AUDİTORİYANI TƏRBİYƏLƏNDİRMƏK LAZIMDIR
Azərbaycanın və beynəlxalq müsabiqələrin laureatı, Bakı Musiqi Akademiyasının müəllimi Nərgiz Kəngərli musiqi olmasaydı, sadə müəllim və ya aktrisa ola bilərdi. Məhz onun sayəsində biz istedadlı pianoçudan, yaradıcı musiqiçidən və müdrik insandan zövq ala və ona heyran ola bilərik.
- Beynəlxalq müsabiqələrin laureatısınız. Sizcə, musiqiçinin yaradıcılıq tərcümeyi-halında müsabiqələrdə iştirak məcburidirmi? Axı, bu, səviyyə baxımından bərabər olsa da, lakin temperament və fərdilik baxımından tamamilə fərqli ifaçılar arasında rəqabətdir və hər kəs rəqabətin nəzərdə tutduğu böyük stres yükünə tab gətirə bilmir. Beynəlxalq yarışlarda iştirak etmədən uğurlu karyera qurmaq olarmı? Əgər belədirsə, onda gənc musiqiçi özünü necə tanıda bilər?
- Şəxsi təcrübəmdən deyə bilərəm ki, əgər müsabiqə ciddi, beynəlxalq xarakter daşıyırsa, onun müsbət cəhətlərdən biri də öz imkanlarınızı üstələməkdir. Bu, əsas qələbədir. Mənim üçün heç vaxt nəticə, hər hansı mükafat, medal heç vaxt vacib olmayıb. Amma yarışa hazırlıq prosesinin özü ən böyük xoşbəxtlikdir. Musiqiçilər, yəqin ki, mənimlə razılaşacaqlar. Elə an gəlir ki, başa düşürsən: mən bunu edə bilərəm, bacararam! Şüuraltı olsa da, hər bir musiqiçinin qarşısında bir növ maneə var: biz ancaq bu qədər edə bilərik. Amma yarışa hazırlaşarkən birdən anladım ki, daha çox şey edə bilərəm. Bu baxımdan, xüsusilə gənclərin formalaşması dövründə yarışları zəruri hesab edirəm. Ancaq təbii ki, əgər bu yarışlar emosional imkanlar çərçivəsindən kənara çıxmırsa. Çünki uğursuzluqlar psixoloji travmaya səbəb ola və onların həyatlarının qalan hissəsinə təsir edə bilər. Belə olan təqdirdə, yarışlardan imtina etmək daha yaxşıdır. Hər kəs bunun öhdəsindən gələ bilməz, səhnə qorxusu və özünə inamsızlıq görünə bilər. Elə musiqiçilər, istedadlı ifaçılar var ki, prinsipcə müsabiqələrdə iştirak etmirlər, buna ehtiyac olmadığını düşünürlər, ifa edirlər, konsertlər verirlər. Bunların hamısı fərdi çərçivədədir. Bununla belə, musiqiçinin böyük karyera yüksəlişinə töhfə verən müsabiqələrdir və şəxsən mən onlara hazırlıq, böyümə və inkişaf baxımından müsbət münasibət bəsləyirəm. Hesab edirəm ki, müsabiqələr insanı stimullaşdırır. Təəssüf ki, orada da haqsızlıqlar olur. İspaniyada iki turdan ibarət müsabiqədə iştirak etmişdim. 55 pianoçunun iştirak etdiyi birinci turdan sonra növbəti mərhələyə cəmi 5 nəfər keçdi. Daha sonra məlum oldu ki, münsiflərdən biri ümumiyyətlə məni xatırlamırdı. Belə çıxır ki, onu ətrafında baş verənlər maraqlandırmayıb...
- Azərbaycanda ifaçılıq sahəsində nələr baş verir? Konsert həyatının səviyyəsini necə qiymətləndirirsiniz. Yəni ölkədaxili və xaricə qastrol səfərlərini, xarici musiqiçilərlə birgə çıxışları, ictimaiyyətin marağını, zalların doluluğunu necə qiymətləndirirsiniz? Azərbaycanda akademik musiqinin böyük auditoriyası var, yoxsa daha yaxşı ola bilərdi?
- Deməliyəm ki, Azərbaycanda konsert həyatı sadəcə olaraq “qaynayır”. Çoxlu konsertlər keçirilir. Bundan başqa, müxtəlif tədbirlər, elmi-ifaçılıq konfransları da təşkil olunur. Bakı Musiqi Akademiyasının böyük zalında həftədə üç-dörd konsert olur, Filarmoniyada, Kamera və Orqan Musiqisi zalında yaradıcı qruplar davamlı olaraq çıxış edirlər. Bu, bir tərəfdən gənc ifaçıları stimullaşdırır. Şadam ki, “Gənclərə dəstək” layihəsi çərçivəsində çox gənc, istedadlı və çox qabiliyyətli ifaçılara dəstək verilir. “Yeni adlar” layihəsi isə daha yetkin ifaçılara səhnədə, məsələn, Filarmoniyada, simfonik orkestrlə çıxış etmək imkanı verir. Bu o qədər yaxşı və düzgündür ki, bütün bu hadisələri həyata keçirməyə çalışan bütün təşkilatçılara yalnız təşəkkür etmək qalır. Digər ttərəfdən etiraf etməliyəm ki, bir ifaçı kimi böyük işlər görməyə can atıram. Eyni zamanda Heydər Əliyev Sarayının səhnəsində Keyko Matsui kimi estrada pianoçusu da çıxış edib. Belə pianoçular müəllifin mətninə ifadəlilik, üslub, səslə qərq olmur. Yalnız zahiri, səthi təəssürat yaratmağa çalışırlar. Onlar yüngül musiqi ifa edirlər ki, onu piano musiqisi adlandırmağa belə “dilim gəlmir”. Amma bununla ad qazanır və yaxşı qonorar əldə edirlər. Belə konsertlərə getmək istəmirəm və başqalarının onlara getməsi təəssüf doğurur. Bununla tamaşaçılar zövqlərini korlayırlar. Daha sonra musiqinin məhz belə ifa edildiyini düşünürlər. Əslində, bu, belə olmamalıdır! Çünki fortepiano həyat təəssüratını daha dərindən və daha ağıllı şəkildə çatdıra bilir. Bethoven deyirdi ki, musiqi ən böyük fəlsəfədir, başqa fəlsəfələrdən qat-qat dərindir. Fakt budur ki, musiqi nitqi insan nitqinin çatdıra bilmədiyi ən kiçik nüansları, duyğuları çatdırmaq iqtidarındadır. Buna görə də başqa yolla çatdırıla bilinməyən məsələləri çatdırmaq üçün incəsənət mövcuddur. Bu məqama görə məyus oluram. Məsələn, Motsart və Bethoveni dünyada ən yaxşı interpretasiya edənlərdən biri olan, yaponiyalı pianoçu Mitsuko Uçida və ya Marta Arqerix, Qriqori Sokolov, Nikolay Luqanski ölkəmizə gəlsəydi, bəlkə də tələbələrimiz getdikcə daha böyük səylə ifa etməyə başlayardılar. Çünki böyük ustadın konsertindən sonra hiss edirsən ki, mükəmməllikdən uzaqsan və söhbət təkcə texniki tərəflə bağlı deyil. İşə davam etmək istəyi oyanır.
- İndi çoxlu istedadlı gənc pianoçular var, amma Mitsuko Uçidanın adını çəkdiniz... Ötən il, deyəsən, 18 yaşlı, kifayət qədər maraqlı pianoçu olan Lim Yun Çan “Van Klibern” müsabiqəsinin qalibi oldu. Biz hamımız, fikrimcə, Baxı ən yaxşı interpretasiya edən Sokolov kimi mastodonlara öyrəşmişik. Amma gəncləri də dəvət etməliyik. Sizcə belə deyil?
- Musiqiçilər böyük ustadları dinləyəndə təbii ki, onlardan öyrənəcəkləri nəsə olur. Fakt budur ki, ustad musiqiçilər heç bir şübhə etmədən qəbul edilir. Digər tərəfdən gənc və istedadlı ifaçılar yetkin musiqiçilərdən az stimul vermir. Onları dinləmək, inkişaflarını izləmək çox faydalıdır. İstəsək də, istəməsək də istər-istəməz özümüzü gənc ifaçılarla müqayisə edirik, böyük adlarla müqayisə olunmağın mənası yoxdur. Auditoriya da bu mənada öyrənir. Xüsusən də səhnədə yüksək səviyyəli peşəkar varsa. Keyko Matsuini dinlədiyiniz zaman onu heç kim ilə müqayisə edə bilməzsiniz, çünki onun etdiklərini hətta 10-cu sinif şagirdi də edə bilər. Amma gənc Lim Yun Çanın ifaları çox dəyərlidir.
- Konsertlərlə yanaşı, həm də dərs deyirsiniz, yəni həmişə musiqi klassiklərinin əhatəsindəsiniz. Bəs boş vaxtlarınızda nə dinləyirsiniz? Klassizm, romantizm və ya impressionizmdən sonra sizə hansı musiqi üslubları yaxındır?
- Klassik musiqiyə çox nadir hallarda qulaq asıram. Dərslərim və öz fəaliyyətimdən başqa, onunla praktiki olaraq heç bir əlaqəm yoxdur. Mən xüsusilə fortepiano musiqisinə qulaq asmağı sevmirəm. Paradoks budur ki, pianoçuların səs yazılarına qulaq asmıram. Onları konsertlərdə və simfonik orkestrlərlə böyük məmnuniyyətlə dinləyirəm. Belə bir hiss var ki, səs yazılarında klassik musiqi bir növ ölü musiqidir. Rep, Azərbaycan, Amerika, Fransa musiqilərini dinləyirəm. Məsələn, Eminemi çox sevirəm. Mən roku da sevirəm, “hard” roku deyil, klassiki. Məsələn, “Queen”, “Linkin Park” kimi qrupları... Pop musiqiyə gəlincə, Maykl Ceksonun bütün mahnılarını, cazı, Nina Simoneni sevirəm. Bilirsiniz, bu işlə dərindən məşğul olanda, kənardan klassik musiqiçilərə qulaq asıb, sadəcə olaraq zövq almaq mümkün deyil, çünki eşitdiklərini təhlil etməyə başlayırsan. Yəni istirahət etmək əvəzinə daha çox işləyirsən.
- Məncə, klassik incəsənətin - musiqi və ya rəssamlıq, ədəbiyyat və ya teatra aid olan böyük əsərləri insanın həyatında müalicəvi rol oynayır. Bunlar insanı təmizləyir, sağaldır, hətta xilas edir. Bu fikirlə razısınızmı?
- Çətin sualdır. Təbii ki, böyük musiqi ifa edən ifaçı ondan qidalanır, harmoniyaya, duyğulara, fəlsəfəyə qərq olur, ruhu təmizlənir, belə deyək, sağalır. Düzdür, bu mənada müəllifin özünün əsərə qoyduğu fikir mühüm rol oynayır və o, heç də həmişə “müalicəvi” və müsbət olmur. Klassik musiqinin əksəriyyətində müəyyən bir əsəb, ümumi desək, konkret olaraq - daxili konflikt, qarşıdurma, dram var və bu, dövrdən və üslubdan asılı deyil. Çatdırmalı olduğumuz əsas fikir, bu əsəb bizim yaradıcı vəzifəmizdir. Bethovenin “Appassionata” əsəri üzərində işləmək mənim üçün tamamilə kabus idi. Mürəkkəblik mənasında yox, çox monumental, daxildə mürəkkəb və forma baxımından ideal olduğuna görə... Bu sonata ilə “xəstələndim”, başqa heç nə ifa edə, həm də səhnəyə çıxara bilmədim. Bu, düz dörd il davam etdi. Qeyri-müəyyənlik hissi var idi, sanki bir şey səhv idi. Biz ifa etdiklərimizdən elə “xəstələnirik” ki, real dünya bizə qeyri-real görünür. Yalnız etdiyiniz şey orijinal görünür. Bunun nə dərəcədə düzgün olduğunu bilmirəm, yaxşı və ya pis, amma mən heç vaxt bundan fərqli olmamışam.
- Sizcə dahilər doğulur, yoxsa insanlar dahiyə çevrilirlər? Dahi nədir? İndiyə qədər təriflərin heç biri dahi təbiətini izah etməyib.
- İstedad özünü təkmilləşdirməyə, biliyə olan coşqun həvəsdir. Yaradıcılığa ehtiyacdır. “Başa düşməyənə qədər sakitləşməyəcəyəm” deməkdir. Bu, çox çətin axtarış prosesidir. Söhbət texniki mükəmməllikdən, gözəl melodik səsdən getmir. Bir dəfə mənə dedilər ki, bacarıqlı pianoçu bir not, lakin istedadlı pianoçu onun səsinin yüzlərlə variantını eşidir. İstedadlı insanın ifası şüurlu icrası, fərdiliyi və inandırıcılığı ilə seçilir. O, təkcə nə ifa etdiyini deyil, həm də niyə və hansı kontekstdə ifa etdiyini başa düşür. Onu da əlavə edərdim ki, dahilik nəhəng işə can atmaqdır.
- Bir məşhur filmin qəhrəmanı hiddətlənərək söyləyib ki, dünyada müharibələr gedir, insanlar ölür, bəziləri isə heç nə olmamış kimi musiqi ifa edirlər. Sizcə, incəsənətlə məşğul olmağı qeyri-ciddi, əlavə bir şey, sadəcə əyləncə kimi xarakterizə etmək olarmı? İncəsənətin, xüsusən də musiqinin məqsədi nədir?
- İkinci Qarabağ başlayanda məni belə bir sual çox düşündürürdü: kimsə soyuqda, çətin şəraitdə həyatını riskə atır, mən isə burada oturmuşam, ifa edir, dərs deyirəm. Bu, necə olur? Əslində, mən yaxşı atıcıyam. Buna görə də məndə könüllü olaraq müharibəyə getmək və bir Azərbaycan vətəndaşı kimi Vətənimi müdafiə etmək arzusu var idi. Amma məni müharibəyə yaxın belə buraxmadılar. Sonra anladım ki, Vətənimizin hər bir vətəndaşı məşğul olduğu işdə, öz yerində faydalı olmalıdır. Həkim, müəllim və ya alim olmağın fərqi yoxdur. Əgər işini vicdanla, tam fədakarlıqla yerinə yetirirsənsə, demək, cəbhədəki əsgərdən çox da fərqlənmirsən. Mən dərs deyirəm və tələbələrim peşə fəaliyyətlərində tamamilə məndən, işimə nə dərəcədə vicdanla yanaşacağımdan asılıdır. Rutin olmasına baxmayaraq, eyni şeyi gündən-günə təkrarlamaq məcburiyyətindəsən, həm də zəhmətinin bəhrəsini görmək xoşbəxtlikdir. Məncə, bu, dəyərli işdir. Ən əsası odur ki, biz Vətənimizə xidmət edək, əlimizdən gələni ən yaxşı şəkildə yerinə yetirək. Fikir versəniz, incəsənətin inkişafı heç vaxt dayanmayıb: nə müharibələr, nə də digər kataklizmlər zamanı. Əksinə, incəsənət bəşər tarixində baş verən hər şeyi əks etdirir. Biz incəsənətə xidmət edirik, amma o da bizə xidmət edir. Bayaq verdiyiniz suala cavab olaraq deyərdim ki, bunun müalicəvi effekti ondadır ki, incəsənət bizə xoşbəxtlik hissi verir.
- Müasir eksperimental musiqiyə münasibətiniz necədir?
- Müxtəlif. Bununla bağlı bəzi şeyləri bəyənir, amma digərlərini qəti şəkildə qəbul etmirəm. Bəyəndiyim və həqiqətən ifa etmək istədiyim əsərə misal olaraq Stiv Reyxin “Piano Phase”ni göstərə bilərəm. ABŞ-nin minimalist bəstəkarı olan S.Reyx incəsənətdə minimalizmin ən parlaq nümayəndələrindən biridir. Bu heyrətamiz və çox mürəkkəb bir əsərdir. Amma buna dair narazı olduğum məqamlar da var. Lakin bu musiqinin tamaşaçı auditoriyası olduğunu da inkar etmək olmaz. Məsələn, Con Keycin “4.33” pyesi. Musiqiçi səhnəyə çıxıb sadəcə oturur, tamaşaçılar isə sükuta qulaq asır. Bəli, bu, bir növ sosial eksperimentdir, amma musiqi deyil.
- Musiqi olmasaydı... Həyatınızı musiqisiz inkişaf etdirməyin üç variantı haqqında danışardınız.
- Bu sualı özümə dəfələrlə vermişəm. Lakin həyatımı musiqisiz təsəvvür edə bilmirəm. Çətindir. Prinsipcə, mən gildən nəsə hazırlamaq, epoksi qatranından zərgərlik məmulatları düzəltməyi, ümumiyyətlə, çox şeyləri etməyi xoşlayıram. Amma həyatın mənası özünü mümkün qədər parlaq ifadə etmək, təbiətin verdiyi imkanlardan istifadə etmək, enerjini verməkdir. Yəni, yaxşı və lazımlı bir şey etdiyinizdən məmnunluq, xoşbəxtlikdir. Əlbəttə ki, bununla bağlı fərziyyələr irəli sürmək olar... Mənə elə gəlir ki, snayper ola bilərdim, çünki yaxşı atıcıyam. Ya sadə müəllim, ya da aktrisa. Amma nə etsəm də, mütləq insanları arxamca aparardım, bu, mənim təbiətimdir.

WE MUST EDUCATE THE AUDIENCE
Nargiz Kangarli is a laureate of national and international competitions. She is a teacher at the Baku Music Academy, who could have been an actress. But thanks to music, we can enjoy and admire a talented pianist, a thoughtful musician and simply a wise person generously gifted by the Almighty.
"You are a laureate of international competitions. Do you think that participation in competitions is a must for a musician? After all, it is the competitions among performers who are perhaps equal professionally, but completely different in temperament and individuality that determine their threshold limit to endure such stressful events. Is it possible to build a successful career without participating in international competitions? If yes, then how can young musicians show their skills at them?"
"I know from my own personal experience that preparation for a serious, international competition means going beyond one's abilities, which is a positive moment. This is the main victory. The result, or awards, medals and prizes received at competitions have never been important for me. The greatest joy and happiness lies in the process of preparing for the competition. Musicians will probably agree with me. There comes a moment when you realise that you can do it. Every musician, albeit subconsciously, has a certain limit of abilities beyond which he dare not to go. But in the course of preparing for the competition, I suddenly realise that I can do more. So I think competitions are simply necessary, especially for the youth. But, of course, if it goes beyond emotional capabilities, which can causes psychological trauma affecting the rest of life, it is better to give up. Not everyone can cope with performance anxiety, lack of self-confidence. There are musicians, talented performers who do not take part in competitions just because they think they don't need it. They give concerts only. It's all individual. However, it is competitions that contribute to a musician's career growth, and I personally think of them positively, as a valuable means of training, growth and development. It is very stimulating. Unfortunately, there are some injustices. I remember the competition in Spain, which consisted of two rounds. After the first round attended by 55 pianists, only five of them made to the second one. It suddenly turned out that one of the jury members didn't remember me, meaning that he had no interest in what was going on..."
"What is the situation with performing arts in Azerbaijan? How do you find the level of concert life, including the local and foreign tours, joint performances with foreign musicians, public interest, audiences? Does academic music in Azerbaijan have a large audience? Could it have been better?"
"Concert life in Azerbaijan is quite intense. There are a lot of concerts. Plus, there are also various events and scientific-performance conferences. There are three or four concerts a week in the large hall of the Baku Music Academy, the Philharmonic Hall, the Chamber and Organ Music Hall. This also stimulates the young generation of performers. I am glad that the Gənclərə Dəstək project supports very young, talented and gifted performers. Yeni Adlar gives more mature performers an opportunity to perform on the philharmonic stage with a symphony orchestra. This is so great. We can only thank all the organisers who try to make all these events a reality. On the other hand, as a performer, I feel a growing desire for more. We have pop pianists such as Keiko Matsui performing on the stage of the Heydar Aliyev Palace. They do not try to impress the audience with their deep knowledge of the composition, expressiveness, stylistics, and sound production, but give an external, superficial impression. They perform light music, which is not even piano music, thus becoming famous and receiving good fees. There is no intention to go to such concerts, and it is a pity that others go to them. This only spoils the taste of the audience, thinking that this is the way it should be. In fact, it shouldn't be like that! Because the piano can convey a much deeper and more intelligent impression of life. Beethoven said that music is the greatest philosophy, much deeper than any other philosophy. The language of music can convey the smallest nuances, emotions that human speech cannot. That's why art exists—to convey what cannot be conveyed otherwise. That's why it's a shame. If Mitsuko Uchida, a Japanese pianist, one of the world's best interpreters of Mozart and Beethoven, or Martha Argerich, Grigory Sokolov, Nikolai Lugansky visited us, then maybe our students would study more diligently. Because after a concert of a great master, one feels that sense of own imperfection. It is not about techniques, rather waking up with the desire to work further."
"There are many talented young pianists now. You mentioned Mitsuko Uchida... Last year, 18-year-old Lim Yoon Chan won became a winner of the Van Clyburn Competition. He is quite an interesting pianist. We're all used to giants like Sokolov, who is an outstanding performer of Bach, but you have to invite young people too. Don't you think so?"
"Musicians can always learn something new by listening to big masters. The thing is we accept revered musicians wholeheartedly, without question. But young and talented performers are just as stimulating as mature ones. Listening to them, watching them develop is very rewarding. Whether we like it or not, we have to compare ourselves with young performers, there's no point in looking up to big names. This helps to educate the audience as well, especially if there is a high-level professional on stage. But listening to Keiko Matsui leaves no room for comparison, because what she does can be done by a 10th grade student. What young Lim Yoon Chan does is worth a lot."
"Apart from concerts, you also teach. So you are surrounded by classical music all the time. What do you listen to in your spare time? What styles of music are close to your soul? Classical, romanticism or impressionism?"
"I very rarely listen to classical music. Apart from lessons and my own classes, I have very little contact with it. I especially don't like to listen to piano music, hence the paradox - I don't listen to pianists in recordings. At concerts, with a symphony orchestra, I listen with pleasure. I feel that the classical music in recordings is some kind of dead. I listen to Azerbaijani, American, and French rap. I love Eminem's performances. I also love classical rock, like that of the Queen, Linkin Park... Pop music, all of Michael Jackson's works, jazz, Nina Simone. You see, when you're deep into it, when you listen to classical musicians from the outside, you can't just enjoy it anymore, you start analysing what you hear. And instead of relaxing, you work even harder."
"I think great works of classical music or painting, literature or theatre can also heal us. They purify, even save our bodies and souls. Do you agree with this idea?"
"It's a difficult question. Of course, a musician performing great music is immersing himself in harmony, emotions, philosophy, cleaning his soul, sort of recovering, if I may put it this way. It is true that author's thoughts put into an artistic composition plays a role, but it is not always therapeutic, positive. In general, in most classical music, there is a certain nerve, backbone based on an internal conflict, confrontation, drama. It does not depend on the era or style. This nerve, the main idea that we have to convey, is our creative mission. For me, working on Beethoven's Appassionata was an absolute nightmare. Not in terms of complexity, but because it is so monumental, complex inside and perfect in form... I fell ill with that sonata, I couldn't play anything else, but I couldn't bring it on stage either. And it lasted for four years. There was a feeling of insecurity, as if something was wrong. We are sick of what we perform, so much so that the real world doesn't seem real to us. And the only thing that feels real is what we're doing. I don't know if that's right, good or bad, but it's never happened to me otherwise ."
"Do you think geniuses are born or become geniuses? So far none of the definitions has explained the nature of genius."
"Talent is a thirst for self-improvement and cognition. The need to create. I won't rest until I understand. It's an agonising process of search. It's not about technical perfection, beautiful vocals, not at all. Someone once told me that a skilful pianist hears a single note, but a talented one hears hundreds of variations of that one sound. A talented person's performance is characterised by consciousness, individuality and conviction. Not only does he understand what he is playing, but why and in what context. I would also add that genius is an aspiration for colossal labour."
"One of the movie characters complains about some people making music during wars, ignoring the deaths of people, as if nothing is happening. Do you think art is something we should consider frivolous, a superstructure, entertainment? What is the purpose of art, especially music?"
"During the Second Garabagh War, the question that was bothering me was whether I was doing the right thing sitting here, studying, teaching, while the guys were freezing in the cold, risking their lives in difficult military conditions. How come? Actually, I am a very good shooter, so I wanted to volunteer for the war and, as a citizen of Azerbaijan, to defend my homeland. But they wouldn't let me even close. Then I realised that every citizen of Azerbaijan, be it a doctor, a teacher or a scientist, would be more useful and effective where he works. Such people, doing their job honestly, with full commitment and responsibility, are not much different from a soldier at the frontline. I teach, and my students completely depend on me in their professional life, on how conscientious I am with regards to my work. It is a pure moment of joy to see the fruits of my labour, even though we have to repeat the same thing every day. I think it is a worthy effort. The most important thing is that we serve our Motherland, we do what we can do best where we are. In fact, the development of art has never stopped - neither during wars, nor during other cataclysms. On the contrary, it has reflected everything that has happened in the history of mankind. We serve art, but art does also serve us. To answer your previous question, I'd say that the therapeutic effect of art is its giving us a sense of happiness."
"What do you think about contemporary experimental music?"
"It depends… There are compositions that I like and some that I absolutely hate. For example, I would really like to perform Piano Phase by Steve Reich, an American minimalist composer, one of the brightest representatives of minimalism in art. It's an amazing and very challenging piece. But there are some things I don't agree with. However, this music has its own audience. For example, John Cage's 4' 33", where the performer comes on stage, sits there absolutely still and the audience listens in silence. It's a sort of social experiment, but not music."
"What would be the three options for your life without music?"
"I've asked myself this question many times, but I can't imagine my life without music. It's hard. I like modelling with clay, making jewellery with epoxy resin. In general, I like a lot of things. But the meaning of life is to show oneself as brightly as possible, to use the opportunities given by nature, to use your energy. Hence the satisfaction, happiness that you are doing something good and necessary. You can speculate, of course... I think I could be a sniper, because I am shoot well. Or a teacher, or an actress. But whatever I do, I would definitely lead the people, that's in my character."