Azərbaycanla BƏƏ karbohidrogenlərin hasilatı və alternativ enerji stansiyalarının inşası ilə bağlı layihələrdə uğurla əməkdaşlıq edir
Enerji tərəfdaşlığı Azərbaycanla Birləşmiş Ərəb Əmirliyi (BƏƏ) arasında əməkdaşlığın gündəliyinin ən mühüm bəndlərindən biridir. Yanvarın 9-da Bakıda BƏƏ prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Əl Nəhyanın rəsmi səfəri çərçivəsində iki ölkə arasında, ilk növbədə, “təmiz enerji” sahəsində əlaqələrin möhkəmləndirilməsi ilə bağlı yeni sənədlər paketi imzalanıb.
Yeni ilin ilk ayında Yaxın Şərq şirkətləri, xüsusən də BƏƏ ilə bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində mühüm sazişlərin imzalanması artıq Azərbaycan üçün yaxşı ənənəyə çevrilib. Belə ki, 2020-ci ilin yanvarında Bakıda “Masdar” (BƏƏ) ilə günəş elektrik stansiyasının (GES) inşasına dair ilk saziş imzalanıb. Bir il əvvəl, yəni 2023-cü il yanvarın 16-da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin BƏƏ-yə rəsmi səfəri zamanı dəniz külək enerjisinin inkişafı, hidrogen layihələrinin həyata keçirilməsi, həmçinin günəş fotovoltaik stansiyaları və quruda külək turbinləri ilə bağlı sazişlər imzalanıb.
Bu dəfə tərəflər “günəş damları”, ekoloji cəhətdən təmiz aviasiya yanacağı, “yaşıl hidrogen və ammonyak” istehsalı ilə bağlı investisiya imkanlarını araşdırmaq barədə razılığa gəliblər. BƏƏ-nin bu sahədə zəngin təcrübəsini və hər iki ölkənin “təmiz enerji” və enerji səmərəliliyinə marağını nəzərə alsaq, bu əməkdaşlığın səmərəli olacağını söyləyə bilərik.
Ticarətdən enerjiyədək
Azərbaycan ilə BƏƏ arasında iqtisadi əlaqələr uzun müddət əvvəl qurulub, lakin müəyyən vaxta qədər onlar əsasən qeyri-neft sektorunda inkişaf edib. BƏƏ Fars Körfəzi Ərəb Dövlətləri üzrə Əməkdaşlıq Şurasının üzvü olan ölkələr arasında Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşıdır. O, Azərbaycana mexaniki cihazlar, qida və kimya sənayesi məhsulları, poliesterlər, qızıl, zərgərlik məmulatları və s. ixrac edir. Azərbaycan da öz növbəsində BƏƏ-yə metal məmulatları, maşınqayırma məhsulları, turbovintli mühərriklər tədarük edir.
Onların arasında enerji tərəfdaşlığı isə 2016-cı ilin sonunda hər iki ölkənin qlobal neft qiymətlərini tənzimləmək üçün bağladığı neft hasilatının azaldılmasına dair “OPEC+” müqaviləsi ilə başlayıb. 2018-ci il oktyabrın 17-də isə Azərbaycanın Energetika Nazirliyi ilə “Masdar” arasında bərpa olunan enerji mənbələrindən geniş istifadəyə dair çərçivə sənədi imzalanıb və bununla alternativ və bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində əməkdaşlıq haqqında razılıq əldə olunub.
2020-ci il yanvarın 9-da “Masdar” şirkəti ilə Azərbaycanda ötən ilin oktyabrında istifadəyə verilmiş “Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyasının tikintisinə dair icra müqaviləsi bağlanıb.
Yenə də yanvarın 9-da, lakin bu dəfə 2024-cü ildə Bakıda Şeyx Məhəmməd bin Zayed Əl Nəhyan və Prezident İlham Əliyev arasında aparılan danışıqlardan sonra strateji əməkdaşlığa dair bir sıra sənədlər imzalanıb. Onlardan dördü birbaşa enerji sektoruna aiddir.
Eyni zamanda Azərbaycanın Energetika Nazirliyi və BƏƏ-nin İnvestisiya Nazirliyi enerji sektorunda, xüsusilə elektrik enerjisinin ötürülməsi, şəbəkələrin inkişafı layihələri üzrə investisiya əməkdaşlığı çərçivələrinin müəyyən edilməsinə, həmçinin texniki bilik və təcrübələrin mübadiləsinə dair razılıq əldə edib.
Tərəflər arasında imzalanmış strateji əməkdaşlıq sazişi ilə quruda və dənizdə külək elektrik stansiyalarının, günəş elektrik stansiyalarının, o cümlədən “günəş damı” layihələrinin tikintisi, “yaşıl hidrogen və ammonyak”, sintetik metan istehsalı imkanlarının öyrənilməsi nəzərdə tutulur.
Bundan əlavə, Tədbirlər Təqvimi ilə Azərbaycanda quruda 1 GVt gücündə günəş və külək elektrik stansiyalarının tikintisi üzrə yol xəritəsi müəyyən edilib. Sənəddə Azərbaycanda 1 külək və 2 günəş elektrik stansiyasının tikintisi üzrə 2027-ci ilə qədər həyata keçiriləcək tədbirlər öz əksini tapıb.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) və Əbu Dabi Milli Neft Şirkəti (ADNOC) isə Strateji Əməkdaşlıq Sazişi imzalayıblar. Söhbət iki şirkət arasında müxtəlif sahələrdə - neft və qazdan tutmuş “yaşıl enerji”yə qədər əlaqələrin inkişafından gedir.
Azərbaycan tərəfi əmindir ki, əldə olunan razılaşmalar BƏƏ ilə gələcək tərəfdaşlıq üçün güclü zəmin yaradacaq.
“İmzalanmış kontraktlar və anlaşma memorandumları əsasında Sizin ölkənizin sərmayələri hesabına Azərbaycanda 10 giqavat yaşıl enerji istehsalı nəzərdə tutulur”, - Prezident İlham Əliyev Şeyx Məhəmməd bin Zayed Əl Nəhyan ilə geniş tərkibdə görüş zamanı deyib.
Azərbaycan dövlət başçısı BƏƏ liderinin Bakıya səfərini tarixi hadisə adlandırıb və bunun BƏƏ Prezidentinin Azərbaycana ilk rəsmi səfəri olduğunu qeyd edib.
“Əminəm ki, bu səfər iki ölkə arasındakı dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin inkişafına böyük töhfə verəcək. Əməkdaşlığımız çoxşaxəlidir, bir çox sahələri əhatə edir və yaxın keçmişdə enerji sahəsində, xüsusilə yaşıl enerji sahəsində çox önəmli addımlar atılmışdır. Keçən ilin oktyabr ayında Azərbaycanda 230 meqavat gücündə günəş elektrik stansiyasının açılışı olmuşdur. Bu stansiyanın yaradılması ölkənizin investisiyaları hesabına mümkün olmuşdur. Bu, sadəcə olaraq, birinci addımdır”, - İḷham Əliyev bildirib.
BƏƏ Prezidenti isə Əbu-Dabinin Bakı ilə əməkdaşlığı inkişaf etdirməyə və bütün sahələrdə, xüsusən də COP29-a ev sahibliyi etməkdə təcrübə mübadiləsinə hazır olduğunu qeyd edib.
“İki ölkə arasında münasibətlər yüksələn xətt üzrə inkişaf edir və biz müxtəlif sahələrdə daimi tərəqqi və uğurun şahidi oluruq. Biz də Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində iki ölkə arasında ölkələrimizin və xalqlarımızın rifahı naminə müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişafına hazırıq.... Biz də öz növbəmizdə ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da gücləndirilməsi və yeni körpülərin yaradılması istiqamətində səylərimizi səfərbər edirik”, - o vurğulayıb.
“Yaşıl ambisiya”lar
Bu məqamda qeyd edək ki, BƏƏ bərpa olunan enerji mənbələri və enerji səmərəliliyinin artırılması sahəsində lider ölkələrdən biridir. Ölkə davamlı inkişaf proqramlarını fəal şəkildə inkişaf etdirir, “yaşıl layihə”lər həyata keçirir, yeni texnologiyalar tətbiq edir və bərpa olunan enerji mənbələrinə investisiya yatırır.
BƏƏ 2050-ci ilə qədər karbon neytral ölkəyə çevrilmək məqsədilə “UAE Net Zero” strateji təşəbbüsünü qəbul edib. Üstəlik, bu ölkə qlobal enerji təchizatı üçün hələ də vacib olan ekoloji cəhətdən zərərli enerji mənbələrinin istifadəsini diqqətlə izləyir. Bundan əlavə, Əmirlik təkcə özünün “yaşıl enerji” sahəsini inkişaf etdirmir, həm də xaricdə bərpa olunan enerji layihələrinə fəal şəkildə sərmayə qoyur. Bu günə qədər ölkə artıq 70 ölkədə “təmiz enerji” layihələrinə 50 milyard dollardan çox vəsait ayırıb və növbəti 10 il ərzində də eyni məbləğdə sərmayə qoymağı öhdəsinə götürüb.
Azərbaycan isə 2030-cu ilədək daxili ehtiyacların təmin edilməsi, iqtisadiyyatın dekarbonlaşdırılması və elektrik enerjisinin ixracı üçün quruda və dənizdə xarici investisiyalardan istifadə etməklə ümumi gücü 8 GVt-dan çox olan “yaşıl enerji” layihələrini həyata keçirməyi planlaşdırır. Ölkə hakimiyyəti 2030-cu ilə qədər Azərbaycanda quraşdırılmış elektrik enerjisi istehsal güclərində bərpa olunan enerji mənbələrinin payını 33%-ə çatdırmaq niyyətindədir.
Beləliklə, bu sahədə əməkdaşlığın, xüsusən də BƏƏ-nin Xəzər regionuna, onun karbohidrogen və bərpa olunan resurslarına yüksək marağını nəzərə alsaq, hər iki tərəf üçün faydalı olduğunu söyləyə bilərik.
“BƏƏ ilə imzalanan sazişlər ekoloji cəhətdən “təmiz dünya” naminə həmrəyliyimizin təzahürü olacaq və “yaşıl enerji” sahəsində tərəfdaşlığımızı daha da gücləndirəcək”, - Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov “X” sosial şəbəkəsindəki hesabında qeyd edib.
Gələcək əməkdaşlığın təfərrüatlarını açıqlayan nazir əlavə edib ki, bu ilin sonuna qədər ölkə “Masdar” şirkəti ilə birlikdə ümumi gücü 760 MVt olan iki günəş elektrik stansiyasının, gələn il isə 240 MVt gücündə bir külək stansiyasının tikintisinə başlamağı planlaşdırır. Bu işlərin həyata keçirilməsi üçün 2023-cü il oktyabrın 26-da “Masdar” ilə investisiya müqavilələri imzalanıb.
Xarici ekspertlərin fikrincə, bu üç layihəyə qoyulan investisiyaların ümumi həcmi 1 milyard dollar qiymətləndirilir. Eyni zamanda Neftçala rayonunda günəş elektrik stansiyasının gücü 315 MVt, Biləsuvar rayonundakının isə 445 MVt olacaq.
Yuxarıda qeyd edildiyi kimi, Azərbaycanda artıq “Masdar”la birgə fəaliyyətin uğurlu nəticəsi var. 2023-cü ilin oktyabrında ölkədə MDB və Xəzər regionunda ən böyük günəş elektrik stansiyası olan 230 MVt gücündə və dəyəri 262 milyon ABŞ dolları olan “Qaradağ” günəş elektrik stansiyası istifadəyə verilib.
Xəzər aktivi
İki ölkə arasında əməkdaşlığın digər mühüm sahəsi hidrogen enerjisidir. BƏƏ Yaxın Şərq ölkələri arasında “mavi və yaşıl hidrogen” istehsal potensialını inkişaf etdirmək yarışına rəhbərlik edir. İxracyönümlü hidrogen layihələrinin 29%-i Əmirliyin payına düşür. SOCAR və ADNOC bu istiqamətdə tərəfdaşlığı inkişaf etdirmək barədə razılığa gəliblər. 2023-cü ilin dekabrında imzalanmış müqavilə ilə ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində birgə fəaliyyətin daha da genişləndirilməsi, “mavi hidrogen”, geotermal enerji və karbon emissiyalarının idarə edilməsi sahəsində əməkdaşlıq nəzərdə tutulur.
Bu məqamda qeyd edək ki, hər iki şirkətin karbon neytrallığına nail olmaq üçün ümumi məqsədləri var: ADNOC buna 2045-ci ilə qədər nail olmağı proqnozlaşdırır, SOCAR isə 2030-cu ilə qədər normal hasilat prosesində məşəldə yandırmaların sıfıra endirilməsi, 2050-ci ilə qədər əməliyyatlarda xalis sıfıra (“Net Zero”) və s. nail olmaq niyyətindədir. Beləliklə, ADNOC-un təcrübəsi Azərbaycanın yanacaq-energetika kompleksində “yaşıl məqsədləri”nə nail olunmasına müsbət töhfə verə bilər.
Bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı ilə paralel olaraq, Əmirliyin dövlət şirkəti neft və qaz layihələrinə sərmayə qoymağa davam edir. “Global Witness”in məlumatına görə, ADNOC 2030-cu ilə qədər neft və təbii qaz hasilatına 100 milyard dollar və ya ayda orta hesabla 1,14 milyard dollar xərcləməyi planlaşdırır.
Maraqlıdır ki, şirkət xaricdə hasilat sektoruna ilk investisiyalarını Azərbaycanda qoyub və bu da bu regiona olan marağını təsdiqləyir. Müqavilə ötən ilin avqustunda SOCAR və Fransanın “TotalEnergies” şirkətindən “Abşeron” qaz-kondensat yatağının işlənməsi layihəsində hər biri 15% pay almaqla başa çatıb. Sövdələşmə başa çatdıqdan sonra SOCAR və “TotalEnergies”in Abşeron layihəsindəki payları 35% olacaq.
SOCAR əmindir ki, bu saziş Azərbaycan ilə BƏƏ arasında strateji münasibətləri daha da möhkəmləndirəcək və Bakının təbii qazın etibarlı təchizatçısı kimi nüfuzunu artıracaq.
“ADNOC-un BƏƏ-dən kənarda hasilat layihəsinə Azərbaycanda ilk sərmayəsi ölkəmizdə xarici investorlar üçün yaradılmış əlverişli investisiya mühitinin daha bir təsdiqidir”, - Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti vurğulayıb.
Müqaviləni şərh edən ADNOC şirkətinin aşağı karbon həlləri və beynəlxalq inkişaf üzrə icraçı direktoru Musabbeh Al Kaabi qlobal qaz tələbatının qarşıdakı onilliklərdə davamlı olaraq artacağının gözlənildiyini söyləyib: “ADNOC “Abşeron” kimi dünya səviyyəli aktivləri ilə dünyanın enerji tələbatını məsuliyyətlə qarşılamağa davam edəcək. Biz inanırıq ki, SOCAR və “TotalEnergies” ilə strateji tərəfdaşlıq Xəzər regionunun gələcək onilliklər üçün potensialını açır və BƏƏ ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində daha geniş əməkdaşlığı tamamlayır. Bu, qlobal bərpa olunan enerji sektorunun artımını sürətləndirəcək, çünki hər iki ölkə aşağı karbonlu gələcəyə keçid üçün cəsarətli addımlar atacaq”.
Bundan başqa, SOCAR və ADNOC arasında Azərbaycan dövlət şirkətinin Əbu-Dabidəki layihələrdə iştirakının və bu məsələdə ADNOC tərəfindən müvafiq dəstəyin nəzərdə tutulduğu Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bərpa olunan enerji mənbələri və aşağı karbonlu həllər, habelə üçüncü ölkələrin neft-qaz sektorunda investisiya imkanları sahəsində potensial əməkdaşlıq sahələrinin araşdırılmasına dair razılıq da əldə olunub.
Ümumiyyətlə, BƏƏ ilə Azərbaycan arasında əlaqələr dinamik inkişaf edir. İnanmaq istərdim ki, energetikanın yeni sahələrində əməkdaşlıq məhsuldar və səmərəli olacaq və bu sahənin inkişafına töhfə verəcək.

Azerbaijan and the UAE successfully co-operate in hydrocarbon projects and construction of alternative energy plants
The energy partnership stands as a crucial aspect of Azerbaijani-Emirati collaboration. A new suite of documents aimed primarily at bolstering relations between Azerbaijan and the United Arab Emirates in the realm of clean energy was signed on January 9 in Baku during the official visit of UAE President Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan.
It has become a cherished tradition for Azerbaijan to sign significant contracts in the renewable energy sources (RES) sector with Middle Eastern companies, particularly those from the UAE, at the outset of each new year. For instance, in January 2020, Baku inked its first contract with Masdar (UAE) for the construction of a solar power plant (SPP). A year later, on January 16, 2023, during Azerbaijani President Ilham Aliyev's official visit to the UAE, agreements were signed to develop offshore wind energy, implement hydrogen projects, and establish solar photovoltaics and land-based wind farms.
This time around, the parties agreed to investigate investment opportunities related to solar panels, the production of clean aviation fuel, and "green" hydrogen and ammonia. The collaboration holds promise, given the UAE's extensive experience and the mutual interest of both nations in clean energy and energy efficiency.
Transitioning from Trade to Energy
Azerbaijan and the UAE have long-established economic ties, which until recently were primarily developed in the non-oil sector. The UAE is Azerbaijan's largest trade partner among the member countries of the Cooperation Council for the Arab States of the Persian Gulf. It supplies mechanical devices, food and chemical industry products, polyesters, gold, jewellery, among others. In return, Azerbaijan exports metal products, engineering products, and turboprop engines to the UAE.
The energy partnership between the two nations commenced with the OPEC+ deal to cut oil production, which both countries entered to regulate global oil prices in late 2016. Then, on October 17, 2018, Azerbaijan's Energy Ministry and Masdar agreed to cooperate on alternative and renewable energy sources, signing a framework document on the extensive use of RES.
On January 9, 2020, Masdar signed an executive contract for the construction of the Garadagh solar power plant in Azerbaijan, which was commissioned in October of the same year.
Fast forward to January 9, 2024, a series of strategic cooperation documents were signed in Baku following talks between Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan and President Ilham Aliyev. Four of these documents pertain directly to the energy sector.
Simultaneously, the Ministries of Energy of Azerbaijan and Investment of the UAE agreed to outline the framework of investment cooperation in the energy sector, particularly on projects of electricity transmission, network development, and the exchange of technical knowledge and experience.
The strategic cooperation agreement signed by the parties provides for the exploration of opportunities for the construction of onshore and offshore wind power plants (WPP), SES, as well as solar rooftop projects, production of "green" hydrogen and ammonia, synthetic methane, etc.
Additionally, a Calendar of Measures - a roadmap for the construction of onshore solar and wind power plants in Azerbaijan with a capacity of 1 GW was defined. The document outlines the activities to be carried out until 2027 for the construction of one WPP and two SES in Azerbaijan.
SOCAR and Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) also signed a strategic cooperation agreement. The agreement aims to develop relations between the two companies in various areas, ranging from oil and gas to green energy.
Baku is confident that the agreements reached will lay a solid foundation for future partnership with the UAE.
Based on the signed contracts and memoranda of understanding, we plan to produce 10 GW of green energy in Azerbaijan, funded by your country's investments," President Aliyev addressed Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan.
The Azerbaijani leader referred to his visit to Baku as a historic event, highlighting that it was "the first official visit of the President of the United Arab Emirates to Azerbaijan".
"I am confident that this visit will significantly contribute to the development of amicable, fraternal relations between our two countries. Our cooperation is diverse and covers many areas. In the recent past, we have made substantial efforts in the energy sector, particularly in the field of green energy. Last October, a 230MW solar power plant was inaugurated in Azerbaijan, made possible by your country's investments. This is just the beginning," Aliyev stated.
In his response, the UAE President expressed Abu Dhabi's readiness to foster cooperation with Baku and share experiences across all sectors, especially in hosting COP29.
"Relations between our two countries are on a positive trajectory, and we are witnessing continuous development and success in various fields. We, in the United Arab Emirates, are also ready to enhance cooperation between our two countries in various fields for the benefit and prosperity of both countries and peoples... (...) We, in turn, will mobilise efforts to further strengthen relations and build new bridges between our countries," he emphasised.
Green Ambitions
The UAE is a frontrunner in the field of renewable energy and energy efficiency. The country is actively advancing sustainable development programmes, implementing green projects, introducing new technologies, and investing in renewable energy.
The UAE has adopted the UAE Net Zero strategic initiative with the aim of becoming a carbon-neutral country by 2050 and is closely monitoring the use of environmentally harmful energy sources, which remain crucial for the global energy industry. In addition, the Emirates is actively investing in the development of not only its own "green" energy but also in RES projects abroad. To date, the country has already allocated more than $50b to clean energy projects in 70 countries and has pledged to invest the same amount over the next decade.
Azerbaijan plans to implement green energy projects with a total capacity of over 8 GW onshore and offshore by 2030, funded by foreign investments, both for domestic needs and for decarbonising the economy and exporting electricity. The country's authorities intend to increase the share of renewable energy sources in Azerbaijan's installed power generation capacity to 33 per cent by 2030. So cooperation is beneficial for both sides, especially given the UAE's high interest in the Caspian region and its hydrocarbon and renewable resources.
By the way, Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov noted in his microblog on X that the agreements signed with the UAE "will be a manifestation of our solidarity in the name of an environmentally friendly world and will contribute to further strengthening of partnership in the field of "green" energy. Revealing the details of future cooperation, the minister added that the country plans to start construction of two solar power plants with a total capacity of 760MW by the end of this year in collaboration with Masdar, and one 240MW wind farm next year. Investment agreements were signed with Masdar on October 26, 2023 to carry out these works.
According to foreign experts, the total investment in these three projects is estimated at $1b. The capacity of the power plant in Neftchala district will be 315MW and in Bilasuvar district 445MW.
As previously mentioned, Azerbaijan has already seen successful outcomes from its joint ventures with Masdar. In October 2023, the Garadagh Solar Power Plant, the largest solar power plant in the CIS and the Caspian region, was commissioned in the country. With a capacity of 230 MW and a cost of $262 million, this project is a significant achievement.
Caspian Asset
Another key area of cooperation between the two countries is hydrogen energy. The UAE is leading the Middle East in the race to develop "blue" and "green" hydrogen production capacity, accounting for 29 per cent of export-oriented hydrogen projects. SOCAR and ADNOC have agreed to develop a partnership in this direction. The agreement, signed in December 2023, provides for further expansion of joint activities in the field of environmental protection, cooperation in blue hydrogen, geothermal energy, and carbon management.
Both companies share common goals for achieving carbon neutrality: ADNOC aims to achieve it by 2045, while SOCAR intends to cease flaring in the normal production process by 2030, and achieve "zero methane emissions" (Net Zero) by 2050. Therefore, ADNOC's experience can positively contribute to achieving Azerbaijan's "green" goals in the fuel and energy complex.
Alongside the development of RES, the Emirati state-owned company continues to invest in oil and gas projects. According to Global Witness, ADNOC plans to spend $100b on oil and gas production by 2030, averaging $1.14b monthly.
Interestingly, the company made its first investments in the upstream sector abroad in Azerbaijan, which confirms its interest in this region. The deal was made in August of last year through the purchase from SOCAR and France's TotalEnergies of a 15% stake each in the Absheron gas condensate field development project. Once the deal is finalised, SOCAR and TotalEnergies will each hold a 35% stake in the Absheron project.
SOCAR believes that this agreement will further strengthen strategic relations between Azerbaijan and the UAE and will significantly contribute to official Baku's position as a reliable supplier of natural gas.
"ADNOC's first investment in an upstream project outside the UAE, specifically in Azerbaijan, is another testament to the favourable investment climate created for foreign investors in our country," the State Oil Company of Azerbaijan emphasised.
Commenting on the deal, ADNOC's executive director of low carbon solutions and international growth, Musabbeh Al Kaabi, said that global gas demand is expected to grow steadily over the coming decades.
"ADNOC will continue to responsibly meet the world's energy needs with world-class assets such as Absheron. We believe that the strategic partnership with SOCAR and TotalEnergies unlocks the potential of the Caspian region for decades to come and complements the broader energy cooperation between the UAE and Azerbaijan. It will accelerate the growth of the global renewable energy sector as both countries take bold steps to transition to a low greenhouse gas emission future," he said.
In addition, SOCAR and ADNOC signed a Memorandum of Understanding providing for the participation of the Azerbaijani state company in projects in Abu Dhabi and relevant support from ADNOC in this matter. An agreement was also reached to explore areas of potential cooperation on renewable energy and low-carbon solutions, as well as on investment opportunities in the oil and gas sector in third countries.
In general, the UAE's relations with Azerbaijan are developing dynamically. We are optimistic that cooperation in new areas of energy will be fruitful and effective and will contribute to the development of the industry.