“BİZİ SİZİNLƏ BÖYÜK İŞLƏR GÖZLƏYİR!”
Kinorejissor Şamil Əliyev hesab edir ki, Azərbaycanın kino sənayesində yeni üslubda işləmək, yaratmaq və düşünmək vaxtı çatıb
Müəllif: Nigar ZEYNALOVA
Həmsöhbətimiz rejissor Şamil Əliyevin uğurlu yaradıcılıq yolu var. Çoxlu sayda bədii və sənədli filmlərin yaradıcısı, çoxsaylı beynəlxalq kinofestivalların qalibi olan azərbaycanlı rejissor bu il Azərbaycan filmlərinin ABŞ-nin “Oskar” Akademiya Mükafatına namizədliyi üzrə Komissiyaya rəhbərlik edib. Şəxsi nailiyyətlərinə və mükafatlarına baxmayaraq, Ş.Əliyev yerli kino sənayesinin taleyindən narahatdır. Onun fikrincə, Azərbaycan kino sənayesinin uğur qazanması üçün bütün imkanlar var.
- Kinematoqrafiya sahəsində böyük uğurlar qazanmısınız. Buraya həm müxtəlif müsabiqələrdə mükafatlar, həm də beynəlxalq səviyyədə tanınma daxildir. Eyni zamanda incəsənətlə məşğul olan insanlar Azərbaycanda kino sahəsi ilə bağlı hər şeyin arzuolunan səviyyədə olmadığını deyirlər. Bəs belə qeyri-müəyyən vəziyyətdə uğurlu rejissor olmağı necə bacardınız?
- Bu fikirlərdə həqiqət payı var. Xoşbəxtlikdən, mən məhz o rejissoram ki, filmləri iki dəfə Azərbaycandan “Oskar” mükafatına namizədlərin böyük siyahısında yer alıb. Həm də ilk dəfə idi ki, sənədli filmlə iştirak edirdik. Baxmayaraq ki, hamı bədii filmlərlə iştiraka öyrəşmişdi. Ötən il “Yaradanlar” adlı sənədli filmim “Oskar” mükafatına namizədlərin qısa siyahısına düşmüşdü. İndi isə xoş olmayan məsələ barədə danışım. Son bədii filmim olan “Çölçü”nü 2012-ci ildə lentə almışam. Bundan sonra uzun müddət ərzində heç nə çəkmədim. Yalnız 2018-ci ildə “Memar”, 2020-ci ildə isə “Yaradanlar" sənədli filmim çıxıb. Baxın, 9 il ərzində heç nə çəkmədim, layihəmi irəli çəkə bilmədim.
- Mədəniyyət Nazirliyinin əvvəlki tərkibi ucbatından. Yalnız kənardan elə görünə bilər ki, bu sahədə qanunsuzluqlar baş verə bilməz. Lakin bunlar bizim fəaliyyətimizə ciddi təsir etdi. 2014-cü ildə “Xalı” tammetrajlı bədii filminin çəkilməsi üçün nazirliyə müraciət etdim. Bu, Azərbaycan üçün prioritet mövzudur. Vaxtilə Birinci vitse-prezidentimiz Mehriban xanım Əliyevanın səyi nəticəsində Azərbaycan xalçası UNESCO tərəfindən milli maddi-mədəni irs kimi təsdiq edilib. Rəqiblər çox idi, amma o, bunu bacardı! Amma Azərbaycan xalçası kimi mühüm mövzunun kino təcəssümü yox idi. Odur ki, bu, elə bir layihədir ki, istehsala qoyulmalıdır. Bu, Azərbaycanın adıdır. Lakin vəziyyət kritik həddə çatmışdı, üç filmimiz az qala “rəfdə qalırdı”.
- Bəs o zamankı vəziyyəti necə izah edə bilərsiniz?
- İddia irəli sürə bilmərəm, amma buna hər şey təsir edə bilərdi: qeyri-peşəkarlıqdan tutmuş müxtəlif məsələlərə qədər. Buna görə də, o vaxt vəziyyət çətin olduğunu söyləyə bilərəm. Əlbəttə ki, bu, o vaxt idi!
- Ancaq bunun fonunda yenə də beynəlxalq kinofestivallarda əsərlərinizi təqdim edə bildiniz.
- Bəli, bununla bağlı şikayətçi deyiləm. Amma “Xalı” filmini çəkə bilmədim. Bundan əvvəl “Arxaik motivlər” adlı layihə var idi. Daha sonra onun adı dəyişdirilərək “Qız qalası” oldu. O da istehsala verilməli idi, lakin onun çəkilməsi gecikdirildi. Allaha şükürlər olsun ki, indi nazirlikdə yeni, peşəkar tərkib var. Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi yaradılıb. Həqiqətən ümid edirəm ki, proses “ölü nöqtə”dən tərpənəcək. Hər halda, “Xalı” filminin çəkilməsi üçün müraciət etmişik. Bu layihəyə təkcə Mədəniyyət Nazirliyi dəstək vermir. Söhbət ondan gedir ki, 2009-cu ildə Heydər Əliyev Fondunun sifarişi ilə “Azərbaycan xalçası” sənədli filmini çəkmişəm. Bu çox uğurlu layihəyə şəxsən Mehriban xanım Əliyeva rəhbərlik edib. O, Azərbaycan xalçasının müdafiəsi üçün çıxış edib və bu film onun sözlərini müşayiət edib. “Azərbaycan xalçası” filmi bir çox kinofestivallarda iştirak edib, hətta Kann festivalında “Short Film Corner” siyahısına daxil edilib.
- Bəs tammetrajlı bədii filmlərlə bağlı vəziyyət necədir?
- Qeyd etdiyim kimi, 2012-ci ildə “Çölçü” filmini əsrəyə gətirdim. O, böyük uğurlar qazanıb: film 150-dən çox kinofestivalda iştirak edib və 100-ə yaxın mükafat qazanıb. “Çölçü” iki dəfə “A” kateqoriyalı festivallarda “Ən yaxşı film” kimi iştirak edib: Tallində (“Qaranlıq gecələr”) və Qahirədə. Qahirədə cəmi 12 film təqdim olunmuşdu, bizim “Çölçü” filmi də onların arasında idi. 2014-cü ildə “Xalı” filminin ssenarisi artıq hazır idi, lakin artıq doqquzuncu ildir ki, çəkilişlərə başlaya bilmirik. Həm o, həm də “Qız qalası” tammetrajlı bədii layihələrdir. Buna görə də bütün səylərimiz onların həyata keçirilməsinə sərf olunur.
- Sizcə, şəxsi təşəbbüslə çıxış etdiyiniz layihələri, yoxsa “sifariş” edilən layihələri ərsəyə gətirmək asandır?
- Söhbət ondan gedir ki, yeni yaradılan agentlikdə üç kateqoriyada layihə var: dövlət sifarişi, kommersiya sifarişi və incəsənət əsəri. Biz ssenarini müsabiqəyə vermişik. Əgər ondan keçsək, onun istehsalı üçün vəsaitin bir hissəsinin məhz Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən ayrılacağına arxalana bilərik. Amma yerdə qalan maliyyə vəsaitini özümüz tapmalıyıq. Filmin büdcəsi bir milyon manata yaxındır və artıq konkret yardıma arxalanmağa imkan verən əlamətlər var.
- Kino layihəsinə pul tapmaq çətindir? Yəni kino layihələrinə maliyyə vəsaiti tapmaq inanılmaz dərəcədə çətin, çox çətin, yoxsa sadəcə çətindir?
- Çox çətindir və bunun səbəbini izah edəcəyəm. 100-120 min manatlıq kommersiya layihəsi üçün vəsait tapmaq çox çətin deyil. Açıq danışsaq, belə layihələr çox da dərin məna daşımır, onlar sırf əyləncə məzmunludur. Üstəlik, belə məhsul maliyyə vəsaitini geri qaytarmalı və hətta əlavə pul gətirməlidir. Amma mədəniyyət və tarixə əsaslanan incəsənət əsərlərinə vəsait tapmaq xeyli çətindir. Film mühitindən çox şey asılıdır. Bizim kino sənayemiz hələ tam formalaşmayıb. “Azərbaycanfilm” bir vaxtlar sovet kino sənayesinin bir hissəsi idi, amma dağıldı. Rusiya Sovet İttifaqı dağılandan sonra bazanı birtəhər saxlaya bildi. Lakin biz hər şeyi yenidən yaratmalı idik. Bəli, cəhd etdik, amma kino sənayesi çox geniş bir istehsal sahəsidir. İnkişaf etmiş sənayedə kinonun tamamilə bütün janrları olmalıdır. Allaha şükür, qalib gəldik, torpaqlarımızı qaytardıq. İndi isə yeni tərzdə işləməyə, yaratmağa və gələcək üçün düşünməyə başlamağın vaxtı çatıb. Mədəniyyət Nazirliyinə yeni nazir Adil Kərimli təyin olunub. O, mədəniyyət və kinematoqrafiya sahəsində vacib və zəruri işlərdən başlayıb.
- Ümumiyyətlə, yeni şəraitdə kino xadimlərinin yaradıcılıq birliklərinə ehtiyacı var?
- Əgər iş düzgün qurularsa, demək, onlara ehtiyac var. Bunlar, əlbəttə ki, köhnəlmiş modellərdir. Lakin onlar yaradıcı layihələri, görüşləri, debatları, yeni ideyaların müzakirələrini, konfransları və ustad dərslərini düzgün yanaşma ilə yönləndirərlərsə, o zaman belə birliklər hətta faydalıdır. Sadəcə olaraq, dünya dəyişir. Odur ki, biz təkcə yaradıcılıq birliklərini təkmilləşdirməli deyilik. Bizim iki bütöv birliyimiz var və onlar nəinki birləşmək, həm də daxili məzmunda, yəni düşüncədə islahatlar etmək niyyətindədir. Yaradıcı birliklər daxil olmaqla, biz müstəqil Azərbaycana kino incəsənətimizi inkişaf etdirmək, bu sahədə bizə yad olan maraqlara xidmət etməmək üçün kömək etməliyik. Bizi sizinlə böyük işlər gözləyir!
- Mənə Kino Agentliyindəki layihələrin qradasiyası maraqlıdır. Sırf hipotetik olaraq, kommersiya layihəsinin hazırlanacağını düşünərkən sonda incəsənət əsəri ərsəyə gətirmək mümkündürmü?
- Xeyr, bu, mümkün deyil.
- Niyə? Mövzu buna uyğun deyil?
- Yanaşma fərqlidir. Pis və ya yaxşı mövzu anlayışı yoxdur! Sualınızı fərqli istiqamətdə vermək olar: bədii əsəri və ya dövlət sifarişi ilə filmi çəkməklə kommersiya uğuru əldə etmək olarmı? Bu mümkündür. Ancaq qeyri-kommersiya layihələri üçün fərqli tələblər var və onlardan maliyyə vəsaitini geri qaytarmaq tələb olunmur. Yəni bu kateqoriyaya daxil olan filmlər dövlət maraqlarına xidmət edir və bunlarda tamamilə başqa məsələlər ön plana çəkilir. Həm də söhbət ondan gedir ki, kommersiya məhsulunun yaradıcıları qarşılarına belə vəzifələr qoymurlar.
- Söhbət hansılardan gedir?
- İncəsənət əsərlərinin yaradılmasından.
- Yaxud heç olmasa yüksək peşəkarlıqla ərsəyə gətirilən əsərlərdən...
- Hər üç halda yüksək peşəkarlıq ilkin şərt olmalıdır. Bu, heç müzakirə belə edilməməlidir. Bunun üçün isə kadr və sənaye lazımdır. Hazırda Azərbaycan filminin kino prokatında payı nə qədərdir? Heç 5%-dən çox deyil. Doğrudur, son vaxtlar onların sayı artıb, lakin hələ də bu, kifayət deyil. Sənaye üçün tələblərdən biri də prokatdır. Yəni 55%-i yerli kino, qalan 45%-i isə xarici kino olmalıdır.
Əgər biz qanun qəbul etsək ki, prokatların 15%-dən çoxu xarici filmlər ola bilməz, yəni süni maneə yaratsaq, bu zaman kinoteatrlar sadəcə olaraq fəaliyyət göstərə bilməyəcək. Dublyajla bağlı da problemlərimiz var. Bir çox filmlərin rus dilində dublyajı var. Azərbaycan dilində alt yazılar həll yolu deyil. Bir insan filmə baxmağa, yoxsa alt yazı oxumağa gəlib?
Vaxtilə Azərbaycan dublyajı yüksək səviyyədə idi. Bir hadisəni sizə danışmaq istərdim. Uzun müddət əvvəl Sovet İttifaqında Şekspirin əsəri əsasında “Kral Lir” filmi çəkilmişdi. Onun rejissoru Qriqori Kozintsev idi. Yuri Yarvetin ifa etdiyi baş qəhrəmanı Zinovi Qerdt səsləndirdi. Bizim üçün bu rolu mərhum Səmənder Rzayev səsləndirib. Dahi! Belə aktyorlar, hətta qlobal miqyasda, olduqca nadirdir. Onun Kral Liri neçə yaşında səsləndirdiyini bilirsinizmi? 26 yaşında! O zaman dublyaj rejissoru Əlisəttar Atakişiyev idi. O, heç bir mübaliğəsiz, dahi rejissor idi. Beləliklə o, köməkçisini o zaman kinostudiyanın direktoru olmuş Adil İsgəndərovun yanına göndərdi ki, Səməndər Rzayevə Kral Liri səsləndirməyə icazə versin. Rejissoru 26 yaşında olan aktyora dünya dramaturgiyasında bu simvolik obrazı səsləndirməyə icazə verməyə inandırmaq üçün tam bir ay lazım idi. Nəhayət, Adil İsgəndərov təslim oldu və gənc aktyorun bu işin öhdəsindən necə gələ biləcəyini öyrənmək üçün sınaq yazısının hazırlanmasını əmr etdi. Sizi təfərrüatlarla yormayacağam, sadəcə deyim ki, Rzayev buna çox qeyri-ciddi yanaşmışdı. O, studiyaya tamamilə hazırlıqsız gəlmişdi. O, ya ona verilən mətni itirmiş, ya da evdə unutmuşdu. Studiyada ona mətni yenidən verdilər. S.Rzayev mətni bir-iki dəfə oxudu və fraqmenti dərhal, ilk çəkilişdə lentə alındı. Dahi! Moskvada keçirilən bütün Sovet İttifaqının dublyaj filmləri festivalında bu xüsusi əsər birinci yeri tutdu. Festivalda iştirak edən Zinovi Qerdt Kral Liri Azərbaycan dilində səsləndirən aktyorun yaşlı olduğunu və buna azı bir il hazırlaşdığını düşünürdü. Lakin ona S.Rzayevin heç hazırlaşmadığını, cəmi 26 yaşının olduğunu dedilər. Əsl, istedad idi. Bizim dublyajla bağlı belə ənənələrimiz var. Odur ki, biz yenidən dublyaj məktəbi yaratmalıyıq, çünki çox istedadlı aktyorlarımız var.
- Hər dövrün öz mövzuları var. Elə dövrlər olub ki, insanları əyləndirmək, yaxud əksinə, bəzi ideyalar barədə düşünməyə sövq etmək lazım olub. Həm moda, həm də ümumbəşəri insan problemləri var. Bəs indi hansı mövzulara tələbat var? Hansı mövzularda filmlər çəkmək və hansı mövzularda kinolar yaratmaq istərdiniz?
- Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra incəsənət adamlarının çiyninə çox böyük məsuliyyət düşdü. Yeni təfəkkürün formalaşdırılması, bu müstəqilliyin dərk edilməsi üçün Azərbaycan cəmiyyətinin təhrif olunmuş formada göstəriləcəyi filmləri çəkmək olarmı? Bəs belə filmlər nə ilə nəticələnəcək? Özünə inamın olmaması ilə. Əgər uşağa erkən yaşlarından onun dəyərsiz, cahil olduğu aşılanarsa, belə uşaqdan necə insan formalaşacaq? Biz istedadlı, məqsədyönlü insanların, xoş yumorun, böyük incəsənətin mövcud olduğu xalqın həqiqətəuyğun obrazını yaratmalıyıq. Amma təəssüf ki, öz şəxsi problemlərini kino vasitəsilə həll etməyə çalışan rejissorlar da var.
- Sizcə, incəsənət adamı təcrid vəziyyətində qalmalıdır?
- Xeyr, heç bir halda. Amma o, incəsənət vasitəsilə komplekslərini müalicə etməməlidir. İncəsənət əsəri vasitəsilə kompleksləri nümayiş etdirmək və ya kimdənsə - valideynlərdən, uşaqlardan qisas almaq olmaz. Üstəlik, bunu yaradıcılıq azadlığı adı altında dövlət hesabına etmək olmaz.
- Bəs indiki dövr nə diktə edir?
- Təkcə Azərbaycanda deyil, bütün dünyada liberalizm vasitəsilə əsas sistemdən uzaqlaşmaq təsvir olunur. Qloballaşma adı altında... Yeri gəlmişkən, “Çölçü” filmi məhz bu məsələyə həsr olunub. Hər bir incəsənət adamı tamaşaçıya nə demək istədiyini aydın başa düşməlidir. Söhbət konkret əsərdə təcəssüm olunan əbədi və ya anlıq ideyalar və ya vəzifələrdən gedir. Mən anlıq məsələlərlə məşğul olmuram. Yəni aktuallığını maksimum bir il qoruyacaq mövzularla işləmirəm. Yəni söhbət bir ildən sonra aktuallığını itirəcək mövzulardan gedir. “Çölçü”nün mövzusu aktual və əbədi olduğuüçün bu film hələ də beynəlxalq festivallarda iştirak edir. Məsələn, dəvət aldığım “Manhaym və Heydelberq” (“Internationales Film Festival Mannheim-Heidelberg”) mötəbər beynəlxalq kinofestivalı keçiriləndə təşkilatçılar hesab etmişdilər ki, filmdə qloballaşma mövzusu və bunun dünya ictimaiyyəti üçün nə dərəcədə məqbul olub-olmaması məsələsi qaldırılıb. Bəli, filmdəki hadisələr Azərbaycanda cərəyan edir, amma bu mövzu məni də narahat edir. Bu proses bütün dünyada getdiyinə görə, bu, bizə də aiddir. Üstəlik, qloballaşma böyük təzyiqlə gedir, necə deyərlər, buna qarşı çıxmaq mümkün deyil. Heç bir xalq buna müqavimət göstərə bilməz, amma bu prosesin diktəsi ilə hərəkat etmək çox təhlükəlidir. Çünki xalq öz köklü sistemini dərk etmədən istehlak fəlsəfəsi ilə biokütləyə çevrilir. Bununla bir çox xalqlar öz kimliyini, kökünü itirir.
- Sizə elə gəlmirmi ki, bir vaxtlar Sovet İttifaqı da müəyyən mənada bir çox xalqların kimliyini birləşdirib?
- Buna görə də bu ölkə tarixə qovuşdu. Almaniyadakı festivala qayıdaq. Filmimin əsas mesajı ilə tanış olan qloballaşma tərəfdarları mənimlə görüşə gəldilər. Nümayişdən sonra ənənəyə uyğun olaraq rejissorla tamaşaçılar arasında görüş olmalı idi. Dialoq zamanı mənə sual verdilər ki, mən niyə qloballaşmanın əleyhinəyəm? Onlar dedilər ki, guya məhz qloballaşma sayəsində bu festivala qatılmışam. Cavab verdim ki, onlar öz rollarını və təsirlərini lap yüksək qiymətləndirməli deyillər. Bəli, mən burdayam. Amma öz xalqımın kimliyi ilə maraqlanan bir azərbaycanlı kimi iştirak edirəm. Filmdə açıq final var və əsərdə son cavabı vermirəm.
- Razılaşın, ümumbəşəri dəyərlər bütün dünyada insanlar üçün başadüşülən universal mövzulardır. Yəni bu zaman sizə bu və ya digər personajın niyə belə hərəkət etdiyini izah etməyə ehtiyac yoxdur.
- Bəli, şübhəsiz ki, bu belədir. Məsələn, böyük isveç rejissoru Ernst Berqmanın din xadimi olan atası ilə çox çətin münasibəti var idi. Rejissor isə hər filmində bu mövzuya toxunsa da, atasından intiqam almayıb, əksinə bu məsələni anlamağa çalışıb. Bu, yəni keşişlə incəsənət adamı arasında məsələ əbədi mövzu, qarşıdurma hekayəsidir.
- Bəs indi hansı əbədi mövzular aktualdır?
- Məsələn, sosial, ailə problemləri ilə bağlı mövzular. Yaxud postmüharibə dövrünə dair mövzular. Bəli, müharibə başa çatıb, amma onun əks-sədası hələ uzun müddət eşidiləcək. Bu faciədir və çox insanlara təsir edib.
- Möhtəşəm mövzu bacarığı olmayan rejissorun filminin uğurlu olmasına yardım göstərə bilərmi?
- Əlbəttə ki, yox. O, həm filmi, həm də mövzunu məhv edəcək. Fuad Poladovla çəkdiyim “Təsadüfi görüş” filminə baxın. Bu, sevgi və vətən mövzusunda olan çox ibrətamiz filmdir. Bu film ABŞ-də birinci mükafatını qazandı. Bütün Avropa bu filmə heyran olmuşdu.
- Bəs seriallara necə münasibət bəsləyirsiniz?
- Bu, kinematoqrafiyanın çox vacib hissəsidir. Onu qiymətləndirməmək olmaz. Bütün dünyada müxtəlif janrlarda seriallar istehsal olunur. Onlar istehsala çox ciddi və məsuliyyətlə yanaşırlar. Amma ölkəmizdə bu seqment zəif inkişaf edib. Rusiyada serialların hansı mövzularda çəkildiyinə diqqət yetirin. Bunlar detektiv hekayələr, tarixi hadisələr, müharibələr, görkəmli şəxsiyyətlər haqqındadır. Orada yaxşı səviyyədə seriallar çəkilir. İdeoloji fon qorunub saxlanılır, prosesin özü də yaxşı təmin olunur. Serial böyük dramaturgiya və ucuz olmayan çəkiliş prosesidir.

"WE'VE GOT A LOT TO DO!"
Filmmaker Shamil Aliyev believes that it is time to work, create and think in a completely new and progressive way in Azerbaijan's film industry
Director Shamil Aliyev has had a successful creative career. He is the author of films and documentaries, which won awards at numerous international film festivals. This year he heads the commission for nomination of Azerbaijani films for the American Academy Award. Despite his personal achievements and awards, Shamil Aliyev worries about the future of the national film industry. He believes that the Azerbaijani cinema has everything for success.
"You cannot complain about your cinematographic career considering your awards and international recognition. Yet, the people involved in art claim that cinema in Azerbaijan is not an easy thing. How could you become a successful film director in such an ambiguous situation?"
"I have to agree with those people. There is some truth in it. I was lucky enough to have my films on the long list of the Oscar contenders from Azerbaijan twice. It was also the first time we presented a documentary for nomination, when everyone was accustomed to see feature films there. Last year my documentary The Creators was included in the list of the Oscar contenders. Now for the sad part. I made my last feature film, Çölçü, back in 2012. No more films after that, for a long time. Then I made the documentary The Architect in 2018, and The Creators in 2020. So let's do the math: for nine years I didn't film anything, I couldn't move my project forward."
"Because of the previous staff of the Ministry of Culture. It only seems that it is free of corruption. But it had a direct and natural impact on our activities. In 2014, I applied to the ministry to make a full-length feature film Xalı (Carpet) on one of the priority subjects for Azerbaijan. We all remember that thanks to the efforts of our First Vice President Mehriban Aliyeva, the Azerbaijani carpet was approved by UNESCO as a national material and cultural heritage. There were many opponents, but she has managed to do it! But there was no film about such an important topic—the Azerbaijani carpet. It was exactly the project that had to be implemented. Because it would contribute to the prestige of Azerbaijan. The situation reached a critical point, and three of our films almost ended up on the shelf."
"How can you explain the situation?"
"I don't know, but it could be anything from unprofessionalism to... So, going back to what you just said, yes, it was indeed a difficult situation."
"Yet, you still managed to submit your works to international film festivals."
"Yes, I can't complain. But I could not film Xalı. Before that, there was the project Arxaik motivlər (Archaic Motives), later renamed Qız Qalası (Maiden Tower). It was also supposed to be filmed, but then it was cancelled. Thank God that the ministry now has a new staff. There is now the Azerbaijan Cinema Agency. I sincerely hope that the process will move forward. Either way, we have finally applied for Xalı, and there is support, and not only from the Ministry of Culture.
"In 2009, I made a documentary Azərbaycan xalçası (Azerbaijani Carpet) ordered by the Heydar Aliyev Foundation. Mehriban Aliyeva personally supervised the project, which was very successful. Since she was advocating the Azerbaijani carpet, our videofilm accompanied her statements in the background. The documentary was presented in many film festivals and even included in the Short Film Corner list in Cannes."
"What about a full-length film?"
"In 2012, I filmed Çölçü. It was also a success: Çölçü has so far been in more than 150 film festivals and has received about a hundred awards and prizes. Twice it was presented under the category A, or Best Film: in Tallinn (Dark Nights) and in Cairo. Çölçü was one of the 12 films presented in Cairo. In 2014, the script of Xalı was ready, but we have not been able to start shooting for eight years. Both Xalı and Qız Qalası are full-length feature film projects. That's why we are doing our best to materialise them."
"What is easier to realise—your own project or the ordered one?"
"There are three categories of projects in the newly established cinema agency: state order, commercial order and work of art. We have submitted our script to a competition. If we pass it, we can expect the Ministry of Culture to provide some funding for the production. We have to find the rest of the money on our own. The budget is about ₼1 million, and there are already some indicators that make us count on concrete assistance."
"Is it difficult to get funding for a film project? I mean is it incredibly difficult, very difficult or just difficult?"
"It is very difficult, and I will explain you why. It is not very difficult to get funding for a commercial project worth ₼100-120K. Let's be frank, such projects do not have any special depth and meaningfulness, they have purely entertainment content. They will eventually pay off and even earn the film-makers something. It is much difficult to secure funding for works of art based on cultural and historical themes. A lot depends on the film environment. You have to understand that our film industry has not been fully established yet. Azerbaijanfilm was once part of the Soviet film industry, but it collapsed. Russia has somehow managed to preserve the foundations they had after the collapse of the USSR. We had to create everything anew. Yes, we tried, but the film industry is a very broad spectrum of production. Usually, a developed film industry includes absolutely all genres of cinema. Thank God, we now have our lands back. And now it is time to start working, creating, and thinking ahead. Our new minister of culture, Adil Kerimli, started with important and necessary things in culture and cinematography."
"Do we need creative unions of film-makers in the new conditions?"
"If done properly, yes, we do. These are certainly outdated models, but with the right approach, if they are reoriented to support creative projects, meetings, debates, discussions of new ideas, conferences and masterclasses, such unions are even useful. The world is changing, and it is not about changing the shell of the industry only. We have two unions, which are planned to be united into a single one. But there are also plans to reform their inner content, i.e., the way of thinking. Independent Azerbaijan needs assistance, including for creative unions, to develop our cinema industry, instead of playing along with alien interests. We've got a lot of work to do!"
"As to the classification of projects at the cinema agency. Is it possible that a project conceived to be a commercial one ends up being a work of art?"
"Impossible!"
"Why? Something is wrong with the choice of theme?"
"No, approaches are different. There is no such thing as a good or bad theme! I would rephrase your question: is it possible to get commercial success by filming a work of art or making a film under a government contract. It is possible. But non-commercial projects have different requirements, and they don't have to pay off. This category serves the interests of the state, with completely different goals. The point is that the creators of a commercial product do not set themselves such tasks."
"Which ones?"
"They don't think about creating a work of art."
"Or at least a professionally-made piece of work..."
"High professionalism should be a prerequisite in all three cases, this is not even up for discussion. This requires human resources and a whole industry. Do you known how many Azerbaijani films are distributed now? No more than 5%. Recently, though, there have been more, but it is still not enough . And one of the requirements for the industry is distribution. There should be 55% domestic cinema, and the remaining 45% should be foreign.
"If we pass a law under which the quota of screened foreign films would be no more than 15%, I mean if we artificially create such a barrier, cinemas will simply not survive. We also have problems with dubbing the films. Many films are dubbed in Russian. Making subtitles in Azerbaijani is not a solution. After all, we go to cinema to watch films, not to read subtitles?
"Previously, dubbing foreign films in Azerbaijani was at a high level. Let me tell you a story then. There was a Soviet film made a long time ago, King Lear based on Shakespeare and directed by Grigory Kozintsev. The main character played by Yuri Jarvet was voiced by Zinovy Gerdt. In Azerbaijan, this character was voiced by the late Samandar Rzayev. Genius! You can hardly find such actors even on a global scale. Do you know what his age was when he voiced King Lear? 26! The then dubbing director of Azerbaijanfilm was Alisattar Atakishiyev, also a genius. So one day he sent his assistant to Adil Iskanderov, then director of the studio, to allow Rzayev to dub King Lear. It took a whole month to persuade him to allow the 26-year-old actor to voice this iconic character. Finally Iskanderov gave in and requested a trial recording to test the young actor. I will not go into details of the story, but Rzayev took a very light-hearted approach to his test, when he came to the studio completely unprepared. He either lost his part or forgot it at home. Anyway, he was given the text right in the studio. He read it a couple of times and recorded his fragment right away, from the first take. Genius! At the All-Soviet festival of dubbing films held in Moscow, Samandar's work won the first place. Zinoviy Gerdt, who also took part in the festival, suggested at the time that the elderly actor who voiced King Lear in Azerbaijani had been preparing for his role for at least a year. He was told that Rzayev had been completely unprepared and recorded his part when he was only 26 years old. A self-made actor. With such traditions, it is necessary to create a dubbing school again, because we have very talented actors."
"Each time dictates its own themes. There were periods when people needed to be entertained or, on the contrary, puzzled by some ideas. After all, there is fashion, and there are also universal issues. What themes are in demand now? What should be the themes for new films, and what would you like to film yourself?"
"Azerbaijani artists took over a huge responsibility right after Azerbaijan gained its independence. In order to form new thinking, to realise the essence of this independence, can we make films in which the Azerbaijani society is shown in a distorted fashion? What will we get from this kind of approach? Disbelief in ourselves. After all, who will become a child called a fool ever since his childhood? We must create a truthful image of a nation that has talents, purposeful people, good humour, and great art. But unfortunately, there are directors who try to solve their personal problems through cinema."
"Do you think an artist should be detached?"
"No, absolutely not. But he should not use art to cure his complexes. He should not demonstrate his inferiority or take revenge on someone - parents, children - through his works. Especially at the expense of the state, under the guise of artistic freedom."
"Then what does time dictate?"
"Liberalism is forcefully planting, or imposing a system taking us away from our roots. This is taking place not only in our country, but all over the world. Under the guise of globalisation... By the way, this is what Çölçü is about. Every artist should have a clear understanding of what he wants to say to the audience. Eternal or momentary ideas or tasks wrapped into a particular piece of art. I don't deal with momentary matters, like what is relevant for a year or so maximum. Themes that nobody will be interested in after a year. Çölçü is still being screened at international festivals, because the theme presented there is eternal. For example, I was invited to take part at the prestigious Internationales Filmfestival Mannheim-Heidelberg. The organisers of the event read somewhere that the film discussed the theme of globalisation and how acceptable it was for the world community. It is true that the events depicted in Çölçü take place in Azerbaijan. But its theme concerns me as well. As this process is taking place all over the world, it means it concerns us too. Moreover, globalisation is accompanied with great pressure, and there is no significant opposition against it. No nation can resist it. But it is also disastrous to follow along this process. Because any nation is doomed to become a biomass with implanted consumerist philosophy, if it does not realise its roots. This is how many nations lose their identity, their roots."
"Don't you think that the Soviet Union tried to unify the identity of many nations either?"
"That's why it collapsed in 1991. So, back to the festival in Germany. Advocates of globalisation learned about the basic message of my film and came to meet me right after the screening. You know these traditional meetings between the director and the audience. So I was asked why I was against globalisation. They claimed that it was thanks to globalisation that I was at the festival. I replied that they should not overestimate their role and influence. Yes, I am here, but as an Azerbaijani who is interested in the identity of his people. The film has an open ending, I don't give a final answer."
"Perhaps you'll agree that universal values are in fact the universal themes understood by people all over the world. You don't have to explain why different characters behave differently."
"Absolutely! For example, the great Swedish film director Ernst Bergman had a very complicated relationship with his father, who was a clergyman. And Bergman touched on this subject in each of his films, but not to take revenge on his father, but to try to sort things out. Confrontation between a priest and an artist is an eternal theme."
"What are some timeless themes that are still relevant today?"
"Well, social and family problems, for example. Or the post-war period. Yes, the war is over, but the echoes will be heard for a long time to come. It is a tragedy, and it affected many people."
"Can a great theme save a film made by a mediocre director?"
"No, of course not. He will spoil both the film and the theme. Take my Təsadüfi görüş (Accidental Encounter) with Fuad Poladov. It is a film with moral themes of love and homeland. It won the first prize in the US and was a real hit throughout Europe."
"What do you think of the television series?"
"It's a very important part of cinema. It should not be underestimated. Television series are filmed in a variety of genres all over the world. There is a very serious and responsible approach to the production. In Azerbaijan, this segment is underdeveloped. Take, for example, the themes of Russian TV series: mistery, historical events, wars, prominent personalities. All filmed at a good level, with the ideological background and professional production going hand in hand. There is big dramatic art and money behind any television series."