QARABAĞDA BÖYÜK TİKİNTİ İŞLƏRİ
İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasında iştirak etmək üçün daxil olan təkliflərin sayı artıq 1500-ə çatıb
İşğaldan azad edilmiş ərazilərin inkişafına maraq sürətlə artır. Bunu yaxınlarda Bakıda keçirilən III Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı Sərgisi – “Rebuild Karabakh 2023” bir daha təsdiqləyib. Bu torpaqlarda aparılan böyük tikinti işləri həm yerli inşaatçılara, həm tikinti materialları istehsalçılarına, həm də yolların, hava limanlarının tikintisində, enerji və kommunal xidmətlərin, rabitə sistemlərinin bərpasında fəal iştirak edən Azərbaycana dost dövlətlərdən olan podratçılara dəstək verir.
“Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda uğurla icra edilən quruculuq-bərpa və reinteqrasiya işləri dövlət və özəl sektor arasında faydalı əməkdaşlıq və inkişaf nümunəsinə çevrilir”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Rebuild Karabakh” sərgisinin iştirakçılarına müraciətində qeyd edilib.
Bu gün Qarabağda həyatın yenidən canlandığını və bu torpaqların əzəli sahiblərinin sülh şəraitində əbədi yaşamaq üçün doğma yurdlarına qayıtdıqlarını vurğulayan dövlət başçısı sərgi iştirakçılarını biznes qurmaq imkanlarından yararlanmağa çağırıb.
Çox diqqətəlayiq haldır ki, əsasən xarici şirkətlər tərəfindən təmsil olunan tikinti sərgilərində debütantların sayı nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Bu, qlobal tikinti materialları istehsalçılarının, tikinti xidmətləri təchizatçılarının, qabaqcıl texnologiyaların istehsalçılarının, dizayn və konsaltinq firmalarının Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində çoxmilyardlı layihələrdə iştirak etmək istəyini aydın şəkildə göstərir. Əslində, Qarabağda böyük tikinti işlərinin Xəzər regionu üçün misli görünməmiş miqyasını və maliyyələşməsini nəzərə alsaq, bunun təəccüblü olmadığını söyləyə bilərik. Belə ki, təkcə 2020-2022-ci illərdə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda infrastruktur və digər işlərə büdcədən 6,6 milyard manata yaxın vəsait ayrılıb. Bu məqsədlə 2023-cü ildə daha 3,1 milyard manat vəsaitin ayrılması nəzərdə tutulub. 2024-2026-cı illərdə azad edilmiş ərazilərin yenidən qurulması və dirçəldilməsinin ikinci mərhələsi çərçivəsində 10,5 milyard manatadək büdcə vəsaiti cəlb olunacaq.
Üstəlik, söhbət təkcə birbaşa məqsədli büdcə maliyyələşdirməsindən getmir. Növbəti illərdə də əlavə dövlət investisiyaları gözlənilir. Qarabağ regionuna yerli və xarici özəl kapitalın cəlb edilməsi, beynəlxalq donorlar, həmçinin keçmiş məcburi köçkünlərin özlərinin (KOB subyektləri, fərdi sahibkarlar) investisiyaları vasitəsilə texniki layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində də işlər davam etdirilir. Ümumi investisiya qoyuluşları 30,5 milyard manat həcmində qiymətləndirilir.
Bütün bu nəhəng “tikinti sahəsi” artıq 3 ildir ki, onlarla yerli mənzil-tikinti kooperativlərini, həmçinin podrat, layihələndirmə, konsaltinq və nəqliyyat strukturlarını işlə təmin edir. Eyni zamanda bu, həm bazarda tələbatın artması, həm də dövlət sifarişləri hesabına əsas tikinti materiallarının istehsalını stimullaşdırır. Üstəlik, Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, ötən il yerli müəssisələr istehsalı 12,6% artırıb. 2023-cü ilin yanvar-iyul aylarında isə bu göstərici təxminən 24,1% artıb. Nəticədə, respublikada 592,9 milyon manatlıq tikinti materialları istehsal edilib.
Qarabağda infrastrukturvə yaşayış layihələrinin nəhəng miqyasını nəzərə alsaq, bu tələbatın azı yaxın 10 il ərzində də qalacağını söyləyə bilərik. “Böyük Qayıdış” I Dövlət Proqramında qeyd edilib ki, 2027-ci ilədək Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında 35 minə yaxın ailənin yaşaması üçün bütün lazımi şərait yaradılmalıdır. Bu məqsədlə mənzillərin, o cümlədən sosial, inzibati və kommersiya obyektlərinin intensiv tikintisi, kənd təsərrüfatı və sənaye klasterlərinin formalaşdırılması ilə bağlı işlər aparılır. Bu məqamda qeyd edək ki, 2023-cü ilin əvvəlindən belə layihələr Ağdam, Şuşa, Laçın, Füzuli və Zəngilan rayonlarının şəhər və kəndlərində fəal şəkildə həyata keçirilir.
Belə ki, yaxın 3 ildə Füzuli rayonunun inzibati mərkəzində çoxmərtəbəli binalarda 2330-a yaxın mənzilin, ətraf kəndlərdə isə 3350 fərdi yaşayış evinin tikintisi nəzərdə tutulub.
“Böyük Qayıdış” Proqramımızın birinci mərhələsinin sonunda - 2026-cı ilin sonunda 22 min insan Füzuli rayonunda yaşayacaq, bütövlükdə isə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda 140 min insan yaşayacaq”, - Prezident İlham Əliyev Füzuli şəhəri günündə Füzuli şəhərinə köçmüş sakinlər və rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşündə söyləyib.
Əhalinin Laçına qayıtması prosesi də davam edir. Belə ki, bu günə kimi mindən çox insan Laçına köçürülüb. Bir neçə yüz ailə artıq Zəngilan rayonunda yaşayır. 2040-cı ilə qədər 25 min keçmiş məcburi köçkün Şuşaya, 2026-cı ilin sonuna kimi isə 13 min insan Kəlbəcərə qayıdacaq.
Beləliklə, azad edilmiş ərazilərdə uğurla həyata keçirilən tikinti layihələri dövlət və özəl sektor arasında əməkdaşlığın təkanverici qüvvəsinə çevrilməklə yanaşı, həm də xarici investorları də cəlb edir. Bu ilin birinci yarısında Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində 1,2 mindən çox fərdi sahibkarlıq subyekti yaradılıb, yeni iş yerlərinin sayı düz 2,4 dəfə artıb. 2030-cu ilə qədər Qarabağda on minlərlə iş yerinin – əsasən sənaye parklarında, kənd təsərrüfatı və mədənçıxarma sektorlarında və turizm sahəsində –  açılacağı proqnozlaşdırılır.
Əslində, hazırda bu proses artan istiqamətdə davam edir. Qarabağın bərpasında iştirak etmək üçün biznes nümayəndələrindən daxil olan təkliflərin sayı 1500-ə çatıb. Bundan başqa, ümumi müraciətlərin üçdə birindən bir qədər az hissəsi xarici şirkətlərdən daxil olub. Bu mənada türkiyəli sahibkarlar liderlik edirlər. Onlar mineral ehtiyatlar, qızıl və mis yataqlarının işlədilməsini, turizm, kənd təsərrüfatı emalı, geyim istehsalı və s. sahələrin inkişaf etdirilməsini planlaşdırır.
Bu da son deyil. Qarabağda biznes fəaliyyəti həyata keçirmək istəyən Qazaxıstan şirkətlərindən 65-ə yaxın müraciət daxil olub. Üstəlik, Macarıstan, Özbəkistan, Böyük Britaniya, İsrail, Pakistan sahibkarlarından da bir sıra təkliflər var... Söhbət ümumilikdə 40 ölkənin şirkətlərindən gedir.
Bir sözlə, xarici tərəfdaşların bu layihələrdə iştirak etmək istəyi çox vacibdir. Çünki bu, bütün öhdəliklərin ən şəffaf şəkildə, aydın texniki parametrlər və vaxt çərçivələri ilə həyata keçirilməsinə, ən əsası müasir texnologiyaların transferinin təmin edilməsinə imkan verəcək. Xarici investorların iştirakı beynəlxalq donor strukturlarından qrantların cəlb edilməsi, texniki və konsaltinq yardımının həyata keçirilməsi, vençur kapitalından istifadə olunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

«БОЛЬШАЯ СТРОЙКА» КАРАБАХА
Число предложений от представителей бизнеса для участия в восстановлении освобожденных территорий уже достигло 1500
Интерес к развитию освобожденных территорий стремительно растет, и это вновь подтвердила прошедшая на днях в Баку III Азербайджанская международная выставка по восстановлению, реконструкции и развитию Карабаха - Rebuild Karabakh-2023. «Большая стройка» на этих землях поддерживает как местных строителей и производителей стройматериалов, так и подрядчиков из дружественных Азербайджану государств, активно привлекаемых к строительству автодорог, аэропортов, восстановлению энергетики и коммунальной сферы, систем связи.
«Успешно реализуемые в Карабахе и Восточном Зангезуре строительные и восстановительные работы, процессы реинтеграции становятся примером плодотворного сотрудничества между государственным и частным секторами», - заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев в обращении к участникам Rebuild Karabakh. Глава государства, подчеркнув, что сегодня в Карабахском регионе возрождается жизнь и что исконные хозяева этих земель возвращаются в родные края, чтобы жить в условиях мира, призвал участников форума воспользоваться возможностями для налаживания деловых связей.
Весьма примечательно, что заметно увеличилось число дебютантов на строительных выставках, в основном представленных зарубежными компаниями. Это наглядно показывает стремление мировых производителей стройматериалов, поставщиков строительных услуг, разработчиков передовых технологий, проектных и консалтинговых фирм принять участие в многомиллиардных проектах на освобожденных территориях. И это неудивительно, если принять во внимание беспрецедентные для Каспийского региона масштабы и финансирование большой «Карабахской стройки». Так, только в 2020-2022 годы из бюджета на инфраструктурные и иные работы в Карабахе и Восточном Зангезуре было выделено порядка 6,6 млрд манатов, еще 3,1 млрд планируется направить в текущем году. В рамках рассчитанного на 2024-2026 годы второго этапа реконструкции и возрождения освобожденных земель будет привлечено до 10,5 млрд манатов бюджетных средств. Причем речь идет не только о прямом целевом бюджетном финансировании. Предполагаются также дополнительные государственные вложения в ближайшие годы, ведутся и работы по привлечению в Карабахский регион местных и зарубежных частных капиталов, реализации технических проектов по линии международных доноров, а также вложений самих переселенцев (субъекты МСБ, индивидуальные предприниматели). Совокупные инвестиционные вложения оцениваются в 30,5 млрд манатов.
Вся эта гигантская «стройплощадка» уже три года обеспечивает работой многие десятки отечественных ЖСК, а также подрядные, проектные, консалтинговые и транспортные структуры. В то же время стимулируется выпуск базовых стройматериалов - как за счет возросших рыночного спроса, так и госзаказов. В частности, по данным Госкомстата, в прошлом году местные предприятия увеличили производство на 12,6%, а в январе-июле 2023 года этот показатель повысился почти на 24,1%. В итоге в республике было произведено стройматериалов на 592,9 млн манатов.
Крайне важно, что с учетом грандиозных масштабов инфраструктурных и жилых проектов в Карабахе этот спрос не иссякнет, как минимум, в ближайшие десять лет. В I Госпрограмме «Великое возвращение» сказано, что к 2027 году в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах должны быть созданы все необходимые условия для проживания порядка 35 тыс. семей.  С целью решения этих задач ведутся интенсивное строительство жилья, а также социальных, административных и коммерческих объектов, формирование аграрно-промышленных кластеров. С начала этого года такие проекты активно реализуются в Агдаме, Шуше, городах и селах Лачинского, Физулинского и Зангиланского районов.
Так, в ближайшие три года в административном центре Физулинского района планируется строительство порядка 2330 квартир в многоэтажных зданиях, а в окрестных селах будут возведено 3350 частных домов. «По итогам реализации первого этапа нашей Госпрограммы «Великое возвращение» - в конце 2026 года - в Физулинском районе будут проживать 22 тыс. человек, а в Карабахе и Восточном Зангезуре в целом - 140 тыс. человек», - заявил Ильхам Алиев на встрече с представителями общественности района в День города Физули.
Продолжается возвращение населения в Лачин - к настоящему времени переселены более тысячи человек, несколько сотен семей уже проживают в Зангиланском районе. К 2040 году в Шушу возвратятся 25 тыс., а в Кяльбаджар до конца 2026 года - 13 тыс. беженцев.
Таким образом, успешно осуществляемые на освобожденных территориях строительные проекты становятся не только драйвером сотрудничества между государственным и частным секторами, но и привлекают зарубежных инвесторов. В первой половине этого года на освобожденных территориях Азербайджана создано свыше 1,2 тыс. субъектов индивидуального предпринимательства, а число новых рабочих мест и вовсе возросло в 2,4 раза. К 2030 году в Карабахском регионе прогнозируется открытие нескольких десятков тысяч рабочих мест - в основном в промышленных парках, сельскохозяйственной и горнодобывающей сферах, туристическом секторе.
Собственно, уже сегодня этот процесс идет по нарастающей. Количество предложений от представителей бизнеса для участия в восстановлении Карабаха достигло 1500. Причем чуть менее трети заявок из общего числа приходится на долю зарубежных компаний. Лидируют здесь турецкие предприниматели, которые планируют осваивать минеральные ресурсы, золотые и медные месторождения, развивать сферу туризма, аграрной переработки, производства одежды и т.д. Поступило также порядка 65 заявок от казахстанских компаний, желающих реализовать бизнес-начинания в Карабахе, имеется ряд предложений и от предпринимателей Венгрии, Узбекистана, Великобритании, Израиля, Пакистана... В целом из 40 стран мира.
Готовность участия в этих проектах зарубежных партнеров очень важна, поскольку позволит осуществить все начинания в максимально прозрачном режиме, с четкими техническими параметрами и временными сроками, а главное - обеспечить трансферт современных технологий. Участие зарубежных инвесторов - важное условие для привлечения грантов международных донорских структур, технической и консультационной помощи, задействования венчурного капитала.