İspaniyanın paytaxtı Madriddə keçirilən, Avropanın ən böyük idman festivalı olan “Arnold Classic Europe” festivalında Azərbaycanı ilk dəfə pauerliftinq üzrə “WRPF Dəmir Yumruq” komandası təmsil edib. Açıq Avropa Çempionatı xarakteri daşıyan mötəbər yarışda təmsilçilərimiz beş qızıl medal və iki kuboka layiq görülüblər.
İlk gündə 110 kq çəki dərəcəsində çıxış edən Vüsal Ağalarov “squat” (ştanq ilə oturub-qalxma) hərəkətində 335 kq, “bench-press” (ştanqı sinədən sıxma) hərəkətində 205 kq, “deadlift”də (ştanqı yerdən təkanla dartma) isə 310 kq-ın öhdəsindən gələrək birinci olub. O, həmçinin “Powerlifting Knee Wraps” divizionunun mütləq qalibi olaraq kubokla təltif edilib.
Turnirin ikinci günündə 110 kq-da mübarizə aparan Ramil Əhmədov təchizatsız pauerliftinq növündə “squat” hərəkətində 310 kq, “bench-press”də 205 kq, “deadlift”də isə 300 kq-la birinci yeri tutub.
Yarışın üçüncü günündə Vüqar Namazov “deadlift” hərəkətində 330 kq-ı ram edərək qızıl medal və master kateqoriyasında mütləq qalib adına layiq görülüb. Yeniyetmələr arasında keçirilən yarışda İlkin Namazov “bench-press”də 152.5 kq, “deadlift”də isə 230 kq-ın öhdəsindən gələrək hər iki hərəkətdə qızıl medal qazanıb.
Pauerliftinqdə çox mötəbər yarış sayılan “Arnold Classic Europe” məşhur Hollivud aktyoru, həm də bu idman növündə uğur sahibi Arnold Şvartsnegerin adı ilə bağlıdır. 2011-ci ildə təsis edilən yarışda 50-dən çox ölkədən olan minlərlə güclü atlet iştirak edir.
Beş dəfə fəxri kürsünün ən yüksək pilləsində
“Arnold Classic Europe” çempionatının qalibi, 5 dəfə dünya, 9 qat Avropa çempionu olan Ramil Əhmədov yarışla bağlı təəssüratlarını “R+” jurnalı ilə bölüşüb: “Gərgin rəqabət hiss etdiyimiz yarış oldu. Azərbaycan komandası ölkəmizin idman şərəfini layiqincə qorudu. Ümumilikdə 5 qızıl medal qazandıq və beş dəfə fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdıq. Karyeramda əksər böyük titullara sahib çıxmışam. Bu yarışın qızıl medalını qazanmamışdım. Çox sevinirəm ki, “Arnold Classic Europe” kimi çempionatın qızıl medalını əldə etdim. Bu yarış dünyanın diqqətində olan turnir sayılır. Ona görə qazandığımız qələbə dünyaya bu idman növünün Azərbaycanda yüksək səviyyədə olduğunu göstərdi”.
Qeyd edək ki, hazırda Azərbaycan Pauerliftinq Federasiyası yeni formalaşma dövrünü yaşayır. Bu idman növü olimpiya xarakterli olmasa da, Azərbaycanda çox populyardır. Təsadüfi deyil ki, hər il Azərbaycan çempionatında onlarla yeni idmançılar qızıl medal uğrunda mübarizəyə qoşulur.

For the first time, the powerlifting team WRPF Iron Fist represented Azerbaijan at the largest European sports tournament Arnold Classic Europe held in Madrid. Azerbaijani athletes won five gold medals and two cups in the prestigious competition.
Vusal Aghalarov (110kg), who competed in the Powerlifting Classic Raw division, took the lead on the first day of the competition with 335kg in barbell squat, 205kg in bench-press, and 310kg in deadlift. He was also awarded as the overall winner of the Powerlifting Knee Wraps division.
On the second day of the tournament, Ramil Ahmadov (110kg) from the same division, also took the first place in squat (310kg), bench-press (205kg), and deadlift (300kg).
The next day, Vugar Namazov (140kg) lifted 330kg in deadlift and won the gold medal and the title of absolute winner in the Master category.
In the junior competition, Ilkin Namazov won gold medals in bench-press (152.5kg) and deadlift (230kg).
The Arnold Classic Europe is regarded as a very prestigious sports festival in powerlifting and is associated with the famous Hollywood actor and former bodybuilder Arnold Schwarzenegger. The world's strongest powerlifters take part in this tournament, which started in 2011. Every year, it is attended by thousands of athletes from more than 50 countries.
Five times on top
Ramil Ahmadov, winner of the Arnold Classic Europe, is a five-time world champion and nine-time European champion. He shared his impressions of the past competitions with us: "The competition was really strong. Our team performed very well indeed. In total, we won 5 gold medals, meaning that our athletes climbed to the top of the podium five times. I have earned many titles during my career. But this is my first gold medal earned at this tournament. I am very happy to be the winner of the Arnold Classic Europe. This tournament attracts the attention of the whole world. Our victory demonstrated to everyone the high level of this sport in Azerbaijan".
Currently the Powerlifting Federation of Azerbaijan is going through a new stage of development. Powerlifting is quite a respected type of sport in Azerbaijan, even though it is not part of the Olympic Games. That's why we can see dozens of new athletes competing for gold medals at the championship of Azerbaijan every year.