2023-cü İL UĞURLU İL KİMİ
2023-cü il Azərbaycan idmanı üçün uğurlu oldu. Ölkəmiz dünya və Avropa çempionatlarına ev sahibliyi etdi, Azərbaycan idmançıları əksər yarışlarda ölkənin idman imicini layiqincə qorudular. Ötən il beynəlxalq idman yarışlarında bizim oğlanların qazandıqları əsas nailiyyətləri xatırlatmaq istərdim.
Güləş. Ən güclülər
Azərbaycan güləşçiləri növbəti dəfə ən güclülər sırasında olduğunu təsdiqlədilər. Pəhləvanlar ümumilikdə il ərzində iştirak etdikləri dünya və Avropa çempionatında 76 medal qazandılar. Avropa çempionatlarında 12 qızıl, 13 gümüş və 20 bürünc medal əldə olundu. Dünya çempionatlarında isə 6 qızıl, 11 gümüş və 14 bürünc medal güləşçilərin aktivinə yazıldı.
Komanda hesabında ən yüksək nəticə yunan-Roma güləşi üzrə millimizin güləş tariximizdə ilk dəfə dünya çempionu olmasıdır. 16-24 sentyabrda Belqradda baş tutan yarışda pəhləvanlarımız planetin ən güclü komandası kimi tarixə düşdü. 2023-cü ildə güləşçilər Paris Yay Olimpiadasına 3 lisenziya əldə etməklə diqqəti cəlb etdi. Lisenziya sayını artırmaq üçün pəhləvanların cəmi 5 ay vaxtı qalır.
Bacarıqlı şahmatçılar
Şahmatda da uğurlar az olmadı. Qadın şahmatçılardan ibarət Azərbaycan millisi Avropa çempionatında ilk dəfə gümüş medal əldə etdi. Nicat Abasov Bakıda keçirilən Dünya Kubokunda yarımfinala qədər irəliləməklə diqqətə səbəb oldu. Ayan Allahverdiyeva 18 yaşlılar arasında dünya çempionatında qızıl medala layiq görüldü. Gövhər Beydullayeva və Məhəmməd Muradlı 20 yaşlıların yarışında müvafiq olaraq rapid və blitsdə dünya çempionu oldu. G.Beydullayeva həm də blitsdə üçüncü yeri tutdu. Səadət Bəşirli, Xəzər Babazadə, Read Səmədov, Mehriban Əhmədli, Məhəmməd Kazımzadə, Xaqan Əhməd, Rüstəm Rüstəmov, Ayan Allahverdiyeva, Məhəmməd Muradlı yeniyetmələr arasında dünya və Avropa birinciliklərində medal qazanmaqla ilin ən yaxşıları sırasına düşdülər.
Cüdoda uğurlar
Azərbaycan cüdoçuları 2023-cü ildə müxtəlif nüfuzlu yarışlarda tarixi və ilk qələbələrini qazandılar. Azərbaycanın yeniyetmələrdən ibarət cüdo üzrə yığma komandası Avropa Gənclərin Olimpiya Festivalında, Avropa və Dünya çempionatında və digər mötəbər yarışlarda uğurlu nəticə əldə edərək, ilin ən güclü yeniyetmə cüdo komandası statusunu möhkəmləndirdilər. Azərbaycanın yeniyetmə cüdo yığması il ərzində 103 medal qazandı. Bu medalların 37-i qızıl, 22-i gümüş və 44-ü bürüncdür.
Cüdoçularımız Avropa Gənclər Olimpiya Festivalında (EYOF) fərdi yarışlarda, ümumi medal sıralamasında həm medalların əyarına, həm də sayına görə birincilik əldə etdi. Qızlardan ibarət milli yığmamız tarixində ilk dəfə EYOF-da medal sıralamasında medal əyarına görə birinci oldu. Bu, həm də qızlar arasında mötəbər yarışlarda əldə etdiyimiz ilk yüksək nəticə idi.
Azərbaycanın yeniyetmələrdən ibarət cüdo üzrə milli yığma komandası iyunun 22-24-də Portuqaliyanın Odivelas şəhərində keçirilən Avropa çempionatında tarixi nəticə əldə edərək 6 qızıl və 3 bürünc medal olmaqla 9 medal qazandı. Bu, Azərbaycan milli yığmasının indiyə qədər iştirak etdiyi bütün Avropa çempionatlarında medalların sayına və  əyarına görə əldə etdiyi ən yaxşı nəticədir.
Xorvatiyanın paytaxtı Zaqreb şəhərində keçirilən yeniyetmələr arasında Dünya çempionatında Azərbaycanın yeniyetmələrdən ibarət milli komandası son onillikdə ilk dəfə qızıl medal əldə etdi.
Nihad Məmişov (50 kq) və Xədicə Qədəşova (52 kq) bütün rəqiblərinə qalib gələrək fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdılar. Bununla X.Qədəşova Azərbaycan cüdo tarixində ilk qadın dünya çempionu oldu.
Bundan başqa, Portuqaliyanın Odivelas şəhərində keçirilən cüdo üzrə gənclər arasında dünya çempionatında -73 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan cüdoçumuz Vüsal Qələndərzadə yarışın qızıl medalına sahib oldu. Bu qələbə ölkəmiz üçün son 5 ildə gənclər arasında keçirilən dünya çempionatında qazanılan ilk qızıl medal olaraq tarixə düşdü.
Fransanın Monpelye şəhərində keçirilən böyüklər arasında Avropa çempionatında Azərbaycan cüdoçuları 2 qızıl medal qazanıb. -73 kq çəkidə Hidayət Heydərov və -100 kq çəkidə Zelim Kotsoyev qızıl medal əldə edərək Fransada iki dəfə Azərbaycanın dövlət himninin səsləndirdilər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan cüdoçuları il ərzində bütün yaş qrupları üzrə fərdi və komandalar arasında keçirilən beynəlxalq yarışlarda ümumilikdə 237 medal əldə etdi. Bu medallardan 74-ü qızıl, 53-ü gümüş və 110-u bürünc oldu.
Gimnastikada rekord
2023-cü ili Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) üçün daha bir tarixi nailiyyətlər ili adlandırmaq olar. Bu il həm ölkəmizdə keçirilən gimnastika yarışları, həm də gimnastlarımızın uğurları ilə zəngin bir il kimi yadda qaldı.
Bakıda keçirilən ən mötəbər idman tədbiri bədii gimnastika üzrə 39-cu Avropa çempionatı olub. 38 ölkədən 315 idmançının iştirak etdiyi beş gün ərzində Azərbaycan idmançıları 5 medal (1 qızıl, 4 bürünc) qazandılar. Böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandası Azərbaycan gimnastika tarixində ilk dəfə Avropa çempionatının qızıl medalını qazandı. Daha bir medal sevincini bizə fərdi gimnast Zöhrə Ağamirova yaşatdı. Təcrübəli gimnast Bakı gimnastika məktəbinin yetirməsi olaraq Avropa çempionatında medal qazanan ilk azərbaycanlı gimnast kimi adını tarixə yazdırdı. Bununla yanaşı, Zöhrə Ağamirova Valensiyada (İspaniya) keçirilən 40-cı dünya çempionatında fərdi proqramda çoxnövçülükdə 12-ci yeri tutaraq 2024-cü ildə Parisdə keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazandı.
İdmançıların uğurlarından danışarkən, gənc gimnastları da xüsusilə qeyd etmək lazımdır. Çempionatda  gənclərdən ibarət qrup komandası 2 bürünc medala sahib çıxdı. Gimnastlar bu nəticə ilə həm də ilk dəfə olaraq qitə çempionatında iki çıxış proqramında medal qazanmağa müvəffəq olan komanda kimi tarixi uğur əldə etdilər.
2023-cü ilin oktyabr ayı da gimnastikamız üçün əlamətdar oldu. Bolqarıstanın Varna şəhərində akrobatika gimnastikası üzrə keçirilən 31-ci Avropa çempionatında təmsilçilərimiz rekord nəticəyə - 7 qızıl, 2 gümüş medala sahib çıxdılar. Azərbaycan gimnastika tarixində ilk dəfə qarışıq və kişi cütlüyü proqramında idmançılarımız böyüklər arasında Avropa çempionu titulunu qazanmağa nail oldular. Bu yarışda gənc idmançılar da məharətli və özünəinamlı çıxışları ilə öz sözlərini deməyi bacardılar.
Ötən ilin noyabrında da gimnastlar uğurlu çıxışlarını davam etdirdilər. Böyük Britaniyanın Birminqem şəhərində keçirilən batut gimnastikası və tamblinq üzrə 37-ci dünya çempionatında Mixail Malkin gimnastika tariximizdə ilk dəfə tamblinq üzrə qızıl medal qazandı. İdmançı komanda yoldaşları Tofiq Əliyev, Adil Hacızadə, Elnur Məmmədovla birgə komanda hesabında da birinci olaraq, özü üçün ikiqat dünya çempionu titulunu rəsmiləşdirdi. Bu uğur millinin Azərbaycan gimnastikası tarixində tamblinq üzrə ilk dəfə komanda hesabında qazandığı qızıl medal oldu.
Futbolda mənfi və müsbət məqamlar
Futbolda milli komanda növbəti dəfə ümidləri doğrultmadı. AFFA italyan baş məşqçi Canni De Byazinin işindən razı olmadığını əsas gətirərək müqaviləni artırmadı.
Ağdamın “Qarabağ” klubu Avropada yeni tarix yazdı. Avropa Liqasında qrupa vəsiqə qazanan Qurban Qurbanovun komandası ilk dəfə 116 finalda oynamaq imkanı əldə etdi.
Ən yaxşıların yaxşısı
Gənclər və İdman nazirliyi 2023-cü ili idmançılarımız üçün uğurlu il hesab edir. Ənənəyə uyğun olaraq AGİN ilin ən yaxşılarının adlarını açıqladı. Bədii gimnast Zöhrə Ağamirova ilin ən yaxşı qadın, cüdoçu Hidayət Heydərov isə ən yaxşı kişi idmançısı adına layiq görüldü. Futbol üzrə Azərbaycan çempionu “Qarabağ” ilin ən yaxşı komandası elan olundü. 2023-cü ilin ən yaxşı məşqçisi isə “Qarabağ”ı çalışdıran Qurban Qurbanov seçildi. İlin federasiyası kimi Azərbaycan Gimnastika Federasiyası elan edildi.

The past year will go down in the history of Azerbaijani sport for glorious achievements
The year 2023 was a successful year for the national sport. Azerbaijan hosted world and European championships, while the Azerbaijani athletes honourably defended the country's sporting reputation at various competitions. Let's recall the key achievements of our guys at international sports forums last year.
Azerbaijani wrestlers have once again confirmed that they are one of the strongest. They won a total of 76 medals at the world and European championships during the year: 12 gold, 13 silver and 20 bronze medals from European championships alone. At the World Cup, our wrestlers won 6 gold, 11 silver and 14 bronze medals.
The top result in the team classification was the first-ever victory of the Greco-Roman wrestling team at the world championship. At the competition held in Belgrade on 16-24 September, Azerbaijani athletes were qualified as the strongest team on the planet.
In 2023, they were awarded 3 licences for the 2024 Summer Olympic Games in Paris. They have another five months to increase this number.
This year will be remembered for successful chess performances as well. The women's chess team won the silver medal of the European Championship for the first time. At the World Cup in Baku, Nijat Abasov showed a high-class performance and reached the semi-finals. Ayan Allahverdiyeva won a gold medal at the World Cup among 18-year-olds. Govhar Beydullayeva and Muhammad Muradly became world champions in rapid and blitz among 20-year-olds, respectively. Beydullayeva also ranked the third in blitz.
Saadat Bashirli, Khazar Babazade, Riad Samadov, Mehriban Ahmedli, Mohammad Kazimzade, Hagan Ahmed, Rustam Rustamov, Ayan Allahverdiyeva and Mohammad Muradly were among the best, winning medals at the world and European junior championships.
In 2023, Azerbaijani judokas won historic and first victories at various prestigious competitions. The junior national team achieved good results at the European Youth Olympic Festival (EYOF), European and world championships, as well as other prestigious tournaments and secured the status of the strongest junior judo team of the year. 103 medals were won in total: 37 gold, 22 silver and 44 bronze.
At EYOF, our judokas ranked as leaders in individual competitions as well as in the overall standings both in terms of the number and value of medals. For the first time in history, the women's national team of Azerbaijan ranked the first in the EYOF medal standings.
Azerbaijan's junior judo team also achieved a historic result at the European championship held in Odivelas, Portugal on June 22-24, winning 9 medals, including 6 gold and 3 bronze. This is the best result of the national team in terms of the number and value of medals at European championships.
At the World Junior Championship held in Zagreb, Croatia, the Azerbaijani national youth team won a gold medal for the first time in ten years.
Nihad Mamishov (50kg) and Khadija Gadashova (52kg) defeated all their rivals and climbed to the top of the podium. Gadashova became the first female world champion in the history of Azerbaijani judo.
In addition, Vusal Galandarzade (73kg) won a gold medal at the World Youth Judo Championship in Odivelash. This is the first gold medal won at the World Youth Championship in the last five years.
Azerbaijani judokas managed to take two gold medals at the European Senior Championship in Montpellier, France thanks to the performances of Hidayat Heydarov (73kg) and Zelim Kotsoyev (100kg).
In general, Azerbaijani judokas won 237 medals in individual and team international competitions in all age groups last year: 74 gold, 53 silver and 110 bronze.
The year 2023 was indeed yet another year of historical achievements for the Azerbaijan Gymnastics Federation. It was both rich of gymnastic competitions held in Azerbaijan and the accomplishments of our athletes.
The 39th European Rhythmic Gymnastics Championship was the most prestigious sporting event held in Baku. Azerbaijani athletes won 5 medals (1 gold, 4 bronze) in five days of the competition attended by 315 athletes from 38 countries. Adult group exercise team won the gold medal of the European championship for the first time in the history of national gymnastics. Another medal was brought to Azerbaijan by Zohra Aghamirova. She became the first Azerbaijani athlete to win a medal at the European championship as a graduate of the Baku Gymnastics School. Aghamirova also ranked the 12th in the individual all-around programme at the 40th World Championship held in Valencia, Spain and received a licence for the 2024 Summer Olympics in Paris.
Young gymnasts deserve special mention. At the Baku European Rhythmic Gymnastics Championship, the youth team of Azerbaijan won two bronze medals. For the first time at the continental championship it was possible to win medals in two programmes simultaneously.
In October, at the 31st European Acrobatic Gymnastics Championship in Varna, Bulgaria, Azerbaijani representatives achieved a record result - 7 gold and 2 silver medals. For the first time in the history of Azerbaijani gymnastics, our athletes became European champions in mixed and men's pairs programme among the adult athletes. Yet, young athletes could also say their word with demonstrating skilful and confident performances.
The success of Azerbaijani athletes continued in November. At the 37th World Trampoline Gymnastics and Tumbling Championships in Birmingham, Mikhail Malkin won a gold medal in tumbling. Together with teammates Tofig Aliyev, Adil Hajizade, Elnur Mammadov, Malkin was the first in the team event to win the title of double world champion. This is our first gold medal in the team tumbling event.
Positives and negatives of football
The Azerbaijani national football team has once again failed. Therefore, the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA) did not extend the contract with the Italian head coach Gianni De Biasi.
Meanwhile, FC Garabagh (Aghdam) wrote a new page in the history of Azerbaijani football in Europe. For the first time, Gurban Gurbanov's team got a licence to play in the 1/16 finals of the Europa League.
The best of the best
The Azerbaijan Ministry of Youth and Sports considers 2023 a successful year for local athletes. As always, the ministry announced the names of the best athletes. Gymnast Zohra Aghamirova and judoka Hidayat Heydarov were chosen the Best Athletes of the Year. Azerbaijan's football champion Garabagh is the Best Team of the Year. The team's coach, Gurban Gurbanov, was chosen the Best Coach of the Year. And the Azerbaijan Gymnastics Federation was announced the the Best Sports Federation of the Year.