İspaniyanın paytaxtı Madriddə keçirilən, Avropanın ən böyük idman festivalı olan “Arnold Classic Europe” festivalında Azərbaycanı ilk dəfə pauerliftinq üzrə “WRPF Dəmir Yumruq” komandası təmsil edib. Açıq Avropa Çempionatı xarakteri daşıyan mötəbər yarışda təmsilçilərimiz beş qızıl medal və iki kuboka layiq görülüblər.
İlk gündə 110 kq çəki dərəcəsində çıxış edən Vüsal Ağalarov “squat” (ştanq ilə oturub-qalxma) hərəkətində 335 kq, “bench-press” (ştanqı sinədən sıxma) hərəkətində 205 kq, “deadlift”də (ştanqı yerdən təkanla dartma) isə 310 kq-ın öhdəsindən gələrək birinci olub. O, həmçinin “Powerlifting Knee Wraps” divizionunun mütləq qalibi olaraq kubokla təltif edilib.
Turnirin ikinci günündə 110 kq-da mübarizə aparan Ramil Əhmədov təchizatsız pauerliftinq növündə “squat” hərəkətində 310 kq, “bench-press”də 205 kq, “deadlift”də isə 300 kq-la birinci yeri tutub.
Yarışın üçüncü günündə Vüqar Namazov “deadlift” hərəkətində 330 kq-ı ram edərək qızıl medal və master kateqoriyasında mütləq qalib adına layiq görülüb. Yeniyetmələr arasında keçirilən yarışda İlkin Namazov “bench-press”də 152.5 kq, “deadlift”də isə 230 kq-ın öhdəsindən gələrək hər iki hərəkətdə qızıl medal qazanıb.
Pauerliftinqdə çox mötəbər yarış sayılan “Arnold Classic Europe” məşhur Hollivud aktyoru, həm də bu idman növündə uğur sahibi Arnold Şvartsnegerin adı ilə bağlıdır. 2011-ci ildə təsis edilən yarışda 50-dən çox ölkədən olan minlərlə güclü atlet iştirak edir.
Beş dəfə fəxri kürsünün ən yüksək pilləsində
“Arnold Classic Europe” çempionatının qalibi, 5 dəfə dünya, 9 qat Avropa çempionu olan Ramil Əhmədov yarışla bağlı təəssüratlarını “R+” jurnalı ilə bölüşüb: “Gərgin rəqabət hiss etdiyimiz yarış oldu. Azərbaycan komandası ölkəmizin idman şərəfini layiqincə qorudu. Ümumilikdə 5 qızıl medal qazandıq və beş dəfə fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdıq. Karyeramda əksər böyük titullara sahib çıxmışam. Bu yarışın qızıl medalını qazanmamışdım. Çox sevinirəm ki, “Arnold Classic Europe” kimi çempionatın qızıl medalını əldə etdim. Bu yarış dünyanın diqqətində olan turnir sayılır. Ona görə qazandığımız qələbə dünyaya bu idman növünün Azərbaycanda yüksək səviyyədə olduğunu göstərdi”.
Qeyd edək ki, hazırda Azərbaycan Pauerliftinq Federasiyası yeni formalaşma dövrünü yaşayır. Bu idman növü olimpiya xarakterli olmasa da, Azərbaycanda çox populyardır. Təsadüfi deyil ki, hər il Azərbaycan çempionatında onlarla yeni idmançılar qızıl medal uğrunda mübarizəyə qoşulur.

ПЯТЬ ЗОЛОТЫХ МЕДАЛЕЙ
Азербайджанская команда по пауэрлифтингу «WRPF Железный Кулак» произвела фурор на чемпионате Arnold Classic Europe
На крупнейшем европейском спортивном турнире Arnold Classic Europe в Мадриде Азербайджан впервые представила команда по пауэрлифтингу «WRPF Железный Кулак». В престижном соревновании, носящем характер открытого чемпионата Европы, азербайджанские спортсмены завоевали пять золотых медалей и два кубка.
Вюсал Агаларов, выступавший в дивизионе Powerlifting classic raw в весовой категории 110 кг, в первый же день соревнований вышел в лидеры, преодолев 335 кг в упражнении squat (приседание со штангой), 205 кг - в bench-press (жим штанги лежа) и 310 кг - в deadlift (становая тяга). Он также был награжден как абсолютный победитель дивизиона Powerlifting knee wraps.
Во второй день турнира Рамиль Ахмедов, который боролся в дивизионе Powerlifting raw в категории 110 кг, также занял первое место в упражнениях squat (310 кг), bench-press (205 кг) и deadlift (300 кг).
На следующий день Вугар Намазов (140 кг), взяв 330 кг в deadlift, завоевал золотую медаль и звание абсолютного победителя в категории «Мастер».
В соревнованиях среди юниоров Илькин Намазов, справившийся с весом 152,5 кг в bench-press и 230 кг в deadlift, удостоился золотых медалей в обоих упражнениях.
Arnold Classic Europe считается очень престижным спортивным фестивалем в пауэрлифтинге и связан с именем известного голливудского актера и бывшего бодибилдера Арнольда Шварценеггера. В этих соревнованиях, берущих начало с 2011 года, принимают участие сильнейшие атлеты мира. Ежегодно, чтобы помериться силами, съезжаются тысячи спортсменов из более чем 50 стран.
Пять раз на высшей ступени пьедестала почета
Победитель чемпионата Arnold Classic Europe, пятикратный чемпион мира, 9-кратный чемпион Европы Рамиль Ахмедов поделился с R+ своими впечатлениями о прошедших соревнованиях: «Это были соревнования, в которых мы чувствовали сильную конкуренцию. Команда Азербайджана достойно отстояла спортивную честь страны. Всего мы завоевали 5 золотых медалей, пять раз поднимались на высшую ступень пьедестала почета. За свою карьеру я заслужил немало титулов. Но никогда не выигрывал медаль высшей пробы в этих соревнованиях. Очень рад золотой медали такого чемпионата, как Arnold Classic Europe. К данному турниру было привлечено внимание всего мира. И наша победа продемонстрировала всем, на каком высоком уровне находится этот вид спорта в Азербайджане».
Отметим, что в настоящее время Федерация пауэрлифтинга Азербайджана переживает новый этап формирования. Несмотря на то, что этот вид спорта является неолимпийским, его очень любят в Азербайджане. Не случайно каждый год на чемпионате Азербайджана мы видим десятки новых спортсменов, которые вступают в борьбу за золотые медали.