2023-cü İL UĞURLU İL KİMİ
2023-cü il Azərbaycan idmanı üçün uğurlu oldu. Ölkəmiz dünya və Avropa çempionatlarına ev sahibliyi etdi, Azərbaycan idmançıları əksər yarışlarda ölkənin idman imicini layiqincə qorudular. Ötən il beynəlxalq idman yarışlarında bizim oğlanların qazandıqları əsas nailiyyətləri xatırlatmaq istərdim.
Güləş. Ən güclülər
Azərbaycan güləşçiləri növbəti dəfə ən güclülər sırasında olduğunu təsdiqlədilər. Pəhləvanlar ümumilikdə il ərzində iştirak etdikləri dünya və Avropa çempionatında 76 medal qazandılar. Avropa çempionatlarında 12 qızıl, 13 gümüş və 20 bürünc medal əldə olundu. Dünya çempionatlarında isə 6 qızıl, 11 gümüş və 14 bürünc medal güləşçilərin aktivinə yazıldı.
Komanda hesabında ən yüksək nəticə yunan-Roma güləşi üzrə millimizin güləş tariximizdə ilk dəfə dünya çempionu olmasıdır. 16-24 sentyabrda Belqradda baş tutan yarışda pəhləvanlarımız planetin ən güclü komandası kimi tarixə düşdü. 2023-cü ildə güləşçilər Paris Yay Olimpiadasına 3 lisenziya əldə etməklə diqqəti cəlb etdi. Lisenziya sayını artırmaq üçün pəhləvanların cəmi 5 ay vaxtı qalır.
Bacarıqlı şahmatçılar
Şahmatda da uğurlar az olmadı. Qadın şahmatçılardan ibarət Azərbaycan millisi Avropa çempionatında ilk dəfə gümüş medal əldə etdi. Nicat Abasov Bakıda keçirilən Dünya Kubokunda yarımfinala qədər irəliləməklə diqqətə səbəb oldu. Ayan Allahverdiyeva 18 yaşlılar arasında dünya çempionatında qızıl medala layiq görüldü. Gövhər Beydullayeva və Məhəmməd Muradlı 20 yaşlıların yarışında müvafiq olaraq rapid və blitsdə dünya çempionu oldu. G.Beydullayeva həm də blitsdə üçüncü yeri tutdu. Səadət Bəşirli, Xəzər Babazadə, Read Səmədov, Mehriban Əhmədli, Məhəmməd Kazımzadə, Xaqan Əhməd, Rüstəm Rüstəmov, Ayan Allahverdiyeva, Məhəmməd Muradlı yeniyetmələr arasında dünya və Avropa birinciliklərində medal qazanmaqla ilin ən yaxşıları sırasına düşdülər.
Cüdoda uğurlar
Azərbaycan cüdoçuları 2023-cü ildə müxtəlif nüfuzlu yarışlarda tarixi və ilk qələbələrini qazandılar. Azərbaycanın yeniyetmələrdən ibarət cüdo üzrə yığma komandası Avropa Gənclərin Olimpiya Festivalında, Avropa və Dünya çempionatında və digər mötəbər yarışlarda uğurlu nəticə əldə edərək, ilin ən güclü yeniyetmə cüdo komandası statusunu möhkəmləndirdilər. Azərbaycanın yeniyetmə cüdo yığması il ərzində 103 medal qazandı. Bu medalların 37-i qızıl, 22-i gümüş və 44-ü bürüncdür.
Cüdoçularımız Avropa Gənclər Olimpiya Festivalında (EYOF) fərdi yarışlarda, ümumi medal sıralamasında həm medalların əyarına, həm də sayına görə birincilik əldə etdi. Qızlardan ibarət milli yığmamız tarixində ilk dəfə EYOF-da medal sıralamasında medal əyarına görə birinci oldu. Bu, həm də qızlar arasında mötəbər yarışlarda əldə etdiyimiz ilk yüksək nəticə idi.
Azərbaycanın yeniyetmələrdən ibarət cüdo üzrə milli yığma komandası iyunun 22-24-də Portuqaliyanın Odivelas şəhərində keçirilən Avropa çempionatında tarixi nəticə əldə edərək 6 qızıl və 3 bürünc medal olmaqla 9 medal qazandı. Bu, Azərbaycan milli yığmasının indiyə qədər iştirak etdiyi bütün Avropa çempionatlarında medalların sayına və  əyarına görə əldə etdiyi ən yaxşı nəticədir.
Xorvatiyanın paytaxtı Zaqreb şəhərində keçirilən yeniyetmələr arasında Dünya çempionatında Azərbaycanın yeniyetmələrdən ibarət milli komandası son onillikdə ilk dəfə qızıl medal əldə etdi.
Nihad Məmişov (50 kq) və Xədicə Qədəşova (52 kq) bütün rəqiblərinə qalib gələrək fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdılar. Bununla X.Qədəşova Azərbaycan cüdo tarixində ilk qadın dünya çempionu oldu.
Bundan başqa, Portuqaliyanın Odivelas şəhərində keçirilən cüdo üzrə gənclər arasında dünya çempionatında -73 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan cüdoçumuz Vüsal Qələndərzadə yarışın qızıl medalına sahib oldu. Bu qələbə ölkəmiz üçün son 5 ildə gənclər arasında keçirilən dünya çempionatında qazanılan ilk qızıl medal olaraq tarixə düşdü.
Fransanın Monpelye şəhərində keçirilən böyüklər arasında Avropa çempionatında Azərbaycan cüdoçuları 2 qızıl medal qazanıb. -73 kq çəkidə Hidayət Heydərov və -100 kq çəkidə Zelim Kotsoyev qızıl medal əldə edərək Fransada iki dəfə Azərbaycanın dövlət himninin səsləndirdilər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan cüdoçuları il ərzində bütün yaş qrupları üzrə fərdi və komandalar arasında keçirilən beynəlxalq yarışlarda ümumilikdə 237 medal əldə etdi. Bu medallardan 74-ü qızıl, 53-ü gümüş və 110-u bürünc oldu.
Gimnastikada rekord
2023-cü ili Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) üçün daha bir tarixi nailiyyətlər ili adlandırmaq olar. Bu il həm ölkəmizdə keçirilən gimnastika yarışları, həm də gimnastlarımızın uğurları ilə zəngin bir il kimi yadda qaldı.
Bakıda keçirilən ən mötəbər idman tədbiri bədii gimnastika üzrə 39-cu Avropa çempionatı olub. 38 ölkədən 315 idmançının iştirak etdiyi beş gün ərzində Azərbaycan idmançıları 5 medal (1 qızıl, 4 bürünc) qazandılar. Böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandası Azərbaycan gimnastika tarixində ilk dəfə Avropa çempionatının qızıl medalını qazandı. Daha bir medal sevincini bizə fərdi gimnast Zöhrə Ağamirova yaşatdı. Təcrübəli gimnast Bakı gimnastika məktəbinin yetirməsi olaraq Avropa çempionatında medal qazanan ilk azərbaycanlı gimnast kimi adını tarixə yazdırdı. Bununla yanaşı, Zöhrə Ağamirova Valensiyada (İspaniya) keçirilən 40-cı dünya çempionatında fərdi proqramda çoxnövçülükdə 12-ci yeri tutaraq 2024-cü ildə Parisdə keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazandı.
İdmançıların uğurlarından danışarkən, gənc gimnastları da xüsusilə qeyd etmək lazımdır. Çempionatda  gənclərdən ibarət qrup komandası 2 bürünc medala sahib çıxdı. Gimnastlar bu nəticə ilə həm də ilk dəfə olaraq qitə çempionatında iki çıxış proqramında medal qazanmağa müvəffəq olan komanda kimi tarixi uğur əldə etdilər.
2023-cü ilin oktyabr ayı da gimnastikamız üçün əlamətdar oldu. Bolqarıstanın Varna şəhərində akrobatika gimnastikası üzrə keçirilən 31-ci Avropa çempionatında təmsilçilərimiz rekord nəticəyə - 7 qızıl, 2 gümüş medala sahib çıxdılar. Azərbaycan gimnastika tarixində ilk dəfə qarışıq və kişi cütlüyü proqramında idmançılarımız böyüklər arasında Avropa çempionu titulunu qazanmağa nail oldular. Bu yarışda gənc idmançılar da məharətli və özünəinamlı çıxışları ilə öz sözlərini deməyi bacardılar.
Ötən ilin noyabrında da gimnastlar uğurlu çıxışlarını davam etdirdilər. Böyük Britaniyanın Birminqem şəhərində keçirilən batut gimnastikası və tamblinq üzrə 37-ci dünya çempionatında Mixail Malkin gimnastika tariximizdə ilk dəfə tamblinq üzrə qızıl medal qazandı. İdmançı komanda yoldaşları Tofiq Əliyev, Adil Hacızadə, Elnur Məmmədovla birgə komanda hesabında da birinci olaraq, özü üçün ikiqat dünya çempionu titulunu rəsmiləşdirdi. Bu uğur millinin Azərbaycan gimnastikası tarixində tamblinq üzrə ilk dəfə komanda hesabında qazandığı qızıl medal oldu.
Futbolda mənfi və müsbət məqamlar
Futbolda milli komanda növbəti dəfə ümidləri doğrultmadı. AFFA italyan baş məşqçi Canni De Byazinin işindən razı olmadığını əsas gətirərək müqaviləni artırmadı.
Ağdamın “Qarabağ” klubu Avropada yeni tarix yazdı. Avropa Liqasında qrupa vəsiqə qazanan Qurban Qurbanovun komandası ilk dəfə 116 finalda oynamaq imkanı əldə etdi.
Ən yaxşıların yaxşısı
Gənclər və İdman nazirliyi 2023-cü ili idmançılarımız üçün uğurlu il hesab edir. Ənənəyə uyğun olaraq AGİN ilin ən yaxşılarının adlarını açıqladı. Bədii gimnast Zöhrə Ağamirova ilin ən yaxşı qadın, cüdoçu Hidayət Heydərov isə ən yaxşı kişi idmançısı adına layiq görüldü. Futbol üzrə Azərbaycan çempionu “Qarabağ” ilin ən yaxşı komandası elan olundü. 2023-cü ilin ən yaxşı məşqçisi isə “Qarabağ”ı çalışdıran Qurban Qurbanov seçildi. İlin federasiyası kimi Azərbaycan Gimnastika Federasiyası elan edildi.

Ушедший год азербайджанского спорта запомнился славными достижениями
2023 год стал успешным для отечественного спорта. Азербайджан принимал чемпионаты мира и Европы, а его спортсмены достойно защищали спортивный имидж страны на различных соревнованиях. Хотелось бы напомнить о главных достижениях наших ребят на международных спортивных форумах в прошедшем году.
Борьба. Сильнейшие
Азербайджанские борцы в очередной раз подтвердили, что являются одними из сильнейших. В общей сложности пехлеваны в течение года выиграли 76 медалей на чемпионатах мира и Европы. На ЧЕ завоевано 12 золотых, 13 серебряных и 20 бронзовых медалей. А на ЧМ в активе борцов 6 золотых, 11 серебряных и 14 бронзовых наград.
Наивысшим результатом в командном зачете стала победа сборной по греко-римской борьбе на чемпионате мира - впервые в истории. На соревнованиях, проходивших в Белграде с 16 по 24 сентября, азербайджанские атлеты отметились как сильнейшая команда планеты.  В 2023 году борцы  получили 3 лицензии на летние Олимпийские игры в Париже. У них есть еще пять месяцев, чтобы увеличить это количество.
Умелые шахматы
Немало успехов и в шахматах. Сборная по шахматам среди женщин впервые завоевала серебряную медаль чемпионата Европы. На Кубке мира в Баку привлек к себе внимание Ниджат Абасов, который дошел до полуфинала. Аян Аллахвердиева завоевала золотую медаль на ЧМ среди 18-летних. Гевхар Бейдуллаева и Мухаммед Мурадлы стали чемпионами мира соответственно по рапиду и блицу среди 20-летних. Бейдуллаева также заняла и третье место в блице.
А Саадат Баширли, Хазар Бабазаде, Риад Самедов, Мехрибан Ахмедли, Мухаммед Казымзаде, Хаган Ахмед, Рустам Рустамов, Аян Аллахвердиева и Мухаммед Мурадлы вошли в число лучших, завоевав медали на первенствах мира и Европы среди юниоров.
Успешное дзюдо
В 2023 году азербайджанские дзюдоисты одержали исторические и первые победы на различных престижных соревнованиях. Так, юношеская сборная, добившись хороших результатов на Европейском юношеском олимпийском фестивале (EYOF), чемпионатах Европы и мира, а также на других престижных соревнованиях, закрепила за собой статус сильнейшей юниорской дзюдо-команды года. Были завоеваны 103 медали - 37 золотых, 22 серебряные и 44 бронзовые.
На Европейском юношеском олимпийском фестивале наши дзюдоисты заняли лидирующие места в индивидуальных соревнованиях, а также в общем зачете как по количеству медалей, так и их пробам. Впервые в истории женская национальная сборная заняла первое место в медальном зачете на EYOF.
Сборная Азербайджана по дзюдо среди юниоров на чемпионате Европы, проходившем 22-24 июня в португальском городе Одивелаш, также добилась исторического результата, завоевав 9 медалей, в том числе 6 золотых и 3 бронзовые. Это лучший результат национальной сборной по количеству и качеству медалей на всех чемпионатах Европы, в которых она участвовала до сих пор.
На чемпионате мира среди юниоров, проходившем в хорватском Загребе, юношеская сборная Азербайджана впервые за последнее десятилетие завоевала золотую медаль.
Нихад Мамишов (50 кг) и Хадиджа Гадашова (52 кг) победили всех своих соперников и поднялись на высшую ступень пьедестала почета.  Таким образом, Хадиджа Гадашова стала первой женщиной - чемпионкой мира в истории азербайджанского дзюдо.
Помимо этого дзюдоист Вусал Гяляндярзаде (73 кг) завоевал золотую медаль молодежного чемпионата мира по дзюдо в Одивелаше. Это первое за последние 5 лет «золото»,  завоеванное на чемпионате мира среди молодежи.
На чемпионате Европы среди взрослых во французском Монпелье азербайджанские дзюдоисты смогли взять две золотые медали. Отличились Хидаят Гейдаров (73 кг) и Зелим Коцоев (100 кг). В целом же за прошедший год азербайджанские дзюдоисты завоевали 237 медалей на индивидуальных и командных международных соревнованиях во всех возрастных группах. 74 из них - золотые, 53 - серебряные и 110 - бронзовые.
Рекордная гимнастика
2023 год можно назвать еще одним годом исторических достижений для Федерации гимнастики Азербайджана. Он запомнился как богатый на соревнования, которые проводились в Азербайджане, а также успехами наших граций.
Самым престижным спортивным мероприятием в Баку стал 39-й чемпионат Европы по художественной гимнастике. За пять дней соревнований с участием 315 спортсменов из 38 стран азербайджанские атлеты завоевали 5 медалей (1 «золото», 4 «бронзы»). Команда по групповым упражнениям, состоящая из взрослых, впервые в отечественной гимнастике завоевала золотую медаль чемпионата Европы. Еще одну медальную радость нам подарила Зохра Агамирова. Она стала первой азербайджанской спортсменкой, завоевавшей медаль на чемпионате Европы как воспитанница Бакинской школы гимнастики. Наряду с этим Зохра Агамирова в индивидуальной программе на 40-м чемпионате мира в Валенсии (Испания) заняла 12-е место в многоборье и получила лицензию на летние Олимпийские игры 2024 года в Париже.
Говоря об успехах спортсменов, следует особо отметить юных гимнасток. На бакинском чемпионате Европы по художественной гимнастике молодежная сборная завоевала 2 бронзовые медали. Впервые на чемпионате континента удалось завоевать медали сразу в двух программах.
Октябрь также стал знаменательным для нашей гимнастики. На 31-м чемпионате Европы по акробатической гимнастике в болгарской Варне азербайджанские представители добились рекордного результата - 7 золотых, 2 серебряные медали. Впервые в истории азербайджанской гимнастики в смешанной и мужской парной программе нашим спортсменам удалось завоевать титул чемпионов Европы среди взрослых. В этом соревновании юные спортсмены тоже смогли сказать свое слово умелыми и уверенными выступлениями. В ноябре успешные выступления азербайджанских спортсменов продолжились. На 37-м чемпионате мира по батутной гимнастике и тамблингу в Бирмингеме Михаил Малкин завоевал золотую медаль по тамблингу. Вместе с товарищами по команде Тофиком Алиевым, Адилем Гаджизаде, Эльнуром Мамедовым спортсмен первым в командном зачете оформил для себя титул двукратного чемпиона мира. Это наша первая золотая медаль в командном зачете по тамблингу.
Минусы и плюсы футбола
Сборная Азербайджана по футболу в очередной раз показала свою несостоятельность. Ассоциация футбольных федераций Азербайджана, будучи недовольна работой итальянского главного тренера Джанни Де Бьязи, не стала продлевать с ним контракт.
Вместе с тем агдамский клуб «Карабах» «написал новую историю» отечественного футбола в Европе. Команда Гурбана Гурбанова получила путевку в Лигу Европы и впервые сыграет в 1/16 финала.
Лучшие из лучших
Министерство молодежи и спорта Азербайджана считает 2023 год успешным для отечественных спортсменов. В соответствии с традицией министерство объявило имена лучших атлетов.  Гимнастка Зохра Агамирова объявлена «Лучшей спортсменкой года», а дзюдоист Хидаят Гейдаров - «Лучшим спортсменом года». Чемпион Азербайджана по футболу - клуб «Карабах» признан «Лучшей командой года». «Лучшим тренером года» был выбран Гурбан Гурбанов, тренирующий «Карабах». А «Лучшей спортивной федерацией года» объявлена Федерация гимнастики Азербайджана.