BÜTÜN GÜNAHLAR TERRORİZMDƏDİR
Qeyri-leqal əfqan miqrantların Pakistandan çıxarılması İslamabad-Kabil münasibətlərini gərginləşdirib
Pakistanla taliblərin nəzarətində olan Əfqanıstan arasında ciddi böhran başlayır. Onun əsasını əfqanvstanlı qaçqınların Pakistandan çıxarılmasıdır. Lakin əslində, gərginliyin kökləri Pakistan və bütünlükdə regionun təhlükəsizliyi ilə bağlı olan daha dərin problemlərə bağlıdır.
Əfqanıstanlı və pakistanlı taliblər
Oktyabrın əvvəlində İslamabad Pakistana qeyri-qanuni gəlmiş bütün əcnəbiləri ölkə ərazisini tərk etməyə çağırıb. Qərar, ilk növbədə, sayı təxminən 4 milyon olan əfqanıstanlı qaçqınlara aiddir. Pakistana əfqan axınının ilk dalğası hələ Sovet İttifaqının Əfqanıstana qoşun yeritdiyi vaxt baş verib. İkinci belə hal 2021-ci ildə radikal «Taliban» hərəkatının hakimiyyətə qayıdışından sonra yaşanıb – bu dəfə ölkəni təxminən 600 min vətəndaş tərk edib. Nəticədə, bu gün Pakistanda təxminən 1,3 milyon əfqanıstanlı qaçqın kimi qeydiyyatdadır, daha 880 min nəfər ölkədə qalmaq hüququ verən leqal statusa malikdir. 1,7 milyon əfqan isə Pakistan ərazisində qeyri-leqal yaşayır. Qərara əsasən, məhz onlar noyabrın 1-dək ölkəni tərk etməli idilər.
Artıq noyabrın 2-dən Pakistan hökuməti ölkədə qeyri-leqal yaşayan əfqanıstanlı miqrantların deportasiyasına start verib. Bu günlərdə Pakistanla Əfqanıstan arasındakı nəzarət-buraxılış məntəqəsində on minlərlə insan, yüzlərlə yük maşını cəmləşib.
BMT Pakistanı qərarına yenidən baxmağa çağırıb, bunu vətəninə qayıdacaq əfqanların taliblərin təqibi ilə üzləşə biləcəyilə əsaslandırıb. Bundan başqa, milyondan artıq insanın deportasiyası əhalisi onsuz da ağır sosial-iqtisadi vəziyyətdən, həmçinin son zamanların təbiət kataklizmləri nəticəsində yaşanan yoxsulluqdan əziyyət çəkən Əfqanıstanda humanitar fəlakət yarada bilər. Məsələn, ölkənin qərbində bir ay əvvəl baş vermiş dağıdıcı zəlzələ təxminən 2500 insanın həyatına son qoyub.
«Əfqanıstan İslam Əmirliyi» elan etmiş taliban hökuməti siyasi səbəblərlə ölkədən qaçmış, lakin indi geri qayıdan əfqanlara dinc yaşayış zəmanəti verib. Amma onlar Pakistanın qərarını qəbuledilməz sayır, qərara dərhal yenidən baxılmasının vacibliyini bildirirlər.
Kabil-İslamabad münasibətlərini Pakistandan əfqanların kütləvi həbsinə dair gələn xəbərlər də gərginləşdirir. Məlumata görə, Pakistan hökuməti ölkəni könüllü tərk etməkdən boyun qaçıraq əfqanıstanlıları həbs etməklə yanaşı, onların mülkiyyətini müsadirə edir. Buna son dərəcə sərt reaksiya verən taliblər bəyan ediblər ki, «vətənə qayıtmaq məcburiyyətində qalan əfqanların pul və mülklərinə heç kim toxuna bilməz, çünki o, əfqanıstanlıların şəxsi mülkiyyətidir». Bununla əlaqədar, «Taliban» hökuməti İslamabada xəbərdarlıq da edib. Əfqanıstan xarici işlər nazirinin müavini Şer Məhəmməd Abbas Stanikzay taliblərin «iki il əvvəl NATO və Amerikaya qalib gəlmiş hazırlıqlı qüvvələrinin olduğunu» bildirib. «Ümid edir, Pakistanın təhlükəsizlik qüvvələri və mülki hökumətindən davranışlarını dəyişmələrini gözləyirik. Bizi yaşananlara reaksiya verməyə məcbur etməsinlər. Əfqanların reaksiyası bütün dünyaya yaxşı məlumdur. Əfqanlar baş verənlərə hələ ki, xüsusi reaksiya göstərməyiblər. Göstərərlərsə, bu, tarixə yazılacaq. Allaha şükürlər olsun ki, bu gün biz güclü müdafiə qüvvələrinə malikik», - deyə o, bildirib.
Baş verənlər təbii ki, Əfqanıstanın talib hökumətinin maraqlarına uğun deyil. Ölkə faktiki olaraq, aclıq həddindədir. Belə ki, 10 milyon əfqan «ciddi maliyyə çatışmazlığı» üzündən BMT-nin Ümumdünya Ərzaq Proqramının yardımından məhrum olub. Belə bir vəziyyətdə 1,5 milyondan artıq qaçqının geri qayıtması ölkə üçün ən təxminedilməz nəticələr verə, həmçinin taliblərin boru xətlərinin, nəqliyyat yollarının çəkilişinə xarici investisiyaların cəlbi planını poza bilər. Üstəlik, Əfqanıstan iqtisadiyyatını dirçəldə biləcək bu layihələrin baş tutması üçün onlarda Pakistan da iştirak etməlidir.
İslamabad isə qeyri-leqal əfqan miqrantların ölkədən çıxarılması qərarından geri çəkilməyi düşünmür. Ən azı ona görə ki, yerli hökumət onların Pakistan ərazisində qalmasını ölkənin təhlükəsizliyinə təhdid sayır.
Təhlükəsizliyə təhdid olarsa
Pakistanla Əfqanıstanın talib hökuməti arasındakı gərginlikdən danışarkən xatırlatmaq lazımdır ki, İslamabad «Taliban» hərəkatının yaradılmasında, sonradan onun dəstəklənməsində heç də az rol oynamayıb. Lakin sonradan taliblər İslamabadın təsir dairəsindən çıxıb və bu, özünü onların Əfqanıstanda hakimiyyətə qayıdışından sonra daha açıq göstərməyə başlayıb.
Bununla yanaşı, Pakistanın özündə yerli «Taliban» - «Təhrik-ə-Taliban Pakistan» («Pakistan talibləri hərəkatı») qruplaşması yaradılıb. Qruplaşmada Pakistanda yaşayan puştunlar hakim rola malikdirlər. Bu xalq Əfqanıstanda ən böyük etnik qrupu təşkil edir. «Təhrik-ə-Taliban Pakistan» «xalis islam» şüarı ilə də olsa, puştun tayfalarının muxtariyyət alması uğrunda mübarizə aparır.
İslamabad hesab edir ki, Pakistandakı taliblərin arxasında da «Taliban» dayanır. O, Kabildən Əfqanıstan ərazisində məskunlaşmış və Pakistana qarşı mübarizə aparan yaraqlıların neytrallaşdırılmasını tələb edir. Əfqanıstanın talib hökuməti «Təhrik-ə-Taliban Pakistan» ilə əlaqələrinin olmadığını desə də, İslamabad Kabillə əməkdaşlığın yalnız onların Pakistan talibləri, həmçinin «İslam Dövləti» və «Əl-Qaida» təşkilatları ilə əlaqələri kəsməsi halında mümkün olduğunu bildirir. Çünki bu üç qrupun yaraqlıları davamlı olaraq Pakistana hücumlar edir, ölkə ərazisində terror aktları törədir, sonda İslamabadın iddiasına görə, məhz Əfqanıstan ərazisinə sığınırlar.
Pakistan hökuməti son zamanlar terrorçuların nəzərəçarpacaq dərəcədə fəallaşmasını da qeyri-leqal əfqan miqrantların ölkədən deportasiyası ilə əlaqələndirir, onların əksəriyyətinin kriminala cəlb olunduqlarını, eyni zamanda vətənlərindəki ekstremist hərəkatlarla əlaqədə olduğunu iddia edir. Pakistan hökumətinin açıqlamalarından belə məlum olur ki, əfqan qaçqınların deportasiyası ilə bağlı qərar iki ölkə sərhədi boyunca gərginliyin artması ilə əlaqədər qəbul olunub. Xatırladaq ki, bu ilin əvvəlindən bu sərhəddə 20-dən artıq terror aktı törədilib. Onların ən miqyaslısı Pakistanın Əfqanıstan və İranla sərhəddə yerləşən, ən böyük əyaləti olan Bəlucistanın Mastunq şəhərindəki məsciddə baş verib və 50-dən çox insanın həyatına son qoyub. Maraqlıdır ki, artıq noyabrın əvvəlində – əfqan qaçqınların deportasiyasına start verildikdən sonra Pakistan hərbçiləri ölkənin mərkəzi hissəsində yerləşən «Mianval» Hərbi Hava Qüvvələri bazasına hücuma hazırlaşan terrorçu qrupu neytrallaşdırıb Aviabazaya hücum planına görə məsuliyyəti Pakistan talibləri ilə əlaqəli «Təhrik-i-cihad Pakistan» qruplaşması öz üzərinə götürüb.
Yaranmış vəziyyəti Pakistan hökumətinə müvəqqəti başçılıq edən Anvaar-ul-Hak Kakar (yeri gəlmişkən, o da puştundur) detallı şəkildə izah edib. Qeyri-leqal əfqan miqrantların deportasiyasının terrorçuluqla mübarizə çərçivəsində həyata keçirildiyini təsdiqləyən hökumət başçısı bildirib ki, İslamabad Kabildəki hakimiyyət dəyişikliyindən sonra Əfqanıstan ərazisindən Pakistana terror hücumları üçün istifadəsinə son qoyulacağına ümid edib. «Təəssüf ki, bu ümidimiz doğrulmadı. Əfqanıstanda müvəqqəti hökumətin formalaşdırılmasından sonra terror insidentlərinin sayı 60%, kamikadzelərin Pakistanda törətdikləri partlayışların sayı isə 500% artıb.  Son iki ildə təşkilinə görə məsuliyyəti «Təhrik-ə-Taliban Pakistan» qruplaşmasının öz üzərinə götürdüyü bu faciəvi hadisələr nəticəsində 2267 günahsız insan həlak olub. Eyni dövrdə terror törətmiş kamikadzelərdən 15-i Əfqanıstan vətəndaşı olub. Bununla yanaşı, Pakistanın hüquq mühafizə orqanlarının həyata keçirdikləri antiterror tədbirləri zamanı 65 əfqan müqavimət göstərdiyi üçün öldürülüb», - deyə Anvaar-ul-Hak Kakar bildirib.
Bununla yanaşı, Pakistana yönəlmiş terror hücumlarının ölkədə 2024-cü ilin yanvarında keçirilməli olan ümumxalq seçkisi ərəfəsinə təsadüf etdiyi də diqqət çəkir. Pakistan hökuməti bu halların qarşısının alınması üçün əlindən gələni etsə də, belə təəssürat yaranır ki, terrorçu şəbəkənin məqsədi Pakistanda siyasi sabitliyə imkan verilməməsi, onun təhlükəsizlik sisteminin zəifliyinin ortaya çıxarılmasıdır. Səbəb?
Ekspertlər hesab edirlər ki, ABŞ-ın başçılıq etdiyi Qərb Pakistanla Çin arasında güclənməkdə olan əməkdaşlığa mane olmaq üçün taliblərdən istifadə etmək istəyir. Məsələn, İslamabadla Pekinin Pakistan ərazisində reallaşdırması planlaşdırılan iqtisadi, nəqliyyat və infrastruktur layihələrinin qarşısının alınması, yaxud artıq həyata keçirilmiş layihələrlə bağlı məyusluğun yaradılması məqsədlər arasında ola bilər. Bundan başqa, Pakistanla taliblər arasında münasibətlərin korlanması ilə Çinin Əfqanıstanda da iqtisadi fəallığı əngəllənə bilər. Belə ki, bu halda çinli investorlar İslamabadın razılığı olmadan Əfqanıstanda hər hansı layihə gerçəkləşdirməkdən çəkinəcəklər.
Bir sözlə, Pakistan-Əfqanıstan gərginliyi gizli geosiyasi səbəblərindən asılı olmayaraq, Avrasiyanın mərkəzi regionlarındakı qeyri-sabitliyin tərkib hissəsidir. İndi burada siyasi təlatümlər yeni, bəzən isə gözlənilməyən şəkil alır. Məsələn, cəmi bir neçə il əvvəl İslamabadla əfqan talibləri arasında gərginliyin başlaya biləcəyini heç kim düşünməzdi…

There is a serious crisis heating up between Pakistan and Taliban-controlled Afghanistan after the former expelled Afghan refugees from the country. However, the roots of the escalating situation lie in deeper security concerns for Pakistan and the entire region.
Afghans of Pakistan and Taliban
In early October, Islamabad ordered all foreigners illegally in Pakistan to leave the country voluntarily. The decision primarily concerns almost four million Afghan refugees currently residing in the country. The first wave of Afghan emigration to Pakistan took place during the Soviet invasion of Afghanistan. The second wave was recorded in 2021, when some 600,000 Afghan citizens fled the country after the radical Taliban returned to power.
As a result, some 1.3 million Afghans are now registered as refugees in Pakistan, while another 880,000 have been granted legal status to remain in the country. But there are 1.7 million illegal Afghans in Pakistan, now told to leave the country within a month, by November 1.
On November 2, Pakistani authorities started forcefully deporting illegal Afghan migrants. Tens of thousands of people and hundreds of trucks are crowding the checkpoints between Pakistan and Afghanistan.
The UN urges Pakistan to reconsider the decision because of the possible oppression of the deported Afghans by the Taliban. In addition, the deportation of more than a million people could cause a humanitarian crisis in Afghanistan, which is al;ready suffering from a difficult socio-economic situation, as well as the recent natural disasters. In particular, the devastating earthquakes in the west of the country a month ago, which killed almost 2,500 people.
Meanwhile, the Taliban government, which has proclaimed the Islamic Emirate of Afghanistan, announced guarantees of a peaceful life for Afghans who fled the country for political reasons and are now returning to Afghanistan. Yet, the Taliban regard Pakistan's move as unacceptable and therefore subject to immediate reconsideration. Relations between Kabul and Islamabad also worsened after the reports of mass arrests in Pakistan of Afghans who voluntarily refuse to leave the country and the confiscation of their property by the Pakistani authorities.
The Taliban's reaction was sharp: "No one has the right to take away personal money and property of Afghans forced to return home." That's how the Afghan government warned Islamabad. Afghan Deputy Foreign Minister Sher Mohammad Abbas Stanikzai, for instance, referred to the Taliban's "trained forces that defeated NATO and America two years ago". "We hope and expect the security forces and the civilian government of Pakistan to change their behaviour rather than forcing us to react to their actions. The response of the Afghans is well known to the world. The Afghans have not reacted much so far, but if they do, it will be recorded in history. Thank God we have a strong defence force today," Stanikzai said.
Obviously, the Taliban government does not favour such developments, as the country is on the verge of famine, with 10 million of Afghans having been deprived of assistance from the UN World Food Programme "due to a huge shortage of funding". In such a situation, the return of more than 1.5 million refugees can cause the most unpredictable consequences, including the collapse of the Taliban's plans to attract foreign investment, build and lay pipelines and transport routes, especially since Pakistan is also expected to join all these projects aimed at revitalising the Afghan economy.
However, Islamabad is adamant about the expulsion of illegal Afghan immigrants, simply because it regards their continued presence in Pakistan as a threat to its security.
Security risk
Amid the worsening relations between Pakistan and the Taliban government of Afghanistan, it is worth recalling that Islamabad has also contributed to the creation and subsequent support of the Taliban. However, the latter later broke away from Islamabad's influence, especially after their return to power in Afghanistan.
Meanwhile, in Pakistan, a local Taliban group, the Tehrik-i-Taliban Pakistan (Taliban Movement of Pakistan), has emerged, with Pashtos living in the country (the largest ethnic group in Afghanistan) occupying the dominant position in the organisation. Tehrik-i-Taliban Pakistan is actually at war with the Pakistani government, trying to achieve autonomy for the Pashto tribes, albeit under the slogan of ensuring purity of Islam.
Islamabad believes that the Afghan Taliban is behind the Pakistani Taliban and demands that Kabul neutralise the Afghan-based militants operating against the country. Although the Taliban government of Afghanistan denies any links to the Tehrik-i-Taliban Pakistan, Islamabad refuses to continue co-operation with Kabul unless the latter admits contacts with the Pakistani Taliban, ISIS and al-Qaeda. According to Pakistan, it is these three groups that constantly attack the country, carrying out terrorist attacks and then hiding on Afghan territory.
Islamabad links the deportation of Afghan illegals to the recent increase of acts of terror, claiming that many of the migrants are involved in criminal activities and have links to extremist movements in their home countries.
Pakistani authorities stated that the decision to expel Afghan refugees was taken after more than twenty terrorist attacks since the beginning of this year have escalated tensions along the border between the two countries. One of the most deadly acts of terror was the bombing of a mosque in Mastung, Balochistan, Pakistan's largest province bordering Afghanistan and Iran, claiming the lives of more than 50 people. In early November, right after the start of deportation of Afghan illegal immigrants, the Pakistani military neutralised a group of terrorists attempting to attack the Mianwal Air Force base in the central part of the country. The Tehrik-i-Jihad Pakistan, a group linked to the Pakistani Taliban, claimed responsibility for the attack.
Anwar-ul-Haq Kakar, an ethnic Pashto and the head of the interim government of Pakistan, gave a detailed picture of the current situation. He confirmed that deportation of illegal Afghan migrants was related to the fight against terror and expressed his government's regret that the Afghan territory was still used for terrorist activities against Pakistan after the regime change in Kabul, and the Taliban coming to power again in August 2021. "Unfortunately, since the establishment of the interim Afghan government, terrorist incidents have increased by 60%, while the suicide attacks in Pakistan have increased by 500%. In the last two years, terrorists from Tehrik-i-Taliban Pakistan killed 2,267 innocent civilians in this tragic bloodshed. The team of suicide bombers also included 15 Afghan nationals. In addition, 64 Afghans have been killed so far while fighting with Pakistani law enforcement agencies during the counter-terrorism campaign," Anwar-ul-Haq Kakar said.
Meanwhile, terror against Pakistan is intensifying in the run-up to the national elections scheduled for January 2024. Despite the enhanced measures of Pakistani authorities to prevent such activities, it seems that the terrorist groups are trying to destabilise the political situation in Pakistan and demonstrate the vulnerability of its security system. But why?
Experts suggest that the West led by the US is trying to use the Taliban to deter Pakistan's growing co-operation with China. In particular, the goal is to prevent or frustrate any economic, transport and infrastructure projects planned or implemented by Islamabad and Beijing in Pakistan, including the Pashto population centres in Baluchistan. In addition, the deterioration of relations between Pakistan and the Taliban can also disrupt Chinese economic activity in Afghanistan, if Chinese investors refuse to participate in projects in the country without Islamabad's consent.
However, the Pakistani-Afghan escalation, regardless of its geopolitical background, is an integral part of the general instability in the central regions of Eurasia. Political turbulence in these regions is taking on new and sometimes most unexpected manifestations. Such as the tension between Islamabad and the Afghan Taliban hardly imaginable a few years ago.