ƏDALƏTSİZLİK İNDEKSİ
2024-cü il başlar-başlamaz, ABŞ növbəti anti-Azərbaycan addımını atıb. Dövlət Departamenti Azərbaycanı «dini azadlıqlar pozulduğu üçün müşahidə olunmalı ölkələr»in siyahısına daxil edib. Ənənəvi olaraq tolerantlığı ilə tanınan çoxmillətli və çoxkonfessiyalı Azərbaycanla bağlı bu qərarın qəbulu, əlbəttə ki, Bakı-Vaşinqton dialoquna təsirsiz ötüşməyəcək.
Komissiyadan növbəti səfehlik
ABŞ Dövlət Departamenti hər il «dini azadlıqlar indeksi»ni açıqlayır və bu zaman Birləşmiş Ştatlarda fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Dini Azadlıqlar Komissiyasının (USCIRF) hesabatlarına istinad olunur. Sonuncunun mövqeyi onun ABŞ federal hökumətinin müstəqil komissiyası statusu ilə müəyyən edilir. Onun hazırladığı və Dövlət Departamentinin təsdiqlədiyi «qara siyahı»da 12 ölkə var (Rusiya, Çin, KXDR, Nikaraqua, Myanma, İran, Pakistan, Səudiyyə Ərəbistanı, Tacikistan, Türkmənistan, Eriteriya). Qurum hesab edir ki, bu ölkələr «dini azadlıqların xüsusi ciddi pozulması halları ilə bağlı ciddi narahatlıq yaradır».
Daha bir siyahı isə bu cərgəyə əlavə oluna biləcək potensial ölkələrdən ibarət «xüsusi müşahidə siyahısı»dır. Dövlət katibi Entoni Blinkenin rəhbərlik etdiyi qurum Əlcəzair, Mərkəzi Afrika Respublikası, Komor adaları və Vyetnamın yer aldığı bu «watchlist»ə Azərbaycanı da əlavə edib. Bu siyahının mövcudluğunun prinsipi «nəzarətdə olan» ölkələrdə dini azadlıqlar sahəsində vəziyyətə nəzarət olunmasından ibarətdir. Onlardan hər hansında bu sahədə durum pisləşərsə, həmin ölkə də «qara siyahı»ya salınır və ona sanksiyalar tətbiq olunur.
Lakin USCIRF-nin Dövlət Departamenti tərəfindən açıqlanmış hesabatından görünür ki, «dini azadlıqlar» məsələsi bu və ya digər ölkədəki daxili siyasi vəziyyətlə sıx bağlıdır. Bu, Azərbaycana aid hesabatda da görünür. Məsələn, sənəddə iddia olunur ki, «ölkədə siyasi müxalifət kəskin azalıb», «siyasi məhbuslar var» və s. Sənəddə Azərbaycan qanunvericiliyi də tənqid olunur. Guya hökumət «Dini etiqad azadlığı haqqında» Qanun və ona edilən dəyişikliklərlə ölkədə dini praktikanı nəzarətdə saxlayır.
Belə təəssürat yaranır ki, ABŞ Azərbaycan dövlətinin dini radikalizm və ekstremizmin qarşısının alınması istiqamətindəki səylərini qəbul etmir. Azərbaycanın Qərbin nüfuzunun yayılmasında alət kimi istifdə olunan xristian sektalarının fəaliyyətinə qarşı atdığı qanuni addımlar isə Vaşinqtonu dəqiq qane etmir. Hər halda, USCIRF-nin hesabatında Azərbaycandakı «Yehova şahidləri» icmasının illərdir rəsmi qeydiyyat gözləməsindən narazılıq ifadə olunur.
Hesabatın yekun hökmü ondan ibarətdir ki, Birləşmiş Ştatlar Azərbaycana təzyiq göstərməlidir və Dövlət Departamenti bu nəticə ilə tam razıdır. Üstəlik, Co Bayden administrasiyasının «müstəqil komissiya»nın qənaəti ilə razılaşdığı əsas məqam Azərbaycanın Qarabağ regionunda yaşananlarla bağlıdır. Artıq burada, necə deyərlər, «pişiyin quyruğu görünür».
Amerikanın marağı və erməni izi
Azərbaycanın «dini azadlıqlar» kontekstində nəzarət edilməli olan ölkələr siyahısına salınmasının yeganə əsası Qarabağda 2023-cü il sentyabrın 19-20-də keçirilmiş antiterror tədbirlərindən sonra guya oradakı xristian məbədlərinə «təhlükə»nin yaranmasıdır. Halbuki Dövlət Departamentinin Azərbaycan əleyhinə qərarın qəbulu zamanı istinad etdiyi hesabatda faktlar tam təhrif olunub. Guya 2022-ci ilin dekabrından başlayaraq, Qarabağ erməniləri «ciddi ərzaq, yanacaq və dərman problemi ilə üzləşib»miş, Azərbaycan hökuməti «Dağlıq Qarabağı Ermənistanla birləşdirən dəhlizdə – nəqliyyat marşrutunu tam blokadaya alıb»mış. Azərbaycanın özünün Qarabağ regionunun dağlıq hissəsində cinayətkar, separatçı xuntanın mövcudluğuna son qoyduğu, erməni işğalından azad edilmiş əraziləri üzərində suverenliyini tam bərpa etdiyi antiterror tədbirləri isə amerikalıların hesabatında «hərbi cinayət» kimi təqdim olunub. Guya bu tədbirlərin məqsədi «regionun zorla geri qaytarılması» imiş və bu zaman «100 mindən çox etnik erməni oradan kütləvi şəkildə çıxmalı olub». Bununla yanaşı, hesabatda «Dağlıq Qarabağ və son illər Azərbaycanın nəzarətinə qayıtmış qonşu ərazilərdəki dini obyektlərin qorunması və müdafiəsindən narahat olan» «çoxsaylı təşkilatlar»a istinad edilib.
Azərbaycanın isə Vaşinqtonu geniş istifdə etdiyi ikili standartlar siyasətində günahlandırması üçün tam əsasları var. Hər halda, Azərbaycan torpaqlarının erməni işğalı altında olduğu 30 ildə Birləşmiş Ştatlar bir dəfə olsun, Ermənistanı hərbi təcavüz həyata keçirmiş ölkə adlandırmayıb. Halbuki bu təcavüz nəticəsində məsələn, Azərbaycan xalqının çoxsaylı mədəni irs abidələri, o cümlədən məscidlər və digər müqəddəs məkanları məhv və ya təhqir edilib.
ABŞ Dövlət Departamentinin Azərbaycanın dini azadlıqların pozulması riski üzündən nəzarət edilməli olan ölkələr siyahısına salınmasını pisləyən Azərbaycanın Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin bəyanatında xüsusi vurğulanır ki, Amerika təşkilatının hesabatının hazırlanmasında ermənipərəst mənbələrdən istifadə olunub, hadisələrə məqsədli şəkildə yanlış izah verilib. Məsələn, Dövlət Departamenti Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarının işğalı zamanı Azərbaycan xalqına məxsus tarixi, mədəni və dini abidələri məhv etdiyinə dair bir kəlmə də danışmır.
«Ermənistan Azərbaycan ərazilərinin işğalı vaxtı Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda məscidlər heyvan saxlama yerlərinə çevrilib, yararsız vəziyyətə salınıb, Qafqaz Albaniyası irsinə aid abidələr erməniləşdirilib, müsəlman qəbiristanlıqları talan edilib», - deyə Komitənin bəyanatında bildirilir.
Dövlət Komitəsindən bildiriblər ki, hazırda Azərbaycan hökuməti Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda ermənilər tərəfindən dağıdılmış dini və tarixi abidələri fəal şəkildə bərpa edir: «Dövlət Departamentinin bəyanatında Bakının mərkəzindəki erməni-qriqoryan kilsəsinin, hətta oradakı minlərlə erməni dilində olan kitabın qorunub saxlanıldığının qeyd edilməməsi təəccüb doğurur. Bu cür qərəzli və əsassız qiymətləndirmələr Bakı-Vaşinqton münasibətlərinə xələl gətirir». Qurum hesab edir ki, əslində, Ermənistan və xüsusilə müsəlmanların hüquqlarının ciddi şəkildə pozulduğu ABŞ nəzarətə götürülməlidir.
Beləliklə, Amerika komissiyasının ermənipərəst hesabatının və ABŞ Dövlət Departamentinin anti-Azərbaycan qərarının əsl səbəbi məlumdur. Vaşinqton Cənubi Qafqaz regionunda yeni reallıq yaratmış Azərbaycanın müstəqil siyasət yürütməsini qəbul etmir. Bakı Qarabağ ermənilərinə Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul edəcəkləri təqdirdə ölkə Konstitusiyası ilə nəzərdə tutulmuş bütün hüquqları tanımağa hazır olduğunu desə də, Vaşinqton bunu da nəzərə almaq istəmir. Halbuki burada söhbət həm də dini, təhsil, dil, milli kimliyin qorunub saxlanması hüquqlarından gedir. Amerika Azərbaycan dövlətinin milli və dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, ərazisində yerləşən bütün mədəniyyət abidələrini qoruduğunu da «görmür». Bu mənada, Qarabağda və bütünlükdə Azərbaycan ərazisindəki xristian abidələri də Azərbaycanın ümumi mədəni irsinin ayrılmaz hissəsidir.
ABŞ-ın tərəfsiz olmadığını göstərən daha bir məqam: Dövlət Departamentinin əsas götürdüyü yalan dolu hesabat erməni lobbisinin fəalı Daniel Aşbaxyan tərəfindən hazırlanıb. O, USCIRF-yə gələnədək ABŞ-dakı əsas erməni diaspor təşkilatlarından olan Amerika Erməni Assambleyasında ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə direktor vəzifəsini tutub. Belə çıxır ki, Dövlət Departamenti Azərbaycandakı vəziyyəti düzgün, obyektiv qiymətləndirməsi mümkün olmayan şəxsə Birləşmiş Ştatların dini azadlıqlar sahəsindəki siyasətinə təsir etmək, Bakı-Vaşinqton münasibətlərinə zərbə vurmaq imkanı yaradıb. Üstəlik, bu zərbə şübhəsiz ki, Amerikanın Azərbaycanla Ermənistan arasında vasitəçilik etmək perspektivinə də öz təsirini göstərəcək.
Dövlət Departamenti səhvini təkrarlayır
Əsasən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi ilə xarakterizə olunan, bununla da Azərbaycanla-Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin imzalanması üçün tarixi şansın yarandığı yeni regional reallıqda əsas heyrətləndirici olan heç də Vaşinqtonun Bakıya ənənəvi qərəzli münasibət göstərməsi deyil. Söhbət ondan da getmir ki, ABŞ qlobal miqyasda ən uğurlu multikulturalizm ənənələri göstərən, müxtəlif millətlər və dinlərdən olan insanlar arasında sülh və barışığın hökm sürdüyü Azərbaycana qarşı növbəti biabırçı ədalətsizlik aktına imza atıb. Hər halda, Azərbaycan Birləşmiş Ştatlar tərəfindən ilk dəfə deyil ədalətsizliklə üzləşir. Bu ölkə ötən illər ərzində qanunvericiliyinə Azərbaycanla bağlı müxtəlif məhdudlaşdırıcı düzəlişlər belə, edib. Əsas paradoks ondadır ki, belə bir vəziyyətdə Vaşinqton Azərbaycanla Ermənistan arasında vasitəçiliyə iddiasını davam etdirir. Hər halda, Dövlət Departamentinin yaxın vaxtlarda Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirlərinin Vaşinqtonda bir araya gəlməsini gözləməsi bundan xəbər verir. Halbuki Azərbaycan bu iki ölkəyə münasibətdə neytrallıq göstərməyən hər hansı dövlətin vasitəçiliyinə imkan verməyəcəyini hər zaman açıq şəkildə ifadə edib və buna lap elə bu yaxınlarda amerikalıların özləri də şahid olublar. Bakı bunu onlara yalnız Azərbaycanla düşmənçilik yolu seçərək, ermənipərəst mövqe tutan Fransanın timsalında göstərməyib. ABŞ dövlət katibinin köməkçisi Ceyms O'Brayenin Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi fikirlərdən sonra yaranmış böhranın aradan qaldırılması işinə sonda dövlət katibinin özü qarışmalı olmuşdu. O'Brayenin Bakıya yalnız bundan sonra etdiyi səfər isə sanki Azərbaycan-ABŞ münasibətləri üçün son zamanlar yaranmış çətinliklərin aradan qaldırılması pəncərəsi açmış, eyni zamanda Bakı ilə İrəvan arasında münasibətlərin nizamlanmasında Vaşinqtonun vasitəçiliyinin bərpasına imkan yaratmışdı. Lakin indi, ABŞ-ın beynəlxalq aləmdə Azərbaycanın nüfuzuna növbəti dəfə zərbə vurmaq cəhdindən sonra belə çıxır ki, Blinken və onun rəhbərlik etdiyi qurum Bakı-Vaşinqton dialoqunu yenidən «dalana dirəyib». Bu isə əlbəttə ki, Bakı-İrəvan danışıqlarında «Vaşinqton meydançası»nın perspektivinə öz təsirini göstərəcək. Həqiqətən də, ABŞ-ın «dini azadlıqlar»dan narahatlıq bəhanəsi ilə guya Azərbaycanın özünə məxsus Qarabağ regionunda «pozuntular»a yol verdiyi fikrini gündəmdə saxlamağa çalışdığı şəraitdə Vaşinqtonun vasitəçiliyi bərpa edə biləcəyini gözləməyə dəyərmi?
İndi bir şey məlumdur – Azərbaycan xalqı və dövləti üçün Amerikanın hakimiyyət mərkəzlərinin «cızma-qara»sının heç bir dəyəri yoxdur. Azərbaycan bundan sonra da yalnız öz milli maraqlarından çıxış edəcək, dövlət müstəqilliyini gücləndirmək üçün əlindən gələni əsirgəməyəcək. Bu reallığı nəzərə almayan, üstəlik, ona mane olmağa çalışan Birləşmiş Ştatlar isə bir daha əmin olacaq ki, anti-Azərbaycan fəaliyyəti heç kimə geosiyasi dividend qazandırmayacaq.

The US has once again shown double standards towards Azerbaijan
At the dawn of 2024, the US made another move against Azerbaijan. The State Department added Azerbaijan to the list of countries to be monitored due to alleged violations of religious freedom. This decision, undoubtedly unjust against Azerbaijan—a multi-ethnic and multi-confessional country renowned for its traditions of tolerance—will inevitably impact the dialogue between Baku and Washington.
The Commission's Peculiarities
The US State Department annually releases the so-called Religious Freedom Index, which is based on the reports of the US Commission on International Religious Freedom (USCIRF). The Commission's stance is determined by its status as an independent commission of the US federal government. The blacklist compiled by the Commission and ratified by the State Department includes 12 countries (Russia, China, North Korea, Cuba, Nicaragua, Myanmar, Iran, Pakistan, Saudi Arabia, Tajikistan, Turkmenistan, and Eritrea) that are deemed to be of particular concern due to their involvement in or tolerance of severe violations of religious freedom.
There's also a "special watch list", which includes countries that are potential candidates for blacklisting. Secretary of State Anthony Blinken's office has added Azerbaijan to this watchlist, which also includes Algeria, the Central African Republic, Comoros, and Vietnam. In such a case, the monitored countries, in the absence of improvements in the sphere of religious freedom, will inevitably be included in the "blacklist", which could provoke American sanctions against them.
However, as can be seen from the USCIRF report endorsed by the State Department, the issue of religious freedoms is closely related to the assessment of the domestic political situation in a particular country. The internal political character of the assessment is also present in the part of the report dealing with Azerbaijan. There are statements such as "a sharp decline in political opposition in the country", "political prisoners", as well as criticisms of Azerbaijani legislation. It is claimed that the Azerbaijani government controls religious practice in accordance with the Law on Freedom of Religion and its amendments.
It appears that the US does not accept the measures taken by the Azerbaijani State to curb the threat of religious radicalism and extremism. And they are certainly not satisfied with Azerbaijan's legitimate steps to prevent the activities of Christian sects that act as instruments for expanding Western influence. In any case, the USCIRF report expresses dissatisfaction with the fact that the Jehovah's Witnesses community in Azerbaijan has been awaiting official registration for many years.
Finally, the USCIRF report concludes that the US should put pressure on Azerbaijan. And the State Department fully agrees with this conclusion. Perhaps it is the part of the report dealing with the events in the Garabagh region of Azerbaijan that clearly hints at the main reason why the Biden administration agrees with the conclusion of the "independent commission".
American Interest and Armenian Trace
The primary basis for categorising Azerbaijan as a monitored country in the context of "religious freedom" is the alleged "threat" posed to Christian churches in Garabagh following the implementation of the September 19-20, 2023 anti-terrorist operation.
The report cited by the State Department in its anti-Azerbaijani decision completely distorts the facts. They claim that since December 2022 the Garabagh Armenians "have faced serious problems with food, fuel and medicine", and that the Azerbaijani government has established "a complete blockade of the corridor - the transport route connecting Nagorno-Garabagh with Armenia".
The anti-terrorist operation, which resulted in Azerbaijan ending the separatist junta in the mountainous part of its Garabagh region and fully asserting its sovereignty over all territories liberated from Armenian occupation, is presented in the American report as a "military offensive". Its goal is portrayed as to "forcibly retake the region," leading to "a mass expulsion of more than 100,000 ethnic Armenians." The report also refers to "many organisations concerned about the protection and preservation of religious sites in Nagorno-Garabagh and other neighbouring territories that have returned to Azerbaijani control in recent years".
However, Azerbaijan itself has every reason to criticise the US for its widely practised policy of double standards. During the three decades of Armenian occupation of Azerbaijani territories, Washington has never once identified Armenia as the country guilty of committing military aggression, an aggression that involved the destruction or desecration of numerous monuments of Azerbaijani cultural heritage, including mosques and shrines.
The State Committee for Work with Religious Organisations of Azerbaijan has condemned the US State Department's decision to include Azerbaijan in the list of countries to be monitored for potential violations of religious freedom. The committee stresses that the US commission's report relies on pro-Armenian sources and deliberately misrepresents the events. The State Department does not acknowledge the destruction of Azerbaijani historical, cultural, and religious monuments by Armenia during the occupation of Azerbaijani territories.
"During the occupation of Azerbaijani territories in Garabagh and Eastern Zangezur, Armenia converted mosques into animal stalls and pigsties, and destroyed Muslim religious shrines. Additionally, Armenia appropriated religious monuments belonging to the heritage of Caucasian Albania and allowed the looting of Muslim cemeteries in the previously occupied Azerbaijani territories," the statement from the State Committee for Work with Religious Organizations of Azerbaijan said.
The State Committee emphasizes that the Azerbaijani authorities are currently actively restoring religious and historical monuments in Garabagh and Eastern Zangezur, which were destroyed by the Armenian side during the occupation of these territories. It is also puzzling that the US did not mention in its report the preservation of the Armenian-Gregorian church and thousands of books in the Armenian language in the centre of Baku.
"Such biased and unfounded assessments harm relations between Baku and Washington," the state committee said in a statement, arguing that Armenia and the US, where the rights of Muslims in particular are seriously violated, should be "brought under control".
The real reason for the pro-Armenian assessments in the report of the American commission and the anti-Azerbaijani decision of the US State Department is clear. It is about the US' rejection of Azerbaijan's independent policy, which has created a new reality in the South Caucasus region. The US was never willing to take into account Azerbaijan's readiness to grant the Garabagh Armenians, in case they adopt Azerbaijani citizenship, all the rights provided for by the Constitution of the country. Including the rights to freedom of religion, education, use of their native language and preservation of their nationality. The states do not want to take into account the fact that the Azerbaijani state protects all cultural monuments on its territory, regardless of their national and religious content. And Christian monuments throughout Azerbaijan, including Garabagh, are an integral part of Azerbaijani cultural heritage in general.
A clear indication of the US' biased stance was the fact that the State Department's defamatory report on Azerbaijan was prepared by Daniela Ashbakhyan, an activist of the Armenian lobby. Before joining USCIRF, she served as the Director of Public Affairs of the Armenian Assembly of America, one of the leading Armenian diaspora organizations in the US It seems that the State Department allowed Ashbakhyan, who could not be expected to provide an unbiased, objective assessment of the situation in Azerbaijan, to influence the US' policy on religious freedoms and damage Azerbaijani-American relations. This damage will undoubtedly affect the prospect of American mediation between Azerbaijan and Armenia.
The State Department Repeating a Mistake
In the new regional reality established after the restoration of Azerbaijan's territorial integrity, which created a historic opportunity for the conclusion of an Azerbaijani-Armenian peace treaty, it's not even the habitual biased attitude of Washington towards Baku that is striking. It's not the fact that the US has committed yet another blatant act of injustice against Azerbaijan, which is one of the most globally successful examples of a multicultural society, a state where peace and harmony, mutual influence, and unity of representatives of different nationalities and religions prevail.
After all, Azerbaijan has long been accustomed to the manifestations of unfair policies on the part of the US, including the restrictive legislative amendments applied by it. But the paradox is that the US, with this attitude towards Azerbaijan, continues to claim to mediate between Azerbaijan and Armenia. Such a claim can be traced in the statements of the State Department, which expects a meeting of the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia to be held in Washington in the near future.
Not so long ago, the Americans had an opportunity to make sure that Azerbaijan will not allow any country that refuses neutrality in its attitude towards both states to mediate in its negotiations with Armenia. And they were convinced not only by the example of pro-Armenian France, which practically took the path of enmity with Azerbaijan. But also by their own American example, when US Secretary of State Anthony Blinken personally had to smooth over the crisis that arose as a result of anti-Azerbaijani rhetoric of his assistant James O'Brien. O'Brien's subsequent visit to Baku seemed to open up an opportunity for Azerbaijani-American relations to eliminate the recent complications. At the same time, it made possible the resumption of American mediation in the negotiations on the settlement of relations between Azerbaijan and Armenia.
However, now, against the backdrop of another US attempt to strike a blow to Azerbaijan's authority in the international arena, it turns out that Blinken and the agency he heads are once again bringing the dialogue between Baku and Washington to a deadlock. This, of course, will also affect the prospects of the "Washington platform" of negotiations between Baku and Yerevan. For can we seriously expect its restoration in a situation where the US, under the pretext of concern for "religious freedom", is once again trying to keep afloat the fairy tale of "violations" allegedly committed by Azerbaijan in its Garabagh region?
It is pretty clear that for the people and the state of Azerbaijan, the report of the American power centres is of no value. Azerbaijan will continue to act in accordance with its own national interests and strengthen its state independence in every possible way. And the US, which does not take this circumstance into account and, moreover, tries to counteract it, will be convinced once again that anti-Azerbaijani activity, no matter how it is executed, never brings geopolitical dividends.