QARABAĞDA BÖYÜK TİKİNTİ İŞLƏRİ
İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasında iştirak etmək üçün daxil olan təkliflərin sayı artıq 1500-ə çatıb
İşğaldan azad edilmiş ərazilərin inkişafına maraq sürətlə artır. Bunu yaxınlarda Bakıda keçirilən III Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı Sərgisi – “Rebuild Karabakh 2023” bir daha təsdiqləyib. Bu torpaqlarda aparılan böyük tikinti işləri həm yerli inşaatçılara, həm tikinti materialları istehsalçılarına, həm də yolların, hava limanlarının tikintisində, enerji və kommunal xidmətlərin, rabitə sistemlərinin bərpasında fəal iştirak edən Azərbaycana dost dövlətlərdən olan podratçılara dəstək verir.
“Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda uğurla icra edilən quruculuq-bərpa və reinteqrasiya işləri dövlət və özəl sektor arasında faydalı əməkdaşlıq və inkişaf nümunəsinə çevrilir”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Rebuild Karabakh” sərgisinin iştirakçılarına müraciətində qeyd edilib.
Bu gün Qarabağda həyatın yenidən canlandığını və bu torpaqların əzəli sahiblərinin sülh şəraitində əbədi yaşamaq üçün doğma yurdlarına qayıtdıqlarını vurğulayan dövlət başçısı sərgi iştirakçılarını biznes qurmaq imkanlarından yararlanmağa çağırıb.
Çox diqqətəlayiq haldır ki, əsasən xarici şirkətlər tərəfindən təmsil olunan tikinti sərgilərində debütantların sayı nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Bu, qlobal tikinti materialları istehsalçılarının, tikinti xidmətləri təchizatçılarının, qabaqcıl texnologiyaların istehsalçılarının, dizayn və konsaltinq firmalarının Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində çoxmilyardlı layihələrdə iştirak etmək istəyini aydın şəkildə göstərir. Əslində, Qarabağda böyük tikinti işlərinin Xəzər regionu üçün misli görünməmiş miqyasını və maliyyələşməsini nəzərə alsaq, bunun təəccüblü olmadığını söyləyə bilərik. Belə ki, təkcə 2020-2022-ci illərdə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda infrastruktur və digər işlərə büdcədən 6,6 milyard manata yaxın vəsait ayrılıb. Bu məqsədlə 2023-cü ildə daha 3,1 milyard manat vəsaitin ayrılması nəzərdə tutulub. 2024-2026-cı illərdə azad edilmiş ərazilərin yenidən qurulması və dirçəldilməsinin ikinci mərhələsi çərçivəsində 10,5 milyard manatadək büdcə vəsaiti cəlb olunacaq.
Üstəlik, söhbət təkcə birbaşa məqsədli büdcə maliyyələşdirməsindən getmir. Növbəti illərdə də əlavə dövlət investisiyaları gözlənilir. Qarabağ regionuna yerli və xarici özəl kapitalın cəlb edilməsi, beynəlxalq donorlar, həmçinin keçmiş məcburi köçkünlərin özlərinin (KOB subyektləri, fərdi sahibkarlar) investisiyaları vasitəsilə texniki layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində də işlər davam etdirilir. Ümumi investisiya qoyuluşları 30,5 milyard manat həcmində qiymətləndirilir.
Bütün bu nəhəng “tikinti sahəsi” artıq 3 ildir ki, onlarla yerli mənzil-tikinti kooperativlərini, həmçinin podrat, layihələndirmə, konsaltinq və nəqliyyat strukturlarını işlə təmin edir. Eyni zamanda bu, həm bazarda tələbatın artması, həm də dövlət sifarişləri hesabına əsas tikinti materiallarının istehsalını stimullaşdırır. Üstəlik, Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, ötən il yerli müəssisələr istehsalı 12,6% artırıb. 2023-cü ilin yanvar-iyul aylarında isə bu göstərici təxminən 24,1% artıb. Nəticədə, respublikada 592,9 milyon manatlıq tikinti materialları istehsal edilib.
Qarabağda infrastrukturvə yaşayış layihələrinin nəhəng miqyasını nəzərə alsaq, bu tələbatın azı yaxın 10 il ərzində də qalacağını söyləyə bilərik. “Böyük Qayıdış” I Dövlət Proqramında qeyd edilib ki, 2027-ci ilədək Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında 35 minə yaxın ailənin yaşaması üçün bütün lazımi şərait yaradılmalıdır. Bu məqsədlə mənzillərin, o cümlədən sosial, inzibati və kommersiya obyektlərinin intensiv tikintisi, kənd təsərrüfatı və sənaye klasterlərinin formalaşdırılması ilə bağlı işlər aparılır. Bu məqamda qeyd edək ki, 2023-cü ilin əvvəlindən belə layihələr Ağdam, Şuşa, Laçın, Füzuli və Zəngilan rayonlarının şəhər və kəndlərində fəal şəkildə həyata keçirilir.
Belə ki, yaxın 3 ildə Füzuli rayonunun inzibati mərkəzində çoxmərtəbəli binalarda 2330-a yaxın mənzilin, ətraf kəndlərdə isə 3350 fərdi yaşayış evinin tikintisi nəzərdə tutulub.
“Böyük Qayıdış” Proqramımızın birinci mərhələsinin sonunda - 2026-cı ilin sonunda 22 min insan Füzuli rayonunda yaşayacaq, bütövlükdə isə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda 140 min insan yaşayacaq”, - Prezident İlham Əliyev Füzuli şəhəri günündə Füzuli şəhərinə köçmüş sakinlər və rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşündə söyləyib.
Əhalinin Laçına qayıtması prosesi də davam edir. Belə ki, bu günə kimi mindən çox insan Laçına köçürülüb. Bir neçə yüz ailə artıq Zəngilan rayonunda yaşayır. 2040-cı ilə qədər 25 min keçmiş məcburi köçkün Şuşaya, 2026-cı ilin sonuna kimi isə 13 min insan Kəlbəcərə qayıdacaq.
Beləliklə, azad edilmiş ərazilərdə uğurla həyata keçirilən tikinti layihələri dövlət və özəl sektor arasında əməkdaşlığın təkanverici qüvvəsinə çevrilməklə yanaşı, həm də xarici investorları də cəlb edir. Bu ilin birinci yarısında Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində 1,2 mindən çox fərdi sahibkarlıq subyekti yaradılıb, yeni iş yerlərinin sayı düz 2,4 dəfə artıb. 2030-cu ilə qədər Qarabağda on minlərlə iş yerinin – əsasən sənaye parklarında, kənd təsərrüfatı və mədənçıxarma sektorlarında və turizm sahəsində –  açılacağı proqnozlaşdırılır.
Əslində, hazırda bu proses artan istiqamətdə davam edir. Qarabağın bərpasında iştirak etmək üçün biznes nümayəndələrindən daxil olan təkliflərin sayı 1500-ə çatıb. Bundan başqa, ümumi müraciətlərin üçdə birindən bir qədər az hissəsi xarici şirkətlərdən daxil olub. Bu mənada türkiyəli sahibkarlar liderlik edirlər. Onlar mineral ehtiyatlar, qızıl və mis yataqlarının işlədilməsini, turizm, kənd təsərrüfatı emalı, geyim istehsalı və s. sahələrin inkişaf etdirilməsini planlaşdırır.
Bu da son deyil. Qarabağda biznes fəaliyyəti həyata keçirmək istəyən Qazaxıstan şirkətlərindən 65-ə yaxın müraciət daxil olub. Üstəlik, Macarıstan, Özbəkistan, Böyük Britaniya, İsrail, Pakistan sahibkarlarından da bir sıra təkliflər var... Söhbət ümumilikdə 40 ölkənin şirkətlərindən gedir.
Bir sözlə, xarici tərəfdaşların bu layihələrdə iştirak etmək istəyi çox vacibdir. Çünki bu, bütün öhdəliklərin ən şəffaf şəkildə, aydın texniki parametrlər və vaxt çərçivələri ilə həyata keçirilməsinə, ən əsası müasir texnologiyaların transferinin təmin edilməsinə imkan verəcək. Xarici investorların iştirakı beynəlxalq donor strukturlarından qrantların cəlb edilməsi, texniki və konsaltinq yardımının həyata keçirilməsi, vençur kapitalından istifadə olunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

BIG REVIVAL IN GARABAGH
There is a rapidly growing interest in the development of the liberated territories. This was once again confirmed at the 3rd Azerbaijan International Exhibition for the Restoration, Reconstruction and Development of Garabagh, "Rebuild Garabagh-2023", held recently in Baku. The Big Construction in these lands supports both local builders and producers of construction materials, as well as contractors from states friendly to Azerbaijan actively involved in the construction of motorways, airports, the restoration of energy and utilities sectors and communication systems.
"Construction, reconstruction and reintegration processes successfully implemented in Garabagh and East Zangezur are an example of productive cooperation between public and private sectors," Azerbaijani President Ilham Aliyev said in his keynote address to the participants of the Rebuild Garabagh. He emphasised that the life was being revived in Garabagh today, and that the original owners of these lands were returning to native lands to live in peace forever. He also called on the participants of the forum to take advantage of opportunities to establish business ties.
Remarkably, the number of newcomers at construction exhibitions, mainly represented by foreign companies, has noticeably increased. This clearly shows the desire of global manufacturers of construction materials, construction service providers, developers of advanced technologies, design and consulting firms to take part in multi-billion dollar projects in the liberated territories. This is not surprising considering the unprecedented for the Caspian region scale and financing of the big Garabagh construction. Thus, in 2020-2022, about ₼6.6b was allocated from the state budget for infrastructure and other works in Garabagh and Eastern Zangezur. It is planned to allocate another ₼3.1b this year as well. Up to ₼10.5b of state funds will be attracted as part of the second stage of reconstruction and revival of the liberated lands in 2024-2026. It is not only about direct targeted budget financing. Additional state investments are also planned in the coming years. Works are underway to attract local and foreign private capital to Garabagh, including the implementation of technical projects through international donors, as well as investments of local residents (SMEs, individual entrepreneurs). The total investment is estimated at ₼30.5b.
This gigantic construction site has been keeping active many dozens of domestic construction companies, as well as contractors, design, consulting and transport facilities for three years. At the same time, the production of basic construction materials is stimulated, both due to increased market demand and government orders. In particular, according to the State Statistics Committee, last year local companies increased production by 12.6%. In January-July 2023, this indicator increased by almost 24.1%. As a result, Azerbaijan produced ₼592.9m-worth of construction materials.
It is crucially important to keep this demand for at least the next ten years, given the large scale of infrastructure and housing projects in Garabagh. The First State Programme Great Return states that by 2027 all the necessary conditions for the settlement of about 35,000 families should be created in the Garabagh and East Zangezur economic regions.  Therefore, there is an intensive construction of residential, social, administrative and commercial facilities, as well the development of agrarian-industrial clusters in Azerbaijan. Since the beginning of 2023, such projects have been actively implemented in Aghdam, Shusha, as well as the settlement in the districts of Lachin, Fuzuli, and Zangilan.
In the next three years, it is planned to build about 2,330 apartments in multi-storey buildings in the administrative centre of Fuzuli, while 3,350 private houses will be constructed in the surrounding villages. "During the first stage of the State Programme Great Return, that is by the end of 2026, we expect 22,000 people live in Fuzuli and 140,000 people live in Garabagh and Eastern Zangezur," Ilham Aliyev said to the representatives of Fuzuli on the Day of Fuzuli.
The return of former residents of Lachin to the district continues. More than a thousand people have been resettled so far, while several hundred families are already living in the Zangilan district. By 2040, 25,000 former refugees will return to Shusha, and 13,000 former refugees will return to Kalbajar by the end of 2026.
Thus, the construction projects successfully implemented in the liberated territories not only become a driver of co-operation between the public and private sectors, but also attract foreign investors. In 1H2023, over 1,200 individual entrepreneurs began operations in the liberated territories of Azerbaijan. The number of new jobs increased by 2.4 times. By 2030, several tens of thousands of jobs are expected to be created in the Karabakh region, mainly in industrial parks, agriculture, mining and tourism.
In fact, this process is underway. The number of proposals from businesses to join the reconstruction of Garabagh reaches 1,500. Slightly less than a third of these proposals came from foreign companies. Turkish entrepreneurs are the leaders here, who plan to develop mineral resources, gold and copper deposits, tourism, agriculture, textile production, etc. About 65 proposals have been received from the Kazakh companies to realise business initiatives in Garabagh. There are also a number of proposals from entrepreneurs from Hungary, Uzbekistan, Britain, Israel, Pakistan… In total, from 40 countries.
The willingness of foreign partners to participate in these projects is very important, as it will make it possible to carry out all operations in the most transparent manner, with clear technical parameters and time-frames, and, most importantly, to ensure the transfer of modern technologies. The participation of foreign investors is an important condition for attracting grants from international donor organisations, technical and consulting assistance, and the use of venture capital.