İkiqat Paralimpiya çempionu İlham Zəkiyev üçüncü dəfə Olimpi fəth etmək niyyətindədir
Azərbaycan idmançıları gələn il Parisdə keçiriləcək Yay Olimpiya və Paralimpiya Oyunlarına hazırlığı davam etdirirlər. Paralimpiya Oyunlarında cüdo növündə ən böyük ümidlər İlham Zəkiyevlə bağlıdır. İkiqat paralimpiya çempionu, cüdoda bütün mümkün titulların sahibi zədə səbəbindən Bakıda lisenziya xarakterli yarışda iştirak etmədi. “Region plus”un jurnalisti tanınmış idmançımızla görüşərək həm hazırlıq, həm də cüdoda baş verən dəyişikliklə barədə məlumat alıb.
- Bakıda Paris Olimpiadasına lisenziya xarakterli cüdo turniri keçirildi. Sizin orada iştirak etməməyiniz ancaq zədə ilə bağlı idi?
- Zədə tam sağalmadığına görə məşqçilər iştirak etməyi məsləhət görmədi. Çünki zədəni yeniləmək riski var idi. Lisenziya yarışları qarşıda olacaq. Ona görə ilin sonunda Yaponiyada keçiriləcək yarışa hazırlaşmağı qərara aldıq.
- Bakıdakı yarışda iştirak etmədiyinizə görə dünya reytinqində mövqeyiniz dəyişdi...
- Tamamilə doğrudur. Bakı turnirindən öncə reytinqdə birinci pillədə qərarlaşmışdım. Bu yarışda iştirak etmədim, rəqiblər isə xal ehtiyanı artırdı. Hazırda dördüncü yerdəyəm. Reqlamentə əsasən ilk onluqda hər ölkədən bir cüdoçu Paraolimpiadaya lisenziya qazanacaq. Fikrimcə, Parisə yollanmaq şanslarım yüksəkdir. Dekabrda Tokio Qran-Prisində iştirak etməklə lisenziya xalımı artıracağam.
- Paralimpiya Oyunlarında artıq yeni qaydalar tətbiq olunur. Bu qaydalarla bağlı nə düşünürsünüz?
- Çox doğru qərardır. Dəfələrlə bir sıra tanınmış idmançılarımız Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının prezidenti Marius Vizerə müraciət edib. Mən də bu barədə şikayət etmişəm. Tam görmədiyim halda, nisbətən zəif görən idmançılarla mübarizə aparmışam. Uduzmuşam, buna görə əsəb keçirmişəm. İndiyədək beş olimpiadada iştirak etmişəm. Əvvəl yarışlar 3 kateqoriya üzrə keçirilirdi: B1-zəif görənlər, B2- orta görənlər, B3- heç görməyənlər. Mən isə bütün yarışlarda orta görənlərlə güləşmişəm. Təbii ki, bu, çox çətinlik yaradırdı. Uzun illərdir Azərbaycan Cüdo Federasiyası olaraq müəyyən qurumlara müraciət edirdik ki, bu halı aradan qaldırsınlar. Çünki digər növlərdə heç görməyən idmançıların kateqoriyası ayrıdır. Şükürlər olsun ki, məsələ həllini tapdı və iki kateqoriya yarandı. Artıq bundan sonra mən də J1 kateqoriyasında çıxış edəcəyəm. Yeni qaydalara əsasən yarışlar J1 və J2 kateqoriyaları üzrə olacaq. Yəni J1-də tam görməyənlər, J2də isə nisbətən zəif görənlər çıxış edəcək. Bu qaydalar ədalət prinsipini qoruyur.
- Paris sizin üçün altıncı paralimpiada ola bilər. İlham Zəkiyev hazırda bütün mümkün titulların sahibidir. Fransada əsas hədəfiniz nə olacaq?
- Beş paralimpiadada iştirak etmişəm. Sonuncu Tokiodakı yarışda da 3-cü yeri tutdum. İki dəfə qızıl, iki dəfə bürünc medala layiq görülmüşəm. Hazırda ən böyük arzum üçüncü dəfə paralimpiya qalibi olmaqdır. İstərdim ölkə idmanı tarixində daha bir yenilik edim. Zirvəni fəth etmək üçün üzərimdə daha çox çalışmalıyam. Əvvəlki uğurlar tarixdə qalır. Lisenziya qazandıqdan sonra paralimpiadaya xüsusi proqramla hazırlaşacağam.
- Cüdoçularımızdan kimlər paralimpiadaya vəsiqə qazana bilər?
- Ad çəkmək istəmirəm. Amma altı lisenziya gözləyirəm. Fikrimcə, paralimpiada komandamız hər zaman olduğu kimi mötəbər yarışda Azərbaycanı layiqincə təmsil edəcək.
- Qarabağ müharibəsində iştirak edən qazilərimizi paralimpiya hərəkatına cəlb etmək üçün layihəyə başlamısınız. Hazırda bununla bağlı işlər necə gedir?
- Qazilərimiz konkret idman növünə kriterilərə uyğun olaraq yönəldilir. Onların idmançı kimi yetişdirilməsi çətin olmayacaq, buna onların mübariz və döyüşçü ruhları kömək edəcək. Xüsusi şöbə fəaliyyət göstərir. Qəhrəman qazilərimizin cəmiyyətə adaptasiyası və sosial-psixoloji reabilitasiyasına dəstək verməyə hazırıq. Bizə müraciət edənlərə lazımi dəstək göstəririk. Paralimpiya hərəkatı barədə məlumat veririk və maraqlandığı idman növünə istiqamətləndiririk.
Azərbaycanda paralimpiya hərəkatı inkişaf etməkdədir. 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra qazilərimizlə dəfələrlə görüşlərimiz olub. Mən özüm də müraciət etmişəm ki, qazilərimiz Milli Paralimpiya Komitəsinə üz tutsunlar, biz də onların əlilliyinə uyğun olaraq lazım olan idman növünə yönəldək. Bizim peşəkar məşqçilərimiz də onlarla məşğul olsunlar. Necə ki, qazilərimiz üçrəngli bayrağımızı Qubadlıda, Zəngilanda dalğalandırıblar, beynəlxalq arenalarda da dalğalandırsınlar.

Azerbaijani athletes continue to prepare for the 2024 Summer Olympic and Paralympic Games in Paris. In Paralympic judo, every citizen of the country places high hopes on Ilham Zakiyev. The two-time champion and winner of all judo titles did not join licencing competitions in Baku due to injury. We met with the famous athlete and asked him about the training process, as well as the latest developments in judo.
"Baku hosted a licencing tournament just before the 2024 Paris Olympic Games. Was your absence from the tournament only due to an injury?"
"My coaches did not recommend me joining the tournament due to my ongoing recovery process. There will be other licencing competitions ahead. That' why we decided to prepare for the ones to be held in Japan at the end of the year."
"But due to your absence in the Baku tournament, your position in the world ranking has changed..."
"That's right. Before the Baku tournament, I was number one in the rating list. I did not take part in this competition, while my opponents increased their number of points. Now I am the fourth. According to regulations, a judoka from each country in the top ten gets a licence for the Paralympic Games. I am sure that my chances of going to Paris are still high. I will increase my licence score by joining the Tokyo Grand Prix in December."
"The Paralympic Games introduced new rules. What do you think about them?"
"This is the right decision. A number of well-known athletes, including myself, have repeatedly appealed to the President of the International Judo Federation, Marius Wieser. I am completely blind, but I had to compete with athletes with relatively impaired vision. Each defeat was making me very nervous. As of today, I have taken part in five Paralympic Games. Before the new rules, judokas could perform under these three categories from B1 to B3, depending on the quality of athlete's vision. At all competitions my rivals were from category B2. As expected, it was very difficult for me. Over the years, we appealed to certain bodies to solve the problem. Other sports have a separate category for the totally blind athletes. Fortunately, the problem was resolved. According to new rules, competitions will be held in the J1 and J2 categories. That is, J1 and J2 for completely and partially blind athletes, respectively. So I will now compete in the J1 category. These rules are in line with the principle of fairplay."
"Paris can be your sixth Paralympic Games. You currently hold every possible title. What will be your main goal in France?"
"I've been to five Paralympic Games. I became the third in the last one held in Tokyo. I was among the medallists at the other four. I was awarded gold and bronze medals twice each. Currently, my biggest dream is to win the Paralympic Games for the third time. I would like to bring one more innovation to the history of national sport. My previous success is a thing of the past. To conquer the Olympus again, one needs to train hard and persistently. After I receive my licence, I will prepare for the Paralympic Games under a special programme."
"Which of our judokas can qualify for the Paralympic Games?"
"I don't want to name them, but I am expecting six more licences from them. I am confident that our Paralympic team, as always, will represent Azerbaijan honourably at prestigious competitions."
"You launched a project to involve veterans of the Garabagh war in the Paralympic movement. Is there any progress?"
"Indeed, our veterans join specific sport according to the selection criteria. It will not be difficult to train them, as their fighting spirit is enough. There is a special department as well. We are ready to assist our veterans in their adaptation to the society, as well as social and psychological rehabilitation. We help everyone who applies to us. We provide information about the Paralympic movement and help our veterans get into the sport they are interested in.
"We see the development of the Paralympic movement in Azerbaijan. After the 44-day Patriotic War, we have repeatedly had meetings with our veterans. I personally urged them to apply to the National Paralympic Committee so that we could classify them accordingly based on their their disability. Professional coaches are working with them as well. Our veterans hoisted the tricolour flag of Azerbaijan in Gubadli, Zangilan and other regions of Azerbaijan. Now let them raise the same flag in international arenas to honour Azerbaijan again."