“BİZİ SİZİNLƏ BÖYÜK İŞLƏR GÖZLƏYİR!”
Kinorejissor Şamil Əliyev hesab edir ki, Azərbaycanın kino sənayesində yeni üslubda işləmək, yaratmaq və düşünmək vaxtı çatıb
Müəllif: Nigar ZEYNALOVA
Həmsöhbətimiz rejissor Şamil Əliyevin uğurlu yaradıcılıq yolu var. Çoxlu sayda bədii və sənədli filmlərin yaradıcısı, çoxsaylı beynəlxalq kinofestivalların qalibi olan azərbaycanlı rejissor bu il Azərbaycan filmlərinin ABŞ-nin “Oskar” Akademiya Mükafatına namizədliyi üzrə Komissiyaya rəhbərlik edib. Şəxsi nailiyyətlərinə və mükafatlarına baxmayaraq, Ş.Əliyev yerli kino sənayesinin taleyindən narahatdır. Onun fikrincə, Azərbaycan kino sənayesinin uğur qazanması üçün bütün imkanlar var.
- Kinematoqrafiya sahəsində böyük uğurlar qazanmısınız. Buraya həm müxtəlif müsabiqələrdə mükafatlar, həm də beynəlxalq səviyyədə tanınma daxildir. Eyni zamanda incəsənətlə məşğul olan insanlar Azərbaycanda kino sahəsi ilə bağlı hər şeyin arzuolunan səviyyədə olmadığını deyirlər. Bəs belə qeyri-müəyyən vəziyyətdə uğurlu rejissor olmağı necə bacardınız?
- Bu fikirlərdə həqiqət payı var. Xoşbəxtlikdən, mən məhz o rejissoram ki, filmləri iki dəfə Azərbaycandan “Oskar” mükafatına namizədlərin böyük siyahısında yer alıb. Həm də ilk dəfə idi ki, sənədli filmlə iştirak edirdik. Baxmayaraq ki, hamı bədii filmlərlə iştiraka öyrəşmişdi. Ötən il “Yaradanlar” adlı sənədli filmim “Oskar” mükafatına namizədlərin qısa siyahısına düşmüşdü. İndi isə xoş olmayan məsələ barədə danışım. Son bədii filmim olan “Çölçü”nü 2012-ci ildə lentə almışam. Bundan sonra uzun müddət ərzində heç nə çəkmədim. Yalnız 2018-ci ildə “Memar”, 2020-ci ildə isə “Yaradanlar" sənədli filmim çıxıb. Baxın, 9 il ərzində heç nə çəkmədim, layihəmi irəli çəkə bilmədim.
- Mədəniyyət Nazirliyinin əvvəlki tərkibi ucbatından. Yalnız kənardan elə görünə bilər ki, bu sahədə qanunsuzluqlar baş verə bilməz. Lakin bunlar bizim fəaliyyətimizə ciddi təsir etdi. 2014-cü ildə “Xalı” tammetrajlı bədii filminin çəkilməsi üçün nazirliyə müraciət etdim. Bu, Azərbaycan üçün prioritet mövzudur. Vaxtilə Birinci vitse-prezidentimiz Mehriban xanım Əliyevanın səyi nəticəsində Azərbaycan xalçası UNESCO tərəfindən milli maddi-mədəni irs kimi təsdiq edilib. Rəqiblər çox idi, amma o, bunu bacardı! Amma Azərbaycan xalçası kimi mühüm mövzunun kino təcəssümü yox idi. Odur ki, bu, elə bir layihədir ki, istehsala qoyulmalıdır. Bu, Azərbaycanın adıdır. Lakin vəziyyət kritik həddə çatmışdı, üç filmimiz az qala “rəfdə qalırdı”.
- Bəs o zamankı vəziyyəti necə izah edə bilərsiniz?
- İddia irəli sürə bilmərəm, amma buna hər şey təsir edə bilərdi: qeyri-peşəkarlıqdan tutmuş müxtəlif məsələlərə qədər. Buna görə də, o vaxt vəziyyət çətin olduğunu söyləyə bilərəm. Əlbəttə ki, bu, o vaxt idi!
- Ancaq bunun fonunda yenə də beynəlxalq kinofestivallarda əsərlərinizi təqdim edə bildiniz.
- Bəli, bununla bağlı şikayətçi deyiləm. Amma “Xalı” filmini çəkə bilmədim. Bundan əvvəl “Arxaik motivlər” adlı layihə var idi. Daha sonra onun adı dəyişdirilərək “Qız qalası” oldu. O da istehsala verilməli idi, lakin onun çəkilməsi gecikdirildi. Allaha şükürlər olsun ki, indi nazirlikdə yeni, peşəkar tərkib var. Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi yaradılıb. Həqiqətən ümid edirəm ki, proses “ölü nöqtə”dən tərpənəcək. Hər halda, “Xalı” filminin çəkilməsi üçün müraciət etmişik. Bu layihəyə təkcə Mədəniyyət Nazirliyi dəstək vermir. Söhbət ondan gedir ki, 2009-cu ildə Heydər Əliyev Fondunun sifarişi ilə “Azərbaycan xalçası” sənədli filmini çəkmişəm. Bu çox uğurlu layihəyə şəxsən Mehriban xanım Əliyeva rəhbərlik edib. O, Azərbaycan xalçasının müdafiəsi üçün çıxış edib və bu film onun sözlərini müşayiət edib. “Azərbaycan xalçası” filmi bir çox kinofestivallarda iştirak edib, hətta Kann festivalında “Short Film Corner” siyahısına daxil edilib.
- Bəs tammetrajlı bədii filmlərlə bağlı vəziyyət necədir?
- Qeyd etdiyim kimi, 2012-ci ildə “Çölçü” filmini əsrəyə gətirdim. O, böyük uğurlar qazanıb: film 150-dən çox kinofestivalda iştirak edib və 100-ə yaxın mükafat qazanıb. “Çölçü” iki dəfə “A” kateqoriyalı festivallarda “Ən yaxşı film” kimi iştirak edib: Tallində (“Qaranlıq gecələr”) və Qahirədə. Qahirədə cəmi 12 film təqdim olunmuşdu, bizim “Çölçü” filmi də onların arasında idi. 2014-cü ildə “Xalı” filminin ssenarisi artıq hazır idi, lakin artıq doqquzuncu ildir ki, çəkilişlərə başlaya bilmirik. Həm o, həm də “Qız qalası” tammetrajlı bədii layihələrdir. Buna görə də bütün səylərimiz onların həyata keçirilməsinə sərf olunur.
- Sizcə, şəxsi təşəbbüslə çıxış etdiyiniz layihələri, yoxsa “sifariş” edilən layihələri ərsəyə gətirmək asandır?
- Söhbət ondan gedir ki, yeni yaradılan agentlikdə üç kateqoriyada layihə var: dövlət sifarişi, kommersiya sifarişi və incəsənət əsəri. Biz ssenarini müsabiqəyə vermişik. Əgər ondan keçsək, onun istehsalı üçün vəsaitin bir hissəsinin məhz Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən ayrılacağına arxalana bilərik. Amma yerdə qalan maliyyə vəsaitini özümüz tapmalıyıq. Filmin büdcəsi bir milyon manata yaxındır və artıq konkret yardıma arxalanmağa imkan verən əlamətlər var.
- Kino layihəsinə pul tapmaq çətindir? Yəni kino layihələrinə maliyyə vəsaiti tapmaq inanılmaz dərəcədə çətin, çox çətin, yoxsa sadəcə çətindir?
- Çox çətindir və bunun səbəbini izah edəcəyəm. 100-120 min manatlıq kommersiya layihəsi üçün vəsait tapmaq çox çətin deyil. Açıq danışsaq, belə layihələr çox da dərin məna daşımır, onlar sırf əyləncə məzmunludur. Üstəlik, belə məhsul maliyyə vəsaitini geri qaytarmalı və hətta əlavə pul gətirməlidir. Amma mədəniyyət və tarixə əsaslanan incəsənət əsərlərinə vəsait tapmaq xeyli çətindir. Film mühitindən çox şey asılıdır. Bizim kino sənayemiz hələ tam formalaşmayıb. “Azərbaycanfilm” bir vaxtlar sovet kino sənayesinin bir hissəsi idi, amma dağıldı. Rusiya Sovet İttifaqı dağılandan sonra bazanı birtəhər saxlaya bildi. Lakin biz hər şeyi yenidən yaratmalı idik. Bəli, cəhd etdik, amma kino sənayesi çox geniş bir istehsal sahəsidir. İnkişaf etmiş sənayedə kinonun tamamilə bütün janrları olmalıdır. Allaha şükür, qalib gəldik, torpaqlarımızı qaytardıq. İndi isə yeni tərzdə işləməyə, yaratmağa və gələcək üçün düşünməyə başlamağın vaxtı çatıb. Mədəniyyət Nazirliyinə yeni nazir Adil Kərimli təyin olunub. O, mədəniyyət və kinematoqrafiya sahəsində vacib və zəruri işlərdən başlayıb.
- Ümumiyyətlə, yeni şəraitdə kino xadimlərinin yaradıcılıq birliklərinə ehtiyacı var?
- Əgər iş düzgün qurularsa, demək, onlara ehtiyac var. Bunlar, əlbəttə ki, köhnəlmiş modellərdir. Lakin onlar yaradıcı layihələri, görüşləri, debatları, yeni ideyaların müzakirələrini, konfransları və ustad dərslərini düzgün yanaşma ilə yönləndirərlərsə, o zaman belə birliklər hətta faydalıdır. Sadəcə olaraq, dünya dəyişir. Odur ki, biz təkcə yaradıcılıq birliklərini təkmilləşdirməli deyilik. Bizim iki bütöv birliyimiz var və onlar nəinki birləşmək, həm də daxili məzmunda, yəni düşüncədə islahatlar etmək niyyətindədir. Yaradıcı birliklər daxil olmaqla, biz müstəqil Azərbaycana kino incəsənətimizi inkişaf etdirmək, bu sahədə bizə yad olan maraqlara xidmət etməmək üçün kömək etməliyik. Bizi sizinlə böyük işlər gözləyir!
- Mənə Kino Agentliyindəki layihələrin qradasiyası maraqlıdır. Sırf hipotetik olaraq, kommersiya layihəsinin hazırlanacağını düşünərkən sonda incəsənət əsəri ərsəyə gətirmək mümkündürmü?
- Xeyr, bu, mümkün deyil.
- Niyə? Mövzu buna uyğun deyil?
- Yanaşma fərqlidir. Pis və ya yaxşı mövzu anlayışı yoxdur! Sualınızı fərqli istiqamətdə vermək olar: bədii əsəri və ya dövlət sifarişi ilə filmi çəkməklə kommersiya uğuru əldə etmək olarmı? Bu mümkündür. Ancaq qeyri-kommersiya layihələri üçün fərqli tələblər var və onlardan maliyyə vəsaitini geri qaytarmaq tələb olunmur. Yəni bu kateqoriyaya daxil olan filmlər dövlət maraqlarına xidmət edir və bunlarda tamamilə başqa məsələlər ön plana çəkilir. Həm də söhbət ondan gedir ki, kommersiya məhsulunun yaradıcıları qarşılarına belə vəzifələr qoymurlar.
- Söhbət hansılardan gedir?
- İncəsənət əsərlərinin yaradılmasından.
- Yaxud heç olmasa yüksək peşəkarlıqla ərsəyə gətirilən əsərlərdən...
- Hər üç halda yüksək peşəkarlıq ilkin şərt olmalıdır. Bu, heç müzakirə belə edilməməlidir. Bunun üçün isə kadr və sənaye lazımdır. Hazırda Azərbaycan filminin kino prokatında payı nə qədərdir? Heç 5%-dən çox deyil. Doğrudur, son vaxtlar onların sayı artıb, lakin hələ də bu, kifayət deyil. Sənaye üçün tələblərdən biri də prokatdır. Yəni 55%-i yerli kino, qalan 45%-i isə xarici kino olmalıdır.
Əgər biz qanun qəbul etsək ki, prokatların 15%-dən çoxu xarici filmlər ola bilməz, yəni süni maneə yaratsaq, bu zaman kinoteatrlar sadəcə olaraq fəaliyyət göstərə bilməyəcək. Dublyajla bağlı da problemlərimiz var. Bir çox filmlərin rus dilində dublyajı var. Azərbaycan dilində alt yazılar həll yolu deyil. Bir insan filmə baxmağa, yoxsa alt yazı oxumağa gəlib?
Vaxtilə Azərbaycan dublyajı yüksək səviyyədə idi. Bir hadisəni sizə danışmaq istərdim. Uzun müddət əvvəl Sovet İttifaqında Şekspirin əsəri əsasında “Kral Lir” filmi çəkilmişdi. Onun rejissoru Qriqori Kozintsev idi. Yuri Yarvetin ifa etdiyi baş qəhrəmanı Zinovi Qerdt səsləndirdi. Bizim üçün bu rolu mərhum Səmənder Rzayev səsləndirib. Dahi! Belə aktyorlar, hətta qlobal miqyasda, olduqca nadirdir. Onun Kral Liri neçə yaşında səsləndirdiyini bilirsinizmi? 26 yaşında! O zaman dublyaj rejissoru Əlisəttar Atakişiyev idi. O, heç bir mübaliğəsiz, dahi rejissor idi. Beləliklə o, köməkçisini o zaman kinostudiyanın direktoru olmuş Adil İsgəndərovun yanına göndərdi ki, Səməndər Rzayevə Kral Liri səsləndirməyə icazə versin. Rejissoru 26 yaşında olan aktyora dünya dramaturgiyasında bu simvolik obrazı səsləndirməyə icazə verməyə inandırmaq üçün tam bir ay lazım idi. Nəhayət, Adil İsgəndərov təslim oldu və gənc aktyorun bu işin öhdəsindən necə gələ biləcəyini öyrənmək üçün sınaq yazısının hazırlanmasını əmr etdi. Sizi təfərrüatlarla yormayacağam, sadəcə deyim ki, Rzayev buna çox qeyri-ciddi yanaşmışdı. O, studiyaya tamamilə hazırlıqsız gəlmişdi. O, ya ona verilən mətni itirmiş, ya da evdə unutmuşdu. Studiyada ona mətni yenidən verdilər. S.Rzayev mətni bir-iki dəfə oxudu və fraqmenti dərhal, ilk çəkilişdə lentə alındı. Dahi! Moskvada keçirilən bütün Sovet İttifaqının dublyaj filmləri festivalında bu xüsusi əsər birinci yeri tutdu. Festivalda iştirak edən Zinovi Qerdt Kral Liri Azərbaycan dilində səsləndirən aktyorun yaşlı olduğunu və buna azı bir il hazırlaşdığını düşünürdü. Lakin ona S.Rzayevin heç hazırlaşmadığını, cəmi 26 yaşının olduğunu dedilər. Əsl, istedad idi. Bizim dublyajla bağlı belə ənənələrimiz var. Odur ki, biz yenidən dublyaj məktəbi yaratmalıyıq, çünki çox istedadlı aktyorlarımız var.
- Hər dövrün öz mövzuları var. Elə dövrlər olub ki, insanları əyləndirmək, yaxud əksinə, bəzi ideyalar barədə düşünməyə sövq etmək lazım olub. Həm moda, həm də ümumbəşəri insan problemləri var. Bəs indi hansı mövzulara tələbat var? Hansı mövzularda filmlər çəkmək və hansı mövzularda kinolar yaratmaq istərdiniz?
- Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra incəsənət adamlarının çiyninə çox böyük məsuliyyət düşdü. Yeni təfəkkürün formalaşdırılması, bu müstəqilliyin dərk edilməsi üçün Azərbaycan cəmiyyətinin təhrif olunmuş formada göstəriləcəyi filmləri çəkmək olarmı? Bəs belə filmlər nə ilə nəticələnəcək? Özünə inamın olmaması ilə. Əgər uşağa erkən yaşlarından onun dəyərsiz, cahil olduğu aşılanarsa, belə uşaqdan necə insan formalaşacaq? Biz istedadlı, məqsədyönlü insanların, xoş yumorun, böyük incəsənətin mövcud olduğu xalqın həqiqətəuyğun obrazını yaratmalıyıq. Amma təəssüf ki, öz şəxsi problemlərini kino vasitəsilə həll etməyə çalışan rejissorlar da var.
- Sizcə, incəsənət adamı təcrid vəziyyətində qalmalıdır?
- Xeyr, heç bir halda. Amma o, incəsənət vasitəsilə komplekslərini müalicə etməməlidir. İncəsənət əsəri vasitəsilə kompleksləri nümayiş etdirmək və ya kimdənsə - valideynlərdən, uşaqlardan qisas almaq olmaz. Üstəlik, bunu yaradıcılıq azadlığı adı altında dövlət hesabına etmək olmaz.
- Bəs indiki dövr nə diktə edir?
- Təkcə Azərbaycanda deyil, bütün dünyada liberalizm vasitəsilə əsas sistemdən uzaqlaşmaq təsvir olunur. Qloballaşma adı altında... Yeri gəlmişkən, “Çölçü” filmi məhz bu məsələyə həsr olunub. Hər bir incəsənət adamı tamaşaçıya nə demək istədiyini aydın başa düşməlidir. Söhbət konkret əsərdə təcəssüm olunan əbədi və ya anlıq ideyalar və ya vəzifələrdən gedir. Mən anlıq məsələlərlə məşğul olmuram. Yəni aktuallığını maksimum bir il qoruyacaq mövzularla işləmirəm. Yəni söhbət bir ildən sonra aktuallığını itirəcək mövzulardan gedir. “Çölçü”nün mövzusu aktual və əbədi olduğuüçün bu film hələ də beynəlxalq festivallarda iştirak edir. Məsələn, dəvət aldığım “Manhaym və Heydelberq” (“Internationales Film Festival Mannheim-Heidelberg”) mötəbər beynəlxalq kinofestivalı keçiriləndə təşkilatçılar hesab etmişdilər ki, filmdə qloballaşma mövzusu və bunun dünya ictimaiyyəti üçün nə dərəcədə məqbul olub-olmaması məsələsi qaldırılıb. Bəli, filmdəki hadisələr Azərbaycanda cərəyan edir, amma bu mövzu məni də narahat edir. Bu proses bütün dünyada getdiyinə görə, bu, bizə də aiddir. Üstəlik, qloballaşma böyük təzyiqlə gedir, necə deyərlər, buna qarşı çıxmaq mümkün deyil. Heç bir xalq buna müqavimət göstərə bilməz, amma bu prosesin diktəsi ilə hərəkat etmək çox təhlükəlidir. Çünki xalq öz köklü sistemini dərk etmədən istehlak fəlsəfəsi ilə biokütləyə çevrilir. Bununla bir çox xalqlar öz kimliyini, kökünü itirir.
- Sizə elə gəlmirmi ki, bir vaxtlar Sovet İttifaqı da müəyyən mənada bir çox xalqların kimliyini birləşdirib?
- Buna görə də bu ölkə tarixə qovuşdu. Almaniyadakı festivala qayıdaq. Filmimin əsas mesajı ilə tanış olan qloballaşma tərəfdarları mənimlə görüşə gəldilər. Nümayişdən sonra ənənəyə uyğun olaraq rejissorla tamaşaçılar arasında görüş olmalı idi. Dialoq zamanı mənə sual verdilər ki, mən niyə qloballaşmanın əleyhinəyəm? Onlar dedilər ki, guya məhz qloballaşma sayəsində bu festivala qatılmışam. Cavab verdim ki, onlar öz rollarını və təsirlərini lap yüksək qiymətləndirməli deyillər. Bəli, mən burdayam. Amma öz xalqımın kimliyi ilə maraqlanan bir azərbaycanlı kimi iştirak edirəm. Filmdə açıq final var və əsərdə son cavabı vermirəm.
- Razılaşın, ümumbəşəri dəyərlər bütün dünyada insanlar üçün başadüşülən universal mövzulardır. Yəni bu zaman sizə bu və ya digər personajın niyə belə hərəkət etdiyini izah etməyə ehtiyac yoxdur.
- Bəli, şübhəsiz ki, bu belədir. Məsələn, böyük isveç rejissoru Ernst Berqmanın din xadimi olan atası ilə çox çətin münasibəti var idi. Rejissor isə hər filmində bu mövzuya toxunsa da, atasından intiqam almayıb, əksinə bu məsələni anlamağa çalışıb. Bu, yəni keşişlə incəsənət adamı arasında məsələ əbədi mövzu, qarşıdurma hekayəsidir.
- Bəs indi hansı əbədi mövzular aktualdır?
- Məsələn, sosial, ailə problemləri ilə bağlı mövzular. Yaxud postmüharibə dövrünə dair mövzular. Bəli, müharibə başa çatıb, amma onun əks-sədası hələ uzun müddət eşidiləcək. Bu faciədir və çox insanlara təsir edib.
- Möhtəşəm mövzu bacarığı olmayan rejissorun filminin uğurlu olmasına yardım göstərə bilərmi?
- Əlbəttə ki, yox. O, həm filmi, həm də mövzunu məhv edəcək. Fuad Poladovla çəkdiyim “Təsadüfi görüş” filminə baxın. Bu, sevgi və vətən mövzusunda olan çox ibrətamiz filmdir. Bu film ABŞ-də birinci mükafatını qazandı. Bütün Avropa bu filmə heyran olmuşdu.
- Bəs seriallara necə münasibət bəsləyirsiniz?
- Bu, kinematoqrafiyanın çox vacib hissəsidir. Onu qiymətləndirməmək olmaz. Bütün dünyada müxtəlif janrlarda seriallar istehsal olunur. Onlar istehsala çox ciddi və məsuliyyətlə yanaşırlar. Amma ölkəmizdə bu seqment zəif inkişaf edib. Rusiyada serialların hansı mövzularda çəkildiyinə diqqət yetirin. Bunlar detektiv hekayələr, tarixi hadisələr, müharibələr, görkəmli şəxsiyyətlər haqqındadır. Orada yaxşı səviyyədə seriallar çəkilir. İdeoloji fon qorunub saxlanılır, prosesin özü də yaxşı təmin olunur. Serial böyük dramaturgiya və ucuz olmayan çəkiliş prosesidir.

«НАС С ВАМИ ЖДУТ БОЛЬШИЕ ДЕЛА!»
Кинорежиссер Шамиль АЛИЕВ считает, что в киноиндустрии Азербайджана пришло время работать, творить и думать по-новому, на перспективу
У нашего собеседника режиссера Шамиля АЛИЕВА сложилась успешная творческая карьера. А в этом году создатель кинолент и документальных фильмов - победителей многочисленных международных кинофестивалей возглавил Комиссию по выдвижению азербайджанских картин на премию Американской киноакадемии «Оскар». Несмотря на свои личные достижения и награды, Шамиль Алиев переживает о судьбе отечественной киноиндустрии. По его мнению, у азербайджанского кинематографа есть все для успеха.
- Вам грех жаловаться на свою кинематографическую судьбу: это и конкурсные награды, и международное признание. Вместе с тем люди, вовлеченные в искусство, говорят, что с кино в Азербайджане все непросто. Как вам удалось стать успешным режиссером в такой неоднозначной ситуации?
- Я вынужден согласиться с теми, кто так говорит. В этом есть доля правды. Мне посчастливилось, я именно тот режиссер, фильмы которого два раза были в длинном списке претендентов на премию «Оскар» от Азербайджана. Также впервые мы приняли участие с документальным фильмом, хотя все привыкли к художественным лентам. В прошлом году мой документальный фильм «Созидатели» попал в список претендентов на «Оскар». Теперь о грустном. С 2012 года моим последним художественным фильмом был «Степняк». После этого я долго ничего не снимал. И только в 2018 году появился документальный фильм «Архитектор», а в 2020-м - «Созидатели». Вот и посчитайте: девять лет я ничего не снимал, не мог продвинуть свой проект.
- По какой причине?
- Благодаря предыдущему составу Минкультуры. Это только кажется, что в данной области не может твориться беззаконие. И это сказалось на нашей деятельности совершенно естественным образом. В 2014 году я подал заявку в министерство на полнометражный художественный фильм «Халы» («Ковер»). Казалось бы, тема, приоритетная для Азербайджана. В свое время благодаря усилиям нашего Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиевой азербайджанский ковер был утвержден ЮНЕСКО в качестве национального материально-культурного наследия. Было много противников, но она смогла это сделать! Так получилось, что такая важная тема, как азербайджанский ковер, не имела своего киновоплощения. А ведь именно такой проект необходимо было запустить в производство. Это имя Азербайджана. Ситуация дошла до критической точки, три наших фильма чуть не оказались на полке.
- Как можно объяснить сложившуюся тогда ситуацию?
- Не могу утверждать, но может быть все что угодно: от непрофессионализма до... Поэтому, исходя из сказанного, да, ситуация была непростой. Была!
- Однако на этом фоне вам все же удалось представлять свои работы на международных кинофестивалях.
- Да, грех жаловаться. Но «Халы» я не могу снимать. До этого был проект «Архаичные мотивы», который затем переименовали в «Гыз галасы» («Девичья башня»). Его тоже должны были запустить в производство, но затормозили. Слава Богу, что в министерстве сейчас новый состав. Создано Агентство кино Азербайджанской Республики - очень надеюсь, что процесс сдвинется с мертвой точки. Во всяком случае, мы подали заявку на «Халы», есть поддержка, и не только со стороны Минкультуры.
Дело в том, что в 2009 году я уже снял документальную ленту «Азербайджанский ковер» по заказу Фонда Гейдара Алиева. Этот очень удачный проект курировала лично Мехрибан ханым Алиева. Наша первая леди выступала в защиту азербайджанского ковра, и этот фильм сопровождал ее слова в качестве видеоряда. «Азербайджанский ковер» участвовал во многих кинофестивалях, был даже внесен в список Short Film Corner в Каннах.
- А что с полным метром?
- В 2012 году, как я уже говорил, был снят «Степняк». У него удачная биография: фильм участвовал в более чем 150 кинофестивалях, получил около ста премий и наград. Два раза «Степняк» участвовал в фестивалях категории «А» как «Лучший фильм»: в Таллинне («Темные ночи») и в Каире. В Каире было представлено всего 12 фильмов, наш «Степняк» был среди них. В 2014  году был готов сценарий «Халы», но уже восемь лет мы не можем приступить к съемкам. И он, и «Гыз галасы» - художественные полнометражные проекты. Поэтому все наши усилия посвящены тому, чтобы их реализовать.
- Шамиль муаллим, что легче реализовать: проект по своей творческой инициативе или который, что называется, «по заказу»?
- Дело в том, что в новосозданном агентстве существуют три категории проектов: «государственный заказ», «коммерческий заказ» и «произведение искусства». Мы подали сценарий на конкурс, и если его пройдем, то сможем рассчитывать на то, что Минкультуры выделит часть средств на его производство. Остальные деньги должны найти мы сами. Бюджет - около миллиона манатов, и уже есть наметки, позволяющие рассчитывать на конкретную помощь.
- Сложно ли найти деньги под кинопроект? То есть невероятно трудно, очень трудно или просто трудно?
- Очень трудно, и я объясню почему. На коммерческий проект стоимостью 100-120 тыс. манатов найти средства не очень трудно. Будем откровенны, подобные проекты не несут особой глубины и смысловой нагрузки, это исключительно развлекательный контент. И такого рода продукция должна окупаться и даже приносить деньги. Под произведения искусства, которые заточены на культуру, историю, найти средства значительно сложнее. Многое зависит от киносреды. Вы поймите, наша киноиндустрия еще до конца не сформировалась. Когда-то «Азербайджанфильм» был частью советской киноиндустрии, она развалилась. Каким-то образом в России смогли сохранить ту базу, которая у них осталась после развала Союза. Мы же должны были создавать все заново. Да, мы старались, но киноиндустрия - это очень широкий спектр производства. В развитой индустрии должны находить воплощение абсолютно все жанры кинематографа. Слава Богу, мы победили, вернули наши земли. И сейчас пришло время, чтобы мы уже по-новому начали работать, творить, думать на перспективу. В ведомство пришел новый министр - Адиль Керимли. Он начал с важных и нужных дел в культуре, кинематографии.
- Нужны ли в новых условиях творческие союзы кинематографистов?
- Если правильно работать, то нужны. Это, безусловно, устаревшие модели, но при правильном подходе, если их переориентировать на поддержку творческих проектов, встречи, дебаты, обсуждения новых идей, конференции и мастер-классы, то такие объединения даже полезны. Просто мир меняется, нужно не только совершенствовать оболочку - у нас целых два союза, которые собираются не только объединять, но и реформировать внутреннее содержание, то есть мышление. И независимому Азербайджану надо помогать, в том числе и творческим союзам, чтобы развивать наше киноискусство, а не подыгрывать чуждым интересам. Нас с вами ждут большие дела!
- Меня заинтересовала градация проектов в Агентстве кино. Можно ли, чисто гипотетически, задумывая коммерческий проект, получить в итоге произведение искусства?
- Это невозможно.
- Почему? Тема не та или?..
- Подход иной. Плохой или хорошей темы не бывает! Я бы переиначил ваш вопрос: можно ли, снимая произведение искусства или госзаказ, получить коммерческий успех? Это возможно. Но к некоммерческим проектам другие требования, и они не обязаны окупаться. Данная категория служит интересам государства, во главу угла поставлены совершенно другие цели. И еще дело в том, что создатели коммерческого продукта не ставят перед собой таких задач.
- Каких именно?
- Создание произведения искусства.
- Или хотя бы высокопрофессионального произведения...
- Высокий профессионализм должен быть обязательным условием во всех трех случаях, это даже не обсуждается. А для этого необходимы кадры и индустрия. Сколько сейчас в прокате азербайджанских фильмов? Не больше 5%. В последнее время, правда, их стало больше, но все равно этого недостаточно. А одно из требований к индустрии - это прокат. Должно быть 55% отечественного кино, а остальные 45% - зарубежное.
Если мы примем закон о том, что в прокате не может быть более 15% иностранного кино, то есть искусственно создадим преграду, кинотеатры просто не выживут. У нас и с дубляжом проблемы. Многие фильмы идут в русской озвучке. Субтитры на азербайджанском языке - это не выход из положения. Человек пришел кино смотреть или субтитры читать?
В свое время азербайджанский дубляж был на высоком уровне. Я хотел бы рассказать один случай. Очень давно в Советском Союзе сняли фильм «Король Лир» по Шекспиру. Режиссер был Григорий Козинцев. Главного героя в исполнении Юри Ярвета озвучивал Зиновий Гердт. У нас эту роль озвучил ныне покойный Семендер Рзаев. Гений! Такие актеры даже в мировом масштабе встречаются довольно редко. Знаете, в каком возрасте он озвучивал короля Лира? В 26 лет! Режиссером дубляжа тогда был Алисаттар Атакишиев, тоже без всякого преувеличения гениальный режиссер. И вот он направил своего ассистента к Адилю Искендерову, тогдашнему директору киностудии, чтобы тот разрешил озвучить короля Лира Семендеру Рзаеву. Целый месяц пришлось уговаривать директора, чтобы он позволил 26-летнему актеру озвучить этот знаковый в мировой драматургии персонаж. Наконец Адиль Искендеров сдался и распорядился сделать пробную запись, чтобы проверить, как справится молодой актер. Не буду мучить вас подробностями, скажу только, что Рзаев очень легкомысленно подошел к этому - пришел в студию совершенно неподготовленным. Текст, который ему предварительно дали, он то ли потерял, то ли забыл дома. Прямо в студии ему заново выдали текст, он пару раз его прочел и с ходу, с первого дубля записал свой фрагмент. Гений! На фестивале дубляжных фильмов со всего Союза, проходившем в Москве, именно эта работа заняла первое место. Зиновий Гердт, который принимал участие в работе фестиваля, высказал тогда предположение, что пожилой, по мнению Гердта, актер, озвучивавший короля Лира на азербайджанском языке, готовился к этому не меньше года. Ему ответили, что он вообще не готовился, записывал с ходу и ему всего 26 лет. Актер-самородок. Имея такие традиции, надо снова создавать дубляжную школу, ведь у нас есть очень талантливые актеры.
- Каждое время диктует свои темы. Были периоды, когда людей нужно было развлекать или наоборот - озадачивать какими-то идеями. Существует в конце концов мода, есть и общечеловеческие проблемы. Какие темы сейчас являются востребованными? О чем нужно снимать и что бы вам самому хотелось снять?
-  После обретения Азербайджаном независимости на плечи художников легла огромная ответственность. Для формирования нового мышления, для осознания этой независимости можно ли снимать фильмы, в которых азербайджанское общество будет показано в искаженном виде? И что это будет? Неверие в себя. Если ребенку с детства внушать, что он непутевый, неуч, кто вырастет из такого ребенка? Мы должны создать правдивый образ народа, в котором есть таланты, целеустремленные люди, хороший юмор, великое искусство. Но есть, к сожалению, и такие режиссеры, которые пытаются через кинематограф решать свои личные проблемы.
- Вы считаете, что художник должен быть отстраненным?
- Нет, ни в коем случае. Но он не должен с помощью искусства лечить свои комплексы. Нельзя демонстрировать свою ущербность или мстить кому-то - родителям, детям через произведение искусства. Тем более за счет государства, прикрываясь творческой свободой.
- Тогда что диктует время?
- Не только у нас, во всем мире через либерализм насаждается уход от корневой системы. Под видом глобализации... Кстати, «Степняк» именно этому и посвящен. Перед каждым художником должно быть четкое понимание, что он хочет сказать зрителю. Вечные или сиюминутные идеи или задачи, воплощенные в конкретном произведении. Я сиюминутными делами не занимаюсь. Тем, что актуально в течение одного года, да и то - максимум. То есть через год эта тема будет никому не интересна. «Степняк» до сих пор участвует в международных фестивалях, потому что тема актуальная, вечная. К примеру, когда проводился престижный международный кинофестиваль в Мангейме и Гейдельберге (Internationales Film Festival Mannheim-Heidelberg), куда меня пригласили, организаторы прочитали, что в фильме поднимаются тема глобализации и то, насколько она приемлема или нет для мирового сообщества. Да, события фильма разворачиваются в Азербайджане, но эта тема волнует и меня. Так как этот процесс происходит во всем мире, значит, касается и нас. Более того, глобализация идет с большим натиском, против нее, что называется, не попрешь. Ни один народ не в силах противостоять ей, но и идти на поводу этого процесса тоже гибельно. Потому что, не осознав свою корневую систему, народ превращается в биомассу с потребительской философией. Так многие народы теряют свою самобытность, свои корни.
- Не считаете ли вы, что когда-то Советский Союз тоже в каком-то смысле унифицировал самобытность многих народов?
- Поэтому он приказал долго жить. Так вот, возвращаясь к фестивалю в Германии. Сторонники глобализации, ознакомившись с основным посылом моего фильма, пришли со мной познакомиться. После показа, по традиции, должна была состояться встреча режиссера со зрителями. И вот в ходе диалога мне задали вопрос, почему я против глобализации. Мол, благодаря ей я и оказался на фестивале. Я ответил, что им не надо переоценивать свою роль и влияние. Да, я здесь, но как азербайджанец, которого интересует самобытность своего народа. В фильме открытый финал, я не даю окончательного ответа.
- Согласитесь, общечеловеческие ценности - это те универсальные темы, которые понятны людям во всем мире. Вам не приходится объяснять, почему тот или иной персонаж поступил так, а не иначе.
- Да, безусловно. К примеру, у великого шведского режиссера Эрнста Ингмара Бергмана были очень сложные взаимоотношения со своим отцом, который, кстати, был священнослужителем. И режиссер в каждом своем фильме касался этой темы, но не мстил отцу, а пытался разобраться. Это же вечная тема, священник и художник, история противостояния.
- А какие вечные темы актуальны сейчас?
- Ну, например, социальные, семейные проблемы. Или послевоенный период. Да, война закончилась, но отголоски будут слышны еще долго. Это трагедия, и она коснулась очень многих.
- А может ли великая тема «вытянуть» фильм посредственного режиссера?
- Нет, конечно. Он испортит и фильм, и тему. Посмотрите мою картину «Случайная встреча» с Фуадом Поладовым - очень поучительный фильм на тему любви и родины. Первый приз эта лента привезла из США, вся Европа по ней с ума сходила.
- И напоследок: как вы относитесь к сериалам?
- Это очень важная часть кинематографа. Ее нельзя недооценивать. Во всем мире снимают сериалы в самых разных жанрах, к производству подходят очень серьезно и ответственно. У нас этот сегмент развит слабо. Обратите внимание, на какие темы снимают сериалы в России. Это детективы, исторические события, войны, выдающиеся личности. И на хорошем уровне. И идеологическую подоплеку сохраняют, и сам процесс хорошо обеспечивают. Сериал - это большая драматургия и недешевый съемочный процесс.