SONU GÖRÜNMƏYƏN MÜHARİBƏ
Yeni ilin başlaması ilə İsrailin HƏMAS-la savaşı yenidən şiddətlənib. Siyasətçilər və analitiklər hesab edirlər ki, gərginliyin eskalasiyası tendensiyası davam edəcək və bu, bütünlükdə regionda böhranı dərinləşdirə bilər.
Gərginlik
Məlum olduğu kimi, HƏMAS-ın ali rəhbərliyində təmsil olunan əl-Aruri yanvarın 2-də Livanda öldürülüb. Əməliyyat İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahunun HƏMAS liderlərinin aşkarlanaraq məhv edilməsilə bağlı 2023-cü il noyabrın sonunda verdiyi qərar çərçivəsində keçirilib. Bunun ardından HƏMAS-ın rəsmi təmsilçisi vasitəçilərə İsraillə girovların dəyişdirilməsinə dair danışıqları dayandırdıqlarını bildirib. Bu, əlbəttə ki, regionda gərginliyin növbəti dalğası deməkdir. Bununla yanaşı, HƏMAS-ın müttəfiqi olan «Hizbullah», həmçinin Livan rəhbərliyi Təl-Əvivin bu əməlinin cavabsız qalmayacağını bəyan edib.
Livanın «Addiyar» nəşri hələ dekabrın 23-də yazırdı ki, İsrailin xarici kəşfiyyat qurumu olan «Mossad» HƏMAS-ın Livanda olan 3 yüksək rütbəli məmuruna sui-qəsd hazırlayır. Onların arasında əl-Aruri də var idi. Yəni baş verənlərin kimin işi olduğuna heç bir şübhə yoxdur.
HƏMAS-ın bəzi vacib təmsilçilərinin tez-tez Türkiyəyə baş çəkdiklərini nəzərə alsaq, onların həyatına da təhlükə yarana bilər. Məhz bu səbəbdən Ankara İsrail rəhbərliyini bənzər əməllərdən çəkindirmək üçün «Türkiyə ərazisində casusluq fəaliyyətinin ciddi fəsadlar verəcəyini» bəyan edib. Bunu Türkiyə Prezidenti Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsinin rəhbəri Fəxrəddin Altun yanvarın 2-də bildirib. «Onlar belə səhvə yol verəcəklərsə, demək, Türkiyəni və türkləri yaxşı tanımırlar. Bilməlidirlər ki, bunun cavabı çox ağır olacaq. Belə cəhdlərin ən ağır nəticələr verəcəyi şəksizdir», - deyə Altun Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın 2023-cü ilin dekabrında verdiyi bəyanatı «X» sosial şəbəkəsində paylaşıb.
Türkiyənin xüsusi xidmət orqanları İsrail kəşfiyyatına işləməkdə şübhəli bilinən 34 nəfəri saxlayıb ki, bu da «Mossad»ın Türkiyə ərazisində mümkün fəallığının göstəricisi sayıla bilər. Xüsusi xidmət orqanları əməliyyatı 8 əyalətdə aparıb, əsas diqqət isə İstanbula yönəldilib.
Münaqişənin coğrafiyası genişlənir
İsrailin Livan ərazisini davamlı atəşə tutması regionda vəziyyəti getdikcə gərginləşdirir. Yəhudi dövləti artıq Livanla sərhəddən 80 mindən artıq vətəndaşını təxliyə edib. BMT-nin məlumatına görə, Livanda 75 min insan ev-eşiyini böhran yaşamaqda olan hökumətin hər hansı köməyi olmadan tərk etmək məcburiyyətində qalıb. İllərdir davam edən korrupsiya və təsərrüfatsızlıq üzündən ciddi maliyyə böhranı yaşayan Livan hökuməti vətəndaşlarına hər hansı dəstəyi göstərə bilmir. Amma bu, Livanla sərhəd rayonları tərk etmiş on minlərlə israillinin özünü rahat hiss etdiyi anlamına gəlmir. Doğrudur, onlar müvəqqəti sığınacaqla təmin olunublar, lakin İsraillə Livanın «Hizbullah» qruplaşması arasında döyüşlərin intensivliyinin artması insanların özlərini təhlükəsizlikdə hiss etməsinə imkan vermir. Onlar artıq 3 aydır ki, evlərinə qayıda bilmir, üstəlik, bunun nə vaxt mümkün olacağını anlamırlar.
İsrail qonşuları ilə illərdir silahlı münaqişələr yaşasa da, indiyədək ölkədə bu miqyasda köç təşkil etməmişdi. İndi bunun baş verməsinin səbəbi yalnız «Hizbullah»ın zərbələri yox, həm də ölkə ərazisinə soxula bilmə riskidir. HƏMAS-ın oktyabrın 7-də İsrailə necə soxulduğu hamının yadındadır.
Münaqişənin coğrafiyasının genişlənməsi yalnız İsrail-Livan sərhədindəki gərginliklə deyil, həm də Qırmızı dəniz regionunda qarşıdurmanın qızışması ilə bağlıdır. ABŞ da daxil olmaqla, artıq bir sıra ölkələr Yəmənin husi qiyamçılarına xəbərdarlıq edib. Onlar bildirirlər ki, husilərin dünyanın ən ciddi ticarət marşrutlarından olan Qırmızı dənizdə gəmilərə hücumları davam edərsə, bu, ciddi nəticələr verəcək.
«Husilər dənizçilərin həyatına, dünya iqtisadiyyatına və regionun vacib ticarət yollarında azad gəmiçiliyə təhdidi davam etdirərlərsə, nəticələrə görə məsuliyyəti onlar daşıyacaqlar», - deyə Vaşinqtonun müttəfiqləri ilə birgə yaydığı bəyanatda bildirilir: «Biz beynəlxalq düzənin qaydalarına əvvəlkitək sadiqik və qeyri-qanuni hücumlara və zəbtlərə görə zərərli subyektləri məsuliyyətə cəlb etmək əzmindəyik».
Qırmızı dənizdə müharibə
Husilərin Qırmızı dənizdə ticarət gəmilərinə hücum etməsi neft tankerləri operatorlarını dilemma qarşısında qoyub: təhlükəli zona ilə üzməyi davam etdirərək, riskə getmək, yoxsa biznesi itirmək?
ABŞ və bir sıra digər dövlətlərin hərbi gəmiləri bu yolda patrul xidməti aparma da, hücum təhlükəsi qalmaqdadır. Buna baxmayaraq, bəzi neft şirkətləri onların sığorta etdikləri gəmilərin Afrikanı dövrə vurmaqdansa, əvvəlki marşrutla üzməsini istəyir. Çünki alternativ variant əlavə 2 həftə və təbii ki, daha çox nəqliyyat xərci deməkdir.
Ayrı-ayrı neft şirkətləri, o cümlədən «BP» regiondan uzaq durmağa çalışsalar da, digər şirkətlər Avropa bazarlarına Süveyş kanalı ilə çıxışı təmin edən Qırmızı dənizdən istifadəni davam etdirirlər. Söhbət əsasən yükləri İsrail üçün olmayan daşıma şirkətlərindən gedir. Bütün bunların fonunda Süveyş kanalı vasitəsiilə neft və neft məhsullarının daşınması təxminən 40% azalıb.
Beləliklə, neft sənayesi üçün təhlükə getdikcə böyüyür. Bəzi tankerlər Afrikanı dövrə vurur, digərləri yüzlərini Asiyaya daşıyır. Avropa Hindistan və Yaxın Şərqdən azalan idxalı ABŞ-dan dizel yanacağı və digər neft məhsullarının ixracını artırmaqla kompensasiya edir.
Qeyd olunmalıdır ki, bu vəziyyət xüsusilə ABŞ-dəki bəzi enerji resursu istehsalçılarına sərf edir. Bu, husilərin hücumlarının enerji daşıyıcılarının qiymətinə ciddi təsir göstərməməsinin səbəblərindən biridir. Hazırda «Brent» markalı neftin bir barelinin qiyməti təxminən 77 dollardır ki, bu da HƏMAS-ın İsrailə hücumu ilə başlamış qanlı müharibəyədək olan qiymətdən cüzi aşağıdır. Avropada təbii qazın qiyməti isə xeyli düşüb.
Qeyd edək ki, Qırmızı dəniz və Süveyş kanalı marşrutları vacib olsa da, alternativlər də var. Nəhəng neft tankerləri isə ölçülərinə görə hər zaman bu kanaldan uzaq durmağa çalışıb. Odur ki, mövcud vəziyyət daşıma yollarını çox dəyişməyib. Ayrı-ayrı qaz daşıyıcıları müvəqqəti olaraq Süveyş kanalından istifadə etməmək qərarına gəlsələr də, Avropa üçün əsas tədarükçü olan Qətər gəmiləri bu yoldan istifadəni davam etdirirlər. Onlar ümid edirlər ki, husilər HƏMAS-ı dəstəkləyən ölkənin gəmilərini hədəf almayacaq. Avropada qazın qiymətinin getdikcə ucuzlaşmasının daha bir səbəbi isə qışın mülayim keçməsidir.
Qəzza müharibəsi və daxili siyasi çətinliklər
Qəzzada davam etməkdə olan hərbi əməliyyatlara gəlincə, Təl-Əviv noyabrda Əl-Şifa xəstəxanasının altından keçən tunelin məhv edildiyini bəyan edib. İsrail və müttəfiqlərinin məlumatına görə, HƏMAS bu tibb məntəqəsindən canlı sədd kimi yararlanır, onun altındakı nəhəng tuneldən yaraqlılar istifadə edirmiş. 250 metrlik tunel müxtəlif böyük terror mərkəzlərini bir-birinə birləşdirirmiş və yaraqlılar əməliyyatlar zamanı ondan istifadə edirlərmiş.
Hazırda əsas hərbi əməliyyatlar Qəzza sektorunun cənubunda yerləşən Xan-Yunis şəhəri ətrafında gedir. Məlumata görə, SAXAL HƏMAS-a qarşı ən azı 1 il davam edəcək çoxmərhələli əməliyyat planlaşdırır. Baş nazir Netanyahu artıq HƏMAS-a qarşı savaşın üçüncü mərhələsinə başlanıldığını bildirib. Bu mərhələdə Qəzzada yerüstü əməliyyatlar genişləndirilib və hədəf qiyamçı anklava nəzarətin tam ələ alınmasıdır.
Ən vacib hədəflərdən biri müharibənin başa çatmasından sonra sektorun idarə edilməsidir. İsrailin müdafiə naziri Yoav Qalant artıq bununla bağlı planı açıqlayıb. Plana əsasən, Fələstin rəhbərliyi müəyyən şərtlər çərçivəsində idarəçiliklə məşğul olacaq, sektorun təhlükəsizliyinə nəzarət isə İsraildə olacaq.
Fələstin rəhbərliyinin bu planı qəbul edəcəyinə inanmaq, əlbəttə ki, sadəlöhvlük olardı. Üstəlik, ona ərəb dünyası da mənfi münasibət göstərib. Düşünmək olar ki, İsrail ərəb dünyasının bu planı qəbul etməyəcəyini onsuz da anlayırdı. Onun açıqlanmasında məqsəd, yəqin ki, daxildə hökuməti tənqid edənlərin diqqətini yayındırmaq, həmçinin İsrail hökumətinin Qəzzanın fələstinli əhalisi üçün sülhü təmin etmək istədiyini göstərmək olub.
Daxili siyasətə gəlincə, yanvarın ilk günlərində İsrail Ali Məhkəməsi Baş nazirin vəzifəsindən kənarlaşdırılmasını çətinləşdirəcək yeni qanunun qəbulunu təxirə salıb. Qurum bəyan edib ki, hazırkı hökumət başçısı vəzifəsindən yalnız Nazirlər Kabineti üzvlərinin dörddə üçünün və parlamentarilərin üçdə ikisinin səsi ilə kənarlaşdırıla bilər. Bunadək baş naziri əmək qabiliyyəti olmadığı əsası ilə baş prokuror və məhkəmə də vəzifəsindən uzaqlaşdıra bilirdi.
Bununla yanaşı, Ali Məhkəmə qanunun növbəti parlament seçkisindən sonra qüvvəyə minəcəyi qərarını səs çoxluğu ilə (6 lehinə, 5 əleyhinə) qəbul edib. Ondan iki gün əvvəl isə məhkəmə Netanyahunun hökumətin qərarını əsassız sayaraq rədd etmək hüququnu məhdudlaşdıran qanunu ləğv edib ki, bu da ciddi daxili siyasi çəkişməyə yol açıb.
Hər halda, müharibə, onunla birlikdə isə qeyri-müəyyənlik davam edir. İsraildə qələbəyə inanır, Qəzzada sonadək savaşmaq əzmindən danışırlar. Regionun gələcəyi isə əvvəlkitək, dumanlı görünür.

With Israel determined to fight to a victorious end in Gaza, the future of the region remains murky
As the new year begins, Israel's conflict with Hamas has reignited with increased intensity. Both politicians and analysts concur that the trend of escalating tensions is likely to persist, potentially leading to a complex crisis situation across the region.
Catalyst for conflict
It is known that on January 2, a senior Hamas leader, al-Arouri, was eliminated in Lebanon. This operation was executed as part of an order issued by Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu at the end of November 2023 to identify and eliminate Hamas leaders.
In response to this, a Hamas spokesperson informed mediators that it was suspending discussions on a hostage exchange with Israel. This signals a new round of regional confrontation. Concurrently, Hezbollah, an ally of Hamas, and the Lebanese leadership have indicated that they will not let Israel's actions go unanswered.
On December 23, the Lebanese newspaper Addiyar reported that Mossad, the Israeli foreign intelligence agency, planned to assassinate three high-ranking members of Palestinian organizations in Lebanon, including al-Arouri. This leaves little doubt about who is behind these actions.
Given that key Hamas figures frequently visit Türkiye, their lives could also be at risk. To deter the Israeli leadership from such plans, Ankara warned Tel Aviv of "the serious consequences of espionage activities on Turkish soil". Fahrettin Altun, head of the Turkish Presidential Administration's Liaison Office, stated on January 2, "If they make such a mistake, they clearly do not understand Türkiye or the Turkish people. If they dare to do such a thing, they should realize that they will have to pay a very high price for it. Such attempts carry the risk of the most severe consequences," Altun quoted Turkish President Recep Tayyip Erdogan's remarks from December 2023 on social media.
The detention of 34 individuals by intelligence services on suspicion of working for Israeli intelligence can be seen as evidence of potential Mossad activity on Turkish territory. Raids were conducted in eight provinces of the republic, with a primary focus on Istanbul.
Conflict expansion
The frequent bombardment of Lebanese territory by Israel threatens to further complicate the regional situation significantly. Israel has already evacuated more than 80,000 people from its side of the border, while in Lebanon, nearly 75,000 people have fled without much assistance from the crisis-stricken government, according to UN estimates.
The Lebanese Government, crippled by a financial crisis caused by years of corruption and mismanagement, has been unable to provide any support to its citizens. However, that does not mean that the tens of thousands of Israelis who have been displaced from settlements along the northern border with Lebanon are any more comfortable. While they are provided with temporary shelter, the increasing intensity of cross-border strikes between Israel and militants of the Lebanese paramilitary group Hezbollah makes it difficult to feel safe. Because of these strikes, they have not been able to return to their homes for almost three months and do not know when they will be able to do so.
Despite a long history of armed conflict with its neighbours, Israel has never before relocated such a large number of people within its territory. The decision to relocate them was prompted not only by the escalation of Hezbollah attacks but also by fears that the group might attempt to invade Israel, as Hamas did on October 7.
The geographic expansion of the conflict is linked not only to tensions along the Israel-Lebanon border but also to the intensifying confrontation in the Red Sea region.
Several nations, including the United States, have issued warnings to Yemen's Houthi militias about potential repercussions if they continue their attacks on ships in the Red Sea, one of the world's busiest trade routes.
"The Houthis will face the consequences if they persist in jeopardizing the lives of seafarers, the global economy, and free navigation on the region's most critical trade routes. We remain committed to a rules-based international order and are determined to hold malicious actors accountable for unlawful seizures and attacks," stated a joint declaration from Washington and its allies issued by the White House.
Conflict in the Red Sea
The Houthi attacks on commercial ships in the Red Sea have presented oil tanker operators with a dilemma: either accept the risk of traversing the danger zone or lose business.
Despite the ongoing threat of attacks and patrols by US and other military vessels, some oil companies insist that their chartered vessels maintain the same route rather than circumnavigate Africa to deliver their cargoes, as the latter would mean an additional two weeks and naturally, higher transport costs.
While individual oil companies, including bp, have stated they will avoid the region, others continue to use the Red Sea, which provides access to European markets via the Suez Canal. These are primarily carriers whose cargoes are not destined for Israel.
Recently, the delivery of crude oil and refined products through the Suez Canal has decreased by about 40 per cent.
Gradually, the oil industry is adapting to the heightened risks. Some tankers are circumnavigating Africa, while others are transporting cargoes to Asia. The increasing exports of diesel and other refined products from the US are helping Europe offset declining flows from India and the Middle East.
It's worth noting that some energy resource producers, especially in the United States, may even benefit from this situation. This factor is one of the reasons why the threat from the Houthis has had such a minimal impact on energy prices. The price of Brent crude oil, currently around $77 a barrel, is only slightly lower than it was when Hamas militants attacked Israel, initiating the bloody war in the Gaza Strip. Meanwhile, European natural gas prices have significantly decreased.
While the existing transport routes through the Red Sea and the Suez Canal are important, there are alternatives. It should be mentioned that the largest oil tankers have always tried to avoid the canal due to its size. Therefore, the current situation will not make any significant adjustments to the delivery routes. While the owners of individual gas carriers have decided to temporarily avoid the Suez Canal, ships from Qatar, a key gas supplier to Europe, continue to use the Egyptian route - perhaps believing that the Houthis will not attack a shipowner whose country supports Hamas. Meanwhile, natural gas prices in Europe have further decreased due to the mild winter.
The war in Gaza and internal political complications
Regarding the situation in the Gaza theatre, Tel Aviv reported that a tunnel under Al-Shifa Hospital was dismantled in November. According to Israel and its allies, Hamas had been using the medical facility as a human shield to protect a large underground militia compound. The 250-metre tunnel led to several major terrorist centres and was used by them for operations.
Military operations are currently focused around the town of Khan Younis in the southern Gaza Strip. Earlier, it was reported that the IDF is planning a multi-phase campaign against Hamas, which is expected to last at least a year. Israeli Prime Minister Netanyahu has already announced the beginning of the third phase of the war against Hamas - the expansion of ground infiltration into the Gaza Strip, with the aim of controlling the entire territory of the rebel enclave.
Another critical task is the governance of the sector once the war ends. Israeli Defence Minister Yoav Galant has already proposed a plan. Under this plan, the Palestinian leadership would govern under certain conditions, while Israel would maintain control over security in the sector.
Of course, it would be unrealistic to expect that anyone in the Palestinian leadership would accept such a plan. It has also been met with disapproval in the Arab world.
It appears that Israel recognizes that the Arab side is unlikely to agree to such a proposal. The proposal seems to be more of a strategy to divert the government's critics from domestic issues and to showcase the Israeli authorities' peaceful intentions towards the Palestinian population of Gaza.
In terms of domestic politics, in the early days of January, the Israeli Supreme Court decided to delay a new law that makes it more challenging to remove the Prime Minister from office. The law stated that an incumbent prime minister could only be declared unfit for office and removed from office by a vote of three-quarters of the cabinet and two-thirds of parliament. Previously, the prime minister could be declared unfit to hold office by the attorney general and the court.
However, the Supreme Court ruled by a majority (6 to 5) that the law would come into effect when the next parliament is elected. Two days earlier, the same court had overturned a law limiting Netanyahu's power to block government action as unreasonable, sparking a significant internal political conflict.
Regardless, the war continues, bringing with it uncertainty. Israel believes in its victory, while Gaza is also determined to fight to the end. The future of the region remains uncertain.