“Sabah”dan 18 ildən sonra basketbolda tarixi uğur
Uzun fasilədən sonra Avropa basketbolu Azərbaycana rəsmən qayıtdı. Yeni formalaşdırılan Azərbaycan Basketbol Federasiyası qısa müddətdə ölkə çempionatını bərpa etməklə yanaşı, həm də avrokuboklarda uğurlu çıxışı təmin etdi.
2022-ci ildə yaranan “Sabah” basketbol klubu güclü heyət sayəsində ilk mövsümündə Azərbaycan çempionatında rəqib tanımadı. Final mərhələsinə vəsiqə qazandı və beş oyunluq həlledici mübarizədə “Gəncə” klubunu məğlub edərək ölkə çempionu adını qazandı.
“Sabah” klubu çempion kimi avrokuboklarda da ölkəmizi layiqinci təmsil etdi. Oktyabrın əvvəlində Şimali Makedoniyada keçirilən FIBA Avropa Kubokunun A qrupunda yarışan Bakı təmsilçisi Niderlandın “Donar Qroninqen” kollektivini 75-72, yerli “Rabotniçki”ni 83-81, Rumıniyanın “Rapid” komandasını isə 90-71 hesabı ilə məğlub etdi. Bu qələbələr sayəsində “Sabah” 18 illik fasilədən sonra FIBA Avropa Kubokunun əsas mərhələsində iştirak hüquqü qazandı.
“Sabah”ın heyətində ən yaxşı oyunçu Maykl Holton (20 xal) oldu. Təsnifat mərhələsində uğurlu çıxışda Donovan Smit, Kivon Devenport, Desmond Kembridc, Pavel Marçinkoviç, Artyoms Butyankovs, Korin Qenri, Şirzad Şirzadov, Endar Poladxanlı, Fuad Niftəliyev və Rüstəm Əliyevin də böyük əməyi oldu.
“Sabah” Avropa Kubokunun bu mərhələsində D qrupunda mübarizə aparacaq. Komandanın rəqibləri “Mornar” (Monteneqro), “Bahçeşehir” (Türkiyə) və “Nimburk” (Çexiya) klubları olacaq. Azərbaycan təmsilçisi qrupda ilk oyununu oktyabrın 18-də səfərdə “Mornar” klubuna qarşı keçirəcək.
Hər bir rəqib güclüdür
“Sabah” basketbol komandasının baş məşqçisi Boban Mitev FIBA Avropa Kubokunda əsas mərhələyə vəsiqə qazanmaqlarını tarixi uğur adlandırıb. Onun fikrincə, Azərbaycan basketbolu bu uğura layiq olduğunu qazandığı qələbələrlə sübut edib: “Praktiki olaraq yaxşı çıxış etdik. Bilirdim ki, fərdi bacarıqları yüksək olan oyunçularım var. Mənim işim bu fərdi keyfiyyətləri sistemli komanda oyununa çevirmək idi. Bəzi epizodlarda ribaundda, bəzən müdafiədə və atışlarda uğursuz olsaq da, ümumi yekun nəticə bizi sevindirməyə bilməz. Basketbolçular əsl döyüşçü kimi mübarizə apardılar. Biz düzgün yoldayıq. Belə düşünməyə nikbin əsaslarım var”.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda basketbolun inkişafı üçün böyük işlər görülür: “Maraqlı çempionat keçirilir. Gəncləri basketbola cəlb etmək istiqamətində faydaları layihələr reallaşdırılır. “Sabah”ın avrokuboklarda da uğurlu çıxışı görülən işlərin kiçik nəticəsidir. Əsas mərhələyə vəsiqə qazanmaqla işimizi bitmiş hesab etmirik. Qrup oyunlarında da layiqli çıxış etməyə çalışacacaq. Bakıda keçirəcəyimiz avrokubok oyunlarında tribunaları dolu görmək istəyirəm”.
Avropa Kubokunun müntəzəm mövsümündə D qrupunda yer alan rəqiblərini də dəyərləndirən baş məşqçi hər üç komandaya yaxşı bələd olduğunu vurğulayıb: “Bahçeşehir”i Türkiyədə işləyərkən tanıyırdım. Yaxşı komandadır. “Mornar” çox təhlükəli kollektivdir. İki təcrübəli məşqçisi var. “Nimbruk” isə basketbol ənənələri olan klubdur. Bizim üçün hər bir rəqib önəmlidir. Addım-addım irəliləyəcəyik”.
Qrupda ilk oyunlarının “Mornar”a qarşı olacağını xatırladan B.Mitev matça ciddi hazırlaşacaqlarını əlavə edib: “Söz verə bilərəm ki, hər oyunda Azərbaycan üçün mübarizə aparacağıq. Xoşbəxtəm, çünki əsl basketbolu Bakıya, Azərbaycana gətirdik. Azarkeşlər Bakıda əsl basketbola şahidlik edəcəklər”.
Basketbol bayramını gözləyirik
“Sabah” klubunun basketbolçusu Desmond Kembric də növbəti oyunlarda uğurlu çıxış edəcəklərinə inandığını bildirib: “Azərbaycan adına çox sevinirəm və həyəcanlıyam. Legioner həyatı yaşadığım ilk ilimdə FIBA Avropa Kubokunun müntəzəm mövsümünə vəsiqə qazandıq. Asan olmadı, amma komanda birləşərək çətinlikləri üstələməyi bacardı. Avropa Kuboku bizə qitə basketbolunu izləməyə imkan verəcək. Çoxlu sayda yeniyetmə basketbola üz tutacaq. Növbəti aylarda biz basketbol bayramının bir hissəsi olacağıq”.
ABŞ-dan olan 24 yaşlı oyunçu deyib ki, insanların çoxu komandadan bu nəticəni gözləmirdi: “Amma mən inanırdım. Azarkeşlər üçün oynamağı sevirəm. Bu, mənə həyəcan verir. Rəqiblərə gəlincə, hər matçda qələbə üçün oynayacağıq. Təcrübəli komandamız var. Şimali Makedoniyaya gedəndə birinci olacağımıza inananlar az idi. Biz bacardıq. İndi isə uğurun davamının gələcəyini söyləyirik. Sadəcə Bakıdakı matçlarda insanları bizə dəstək olmağa çağırırıq”.
Yeni sezon
Azərbaycan Basketbol Liqasında 2023/2024 mövsümü 22 oktyabrda start götürəcək. Ötən ildən fərqli olaraq, yarışda 10 komanda çempionluq uğrunda mübarizə aparacaq. Bunlar “Sabah”, NTD-İNDİQO (Xaçmaz), “Gəncə”, “Xırdalan”, “Sərhədçi”, “Neftçi”, “Cəlilabad”, “Şəki”, “Xəzri” və “Sumqayıt” kollektivləridir. Çempionat iki dövrədən, yəni 18 turdan ibarət olacaq. Yeni reqlamentə əsasən, müntəzəm mövsümü ilk “altılıq”da tamamlayan klublar pley-offa vəsiqə qazanacaqlar. Bu “altılıq”da ilk iki sıranı tutan klublar birbaşa pley-offun yarımfinalından, digər 4 kollektiv isə 1/4 finalından mübarizəyə start verəcəklər. 1/4 və 1/2 finallarda ən tez iki qələbə, final seriyasında isə ən tez 3 qələbə qazanan klub sevinən tərəf olacaq.
Azərbaycan Basketbol Liqasının oyunları “Sərhədçi” İdman Mərkəzi ilə yanaşı, bölgələrdə yerləşən Olimpiya İdman Komplekslərində baş tutacaq.

Исторический успех в баскетболе от клуба «Сабах» спустя 18 лет
После долгого перерыва европейский баскетбол официально вернулся в Азербайджан. Вновь сформированная Федерация баскетбола Азербайджана в короткие сроки восстановила чемпионат страны, а также обеспечила успешное выступление на еврокубках.
Баскетбольный клуб «Сабах», созданный в 2022 году, благодаря сильному составу не имел серьезных соперников на чемпионате страны в своем первом сезоне. Без особого труда выйдя в финал, он победил в решающем пятиматчевом противостоянии «Гянджу» и завоевал титул чемпиона Азербайджана.
«Сабах» как чемпион достойно представлял страну и на еврокубках. Выступая в группе А на Кубке Европы Международной федерации баскетбола (FIBA) в начале октября в Северной Македонии, представитель Баку обыграл нидерландский коллектив «Донар Гронинген» (75:72), местный «Работнички» (83:81) и румынский «Рапид» (90:71). Благодаря победам клуба «Сабах» Азербайджан после 18-летнего перерыва получил право участвовать в основном этапе Кубка Европы FIBA.
Лучшим игроком в составе «Сабаха» признан Майкл Холтон (20 очков). Большой вклад в успешное выступление на квалификационном этапе внесли Донован Смит, Кивон Девенпорт, Десмонд Кембридж, Павел Марчинкович, Артем Бутянков, Корин Генри, Ширзад Ширзадов, Эндар Поладханлы, Фуад Нифталиев и Рустам Алиев.
На этом отрезке Кубка Европы «Сабах» будет бороться в группе D. Соперниками команды станут клубы «Морнар» (Монтенегро), «Бахчисарай» (Турция) и «Нимбурк» (Чехия). Свою первую игру в группе представитель Азербайджана проведет на выезде 18 октября против «Морнара».
Силен каждый соперник
Главный тренер клуба «Сабах» Бобан Митев назвал историческим достижением выход в основной этап Кубка Европы FIBA. По его мнению, азербайджанский баскетбол доказал своими победами, что достоин этого успеха: «Мы практически хорошо выступили. Я знал, что у меня есть игроки с высокими индивидуальными навыками. Моя работа заключалась в том, чтобы превратить эти индивидуальные качества в систематическую командную игру. Хотя в некоторых эпизодах мы терпели неудачу в подборе, иногда в защите и подачах, но конечный результат не может не радовать нас. Баскетболисты сражались как настоящие бойцы. Мы на правильном пути. У меня есть все основания так думать».
По словам Митева, в Азербайджане ведется большая работа по развитию этого вида спорта: «Проводится интересный чемпионат. Реализуются проекты по привлечению молодежи в баскетбол. Успешное выступление «Сабаха» на еврокубках - лишь малый результат проделанной работы. Пройдя квалификацию в основной этап, мы не считаем свою задачу выполненной. Постараемся также достойно выступать в групповых играх. Хочу увидеть полные трибуны на еврокубковых играх в Баку».
Оценивая соперников, занявших места в группе D в регулярном сезоне Кубка Европы, главный тренер подчеркнул, что хорошо знаком со всеми тремя командами: «Я знал «Бахчисарай», когда работал в Турции. Это хорошая команда. «Морнар» - очень опасный коллектив. У него два опытных тренера. А «Нимбурк» - клуб с баскетбольными традициями. Все они являются сильными соперниками. Мы будем двигаться вперед шаг за шагом».
Напомнив, что их первая игра в группе будет против «Морнара», Митев добавил, что они будут очень серьезно готовиться к матчу: «Могу пообещать, что в каждой игре мы будем бороться с полной отдачей. Я счастлив, что мы привезли настоящий баскетбол в страну. Болельщики смогут насладиться этой прекрасной игрой».
В ожидании баскетбольного праздника
Игрок «Сабаха» Десмонд Кембридж, как и тренер, выражает уверенность и оптимизм в успешном выступлении клуба в последующих играх: «Я очень радуюсь, но вместе с тем и волнуюсь. В первый же год легионерства мы прошли квалификацию на регулярный сезон Кубка Европы FIBA. Это было нелегко, но, объединившись, команде удалось преодолеть трудности. Кубок Европы позволит нам следить за континентальным баскетболом. Большое количество подростков заинтересуется этой удивительной игрой. В ближайшие месяцы Азербайджан станет частью баскетбольного праздника».
24-летний игрок из США полагает, что большинство людей не ожидали подобного результата от команды: «Но я верил. Я люблю играть для фанатов. Это меня заводит. Что касается соперников, то в каждом матче будем играть на победу. У нас достаточно опытная команда. Мало кто верил, что мы будем первыми, когда поедем в Северную Македонию. Но мы смогли. А теперь говорим, что успех будет продолжаться. Призываем лишь поддерживать нас на матчах в Баку».
Новый сезон
Сезон-2023/2024 в Азербайджанской баскетбольной лиге стартует 22 октября. В отличие от прошлого года за чемпионство будут бороться десять команд. Это коллективы «Сабах», NTD-İNDİQO (Хачмаз), «Гянджа», «Хырдалан», «Серхедчи», «Нефтчи», «Джалилабад», «Шеки», «Хазри» и «Сумгайыт». Соревнование будет состоять из двух этапов, 18 туров. Согласно новому регламенту, клубы, завершившие регулярный сезон в первой шестерке, получат право на плей-офф. Занявшие первые два места в этой шестерке начнут борьбу непосредственно с полуфинала плей-офф, а остальные четыре коллектива - с 1/4 финала. Клуб, одержавший две самые быстрые победы в 1/4 и 1/2 финала и три самые быстрые победы в финальной серии, станет лидером.
Игры Азербайджанской баскетбольной лиги состоятся в спортивном центре «Серхедчи», а также в региональных олимпийских спортивных комплексах.