Azərbaycanda inklüziv təcrübələr üzrə müəllim insanları yaxşılığa doğru dəyişən rəqslərdən danışıb
Bu layihə qitələri birləşdirir. “DanceAbility”ni 1987-ci ildə ABŞ-dan olan iki rəqqas fikirləşib. Belə ki, onlar rəqs incəsənətinə fiziki məhdudiyyətli şəxsləri cəlb etməyə qərar veriblər.
Bu rəqsin əsasını qoyan Alito Alessi bunu digər ölkələrdən olan entuziastlara öyrətməyə başlayıb. İndi bu hərəkat dünyada 700 nəfər tərəfindən populyarlaşdırılıb. Onlardan biri bu inklüziv təcrübəni vətənində tətbiq edən, bədii rəhbər, “DanceAbility”nin Azərbaycandakı direktoru Nigar Sultanovadır.
Öz bədənini qəbul etmək
O, öz bədəni ilə münasibətlərini uzun illər ərzində qurub. N.Sultanova əmindir ki, rəqs bizi olduğumuz kimi qəbul edir: “DanceAbility” sadəcə bir layihə deyil, təcrübədir. Bu, bədəni ilə danışmağı öyrənmək istəyən hər kəs üçündür və fiziki məhdudiyyətli şəxslər də istisna deyil. Onu unikal edən məhz budur”.
Nigar Sultanovaya rəqsi və “DanceAbility” praktikasını tədris etməyə şəxsi hekayəsi ilham verib. Uşaqlıqdan onun üçün azad təbiətini məhdudlaşdırmayacaq özünüifadə yolunu tapmaq vacib idi. Axı, ənənəvi rəqslər müəyyən sərhədlər qoyur. Amma “DanceAbility” haqqında bunları söyləmək olmaz. Artıq yeniyetməlik dövründə özünü sərbəst ifadə etməsi ona daxili təbiətini tapmağa və qəbul etməyə yardım göstərib. İndi, yəni illər sonra o, tələbələrini duyğularını, düşüncələrini, həmçinin bədənlərini olduğu kimi qəbul etməyə təşviq edir.
Onun sözlərinə görə, bu təcrübələrin əsasında çox mühüm bir həqiqət dayanır: “Biz nə qədər düşüncələrimizlə baş-başa qalırıqsa, bədənimizi necə dəyişdirəcəyimiz barədə bir o qədər çox düşünürük. Biz daim özümüzü başqaları ilə müqayisə edirik və bu səbəbdən özümüzdə nəyisə dəyişmək istəyirik, özümüzdən narazı oluruq”.
“Məni bu təcrübələr ona görə maraqlandırır ki, onlar müəyyən vaxt kəsimində özümüzü başımızla deyil, bədənimizlə ifadə etməyə imkan verir. Çünki bədən çox vacib bir alətdir. Amma nədənsə çox vaxt onun “səsini boğmağa” çalışırlar. Əslində, duyğularımızı bədənimiz vasitəsilə çatdırmaqdan qorxuruq. “DanceAbility” daxil olmaqla, bütün bədən təcrübələri bizə “başımızdan enməyə” və bədənimiz vasitəsilə təcrübə qazanmağa imkan verir”, - N.Sultanova vurğulayıb.
Nigar Sultanova həm başqalarına dərs deyir, həm də özü öyrənir. Onun üçün öyrənmək özünü tamamilə dəyişdirməyə, fərqli bir insana çevirməyə imkan verən sonsuz bir prosesdir.
“Mən çox vaxt insanları təbiətlə müqayisə edirəm. Təbiətdə hər şeyin dəyişməsi və transformasiyaya uğraması bizdə də baş verir və bu, çox gözəldir”, - o qeyd edib.
Rəqs stimul kimi
Pandemiya zamanı Nigar Sultanova xüsusi kursu bitirərək “DanceAbility” metodunun ustad müəllimi olub. Bu, ona psixoloqlara, psixoterapevtlərə, reabilitasiya mərkəzlərinin mütəxəssislərinə və öz bədənini tanımaq və potensialını açmaq istəyən hər kəsə bu təcrübələri öyrətməyə imkan verib. Bu kursu bitirən hər bir mütəxəssis sertifikat alır və bu biliklərini fəaliyyət sahəsində tətbiq edə bilər.
Daim bir çox müxtəlif layihələr həyata keçirən Nigar Sultanova indi “DanceAbility”nin Azərbaycanda fəaliyyətini inkişaf etdirir. Bu layihələr arasında tamamilə hər kəs – həm Bakı, həm də bölgə sakinləri – üçün özünü ifadə etmək və fiziki fəaliyyət üçün bərabər imkanlar yaradan “Hər bədənin öz hekayəsi var” adlı təşəbbüs də var.
Təşəbbüs onlayn şəkildə həyata keçirilir. Məlumatın hər kəsə aydın olması üçün iştirakçılar qruplara bölünür. Qulaq və gözdən əlil və digər insanları öyrətmək üçün xüsusi üsullardan istifadə olunur.
“Pandemiya zamanı biz - müəllimlər onlayn təlim üçün hər bir məşqi hazırlamağa başladıq. Onların sayı 200-dən çoxdur. Bu məşqlərdən hansının onlayn formatda asanlıqla nümayiş etdirilməsinə uyğun olub-olmadığını öyrənməyə başladıq”, - N.Sultanova bildirib.
“DanceAbility” həmçinin müəllimlərə fiziki qüsurlu müxtəlif insanlar üçün lazımi məşqləri seçməkdə kömək edən xüsusi təlimat hazırlayıb.
“Gözlərinizi yumun və məni görmədiyinizi təsəvvür edin. Siz mənim hərəkət ortağımsınız. Müəyyən hərəkətlər edirəm. Məsələn, deyirəm ki, sağ əlimi qaldırıb başıma qoyuram, sonra yerə toxunuram. Siz bunu fiziki olaraq görmürsünüz, ancaq mən bu barədə danışdığım üçün təsəvvür edirsiniz. Bir insanın bəzi orqanlarının funksiyaları pozulubsa, bu, digər orqanlarının gücləndiyini göstərir. Biz dərslərimizin çoxunu məhz bu şəkildə keçirik”, - o vurğulayıb.
Maraqlıdır ki, Nigar Sultanova rəqsi həyatında əsas stimul hesab etmir. Onun üçün həyatı keyfiyyətli və dolğun yaşaması vacibdir və bu işdə ona rəqs və “DanceAbility” kömək edir: “Bu üsul sizə bunu etməyə imkan verən metodlardan biridir. Çünki bizi bədənimizə qaytarır, bədən və ruh arasında tarazlığı tapmağa kömək edir”.
“DanceAbility”nin bütün təcrübələri tamamilə pulsuz öyrənilə bilər. Nigar Sultanova QHT-lərə, dövlət qurumlarına və özəl sektora təklif etdiyi müxtəlif layihələr vasitəsilə bunun üçün maliyyə vəsaiti tapır. O, gələcəkdə də onlarla əməkdaşlığı davam etdirəcək.
O etiraf edir ki, insanları xəstə, yaxud sağlam, xoşbəxt, yaxud bədbəxt kateqoriyalarına bölmür. N.Sultanova hər dərsin sonunda şagirdləri ilə bir dairədə oturaraq öz emosiyalarını, fikirlərini bölüşür, keçilmiş dərsdən nəticə çıxarır: “Birlikdə yaratdığımız zaman həyat mənim üçün gözəldir. Belə fərqli, bənzərsiz insanlarla görüşmək, enerji almaq, enerji paylaşmaq, sinerji yaratmaq imkanının olması, daim onlarla birlikdə olmaq böyük xoşbəxtlikdir...”.

A teacher of inclusive practices in Azerbaijan about dances that change people for the better
This project unites continents. DanceAbility was invented in 1987 by two dancers from the USA who decided to experiment with dances for people with disabilities. As the time passed, the founder of DanceAbility, Alito Alessi, began to teach them to enthusiasts from other countries. Now the movement is promoted worldwide by 700 people. Among them is Nigar Sultanova, artistic director and director of DanceAbility Azerbaijan.
Accept your body
She's very good with her body. It took years to build the relationship. Sultanova believes that dances accept us as we are. "DanceAbility is not just a project, but a practice. It is for everyone who wants to learn to talk to their body, and people with disabilities are no exception. That's what makes them unique," she says.
Nigar Sultanova's personal story motivated her to teach dances and DanceAbility practices. Since childhood, it was important for her to find a way of self-expression that would not restrict her free nature. After all, traditional dances set certain limits, which is not the case with the DanceAbility. As a teenager, self-expression helped Nigar to find and accept her inner self. And now, years later, she encourages her students to accept their bodies as they are, accept their emotions, their thoughts...
According to Nigar, these practices are based on one very important truth. The more we think, the more we want to change our bodies. We constantly compare ourselves with others, thereby willing to change something in ourselves; we then become unhappy with ourselves.
"I enjoy these practices as they make it possible to leave my thoughts of myself, to get into my body. Because the body is a very important tool, which for some reason we often try to silence. We are afraid to transmit our emotions through our body. All body practices, including DanceAbility, allow us to put our thoughts aside and gain experience through bodily emotions," says Nigar.
She teaches others and learns herself. For her, learning is an endless process that allows for complete transformation into a different person. "I often compare an individual to nature. He changes and transforms in the same way as everything changes and transforms in the nature. It is beautiful," Nigar believes.
Dance as an incentive
During the pandemic, Nigar completed a special course and became a master DanceAbility teacher. She now can teach these practices to psychologists, psychotherapists, specialists in rehabilitation centres, anyone who wants to know their body and unlock their potential. Every graduating professional receives a certificate and can safely implement the knowledge in their daily practices.
By constantly developing many different projects, Nigar Sultanova develops DanceAbility's activities in Azerbaijan. One of them is the initiative called Every body has its own story, which creates equal opportunities for self-expression and physical activities for everyone. The initiative is conducted online. To make the information accessible to all, the participants were divided into groups. Special methods are used to train the blind, people with hearing disabilities, etc.
"During the pandemic, we started developing and conducting exercises online. Currently, there are over 200 of them. We started to analyse the exercises to choose the ones we could easily demonstrate remotely."
DanceAbility has also developed a special manual to help teachers choose the right exercises for people with different disabilities.
"Imagine you can't see me, just close your eyes. You are my partner. I am performing certain actions. I say that I raise my right hand and place it on my head and then touch the floor. You do not see it physically, but you visualise it as I am talking about it. A failure of one of the human organs eventually leads to the strengthening of sensibility in others. This is the way we conduct training sessions in our classes."
Surprisingly, dance is not the main incentive in Nigar Sultanova's life. She believes it is important to enjoy a good and complete life. This is what dances at DanceAbility help her to achieve. "DanceAbility is one of those methods that allows you to do that. Because it brings us back into our body. It helps us find a balance of body and soul."
It is possible to learn all the DanceAbility practices completely free of charge. Nigar Sultanova raise funding for the project through various projects that she offers to NGOs, governmental organisations and the private sector, which then cooperate with her in the future.
She admits that she does not divide people into sick and healthy, happy or unhappy. At the end of each lesson, she and her students sit together in a circle and share their emotions and thoughts, draw conclusions from the lesson.
"Life is beautiful when we create together. To have the opportunity to meet, to be energised, to share energy, to create synergy with such different and unique people, to be with them all the time is a great happiness..."