KAPRİ - TƏNBƏLLƏR ÜÇÜN CƏNNƏT
Neapol körfəzindəki ada ilə bağlı bir vaxtlar Heydər Əliyevin dediyi kimi “bütün dünyanı valeh edən” ən maraqlı məqamlar
“Siz artıq Kapridə olmusunuz?”. Neapolda görməli yerlər axtaran turistdən bunun sorulması adi haldır. Bərə ilə bir saatdan az məsafədə olan bu ada turistlərin sevimli məkanıdır. Onların əksəriyyəti Neapolda olarkən, haqqında çox danışılan Kaprini görmək üçün azı bir gün ayırırlar.
Kaprinin adının mənşəyinə dair müxtəlif variantlar var. Bir versiyaya görə, bu adın mənşəyi “Caprae“ (keçi adası) sözündən gəlir. Digər variant isə “Kaprios” (vəhşi donuz) adı ilə bağlıdır. Bu adı bir zamanlar Kaprini kolonizasiya etmiş qədim yunanlar veriblər. Hər il milyonlarla turist fantastik mənzərələri seyr etmək, tarixi orta əsrlərə uzanan küçələrində gəzmək, heyrətamiz çimərliklərdə günəş vannası qəbul etmək və yerli delikatesləri dadmaq üçün məhz bu adaya gəlirlər. Buradakı iqlim ilin vaxtından asılı olmayaraq isti və mülayimdir. Kapri ağciyər xəstəliklərindən əziyyət çəkən insanlar üçün ideal məkandır.
2000 ildən çox əvvəl Kaprini sakitliyi və xarici dünyadan kənar olması xüsusiyyətlərinə görə yüksək qiymətləndirmiş Roma imperatoru Oktavian Avqust ona “tənbəllər üçün cənnət” adını vermişdi.
Gizli Kapriyə doğru
Əgər Kaprini görmək qərarına gəlsəniz, marşrut təxminən aşağıdakı kimi olacaq. Dərhal qeyd etmək lazımdır ki, adaya tez və asanlıqla çatmaq mümkün deyil. Bu adada hava limanı olsa da, o, yalnız şəxsi və hərbi təyyarələr üçün açıqdır. Ən yaxın hava limanı olan “Naples” (NAP) Neapoldan 37 kilometr məsafədə yerləşir. Turistlərin çoxu Kapriyə “Capodichino” adlanan bu hava limanından keçir. Buradan avtobuslar hər yarım saatdan bir Neapol limanına yola düşür. Oradan isə bərə və kiçik gəmilərlə (təxminən saatda bir dəfə yola düşür) 20-25 avroya adaya gedə bilərsiniz. Kapriyə qədər olan 33 kilometrlik məsafəni bərə ilə təxminən 45 dəqiqəyə qət edəcəksiniz. Biletləri həm onlayn, həm də yerlərdə əldə etmək olar. Lakin nəzərə alın ki, həftə sonları və bayram günlərində cədvəl dəyişə bilər və ona görə də bu məsələ ilə əvvəlcədən maraqlanmağınız məsləhətdir.
Kapriyə Sorrento, Pozitano, Amalfi və Salerno limanlarından da çatmaq olar. Amma bu istiqamətlərdən Kapriyə nəqliyyat vasitələri Neapolla müqayisədə daha gec yola düşür.
Ümumiyyətlə, Kapri bahalı dənizkənarı kurort hesab olunur. Odur ki, buna uyğun qiymətlərə hazır olun. Onlayn resurslara görə, adada 150-yə yaxın hotel var: həm büdcəli, həm də yüksək kateqoriyalı. Onların ən ucuzunda iki nəfər üçün bir həftə azı 700-900 avroya başa gələcək. Bu halda, iki nəfər üçün orta qiymət təxminən 1900-2000 avro olacaq. Əgər “pulunuzu balta kəsmirsə”, bir həftəsi iki nəfər üçün 20 min avroya olan beşulduzlu hotellərdə yüksək səviyyəli tətil edə bilərsiniz.
Əsas “layfhak”ı unutmayın: payız və qış aylarında hotellər qiymətləri 3-5 dəfə aşağı salırlar. Məsələn, yayda sadə dördulduzlu hoteldə bir gün “Booking”də 346 avrodursa, bu qiymət payız-qışda 82 avro olacaq. Hostellərdə isə 22 avroya çarpayı-yer tapa bilərsiniz.
Görməli yerlər
Kapri mağaraları, buxtaları, dərələri və riflərin olduğu, sıldırım qayalarla əhatə olan adadır. Buna görə də burada böyük qumlu çimərliklər yoxdur. Onlar əsasən tənbərlə örtülüdür və pilləkənlər vasitəsilə xüsusi platformalardan dənizə enmək olar. Ada iki əsas yaşayış məntəqəsindən - 15 min insanın yaşadığı Kapri və Anakapridən ibarətdir.
Turistlər əsasən bərə və qayıqlarla mərkəzi Marina-Qrande dəniz limanına gəlirlər. Buradan ekskursiyalar təşkil olunur. Məsələn, bir qrupla katerlə Kaprinin keçmiş əsas “dəniz qapısı”na, indi isə “Marina Pikkola” adlı kurort limanına yollana bilərsiniz. Burada əfsanəyə görə, Odisseyi aldararaq öz “torları”na salmış sirenlər yaşayırmış. Eyni zamanda, gəzinti zamanı diqqət yetiriləcək əsas istiqamət adanın hətta öz adları olan əsas simvolları - Faraloni qayaları olacaq (Stella, Skopolo, Mezzo və s.). Burada bir çox italyan filmləri çəkilib. Buraya “İkinci faciəvi Fantotsi” komediyasının bir epizodu daxildir. Bu epizodda qəhrəman Paolo Vilacio su xizəkləri ilə Stella tunelindən keçərək zəlzələyə səbəb olur.
Qısa müddət ərzində Kaprinin bütün dəniz ətrafındakı görməli yerlərinə baxmaq üçün katerdə adanın ətrafında gəzinti turu sifariş etməlisiniz. Məsələn, mağaralara ekskursiyalar (21 avro) var. Onların arasında ən məşhuru “Mavi mağara”dır (“Grotta Azzurra”). Bu, içərisindən su axan, saf sapfir kimi mavi görünəcək şəkildə işıqlanan dəniz mağarasıdır. Mağara təxminən 50 metr uzunluğundadır. O, uçurumun dərinliyinə doğru uzanır. Onun dərinliyi təxminən 150 metr, dibi isə qumludur. Bələdçilərin dediyi kimi, dünyada çox az mağara var ki, orada belə parlaq zümrüd-mavi rəngdə olan təmiz su görə bilərsiniz. Ümumi kater ekskursiyalarına “Mavi mağara” və Faraloni ilə yanaşı, Villa Covis, “Yaşıl mağara”, çoxlu mağaraları olan “Marina Pikkola”, Punta Karena mayakı, San Ciakomo monastırı və bir çox maraqlı yerlər daxildir.
Adanın ən yüksək nöqtəsi Solaro dağında yerləşir. Bura dəniz səviyyəsindən 589 metr yüksəklikdədir. Buraya qaldırıcı mexanizmlə qalxmaq mümkündür. Əslində, bu, Kaprinin ən yüksək və ən panoramik nöqtəsidir. Onun zirvəsindən turistlər təkcə Faraloni və şəhərin tarixi hissəsini deyil, həm də Sorrento yarımadasını, Qalli adalarını və bütün Neapol körfəzini görə bilərlər.
Mərkəzi meydandan siz həmçinin funikulyorla Kaprinin tarixi mərkəzi olan Pyançettaya (italyanca: kiçik meydan) baş çəkə bilərsiniz. Burada kiçik, lakin həmişə insanlarla dolu olan kafelər, kilsə var. Buradan dolama yollar dəbli, bahalı butiklərin yerləşdiyi adanın yeni alış-veriş hissəsinə aparır. Ümumiyyətlə, “dünyanın qonaq otağı” adlandırılan Pyançettadan möhtəşəm mənzərə açılır. Buna görə də smartfonlarınızı saysız-hesabsız çəkilişlərə hazırlayın. “Avqust bağları” adlanan ərazini də mütləq ziyarət edin.
Mikroavtobuslardan istifadə edərək cəmi 10 dəqiqəyə Anakapri şəhərinə gedə bilərsiniz. Vaxtilə Aleksandr Düma, Somerset Moem, Oskar Uayld, Lenin, Fyodor Şalyapin və bir çox başqa məşhur şəxsiyyətlər burada zeytun və üzüm bağları arasında dolaşıblar. Burada bir neçə turizm marşrutu var. Biri çoxsaylı bədii emalatxanalara, digəri isə deyilənə görə, İsveç kraliçasının sevgilisi olmuş, isveçli həkim və yazıçı Aksel Munte tərəfindən tikilmiş San-Mikel villasına aparır. Buradan çox uzaq olmayan yerdə müşahidə meydançası var. Buradan təkcə rahat Kapri limanını deyil, həm də Neapol üzərində ucalan nəhəng Vezuvini görə bilərsiniz. Burada iki maraqlı kilsəni ziyarət edə bilərsiniz: Santa Sofia (XVI əsr) - şəhərin əsas məbədi və San-Mikel (XVIII əsrin əvvəlləri). Sonuncuda “Adəm və Həvvanın cənnətdən qovulması” süjeti döşəmədə plitələr vasitəsilə əks olunub.
Təbii ki, bir neçə saat ərzində buradakı görməli yerlərlə tanış olmaq çətindir. Buna görə də, maliyyə baxımından imkanınız olarsa, burada bir neçə gün qala, adanın bütün çoxşaxəli koloritini və ruhunu hiss edə biləcəksiniz.
Heydər Əliyev və Kapri
Bir maraqlı faktı bölüşmək istərdim. 1997-ci ildə Azərbaycanın Ümummilli Lideri Heydər Əliyev Kapriyə səfər edib. Şahidlərin sözlərinə görə, o vaxt Heydər Əliyev İtaliyaya rəsmi səfəri çərçivəsində Kapriyə baş çəkmək və onun görməli yerlərinə baxmaq istəmişdi. Sentyabrın 27-də ada ətrafında gəzinti təşkil olunub, burada onu azərbaycanlı rəssamların böyük qrupu müşayiət edib. Dövlət başçısı adanın əzəmətli yerlərini gəzmiş, hətta rəsmi tədbirlərdə də iştirak edərək demişdi: “İtaliyanın görkəmli yerləri ilə dünyanı heyran edən məşhur Kapri adası və onun qonaqpərvər, mehriban sakinləri ilə tanış olmaqdan məmnun qaldığımı bildirirəm”.
Heydər Əliyevin Kapridə olmasının yaddaqalan və emosional anlarından biri də kilsənin qarşısında toyları olan cütlüklə təsadüfi görüş idi. O, bəy və gəlinə xoşbəxtlik və səadət arzulayıb, xatirə olaraq Azərbaycan xalçasını bağışlayıb və deyib: “Qoy bu xalça sizə daim Azərbaycanı xatırlatsın”.
Bu yaxınlarda azərbaycanlı səyyah Azər Qəribin Heydər Əliyevin 1997-ci ildə İtaliyaya rəsmi səfərinə həsr olunmuş “Bir səfərin izi ilə” filminin təqdimatı olub. Maraqlıdır ki, çəkiliş qrupu bu evli cütlüyü tapmağı bacarıb. Onlar Azərbaycan Prezidenti ilə görüşdən danışıb, 26 il əvvəl hədiyyə edilmiş xalçanı göstəriblər.
Kapridə dolma var?
Adanın ətrafında sonsuz gəzintilərdən sonra, əlbəttə ki, yemək istəyəcəksiniz. Burada turistlərə yerli və italyan mətbəxinin maraqlı yeməklərini təklif edən çoxlu kafe və restoranlar var. Bir çox sakinlər əmindirlər ki, İtaliyanın məhz onların ərazisinə düşən sahilləri (Kampaniya regionu) pizzanın vətənidir. Onlar İtaliyada ən məşhur ənənəvi spirtli içkilərdən biri olan limonçellonun (limon likörünün) ilk dəfə burada hazırlandığını iddia edirlər. Yaxınlıqda yerləşən Pozitano və Amalfi şəhərlərinin sakinləri də belə düşünürlər.
Qeyd edək ki, Kapri mətbəxi ənənəvi italyan mətbəxinə bənzəyir, lakin o, özünəməxsus ləzzətə malikdir. Adanın qastronomiyası yalnız yerli məhsullara, yəni dəniz məhsullarına əsaslanır. Məhz buna görə də yeməklərin əsas inqrediyentləri təzə balıq, yerli xüsusi pomidor çeşidi, yarıyumşaq kaçotta pendiri, camış südündən mosarella, badımcan, zeytun yağı və reyhan, cəfəri, qaraqınıq, sarımsaq və acı qırmızı bibərdir.
Aydındır ki, Kapri restoranlarında sizə müxtəlif növ pizzalar və makarondan hazırlanan yeməklər təklif ediləcək. Bəs hansı yeməklərin dadına baxmağa dəyər? Ən çox yayılmış yerli yeməklərdən biri “Ravioli Capresi”dir (orta porsiya 15-20 avro). Bu makaron yeməyinin tərkibində kaçotta, parmezan pendiri, pomidor sousu və mərzə var. Sizin istəyinizlə bu ravioli Azərbaycanda düşbərə, gürzə və ya xəngəl kimi qızardıla bilər. Eyni zamanda sizə Aralıq dənizinin bu hissəsinin “Kyummençana” (“Chiummenzana”) adlanan ənənəvi pomidor sortlarından olan souslu istənilən növ makaron və ya ravioli hazırlaya bilərlər. Bu sous tez-tez ətlə verilir. Siz həmçinin limonlu ravioli (“Ravioli al limone”) dadına baxa bilərsiniz: 18-20 avro.
Azərbaycanın “əcəbsəndəli” ilə bəzi oxşarlığı olan tərəvəzlərdən hazırlanan “Pennete aumm aumm” yeməyi var. Bu, həm ayrıca, həm də makaronla verilir. Əgər Azərbaycanda qaraciyərlə “cız-bız” və ya kartofla quzu əti hazırlayırlarsa, Kapridə ət əvəzinə kalmardan istifadə olunur (20-25 avro). Yerli təzə kalmar xüsusi dada malikdir və yeməyin özü nazik suxarilərlə verilir.
Kalmarlı dolma da turistdə dərin təəssürat bağışlaya bilər. Burada kalmarlar üzüm yarpağı kimi istifadə olunur və aşpaz qiyməni əlinə keçən hər şeydən hazırlayır: pendir, düyü, zeytun, göyərti və s.
Təbii ki, Kapridəki ən məşhur salatı “Kapreze” (“Insalata Capreze”) hesab etmək olar - 15 avro. Məşhur İtalyan salatı ideal olaraq yalnız yerli məhsullardan hazırlanmalıdır: Kapridən pomidor və ən təzə mosarella. Aşpaz mosarellalı pomidorları dairə-dairə doğrayır, boşqaba düzür, üzərinə zeytun yağı, reyhan və ya oreqanolu sous tökür. Adanı gəzdikdən sonra acsanız, kapreze sendviçi də yeyə bilərsiniz (“Panino Caprese” - 6 avro). Bu yemək burada tapılmayan dönər və şaurma əvəzinə istifadə olunur.
Kafelərdə İtalyan qəhvəsini “Kapri piroqu” və ya məşhur şokoladlı və qozlu tort olan “Kapreze” ilə dadmaq olar. Nəzərə alın ki, Kapridəki kafe və barlarda menyular bar piştaxtalarında etibarlı olan qiymətləridir. Əgər ofisiantın xidmət etdiyi masada oturmaq istəyirsinizsə, sifarişin qiyməti demək olar ki, iki dəfə artır. Odur ki, pul yığın, marşrutunuzu planlaşdırın: “tənbəllər cənnətinə” xoş gəlmisiniz!

CAPRI: THE PARADISE OF IDLENESS
All the most interesting things about the island in the Gulf of Naples, which, according to Heydar Aliyev, mesmerises the world
"Have you been to Capri?" is a common question asked to a tourist looking for interesting sights in Naples. The island is less than an hour drive by ferry and a favourite destination for tourists. Many of them take at least one day to see Capri.
There are different versions explaining the origin of its name. According to one, it comes from the Latin Caprae (goat island). Another version is related to the colonisation of the island by ancient Greeks, who named the island Caprios (wild pig)… Millions of tourists visit the island every year to enjoy the fantastic scenery of the island, stroll along its historic medieval streets, sunbathe on the delightful beaches and taste the delicacies of the local cuisine. The climate is warm and mild regardless of the season. Capri is ideal for people suffering from lung diseases.
More than 2,000 years ago, the Roman Emperor Octavian Augustus, who worshipped Capri for its quietness and detachment, nicknamed it "the paradise of idleness".
Let's go
If you decided to see Capri, here is your approximate itinerary. Please note that it is impossible to get to the island quickly and easily. The local airport is only open to private and military aircraft. The nearest airport is Capodichino in Naples (NAP), which is 37 km away. Most tourists get to Capri through this airport. Buses leave to the seaport of Naples every half an hour. From there, you can get to the cherished island on ferries and small boats leaving about once an hour for 20-25 euros. The ferry takes about 45 minutes to cover the 33 kilometres to Capri. You can buy tickets either online or on the spot. However, please note that weekend and public holiday schedules can change, so it is advisable to enquire in advance.
Capri can also be reached from the ports of Sorrento, Positano, Amalfi and Salerno. But the frequency of routes from these ports is much less than from Naples.
Capri is not a cheap seaside resort. According to online resources, there are about 150 hotels on the island, both budget and top category. A week-stay for two people in the cheapest of them will cost at least 700-900 euros. At the same time, the average price of accommodation for two people will be about 1900-2000 euros. If you're rich enough, you can enjoy a high-class holiday in five-star hotels for 20,000 euros for a week for two people.
Remember the main trick - in autumn and winter hotels reduce prices by 3-5 times. For example, if a single-day stay in a simple four-star hotel costs 346 euros on Booking.com in summer, in autumn-winter it will cost you 82 euros only. In hostels, you can find a bed for just 22 euros.
Attractions
Capri is an island jagged by steep cliffs with grottos, coves, gorges and reefs. That is why there are no large sandy beaches. They are mostly covered with pebble, and thanks to stairs you can go down to the sea from special platforms. The island consists of two main settlements, Capri and Anacapri, with 15,000 inhabitants.
Tourists mainly arrive by ferry and boat at the central port of Marina Grande. That's where you can purchase various tours. For example, you can take a group boat trip to the former main seaport of Capri, now the resort harbour of Marina Piccola. The legend says it was home to sirens who lured Odysseus. The main point of interest will be the main symbol of the island—the Faraglioni rocks: Stella, Scopolo, Mezzo, etc. It was a location for many Italian films, including one of the episodes of the popular comedy The Second Tragic Fantozzi, where Paolo Vilaggio's character drives through the Stella tunnel on water skis, causing an earthquake.
To see all of Capri's maritime attractions in a short time, book a boat tour around the island. For example, there are excursions (21 euros) to the grottoes, with the most famous being the Blue Grotto (Grotta Azzurra). This is a sea cave illuminated in such a way that it looks as blue as a pure sapphire. The cave stretches for almost 50 metres, going deep into the cliff; it is about 150 metres deep and the bottom is sandy. As the guides say, there are very few such shining emerald-blue caves in the world with so much clear water. In addition to the Blue Grotto and Faraglioni, there are tours to such interesting places as Villa Giovis, the Green Grotto, Marina Piccola with many caves, the Punta Carena lighthouse, the Monastery of San Giacomo and many others.
The highest point of the island is the Mount Solaro (589m ASL). In fact, it is also the most panoramic point of Capri. From there, tourists can see Faraglioni, as well as the historic part of the city, the Sorrento Peninsula, the Galli Islands and the entire Gulf of Naples.
From the central square, you can also take a funicular ride up to the Piazzetta, the historic centre of Capri. There are small but always crowded cafés, a church, and a winding lane leading to the island's new shopping area with trendy and expensive boutiques. The Piazzetta, nicknamed the "living room of the world", offers great views of the island, get your smartphones ready for endless pictures. And be sure to visit the so-called Gardens of Augusta.
The shuttle buses will take you to the town of Anacapri in 10 minutes. Between the olive groves and vineyards, this is where Alexandre Dumas, Somerset Maugham, Oscar Wilde, Lenin, Fyodor Chaliapin and many other famous people have walked. There are several tourist routes here. One leads to numerous art workshops, another to the Villa San Michele, built by the Swedish doctor and writer Axel Munte, a confidant and allegedly the lover of the Swedish Queen. Nearby is an observation deck to observe the cosy harbour of Capri and the formidable Vesuvius towering over Naples. Here you can also visit two interesting churches: Santa Sofia built in the 16th century, the main church of the city, and San Michele built in early 18th century. The floor tiles in the latter depict the plot of Adam's and Eve's expulsion from Paradise.
It is difficult to see and learn about so many sights in a few hours of stay. Therefore, if you can extend your stay for a couple of days, you will feel all the multifaceted colour and spirit of the island.
Heydar Aliyev and Capri
Interesting, the national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev visited Capri in 1997. According to eyewitnesses, as part of his official visit to Italy, he expressed his intention to visit Capri and see its beautiful scenery. On September 27, a tour of the island was arranged, where he was accompanied by a large group of Azerbaijani artists. President Aliyev toured the landmarks of the island and even took part in official events. "I am glad to learn about the sights of Italy, the world-fascinating Capri Island and its hospitable, kind inhabitants," Aliyev said.
One of the memorable and emotional moments of Aliyev's stay in Capri was a chance meeting with newlyweds in front of the church. He wished happiness and prosperity to the bride and groom, presented an Azerbaijani carpet as a memento and said, "Let this carpet always remind you of Azerbaijan".
Quite recently, Azerbaijani traveller Azer Garib presented his film Bir səfərin izi ilə based on Heydar Aliyev's official trip to Italy in 1997. Interestingly, the film crew could find that married couple. They told about their meeting with the President of Azerbaijan and showed a carpet presented to them 26 years ago.
Dolma in Capri?
After endless walks around the island, you will certainly want to eat. There are many cafes and restaurants offering tourists interesting local and Italian cuisine. Many local residents believe that it is the Campania region that is the birthplace of pizza. They also claim that one of the most popular traditional alcoholic drinks in Italy, limoncello (lemon liqueur), was invented here. The population of the nearby towns of Positano and Amalfi also believe so.
The cuisine of Capri is similar to traditional Italian cuisine, but has its own speciality. The local food is made of exclusively local produce, including the seafood. That is why the main ingredients of dishes are fresh fish, special tomatoes, semi-soft caciotta cheese, buffalo milk mozzarella, aubergines, olive oil, basil, parsley, oregano, garlic and hot red pepper.
Local restaurants will offer you different varieties of pizza and pastas. But what else can you try here? One of the most common local specialities is Ravioli Capresi (average portion 15-20 euros)—a pasta filled with cacciotta cheese and parmesan, with a tomato sauce and a touch of marjoram. It can be served fried—same as we do with dushbara, gurza or khinkali in Azerbaijan. At the same time, any kind of pasta or ravioli can be prepared with a sauce made from the traditional tomato varieties of this part of the Mediterranean called Chiummenzana. The sauce is often served with meat as well. You can also try lemon ravioli (Ravioli al limone) for 18-20 euros.
One of the local dishes bearing some similarity to the Azerbaijani ajab-sandali is Pennette aumm aumm made of vegetables, which is served either alone or with pasta.
Unlike the Azerbaijani jiz-biz with beef or sheep liver and potatoes, in Capri they make it with squid (20-25 euros). Local fresh squid has a particularly bright flavour, and the dish itself is served with thin breadcrumbs.
Azerbaijani tourist can also find interesting the dolma made with squid. They use squid instead of the grape leaves, while the stuffing is made with whatever the chef has available, including cheese, rice, olives, herbs and much more.
The most popular salad in Capri is Caprese (Insalata Caprese) for 15 euros. This famous Italian salad should ideally be made only from local produce: tomatoes from Capri and the freshest mozzarella. The cook cuts tomatoes and mozzarella into rings, puts them on a plate, pours olive oil, basil or oregano sauce over them. If you are hungry after a walk, you can have a Caprese sandwich (Panino Caprese for 6 euros) instead of doner and shawarma, which you won't find here.
In cafés or dessert shops, you can try Italian coffee with Capri cake or the famous Caprese chocolate and hazelnut cake. Be aware that the prices shown in menu lists in the cafes and bars of Capri are valid at the bar or for takeaways. If you want a table served by a waiter, the price will almost double.