Azərbaycanlı cüdoçular qitə birinciliyində yüksək nəticələr göstəriblər
Fransada keçirilən cüdo üzrə Avropa çempionatı Azərbaycan milli komandasının tarixi uğuru ilə yadda qaldı. Cüdoçular Monpelye tatamisində qazanılan uğurla bu idman növündə qitənin liderlərindən biri olduqlarını sübut etdilər.
İki lider
Yığmanın heyətində böyük ümid bəslənilən Hidayət Heydərov (73 kq) və Zelim Kotsoyev (100 kq) bütün rəqiblərinə qalib gələrək Avropanın ən güclüsü olduğunu göstərdilər. Bu iki qızıl medal yığmamıza komanda hesabında 2-ci yeri tutmaq imkanı verdi. Yalnız təşkilatçı ölkə Fransadan geri qalan milli bununla da tarixi uğuru gerçəkləşdirdi. 14 çəkidə cəmi 8 ölkə təmsilçisi çempionluq yaşamağı bacardı. Onlardan yalnız Azərbaycanla Fransa himni bir dəfədən artıq səsləndirildi. 2020-ci ildə medal sıralamasında 4-cü olan Azərbaycan millisi həmin rekordunu yeniləyərək tarixinin ən yaxşı nəticəsinə imza atdı.
Statistikaya əsasən, Avropa çempionatında iki qızıl medal qazanan Azərbaycan cüdoçuları ikinci dəfə rekordunu təkrarladılar. İdmançılar bunadək yalnız bir dəfə qitənin ən nüfuzlu yarışından 2 çempionluqla dönüb. Bu, 6 il əvvəl yaşanıb. 2017-ci ildə Polşanın Vrotslav şəhərində iki cüdoçu bütün rəqiblərinə qalib gəlib. Maraqlıdır ki, həmin vaxt da uğur eyni çəkilərdə qeydə alınıb. İndiki kimi 73 kq çəkinin ən güclüsü olan Hidayət Heydərovla yanaşı, 100 kq çəkidə rəqib tanımayan Elxan Məmmədov da bayrağımızı ən yüksəkdə dalğalandırıb.
Hazırda millinin lideri sayılan Hidayət Heydərov Monpelyedə qazandığı zəfərlə Avropanın üçqat ən güclüsü oldu. Hidayətə qədər bu uğura yalnız bir Azərbaycan cüdoçusu imza atıb. Söhbət Elçin İsmayılovdan gedir. Hidayət hazırda məşqçi işləyən Elçin İsmayılova məxsus rekordu təkrarlayıb.
Zelim Kotsoyev qızıl medal qazanmaqla sübut etdi ki, Azərbaycan ağır çəkilərdə də qələbələrə qadirdir. 100 kq-da fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxan Kotsoyev ağır çəkini qismən həll etdi. Finalda Gürcüstanın ən güclü cüdoçularından biri İlya Sulamanidzeni üstələməsi Kotsoyevin olimpiadada uğurlu çıxış edə biləcəyinə ümid verir.
Fransada qazanılan iki çempionluqla Azərbaycan cüdoçularının Avropada qazandığı medalların sayı 54-ə çatdı. 30 ildə əldə olunan mükafatlardan 13-ü qızıldırsa, təmsilçilərimiz 16 dəfə bu şansı finalda uduzaraq əldən verib. Bürünc medalların sayı daha çoxdur: 25.
Yeni məqsəd – Olimpiada “qızılı”
Üçqat Avropa çempionu Hidayət Heydərov qitə yarışındakı qələbədən sonra təəssüratlarını “Region+”la bölüşərək növbəti hədəfin olimpiada olduğunu deyib: “Növbəti dəfə çempion olmaq gözəl hissdir. Artıq üçüncü dəfə bunu bacarmışam. Titulu qoruyub saxlamağa çalışacağam. Bütün yarışlara çempion olmaq üçün gedirəm. Başqa heç nə fikirləşmirəm. Proqram və intizam düzgün olandan sonra qızıl medala inam daha da artır. Hazırda əsas hədəfim gələn il Parisdə baş tutacaq olimpiadaya hazırlaşmaqdır. Planetin ən böyük yarışına xüsusi proqramla hazırlıq keçəcəyəm. Olimpiadada hədəfim qızıl medal qazanmaqdır. Yarışın çətin olacağını bilirəm. Amma Vətənə qızıl medalla qayıtmaq istəyirəm”.
Dünya və Avropa çempionatlarında daim bürünc medal qazanan Kotsoyev ilk Avropa çempionluğunu böyük nəticə kimi qiymətləndirib: “Qızıl medal qazanmağıma çox sevinirəm. Çıxışımdan öncə Hidayət Heydərov məni ruhlandırdı. O, artıq çempion olmuşdu. Söyləyirdi ki, mən bacarmışam, sən də bacaracaqsan. Bütün görüşlər çətin alındı. Amma final gərginliyinə görə seçildi. İlya Sulamanidze güclü rəqibdir. Buna qədər iki dəfə üz-üzə gəlmişdik, hər ikisində o qələbə qazanmışdı. İndi həm Avropa çempionu oldum, həm də məğlubiyyətə görə revanş aldım”.
Yeni transfer - Toprak
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan cüdo millisində yeni idmançı çıxış edəcək. Beynəlxalq Cüdo Federasiyası Açelya Toprakın 2023-cü il noyabrın 3-dən etibarən Azərbaycan bayrağı altında çıxış etməsinə rəsmi razılıq verib. A.Toprak qadınlardan ibarət milli yığmanın tərkibində 57 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparacaq. Hazırda dünya reytinqində 27-ci yerdə gedən idmançı 2022-ci ildə keçirilən Pert Açıq Okeaniya turnirinin gümüş medalçısıdır və 2017-ci ildə gənclər arasında Avropa çempionatında gümüş medal qazanıb.
O, Azərbaycan millisində çıxışını belə əsaslandırıb: “Dünyanın ən uğurlu cüdo komandalarından biri hesab olunan Azərbaycan cüdo millisinə qoşulduğum üçün həyəcanlı və sevincliyəm. Mən şadam ki, uğurlu transferdən sonra 2024-cü ildə Parisdə keçiriləcək Olimpiya oyunlarına namizədliyimi Azərbaycan milli yığmasının tərkibində davam etdirə biləcəyəm. Həyatım olimpiadaya həsr olunub və inanıram ki, bu gözəl mühitdə böyük nailiyyətlər əldə edə biləcəyəm. Azərbaycanı Paris Oyunlarında həm fərdi, həm də komanda yarışlarında təmsil etməyi səbirsizliklə gözləyirəm”.
Azərbaycan Cüdo Federasiyası idmançının transferində əsas məqsəd kimi komandada daxili rəqabəti artırmaqla yanaşı, perspektivli gənc və yeniyetmə idmançıların inkişafına dəstək olmaq kimi şərh edib.
Qeyd edək ki, 73-cü Avropa çempionatı 2024-cü il aprelin 25-28-də Xorvatiyanın paytaxtı Zaqrebdə keçiriləcək.

В ЕВРОПЕЙСКИЕ ЛИДЕРЫ
Чемпионат Европы по дзюдо, проходивший 3-5 ноября во Франции, показал, что  успехи азербайджанской национальной команды отнюдь не случайны. Дзюдоисты доказали своим выступлением в Монпелье, что они одни из лидеров континента в этом виде спорта.
Два лидера
Хидаят Гейдаров (73 кг) и Зелим Коцоев (100 кг), на которых возлагались особые надежды, победили всех своих соперников и стали сильнейшими в Европе. Эти две золотые медали позволили сборной Азербайджана занять второе место в командном зачете после Франции, страны - организатора соревнований. Всего в 14 весовых категориях чемпионами стали представители восьми стран. Из них лишь гимны Азербайджана и Франции исполнились более одного раза. Азербайджанская команда, занявшая четвертое место в медальном зачете в 2020 году, побила этот рекорд и показала лучший результат в своей истории.
Согласно статистике, азербайджанские дзюдоисты, завоевав две золотые медали на чемпионате Европы, второй раз повторили свой рекорд. Первый раз это произошло в 2017 году во Вроцлаве, когда два представителя сборной выиграли «золото» самого престижного чемпионата. Причем интересно, что и сейчас успех достигнут в тех же весовых категориях. Так, Хидаят Гейдаров является сильнейшим в весе 73 кг, а Эльхан Мамедов - 100 кг.
Хидаят Гейдаров, ныне считающийся лидером сборной, благодаря победе в Монпелье стал трехкратным призером. До Хидаята только один азербайджанский дзюдоист добивался подобного успеха - Эльчин Исмайлов. Хидаят фактически повторил рекорд Исмайлова, который в настоящее время работает тренером.
Зелим Коцоев, завоевав золотую медаль, доказал, что азербайджанские атлеты способны побеждать и в тяжелом весе. Поднявшись на высшую ступень пьедестала почета, он частично решил вопрос с тяжелой весовой категорией в азербайджанском дзюдо. Победа в финале над одним из сильнейших дзюдоистов Грузии Ильей Суламанидзе дает надежду, что Коцоев сможет успешно выступить и на Олимпиаде.
С двух чемпионатов в Монпелье азербайджанские дзюдоисты привезли 54 медали. За 30 лет мы смогли взять лишь 13 золотых наград.  16 раз мы упускали этот шанс, проигрывая в финале. С «бронзой» дело обстоит лучше - 25 медалей.
Задача - «золото» Олимпиады
Трехкратный чемпион Европы Хидаят Гейдаров после победы на континентальном первенстве поделился впечатлениями с Region plus и сказал, что следующая цель - Олимпиада: «Приятно в очередной раз становиться чемпионом. Мне это удается уже в третий раз. Я постараюсь сохранить титул. Иду на все соревнования, чтобы стать чемпионом. Не думаю ни о чем другом. Если строго придерживаться программы и соблюдать необходимую дисциплину, уверенность в золотой медали возрастает. Моя главная цель сейчас - подготовиться к Олимпиаде, которая состоится в следующем году в Париже. Я буду готовиться к самому главному соревнованию на планете по особой программе. Задача одна - «золото». Я знаю, что соревнования будут сложными. Но очень хочу привезти на родину золотую медаль».
Постоянно завоевывая бронзовые медали на чемпионатах мира и Европы, Коцоев расценил свое первое чемпионство Европы как большой результат: «Очень рад золотой медали. Перед схваткой меня вдохновил Хидаят Гейдаров. Он уже стал чемпионом и сказал: «Я справился, и ты справишься». Все встречи были трудными, но финал отличался особым накалом. Илья Суламанидзе - сильный соперник. До этого мы встречались дважды, и оба раза он побеждал. Теперь я стал чемпионом Европы и взял реванш за поражение».
Новый трансфер Топрак
Кстати, в сборной Азербайджана по дзюдо новый спортсмен. Международная федерация дзюдо (IJF) официально разрешила дзюдоистке Великобритании Аджелье Топрак выступать за сборную Азербайджана. 25-летняя спортсменка будет бороться в весовой категории 57 кг. Дзюдоистка, в настоящее время занимающая 27-е место в мировом рейтинге, является серебряным призером Открытого турнира Океании в Перте (2022). В 2017 году она выиграла серебряную медаль на молодежном чемпионате Европы.
Аджелья Топрак так прокомментировала свое выступление за Азербайджан: «Взволнована и рада, что присоединилась к сборной Азербайджана по дзюдо, которая считается одной из самых успешных в мире. Я рада, что после трансфера смогу продолжить бороться за участие в летних Олимпийских играх 2024 года в Париже в составе национальной команды. С нетерпением жду возможности представлять Азербайджан на Парижских Играх как в индивидуальных, так и командных соревнованиях».
Федерация дзюдо Азербайджана объяснила трансфер Топрак необходимостью усиления внутренней конкуренции в команде, а также поддержки в развитии перспективных молодых и юниорских спортсменов.