Çərşənbə axşamı, 05:18
Azərbaycan futbol ictimaiyyəti yenə axtarışdadır. İtalyan baş məşqçi Canni De Byazinin gedişindən sonra hamını milliyə kimin rəhbərlik edəcəyi maraqlandırır.
Keçənə güzəşt deyərlər
Gəlin əvvəlcə De Byazinin millidəki işinə qiymət verməyə çalışaq. Açıq demək lazımdır ki, onun debütü uğurlu alınmadı. Milli onun rəhbərliyi altında ilk oyunda evdə Lüksemburqa uduzdu (1:2). Ardınca Millətlər Liqasında Kipr üzərində 1-0 hesablı qələbə qazanıldı. Monteneqro və Lüksemburqla qolsuz bərabərlikdən sonra əksəriyyət ona vaxt verilməsinin vacibliyi qeyd etdi. Çünki əvvəlki iş yerində De Byazi Albaniya yığmasını tarixdə ilk dəfə Avropa çempionatına çıxarıb və Azərbaycan millisində də “möcüzə” edəcəyinə inam var idi. Təəssüf ki, ümidlər doğrulmadı. Futbolçularla mütəmadi qalmaqal yaşayan De Byazi əsas oyunlarda məğlub olan millidə heç bir dəyişiklik edə bilmədi.
2024-cü ildə keçiriləcək Avropa çempionatının seçmə mərhələsində də yığma uğursuzluğa düçar oldu. Yalnız son oyunlarda 7 xal toplayan milli ümidverici oyun nümayiş etdirmədi. Futbolçuların meydanda nümayiş etdirdiyi oyun milli adına yaraşmadı. Ötən il ardıcıl 5 qələbə qazanan millinin uğurunu xüsusi təqdim edən De Byazi əslində, problemləri həll etmədi. Millətlər Liqasında 3, yoldaşlıq görüşündə 2 qələbə sadəcə statistika üçün önəmli oldu.
Son oyunlardan sonra hətta jurnalistlərlə qalmaqal yaşayan İtaliyanın müqaviləsinin artırılmayacağı gözlənilən idi. 2020-ci ilin iyulunda millinin baş məşqçi postuna təyin olunan italiyalı mütəxəssislə müqavilə başa çatdı və AFFA İcraiyyə Komitəsi onunla yolları ayırmaq qərarı verdi.
Yığma son üç il ərzində onun rəhbərliyi altında dörd seçmə mərhələdə mübarizə aparsa da, futbolsevərlərə ancaq əsassız vədləri ilə yadda qaldı. Millini 39 oyuna çıxaran De Byazi azarkeşlərə yalnız 10 görüşdə qələbə sevinci yaşatdı. Səkkiz qarşılaşmada heç-heçə ilə təsəlli tapdıqsa, 21 matçda məğlubiyyət acısı yaşadıq. Top fərqi də ürəkaçan deyil - 34:56.
Anlamaq və hərəkətə keçmək
De Byazi ilə yanaşı, ölkə futbolunda olan problemləri də unutmamalıyıq. Diqqət edin: millidə məşqçilər dəyişir, nəticə dəyişmir. Çünki millidə oynamaq üçün 11 dünya standartlarına cavab verən futbolçu tapmaq çətindir. Milli komandanın güclü olması üçün, ilk növbədə, futbolçuların iştirak etdiyi Azərbaycan çempionatı güclənməlidir. Bizim çempionatda ancaq “Qarabağ” fərqlənir, digər klublar isə çempiondan ciddi fərqlə geri qalır.
Milli komanda ölkədə futbolun səviyyəsinin göstəricisidir. Yığmanın gücü gənc yaş qruplarından ibarət komandalarda formalaşır. Bu arada, onlar da (U-17, U-19, U-21) uğursuz çıxış edirlər. Bu da ölkənin əsas komandasının gələcəyi ilə bağlı həyəcan təbili çalmaq üçün növbəti arqumentdir.
Hazırkı məqamda milyonlarla dollar qarşılığında əcnəbi məşqçi dəvət etməyə ehtiyac yoxdur. Komandanı yerli məşqçiyə tapşırmaqla maliyyəni uşaq futboluna yönəltmək daha doğru qərar olar. Bu işdə klublar da federasiyaya dəstək olmaqla kompleks işi reallaşdırmaq mümkündür. Azərbaycanda istedadı və potensialı olan kifayət qədər yeniyetmə var. Sadəcə, onların təməli düzgün qoyulmur və lazımi istiqamətdə inkişaf etmirlər. Buna görə də sonradan U-17, U-19, U-21 milliləri və əsas komanda istənilən oyunu nümayiş etdirmir.
Əgər ölkədə yetərincə səviyyəli futbolçu tapılmırsa, əcnəbi məşqçi dəvət etməyin nə mənası var? De Byazinin tarix yazdığı Albaniya yığmasında əksər futbolçular qitənin səviyyəli çempionatlarında çıxış edirdi. Bizim vəziyyətimizdə isə uşaq futboluna qayğını artırmaqla 5-6 ildən sonra millini yaxşı istiqamətə dəyişmək olar.
Ölkənin aparıcı futbol mütəxəssisləri indi yerli məşqçi tapmağa diqqət yetiriblər. Bununla belə, son söz AFFA rəhbərliyində olacaq.
Ekspertlərin fikirləri
Milli komandanın sabiq futbolçusu, məşqçi Yunis Hüseynov yerli mütəxəssislərə üstünlük verilməsi ideyasını dəstəkləyir.
“Qlobal dəyişiklik olacağına inanmıram. Qrupdan lider və ya ikinci yerin sahibi kimi çıxacağımızı fikirləşməməliyik. Hazırkı məqamda bunları gözləmək düzgün deyil. Çünki bizdə futbolçu seçimi çox deyil. Hər mütəxəssisin özünün baxışı var. 150-200 futbolçumuz var, amma milli səviyyəsində 20-25 nəfərdir”, - o, “Region plus” jurnalına açıqlamasında vurğulayıb.
Milli komandanın futbolçusu Mahir Əmrəli məşqçilərlə bağlı işlərə qarışmadığını bildirib: “Bununla bağlı AFFA və İcraiyyə Komitəsi qərar verir. Mən millidə özümü əsgər kimi hiss edirəm. Yığmada ürəklə oynamaq istəyirəm. Bu komandanın formasını geyinmək hər futbolçunun arzusudur. Burada uğur qazanmaq tamam başqa bir şeydir. Burada istər-istəməz ürəkli və cəsarətli futbol oynamaq istəyirsən. Milli məğlub ola bilər, amma layiqli mübarizə göstərmək vacibdir. Uduzsan da, matçdan həzz almalısan, mübarizə aparmalısan, top saxlamalısan, rəqibə çətinlik yaratmalısan”.
“Bəzi adamlar deyir ki, millimizin baş məşqçisinin yerli, ya da əcnəbi olmağı fərq eləməz. Ancaq elə deyil. Baş məşqçi yerli olmalıdır. Bizim futbol fərqlidir. Biz topla işləyirik. Bizim futbol mentaliteti elədir ki, topla oynayırıq, topsuz alınmır. Bu, Avropanın hansı ölkəsinə yaxındır? Portuqaliya, İspaniya. Demirəm ki, gedək ordan məşqçi gətirək. Deyirəm ki, məşqçi gətirəndə də buna fikir vermək lazımdır. 30 ildir deyirəm ki, millini yerli mütəxəssis çalışdırmalıdır”, - millinin sabiq baş məşqçisi Ağasəlim Mircavadov qeyd edib.

Стоит ли после стольких неудач с иностранными тренерами вновь их приглашать?
Азербайджанская футбольная общественность снова в поиске. После ухода итальянского главного тренера Джанни Де Бьязи всех интересует вопрос: «Кто возглавит сборную страны?»
Сделанного не воротишь
Сначала попробуем оценить работу известного итальянского футболиста и тренера Де Бьязи в Азербайджане. Надо прямо сказать, что его дебют не удался. Сборная под руководством итальянца проиграла в домашнем матче Люксембургу в первой же игре (1:2). Затем последовала победа над Кипром со счетом 1: 0 в Лиге наций. После безголевой ничьей с Монтенегро и Люксембургом стали поговаривать, что необходимо предоставить ему время для работы с коллективом. На предыдущем месте работы Де Бьязи впервые в истории вывел национальную команду Албании на чемпионат Европы. У сборной Азербайджана была надежда, что он может вновь сотворить «чудо». К сожалению, надежды остались лишь надеждами и не были воплощены в жизнь. Периодические стычки тренера с футболистами сделали свое дело, и сборная проигрывала одну игру за другой.
Команда потерпела неудачу также в отборочном раунде чемпионата Европы 2024 года. Набрав 7 очков в последних матчах, футболисты так и не смогли показать уровень игры, достойный национальной сборной. Пять последовательных побед в прошлом году, которые Де Бьязи подал как личный успех, не решили проблему. Три победы в Лиге наций и две в товарищеском матче были интересны лишь для статистики.
То, что контракт итальянца не будет продлен, который после финальных игр успел поскандалить и с журналистами, было ожидаемо. Договор со специалистом, назначенным на пост главного тренера сборной в июле 2020 года, истек, и исполнительный комитет Ассоциации футбольных федераций Азербайджана (АФФА) принял решение расстаться с ним.
Он запомнился любителям футбола лишь своими голословными обещаниями, хотя за последние три года под его руководством сборная вышла в четыре отборочных турнира. Де Бьязи, который провел с командой 39 игр, подарил болельщикам радость победы всего в 10 встречах. Если в восьми матчах нас утешила ничья, то в 21 встрече мы испытали горечь поражения. Разница мячей тоже совсем не радует - 34:56.
Осознать и действовать
Наряду с фактором Де Бьязи не стоит забывать и о тех проблемах, что существуют в национальном футболе. Тренеры меняются, а результат тот же. Найти 11 футболистов, соответствующих уровню игрока сборной, все еще сложно. Чтобы национальная команда была сильной, в первую очередь должен быть усилен чемпионат Азербайджана, в котором выделяется только «Карабах». Другие клубы отстают от чемпиона с серьезным отрывом.
Национальная сборная - это показатель уровня футбола страны. Сила сборной куется в командах младших возрастных групп. Между тем они (U-17, U-19, U-21) также выступают неудачно. И это еще один аргумент, чтобы бить тревогу по поводу будущего главной команды страны.
На данный момент, наверное, нет необходимости приглашать иностранного тренера за миллионы. Может, лучше переориентировать эти деньги на детский футбол, передав команду местному тренеру. В этом плане клубы также могут оказывать поддержку федерации. В Азербайджане достаточно подростков, обладающих и талантом, и потенциалом, но с ними надо работать, закладывать необходимый фундамент. Как следствие, сборные до 17, 19 и 21 года, а затем и главная команда не показывают ожидаемой от них игры. А если в стране нет футболистов должного уровня, какой смысл приглашать дорогостоящего иностранного тренера? Большинство футболистов сборной Албании, с которыми Де Бьязи вошел в историю, выступали на чемпионатах континента. В нашем же случае, лишь усилив заботу о детском футболе, лет через 5-6 ситуацию можно изменить в лучшую сторону.
Ведущие футбольные специалисты страны сейчас сосредоточены на поиске местного тренера. Однако последнее слово будет за руководством AФФA.
Мнения специалистов
Экс-футболист сборной тренер Юнис Гусейнов поддерживает идею отдать предпочтение отечественным специалистам. «Я не верю, что произойдут глобальные изменения. Мы не должны думать о том, что выйдем в лидеры групп и даже на вторые места. На данный момент ожидать этого неверно. Потому что у нас нет большого выбора игроков. У каждого специалиста своя точка зрения. У нас 150-200 футболистов, соответствующих же уровню сборной - 20-25», - сказал Гусейнов в интервью R+.
Выступающий за страну известный футболист Махир Эмрели сказал, что не вмешивается в тренерскую работу. «Решение принимают AФФA и исполнительный комитет. Я чувствую себя солдатом в национальной команде. Хочу играть в сборной «от души». Носить форму этой команды - мечта каждого футболиста. Добиться же успеха - совсем другое дело. Хочется играть в смелый футбол. Сборная может проиграть, но важно показать достойную борьбу. Даже если вы проиграете, должны наслаждаться матчем, бороться, держать мяч, создавать сложности сопернику».
«Некоторые считают, что не имеет значения, главный тренер сборной местный или иностранец. Но это не так. Главный тренер должен быть именно местным. Наш футбол отличается. Мы работаем с мячом. Наш футбольный менталитет таков, что мы играем с мячом. С какой европейской страной есть схожесть? С Португалией, Испанией. Я не хочу сказать, что надо приглашать тренера оттуда. Имею в виду, что когда приглашаешь тренера, необходимо на это обращать внимание. Я уже 30 лет говорю, что национальную сборную должен тренировать местный специалист», - утверждает экс-главный тренер национальной сборной Агасалим Мирджавадов.