İlham Əliyevin 20 illik prezidentliyi dövründə Azərbaycan idxaldan və xarici subsidiyalardan asılı olan ölkədən regionun aparıcı iqtisadiyyatına malik dövlətə çevrilib
“İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir!” - Ümummilli Lider Heydər Əliyevin bu sitatı son 20 ildə Azərbaycanın iqtisadi siyasətinin əsas motivasiyasına çevrilib. Məhz iqtisadi inkişafın yüksək templəri sayəsində Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun azad edilməsi uğrunda aparılan müharibədə möhtəşəm Qələbə qazanılıb.
Ümumiyyətlə, 2003-cü ildən Azərbaycanda yeni sosial-iqtisadi inkişaf modelinə keçid başlanılıb. İqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və rəqəmsallaşdırılması, özəl sektorun rolunun gücləndirilməsi, investisiyaların cəlb edilməsi və sosial problemlərin həlli üçün əlverişli mühitin yaradılması istiqamətində sürətli addımlar atılıb. Bu dövrdə Azərbaycan nəinki ən dinamik iqtisadiyyata malik ölkə kimi tanınıb, həm də qlobal miqyasda müasir dəyərlər çərçivəsində daha sürətlə dəyişən dövlət imicini qazanıb.
Təbii qaz idxalçısından böyük ixracatçıya
Cəmi 20 il bundan əvvəl Azərbaycan iqtisadiyyatı əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş neft strategiyası sayəsində postsovet böhranından çıxmağa yeni başlayırdı. Lakin bu qısa zamanda o, inkişafının pik həddinə çatdı və nəticədə, neftin hasilatı, ixracı rekord səviyyədə artdı, həmçinin dünya bazarlarına təbii qaz nəqlinə başlandı.
2005-ci il mayın 25-də Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) neft kəmərinin açılış mərasimi keçirilib, 2006-cı ildə isə Azərbaycan neftinin Türkiyənin Ceyhan limanına nəqlinə start verilib. Bu gün Qazaxıstan nefti də BTC vasitəsilə dünya bazarlarına çıxarılır. Bu məqamda qeyd edək ki, boru kəməri vasitəsilə 4,1 milyard bareldən çox “qara qızıl” ixrac edilib. Azərbaycanda hasilatın və ixracın pik həddi isə 2010-cu ilə təsadüf edir (müvafiq olaraq 50,2 milyon və 32 milyon ton).
“Neft erası”nın davamını təmin etmək məqsədilə Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda “Azəri”, “Çıraq” yataqlarının və “Günəşli” yatağının dərinlikdə yerləşən hissəsinin birgə işlənməsi və neft hasilatının pay bölgüsü haqqında düzəliş edilmiş və yenidən tərtib olunmuş Sazişin imzalanması mərasimi keçirilib. 2019-cu ildə isə AÇG-də əlavə hasilat platformasının tikintisinə dair razılıq əldə olunub. 2020-ci ildə 60 milyon ton neftdən artıq ehtiyatın olduğu təxmin edilən “Qarabağ” yatağı kəşf olunub. Bu, müstəqillik dövründə kəşf edilmiş ilk neft yatağıdır.
Ölkənin təbii qaz hasilatı və ixracı sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər daha dərin təəssürat bağışlayır. Əgər 20 il əvvəl Azərbaycan “mavi yanacaq” idxal edirdisə, bu gün o, Avropaya təbii qaz nəql edən böyük və etibarlı ixracatçı kimi tanınır, bu istiqamətdə müxtəlif ölkələrlə uzunmüddətli müqavilələr imzalayır. Bu dövr ərzində Azərbaycan dəyəri təxminən 40 milyard dollar, uzunluğu 3500 kilometr olan strateji əhəmiyyətli Cənub Qaz Dəhlizinin təşəbbüskarı, səhmdarı və sahibi olub. 2014-cü il sentyabrın 20-də, yəni “Əsrin müqaviləsi”nin iyirminci ildönümündə Səngəçalda bu möhtəşəm layihənin təməlqoyma mərasimi olub.
2018-ci ildə Trans-Anadolu Qaz Boru Kəmərinin (TANAP) rəsmi açılış mərasimi keçirilib və həmin il iyunun 30-da təbii qazın (“Şahdəniz-2”) Türkiyəyə nəqlinə başlanılıb. 2020-ci ildə Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP) istismara verilib. Bu günə qədər TAP vasitəsilə Avropa ölkələrinə ümumilikdə 25,8 milyard kubmetr təbii qaz çatdırılıb. 2023-cü ildə tədarük həcmi azı 20 milyard kubmetr olacaq. Bu gün Azərbaycan “mavi yanacağı”nı Avropanın İtaliya, Yunanıstan, Bolqarıstan, Rumıniya kimi ölkələri alır. Bundan başqa, 2023-cü ilin sonuna kimi bu siyahıya Macarıstan və Serbiya da daxil olacaq.
Prioritet qeyri-neft sektorudur
Enerji resurslarının ixracından əldə edilən maliyyə vəsaiti yenidən qeyri-neft sektoruna yatırılıb: yeni iqtisadi modelin həyata keçirilməsinin ilk illərindən məhz onun inkişafına üstünlük verilib. Buna görə də Prezident İlham Əliyevin iqtisadi kursunun strateji istiqamətini müəyyən edən ilk proqram xarakterli sənəd “Regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı” (2004-cü il) olub. İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə “2004-2008-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında yoxsulluğun azaldılması və davamlı inkişaf üzrə Dövlət Proqramı” da qəbul edilib. Nəticədə, 50%-ə yaxın olan yoxsulluq səviyyəsi son 20 ildə cəmi 5%-ə düşüb. Bu və bir çox digər tədbirlər sayəsində artıq 2004-cü ildə Azərbaycanın ÜDM-i (hətta AÇG-dən böyük neft ixracına başlanılmamışdan əvvəl) 10,2% artıb.
2003-cü illə müqayisədə real ÜDM-in həcmi 4 dəfə, nominal ÜDM-in həcmi isə 22 dəfə artıb! Eyni zamanda iqtisadiyyata investisiyalar 4 dəfə çoxalıb. Belə ki, müxtəlif sektorlar tərəfindən təxminən 300 milyard dollarlıq investisiya yatırılıb. 2022-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatına qoyulan investisiyaların ümumi həcmi (bütün mənbələrdən) rekord həddə çataraq 29,135 milyard manat təşkil edib. Bunun 14,9 milyardı xarici investisiyaların payına düşüb.
Bundan başqa, əhalinin gəlirləri 13,7 dəfə, strateji valyuta ehtiyatları isə 40 dəfədən çox artıb. Xarici borc ÜDM-in 9 faizindən aşağıdır, Azərbaycanın valyuta ehtiyatları isə xarici borcdan 10 dəfə çoxdur.
Neft-qaz sahəsi ilə bağlı olmayan investisiyalar özəl sektorda əsas hərəkətverici qüvvəyə çevrilib. Sahibkarlığın inkişafı üçün əlverişli şəraitin yaradılması istiqamətində mühüm addımlar atılıb. Uğurlu struktur və institusional islahatlardan sonra onun ÜDM-dəki payı 2022-ci ilin sonunda 83,5%-ə çatıb. Təsərrüfat subyektlərinin 99%-i isə kiçik və orta sahibkarlığın payına düşüb. Həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində 2022-ci ildə Azərbaycandan qeyri-neft ixracının həcmi rekord həddə çataraq 3 milyard dollar təşkil edib.
Sənayeləşmə prosesi də uğurla gedir, sənaye və aqroparklar yaradılır. Kənd təsərrüfatı sektorunun modernləşdirilməsi nəticəsində Azərbaycan ərzaq idxalının 80%-nin əvəzləyib (taxıl istisna olmaqla). Buna görə də FAO onu firavan ölkə kimi təsnif edir. Azərbaycan yerli istehsal hesabına özünü meyvə-tərəvəz, bostan məhsulları və yumurta ilə 100 faiz təmin edir. Ət və süd məhsulları ilə özünütəminetmə 85-86% səviyyəsindədir.
Özünü təmin, davamlılıq, inkişaf
Azərbaycan bu gün regionun aparıcı iqtisadi ölkəsidir. Azərbaycan böyük neft-qaz və tranzit layihələri ilə yanaşı, iki nəqliyyat meqalayihəsi - Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu və “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizi ilə təkcə regionun deyil, bütün dünyanın inkişafına mühüm töhfə verir.
2003-cü ildə Azərbaycan elektrik enerjisini idxal edərək tədarükçülərdən asılı vəziyyətdə idi. Amma indi ölkə bu resursun sabit təchizatçısına çevrilərək hasilat və ixrac həcmini ildən-ilə artırır. Son 20 ildə Azərbaycanda generasiya gücü təxminən 3400 MVt olan 34 elektrik stansiyası tikilib. 2022-ci ildə Azərbaycandan elektrik enerjisi ixracının həcmi 3 milyard kilovat/saatdan bir qədər çox idi. Hazırda ilin birinci yarısında bu həcmə nail olunub.
İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsi də sürətlə inkişaf edir. Ölkə əhalisinin təxminən 85%-i artıq internetdən istifadə edir (qlobal rəqəm təxminən 65%). 2017-ci ildən “Onlayn Azərbaycan” layihəsi həyata keçirilir. Bu layihə çərçivəsində mövcud ADSL avadanlığı GPON, köhnə mis magistral infrastruktur optik kabellərlə əvəz olunur və optik paylayıcı şəbəkənin tikintisi aparılır.
2013-cü il fevralın 8-də Azərbaycan üçün tarixi hadisə baş verib: ölkə Fransa Qvianasındakı Kuru kosmodromundan özünün ilk telekommunikasiya peyki “Azerspace”i orbitə buraxaraq regionun ilk kosmik ölkəsinə çevrilib. Azərbaycan 2014-cü il iyunun 30-da “Azersky” müşahidə peykini, 2018-ci il sentyabrın 28-də isə üçüncü “Azerspace-2” peykini orbitə çıxarıb.
2012-ci ildə dövlət qurumları tərəfindən göstərilən vahid və əlaqələndirilmiş xidmətlər sahəsində inqilabi sıçrayışa çevrilən “ASAN xidmət” mərkəzləri yaradılıb. “ASAN xidmət” Azərbaycanın rəqəmsal keçidinin ən bariz nümunəsidir. Bununla dövlət qulluqçularının fəaliyyətində prinsipial yeni yanaşma formalaşdırılıb, vətəndaşlara göstərilən xidmətlər keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qaldırılıb.
Əlbəttə ki, 20 il ərzində əldə olunan bütün nailiyyətləri bir məqalədə sadalamaq mümkün deyil. Fikrimcə, görülən işlərin əsas nəticəsi odur ki, Azərbaycan iqtisadiyyatı özünü təmin edir və kənar dəstəyə ehtiyac duymur. Üstəlik, ölkə qısa müddət ərzində regional və qlobal səviyyədə borcalandan donora çevrilib. Üstəlik, FAO rəhbərliyinin qərarı ilə yoxsulluqla mübarizədə ən yaxşı nəticələr əldə etmiş dövlətlərdən biri kimi tanınıb. BMT-nin 2022-ci ildə açıqladığı “Dayanıqlı İnkişaf Hesabatı”nda isə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin icrası indeksinə görə Azərbaycan regionda ən yaxşı nəticə göstərərək 163 ölkə arasında 50-ci yeri tutub.
Beləliklə, 20 illik nisbətən qısa tarixi dövrə baxmayaraq, Azərbaycan iqtisadiyyatı o qədər güclənib ki, ölkənin müdafiə ehtiyaclarını asanlıqla ödəyə, nəhəng layihələri maliyyələşdirə, daxili sosial sabitliyi təmin edə bildi. Yəni 20 il əvvəl seçilən yol özünü tam doğruldub, ölkənin uzun illər davamlı inkişafı üçün zəmin yaradıb.

За 20 лет президентства Ильхама Алиева Азербайджан превратился из страны, зависимой от импорта и иностранных субсидий, в ведущую экономику региона
«Государство с могущественной экономикой способно на многое» - тезис, провозглашенный общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, стал основной мотивацией экономической политики Азербайджана за последние 20 лет. Именно благодаря высоким темпам экономического развития и стала возможной триумфальная Победа в войне за полное освобождение от оккупации территорий в Карабахе и Восточном Зангезуре.
С 2003 года в стране стартовал переход к новой социально-экономической модели развития. Делались стремительные шаги по диверсификации и цифровизации экономики, усилению роли частного сектора и созданию благоприятной среды для привлечения инвестиций, решения социальных проблем. За этот период Азербайджан не только был признан самой динамичной экономикой мира, но и приобрел имидж страны, меняющейся быстрее также в рамках современных ценностей в глобальном масштабе.
Из импортера газа - в его крупного экспортера
20 лет назад экономика Азербайджана только начала свой путь к восстановлению после кризисного постсоветского периода благодаря инициированной Гейдаром Алиевым нефтяной стратегии. Однако именно в этот период она достигла пика своего развития, вылившегося в рекордный рост добычи и экспорта нефти и старт поставок газа на мировые рынки.
25 мая 2005 года состоялась церемония открытия нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан (БТД), а в 2006-м - транспортировка азербайджанской нефти из турецкого порта Джейхан. Сегодня посредством БТД на мировые рынки поставляется в том числе и нефть из Казахстана. По трубопроводу БТД экспортировано свыше 4,1 млрд баррелей нефти. Пик добычи и экспорта в Азербайджане пришелся на 2010 год (50,2 и 32 млн тонн соответственно).
Для обеспечения продолжительности «нефтяной эры» 14 сентября 2017 года в Баку был подписан новый «Контракт века» - Соглашение о совместной разработке месторождений «Азери», «Чираг», глубоководной части «Гюнешли» (АЧГ) и долевом разделе добычи. В 2019 году была достигнута договоренность о строительстве дополнительной добывающей платформы на АЧГ. А в 2020-м было открыто месторождение «Карабах» с оценочными запасами более 60 млн тонн нефти - первое в период нашей независимости.
Еще больше впечатляют достижения страны в сфере добычи и экспорта газа. Если 20 лет назад Азербайджан импортировал газ, то сегодня выступает в роли крупного и надежного экспортера «голубого топлива» в Европу, подписывая долгосрочные контракты с различными странами. За этот период Азербайджан стал инициатором, акционером и хозяином стратегически важного Южного газового коридора стоимостью около $40 млрд и протяженностью 3500 км. 20 сентября 2014 года, в двадцатую годовщину «Контракта века», в Сангачале состоялась церемония закладки фундамента этого грандиозного проекта.
В 2018 году прошла церемония официального открытия Трансанатолийского газопровода (TANAP), с 30 июня того же года началась транспортировка коммерческих объемов газа в Турцию («Шахдениз-2»). В 2020 году приступили к эксплуатации Трансадриатического трубопровода (ТАР). К настоящему времени через TAP в страны Европы доставлено в общей сложности 25,8 млрд кубометров газа. В 2023 году объем поставок составит как минимум 20 млрд кубометров. На сегодня азербайджанский газ в Европе покупают Италия, Греция, Болгария, Румыния. Кроме того, к концу 2023 года его смогут получать Венгрия и Сербия.
Приоритет - ненефтяной сектор
Заработанные от экспорта энергоресурсов финансы реинвестировались в ненефтяной сектор - на его развитие делалась ставка с самого начала новой экономической модели. Именно поэтому первым программным нормативно-правовым актом, задавшим стратегическое направление экономическому курсу Президента Ильхама Алиева, стала «Государственная программа по социально-экономическому развитию регионов» (2004). По инициативе И.Алиева была принята также «Госпрограмма по сокращению бедности и социально-экономическому развитию АР на период 2004-2008 годов». Как итог, за последние 20 лет уровень бедности, составлявший почти 50%, сократился до 5%. Благодаря этим и многим другим мерам уже в 2004 году ВВП Азербайджана (еще до начала экспорта большой нефти с АЧГ) вырос на 10,2%.
По сравнению с 2003 годом объем реального ВВП увеличился в 4, а номинального - в 22 раза! При этом инвестиции в экономику выросли четырехкратно - из разных секторов поступило более $300 млрд. В 2022 году суммарный объем инвестиций в экономику Азербайджана (из всех источников) достиг рекордного показателя в 29,135 млрд манатов, из которых 14,9 млрд  составили иностранные инвестиции.
Кроме того, доходы населения страны увеличились в 13,7 раза, а стратегические валютные резервы - более чем в 40 раз. Внешний долг находится на уровне менее 9% ВВП, валютные же резервы Азербайджана превышают внешний долг в 10 раз.
Инвестиции, не связанные с нефтью и газом, стали основным драйвером в частном секторе. Были предприняты важные шаги для создания благоприятных условий по развитию предпринимательства. После успешных структурно-институциональных реформ его доля в ВВП по итогам 2022 года достигла 83,5%, при этом 99% хозяйствующих субъектов приходится на долю малых и средних предприятий. Вследствие предпринятых мер в 2022 году объем ненефтяного экспорта из Азербайджана составил рекордные $3 млрд.
Успешно идет процесс индустриализации, создаются промышленные и агропарки. В результате модернизации агросектора Азербайджан добился 80-процентного продовольственного импортозамещения (кроме зерновых), в связи с чем FAO относит его к числу благополучных стран. Азербайджан на 100% обеспечивает себя фруктами, овощами, бахчевыми культурами и яйцами за счет внутреннего производства. Самообеспеченность мясом и молочной продукцией находится на уровне 85-86%.
Самодостаточность, устойчивость, развитие
Азербайджан сегодня - ведущая экономическая страна региона. Помимо крупных нефтегазовых и транзитных проектов два транспортных мегапроекта - железная дорога Баку-Тбилиси-Карс и Международный транспортный коридор Север- Юг - вносят важный вклад в развитие не только региона, но и всего мира.
В 2003 году Азербайджан импортировал электроэнергию и был зависим от ее продавцов, а сегодня страна превратилась в стабильного поставщика этого ресурса и ежегодно наращивает объемы производства и экспорта. За последние 20 лет в Азербайджане были построены 34 электростанции, генерационная мощность которых равна примерно 3400 МВт. Если объем экспорта электроэнергии из Азербайджана в 2022 году был чуть более 3 млрд кВт/час, то ныне этот объем достигнут уже за первое полугодие.
Стремительно развивается и сектор информационно-коммуникационных технологий. Уже почти 85% населения страны пользуется интернетом (мировой показатель около 65%). С 2017 года реализуется проект «Онлайн Азербайджан», в рамках которого идут замена существующего оборудования ADSL на GPON, старой медной магистральной инфраструктуры оптическими кабелями и построение оптической распределительной сети.
8 февраля 2013 года произошло поистине историческое событие для Азербайджана - страна стала первой в регионе космической державой, запустив с космодрома Куру во Французской Гвиане свой первый телекоммуникационный спутник Azerspace. 30 июня 2014 года Азербайджан вывел на орбиту спутник наблюдения Azersky, а 28 сентября 2018 года - третий спутник Azerspace-2.
В 2012 году были созданы сервисные центры обслуживания ASAN, что стало революционным прорывом в сфере единых и скоординированных услуг, оказываемых государственными органами. Служба ASAN - ярчайший пример цифрового перехода Азербайджана, сформировавшего в корне новый подход к деятельности госслужащих, подняв оказываемые услуги гражданам на качественно новый уровень.
Всех достижений за 20 лет, конечно, в одной статье не перечислить. Но главный итог сделанного, думается, в том, что экономика Азербайджана полностью самодостаточна и не нуждается в поддержке извне. Более того, за короткий срок страна из заемщика превратилась в донора регионального и мирового уровней. К тому же решением руководства FAO Азербайджан был признан одним из государств, достигших наилучших показателей в борьбе с бедностью. А в «Отчете об устойчивом развитии», представленном ООН в 2022 году, по индексу реализации Целей устойчивого развития республика показала лучший результат в регионе и заняла 50-е место среди 163 стран.
Таким образом, несмотря на сравнительно короткий для истории период в 20 лет, экономика Азербайджана окрепла настолько, что без проблем может удовлетворить оборонные потребности страны, финансировать громадные проекты и обеспечивать внутреннюю социальную устойчивость. То есть избранный 20 лет назад путь полностью оправдал себя, создав основу для устойчивого развития страны на долгие годы вперед.