QARŞILIQLI TƏRƏFDAŞLIQ
Azərbaycan demək olar ki, müstəqillik əldə etdiyi vaxtdan bəri beynəlxalq maliyyə institutları (BMİ) ilə əməkdaşlıq edir. O, bu illər ərzində özünü etibarlı və sadiq tərəfdaş kimi təsdiqləyib. Eyni zamanda Azərbaycanın daxili maliyyə siyasəti ilə bağlı öz fikri var və bu da xarici ekspertlərin fikirlərindən fərqlənir. Qəbul edilmiş qərarların düzgünlüyü BMİ-lər tərəfindən ölkəyə etimadın daha da artmasına səbəb olub.
Ölkənin bu institutların verdiyi kreditlərdən asılı olduğu dövrü keçib və bu gün əlaqələr qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq səviyyəsində qurulub. Bu vacibdir, çünki demək olar ki, bütün BMİ-lər təkcə kreditor kimi çıxış etmir və çətin anlarda dəstək vermir, həm də onlar maliyyə və iqtisadi inkişaf üçün müəyyən regional siyasəti formalaşdırır və üzv ölkələr üçün imic katalizatoruna çevrilirlər. Azərbaycan-BMİ tərəfdaşlığı çərçivəsində son xəbərlər isə bu mənada ölkənin imicinin kifayət qədər yaxşı səviyyədə olduğunu söyləməyə əsas verir.
EBRD - infrastruktura xüsusi diqqət
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) Azərbaycanın ən müxtəlif təşəbbüslərinin maliyyələşdirilməsində əsas rol oynayıb. Bank 189 layihəyə 3,62 milyard avro məbləğində maliyyə vəsaiti ayırıb. Hazırda bu bankın Azərbaycanda aktiv portfeli 897 milyon avro təşkil edir və bu vəsait 31 layihənin həyata keçirilməsinə yönəldilib. Üstəlik, bankın əsas diqqəti infrastrukturun inkişafına yönəlib. Maliyyə vəsaitinin təxminən 90%-i bu sektora yönəlib. Qalan 10% isə sənaye, kənd təsərrüfatı və maliyyə sahələrinə dair layihələrin payına düşür.
Ötən il - pandemiya böhranının səngidiyi dövrdə tərəfdaşlıq yenidən intensivləşib və Azərbaycanda layihələrə verilən kreditlərin həcmi il ərzində düz 81,4% artıb. Qeyd edək ki, son 7 il ərzində əməkdaşlığın ən məhsuldar ili 2017-ci il olub. Amma pandemiya illərində demək olar ki, tam durğunluq müşahidə olunduğu üçün ötənilki nəticəni yaxşı hesab etmək olar. Üstəlik, BMİ-lərdən kredit alan zaman kifayət qədər uzun və çətin prosedurlardan keçmək lazımdır.
EBRD Azərbaycanda davamlı inkişafın və rifahın təmin edilməsində əsas tərəfdaş olaraq qalır və onunla əməkdaşlıq daha da artacaq. Bunu EBRD ilə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) və Azərbaycan İnvestisiya Holdinq arasında 2 ədəd “Handysize” tipli quru yük gəmisinin alınması üçün böyük kredit müqaviləsinin imzalanması sübuta yetirir. Bu müqaviləyə əsasən, gəmilərin alınmasının 70%-ni (38,72 milyon avro) EBRD, 30%-ni isə ASCO daxili imkanları hesabına maliyyələşdirəcək.
“Sənədin icrası regional kommunikasiyaların və ticarət əlaqələrinin gücləndirilməsinə, tranzit yüklərinin daşınmasının artırılmasına və marşrut istiqamətlərini şaxələndirməklə rəqabətqabiliyyətliliyin yüksəlməsinə töhfələr verəcək”, - Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov vurğulayıb.
EBRD həmçinin ASCO-ya korporativ idarəetmə təcrübələrinin təkmilləşdirilməsi, iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məlumatların açıqlanmasında dəstək verəcək. Bu, gəmiçilik sektorunda dekarbonizasiya problemlərini daha yaxşı həll etməyə yardım göstərəcək və ASCO-nun dayanıqlılıqla bağlı ilk maliyyə alətləri üçün təməl yaradacaq. Nəzərə alsaq ki, EBRD 2023-2025-ci illərdə Azərbaycanda layihələrin həyata keçirilməsi üçün 750 milyon dollar ayırmağı planlaşdırır. Odur ki, bizi yeni başlanğıclarla bağlı daha çox yeni xəbərlər gözləyir.
Dünya dəstəyi
Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Ştefani Ştallmayster Mikayıl Cabbarovla görüşdən sonra bildirib ki, təmsil etdiyi beynəlxalq qurumun Azərbaycanla əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verir. İnvestisiya mühitinin təkmilləşdirilməsi, dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı, innovasiyalar, idarəetmə texnologiyalarının inkişafı, sahibkarlığın dəstəklənməsi və digər sahələr üzrə Dünya Bankı ilə uğurlu tərəfdaşlıq əlaqələri qeyd olunub. Ş.Ştallmayster Azərbaycanın inkişaf prioritetlərinə nail olunmasında Dünya Bankının dəstəyini davam etdirəcəyini vurğulayıb.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycanda Dünya Bankının 3,2 milyard ABŞ dolları məbləğində kredit vəsaiti hesabına artıq 49 layihə həyata keçirilib. Hazırda üç layihənin icrası davam etdirilir. Dünya Bankının və Azərbaycan hökumətinin yeni Tərəfdaşlıq Çərçivə Strategiyası çərçivəsində fəal işinə baxsaq, bu layihələrin sayı çox yaxın gələcəkdə arta bilər. Qeyd edək ki, Tərəfdaşlıq Çərçivə Strategiyası Azərbaycanın qısa və uzunmüddətli perspektivdə əsas strateji istiqamətlərini və inkişaf planlarını əks etdirir. Dünya Bankı ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üzrə yol xəritəsinə uyğunlaşdırılmış sənəd regional və qlobal problemlərin həllinə yardım göstərəcək, özəl sektorun inkişafını gücləndirmək və onun kapitalını səfərbər etmək imkanlarını müəyyən edəcək.
Gələcək əməkdaşlığın istiqamətlərinə “ağıllı kəndlər”in yaradılmasına dəstək, Bakının 2040-cı ilə qədər inkişafı üzrə Baş Plan çərçivəsində bir sıra layihələrin həyata keçirilməsi, həmçinin bərpa olunan enerji mənbələri daxil ola bilər. Buraya iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə, yaşıllaşdırma və rəqəmsallaşma sahələrini qeyd etmək olar. Son üç bənd dünyanın inkişaf etmiş ölkələrinin əsas gündəmini əhatə edir. Dünya Bankının dərc etdiyi iqlim və inkişafa dair ölkə hesabatında qeyd olunub ki, 2060-cı ilədək dayanıqlı inkişaf və dekarbonizasiya tədbirlərinin həyata keçirilməsi üçün Azərbaycana 44 milyard dollar həcmində investisiya lazım olacaq. Məhz həmin dövrə qədər qlobal iqtisadiyyatın xalis sıfır emissiya səviyyəsinə çatacağı gözlənilir.
Əməkdaşlıq vektorunda bəzi dəyişikliklər başa düşüləndir, çünki Azərbaycanda da ənənəvi enerji və neft-qaz logistikası sahəsində infrastruktur layihələrinin uzunmüddətli maliyyələşdirilməsinə tələbat qismən azalıb. Digər tərəfdən, alternativ enerji, qeyri-neft iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi, kiçik və orta biznesə kredit dəstəyinin artırılması, rəqəmsal transformasiya sahəsində investisiya axınının dəstəklənməsi, Sənaye 4.0-ın əsasını təşkil edən proqramlara maraq artıb.
IMF-nin məsləhətləri
Sadalanan məqamlar Azərbaycanın uzun müddətdir ki, yalnız qiymətləndirmə missiyaları səviyyəsində əlaqələrinin olduğu Beynəlxalq Valyuta Fondu (IMF) tərəfindən də təsdiqlənib. Azərbaycan hökuməti hələ 2005-ci ildə bu aparıcı qlobal donorla əməkdaşlığı konsultasiya və texniki yardım səviyyəsi ilə məhdudlaşdıraraq, fonddan borc götürməkdən tamamilə imtina edib.
IMF vaxtaşırı Azərbaycan hökuməti ilə konsultasiyalar aparır və onun nəticələrini dərc edir. Fondun açıqladığı son geniş hesabatda ölkədə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsində müsbət tendensiyalar qeyd olunub. Bildirilib ki, bu tendensiyalar idarəetmənin gücləndirilməsi, dövlət müəssisələrinin rolunun məhdudlaşdırılması və iqtisadiyyatın karbondan təmizlənməsi üçün islahatlara səbəb olacaq: “Maliyyə şəffaflığının və məhkəmə müstəqilliyinin təkmilləşdirilməsində irəliləyiş, həmçinin dövlət müəssisələrində özəl sektorun iştirakının artırılması və onların maliyyə sağlamlığının yaxşılaşdırılması istiqamətində davamlı səylər biznes mühitinin yaxşılaşdırılmasına, özəl investisiyaların artırılmasına və məhsuldarlığın yüksəldilməsinə yardım göstərəcək. MONEYVAL-ın tövsiyələrinə əməl etmək də vacibdir. Azərbaycan hakimiyyətinin iqlimlə bağlı öhdəliklərini yerinə yetirmək səyləri alqışlanır”.
Fondun ekspertləri Azərbaycan Mərkəzi Bankının pul-kredit siyasəti ilə bağlı mövqeyini dəstəkləməklə yanaşı, onu daha da yumşaltmazdan əvvəl ehtiyatlı olmağı tövsiyə ediblər: “İnflyasiya hədəf diapazonuna qayıdıb, Mərkəzi Bank 2021-ci ilin ortalarından 2023-cü ilin may ayına qədər 275 bənd həcmində sərtləşdirdikdən və ehtiyat tələblərini artırdıqdan sonra 2023-cü ilin noyabrında faiz dərəcələrini endirib. Lakin xarici və daxili amillərin yaratdığı inflyasiya riskləri qalmaqdadır. Beləliklə, növbəti yumşaltmaları nəzərdən keçirməzdən əvvəl vergi-büdcə siyasətin sərtləşdirilməsinə, gəlirlərin və əməkhaqqı artımının yavaşladılmasına, eləcə də ərzaq qiymətlərinə mənfi təsir edəcək xoşagəlməz şokların olmamasına ehtiyac var”.
Fondun iqtisadçıları həmçinin hökumətə dövlət müəssisələrinin Azərbaycan iqtisadiyyatına təsirini azaltmaq üçün tədbirlər görməyi tövsiyə ediblər. Hər halda, bu istiqamətdə işlər həyata keçirilir: məlum olduğu kimi, 2024-cü il ərzində iri dövlət şirkətlərində, yəni SOCAR, “AzerGold” QSC, ASCO, “BakTelecom”, “AzTelekom” və “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC strukturlarında dövlət səhmlərinin bir hissəsinin özəl investorlara satılması ilə bağlı təkliflər hazırlanacaq.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin rəisi Mətin Eynullayevin vurğulayıb ki, hökumətin özəlləşdirmə prosesinə xarici sərmayədarları cəlb etməkdə marağı var, lakin onlar üçün torpaq sahəsi (yalnız icarə) hüququ ilə bağlı məhdudiyyətlər qalır.
IMF isə hələ də dövlət müəssisələrində kommersiya və qeyri-kommersiya fəaliyyətini bir-birindən ayırmağı tövsiyə edir. Tövsiyələrə həmçinin dövlət müəssisələrinin şəffaflığının artırılması və özəl sektorun gələcək iştirakının təşviqi daxildir.
Bütövlükdə, Beynəlxalq Valyuta Fondunun qiymətləndirməsində Azərbaycanın inklüziv, davamlı inkişafı təşviq etmək üçün sağlam fiskal və monetar siyasətlər, həmçinin struktur islahatları həyata keçirərkən xarici qeyri-müəyyənlikləri diqqətlə idarə etməsi zərurəti vurğulayıb.

Azerbaijan continues co-operation with IFIs but is not dependent on them
Azerbaijan has been a reliable and committed partner of the International Financial Institutions (IFIs) since the early days of its independence. It has also maintained its own vision on domestic financial policy, which sometimes differs from the views of foreign experts. The soundness of its decisions has enhanced its credibility among the same IFIs.
The country has overcome its dependence on loans from these institutions and now enjoys a mutually beneficial partnership with them. This is important because IFIs are not only lenders and supporters in times of need. They also shape a regional policy of financial and economic development and boost the image of their member countries. The latest news from the Azerbaijan-IFI partnership shows that the country's image remains positive and strong.
EBRD: focus on infrastructure
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has been a key player in financing various initiatives in Baku, investing €3.62 billion in 189 projects. The EBRD's current portfolio in Azerbaijan reaches €897 million to support 31 projects. The Bank's main focus is on infrastructure development, which accounts for about 90 per cent of its funds. The remaining 10 per cent goes to projects in industry, agriculture and finance.
The partnership, which slowed down during the pandemic crisis, resumed last year, and the lending volume to projects in Azerbaijan increased by 81.4% over the year. This is impressive, considering that the most productive year of co-operation in the last 7 years was 2017. Moreover, getting a loan from IFIs usually involves long and complex procedures.
The signing of a major loan agreement with the EBRD by Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) and Azerbaijan Investment Holding for the purchase of two Handysize dry bulk carriers demonstrates that the EBRD is a vital partner for Azerbaijan's sustainable growth and prosperity and that their co-operation will continue to expand. Under the agreement, 70 per cent of the funds (€38.71 million) will come from the EBRD credit line and the remaining 30 per cent will be covered by ASCO's own resources. Azerbaijani Economy Minister Mikayil Jabbarov said that "the implementation of the agreement will help to strengthen regional communications and trade relations, increase transit cargo traffic and improve competitiveness through diversification of route directions."
The EBRD will also assist ASCO in improving its corporate governance practices and climate change-related disclosures. This will enable ASCO to address decarbonisation in the shipping sector and pave the way for its first sustainability-related financial instruments.
Given that the EBRD plans to allocate $750 million for projects in Azerbaijan in 2023-2025, we can expect more announcements of new ventures in the near future.
Worldwide support
The World Bank (WB) also values its co-operation with Azerbaijan, as the Bank's manager Stefanie Stallmeister told Mikayil Jabbarov. She praised the successful partnership with the WB in the areas of improving the investment environment, public-private partnership, innovations, management technologies, entrepreneurship support and others. She also emphasised that the international organisation she represents will pursue this policy to achieve Azerbaijan's development goals.
The World Bank (WB) has already funded 49 projects in the republic, totalling $3.2 billion. Three more projects are currently underway. But this number may grow soon, as the WB and the government of Azerbaijan are working actively within the new Partnership Framework Strategy. This document reflects Azerbaijan's main strategic directions and development plans in the short and long term. It also aligns with the roadmap for expanding co-operation with the World Bank, which aims to address regional and global challenges, enhance private sector development and mobilise its capital.
Future areas of co-operation could include supporting the creation of "smart villages", implementing some projects under the Baku 2040 Master Plan, and developing renewable energy sources. Climate change, greening and digitalisation are also part of this agenda. These are the key priorities of the developed world. The WB's country report on climate and development estimates that Azerbaijan will need $44 billion in investments to achieve sustainable development and decarbonisation by 2060. By then, the global economy is expected to reach net zero emissions.
Some shifts in the co-operation vector are understandable, as Azerbaijan's demand for long-term financing of capital and infrastructure projects in the traditional energy and oil and gas logistics sectors has partly declined. On the other hand, there is more interest in programmes in the fields of alternative energy, diversification of the non-oil economy, credit support for small and medium-sized businesses, investment flow in digital transformation, and the foundations of Industry 4.0.
IMF consultation
The International Monetary Fund (IMF), with which Azerbaijan has had relations only at the level of assessment missions for a long time, also approves of these items. In 2005, the government limited its co-operation with this leading world donor to recommendations and technical assistance and refused to borrow from the fund.
The IMF regularly conducts and publishes the results of consultations with the government of Azerbaijan. In its latest detailed report, the fund observes positive trends in the diversification of the economy in the country. This will require reforms to improve governance, limit the role of state-owned enterprises, and decarbonise the economy. "Progress in enhancing financial transparency and judicial independence, as well as ongoing efforts to increase private sector involvement in state-owned enterprises and improve their financial situation, will help improve the business environment, boost private investment, and increase productivity. The implementation of the MONEYVAL recommendations is also important. The Azerbaijani authorities' efforts to meet their climate commitments are welcome," the IMF says.
The fund's experts, while backing the Central Bank of Azerbaijan's monetary policy, advised caution before further easing. "Inflation has returned to the target range, the Central Bank cut rates in November 2023 after tightening by 275 points from mid-2021 to May 2023 and raising reserve requirements. However, inflation risks from external and domestic factors remain. Therefore, fiscal consolidation, slower income and wage growth, and the absence of adverse food price shocks are needed before further easing can be considered," the IMF notes.
The IMF economists also suggested the government take measures to reduce the impact of state-owned enterprises on the economy of Azerbaijan. However, this is already being done: in 2024, proposals will be prepared to sell to private investors a part of state shares in large state-owned companies, including in SOCAR, AzerGold CJSC, ASCO, BakTelekom, AzTelekom, ABB Bank. Metin Eynullayev, head of the State Service for Property Issues under the Ministry of Economy, noted that the government has an interest in attracting foreign investors in the privatisation process, but there are still restrictions on land rights (only lease is possible).
The IMF continues to advise separating commercial from non-commercial activities in state-owned enterprises. Recommendations also include increasing the transparency of state-owned companies and encouraging further private sector participation.
Overall, the IMF assessment emphasises the need for Azerbaijan to cautiously navigate external uncertainties while pursuing prudent fiscal and monetary policies and structural reforms to promote inclusive and sustainable growth.