BÜTÜN GÜNAHLAR TERRORİZMDƏDİR
Qeyri-leqal əfqan miqrantların Pakistandan çıxarılması İslamabad-Kabil münasibətlərini gərginləşdirib
Pakistanla taliblərin nəzarətində olan Əfqanıstan arasında ciddi böhran başlayır. Onun əsasını əfqanvstanlı qaçqınların Pakistandan çıxarılmasıdır. Lakin əslində, gərginliyin kökləri Pakistan və bütünlükdə regionun təhlükəsizliyi ilə bağlı olan daha dərin problemlərə bağlıdır.
Əfqanıstanlı və pakistanlı taliblər
Oktyabrın əvvəlində İslamabad Pakistana qeyri-qanuni gəlmiş bütün əcnəbiləri ölkə ərazisini tərk etməyə çağırıb. Qərar, ilk növbədə, sayı təxminən 4 milyon olan əfqanıstanlı qaçqınlara aiddir. Pakistana əfqan axınının ilk dalğası hələ Sovet İttifaqının Əfqanıstana qoşun yeritdiyi vaxt baş verib. İkinci belə hal 2021-ci ildə radikal «Taliban» hərəkatının hakimiyyətə qayıdışından sonra yaşanıb – bu dəfə ölkəni təxminən 600 min vətəndaş tərk edib. Nəticədə, bu gün Pakistanda təxminən 1,3 milyon əfqanıstanlı qaçqın kimi qeydiyyatdadır, daha 880 min nəfər ölkədə qalmaq hüququ verən leqal statusa malikdir. 1,7 milyon əfqan isə Pakistan ərazisində qeyri-leqal yaşayır. Qərara əsasən, məhz onlar noyabrın 1-dək ölkəni tərk etməli idilər.
Artıq noyabrın 2-dən Pakistan hökuməti ölkədə qeyri-leqal yaşayan əfqanıstanlı miqrantların deportasiyasına start verib. Bu günlərdə Pakistanla Əfqanıstan arasındakı nəzarət-buraxılış məntəqəsində on minlərlə insan, yüzlərlə yük maşını cəmləşib.
BMT Pakistanı qərarına yenidən baxmağa çağırıb, bunu vətəninə qayıdacaq əfqanların taliblərin təqibi ilə üzləşə biləcəyilə əsaslandırıb. Bundan başqa, milyondan artıq insanın deportasiyası əhalisi onsuz da ağır sosial-iqtisadi vəziyyətdən, həmçinin son zamanların təbiət kataklizmləri nəticəsində yaşanan yoxsulluqdan əziyyət çəkən Əfqanıstanda humanitar fəlakət yarada bilər. Məsələn, ölkənin qərbində bir ay əvvəl baş vermiş dağıdıcı zəlzələ təxminən 2500 insanın həyatına son qoyub.
«Əfqanıstan İslam Əmirliyi» elan etmiş taliban hökuməti siyasi səbəblərlə ölkədən qaçmış, lakin indi geri qayıdan əfqanlara dinc yaşayış zəmanəti verib. Amma onlar Pakistanın qərarını qəbuledilməz sayır, qərara dərhal yenidən baxılmasının vacibliyini bildirirlər.
Kabil-İslamabad münasibətlərini Pakistandan əfqanların kütləvi həbsinə dair gələn xəbərlər də gərginləşdirir. Məlumata görə, Pakistan hökuməti ölkəni könüllü tərk etməkdən boyun qaçıraq əfqanıstanlıları həbs etməklə yanaşı, onların mülkiyyətini müsadirə edir. Buna son dərəcə sərt reaksiya verən taliblər bəyan ediblər ki, «vətənə qayıtmaq məcburiyyətində qalan əfqanların pul və mülklərinə heç kim toxuna bilməz, çünki o, əfqanıstanlıların şəxsi mülkiyyətidir». Bununla əlaqədar, «Taliban» hökuməti İslamabada xəbərdarlıq da edib. Əfqanıstan xarici işlər nazirinin müavini Şer Məhəmməd Abbas Stanikzay taliblərin «iki il əvvəl NATO və Amerikaya qalib gəlmiş hazırlıqlı qüvvələrinin olduğunu» bildirib. «Ümid edir, Pakistanın təhlükəsizlik qüvvələri və mülki hökumətindən davranışlarını dəyişmələrini gözləyirik. Bizi yaşananlara reaksiya verməyə məcbur etməsinlər. Əfqanların reaksiyası bütün dünyaya yaxşı məlumdur. Əfqanlar baş verənlərə hələ ki, xüsusi reaksiya göstərməyiblər. Göstərərlərsə, bu, tarixə yazılacaq. Allaha şükürlər olsun ki, bu gün biz güclü müdafiə qüvvələrinə malikik», - deyə o, bildirib.
Baş verənlər təbii ki, Əfqanıstanın talib hökumətinin maraqlarına uğun deyil. Ölkə faktiki olaraq, aclıq həddindədir. Belə ki, 10 milyon əfqan «ciddi maliyyə çatışmazlığı» üzündən BMT-nin Ümumdünya Ərzaq Proqramının yardımından məhrum olub. Belə bir vəziyyətdə 1,5 milyondan artıq qaçqının geri qayıtması ölkə üçün ən təxminedilməz nəticələr verə, həmçinin taliblərin boru xətlərinin, nəqliyyat yollarının çəkilişinə xarici investisiyaların cəlbi planını poza bilər. Üstəlik, Əfqanıstan iqtisadiyyatını dirçəldə biləcək bu layihələrin baş tutması üçün onlarda Pakistan da iştirak etməlidir.
İslamabad isə qeyri-leqal əfqan miqrantların ölkədən çıxarılması qərarından geri çəkilməyi düşünmür. Ən azı ona görə ki, yerli hökumət onların Pakistan ərazisində qalmasını ölkənin təhlükəsizliyinə təhdid sayır.
Təhlükəsizliyə təhdid olarsa
Pakistanla Əfqanıstanın talib hökuməti arasındakı gərginlikdən danışarkən xatırlatmaq lazımdır ki, İslamabad «Taliban» hərəkatının yaradılmasında, sonradan onun dəstəklənməsində heç də az rol oynamayıb. Lakin sonradan taliblər İslamabadın təsir dairəsindən çıxıb və bu, özünü onların Əfqanıstanda hakimiyyətə qayıdışından sonra daha açıq göstərməyə başlayıb.
Bununla yanaşı, Pakistanın özündə yerli «Taliban» - «Təhrik-ə-Taliban Pakistan» («Pakistan talibləri hərəkatı») qruplaşması yaradılıb. Qruplaşmada Pakistanda yaşayan puştunlar hakim rola malikdirlər. Bu xalq Əfqanıstanda ən böyük etnik qrupu təşkil edir. «Təhrik-ə-Taliban Pakistan» «xalis islam» şüarı ilə də olsa, puştun tayfalarının muxtariyyət alması uğrunda mübarizə aparır.
İslamabad hesab edir ki, Pakistandakı taliblərin arxasında da «Taliban» dayanır. O, Kabildən Əfqanıstan ərazisində məskunlaşmış və Pakistana qarşı mübarizə aparan yaraqlıların neytrallaşdırılmasını tələb edir. Əfqanıstanın talib hökuməti «Təhrik-ə-Taliban Pakistan» ilə əlaqələrinin olmadığını desə də, İslamabad Kabillə əməkdaşlığın yalnız onların Pakistan talibləri, həmçinin «İslam Dövləti» və «Əl-Qaida» təşkilatları ilə əlaqələri kəsməsi halında mümkün olduğunu bildirir. Çünki bu üç qrupun yaraqlıları davamlı olaraq Pakistana hücumlar edir, ölkə ərazisində terror aktları törədir, sonda İslamabadın iddiasına görə, məhz Əfqanıstan ərazisinə sığınırlar.
Pakistan hökuməti son zamanlar terrorçuların nəzərəçarpacaq dərəcədə fəallaşmasını da qeyri-leqal əfqan miqrantların ölkədən deportasiyası ilə əlaqələndirir, onların əksəriyyətinin kriminala cəlb olunduqlarını, eyni zamanda vətənlərindəki ekstremist hərəkatlarla əlaqədə olduğunu iddia edir. Pakistan hökumətinin açıqlamalarından belə məlum olur ki, əfqan qaçqınların deportasiyası ilə bağlı qərar iki ölkə sərhədi boyunca gərginliyin artması ilə əlaqədər qəbul olunub. Xatırladaq ki, bu ilin əvvəlindən bu sərhəddə 20-dən artıq terror aktı törədilib. Onların ən miqyaslısı Pakistanın Əfqanıstan və İranla sərhəddə yerləşən, ən böyük əyaləti olan Bəlucistanın Mastunq şəhərindəki məsciddə baş verib və 50-dən çox insanın həyatına son qoyub. Maraqlıdır ki, artıq noyabrın əvvəlində – əfqan qaçqınların deportasiyasına start verildikdən sonra Pakistan hərbçiləri ölkənin mərkəzi hissəsində yerləşən «Mianval» Hərbi Hava Qüvvələri bazasına hücuma hazırlaşan terrorçu qrupu neytrallaşdırıb Aviabazaya hücum planına görə məsuliyyəti Pakistan talibləri ilə əlaqəli «Təhrik-i-cihad Pakistan» qruplaşması öz üzərinə götürüb.
Yaranmış vəziyyəti Pakistan hökumətinə müvəqqəti başçılıq edən Anvaar-ul-Hak Kakar (yeri gəlmişkən, o da puştundur) detallı şəkildə izah edib. Qeyri-leqal əfqan miqrantların deportasiyasının terrorçuluqla mübarizə çərçivəsində həyata keçirildiyini təsdiqləyən hökumət başçısı bildirib ki, İslamabad Kabildəki hakimiyyət dəyişikliyindən sonra Əfqanıstan ərazisindən Pakistana terror hücumları üçün istifadəsinə son qoyulacağına ümid edib. «Təəssüf ki, bu ümidimiz doğrulmadı. Əfqanıstanda müvəqqəti hökumətin formalaşdırılmasından sonra terror insidentlərinin sayı 60%, kamikadzelərin Pakistanda törətdikləri partlayışların sayı isə 500% artıb.  Son iki ildə təşkilinə görə məsuliyyəti «Təhrik-ə-Taliban Pakistan» qruplaşmasının öz üzərinə götürdüyü bu faciəvi hadisələr nəticəsində 2267 günahsız insan həlak olub. Eyni dövrdə terror törətmiş kamikadzelərdən 15-i Əfqanıstan vətəndaşı olub. Bununla yanaşı, Pakistanın hüquq mühafizə orqanlarının həyata keçirdikləri antiterror tədbirləri zamanı 65 əfqan müqavimət göstərdiyi üçün öldürülüb», - deyə Anvaar-ul-Hak Kakar bildirib.
Bununla yanaşı, Pakistana yönəlmiş terror hücumlarının ölkədə 2024-cü ilin yanvarında keçirilməli olan ümumxalq seçkisi ərəfəsinə təsadüf etdiyi də diqqət çəkir. Pakistan hökuməti bu halların qarşısının alınması üçün əlindən gələni etsə də, belə təəssürat yaranır ki, terrorçu şəbəkənin məqsədi Pakistanda siyasi sabitliyə imkan verilməməsi, onun təhlükəsizlik sisteminin zəifliyinin ortaya çıxarılmasıdır. Səbəb?
Ekspertlər hesab edirlər ki, ABŞ-ın başçılıq etdiyi Qərb Pakistanla Çin arasında güclənməkdə olan əməkdaşlığa mane olmaq üçün taliblərdən istifadə etmək istəyir. Məsələn, İslamabadla Pekinin Pakistan ərazisində reallaşdırması planlaşdırılan iqtisadi, nəqliyyat və infrastruktur layihələrinin qarşısının alınması, yaxud artıq həyata keçirilmiş layihələrlə bağlı məyusluğun yaradılması məqsədlər arasında ola bilər. Bundan başqa, Pakistanla taliblər arasında münasibətlərin korlanması ilə Çinin Əfqanıstanda da iqtisadi fəallığı əngəllənə bilər. Belə ki, bu halda çinli investorlar İslamabadın razılığı olmadan Əfqanıstanda hər hansı layihə gerçəkləşdirməkdən çəkinəcəklər.
Bir sözlə, Pakistan-Əfqanıstan gərginliyi gizli geosiyasi səbəblərindən asılı olmayaraq, Avrasiyanın mərkəzi regionlarındakı qeyri-sabitliyin tərkib hissəsidir. İndi burada siyasi təlatümlər yeni, bəzən isə gözlənilməyən şəkil alır. Məsələn, cəmi bir neçə il əvvəl İslamabadla əfqan talibləri arasında gərginliyin başlaya biləcəyini heç kim düşünməzdi…

ВО ВСЕМ ВИНОВАТ ТЕРРОРИЗМ
В отношениях между Пакистаном и контролируемым талибами Афганистаном назревает серьезный кризис. Его ключевым сюжетом выступает высылка из Пакистана афганских беженцев. Однако корень обостряющейся ситуации кроется в более глубинных проблемах, связанных с безопасностью Пакистана и всего региона.
Талибы афганские и пакистанские
В начале октября Исламабад предписал всем иностранцам, незаконно находящимся в Пакистане, добровольно покинуть территорию страны. Решение касается прежде всего афганских беженцев, численность которых на пакистанской территории достигает почти четырех миллионов человек. Первая волна афганской эмиграции в Пакистан имела место еще в период советского вторжения в Афганистан. Вторая же была зафиксирована в 2021 году, когда около 600 тыс. граждан Афганистана бежали из страны после возвращения к власти радикального движения «Талибан».
В результате сегодня около 1,3 млн афганцев зарегистрированы в Пакистане в качестве беженцев, а еще 880 тыс. получили легальный статус, дающий возможность остаться в стране. Но 1,7 млн афганцев находятся в Пакистане нелегально, и им-то и было указано покинуть территорию страны в месячный срок, до 1 ноября.
Буквально со 2 ноября пакистанские власти приступили к депортации нелегально проживающих в стране афганских мигрантов. На контрольно-пропускных пунктах между Пакистаном и Афганистаном в эти дни наблюдается скопление десятков тысяч человек, сотен грузовых автомобилей.
ООН призывает Пакистан пересмотреть свое решение, так как существует вероятность притеснения депортированных на родину афганцев со стороны талибов. Кроме того, депортация свыше миллиона человек может вызвать гуманитарную катастрофу в Афганистане, где население и так страдает от тяжелой социально-экономической ситуации, а также бедствий, переживаемых в последнее время из-за природных катаклизмов. В частности, разрушительных землетрясений, произошедших на западе страны месяц назад и приведших к гибели почти 2500 человек.
Между тем правительство талибов, провозгласивших «Исламский Эмират Афганистан», заявило о предоставлении афганцам, бежавшим из страны по политическим причинам, а ныне возвращающимся в Афганистан, гарантий мирной жизни. Однако сам шаг Пакистана талибы расценивают как неприемлемый, а потому подлежащий немедленному пересмотру. Отношения между Кабулом и Исламабадом обостряются и вследствие поступающих из Пакистана сообщений о массовых арестах афганцев, которые добровольно отказываются покинуть территорию страны, об осуществляемой пакистанскими властями конфискации их имущества.
Резко реагируя на подобные сообщения, заявляя, что «никто не имеет права отнимать деньги и имущество, которые являются личной собственностью афганцев, вынужденных вернуться домой», талибы выступают с предупреждениями в адрес Исламабада. Так, заместитель главы МИД Афганистана Шер Мохаммад Аббас Станикзай сослался на имеющиеся в наличии у талибов «подготовленные силы, которые два года назад победили НАТО и Америку». «Мы надеемся и ожидаем от сил безопасности и гражданского правительства Пакистана, что они изменят свое поведение, а не заставят нас реагировать на их действия. Реакция афганцев хорошо известна миру. Афганцы пока особо не реагировали, а если отреагируют, то это будет записано в истории. Слава Богу, у нас сегодня мощные силы обороны», - заявил Станикзай.
Происходящие события явно не в интересах талибского правительства Афганистана. Страна фактически пребывает на грани голода, так как 10 млн афганцев лишились помощи Всемирной продовольственной программы ООН «из-за огромного дефицита финансирования». В такой ситуации появление свыше полутора миллионов беженцев чревато самыми непредсказуемыми последствиями, включая крах планов талибов по привлечению иностранных инвестиций, строительству и прокладке трубопроводов и транспортных магистралей. В том числе и с учетом предусмотренного участия самого Пакистана во всех этих проектах, которые обещают оживить афганскую экономику.
Однако Исламабад непреклонен в том, что касается высылки афганских нелегалов. По той простой причине, что усматривает в их дальнейшем присутствии на территории Пакистана угрозу для самой безопасности страны.
Когда безопасность под угрозой
Говоря о наблюдаемом ныне обострении отношений между Пакистаном и талибским правительством Афганистана, стоит напомнить о том, что Исламабад сыграл не последнюю роль в создании и последующей поддержке движения «Талибан». Однако позже талибы вышли из-под влияния Исламабада, что особенно проявилось после их возвращения к власти в Афганистане.
Между тем в самом Пакистане возник местный «Талибан» - группировка «Техрик-е-Талибан Пакистан» («Движение талибов Пакистана»). Доминирующую роль в ней играют проживающие в Пакистане пуштуны, то есть представители народа, являющегося самой многочисленной этнической группой в Афганистане. «Техрик-е-Талибан Пакистан» фактически ведет войну с правительством Пакистана, пытаясь добиться, пусть и под лозунгом «чистоты ислама», автономизации пуштунских племен.
Исламабад считает, что за пакистанскими талибами стоит афганский «Талибан», и требует от Кабула нейтрализации базирующихся на территории Афганистана боевиков, действующих против Пакистана. И хотя правительство талибов в Афганистане отрицает свою связь с «Техрик-е-Талибан Пакистан», Исламабад ставит свое дальнейшее сотрудничество с Кабулом в зависимость от реального отказа последнего от каких-либо контактов с пакистанскими талибами, а также «Исламским государством» и «Аль-Каидой». Поскольку боевики этих трех группировок постоянно атакуют Пакистан, совершают теракты в этой стране, а затем, как утверждает Исламабад, скрываются на афганской территории.
Собственно с заметно возросшей в последнее время террористической активностью Исламабад и увязывает депортацию афганских нелегалов, утверждая, что многие из них вовлечены в криминальную деятельность, а также имеют связи с экстремистскими движениями у себя на родине.
Пакистанские власти дают понять, что решение о высылке афганских беженцев было принято в связи с эскалацией напряженности вдоль границы двух стран, где с начала нынешнего года произошло свыше двадцати терактов. Одним из наиболее смертоносных явился унесший жизни более 50 человек взрыв в мечети в городе Мастунг в провинции Белуджистан - в граничащей с Афганистаном и Ираном крупнейшей провинции Пакистана. Показательно и то, что в начале ноября, уже после того, как был дан старт депортации афганских нелегалов, пакистанские военные нейтрализовали группу террористов, пытавшихся атаковать базу ВВС «Мианвал» в центральной части страны. Ответственность за нападение на эту авиабазу взяла на себя группировка «Техрик-и-джихад Пакистан», связанная с пакистанскими талибами.
Общую картину сложившейся ситуации подробно обрисовал глава временного правительства Пакистана Анваар-уль-Хак Какар (кстати, пуштун по национальности). Подтвердив, что депортация нелегальных афганских мигрантов связана с борьбой с террором, он выразил сожаление по поводу не оправдавших себя ожиданий Исламабада от прекращения использования территории Афганистана для террористической деятельности против Пакистана после смены режима в Кабуле, повторного прихода талибов к власти в августе 2021 года. «К сожалению, после создания временного афганского правительства количество террористических инцидентов возросло на 60%, а количество атак террористов-смертников в Пакистане возросло на 500%. За последние два года в результате этого трагического кровопролития, ответственность за которое несут террористы «Техрик-е-Талибан Пакистан», погибли 2267 невинных граждан. За это время среди причастных к терактам смертников также оказались 15 граждан Афганистана. Помимо этого на данный момент 64 афганца убиты в ходе боев с правоохранительными органами Пакистана во время контртеррористической кампании», - констатировал Анваар-уль-Хак Какар.
Между тем обращает на себя внимание тот факт, что активизация направленной против Пакистана террористической деятельности происходит в преддверии общенациональных выборов, назначенных на январь 2024 года. И хотя пакистанские власти предпринимают усиленные меры по предотвращению этой деятельности, складывается впечатление, что цель террористических группировок заключается как раз в дестабилизации политической обстановки в Пакистане, демонстрации уязвимости системы его безопасности. Но почему?
Экспертными кругами выдвигается мнение о том, что Запад во главе с США пытается использовать талибов для сдерживания растущего сотрудничества Пакистана с Китаем. В частности, преследуется задача недопущения или расстройства любых экономических, транспортных и инфраструктурных проектов, планируемых или реализуемых Исламабадом и Пекином на территории Пакистана, включая места компактного проживания пуштунов в Белуджистане. Кроме того, ухудшением отношений между Пакистаном и талибами достигается также и цель срыва китайской экономической активности в Афганистане, поскольку инвесторы из Поднебесной откажутся участвовать в претворении проектов в этой стране без согласия Исламабада.
Впрочем, пакистано-афганская эскалация, вне зависимости от ее геополитической подоплеки, выступает составной частью общей нестабильности в центральных регионах Евразии. Политическая турбулентность в них принимает все новые, подчас самые неожиданные проявления. Свидетельством этому можно считать еще несколько лет назад трудно вообразимую напряженность между Исламабадом и афганскими талибами.