FƏSADLARA YOL AÇAN DREYF
Bu gün Cənubi Qafqazda cərəyan edən geosiyasi proseslərin əsas təzahürlərindən biri Qərbin region üzərində nəzarəti ələ almaq cəhdləridir. ABŞ və Avropa İttifaqı bu məqsədlə Ermənistanla açıq oyun oynayır, öz planlarını həyata keçirmək üçün alət kimi ondan istifadə edir, İrəvanı Qərbin nüfuz dairəsinə çəkməyə çalışır.
Forpostu Rusiyanı atır?
Ermənistanın Qərbə doğru dreyfi özünü onun hökumətinin KTMT və Rusiyadan davamlı şəkildə narazılıq etməsi ilə göstərir. Baş nazir Nikol Paşinyan və ətrafı mütəmadi olaraq, KTMT-ni Azərbaycanla savaş zamanı Ermənistana kömək etməməkdə günahlandırır. Belə məlum olur ki, İrəvan bu qurumdakı müttəfiqlərindən, ilk növbədə isə Rusiyadan onun Azərbaycan ərazilərinin işğalını davam etdirməsinə yardım gözləyirmiş. Söhbət Azərbaycan Ordusunun 2020-ci ildə baş vermiş 44 günlük müharibədə qazandığı qələbə ilə bitmiş işğaldan gedir.
Hələ 2022-ci ilin noyabrında Ermənistan KTMT-nin Kollektiv Təhlükəsizlik Şurasının birgə bəyannaməsini imzalamaqdan boyun qaçırmış, bunu sənəddə «Azərbaycanın təcavüzü»nə siyasi qiymətin verilməməsi ilə izah etmişdi. 2023-cü ilin əvvəlində isə İrəvan KTMT-nin Ermənistan ərazisində keçirməyi planlaşdırdığı hərbi təlimin baş tutmasına imkan verməyib, üstəlik, özünün qurumun baş katibinin müavini kvotasından imtina edib, blokdakı nümayəndəsini geri çağırıb.
Ermənistanın KTMT-də təmsilçiliyi məsələsi ətrafında ajiotaj Azərbaycanın 2023-cü il sentyabrın 19-da keçirdiyi, azad olunmuş Qarabağ üzərində suverenliyinin tam bərpası ilə bitmiş antiterror tədbirlərindən sonra daha da artıb. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan, xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan, müdafiə naziri Suren Papikyan, hətta parlamentin spikeri Alen Simonyan KTMT-nin noyabrın 23-də Minskdə keçirilən toplantısına və digər müvafiq tədbirlərinə qatılmaqdan imtina ediblər. Üstəlik, sammit ərəfəsində qurumun baş katibi İmanqali Tasmaqambetov bildirib ki, rəsmi İrəvan təşkilatdakı tərəfdaşlarından Ermənistana birgə yardımın göstərilməsi məsələsinin toplantının gündəliyindən çıxarılmasını istəyib.
Bəs İrəvanın bu «incikliyi» onun KTMT-ni tərk etməyə, Rusiya ilə müttəfiqliyə son qoymağa hazır olduğu anlamına gəlirmi? Axı bu halda Rusiyanın Ermənistan ərazisindəki hərbi bazası oradan çıxarılmalı, Rusiya Sərhəd Qoşunlarının Ermənistan Respublikasının sərhədlərini qorumasına son qoyulmalıdır.
Paşinyan Minsk sammitinə qatılmaqdan imtina etdikdən az sonra bildirib ki, o, Ermənistanı KTMT-dən çıxarmaq üçün zəmin yaratmağa çalışmır, çünki belə işlərdə zəmin «ya olur, ya da olmur». «Sadəcə olaraq, biz düşünmək üçün həm KTMT-yə vaxt veririk, həm də özümüz vaxt qazanırıq», - deyə baş nazir qeyd edib. Bununla da o, Ermənistanın xarici oyunçularla təhlükəsizlik sahəsində münasibətləri şaxələndirmək qərarına gəldiyini göstərib.
Eyni qeyri-müəyyənlik Ermənistanın MDB üzvlüyü məsələsində də davam edir. Bu ilin oktyabrında Paşinyan MDB Hökumət Başçıları Şurasının və Avrasiya Hökumətlərarası Şurasının Bişkekdə keçirilən toplantısına qatılmaqdan imtina edib. Bununla yanaşı, Rusiya prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakov İrəvanın MDB liderlərinin dekabrın sonunda Sankt-Peterburqda keçiriləcək ənənəvi qeyri-formal görüşünə qatılmaq niyyətində olduğunu açıqlayıb.
Bütün bunların fonunda bir şey tam aydındır: Ermənistan rəhbərliyi faktiki olaraq postsovet məkanında Rusiyanın rəhbərlik etdiyi strukturları tərk etməyin məqsədəuyğun olub-olmadığı haqda düşünməkdədirsə, Qərblə yaxınlaşmaq məsələsində tərəddüd yoxdur və qərar artıq qəbul edilib. Bu mənada, ilk növbədə, Avropa İttifaqının Ermənistanın Azərbaycanla sərhəd rayonlarındakı müşahidə missiyasının böyüdüyünə diqqət çəkmək lazımdır. 2023-cü il noyabrın 20-də Yerevanla Brüssel Ermənistan-Azərbaycan sərhədindəki Aİ missiyasının statusuna dair razılaşma imzalayıblar. Üstəlik, indi missiyanın tərkibinə Kanada təmsilçilərinin də əlavə olunması qərarlaşdırılıb.
Beləliklə, Ermənistan ötən 30 ildə hansı məqsədlə Rusiya ilə müttəfiqliq idisə, indi eyni məqsədlə Qərblə sıx hərbi-siyasi əməkdaşlıq qurmaq istəyir. İrəvanda ümid edirlər ki, vaxtilə onun Ermənistanla qarşıdurmasına Rusiya kömək edirdisə, indi eyni işi ABŞ ilə Aİ görəcək. Bu köməyin əsas elementlərindən biri təsadüfən Qərbdən silah və hərbi texnikanın alınması deyil.
Qərb tədbirlər görür
İndi Ermənistanın «bir nömrəli» müttəfiqi roluna Fransa iddialıdır. Son aylar ərzində iki ölkə arasında Ermənistana Fransa silah və hərbi-texnikasının tədarükünə dair bir sıra razılaşmalar imzalanıb. Söhbət məsələn, «Mistral» zenit-raket kompleksi kimi hava hücumundan müdafiə sistemlərindən, «Ground Master 200» çoxfunksiyalı radarlardan və s. gedir. Bundan başqa, Fransa artıq Ermənistana «Bastion» zirehli avtomobillərinin tədarükünə də başlayıb.
Doğrudur, Fransa silahlarının baha olması Ermənistanın alıcılıq qabiliyyətilə bağlı sualı aktuallaşdırır. Əvvəllər ermənilərin əsas silah tədarükçüsü Rusiya onları İrəvana kreditlə satırdı. Üstəlik, sonradan Moskva bu kreditin bir hissəsini müttəfiqinə bağışlamışdı. Odur ki, Ermənistan Rusiyadan silah və hərbi texnikanı praktik olaraq, hədiyyə alırdı. Fransanın isə eyni cür davranmayacağı aydındır. Amma eyni zamanda, Qərb İrəvanı «öz qanadı altına» çəkmək üçün lazımi maliyyə sxemləri tapmağa çalışır.
Nəzərə almaq lazımdır ki, Ermənistanın Qərbə doğru dreyfində avanqard güc kimi Fransa çıxış etsə də, prosesi ABŞ dəstəkləyir, hətta kurasiya edir. Bunu Birləşmiş Ştatların dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Ceyms O'Brayenin sözləri də təsdiqləyir. O'Brayen bildirib ki, Fransa ABŞ və Aİ-nin «Ermənistanın təhlükəsizliyinin təmini ilə bağlı əlavə tədbirlərinə» «əhəmiyyətli» yardım göstərir.
Aydındır ki, Qərb fövqəldövlətlərinin «Ermənistanın təhlükəsizliyini təmin etmək» cəhdlərinə daxili siyasi amillər də ciddi şəkildə təsir edir. Fransanın erməni lobbisi ölkənin siyasi elitasının beyninə çoxdan yerləşib. Erməni lobbisi ənənəvi olaraq, ABŞ-da da güclüdür. Burada erməni lobbisi amili seçki kampaniyaları ərəfəsində və dövründə xüsusilə fəallaşır. İndi isə Birləşmiş Ştatlar yeni prezident seçkisinə hazırlaşır və bu səbəbdən, dövlət başçısı postuna namizədlər erməni əsilli vətəndaşların da səsi uğrunda mübarizə aparır. Co Bayden administrasiyasının Cənubi Qafqaz siyasətinin ermənipərəst mövqe göstərməyə başlamasında da bir il sonra keçiriləcək prezident seçksinin ciddi rolu var. Nəhayət, Amerikanın böyük ölçüdə ümumilikdə Qərbin siyasi istiqamətini müəyyənləşdirən strategiyasının formalaşmasında geosiyasi maraqlar da mühüm yer tutur.
ABŞ və ümumilikdə Qərbin Cənubi Qafqaz planları ilk növbədə, burada Rusiyanın maraqlarının sıxışdırılması, İranın mövqeyinin zəiflədilməsi, Türkiyənin regiolnal məsələlərdə getdikcə artan rolunun qarşısının alınmasına hesablanıb. Türkiyəyə münasibətdə, şübhəsiz ki, onun NATO üzvü, ABŞ-ın müttəfiqi olduğu nəzərə alınır. Amma Ankara buna rəğmən, Rusiya və İranın nəhəng regional dövlətlər üçün Cənubi Qafqazda xarici güc mərkəzlərinin, məsələn, Qərbin hökmranlıq etməsinin yolverilməzliyinə dair mövqeyini bölüşür.
İran da öz davranışları ilə göstərir ki, strateji baxımdan o da Qərbin Cənubi Qafqaz ölkələri ərazisində iddialı olmasını istəmir. Ermənistanda ABŞ və Fransanın, demək, NATO-nun mövqeyinin güclənməsi İranın milli təhlükəsizliklə bağlı uzunmüddətli maraqlarına açıq təhdiddir.
Bununla yanaşı, O'Brayenin «Ermənistanın təhlükəsizliyinin təmini» kimi ifadə etdiyi «əlavə tədbirlər» məhz Qərbin bu ölkəyə nəzarətinin güclənməsini nəzərdə tutur. Dövlət katibinin köməkçisi açıq şəkildə bildirib ki, ABŞ ilə Aİ Ermənistanın trans-Atlantik dünya ilə yaxınlaşması üçün birgə plan hazırlayır. Söhbətin nədən getdiyini təbii ki, Moskvada da yaxşı anlayırlar. Hər halda, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Mariya Zaxarovanın son bəyanatı təsadüf deyil. Zaxarova bildirib ki, «Qərb Ermənistandan vəhşicəsinə yapışaraq, onu Rusiyadan qoparmağa çalışır».
Amma bu, Ermənistana qaranlıq perspektiv vəd edir: o, fövqəldövlətlər arasında qarşıdurma meydanına çevrilə bilər. Bu mənada, əksər ekspertlər bu ölkənin Suriya və ya Ukraynanın vəziyyətinə düşə biləcəyini deyir. Amma bu məsələdə bütün güc mərkəzləri Azərbaycanın mövqeyini də nəzərə alınmalıdır. Bakı Qərbin Ermənistana hərbi yardımını öz milli maraqlarına, təhlükəsizliyinə təhdid sayır. Odur ki, Azərbaycan Ermənistandan gələcək istənilən təhdidin qarşısını almaq üçün hüquqlarından istifadə edə biləcəyini qəti şəkildə ifadə edir. Söhbət həm də 44 günlük müharibə nəticəsində darmadağın olmuş ölkənin ABŞ və Fransanın köməyi ilə yenidən hərbiləşdirilməsinin yaratdığı təhdiddən gedir. Hər halda, hələ də anti-Azərbaycan siyasətindən əl çəkməyən Ermənistana tədarük olunan silah və hərbi texnika avtomatik olaraq, Bakı üçün qanuni hərbi hədəflərə çevrilir. Üstəlik, Qərbin İrəvana Bakının maraqlarına zidd olaraq göstərdiyi bu yardım iki ölkə arasında sülh prosesinə də maneədir.
Bakı prioritetlərini yerbəyer edir
Qərblə Rusiya arasında qarşıdurma meydanına çevrilmiş Ermənistan Azərbaycanla sülh prosesinə iki formada mane olur. Birincisi, o, Rusiya meydanında danışıqlardan imtina edir, ikincisi, ABŞ və Fransanın paralel vasitəçilik etməyə çalışdıqları Qərb müstəvisini Bakıya təzyiq vasitəsinə çevirməyə çalışır. Nəticədə, Azərbaycan Brüssel və Vaşinqton platformalarından imtina edib. Bakıda hesab edirlər ki, Qərbin aşkar anti-Azərbaycan mövqeyi tutduğu bir şəraitdə bu platformalar sülh prosesi üçün hər hansı dəyərə malik deyil.
Beləliklə, Azərbaycan Qərb mərkəzlərinin Qranadada planlaşdırdıqları beştərəfli, həmçinin Brüssel və Vaşinqtonda planlaşdıran üçtərəfli danışıqlardan imtina etməli olub. Çünki Avopa İttifaqı ilə Birləşmiş Ştatlar Bakı ilə İrəvan arasında sülh müqaviləsinin imzalanması ilə bitməli olan sülh prosesinə Azərbaycanın suverenliyinə toxunacaq maddələr əlavə etməyə çalışır, bununla da onun daxili işlərinə qarışmaq istəyir. Söhbət 2020-ci ii müharibəsindən sonra gündəmdən çıxmış «Dağlıq Qarabağ məsələsi»nin müzakirə masasına qaytarılması cəhdlərindən gedir. Üstəlik, bu cəhdlər Qərb dairələrinin bütünlükdə Qarabağ üzərində suverenliyini bərpa etmiş, bir günlük antiterror tədbirləri ilə separatçı rejimin mövcudluğuna son qoymuş Bakıya qarşı ədalətsiz, tamamilə yalan ittihamlar irəli sürməsi fonunda baş verir. Ermənipərəst mövqe tutan ABŞ və Aİ neytrallıqdan, qərəzsizlikdən tam imtina ediblər ki, bu da Qərbin tərəflər arasında hər hansı formada vasitəçi olmaq şansını sıfra endirib. İrəvan isə Azərbaycanla danışıqlarda öz mövqelərini gücləndirə bilmək üçün Qərb mərkəzlərinin vasitəçiliyindən imtina etmək istəmir. Ermənistanın hökumətpərəst dairələrində, həmçinin ekspertlər arasında belə bir ideya dolaşır ki, danışıqlar prosesində əldə olunacaq razılaşmaların reallaşdırılacağına zəmanət lazımdır. Amma bu məsələnin əks tərəfi də var: Ermənistanın özü üçün istədiyi “qarant statusu”nu Qərb vasitəçilərinin özləri necə görürlər?
Aydındır ki, Qərb üçün Azərbaycanla Ermənistan arasında imzalanacaq sülh müqaviləsinin qarantı olmaq onun Cənubi Qafqazda geosiyasi hökmranlığını təsdiqləməsi üçün ciddi rıçaq qazanması anlamına gəlir. Odur ki, Vaşinqton bundan sonra da Qərbin himayəsi altında Azərbaycan-Ermənistan danışıqlarını bərpa etməyə çalışacaq. ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinkenin noyabrın 27-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyana zəng etməsi də bunu təsdiqləyir.
Amma Bakının prioritetləri konkretdir: sülh prosesinin uğuru Ermənistanın Azərbaycanla suverenlik və ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınmasına əsaslanan sülhə nə qədər hazır olmasından asılıdır. Bu isə həm də Azərbaycanın hələ də Ermənistanın işğalı altında qalan 8 kəndinin azad olunmasını da nəzərdə tutur. Bundan başqa, Ermənistanın qlobal siyasətin bu və ya digər güc mərkəzlərinin əlində silah rolu oynadığı bir şəraitdə sülh müqaviləsinin imzalanmasının heç bir praktik mənası yoxdur. Xüsusilə, bu silah Azərbaycana qarşı yönəlibsə. Yeri gəlmişkən, son amilin mövcudluğu Ermənistan üçün nəinki sülh, mövcudluğunu qorumaq şansı belə, saxlamır.

DRIFT WITH CONSEQUENCES
Apparently, the West intends to establish full control over the South Caucasus as part of its geopolitical strategy. That is why the US and the EU are openly flirting with Armenia, using it as a tool to realise their plans in pushing Yerevan into the orbit of Western influence.
Outpost leaving Russia?
The Armenian government confirms the country's drift towards the West by making regular statements on its dissatisfaction with the CSTO and Russia. Prime Minister Nikol Pashinyan and his people constantly underline the CSTO's failure to support Armenia in its confrontation with Azerbaijan. This is supposed to mean that Armenia expected its allies in this organisation, primarily Russia, to assist it in continuing the occupation of Azerbaijani territories. An occupation that ended with Azerbaijan's victory in the 44-day war of 2020.
In November 2022, Armenia did not sign the joint declaration of the CSTO Collective Security Council because it allegedly lacked a political assessment of the Azerbaijani "aggression". At the beginning of 2023, Armenia refused to hold previously planned CSTO exercises, and soon afterwards did not use its quota of deputy secretary-general and withdrew its representative to the organisation.
The hype around Armenia's participation in the CSTO intensified after Azerbaijan's anti-terrorist operation on September 19, 2023, which ultimately ended with the restoration of Baku's sovereignty over the entire territory of liberated Garabagh. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Defence Minister Suren Papikyan, and Parliament Speaker Alen Simonyan refused to participate in the CSTO summit and other related events held in Minsk on November 23. Moreover, as CSTO Secretary General Imangali Tasmagambetov reported on the eve of the summit, Yerevan asked the organisation's partners to withdraw the document on joint measures to assist Armenia from the agenda.
Does Yerevan's "offence" mean that it is ready to actually leave the CSTO and completely curtail its alliance with Russia, which must necessarily include the withdrawal of the Russian military base from Armenia and the cessation of border protection of the Republic of Armenia by the Russian border troops?
Shortly after his refusal to participate in the CSTO Minsk summit, Pashinyan said that he was not preparing the ground for Armenia's withdrawal from the CSTO, because the ground "either exists or it does not". "We are simply giving both us and the CSTO time to think," Pashinyan stated. He added that Armenia decided to diversify its relations with external security actors.
Similar uncertainty remains around Armenia's participation in the CIS. In October 2023, Pashinyan refused to visit Bishkek for the meetings of the CIS Council of Heads of Government and the Eurasian Intergovernmental Council. Nevertheless, Pashinyan, according to Russian presidential aide Yuri Ushakov, agreed to participate in the upcoming informal traditional meeting of CIS leaders in St Petersburg at the end of December.
At the same time, it is clear that the Armenian leadership has definitely decided to move closer to the West, although it is still thinking whether to withdraw from the Russia-led institutions in the post-Soviet space. First of all, there is an expanding presence of the EU observation mission in Armenia's districts bordering Azerbaijan. On November 20, 2023, Yerevan and Brussels concluded an agreement on the status of the EU mission on the Armenian-Azerbaijani border. Moreover, it was decided to include representatives of Canada in the mission.
Thus Armenia expects to establish close military and political co-operation with the West for the same purpose that compelled it to use allied relations with Russia over the previous thirty years. Yerevan hopes that the US and the EU can now help Armenia in its confrontation with Azerbaijan instead of Russia. It is no coincidence that one of the key elements of this assistance is the purchase of Western arms and military equipment.
The West taking measures
France claims to be Armenia's number one military ally. In recent months, the countries have signed a number of agreements on the supply of French arms and military equipment to Armenia. These include air defence systems Mistral and multifunctional radars Ground Master 200. In addition, France already started the deliveries of armoured vehicles Bastion to Armenia.
However, the high cost of French weapons raises the question of Armenia's solvency. Previously, the main supplier of arms was Russia, which did this thanks to the loans issued to Yerevan. Later one some of these loans have been written off, so that Armenia received weapons and military equipment purchased from Russia practically for free. It is clear that France will not give its military products for free. Nevertheless, for the sake of bringing Armenia under its control, the West will undoubtedly find the necessary financial schemes to ensure its militarisation.
Although France positions itself as a vanguard of the West's Armenian endeavours, this process is supported, if not supervised, by the US. This was confirmed by the US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs James O'Brien, who pointed to France's significant contribution to the efforts of Washington and Brussels "on additional measures to ensure Armenia's security".
Obviously, the intention of Western powers to ensure Armenia's security is seriously influenced by the domestic political factor. The Armenian lobby in France has long penetrated into the "brain" of the country's political elite. It has traditionally strong positions in the US, where the Armenian lobby is particularly active in the run-up to and during election campaigns. Washington is entering a new presidential race, one of the apparent manifestations of which is the hunt of the presidential candidates for Armenian votes. Pro-Armenian bias in the South Caucasus policy of the Joe Biden administration is associated with the upcoming presidential elections in the US. Yet geopolitical interest is the key point of American strategy, which to a large extent determines the strategy of the West in general.
Geopolitical factor
The main objective of the US and the Washington-led Western foreign policy in the South Caucasus is to displace Russia's traditional influence in the region in addition to undermining Iran's position and limiting Türkiye's ever-growing role in regional processes. As to Türkiye, they undoubtedly take into account its membership in NATO and allied relations with the US. But this does not diminish Ankara's solidarity with Moscow and Tehran in the sense that the latter, being the major regional players, do not accept the dominance of external centres, particularly the West, in the South Caucasus.
Tehran openly demonstrates its dissatisfaction with the West's ambitious and strategic presence in Armenia, since the consolidation of the positions of Washington and Paris, and thus of NATO, in Armenia clearly threatens Iran's long-term national security interests.
Meanwhile, the "additional measures" mentioned by O'Brien and pretended to "ensure Armenia's security" are aimed at establishing Western control over this country. The Assistant Secretary of State explicitly stated that Washington and Brussels are jointly developing a plan to bring Armenia closer to the transatlantic community.  This is clearly understood in Moscow: hence the statement by the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, that the West is "clinging to Armenia with a beastly grip, trying to tear it away from Russia."
In this case, however, Armenia risks becoming a testing ground for confrontation between the great powers. Many experts predict Syrian or Ukrainian scenarios for the country. But then all power centres should also take into account the position of Azerbaijan, which regards the provision of military aid to Armenia by the West as a threat to its national interests and security too. Therefore, Azerbaijan clearly states that, if necessary, it can always use its right to eliminate any threat posed by Armenia. Including the one that is being created with the assistance of the US and France, providing for the remilitarisation of the country crushed during the 44-day war. Indeed, arms and military equipment supplied to Armenia, which has yet to abandon its anti-Azerbaijani political agenda, automatically become legitimate military targets for Azerbaijan. Thus, Western aid to Armenia, provided to the detriment of Baku's interests, only hinders the peace process between the two countries.
Baku sets priorities
In becoming an arena of confrontation between the West and Russia, Armenia hinders the negotiation process with Azerbaijan in two ways. Firstly, it rejects the Russian negotiating platform. Secondly, it is trying to turn the Western negotiating platform developed through the parallel mediation of the US and the EU, into a tool of pressure on Azerbaijan. As a result, Baku abandoned the Brussels and Washington platforms, which have lost any value for the peace process when the West is engaged in a blatantly anti-Azerbaijani game.
Azerbaijan had to refuse to join the pentagonal meeting in Granada and trilateral talks in Brussels and Washington planned by Western centres. Since both the EU and the US are trying to push provisions infringing on Azerbaijan's sovereignty and aiming to interfere in its internal affairs into the negotiation process to be finalised with a peace treaty between Baku and Yerevan. There are attempts to bring the Nagorno-Karabakh issue, which ceased to exist as a result of the 2020 war, back into the discussion. Moreover, these attempts are taking place amid the rabid anti-Azerbaijani campaign launched by the Western centres and their unjust and fundamentally false accusations against Baku, which has restored its sovereignty over the whole of Garabagh and put an end to the separatist regime as a result of a one-day anti-terrorist operation.
In their pro-Armenian stance, the US and EU move away from the principles of neutrality and impartiality, which deprives the West of any grounds for continuing mediation. However, Yerevan does not seem to have given up its intention to use the Western centres that are eager to mediate to strengthen the Armenian position in the negotiations with Azerbaijan. Armenian pro-government and political expert circles are promoting the idea of the need for guarantors to implement the agreements that can be reached during the negotiation process. But this issue has a flip side: what is the supposed status of guarantors for the Western mediators themselves, who are considered as such by Armenia?
Obviously, becoming guarantors of a peace treaty between Azerbaijan and Armenia means that the West has a serious lever to assert its geopolitical dominance in the South Caucasus. Therefore, the US will continue its attempts to resume the Azerbaijani-Armenian negotiation process under the auspices of Western institutions. This is confirmed by the statements made by the US Secretary of State Anthony Blinken on November 27 to Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
However, Baku has clearly set its priorities: the success of the peace process depends on Armenia's real readiness to make peace with Azerbaijan on the basis of mutual recognition of sovereignty and territorial integrity. This implies, in particular, the de-occupation of eight Azerbaijani villages still under Armenian control. Moreover, the conclusion of a peace agreement is practically unthinkable in a situation where Armenia is obediently playing the role of a tool in the hands of certain global power centres. Especially if this instrument is directed against Azerbaijan. The latter factor leaves Armenia with neither a chance for peace nor even its very existence.