BÜDCƏ İLİNİN BAŞLANĞICI
Ötən il dekabrın sonunda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 2024-cü ilin dövlət büdcəsini təsdiqləyib. Neftin orta satış qiymətinin 1 barel üçün 60 dollar götürüldüyü büdcənin ənənəvi sosialyönümlülüyü də saxlanılıb: xərclərin təxminən 43%-i sosial xarakterlidir.
Qeyd edək ki, son 20 ildə Azərbaycanın büdcə xərcləri 30 dəfə artıb. Əgər 2003-cü ildə adambaşına düşən xərclər 150 manatdan az idisə, hazırda bu rəqəm 3500 manatdan çoxdur.
Demək olar ki, yarıbayarı
2024-cü ildə Azərbaycanın dövlət büdcəsinin gəlirlərinin 34,2 milyard manat (ötən illə müqayisədə 0,8% çox), xərclərinin 36,8 milyard manat (0,4% çox) olacağı gözlənilir. Müvafiq olaraq, büdcədə 2,6 milyard manat və ya ÜDM-in 2,2% həcmində kəsir yaranıb. Büdcə təqdimatının preambulasında qeyd edildiyi kimi, dünyada geosiyasi vəziyyət gərgin olaraq qalır, bu da son nəticədə makroiqtisadi proseslərə təsir edir, qurulmuş təchizat zəncirlərini pozur və ümumi iqtisadi artımı azaldır. Azərbaycan üçün digər mühüm amil isə neft hasilatının bir qədər azalmasıdır. Bu da təbii ki, büdcə gəlirlərinin həcmində əks olunur. Belə ki, 2023-cü ilin dövlət büdcəsi ilə müqayisədə neft sektorunun gəlirləri (Dövlət Neft Fondundan transfertlər nəzərə alınmaqla) 4,3% azalacaq. Burada müsbət məqam ondan ibarətdir ki, neft və qeyri-neft sektorlarının ümumi həcmdə payı arasındakı fərq ildən-ilə daha da azalır və 2024-cü ildə bu nisbət müvafiq olaraq 50,2% (17,2 milyard manat) və 49,8% (17 milyard manat) təşkil edəcək. Eyni zamanda qeyri-neft sektorunun ümumi gəlirləri 6,6% artacaq.
“Biz iqtisadiyyatımızı şaxələndirməyə, neft və qaz sektorundan asılılığı azaltmağa nail olmuşuq. Ancaq neft və qaz sektoru iqtisadiyyatımızın əsas hissəsi olmaqda davam edir. Bu il (2023-cü il) neft hasilatının cüzi aşağı düşməsi səbəbindən bizim iqtisadi artımımız nisbətən zəifdir. Lakin ötən illərə nəzər salsaq görərik ki, son 20 il ərzində Azərbaycanın ümumi daxili məhsulu (ÜDM) dörd dəfə artıb və bu, çox əhəmiyyətli nailiyyətdir”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu yaxınlarda “Euronews” telekanalına müsahibəsində qeyd edib.
Xatırladaq ki, 2024-cü ilin dövlət büdcəsinin gəlirləri strukturunda Dövlət Neft Fondundan transfertlərinin 12,8 milyard manat (2023-cü ildə verilmiş proqnozdan 8,9% çox), ƏDV-dən daxilolmaların 7,6 milyard manat, gəlir vergisinin 5,7 milyard manat, fiziki şəxslərin gəlir vergisinin 1,9 milyard manat, aksizlərin 1,5 milyard manat, gömrük rüsumlarının 1,5 milyard manat olacağı proqnozlaşdırılır.
Eyni zamanda hökumət dövlət büdcəsində qeyri-neft gəlirlərinin payını artırmağı davam etdirməyi planlaşdırır. Bunu maliyyə naziri Samir Şərifovun son açıqlaması da sübut edir: “Növbəti illərdə icmal büdcənin qeyri-neft baza kəsirinin qeyri-neft ÜDM-ə nisbətinin ardıcıl şəkildə azaldılması və büdcə xərclərinin daha çox qeyri-neft sektorundan olan daxilolmalar hesabına təmin edilməsi üzrə qəbul edilmiş fiskal siyasətin davam etdirilməsi vacibdir”.
Xərclərin üç sütunu
2024-cü il dövlət büdcəsinin xərclər hissəsinə gəlincə, artıq qeyd olunduğu kimi, onun ənənəvi xüsusiyyəti sosialyönümlülük olaraq qalır. Bu il sosial xərclər 15,8 milyard manat proqnozlaşdırılır və bu da 2023-cü illə müqayisədə 7% çoxdur.
“Son 5 ildə qeyri-neft sektoru üzrə dövlət büdcəsinə daxilolmalar 6 milyard manat, sosialyönümlü xərclər isə bu dövrdə eyni məbləğdə artıb. Ümumilikdə 2 milyon 300 mindən çox ölkə vətəndaşı, yəni əhalinin təxminən 23%-i dövlət büdcəsindən birbaşa və ya dolayı yolla sosial ödənişlər alır”, - Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili müsahibələrdən birində vurğulayıb.
O əlavə edib ki, sosial ödənişlərin məbləğinin artırılması ölkədə iqtisadi fəallığın artmasına da təsir edir ki, bu da iqtisadi siyasətin əsas məqsədidir.
Bu baxımdan digər əsas stimullaşdırıcı amil işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan tikinti və bərpa layihələridir. Daha əvvəl Baş nazir Əli Əsədovun verdiyi məlumata görə, 2021-2023-cü illərdə bu məqsədlə dövlət büdcəsindən 12 milyard manat vəsait ayrılıb və 2024-cü ildə isə daha 4 milyard manat vəsait nəzərdə tutulub.
“Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramının icrası üçün sonrakı illərdə 14,5 mlrd. manat vəsait nəzərə alınmaqla 2022-2026-cı illərdə ümumilikdə təqribən 30,5 milyard manat vəsait tələb olunur”, - Baş nazir bildirib.
Planlara əsasən, 2026-cı ilin sonuna kimi 34,5 min ailə, yəni 140 min nəfər Qarabağa və Şərqi Zəngəzura qayıdacaq.
“Bunun üçün isə biz infrastruktura, yaşayış yerlərinin inşasına və sosial infrastruktura böyük vəsait yatırmalıyıq... Bu, dövlət investisiya proqramının əsas sahəsi olacaq”, - Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.
Xərclərin üçüncü mühüm vektoruna - müdafiə və milli təhlükəsizlik xərclərinə gəlincə, onların ümumi həcmi 6,4 milyard manat təşkil edəcək. Nəticədə, onların 2024-cü ilin dövlət büdcəsində xüsusi çəkisi 17,4% təşkil edəcək. 2023-cü illə müqayisədə dövlət büdcəsinin bu istiqaməti üzrə xərclər 6% artacaq ki, bu da geosiyasi vəziyyət nəzərə alınmaqla kifayət qədər özünü doğruldur.
Belə ki, Azərbaycanın builki dövlət büdcəsi sabit iqtisadi inkişafın təmin edilməsinə və ən mühüm sosial hədəflərin həyata keçirilməsinə yönəlib. Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, davam edən geosiyasi gərginlik fonunda da heç bir iqtisadi risk gözlənilmir.
“Çünki bu günədək bizim iqtisadi inkişafımız müsbət olub, hətta daha mürəkkəb geosiyasi vəziyyətdə belə. Hətta işğal dövründə bizim iqtisadiyyatımız inkişaf edib. İndi isə ərazi bütövlüyümüzü və suverenliyimizi tam bərpa etmişik. Biz genişmiqyaslı iqtisadi islahatlar aparırıq ki, büdcədə daha çox vəsait toplansın”, - dövlət başçısı vurğulayıb.
Bir sözlə, rəqəmlərə əsaslanaraq söyləyə bilərik ki, bu ilin büdcəsi qarşıya qoyulan vəzifələrin öhdəsindən tam gələcək və Azərbaycanın iqtisadi inkişafının əsas prioriteti olan sabitliyi dəstəkləyəcək.

THE START OF THE FISCAL YEAR
In the last days of December, Azerbaijani President Ilham Aliyev approved the state budget for 2024. The revenues are calculated on the basis of an average oil price of $60 per barrel. Traditionally, almost 43% of budget expenditures are related to social programmes and missions.
Apparently, budget expenditures have increased 30 times over the last 20 years—less than ₼150 per capita in 2003 against more than ₼3,500 today.
Almost evenly split
In 2024, Azerbaijan's state budget revenues are expected at ₼34.2b (0.8% more than last year), expenditures at ₼36.8b (0.4% more). Accordingly, we have a deficit of ₼2.6b, or 2.2% of GDP. As stated in the preamble to the budget, the geopolitical situation in the world continues to be tense, which ultimately affects macroeconomic processes, disrupting established supply chains and reducing overall economic growth. Another important factor for Azerbaijan is a certain decline in oil production, which naturally affects state revenues. Thus, compared to the 2023 state budget, oil sector revenues (including transfers from the State Oil Fund) will decrease by 4.3%. Ratio between the shares of the oil and non-oil sectors in the total budget is balancing every year and will be 50.2% (₼17.2b) and 49.8% (₼17b), respectively in 2024. At the same time, total non-oil revenues will grow by 6.6 per cent.
"We have been able to diversify our economy and reduce our dependence on the oil and gas sector, although the oil and gas sector continues to be a major part of our economy. This year (2023), our economic growth is a little more modest due to a slight decline in oil production. But if we look at past years, Azerbaijan's Gross Domestic Product (GDP) has more than quadrupled in the last twenty years. And this was a very notable achievement," President Ilham Aliyev recently noted in his interview with Euronews.
In the structure of state budget revenues in 2024, transfers from the State Oil Fund are planned at the level of ₼12.8b (+8.9% of the 2023 forecast), VAT revenues at ₼7.6b, income tax at ₼5.7b, personal income tax at ₼1.9b, excise duties at ₼1.5b, and customs duties at ₼1.5b.
At the same time, the government plans to further increase the share of non-oil revenues in the state budget. "In the coming years, it is important to continue the adopted fiscal policy to consistently reduce the ratio of the non-oil deficit of the non-oil base of the consolidated budget to non-oil GDP and ensuring budget expenditures by increasing revenues from the non-oil sector." Azerbaijan Finance Minister Samir Sharifov said.
Three destinations of budget expenditure
As mentioned above, the state budget of Azerbaijan has been traditional based on social sphere. This year, social expenditures are projected at ₼15.8b, i.e., 7% more than in 2023. "Over the past five years, non-oil sector revenues to the state treasury have increased by ₼6b, while social expenditures have also increased by the same amount over the same period. In total, more than 2.3 million citizens of Azerbaijan receive social benefits directly or indirectly from the state budget, which makes almost 23% of the population," Chairman of the Parliamentary Committee on Economic Policy, Industry and Entrepreneurship Tahir Mirkishili said in an interview. He added that increasing the amount of social benefits also affects the growth of economic activities in the country, which is the main goal of economic policy.
Another major stimulating factor is construction and reconstruction projects in the liberated territories. As Prime Minister Ali Asadov said earlier, ₼12b has been allocated from the state budget for this purpose in 2021-2023, with another ₼4b envisaged for 2024. "A total of ₼30.5b is needed for this purpose in 2022-2026, and ₼14.5b is planned to be allocated in the following years (2024-2026)," Asadov said.
According to plans, 34,500 families, or 140,000 people, will return to Garabagh and Eastern Zangezur by the end of 2026. "To do this, it is necessary to invest significant funds in infrastructure and housing projects, as well as in social infrastructure projects... This will be the main direction of the state investment programme," President Ilham Aliyev said.
The third important vector of state expenditures—defence and national security—will total ₼6.4b. So, their share in 2024 will be 17.4%. Compared to 2023, these expenditures will increase by 6%, which is quite justified given the geopolitical situation.
Thus, the 2024 state budget of Azerbaijan will be committed to maintain stable economic development and implement the most important social missions. President Ilham Aliyev has noted that no economic risks were expected even amid the continuing geopolitical tension. "So far our economy has been developing in a positive direction. Our economy has seen growth even under much more difficult geopolitical situation, even during the occupation. Now, when we have fully restored our territorial integrity and sovereignty, we are carrying out large-scale economic reforms that makes it possible to accumulate more funds in our budget," Aliyev said.
This year's budget will fully cope with the set tasks and support the main priority of Azerbaijan's economic development—stability.