. Əgər bank böhranları dövründə belə sıx əməkdaşlıq sığorta şirkətlərinə çox mənfi təsir göstərirsə, bank bazarında davamlı artım dövründə onunla əlaqəli olan sığorta biznesi də çiçəklənir.
Əslində, 9 il əvvəl yaşanan enerji böhranından sonra Maliyyə Nazirliyi və Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) səyləri həm bank, həm də sığorta sektorunun hüquqi bazasını ciddi şəkildə gücləndirib. Üstəlik, adıçəkilən qurumların səyləri nəticəsində maliyyə bazarı iştirakçıları sağlamlaşdırılıb və bu sahə ilə bağlı prudensial göstəricilər yaxşılaşdırılıb. Bununla da, sığorta bazarında yeni böyük böhranların baş vermə ehtimalı minimuma endirilib. Bu siyasətin uğurlu olduğunu 2020–2021-ci illərdə yerli sığorta şirkətlərinin COVID-19 pandemiyasının və neftin qiymətinin aşağı düşməsinin mənfi təsirlərini az itkilərlə aradan qaldırması sübuta yetirib. Yalnız “Rəvan Sığorta” ASC-də problemlər yaranıb və 2021-ci ilin martında onun lisenziyası ləğv edilib.
Sığorta şirkətlərinin ötən illərlə müqayisədə dayanıqlılığı yeni və köhnə böhran illərində də qorunub saxlanılıb. Buraya müxtəlif neqativ amillər daxildir: idxal inflyasiyası, daha sonra ressesiyanın güclənməsi üzündən ABŞ və Avropa İttifaqında (Aİ) iqtisadi artımın yavaşlaması, həmçinin ticari-iqtisadi tərəfdaşlarda bir sıra problemlər. Ümumiyyətlə, istehlak qiymətlərinin artması və aşağı iqtisadi artım dönəmi sığorta və bank bazarlarının inkişafı üçün ən yaxşı dövr deyil. Təəssüf ki, həmin dövrdə də itkilərdən yan keçmək mümkün olmayıb. Bu ilin iyulunda Mərkəzi Bankın qərarı ilə “Günay Sığorta” ASC-nin lisenziyası ləğv edilib. Lakin bu, şirkətin zəif fəaliyyəti ilə deyil, onunla əlaqəli strukturun, əsas səhmdarın, yəni “Günay Bank”ın bağlanması ilə bağlı olub. Xatırladaq ki, həmin bank bütün kapitalını əhalinin əmanətləri üzrə borclarını ödəməyə yönəltmək məcburiyyətində qaldığına görə bağlanıb.
Hər halda, yerli sığortaçıların əksəriyyəti xidmətlərinə tələbatın aşağı düşməsi ilə bağlı mümkün çətinliklərdən yan keçə biliblər. Üstəlik, sığorta şirkətləri region ölkələri daxil olmaqla, bazarı genişləndirməyə, yeni məhsulları təşviq etməyə və bazardakı tələbata uyğunlaşmağa çalışır.
Əlverişli dinamika
Sığorta bazarı iştirakçılarının artan fəallığının bariz nümunəsi avqustun 26-da başlayan və sentyabrın 7-dək davam edəcək “Sığorta Festivalı”nı göstərmək olar. Bu festivalla bağlı tədbirlər Bakı, Sumqayıt, İsmayıllı, Gəncə, Quba, Lənkəran və digər şəhərlərdə keçirilir. Mərkəzi Bank, İcbari Sığorta Bürosu və Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının birgə təşəbbüsü ilə ölkədə ilk dəfə təşkil olunan bu festival sığorta sektorunun inkişafına dair tədbirlər planı çərçivəsində həyata keçirilir. Bu plan Nazirlər Kabinetinin 2019-cu il 21 may tarixli Qərarı ilə təsdiq edilib.
Tədbir ölkədə fəaliyyət göstərən sığorta şirkətlərinin iştirakı ilə “edutaiment” (təhsil və əyləncə) formatında təşkil olunur. Bununla təhsil, maarifləndirici və əyləncə proqramlarının simbiozu nəzərdə tutulur. Əsas məqsəd əhalinin sığorta sahəsi ilə bağlı savadlılığını artırmaq və xidmətlərin əlçatanlığını təmin etməkdir. Buna görə də sığorta bazarının, demək olar ki, bütün üzvləri forumun iştirakçısı olublar.
“Bu ilin I yarısında sığorta bazarındakı artıma nəzər salsaq, 2023-cü ili yüksək artımla başa vuracağımızı deyə bilərik. Əgər bu tempi qoruya bilsək, bu il Azərbaycanda sığorta haqları 1 milyard manatı keçəcək”, - Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının icraçı direktoru Elmar Mirsalayev festivalın açılışına həsr olunmuş brifinqdə deyib.
Onun sözlərinə görə, hazırda ölkənin regionlarında ən populyar sığorta növləri icbari, o cümlədən avtonəqliyyat vasitələri, daşınmaz əmlak və könüllü həyat sığortasıdır.
Ümumiyyətlə, son illərdə bu bazarın dinamikası kifayət qədər əlverişli görünür. Belə ki, 2021-ci ildə sektorun gəlirləri 16% artıb, 2022-ci ildə isə 20 sığorta şirkəti əvvəlki ilin göstəricilərini 15% üstələyərək 970,8 milyon manat sığorta haqqı toplayıb.
Lakin görünən odur ki, bu sektor 2023-cü ildə ən yüksək inkişaf dinamikasına çatacaq. Mərkəzi Bankın bu yaxınlarda açıqladığı rəqəmlərə əsasən, 2023-cü ilin yanvar-iyul aylarında sığorta şirkətlərinin yığdığı sığorta haqqı 761,8 milyon manata çatıb və bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə düz 31,2%-lik artım deməkdir. Bunun əsas amili könüllü sığorta növləri üzrə sığorta haqlarının 27,5% artması olub. Hesabat dövründə sığortaçıların könüllü sığorta növləri üzrə sığorta haqları 559,3 milyon manat və ya bazar üzrə bütün sığorta haqlarının 73,4%-ni təşkil edib.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Mərkəzi Bankının baş direktoru Ziya Əliyev qeyd edib ki, son 5-6 ildə bazarda bütün sığorta haqlarının, demək olar ki, 3/4-nü təşkil edən könüllü sığorta bazarının həcmində artım ölkə əhalisinin bu sahəyə inamının tədricən artdığını göstərir.
Eyni zamanda könüllü sığorta üzrə əsas gəliri həyat sığortası seqmenti təmin edir: təkcə yanvar-iyul aylarında bu istiqamət üzrə sığorta haqları 35,8% artaraq 338,3 milyon manat təşkil edib. Belə yüksək müsbət dinamika bankların iştirakı ilə sığortaların satışında əhəmiyyətli paya malik investisiya aləti kimi bu növün əhəmiyyətinin artması ilə izah olunur. Azərbaycanda həyat sığortası əsasən korporativ müştərilər tərəfindən öz işçiləri üçün alınır. Buraya neft və digər sektorlardakı iri şirkətlər, banklar və s. daxildir. Sığorta haqları, ödənişlər kimi, bütün növ vergilərdən azaddır. Müqavilənin müddəti başa çatdıqdan sonra sığorta məbləğinin ödənilməsi ilə yanaşı, sığorta haqları bankın depozit hesabına yerləşdiriləcəyinə görə müştəri əlavə investisiya gəlirinə arxalana bilər.
ÜDM-də pay
İcbari sığorta növləri üzrə sığorta haqlarının ümumi həcminin 1,5 dəfədən az, yəni təxminən 202,5 ​​milyon təşkil etməsinə baxmayaraq, bu seqmentdə artım çox yüksəkdir: 42,8%. Burada aparıcı istiqamətlər arasında icbari tibbi sığorta və avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası (AVSMMİS) var.
Yaxın gələcəkdə onlara daşınmaz əmlak sığortası da əlavə olunacaq. Bu seqmentin, təxminən, iki dəfə artacağı gözlənilir. Məhz bu seqment Mərkəzi Bank tərəfindən 2023-cü ildə sığorta bazarının inkişafı üçün prioritet istiqamətlərdən biri kimi müəyyən edilib. İcbari Sığorta Bürosunun mexanizmləri ilə digər dövlət strukturları, xüsusilə Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin informasiya sistemi arasında sistemlərarası inteqrasiya nəzərdə tutulur. Belə inteqrasiya bazarı əhatə etmək üçün çox vacib olan daşınmaz əmlakın sığortası üzrə elektron şəhadətnamənin verilməsi imkanını təmin edəcək. Bundan başqa, bu, müvafiq strukturların fəaliyyətinə onlayn nəzarət imkanları üçün vacibdir.
Sığorta sahəsinin son illərdə yüksək inkişafına baxmayaraq, onun maliyyə sektorunun məcmu gəlirlərində, xüsusilə də ümumi daxili məhsulun (ÜDM) göstəricilərinə nisbətində payı hələ də nisbətən kiçikdir. Penetrasiya səviyyəsi (sığorta haqlarının ÜDM-də payı) baxımından 2023-cü ilin yanvar–iyul ayları üzrə göstəricilər 1,08% təşkil edib. Təbii ki, bu, böhrandan, yəni 2021-ci il pandemiyadan sonrakı dövrdə 0,9% olan göstəricidən daha yaxşıdır. Buna baxmayaraq, bu mənada ölkəmiz region ölkələrindən geri qalır. Bir il əvvəl Gürcüstanda sığorta sektorunun penetrasiya səviyyəsi 1,2%, Rusiyada 1,5%, Türkiyədə 1,7% idi. Aİ-nin bir sıra ölkələrində və ABŞ-da isə bu göstərici 10%-ə çatırdı. Çin sığorta bazarı bu baxımdan çox dinamik inkişaf edir. Əgər 2015-ci ildə bu ölkədə penetrasiya səviyyəsi 3,5% idisə, indi bu göstərici 2 dəfə artaraq 7%-ə çata bilər.
Bu məqamda qeyd etmək yerinə düşər ki, adətən, sığorta sektoruna penetrasiya səviyyəsi parametrləri əhalinin gəlir səviyyəsi ilə bağlıdır. Əhalinin gəlir səviyyəsi nə qədər böyükdürsə, ümumi sığorta haqlarının ÜDM-də payı bir o qədər yüksək olur. Bu mənada maliyyə bazarının ümumi mədəniyyəti, bank və sığorta şirkətlərinə inam, təklif olunan məhsulların populyarlıq dərəcəsi və onların üstünlükləri barədə əhalinin məlumatlılığı da eyni dərəcədə vacibdir. Bu baxımdan, Azərbaycanın hələ üzərində işləməli və sığorta bazarında tədricən islahatlar aparmalı olduğu bir sıra məsələ var.

Azerbaijan to organise the first Insurance Festival to support market growth in this sector
The insurance market of Azerbaijan has successfully overcome the crisis of recent years, demonstrating very decent growth dynamics for the second year in a row. In January-July 2023, local insurance companies (ICs) collected almost 31.2% more premiums than in the first seven months of last year. In order to support this trend and inform the wider population about the benefits of insurance and the variety of products and services offered, the Insurance Festival is held for the first time in Baku and nine major cities of the country. At the opening ceremony of the festival, the Association of Insurers of Azerbaijan (AIA) presented a series of forecasts, which show that by the end of 2023, total insurance premiums in Azerbaijan will exceed the landmark threshold of ₼1b.
After the crisis
During the energy crisis of 2014-2017, the insurance sector of Azerbaijan was seriously affected due to the worsening stability of the national currency's (Azerbaijani Manat, ₼) exchange rate. This led to the withdrawal of the weakest insurance companies from the market. As a result, the number of Azerbaijani ICs decreased from 27 to 21.
The insurance business is extremely well integrated with the banking business. Traditionally, they are part of holding companies, with banks being their main shareholders in most cases. On the other hand, a considerable part of the turnover of insurance companies is formed by servicing car, collateral and mortgage loans issued by related banks, etc. But if such close co-operation has a very negative impact on insurance during the banking crises, the situation changes dramatically during the periods of steady growth in the banking market.
This is why after the energy crisis nine years ago, the Ministry of Finance and the Central Bank of Azerbaijan (CBA) seriously strengthened the legal and regulatory frameworks for both the banking and insurance sectors, bailed out financial market participants and improved prudential indicators in the industry. Thus, the likelihood of new large-scale crises in the insurance market has been minimised. Thanks to the success of this policy in 2020-2021 local insurance companies overcame the negative effects of the COVID-19 pandemic and the subsequent drop in oil prices. The only troubled company was Revan Sigorta JSC, and its licence was revoked in March 2021.
During yet another wave of the economic crisis in the past and current years, ICs could maintain comparative resilience despite a bunch of negative factors such as imported inflation and the slowdown in economic growth due to the intensified recession in the US, the EU, as well as a number of problems in trade and economic partners. Rising consumer prices and low economic growth do not create favourable conditions for the insurance and banking markets. In July 2023, the Central Bank revoked the licence of IC Günay Insurance. However, the incident is not related to the poor performance of the company, but to the failure of its related structure and main shareholder, Günay Bank, which was forced to direct all its capital to repay debts on deposits.
Nevertheless, the majority of domestic ICs avoid possible difficulties related to fluctuations in the service demand. Moreover, they attempt to expand the market, including in the regions of the country, promoting new products and adjusting to market demands.
Favourable dynamics
The current Insurance Festival (August 26-September 7) held in Baku, Sumgayit, Ismayilli, Ganja, Guba, Lankaran and other cities of Azerbaijan is a perfect example of the growing activity of insurance companies. Organised for the first time in Azerbaijan as a joint initiative of the Central Bank, the Mandatory Insurance Bureau and the Azerbaijan Insurers Association, the festival is implemented as part of the action plan for the development of insurance sector approved by the Cabinet of Ministers on May 21, 2019.
The events are held in the edutainment format (education + entertainment), which is a synthesis of educational, informative and entertaining programmes. The main objective is to increase the insurance literacy of the population and ensure accessibility of services. That is why almost all the local insurance companies participated in the event.
"Given the high growth rates of the insurance market in the first half of 2023, we can expect a high growth rate by the end of 2023. If we maintain the rate, insurance collections across the country will exceed ₼1b," ACA Executive Director Elmar Mirsalayev said during the press briefing of the festival. According to Mirsalayev, currently the most popular types of insurance products in the regions of Azerbaijan are compulsory insurance, voluntary insurance of motor vehicles, real estate and life.
In general, the dynamics of the market in recent years looks quite favourable. In 2021, the sector's revenues increased by 16%, while in 2022 twenty ICs collected ₼970.8m of premiums, which exceeded the previous year's indicators by 15%.
However, the industry is likely to achieve the highest dynamics of development this year. According to the recently published CBA indicators, the total amount of premiums of ICs in January-July 2023 reached ₼761.8m, indicating a 31.2 per cent growth against the indicators of the same period last year. The key driver of growth was the increasing premiums on voluntary types of insurance (27.5%). During the reporting period, Azerbaijani ICs increased this amount to more than ₼559.3m. The share of this segment accounted for 73.4% of all premiums in the market.
In general, according to CBA Director General Ziya Aliyev, the growth of the voluntary insurance market, which reached almost 75% of all premiums on the market in the last 5-6 years, is a sign of increasing popular confidence in this area.
Meanwhile, the life insurance segment collects the main revenues from voluntary insurance: in January-July alone, premiums for this insurance product reached ₼338.3m (+35.8%). Such high positive dynamics can be explained by the increasing significance of this investment instrument with a significant share of sales of policies through the banks. In Azerbaijan, life insurance policies are mainly purchased by corporate clients for their employees. These are large companies in the oil and other sectors, banks, etc. Insurance premiums, as well as benefits, are exempt from all types of taxes. In addition to the payment of the insured sum, at the end of the contract term the client can count on additional investment income as premiums will be placed on the bank's deposit account.
Share in GDP
Although the total volume of premiums for compulsory insurance is more than one and a half times smaller (c. ₼202.5m), the growth in this segment is very high (+42.8%). Among the leading areas are compulsory medical insurance (CMI) and compulsory motor third party liability insurance (CMTPL).
In the near future, real estate insurance will be added to these products, expected to boost a twofold growth in this segment. The Central Bank has identified this type of insurance as one of the priorities for the insurance market development in 2023. It is planned to ensure inter-system integration between the mechanisms of the Compulsory Insurance Bureau and other state agencies, especially the information system of the State Property Service. This will in turn make it possible to issue an electronic property insurance certificate, which is very important for market coverage, let alone the possibilities of online control of the relevant structures.
Despite the high degree of insurance development in recent years, its share in the total revenues of the financial sector, especially in the gross domestic product, is still relatively small. In terms of penetration (the depth of insurance penetration: the ratio of gross premiums to GDP), the indicator for January-July 2023 was 1.08%. Of course, this is better than in the post-pandemic crisis year of 2021 (0.9%). Nevertheless, so far Azerbaijan lags behind the countries of the region. A year ago, the level of penetration of the insurance sector in Georgia was 1.2%, in Russia - 1.5%, in Türkiye - 1.7%, while in a number of EU countries and in the US this indicators reaches 10%. The Chinese insurance market is developing very dynamically in this respect: 3.5% in 2015 and possibly 7% in 2023. Usually the penetration parameters in the insurance sector are related to the level of income of the population. The higher they are, the higher is the ratio of gross premiums to GDP. The general culture of the financial market, trust in banking and insurance companies, the degree of popularisation of the offered products and awareness of the population about their advantages are equally important. In this respect, Azerbaijan still has a lot to work on and reform its insurance market gradually.