Azərbaycanlı cüdoçular qitə birinciliyində yüksək nəticələr göstəriblər
Fransada keçirilən cüdo üzrə Avropa çempionatı Azərbaycan milli komandasının tarixi uğuru ilə yadda qaldı. Cüdoçular Monpelye tatamisində qazanılan uğurla bu idman növündə qitənin liderlərindən biri olduqlarını sübut etdilər.
İki lider
Yığmanın heyətində böyük ümid bəslənilən Hidayət Heydərov (73 kq) və Zelim Kotsoyev (100 kq) bütün rəqiblərinə qalib gələrək Avropanın ən güclüsü olduğunu göstərdilər. Bu iki qızıl medal yığmamıza komanda hesabında 2-ci yeri tutmaq imkanı verdi. Yalnız təşkilatçı ölkə Fransadan geri qalan milli bununla da tarixi uğuru gerçəkləşdirdi. 14 çəkidə cəmi 8 ölkə təmsilçisi çempionluq yaşamağı bacardı. Onlardan yalnız Azərbaycanla Fransa himni bir dəfədən artıq səsləndirildi. 2020-ci ildə medal sıralamasında 4-cü olan Azərbaycan millisi həmin rekordunu yeniləyərək tarixinin ən yaxşı nəticəsinə imza atdı.
Statistikaya əsasən, Avropa çempionatında iki qızıl medal qazanan Azərbaycan cüdoçuları ikinci dəfə rekordunu təkrarladılar. İdmançılar bunadək yalnız bir dəfə qitənin ən nüfuzlu yarışından 2 çempionluqla dönüb. Bu, 6 il əvvəl yaşanıb. 2017-ci ildə Polşanın Vrotslav şəhərində iki cüdoçu bütün rəqiblərinə qalib gəlib. Maraqlıdır ki, həmin vaxt da uğur eyni çəkilərdə qeydə alınıb. İndiki kimi 73 kq çəkinin ən güclüsü olan Hidayət Heydərovla yanaşı, 100 kq çəkidə rəqib tanımayan Elxan Məmmədov da bayrağımızı ən yüksəkdə dalğalandırıb.
Hazırda millinin lideri sayılan Hidayət Heydərov Monpelyedə qazandığı zəfərlə Avropanın üçqat ən güclüsü oldu. Hidayətə qədər bu uğura yalnız bir Azərbaycan cüdoçusu imza atıb. Söhbət Elçin İsmayılovdan gedir. Hidayət hazırda məşqçi işləyən Elçin İsmayılova məxsus rekordu təkrarlayıb.
Zelim Kotsoyev qızıl medal qazanmaqla sübut etdi ki, Azərbaycan ağır çəkilərdə də qələbələrə qadirdir. 100 kq-da fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxan Kotsoyev ağır çəkini qismən həll etdi. Finalda Gürcüstanın ən güclü cüdoçularından biri İlya Sulamanidzeni üstələməsi Kotsoyevin olimpiadada uğurlu çıxış edə biləcəyinə ümid verir.
Fransada qazanılan iki çempionluqla Azərbaycan cüdoçularının Avropada qazandığı medalların sayı 54-ə çatdı. 30 ildə əldə olunan mükafatlardan 13-ü qızıldırsa, təmsilçilərimiz 16 dəfə bu şansı finalda uduzaraq əldən verib. Bürünc medalların sayı daha çoxdur: 25.
Yeni məqsəd – Olimpiada “qızılı”
Üçqat Avropa çempionu Hidayət Heydərov qitə yarışındakı qələbədən sonra təəssüratlarını “Region+”la bölüşərək növbəti hədəfin olimpiada olduğunu deyib: “Növbəti dəfə çempion olmaq gözəl hissdir. Artıq üçüncü dəfə bunu bacarmışam. Titulu qoruyub saxlamağa çalışacağam. Bütün yarışlara çempion olmaq üçün gedirəm. Başqa heç nə fikirləşmirəm. Proqram və intizam düzgün olandan sonra qızıl medala inam daha da artır. Hazırda əsas hədəfim gələn il Parisdə baş tutacaq olimpiadaya hazırlaşmaqdır. Planetin ən böyük yarışına xüsusi proqramla hazırlıq keçəcəyəm. Olimpiadada hədəfim qızıl medal qazanmaqdır. Yarışın çətin olacağını bilirəm. Amma Vətənə qızıl medalla qayıtmaq istəyirəm”.
Dünya və Avropa çempionatlarında daim bürünc medal qazanan Kotsoyev ilk Avropa çempionluğunu böyük nəticə kimi qiymətləndirib: “Qızıl medal qazanmağıma çox sevinirəm. Çıxışımdan öncə Hidayət Heydərov məni ruhlandırdı. O, artıq çempion olmuşdu. Söyləyirdi ki, mən bacarmışam, sən də bacaracaqsan. Bütün görüşlər çətin alındı. Amma final gərginliyinə görə seçildi. İlya Sulamanidze güclü rəqibdir. Buna qədər iki dəfə üz-üzə gəlmişdik, hər ikisində o qələbə qazanmışdı. İndi həm Avropa çempionu oldum, həm də məğlubiyyətə görə revanş aldım”.
Yeni transfer - Toprak
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan cüdo millisində yeni idmançı çıxış edəcək. Beynəlxalq Cüdo Federasiyası Açelya Toprakın 2023-cü il noyabrın 3-dən etibarən Azərbaycan bayrağı altında çıxış etməsinə rəsmi razılıq verib. A.Toprak qadınlardan ibarət milli yığmanın tərkibində 57 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparacaq. Hazırda dünya reytinqində 27-ci yerdə gedən idmançı 2022-ci ildə keçirilən Pert Açıq Okeaniya turnirinin gümüş medalçısıdır və 2017-ci ildə gənclər arasında Avropa çempionatında gümüş medal qazanıb.
O, Azərbaycan millisində çıxışını belə əsaslandırıb: “Dünyanın ən uğurlu cüdo komandalarından biri hesab olunan Azərbaycan cüdo millisinə qoşulduğum üçün həyəcanlı və sevincliyəm. Mən şadam ki, uğurlu transferdən sonra 2024-cü ildə Parisdə keçiriləcək Olimpiya oyunlarına namizədliyimi Azərbaycan milli yığmasının tərkibində davam etdirə biləcəyəm. Həyatım olimpiadaya həsr olunub və inanıram ki, bu gözəl mühitdə böyük nailiyyətlər əldə edə biləcəyəm. Azərbaycanı Paris Oyunlarında həm fərdi, həm də komanda yarışlarında təmsil etməyi səbirsizliklə gözləyirəm”.
Azərbaycan Cüdo Federasiyası idmançının transferində əsas məqsəd kimi komandada daxili rəqabəti artırmaqla yanaşı, perspektivli gənc və yeniyetmə idmançıların inkişafına dəstək olmaq kimi şərh edib.
Qeyd edək ki, 73-cü Avropa çempionatı 2024-cü il aprelin 25-28-də Xorvatiyanın paytaxtı Zaqrebdə keçiriləcək.

TO LEADERSHIP IN EUROPE
The European Judo Championship held in Montpellier, France on November 3-5 confirmed that the success of the Azerbaijani national team was not accidental. Our judokas proved that they were one of the best athletes of the continent.
Two leaders
Hidayat Heydarov (73kg) and Zelim Kotsoyev (100kg), main favourites of Azerbaijan, defeated all their rivals and became the strongest in Europe. Thanks to their gold medals, the Azerbaijani national team became the second in the team standings after France, the organiser of the competition. In total, athletes of eight countries became champions in 14 weight categories. Of these, only the anthems of Azerbaijan and France were played more than once. The Azerbaijani team, which finished fourth in the medal standings in 2020, broke this record and showed the best result in its history.
Statistics show that this is the second win, or gold medal, of Azerbaijani judokas at European championships. First time it happened in 2017 in Wroclaw, when two representatives of the national team won the gold medal of the most prestigious championship. Interestingly, this time Hidayat Heydarov (73kg) and Elkhan Mammadov (100kg) guaranteed success in the same weight categories as well.
Now considered the leader of the national team, Heydarov became a three-time medallist thanks to his victory in Montpellier, with Elchin Ismayilov being the only Azerbaijani judoka with the same status. Heydarov actually repeated the record of Ismayilov, who is currently working as a coach.
Zelim Kotsoyev's gold medal proves that Azerbaijani athletes are capable of winning in the heavyweight category as well. He thus partially solved the issue with this category in Azerbaijani judo. His victory in the finals over Ilya Sulamanidze, one of the strongest judokas of Georgia, gives hope that he will be able to perform successfully at the upcoming Olympic Games as well.
Azerbaijani judokas returned with 54 medals from two championships in Montpellier. In 30 years, we have managed to take only 13 gold medals.  Sixteen times we missed this chance, losing in the final. Though we have received 25 bronze medals.
All for Olympic gold
Three-time European champion Hidayat Heydarov shared his impressions with us after winning the continental championship and said that the next goal was the Olympic Games: "It is nice to become a champion once again. This is my third time in this status. I will try to maintain this title. In all competitions, I try to become a champion. I don't think about anything else. Following a strict programme and necessary discipline increase the chances for a gold medal. My main goal now is to prepare for the upcoming Paris Olympic Games. I will prepare for the most important competition on the planet with a special programme. The goal is the same – to get the gold. I know that the competition will be difficult. But I really want to bring home a gold medal.
Kotsoyev believes his first European championship is a great result, especially after the bronze medals he has consistently received at the world and European championships before: "I am very happy with my gold medal. Before the competition, I was inspired by Hidayat Heydarov. He had already become a champion and said: "I did it, and you will do the same". All the bouts were difficult, but the final one was particularly stressful. Ilya Sulamanidze is a strong opponent. We had met twice before, and both times he won. Now I became the European champion and took revenge for my previous defeat".
New transfer from Toprak
By the way, there is a new athlete in the Azerbaijan national judo team. The International Judo Federation (IJF) has officially authorised British judoka Acelya Toprak to compete for the Azerbaijan national team. The 25-year-old athlete will compete in the 57kg weight category. She is currently ranked 27th in the world rankings and is a silver medallist of the 2022 Oceania Open in Perth. In 2017, she won a silver medal at the European Youth Championships.
Acelya Toprak commented on her performance for Azerbaijan: "I'm excited and happy to join the Azerbaijani judo team, which is considered one of the most successful in the world. I am happy that I will be able to continue to compete for the national team at the 2024 Paris Summer Olympics. I look forward to representing Azerbaijan at the Olympic Games in both individual and team events."
The Azerbaijan Judo Federation explained Toprak's transfer by the need to strengthen competition within the team, as well as support in the development of promising young and junior athletes.