Yəmən husilərinin ticarət gəmilərini hədəfə alması regiona və dünyaya nə vəd edir?
ABŞ Qırmızı dənizdən keçən yük gəmilərini Yəmən husilərinin hücumundan qorumaq üçün hərbi-dəniz koalisiyası yaradıb. Müdafiə naziri Lloyd Oustin ABŞ-nin 5-ci donanmasının yerləşdiyi Bəhreynə səfəri zamanı “Rifah Mühafizəsi Əməliyyatı”nın başladığını elan edib.
ABŞ Müdafiə Nazirliyinin sözçüsü briqada generalı Patrik Rayder əməliyyatın əsas hədəfi kimi, Qırmızı dənizin Yəmən sahillərində birgə dəniz patrulunun təşkil olunmasını qeyd edib. Ancaq açıqlamadan bəlli olub ki, bütün koalisiya üzvləri Qırmızı dənizə gəmi göndərmək niyyətində deyil, bəzi ölkələr hərbçilər yollamaqla və ya “başqa formada” dəstək verəcəklər.
Vaşinqton ilk günlərdə koalisiyaya 10 ölkənin (ABŞ, Böyük Britaniya, Bəhreyn, Kanada, Fransa, İtaliya, Niderland, Norveç, Seyşel adaları və İspaniya) üzv olduğunu və qarşıdakı dövrdə daha 10 ölkənin də üzv olacağını bəyan etsə də, təxminən bir həftə sonra Fransa, İspaniya və İtaliya koalisiyadan çıxdıqlarını bəyan ediblər. Analitiklər bunu Vaşinqtonun cəhdinin uğursuz olması kimi şərh ediblər.
Pentaqon sözçüsü Rayder “könüllülərin ittifaqı” adlandırdığı koalisiyaya qoşulmaq üçün “qapıların açıq” olduğunu bildirib. Bu koalisiyaya cavab olaraq Yəmənin Husi hökuməti səfərbərlik elan edib. Yəmən müdafiə naziri isə ərəb ölkələrinə müraciət edərək koalisiyaya qoşulmamağa çağırıb, əks təqdirdə həmin ölkələrə məxsus gəmilərin də hədəfə alınacağı ilə bağlı xəbərdarlıq edib.
Qırmızı dəniz yeni sahibləri – husilər
Məlumdur ki, Yəmən 1990-cı illərdə ictimai-siyasi proseslərə qarışıb. Eyni dövrdə Yəmənin şimalında, əsasən Səda şəhəri və ətraflarında yaşayan və şiə Zeydizm hərəkatının ardıcılları olan Husi qəbilələri “Ənsarullah” təşkilatını yaratdılar. 2010-cu ildə, yəni “Ərəb baharı” başlamamışdan əvvəl husilər zeydi olan Əli Abdullah Salehin rəhbərlik etdiyi Yəmən dövlətinə altı dəfə qarşı çıxdılar, lakin məğlub oldular.
Ancaq 2011-ci ilin “ərəb baharı” dalğası Yəməni də “vurdu”. Əli Abdullah Saleh bir ilə yaxın Yəmən nümayişçilərinə müqavimət göstərdikdən sonra 2012-ci ildə hakimiyyəti vitse-prezident Əbdürəbbi Mansur Hadiyə verərək hakimiyyətdən istefa etdi.
Lakin Mansur Hadi hökumətinin ölkədə milli birlik yarada bilməməsi, inqilabdan sonra yaranan anarxiya ölkədə siyasi parçalanmanı daha da dərinləşdirdi. Nəticədə siyasi qüvvələrin dil tapa bilməməsindən istifadə edən husi “Ənsarullah” hərəkatına aid qüvvələr 2014-cü ilin sentyabrın 23-də hücum edərək Yəmənin paytaxtı Səna şəhərini ələ keçirdi. Tezliklə husilər yeni birlik hökuməti qurdular.
İran tərəfindən dəstəklənən husilərin Yəməndə hakimiyyəti ələ keçirməsi xüsusilə də həmin vaxt İranla münasibətlərdə gərginlik yaşayan Səudiyyə Ərəbistanı tərəfindən narazılıqla qarşılandı.
Beləliklə 2015-ci ildə BMT-nin sanksiyası ilə Səudiyyə Ərəbistanının rəhbərlik etdiyi 10 ölkədən ibarət koalisiya martın 26-da Yəmənə - husilərə qarşı hərbi əməliyyata başladı. Ancaq 10 ölkənin hərbi qüvvələri, o cümlədən Mansur Hadiyə sadiq silahlı qüvvələr, o cümlədən Cənubi Yəmən (keçmiş Yəmən Xalq Demokratik Respublikası tərəfdarları) separatçılarının silahlı dəstələri husilərə qarşı müharibədə qalib gələ bilmədi. Yəməndə ağır aclıq və xəstəliklər yayılsa da, husilər koalisiyaya qarşı müqavimət göstərə bildilər və nəticədə ötən ildən etibarən Səudiyyə Ərəbistanının da iştirakı ilə sülh danışıqları bərpa olundu və atəşkəs imzalandı. Əlbəttə ki, burada həm də İran-Səudiyyə münasibətlərinin yumşalması amilinin də rolu var idi.
Təxminən 8 il davam edən çətin müharibə husilərə ciddi hərbi təcrübə qazanmağa imkan verdi. Onlar müharibənin əvvəlində kəskin silah çatışmazlığından əziyyət çəkirdilərsə, daha sonra BƏƏ-dəki strateji hədəfləri və Səudiyyə Ərəbistanındakı “Aramco” neft terminallarını vurmağa qadir olan raketlər və pilotsuz uçuş aparatları (PUA) əldə etdilər.
Husilər qlobal nəqliyyat nəhənglərinə ziyan vurur
Qəzzanın bombalanmasından sonra oktyabrın sonlarında ilk dəfə husilər İsrailə cavab zərbəsi endirəcəklərini elan edəndə dünya bunu ciddi qarşılamadı. Lakin husilərin tezliklə İsrailin Qırmızı dənizdəki limanlarını raket və dronlarla vurması narahatlığı artırdı. Düzdür, bu raket və dronların böyük hissəsi ABŞ və müttəfiqlərinin Qırmızı dənizdəki gəmiləri, eləcə də İordaniyadakı hava hücumundan müdafiə sistemləri tərəfindən havada vurulurdu, lakin sızan məlumatlara görə, bir neçə raket və dron İsrail ərazisinə düşmüşdü.
Noyabrın 21-də isə husilər gözlənilmədən Qırmızı dənizdə Yaponiyadan İsrailə yük apardığı iddia edilən konteyner gəmisini ələ keçirdilər. Dekabrın 3-də isə ilk dəfə husilər bu dəfə Yəmən sahil ərazilərindən Qırmızı dənizdən keçən və İsrailə yük apardığını iddia etdikləri gəmiləri raket atəşinə tutdular. Bu isə husilərin həm də sahildən gəmiləri vurmaq imkanına sahib olduğunu göstərdi. Bütün bunlar husilərin sahildən gəmilərə hücum etmək qabiliyyətini nümayiş etdirdi və o qədər ciddi təhlükəyə çevrildi ki, gəmiçilik şirkətləri Qırmızı dəniz vasitəsilə yük daşımaqdan imtina etdilər.
Belə görünür ki, ABŞ-nin husi hücumuna qarşı gəmiləri qorumaq məqsədilə yaratdığı dəniz koalisiyası belə böyük şirkətləri fikrindən döndərməyib.
Artıq ekspertlər husilərin Qərb iqtisadiyyatına ciddi zərər vuracağını düşünürlər. Söhbət itirilən vaxt və yanacaqdan gedir. Belə ki, Çin və ya Tayvandan çıxan yük gəmisi Avropaya Qırmızı dənizdən keçməklə orta hesabla 25 gün ərzində, 18,5 min kilometr qət etməklə çatdığı halda, alternativ Afrikanın cənubundan dolanıb keçməklə 34 gün və 25 min kilometr məsafə qət etməli olur. Aradakı fərq və itirilən zaman göz qabağındadır.
İkinci cəbhənin açılması və bunun ardınca ABŞ-nin husilərə qarşı raket və hava hücumlarının Qırmızı dənizi nə dərəcədə təhlükəsiz edəcəyini söyləmək çətindir. Ancaq bir şey aydındır: yəmənli üsyançılar Qərb ölkələri və xüsusən də İsrail üçün ciddi başağrısına çevriləcək.
Ərəblər niyə antihusi koalisiyasına qoşulmadılar?
Maraqlıdır ki, hələ yalnız Bəhreyn ABŞ-nin yaratdığı “Rifah” koalisiyasına qoşulub. Amerikalı rəsmilərin açıqlamasından sonra bəzi media orqanları koalisiyaya başqa ərəb ölkələrinin də qoşulacağını yazsa da, bu xəbərlər təsdiqini tapmadı. Xüsusən də 8 ildir husilərlə müharibə aparan Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ-nin koalisiyaya qoşulmaması sual doğurdu. Bu barədə “Əl-Ahram” Siyasi və Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin regional və ərəb regionu bölməsinin müdiri Məhəmməd İzzəddin ərəbdilli mediaya açıqlamasında bildirib. Onun sözlərinə görə, ərəb ölkələrinin koalisiyaya qoşulmamasının arxasında dayanan əsas səbəb antihusi koalisiyasının hədəflərinin aşkar olmamasıdır. Çünki ərəb ölkələri bu koalisiyanın yalnız deyildiyi kimi, Qırmızı dənizdə gəmilərin səfər təhlükəsizliyinin təmin olunması, Qərb ölkələri və ABŞ-nin müttəfiqlərinə məxsus gəmilərin mühafizəsi, yoxsa regionda baş verə biləcək yeni müharibənin qarşısını almağa hesablanmış bir koalisiya olduğu aydın deyil.
Ekspertlərin fikrincə, ABŞ-nin rəhbərlik etdiyi antihusi koalisiyası Qırmızı dənizdə gəmiçilik təhlükəsizliyindən daha çox İsrailin müdafiəsi, həmçinin yeni regional müharibə təhlükəsi və mümkün hücumlardan narahatdır.
Digər bir səbəb isə ərəb ictimai rəyinin mümkün qınağıdır. Çünki husilər əsas hədəf olaraq İsraili göstərir və Qəzzada haqsız müharibəyə görə İsrail gəmilərini hədəfə alacaqlarını bəyan edirlər. Bu səbəbdən də indiki halda hər hansı ərəb dövlətinin, xüsusən də Səudiyyə Ərəbistanı kimi ərəb dünyasının liderliyinə iddialı dövlətin husilərə qarşı koalisiyaya qoşulması onun nüfuzuna zərbə vura bilər. Üstəlik, koalisiyaya qoşulması Səudiyyə Ərəbistanının husilərlə başlanmış dialoq prosesinə zərbə vura bilər.
Hətta Misir kimi, iqtisadiyyatı böyük ölçüdə Qırmızı dəniz nəqliyyatından asılı olan ölkənin belə koalisiyaya qoşulmaması onu göstərir ki, əksər ölkələr bu koalisiyanın daha çox İsrailin müdafiəsinə xidmət etdiyini düşünür. Qahirə hesab edir ki, hazırda koalisiyaya qoşulmaq onun nüfuzuna xələl gətirə bilər. İndiki şəraitdə koalisiyanın legitimlik qazanması antihusi koalisiyasını İranla əlaqələndirmək və Tehranı bu koalisiyaya qarşı qoymaqdır. Başqa sözlə, Qırmızı dənizdəki gərginliyin İsraillə bağlı olmadığı, İranın regionda yeni təxribatı olması qənaətini yaratmaqdır. Bu isə indiki vaxtda çox çətindir.
Doğrudur, İran rəsmi olaraq husilərlə bağlılığını qəbul etməsə də, Yəmən üsyançılarını dəstəklədiyini də gizlətmir. Ancaq koalisiyanı bu şəkildə İranla bağlamaq özü də risklidir, çünki Tehrandan daha çox region ölkələrinin buna necə reaksiya verəcəyi bəlli deyil. Məsələn, rəsmi olaraq “Rifah” koalisiyasına qoşulmayan İsrail hökuməti dekabrda bəyanat yayaraq koalisiyaya qoşulan ölkələri “İranın terror oxuna” qarşı savaşa dəstək verdikləri üçün təşəkkür edib. Bu isə iordaniyalı siyasi ekspert Möhsün əş-Şabakinin dediyi kimi, regionun ərəb ölkələrini qorxudur.
Amerikalılar Qırmızı dənizə rifah gətirə biləcəkmi?
Vaşinqtonun rəsmi açıqlamalarından belə məlum olur ki, “Rifah” koalisiyası əsasən Qırmızı dənizdə gəmiləri husi hücumlarından qorumaq üçün patrul fəaliyyəti ilə məşğul olacaq. Lakin o da bəllidir ki, husilər yalnız gəmilərə silahlı qruplarla hücum edib onları qaçırmır, həm də onları sahildən gəmi əleyhinə raketlərlə vurur. Aydın məsələdir ki, koalisiya husilərin gəmilərə atəş açmaq imkanını aradan qaldırmaq üçün sahil ərazilərini, yəni husilərin hərbi infrastrukturunu bombalamalı olacaqlar. Bu isə hərbi qarşıdurmanın genişlənməsi riski yaradır. Üstəlik, ABŞ hərbi qüvvələrinin Yəmən ərazilərini bombalaması faktiki olaraq hərbi əməliyyatların geniş coğrafiyaya yayılması demək olacaq. Başqa sözlə, ikinci cəbhə açılmış olacaq. Bu, azı ərəb ictimai rəyində belə qəbul olunacaq. ABŞ-nin Qəzzada müharibəni başa çatdırmaq istədiyi bir vaxtda belə bir vəziyyətin yaranması Vaşinqtonun regional maraqlarına nə qədər cavab verdiyi də sual altındadır. Yeni müharibə ocağı Yaxın Şərqdə onsuz da kövrək olan sülh ümidlərini daha da dərinə basdırmış olacaq.

What should the region and the world expect from Yemeni Houthi attacks on merchant ships in the Red Sea?
Washington has set up a naval coalition to protect cargo ships from the attacks of Yemeni Houthis in the Red Sea. During a visit to Bahrain hosting the US Army's 5th Fleet, US Defence Secretary Lloyd Austin announced the launch of Operation Guardian of Prosperity.
US Defence Department spokesman Brigadier General Patrick Ryder noted the organisation of joint naval patrols along the Yemeni coast of the Red Sea as the main goal of the operation. However, the statement made it clear that not all coalition members intend to send their ships there. Some countries will send troops to the region or provide support in "other forms."
As soon as Washington announced that the coalition of ten countries (the US, the UK, Bahrain, Canada, France, Italy, the Netherlands, Norway, Seychelles and Spain) would soon be backed by ten more, France, Spain and Italy announced their withdrawal. This was interpreted by analysts as a failure of Washington's attempt.
According to Ryder, those who want to join the coalition, which he called an "alliance of volunteers", can always do so. In response, the Houthi government in Yemen announced mobilisation. Yemen's defence minister urged Arab countries not to join the coalition, warning that their ships would otherwise be attacked.
New masters of the Red Sea: Houthis
It is known that Yemen became involved in socio-political processes in the 1990s. During the same period, the Houthi tribes, predominantly living in and around the town of Sa'ada in northern Yemen and followers of the Shiite movement of Zaydism, established the Ansarullah organisation. In 2010, that is, even before the Arab Spring, the Houthis six times opposed the Yemeni state, then led by Ali Abdullah Saleh, also a Zaydite, but were defeated.
In 2011, the wave of the Arab Spring swept over Yemen. After nearly a year of resistance to the insurgency, Saleh stepped down from power handing it over to his vice president, Abdrabbi Mansour Hadi.
However, the Hadi government failed to ensure national unity in the country, and the post-revolutionary anarchy deepened political divisions. As a result, on September 23, 2014, Ansarullah took advantage of the political forces' inability to reach an agreement and seized Yemen's capital Sana'a. The Houthis soon formed a new national unity government.
Meanwhile, the seizure of power in Yemen by the Houthis, who were backed by Tehran, was met negatively in neighbouring Saudi Arabia, which at the time was experiencing tensions with Iran.
On March 26, 2015, a coalition of ten countries led by Saudi Arabia launched a military operation against the Houthis. However, neither the Yemeni armed forces loyal to Mansour Hadi nor the armed forces of the separatists of South Yemen (supporters of the former People's Democratic Republic of Yemen) were able to defeat them. All these events took place amid widespread famine and disease in the country. After stubborn resistance to the coalition forces, peace talks were resumed with the participation of Saudi Arabia, which were marked by the signing of a ceasefire agreement. The softening of relations between Tehran and Riyadh undoubtedly also played an important role in this.
After the eight years of hard warfare, the Houthis have gained serious military experience. While they suffered from a severe shortage of weapons at the beginning of the war, they have since acquired missiles and drones capable of hitting strategic sites in the UAE and Aramco oil terminals in Saudi Arabia.
The Houthis damage the fleet of world's transport giants
In late October, when the Houthis first announced their intention to retaliate against Israel after bombing the Gaza Strip, the world did not take it seriously. But soon they did indeed strike Israeli ports on the Red Sea with missiles and drones. It is true that most of them were shot down by US and allied ships in the Red Sea, and by air defence systems in Jordan. But according to leaked information, a few missiles and drones did reach Israeli territory.
On November 21, the Houthis unexpectedly seized a container ship in the Red Sea that was allegedly on its way from Japan to Israel. December 3 was the first time they fired missiles at vessels passing along the coast of Yemen that they claimed were carrying cargo to Israel. This demonstrated the ability of the Houthis to attack ships from the coast and became such a serious threat that transport companies refused to carry cargo through the Red Sea.
Apparently, even the naval coalition established by the US could not persuade the management of these companies to abandon their decision.
Experts believe that the Houthis will cause significant damage to the Western economy, including lost time and fuel. While a cargo ship travelling from China or Taiwan to Europe through the Red Sea takes an average of 25 days to reach the continent in 18,500 kilometres, now it has to travel 25,000 kilometres and spend 34 days round the southern coast of Africa. The difference in lost time is obvious.
It is difficult to say to what extent the opening of a second front and the subsequent US missile and air strikes against the Houthis will make the Red Sea safer. But it is clear that the Yemeni rebels will become a serious headache for Western countries and Israel in particular.
Why didn't the Arabs join the anti-Houthi coalition?
Interestingly, Bahrain has so far been the only Arab country that joined the US-led Guardian of Prosperity coalition. Although some media outlets claimed the expected membership of other Arab countries in the coalition following the statements by US officials, they have yet to be confirmed. The question of Saudi Arabia and the UAE, which have been fighting the Houthis for the past eight years, not joining the coalition remains open. According to Mohammad Izzeddin, head of the regional and Arab department at the Al-Ahram Centre for Political and Strategic Studies, the main reason why Arab countries are reluctant to join the anti-Houthi coalition is that it has no clear goals. It is still not clear whether the coalition is intended to ensure the safety of maritime transportation in the Red Sea, to protect the vessels of Western countries and US allies, or to prevent a new war that could take place in the region.
According to experts, the anti-Houthi coalition is more concerned about the defence of Israel, as well as the threat of a new regional war and possible attacks than the safety of navigation in the Red Sea.
Another reason is possible condemnation from the Arab society. After all, the Houthis point to Israel as their main target, saying they will attack Israeli ships because of the unjust war in the Gaza Strip. Therefore, any Arab state joining the coalition against the Houthis, especially Saudi Arabia, which claims to be the leader of the Arab world, can seriously damage its reputation. Plus, such a move could damage the recently started dialogue between the Saudis and the Houthis.
Egypt is also wary of joining the coalition due to the latter's overriding interest to protect Israel's interests only. After all the Egyptian economy is heavily dependent on transport through the Red Sea. Cairo believes that joining the coalition at this time could damage its reputation.
It turns out that to make the coalition legit in the current situation is possible by linking the anti-Houthi coalition with Iran and contrasting it with Tehran. In other words, it is necessary to create the appearance that the tension in the Red Sea is not related to Israel, but is another provocation of Iran in the region. But it is very difficult to do this under present conditions.
Officially, Tehran does not recognise any ties with the Houthis. But it does not hide its support for the Yemeni rebels either. However, it is also risky to see the rationale for the creation and goals of the coalition through Iran, as it is unclear how neighbouring countries will react to it. For example, although the Israeli government has not officially joined the Guardian of Prosperity coalition, in December 2023 Tel-Aviv thanked its members for their support in the war against the "terrorist axis of Iran." According to Jordanian political scientist Mohsen al-Shabaki, this frightens the Arab countries of the region.
Can Americans prosper in the Red Sea?
According to official statements from Washington, DC, the Guardian of Prosperity coalition will be mainly patrolling in the Red Sea to protect ships from the Houthi attacks. But the Houthi armed groups not only attack and hijack ships, but also shoot them with anti-ship missiles from the shore. It is clear that in such a situation the coalition will have to bomb the coastal areas, i.e., the military infrastructure of the Houthis in order to stop such attacks. But this is fraught with consequences. Like the expansion of the military conflict zone. Moreover, the bombing of Yemen by the US Army will actually mean the spread of military action across the entire geography, and the opening of a second front. At least, this is how the Arab community of the region will interpret the move. The question then arises as to whether such a situation is in Washington's regional interests, given that the US wants to end the war in the Gaza Strip. A new hotbed of war would further bury the already fragile hopes for peace in the Middle East.