ARZUOLUNMAZ ALTERNATİVSİZLİK
Son illərin hadisələri yalnız qlobal siyasi və iqtisadi əlaqələr üçün sınaq deyil, həm də ayrı-ayrı ölkələr və güc mərkəzləri arasındakı münasibətlər üçün bir imtahandır. Onların münasibətləri əvvəllər də çox yaxşı olmayıb. Lakin son aylar vəziyyət ciddi böhran həddinə çatıb. Bu sözləri Avropa İttifaqı-Çin münasibətlərinə də aid etmək olar. Onlar gah əməkdaşlıq edir, gah münaqişə yaşayırlar.
Ticarət defisiti inam defisitidir?
Dekabrın ilk yarısında Pekində 2019-cu ildən sonra ikinci əyani ÇXR-Aİ sammiti keçirilib. Bu dəfə Pekinə Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişel ilə Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen gəlmişdilər. Aİ üzvü olan dövlətlərin rəhbərləri toplantıda iştirak etməyiblər.
Görüş zamanı Çin lideri Si Cinpin qonaqları münasibətlərdə «impulsu qoruyub saxlamağa», Pekinlə bağlı siyasətlərini Amerikanın siyasətindən ayırmağa çağırıb. Pekinin Birləşmiş Ştatlara özünün əsas strateji rəqibi kimi baxdığı sirr deyil. Aİ-yə isə o, çoxqütblülük prinsipinin reallaşdırılmasında tərəfdaş kimi yanaşır. «Çoxqütblülüyü irəli çəkən iki əsas güc, qloballaşmanı dəstəkləyən iki əsas bazar kimi, Çin-Aİ münasibətləri bütün dünyada sülhə, sabitliyə və çiçəklənməyə əsaslanır», - deyə Si Cinpin avropalı qonaqlarla görüşündə bildirib.
Qonaqlar isə qəti mövqe göstərərək, rəqabətsiz ticarət və ya Ukrayna ilə müharibə kimi məsələlərin müzakirəsində israr ediblər. Aİ Çinin xüsusilə bərpa olunan enerji sahəsində sənaye potensialını artırmasından narahatdır. Çinin daxili tələbatı zəifdir, ABŞ kimi digər ticarət tərəfdaşlarının öz bazarlarına çıxışı məhdudlaşdırması isə Avropanı Çin ixracının axını qarşısında vacib hədəfə çevirir.
Avropa rəhbərliyi hesab edir ki, Çinin hədsiz iqtisadi və ixrac potensialı «narahatlıq səbəbidir». Onlar bir çox ölkə bazarlarının ucuz Çin malından Avropa bazarından hada yaxşı mühafizə olunduğunu da deyirlər.
Həqiqətən də, 2022-ci ildə Aİ-də ticarət defisiti təxminən 400 milyard avro təşkil edib. Avropa tərəfinin fikrincə, bu, həm də Çinin dövlət subsidiyaları və onun daxili bazarında işləmək istəyən xarici şirkətlərə yaradılan maneələrlə bağlıdır. Avropa İttifaqı bu il Çindən elektromobillərin idxalı ilə bağlı «antisubsidiyalaşma»ya başlayıb. Brüssel Çindən asılılığın azaldılması üçün dekabrın 6-da elektromobillər üçün akkumlyatorların istehsalının stimullaşdırılmasına 3 milyard avronun ayrıldığını bəyan edib. Pekin isə öz növbəsində, Brüsseli «aşkar proteksionizm»də günahlandırır, onun «risklərin azaldılması» səylərini tənqid edir. Qeyd edək ki, Aİ bir sıra Çin məhsulundan asılılığı məhz «risklərin azaldılması» səyləri çərçivəsində azaltmağa çalışır.
Bununla yanaşı, Aİ üzvü olan ölkələrin Pekinə münasibəti fərqlidir. Odur ki, Brüssel Çinlə ticarət razılaşmasında birtərəfli tədbirlərə yox, kompromislərin tapılmasına çalışır. İndiki vəziyyətdə Aİ-ni narahat edən Çinin dövlət banklarının diqqəti ölkənin daşınmaz əmlak sektorundan ayıraraq, elektromobillərin istehsalına yönəltməsidir – Pekin elektromobil ixracını artırmağa çalışır.
Aİ-Çin: alternativsiz münasibət
Çinin sənaye sahələrinə aid istiqraz vərəqələrinin buraxılışında zəifləmə müşahidə olunur, eyni zamanda bu ilin üçüncü rübündə bu sektor üzrə bank kreditlərinin ödənilməsi faizi bir il əvvəllə müqayisədə 31 bənd (yaxud 5 trilyon yuan) azalıb. Buna baxmayaraq, Çinin istehsal sektorunun kreditləşdirilməsi 38% artıb. Ölkənin iri banklarının builki fəaliyyətinin nəticələrinə dair maliyyə hesabatlarında istehsalat sektorunun kreditləşdirilməsi prioritet kimi göstərilib. Bu, Pekinin sənaye istehsalının artırılması, onun xarici resurslardan asılılığının azaldılması kimi strateji hədəflərinə uyğundur. Analitiklərin sözlərinə görə, çinli siyasətçilər iqtisadi fəallığı stimullaşdırmaq, eyni zamanda uzunmüddətli iqtisadi və strateji hədəfləri reallaşdırmaq istəyir. Bununla yanaşı, Pekin iqtisadiyyatı «yaşıl» sahələrin maliyyələşdirilməsi yolu ilə də motivasiya etməyə üstünlük verir.
Qeyd olunmalıdır ki, Aİ-nin Çinlə ticarətə tətbiq etdiyi məhdudiyyətlər öz işini görür. Hər halda, Çinlə Aİ arasında ticarət disbalansı təxminən iki dəfə azalıb və 2023-cü ilin 11 ayının nəticələrinə görə, 200 milyard dollar təşkil edir. Çin gömrüyünün məlumatına görə, bu ilin ilk 11 ayında Aİ-yə 458,5 milyard dollarlıq mal ixrac olunubsa, idxal cəmi 257,8 milyard dollar təşkil edib.
İkitərəfli münasibətlərə Ukrayna münaqişəsi, daha dəqiqi, Rusiyanın əməllərini pisləməkdən çəkinən, Moskvaya tətbiq olunan sanksiyalara qoşulmayan Pekinin mövqeyi də ciddi təsir göstərir. Ursula fon der Lyayen bildirib ki, Çinin Aİ ilə münasibətlərində onun Ukrayna problemi ilə bağlı mövqeyi həlledici olacaq, çünki Brüssel Rusiyanın bu ölkədə apardığı hərbi əməliyyatları «ekzistensional təhlükə» sayır.
Çin rəsmilərinin mövqeyindən isə məlum olur ki, onlar nə Aİ, nə də Moskva ilə münasibətlərinə yenidən baxmağı düşünürlər. Bununla yanaşı, Pekində bildirirlər ki, onlar ticarət-iqtisadi əlaqələrin balanslaşdırılması probleminə öz istehsalçılarının maraqlarına zərər vermədən baxmağa hazırdırlar. Çin rəhbərliyi Aİ-yə ABŞ tərəfindən göstərilən təzyiqləri nəzərə alaraq, Brüssellə dialoqda mümkün qədər ehtiyatlı davranmağa çalışır. Hər halda, o, Aİ-nin timsalında ticarət-iqtisadi tərəfdaşını itirmək istəmir. Bir sözlə, çinlilər bu məsələdə kompromislərə hazırdırlar və davranışları ilə bunu göstərirlər.
Aİ üçün isə əsas ticarət-iqtisadi tərəfdaşlarından sayılan, o cümlədən əsas xammal mənbəyi olan Rusiyanı itirdiyi bir vaxtda Çinlə əməkdaşlıq xüsusi aktuallıq qazanır. Arasında ziddiyyətlərin olduğuna baxmayaraq, Avropa İttifaqı yaxın illərdə Çin bazarına alternativ tapa bilməyəcəyini anlayır. Bu, istər ümumilikdə Aİ-yə, istərsə də onun ayrı-ayrı üzvlərinə aiddir.
Belə bir vəziyyətdə tam Çin-Aİ sammiti ərəfəsində İtaliyanın Pekinin «Bir kəmər, bir yol» layihəsindən çıxdığı məlum olub. Roma bu miqyaslı layihəyə hələ 2019-cu ildə qoşulmuşdu. Lakin ötən illər ərzində onun bu addımı tərəfdaşları, ilk növbədə isə ABŞ tərəfindən sərt tənqidlərə məruz qalıb. Maraqlıdır ki, bu layihə bir çox Avropa ölkəsi üçün «zəhərli» sayılsa da, Aİ-nin bir sıra üzvləri Çinin ayrı-ayrı aparıcı layihələrində Pekinlə əməkdaşlığı davam etdirir. Bu reallığı nəzərə almamaq mümkün deyil.
Bildirilir ki, Aİ və Çin liderləri tərəflərin iqtisadi muxtariyyəti strategiyasını açıq şəkildə müzakirə ediblər. Söhbət Çinin «ikiqat dövretmə» və Aİ-nin «tədarük zənciri riskinin azaldılması» strategiyasından gedir. Ursula fon der Lyayen bildirib ki, tərəflərin hər ikisinin strateji hesablamaları bir-birinə bənzərdir və açıq dialoq Aİ-nin arzulamadığı «iqtisadi ayrılma» riskini azaldır.
Bu, tamamilə anlaşılandır. Hər halda, bu gün Ukraynaya yardımların, Rusiyaya tətbiq olunan sanksiyaların yükünü Aİ ölkələri də öz çiyinlərində hiss edir. Brüssel üçün ABŞ-dən sonra ikinci ticarət tərəfdaşı olan Çinlə münasibətlərin korlanması Avropa iqtisadiyyatını tam iflic edə bilər. Belə bir vəziyyətdə Çinlə Avropanı birləşdirən əsas ticarət arteriyası olan Qırmızı dənizlə bağlı problemlər də öz yerində.
Xəzər marşrutu Qırmızı dənizə alternativ kimi
Qlobal yük daşımalarının təxminən 12%-nin həyata keçirildiyi Qırmızı dəniz regionunda yaranmış vəziyyət bu yoldan istifadə imkanını, demək olar ki, sıfıra endirib. Söhbət Qərb şirkətlərinin Qırmızı dənizdə üzən yük gəmilərinin husilərin hücumuna məruz qalmasından gedir. Nəticədə, Hind okeanı regionunda Avropaya dəniz daşımalarının maya dəyəri əhəmiyyətli dərəcədə artıb, bu isə Rusiyaya tətbiq edilmiş sanksiyalar üzündən onsuz da ciddi ləngimələrin yaşandığı Aİ bazarlarına öz mənfi təsirini göstərir.
Gəmiçilikdə təhlükəsizlik şəraitinin pisləşməsi Süveyş kanalı və Qırmızı dəniz ilə üzən gəmilərin sığorta xərclərini də artırıb. İndi riskin yüksək olduğu ərazilərdən keçəcək gəmilər bu haqda suğortaçılarına məlumat verməli və əlavə ödəniş etməlidirlər. Dekabrın əvvəlindən bu ödənişlərdə 0,5-0,7% artım müşahidə olunur.
Bununla yanaşı, risk zonası durmadan böyüyür. Nəticədə, Qırmızı dəniz vasitəsilə yük tədarükünün qiymətində bahalaşma on minlərlə (dollar) ölçülür. Amma bu, treyderlər üçün riskləri azaltmır.
Məşhur gəmiçilik şirkətləri, o cümlədən «Maersk», «Hapag Lloyd» və MSC artıq Qırmızı dənizdən istifadə etməmək qərarına gəliblər. Məlumata görə, artıq dünyanın ən nəhəng 10 şirkətinin 7-si bu dənizdə gəmiçilikdən imtina edib. Dekabrın 18-də bu cərgəyə BP də qoşulub. Artıq bu şirkət də Qırmızı dənizdə neft və qaz daşımalarını dondurub. Avropa-Asiya marşrutu üzrə Ümid burdu ilə dolayı marşrut yük daşımalarının effektivliyini 25% azaldır. Nəzərə alsaq ki, Asiya-Avropa marşrutu ilə daşımalar üzrə uzunmüddətli müqavilələrin çoxu yaxın aylarda imzalanacaq, qeyri-sabitlik və onun yaratdığı ləngimələrin hələ çox olacağını düşünmək mümkündür. Bu isə vəziyyətin normallaşacağı halda belə, beynəlxalq ticarətə öz mənfi təsirini göstərəcək. Belə vəziyyətdə əsas ləngimələr məhz Avropa ölkələrinə zərər verəcək.
Son zamanlar istər Avropa, istərsə də Çin şirkətlərinin Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz ölkələrindən keçən «Orta dəhliz»ə daha çox diqqət ayırmağa başlaması təsadüf deyil. Məlum olduğu kimi, bu dəhlizdə əsas bənd Beynəlxalq Trans-Xəzər Nəqliyyat Marşrutudur. Ötən illə müqayisədə bu marşrutla daşımaların həcmi iki dəfə artaraq, təxminən 2,5 milyon tona çatıb. Amma bu da son hədd deyil. Ən yaxın gələcəkdə bu rəqəmin ən azı iki dəfə artacağı gözlənilir. Bunun üçün Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Qazaxıstan arasında «yol xəritəsi» də imzalanıb. Ona əsasən, hər bir ölkə öz nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı istiqamətində sinxron addımlar atır. Bu plan istər Çinə, istərsə Avropaya da məlumdur və onların hər ikisi onu dəstəkləyir.
Cənubi Qafqazda sabitliyin tam bərqərar olması «Orta dəhliz»lə yük daşımalarının davamlı artması üçün əlverişli şərait yaradacaq. Bu işə Zəngəzur nəqliyyat dəhlizinin açılması da öz töhfəsini verəcək. Əsas odur ki, müharibə olmasın. Azərbaycan regionda dayanıqlı sülhə zəmanət üçün əlindən jələni edəcəyini göstərir. İndiki dövrdə belə vədlər sözün birbaşa mənasında çox dəyərlidir.

RELUCTANT PARTNERSHIP WITH NO ALTERNATIVE
Despite trade restrictions with China, the EU is unlikely to find a replacement for the Chinese market for now
Recent events have put not only the global political and economic system to the test, but also the relationships between individual countries and power centres. Among these, the relationship between China and the EU, which has been marked by both cooperation and competition, has been particularly strained.
Trade deficits: A reflection of trust deficits?
In the first half of December, Beijing was the venue for the second in-person China-EU summit since 2019. This time, EU heads - Charles Michel and Ursula von der Leyen of the European Commission - made their way to the Chinese capital. Other EU state leaders were notably absent from the summit.
During the meeting, Xi Jinping encouraged his guests to sustain the "momentum" of relations and distinguish European policy towards China from that of America. Beijing openly views the US as its primary strategic competitor, while it perceives the EU as a partner in achieving multipolarity. "As two major forces advocating multipolarity, two major markets supporting globalisation"… relations between China and the EU are founded on world peace, stability, and prosperity," Xi Jinping conveyed to his European counterparts.
However, his guests were more assertive, expressing a readiness to address issues such as non-competitive trade or the Ukraine conflict. The EU is apprehensive about China's expanding industrial capacity, particularly in the renewable energy sector. With China's domestic demand being weak and other trading partners like the US limiting market access, Europe has become a significant target for the overflow of Chinese exports.
European authorities view China's excessive economic and export potential as a "cause for concern", noting that many countries' markets are better shielded from inexpensive Chinese exports than European markets.
In fact, in 2022, the EU's trade deficit reached nearly €400b. According to Europeans, the deficit is partially due to China's state subsidies and barriers for foreign companies intending to operate in the domestic Chinese market. This year, the EU initiated "anti-subsidisation" of electric car imports from China. On December 6, Brussels announced a €3 billion fund to stimulate battery production for electric vehicles to lessen dependence on China.
Beijing has countered Brussels' accusations with charges of "blatant protectionism" and criticised the EU's "risk mitigation" efforts, which aim to reduce its reliance on certain Chinese goods.
Simultaneously, the stances of EU member states towards Beijing vary. Brussels underscores its desire to reach a compromise on trade disputes with China rather than resort to unilateral actions.
The EU's concerns stem from the fact that China's state-owned banks have reduced lending to the country's debt-laden property sector and targeted industries such as electric cars to boost their exports.
EU-China: An indispensable relationship
Despite a slowdown in bond issuance by Chinese industries and a rise in the percentage of outstanding bank loans to the sector by about 31 points (or RMB 5 trillion) in the third quarter from a year earlier, lending to the manufacturing sector in China grew by 38%.
In their financial reports for this year's performance, the heads of China's largest banks identified lending to the manufacturing sector as a priority. This aligns with Beijing's strategic objectives of stimulating industrial growth and reducing its dependence on foreign resources.
According to analysts, Chinese policymakers aim to stimulate economic activity while achieving long-term economic and strategic goals. Concurrently, Beijing prefers to invigorate the economy by financing "green" industries.
The EU's trade restrictions with China appear to have been effective. The trade imbalance between China and the EU has approximately halved, amounting to about $200b at the end of the first 11 months of 2023. As per Chinese customs data, during the same period, goods worth $458.5b were exported to the EU, while imports totalled only $257.8b.
The Ukraine conflict has also significantly impacted bilateral relations, particularly due to Beijing's refusal to condemn Russia's actions and join the anti-Russian sanctions. Ursula von der Leyen stated that China's stance on the Ukrainian conflict would also shape its relations with the EU, as Brussels perceives the Russian military operation as an "existential threat".
However, China has made it clear that it has no intention of renegotiating its fundamental approaches with either the EU or Moscow. Simultaneously, Beijing underscores its readiness to collaborate with Brussels on balancing trade and economic ties without compromising the interests of its commodity producers.
Taking into account the pressure exerted on the European Union by the United States, the Chinese leadership is striving to tread carefully in its dialogue with Brussels to maintain it as a trade and economic partner. Hence, Beijing is prepared for compromises, which it clearly communicates.
For the EU, the loss of Russia, one of its most crucial trade and economic partners and a source of raw materials, makes cooperation with China particularly significant. Despite existing disagreements, the EU recognises that there is unlikely to be a substitute for the Chinese market in the coming years. This applies to both the Union as a whole and its individual states.
On the eve of the summit, it was revealed that Italy had decided to withdraw from China's One Belt, One Road programme. Rome joined the large-scale project back in 2019 but has faced heavy criticism from its partners - primarily the United States - for this decision ever since.
However, despite this programme being considered toxic for many European countries, a number of EU states continue to cooperate with China on some of its key projects. These realities cannot be ignored.
EU and Chinese leaders reportedly had an open discussion on each side's economic autonomy strategy, with China discussing the "dual circulation" policy and the EU focusing on "reducing" supply chain risks. According to von der Leyen, both sides have similar strategic calculations, and a transparent dialogue reduces the risk of economic "disengagement," which the EU does not desire.
This is understandable. After all, EU countries are currently bearing both the burden of expenses in Ukraine and the consequences of the sanctions imposed against Russia. A breakdown in relations with China, considered Brussels' second trade and economic partner after the United States, could entirely paralyse the European economy. Additionally, there are the issues surrounding the Red Sea, the primary trade artery linking China and Europe.
The Caspian route as an alternative to the Red Sea
The situation in the Red Sea region, which transports about 12 per cent of the world's cargo traffic, has virtually eliminated the use of this route due to attacks by Houthi groups on merchant ships of Western companies. Consequently, the cost of sea freight transport from the Indian Ocean region to Europe has significantly increased. This has had a profoundly negative impact on the EU market, which is already incurring substantial costs due to anti-Russian sanctions.
The deterioration in shipping safety has led to an increase in the cost of insurance for ships travelling through the Suez Canal and the Red Sea. From now on, when passing through high-risk areas, ships must notify their insurers and pay an additional premium. The risk premium paid by shipping companies has seen a significant increase, rising from 0.07% of the ship's value at the start of December to around 0.5-0.7%. Concurrently, the risk zone continues to expand, leading to a substantial increase in the cost of shipping goods across the Red Sea by tens of thousands of dollars. The risk remains too high for most traders.
Prominent shipping companies, including Maersk, Hapag Lloyd, and MSC, have opted not to use the Red Sea. Reportedly, seven of the world's ten largest companies have suspended shipping operations in this area. On December 18, BP joined the list, ceasing all oil and gas shipments through the Red Sea.
The alternative Europe-Asia route via the Cape of Good Hope reduces cargo transport efficiency by 25%. Given that most long-term transport contracts on the Asia-Europe route will be concluded in the coming months, the instability and resulting costs are expected to persist. This will negatively impact global trade, even if the situation stabilises, with the greatest costs falling on European countries.
Recently, both European and Chinese companies have been actively exploring the Middle Corridor, which passes through the territories of Central Asia and the South Caucasus. The Trans-Caspian International Transport Route is a key part of this corridor. Compared to last year, transportation along this route has doubled to 2.5 million tonnes. But this is not the limit. It is expected that this figure will at least double pretty soon. To facilitate this, Azerbaijan, Georgia, Türkiye, and Kazakhstan have signed a road map, with each country taking measures to synchronously develop its own transport infrastructure. Both China and Europe are well aware of these plans and have expressed their support.
The complete stabilisation of the situation in the South Caucasus creates favourable conditions for further increasing cargo traffic along the Middle Corridor. This will also be facilitated by the construction of the Zangezur transport corridor. The primary requirement is the absence of war. Azerbaijan has made it clear that it will do everything possible to ensure lasting peace in the region. In these times, such promises matter a lot, both figuratively and literally.