DOĞMALAR ARASINDA DOĞMA
Rus yazıçısı Afanasi Məmmədov Bakıda doğulub boya-başa çatsa da, 1980-ci illərin ortalarında Moskvaya köçüb. O, bir sıra bədii əsərlərin müəllifi olmaqla yanaşı, həm də jurnalist və ədəbiyyatşünasdır. 2007-2016-cı illərdə “Lexaym” jurnalında məsul redaktor olub. 2016-2022-ci illərdə “Labirint” onlayn kitab mağazasının portalında “Yaşıl lampa” adlı müəllif verilişini aparıb. Moskva Yazıçılar Birliyinin, Rusiya PEN Mərkəzinin üzvü (2018-ci ilə qədər), bir çox müxtəlif ədəbi mükafatlara layiq görülüb. Əsərləri “Xalqlar dostluğu”, “Oktyabr”, “Znamya”, “Yeni dünya” və s. jurnallarda dərc olunur.
A.Məmmədovun nəsri imperiya ilə, onun dünənki sakinləri ilə uzun vidadır. Bu, yazıçı tərəfindən donmuş stereotiplərin qrotesk komik karikaturası vasitəsilə deyil, canlı iztirablar, sosial rolların ağlasığmaz dönüşü və yeni həyata uyğunlaşmağın müxtəlif yolları vasitəsilə təqdim olunur. Afanasi Məmmədovun əsərlərinin qəhrəmanlarının əksəriyyəti onun zəif kamuflyaj edilmiş alter eqosudur. Bu il IX Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkasında Rusiya nümayəndə heyətinə məşhur Bakı sakini də qatılıb. Onun iki romanı – “Frau Şram” və “Babelon” gəmisi” Azərbaycan dilinə tərcümə olunub və birbaşa Bakı ilə bağlıdır.
- Böyük nostalji hissi nə ilə bağlıdır?
- Həqiqətən, çox böyük nostalji hissindən yaxa qurtarmaq mümkün deyil. Heç lazım da deyil. Nostalji xroniki xəstəlik kimidir, öyrəşməlisən, hər gün doya-doya yaşamağı öyrənməlisən. O, bizi narahat etməməlidir. Nostalji bəlkə də insan taleyinin əsas komponentlərindən biridir. Üstəlik, söhbət yaradıcı adamdan gedirsə, nostalji təkcə onun taleyinə yazılan “locus”, yəni böyük məkan içində bir nöqtəyə bağlı hiss deyil. Bu, həm də bir başlanğıc nöqtəsi, hər şeyin əzəlidir.
Əbəs yerə kədərlənib uşaqlıq, gənclik illərinin həsrətini çəkmirik. Bizim həm də başlanğıc nöqtəsinə, nədənsə başlamağa, varlığın uyğunluğuna ehtiyacımız var. Doğulduğumuz, köçdüyümüz və həsrətini çəkdiyimiz şəhərdən nə qədər uzaqlaşdığımızı müəyyən etmək istəyirik... Biz həm doğma evimizin, həm də xoşbəxt sonluqla bitməyən ilk məhəbbətimizin həsrətindəyik. Əgər ilk məhəbbətimizlə münasibətlər davam etsə belə, daha sonra məlum olur ki, siz 25 ildən sonra özünə bənzəməyən insanı sevmisiniz. Baxmayaraq, o, hər gün səninlə birgə oyanır, sənə sevdiyin kofeni gətirir. Həm də bu qəbildən dəyişikliklərə də alışmaq lazımdır. Bir tərəfdən mənim sözlərim mütləq bayağılıq kimi görünə bilər. Digər tərəfdən həyat üçün təhlükəli olan bir faktı da nəzərə almalısınız: dəyişikliklər olmadan yaşaya bilmərik və bir az dəyişən kimi kədərlənməyə başlayırıq. Əslində, nostalji bizə gələcək illər üçün müəyyən bir ton, müəyyən həyat tərzi qoyur. O, görünüşümüzün, portretimizin bir hissəsidir. Bizdən tələb olunan tək şey ondan qorxmamaq, işıqlı kədər dalğasında, onun axışında mövcud olmaqdır...
- Demək, siz də müəyyən dərəcədə nostaljiyə uyğunlaşmısınız, onu yaradıcılığınıza uyğunlaşdırmısınız. Bəs bizə də bunu məsləhət görürsünüz?
- Belə də deyə bilərik. Amma heç kimi mənimlə birgə bu yolu getməyə çağırmıram. Ən azı ona görə ki, hər kəs incəsənətlə yaşamır, hər kəs incəsənətdən istifadə etmir. Bəzi insanlar üçün yaxşı hava belə, onların əhvali-ruhiyyəsinin əla olması üçün kifayətdir. Kiməsə isə süpürgənin küncdə olması... İncəsənət adamı üçün sənət var olmağa, həyata müəyyən rakursdan baxmağa, ruha yaxın olmağa və öz reallığını qurmağa kömək edən bir növ həbdir. Bəlkə də biz bütün bunları sadəcə təsəvvür edirik və bunun başqa mənası yoxdur. Bu da istisna deyil. Buddistlər deyirlər ki, bizim bütün həyatımız yuxu, illüziya, aldatmadır.
- Doğulduğunuz yer sizin yaradıcılığınızda mühüm rol oynayır. Eyni zamanda tez-tez rast gəlinən “fleşbeklər”ə baxmayaraq, nadir istisnalarla əsərləriniz gələcəyə doğru istiqamətlənir. Bu, necə işləyir? Bu nədir? Bir növ müəllif texnikasıdır?
- Doğulduğunuz yerlə yaradıcılığınız arasında birbaşa əlaqə var. İstəyirsinizsə, bunu səbəb-nəticə ilə əlaqələndirmək olar. Təkcə incəsənət adamları deyil, həm də hər kəs tamamilə ona tabedir. Həyatımızın müxtəlif mərhələlərini ölçməklə, təbii ki, lap dəqiq olmasa da, gələcəyimizi hesablaya bilərik. Üstəlik, fərz etsək ki, həyatımız müxtəlif istiqamətlərdə eyni sürətlə axır. Fiziklərin belə bir başgicəlləndirici nəzəriyyəsi var ki, keçmiş və gələcək ona nəzərə yetirənin istəyinə görə yerlərini dəyişir. Bəlkə də buna görə biz “korlar”da bəzən elə təəssürat yaranır ki, biz dünyaya gəlməmişdən qabaq artıq hər şey Yaradan tərəfindən qurulub.
- Siz indi dejavüdən danışırsınız?
- Həm də bu barədə. Uşaqlar bunu böyüklərdən daha yaxşı hiss edirlər. Bu, böyüklərdən fərqli olaraq, onları sıxmır. Nostaljiyə yaradıcı baxışa gəlincə, mənə elə gəlir ki, onun mövcudluğu incəsənət adamı üçün məcburi olan xüsusiyyətdir. Bəlkə də buna görədir ki, mənim nəsrimdə keçmiş üstünlük təşkil edir. Demək olar ki, bütün personajlar keçmiş zamanda yaşayır. Əvvəllər kədərin mahiyyətini dərk edib-etmədiyimi bilmirəm. Amma fakt budur ki, mən hər zaman “ağ mühacir” ədəbiyyatına diqqət yetirmişəm. Bu, böyük insan və sivilizasiya itkiləri ilə bağlı ədəbiyyatdır. Deyəsən, onu həmişə bəyənmişəm, xüsusən də onun ən parlaq nümayəndələrindən biri olan Vladimir Nabokovu/Sirini.
- Məncə, bu şəxsi qavrayış onu deməyə əsas verir ki, hər hansı əsəri oxuyan insan orada özünə aid nəsə “eşidir”, onunla həmahəng olur. Fərdi seçim də məhz belə meydana gəlir... Eyni şey sizdə də olur?
- Müəyyən mənada. Mənə elə gəlir ki, Sirində gəncliyimdə axtardığım bir çox kədər var. Bunu sonradan Moskvada aşkar etdim. Hər yazıçının öz “kədərli motivi” var. Hər bir yazıçı ondan əvvəl edilənləri edir və ondan sonra da onun etdiklərini edəcəklər. Amma ortaya çıxan “işıq” həmişə fərqli olur. Bu, mövzudan asılı deyil. Beləliklə, məsələn, Bunində erkən və son sevgi mövzusunda bir işıqlandırma, bir perspektiv var, ancaq Nabokovda, demək olar ki, eyni mövzuda işıq tamamilə fərqli təqdim olunur. Nəticədə, kölgələrin oyunu da fərqli olacaq.
- Kiçik forma - bayaq sizin xatırlatdığınız hekayə sadəcə ədəbi formadır və bundan başqa məna kəsb etmir?
- Maraqlı sualdır. Özümü sığortalamaq üçün belə cavab vermək istərdim: bu, məhz belədir, amma əslində belə deyil. Növbəti sualınızın necə olacağını təxmin edirəm. Mənə elə gəlir ki, burada söhbət bütün mövzunun yerləşə biləcəyi kiçik qutunun həcmi, ölçüsündən getmir. İlk öncə ona görə ki, yazıçılar öz mövzularını heç vaxt tam açmırlar. Söhbət poeziya, ritm, musiqi quruluşundan gedir. Bəzi yazıçıların hekayə və romandan daha çox hekayələri var. Fikrimcə, mənim də romanlarımdan daha böyük hekayələrim var. Onlar poetik, mifikdir. Onlarda tələblər daha azdır.
- Bəli, bəzi əsərləriniz kifayət qədər poetik səslənir...
- Mən yaradıcılığa şair kimi başladığımı söyləyə bilərdim. Amma bu zaman yalan danışmış olardım. Mən Ədəbiyyat İnstitutunun (M.Qorki adına) birinci kursunda Yevgeni Mixayloviç Vinokurovun seminarında təhsil alsam da, poetik istedadın olmadığını dərhal başa düşdüm. O, tədris ilinin sonunda mənə belə demişdi: “Məmmədov, sən şeir yazmasan, xahiş edəcəyəm ki, seminarımdan çıxasan”. Mənə elə gəlir ki, ustadın xəbərdarlığını doğru anladım və Yuri Vladimiroviç Tomaşevskinin nəsr seminarına keçdim. Lakin nəsrimdə poeziyanın qorunub saxlanması üçün əlimdən gələni etdim.
- Bəs yeni ustad sizin keçidinizi necə qarşıladı, seminara dərhal qaynayıb qarışa bildiniz?
- Məni dərhal qəbul etdilər, amma ehtiyatla. Ədəbiyyat İnstitutunda bir ustaddan digərinə keçid təşviq edilmirdi. Ustadlarla tələbələr arasında münasibətlərin qurulmasında müəyyən sakrallıq var idi. Amma taleyə minnətdaram və mənə elə gəlir ki, şeir mənim nəsrimdə keyfiyyətcə başqa formada mövcuddur.
- Hekayəni və ya novellanı unikal edən nədir?
- Nəfəs. İsti nəfəs. Musiqi düzümü. Yəni təkrarolunmaz musiqi düzümü. Bunlardan sonra yəqin ki, obrazlar və onların düşdüyü çətin vəziyyətlərdir. Bunun necə baş verdiyini başa salmaq çox çətindir. Roman isə tamamilə fərqlidir... Roman - insan əməlidir. Bu, rəsmin yağlı boya ilə çəkilməsidir. Bu zaman bir neçə variant hazırlamaq, nəyisə düzəltmək mümkündür. Romanı bitirən zaman tamamilə fərqli insan olursan. Doğrudur, bu zaman insan təməlinə qədər dəyişmir, lakin yeni təcrübələr qazanır.
- Sanki romanda baş verən hadisələri yaşayır...
- Bəli, belədir! Bu, faktiki olaraq fərqli həyatdır. Siz də fərqlisiniz. Sanki siz daha bir dil öyrənmisiniz. Elə bil, sən rusdilli olsan da, birdən ingilis dilində danışmağı və oxumağı öyrənmisən. Məncə, ruhun yetişməsi ilə bağlı daha münasib nümunələr var. Çox güman ki, izoterik xarakter daşıyır. Düşünürəm ki, bir müsahibə formatında onu dərindən başa salmaq mümkün deyil.
- Yeri gəlmişkən, dillərlə bağlı qeyd etmək istərdim... Məncə, əsərin başqa dilə tərcüməsi ona fərqli səs verir. Əsərləriniz tərcümə sınağından “salamat” çıxa bilib. Bu halda sizinlə, əsərlərinizlə nə baş verir? Yəni nə itirilir və ya nə qazanılır?
- Sualınıza cavab vermək mənim üçün çətindir, çünki çox uzun müddət ərzində əsərləri tərcümə olunmayan müəlliflər siyahısında idim. Daha sonra birdən-birə, cəmi bir il ərzində iki romanım Azərbaycan dilinə tərcümə olundu. Söhbət “Frau Şram” və “Babelon” gəmisi” əsərlərindən gedir.
Deməliyəm ki, “Babelon” gəmisi” yazanda mənimlə birlikdə həyatım da dəyişməyə başladı. Bu, tez baş verdi. Lakin bu, hər zaman belə olmur. Mən “Frau Şram”ı yazanda bəzi “qapılar” da əvvəlcə açıldı, amma çox tez çırpıldı. “Babelon” gəmisi”ni redaktora aparandan üç ay sonra bu əsər çap olundu və altı ay ərzində isə romanla bağlı səfərlərim başladı. Onun ətrafında bir növ həyat başladı. Buna görə mən, əlbəttə ki, bu romana minnətdaram. Burada təkcə müəllifin deyil, həm də onun yaradıcılığı ətrafında baş verənlərin dəyişdiyinə dair bir nümunə var. Doğrudur, iki romanımın Azərbaycan dilinə tərcümə olunmasına hələ öyrəşməmişəm, amma deyə bilərəm ki, bundan hədsiz dərəcədə məmnunam.
- Bu, bizdə deyildiyi kimi, bir növ qismətdir?
- Fikrimcə, məhz belədir. “Paroxod “Babelon” əsəri sözün əsl mənasında, qismətdir! “Frau Şram” əsərinə gəlincə, bu kitabda söhbət babamın, Sara nənəmin, Bakı yəhudilərinin, ümumiyyətlə, köhnə Bakının taleyinin “qorunması”ndan gedir. Bu mənada hər şey bir yerə toplanıb.
- Romanınızdakı Bakı, gənclik dövrünüzün Bakısı və indiki Bakı - bu üç fərqli şəhərdir? Bir yazıçı-yaradıcı kimi, sizcə, onları nə birləşdirir və əksinə?
- Güman ki, onlar arasında hansı fərqlərin olduğuna birbaşa cavab verməyəcəyəm. Mənim üçün birləşdirici amil keçmişlə bağlılıq olaraq qalır: şübhəsiz ki, üç şəhər bir-biri ilə bağlıdır. Həm də təkcə küçələr və evlərlə deyil, şaquli, səmavi adlandırıla biləcək başqa bir məsələ ilə bağlıdır... Amma bütün bunlarla yanaşı, məni bu günə qədər ayaqda saxlayan, haqqında yazdığım Şəhəri tapa bilmirəm. Bu da düşünməyi tələb edən maraqlı məqamdır. Mən Moskvada olarkən ən mühüm vəzifələrimdən biri XX əsrin son 25 ilinə dair Bakı ilə bağlı xatirələri yaşatmaq idi. Özümü sözün əsl mənasında salnaməçi kimi hiss etdim. Bunu o zaman hiss etdim ki, mənim Şəhərim (Bakı) sürətlə tarixə qovuşur, baxmayaraq ki, mənə yaxın və əziz insanlar hələ də sağ idilər. “Frau Şram” nostalji romanıdır. Bu, köhnə Bakı, yox olmaq üzrə olan bir şəhər haqqında blüz romanıdır.
- Bəs Şəhərlə birlikdə “yer” də yox ola bilərmi?
- Bu barədə təyyarədə Bakıya gələn zaman düşündüm: “Şəhər yoxa çıxarsa, “yerin pulsasiyası” qalacaqmı?” Mən yox olmuş bir çox şəhərlər görmüşəm. Məsələn, Karfagenin, Roma Forumunun xarabalıqlarını görmüşəm, Efesdə olmuşam. Şübhəsiz ki, bir növ pulsasiya qalır. Bir növ natamamlıq. Hətta bu xarabalıqların daşlarında belə. Amma Bakıya gəlincə... Yox, yox, o, sağdır, sadəcə olaraq “mövcudluq tezliyi” dəyişib. Mənim Şəhərim başqa bir ölçüyə keçid edib.
- Əgər söhbət mənəvi komponentdən gedirsə, bunu söyləyə bilərik. Bəs reallıqda necədir?
- Reallıqda Bakının yeni rayonlarında azıb qala bilərəm. Mənim üçün Bakı mərkəzdir. Köhnə Moskvanın bütün əraziləri söküləndə moskvalıların nə hiss etdiyini indi başa düşürəm. Mən bunu bilirəm. Ancaq irəliləyişlər də olur, qeyd etdiyim bir əlaqə mövcuddur. Bir gün Bakıda “Beş mərtəbə” deyilən əraziyə yollandım. Burada uşaq vaxtı “Vətən”, “Nizami”, “Azərbaycan” və digər kinoteatrlara getdiyimizi xatırladım. Avtobus və tramvay dairəsini gedirdik - orada son dayanacaq var idi. Ətrafa baxdım və onların yerində magistral yolun olduğunu gördüm! Həmin an sanki meşədə itmişdim.
- Amma bütün bu dəyişikliklər Bakının sizin doğma şəhəriniz olması faktını dəyişmir.
- Əlbəttə ki, dəyişmir! Bu gün qismətimin 3 ölkə ilə bağlı olduğunu hiss edirəm: Azərbaycan - Bakı, Rusiya - Moskva, İsrail - Təl-Əviv, Hayfa, Yerusəlim... Yeri gəlmişkən, sonuncuda yaşamaq çox çətindir. Hər küncdə bir hekayə var. Üstəlik, yarımçıq hekayələr. Amma Təl-Əviv artıq məşğul, dinamik bir meqapolisdir, Bakı əhalisinə çox yaxın olan Hayfa da. Mən bu üçlü əlaqəni dərindən hiss edirəm. Bu, mənim həyat tərzimdir.
- İlk söz yaranmamışdan qabaq həmin ilk fasilə nə vaxt meydana gəlir?
- Burada söhbət daha çox yaradıcılıq psixologiyasından gedir. Bu, hər kəs üçün fərqli olur. Amma mənim üçün, yəqin ki, ən önəmlisi birinci abzas və son sətirdir. Onların arasında baş verən hər şeyi “toparlaya” bilirəm. Əgər nəsə varsa - kiçik bir formanı nəzərdə tuturam - onda HƏR ŞEY orada olacaq! Çünki birinci abzas tonu təyin edir. O, “temperaturu” müəyyənləşdirir. Bu, “qapı”ların qarşısını çıxmaq üçün bir fürsətdir. Əsərin sonu isə həmin kədər-nostaljidir. Onun müxtəlif simaları var... Amma sən hər zaman sanki nəyinsə üzərindən keçib gedirsən. Bu zaman qapının qarşısında olduğunuzu görürsünüz. Daha sonra birdən başa düşürsən ki, qapı divardan asılmayıb və ümumiyyətlə divarlar yoxdur. Sadəcə divarın olduğu gözünə görünüb. Burada hər şey başlayır. Bəziləri süjet qurur, bəziləri üçün bu, əşyaların ümumi formuludur. Kimsə keçidləri, romanın “arteriyaları”nı çəkir. Bu, bir qədər Leonard kodekslərini xatırladır. Bu, məndə fərqli alınır. “Paroxod “Babelon”a gəlincə, mən onun yazılmasını təxirə salırdım. Daha sonra personajların səsləri sanki daxilimdə canlanmağa başladı. Bu, qəribə ruh halının əlaməti - uğurun açarıdır. Daha sonra “səslər” səngiyəndən sonra bu, Ədəbiyyat İnstitutunda dediyimiz kimi, formalaşmağa başladı. Sonra babamın qardaşı Afanasi Cozef Milkin vəfat etdi və onun dul arvadı mənə avtobioqrafik kitabını verdi, orada “Komissara hədiyyə” qısa hekayəsini tapdım. Mənə elə gəldi ki, bu, Borxesov üslubunda yazılmışdı. Orada bu fikirlər var idi: “Məlum olduğu kimi, müharibədə bəzən insanın ağlına gələ bilməyəcək hekayələr olur”. Bu, cümlə sanki məni ovsunladı və romanımın əsas məğzinə çevrildi. Nəticədə, romanda polşalı pan, mülk, süvari alayı peyda oldu... Bunların hamısını gözlərimlə gördüm. İlk sətir də meydana gəldi: “Sanki yad adamların sözləri ilə son kor ümidlə açılan atəş göylə yerin arasına dəydi və dərhal hər şey sakitləşdi, ətrafda olan bütün həyəcan aradan qalxdı”. Yeri gəlmişkən, bu cümlə sonradan yetmiş üçüncü səhifəyə keçdi.
- Sanki müasir oxucuya düzgün, savadlı dildən istifadə, onun dərindən başa düşülməsi öyrədilmir. Xüsusilə rəqəmsal platformalarda ədəbi məkanı doldurmuş zövqsüzlük buna şərait yaradır.
- Bu, həm belədir, həm də belə deyil. Bəli, müasir rus dili həcmini və dərinliyini itirir. Lakin bunu elə belə yerə itirmir. Buna səbəb müasir insanın böyük dəyişikliklər astanasında olmasıdır: o, köhnə dili qoruyub saxlamalı, zamana uyğun yeni dil hazırlamalıdır. Dünyada indi qarışıq dövr olduğu üçün həcmli və ahəngdar bir dilə arxalanmaq mümkün deyil. Köhnə dili yalnız kitab oxumaqla qoruyub saxlamaq olar.
- İndiki insanların “klip təfəkkürü”nə sahib olduğu haqqında daha çox fikirlər irəli sürülür.
- “Klip təfəkkürü” - müasir insan haqqında son hökm deyil. Bu, məsələn, ötən əsrin 60-cı illərinin ədəbiyyatı, ağ-qara filmlərin orijinal nümunələri ilə müalicə olunur. Burada söhbət insanın özünə qalib gəlməsindən, daim böyümək arzusundan gedir.
- Əsl yazıçının həm özünü qoruyub saxlaması, həm də bu gün mürəkkəb anlayışları mənimsəmək qabiliyyəti sual altında olan müasir oxucunun “tələbləri”ni ödəməsi mümkündürmü?
- Həyatım boyu heyrətamiz insanlarla çox yaxşı görüşlər keçirmişəm. Mario Vaqras Losanın Moskvaya səfər etdiyini xatırlayıram. O, Latın Amerikası ədəbiyyatının canlı klassiki, Kartazarın, Markesin, Fuentesin dostu idi. Onun əfsanə olduğunu söyləyə bilərik. Qərara gəldim ki, onunla görüşməməyə haqqım yoxdur. Sadəcə onun dediklərini eşitməli idim. Ondan mənim üçün “ötürmə” ola biləcək sözlər gözləyirdim. Mən hələ başa düşmürdüm ki, onunla görüşün özü artıq “müəllim məsləhəti” idi. Onun boz saçları, parıldayan qara ayaqqabıları, zərif velvet şalvarı və parlaq sviteri var idi... Onun özünəməxsus zabit duruşu var idi!.. Necə danışırdı!.. Sanki, o, Latın Amerikası ədəbiyyatının dünyası ilə parlayırdı, amma eyni zamanda mənim üçün şüar və ya təsdiq ola biləcək gözlədiyim sözü səsləndirmirdi. Amma bu, birdən baş verdi. Tamaşaçılardan kimsə ustada sual verdi və onun cavabı mənim üçün xeyir-dua oldu. Bəlkə də, onlar sizin sualınıza müəyyən dərəcədə cavab verəcək. Losa demişdi ki, bu gün əksər yazıçılar elə yazır ki, onların romanını tərcümə etmək və ya onun əsasında film çəkmək daha asan olsun, amma yazıçının bununla bağlı yalnız bir şərti var: romanı bir vaxtlar ona göründüyü kimi yazmaq. Ondan gözlədiyim və eşitdiyim sözlər bu idi. Mən məhz belə yazmağa çalışıram...

Afanasy MAMEDOV: "One of my super missions was to preserve the memory of Baku of the last quarter of the twentieth century"
Afanasy Mamedov, a Russian writer, was born and brought up in Baku before relocating to Moscow in the mid-1980s. His portfolio is diverse, encompassing not only numerous fictional works but also journalism and literary criticism. He was the publisher of Lehaim magazine from 2007 to 2016 and ran the Green Lamp column on the Labyrinth online bookstore portal in 2016-2022. He is a member of the Union of Writers of Moscow, the Russian PEN Centre (until 2018), and a finalist for various literary awards. His works have been featured in various magazines, including Friendship of Peoples, October, Znamya, and Novy Mir.
Mamedov’s prose is a poignant farewell to the empire and its former inhabitants. He portrays this not through grotesque caricatures or frozen stereotypes, but through vivid depictions of suffering, dramatic shifts in social roles, and diverse adaptations to new life. Many of Mamedov’s characters are thinly veiled representations of himself. This year, the renowned author from Baku was a part of the Russian delegation at the 9th Baku International Book Fair. Two of his novels, Frau Schramm and Steamship Babelon, have been translated into Azerbaijani and have strong connections to Baku.
"Nostalgia. What kind of a beast is it?"
"It's quite a serious beast, I would say, which is impossible to get rid of. Well, you don't need to get rid of it anyway. It's like a chronic disease; one must acclimate to it, learning to live each day to the fullest. It should not hinder us. Nostalgia might be a key component of human destiny, a fate. Especially for an artist, for whom nostalgia is not just a locus - a point in space to which a person is bound by fate, but also a starting point, the origin of origins. It’s no wonder we yearn for our childhood, our youth; we need a reference point and a sense of proportionality in our existence. We want to gauge how far we’ve come from the city of our birth, the city we left behind, the city we miss… But just as we find ourselves tinged with a gentle sadness for our homeland, we also yearn for our first love, which didn’t work out. And even if it did, it turns out that you loved a person who, after a quarter of a century, bears little resemblance to you, even though it seems that every morning he wakes up with you, serving you a cherished cup of steaming coffee. And you have to adapt to such changes. My words may seem like an absolute cliché, on one hand, and a fact that is dangerous for life, on the other hand: we cannot live without changes, and once we have changed, we start to feel sad. Nostalgia sets a certain tone, a certain way of being for years to come. It is part of our image, our portrait. All we have to do is not to fear it, but to exist in the flow of gentle sadness…"
"So, to some extent, you have adapted to nostalgia yourself, incorporated it into your own creativity, and you advise us to do the same?"
"You could say that. But I’m not urging anyone to follow my lead. Mainly because not everyone lives for art, not everyone consumes art. Some people are content with good weather. Some people need a broom in the corner. For an artist, art is a kind of pill that helps to exist, to see life from a perspective that is close to the soul, and to construct their reality. Or maybe we just see it all, and nothing more. This is not ruled out either. Buddhists say that all our life is a dream, an illusion, a deception."
"Your birthplace plays a significant role in your works. Despite frequent flashbacks, your works, with few exceptions, remain future-oriented. How does that work? Is this a literary device?"
"The place of birth and creativity are directly related. A causal relationship, if you will. And it applies to everyone, not just artists. If we consider the idea that our lives progress in various directions at an equal pace, a concept that physicists have proposed, then the past and future interchange based on the observer’s perspective. This might explain why we, as if blind, occasionally feel as though everything was preordained before our existence."
"Are you talking about deja vu?"
"Yes, among other things. Children experience it more intensely than adults, and unlike adults, it doesn’t overwhelm them. As for a creative interpretation of nostalgia, I believe its presence is an essential trait of an artist. Perhaps that’s why my prose is dominated by the past. Almost all the characters exist in the past tense. I’m not sure if I understood the essence of sadness earlier, but I’ve always been drawn to the literature of the 'White Emigration'. Literature of immense human and civilizational loss. I’ve always been fond of it, especially one of its most prominent representatives, Vladimir Nabokov/Sirin."
"I believe this personal perception implies that each reader ‘hears’ something unique in any work they read. This is how individual preferences are developed… Do you feel the same way?"
"To some degree, yes. I believe Sirin's works contain much of the sadness I sought in my early youth, which I later discovered in Moscow. Every writer has their own ‘sad motifs.’ Each writer does the same things that have been done before them and will be done after them, but the ‘illumination’ is always different. And it doesn’t depend on the theme. For instance, Bunin, on the theme of first and last love, has one lighting, one angle, while Nabokov’s illumination on practically the same theme is portrayed in a completely different manner. As a result, the interplay of shadows differs."
"Short stories, novellas you just mentioned, is it merely a literary form and nothing more?"
"That’s an intriguing question… To be safe, I’d like to say yes, but in reality, it’s not. I anticipate your next question. I believe it’s not about volume, not about the size of a box in which you can fit the entire theme. Mainly because themes are never fully explored by writers. It’s about poetry, rhythm, musical structure. Some writers have short stories that are larger than their novels and novellas. I too, it seems, have stories that are larger than my novels. They are poetic. They’re mythic. They’re less pretentious."
"Yes, some of your pieces do have a poetic quality…"
"I could assert that I began as a poet, but that would likely be a falsehood. I immediately recognised the absence of a pure poetic gift, although in my first year at the Maxim Gorky Literary Institute I studied at the seminar of Yevgeny Mikhailovich Vinokurov, who once told me at the end of the academic year: "Mamedov, if you don’t write in rhyme, I will ask you to leave my seminar." I believe I interpreted the maestro’s warning properly and transitioned to Yuri Vladimirovich Tomashevsky’s prose seminar. Once there, I made every effort to retain poetry in my prose."
"How did the new master react to your transition? Did you fit right into the class?"
"I was accepted immediately, albeit with caution. At the Litin Institute, transitions from one master to another were not particularly encouraged. There was a certain sanctity in the relationship between masters and students. But I am grateful to fate and, as it seems to me, poetry is present in my prose in a different dimension."
"What makes a short story, a novella unique?"
"Breathing. Warm breath. Musical structure. A unique musical structure. Then, perhaps, the images. The bind in which they fall. And how it happens is difficult to explain. And a novel is quite different… A novel is a human act. It’s an oil painting. When you can make several variants, correct it, re-prime it… When you finish a novel, you end up as a different person. Not fundamentally changed - but a person with new experience."
"As if you’ve lived through it?"
"Exactly! It’s as if you’re living a different life. You become a different person. It’s like having a new language. As if you spoke Russian and suddenly started speaking and reading English. I believe there are more fitting examples of soul maturation, possibly esoteric. It’s not worth delving into them in a single conversation."
"Speaking of languages… I think translating a work into another language gives it a different resonance. Your works have ‘survived’ translation. What happens to you in this case? With your works? What is lost or gained?"
"It’s hard to answer your question, as I was long considered an untranslated author, and then suddenly two of my novels were translated into Azerbaijani within a year. I’m referring to The Steamship Babelon and Frau Schramm. I must say that when I wrote Steamship Babelon, my life began to change along with me. And it did so rapidly. But that’s not always the case. When I wrote Frau Schramm, initially some ‘gates’ opened, but they were quickly slammed shut. Steamboat Babelon was published three months after I took it to the publisher, and just six months later, I found myself touring with my novel. A life began revolving around it. For which, of course, I am grateful to the novel. Here is an example of how not only the author changes, but also what happens around his work. It’s true that I haven’t yet gotten used to the fact that my two novels have acquired an Azerbaijani sound, but I can say that I am endlessly happy about it."
"A kind of qismət (fate), as we say?"
"I think that’s exactly right. Steamship Babelon is definitely a qismət! As to Frau Schramm… It is all about the fate of my grandfather, my grandmother Sara, the fate of Baku Jewry sewn into this book. And of old Baku in general. As if everything is woven into a braid…"
"Are the Baku of the time of your novel, the Baku of your youth, and the Baku of today three different cities? As a writer-creator, what unites them and vice versa?"
"Perhaps, I cannot answer straight away what separates them. The unifying factor for me is the connection with the past: the three cities are undoubtedly connected. And not only by streets and houses, but also by something that can be called vertical, celestial… But for all that, I don’t find the city I’m writing about, which keeps me afloat to this day. And this is also an interesting point that requires reflection. When I found myself in Moscow, one of my super missions was to preserve the memory of Baku of the last quarter of the twentieth century. I felt myself literally a chronicler, I felt then that my city (Baku) was rapidly sinking into the abyss of the past, although people close and dear to me were still alive. Frau Schramm is a novel-nostalgia, a novel-blues for the old Baku, the city that is about to disappear."
"But can a place disappear along with the city?"
"I was thinking about this during my flight to Baku: ‘If a city disappears, is there still a pulsation of place?’. I’ve seen a lot of disappearing cities. I have seen the ruins of Carthage, the Roman Forum, I was in Ephesus. There’s definitely still a pulsation. Some kind of incompleteness. Even in the stones of these ruins. But as for Baku… No, no, it is alive, just the frequency of existence has changed. My city has transitioned to another dimension."
"It seems like you're talking about a spiritual component. But what about the reality?"
"In reality, I can get lost in Baku’s new neighbourhoods. For me, Baku is the centre. Now I understand what Muscovites felt when they demolished whole districts of old Moscow. I know that. But there are also breakthroughs, the connection I mentioned above. Once I found myself in Beş mərtəbə and remembered how we used to go to the cinemas Vətən, Nizami, Azərbaycan and others. We used to walk through the bus and tram circle, where they had a terminus. When I inspected the place this time, there was a motorway instead! I felt as if I was lost in the forest."
"But you still consider Baku your hometown, don't you?"
"No, certainly not! Today, I feel a deep connection to three countries: Azerbaijan - Baku, Russia - Moscow, Israel - Tel Aviv, Haifa, Jerusalem… Living in the latter is particularly challenging. Every corner there has a story. And it’s unfinished. But Tel Aviv has already become a bustling metropolis, and so has Haifa, which feels very familiar to residents of Baku. I deeply feel this triple connection. It’s my ‘pattern’ of life, if you will."
"When does that first pause occur before the first word appears?"
"Your question is more about the psychology of creativity. It varies for everyone. But for me, the most crucial elements are probably the first paragraph and the last line. Everything in between, I’ll hammer out. If there’s already something, I mean a small form, it’s ALL there! Because the first paragraph sets the tone. It sets the ‘temperature’ of the piece. It’s an opportunity to be in front of ‘doors’. And the end of the piece is that sadness-nostalgia. It has many different guises… But it is always as if you are stepping over something. You find yourself at the door. And then suddenly you realise that the door isn’t in the wall, there’s no wall at all. It’s just a wall you thought you had. And then it all starts. Someone builds a plot, for some it’s a general formula for a piece. Someone draws the transitions, the arteries of the novel. It’s a bit like Leonard’s codices. I have a different way of doing it. As for Steamship Babelon, I was putting it off constantly until I began as if hearing the voices of my characters. This sign of a strange state of mind is the key to a piece’s success. And then, when the voices subsided, the piece began to grow. Then my grandfather Afanasy’s brother Joseph Milkin passed away, and his widow gave me his autobiographical book, in which I discovered the short story A Gift to the Commissar. It seemed to me to be written in a Borgesian vein. It contained these words: ‘As you know, in war, sometimes stories happen that you can’t just make up’. They captured me and became the key to the novel. The Polish gentleman, the estate, the regiment of horses… As if I saw it all before my eyes. Then appeared the first line of my story: ‘As if told you by strangers, a shot sounded in the gap between heaven and earth, and then immediately everything quieted down, and there was anxiety no more’. By the way, this line later moved to the seventy-third page."
"It seems that these days the readers do not learn how to use the proper language of literature, to understand it deeply. This is facilitated by the works of fiction that fill the literary space, especially on digital platforms."
"Your words has a certain degree of truth only. It is true that the modern Russian language is losing volume and depth. But it is also losing them because we are on the brink of great changes: we need to preserve the old language while preparing a new one, going hands in hands with the time. Since the world is now a complete mess, we cannot count on a voluminous and coherent language, except to maintain the old with the help of reading books."
"We can often hear about a mosaic thinking of people around us."
"Mosaic thinking is not the final verdict on modern man. It can be cured by authentic examples of literature, black-and-white cinema from the 1960s, and so on. It is about overcoming oneself, about the desire to constantly grow."
"Is it possible for a real writer to both preserve himself and play along with the modern reader, whose ability to assimilate complex things today is in great doubt?"
"I have often had amazing meetings with amazing people in my life. I remember when Mario Vagras Llosa came to Moscow. A living classic of Latin American literature, a friend of Cartasar, Marquez, and Fuentes. A legendary man, you might say. I decided I had no right not to meet him. I just had to hear what he would say. I was expecting him to say something that would be a message to me. I did not realise then that the very meeting with him was already a teacher's advice. Noble grey hair, shining black shoes, elegant corduroy trousers and a bright jumper... And what an officer's poise he held himself!.... The way he spoke... He seemed to glow with the world of Latin American literature, but not a single cherished word, nothing that could serve as my motto, affirmation. And yet it happened. Someone from the audience asked the maître a question, the answer to which became a life-long advice for me. And maybe it will be in some way the answer to your question as well. Llosa said that today most writers write so that it would be easier to translate their novel or make a film based on it, whereas a writer has only one condition to fulfil - to write a novel as it appeared to him once. Those were the very words I was waiting for him to say, the words I heard from the other shore. That's how I try to write..."