«ƏMMA»SI OLAN YARDIM
Avropada son dönəmdə əsas gündəm Ukraynaya çoxmilyardlıq yardımın ayrılması məsələsidir. Uzun-uzadı razılaşdırmalardan və Macarıstanın siyasi rəhbərliyinə müəyyən təzyiqlərdən sonra (bu ölkənin mövqeyi yardımın ayrılması qərarının qəbuluna əsas maneə idi) Avropa İttifaqı, nəhayət, son qərarını qəbul edib. Macarıstanın baş naziri Viktor Orban ilə əldə olunan kompromis sonda Ukraynaya 50 milyard dollarlıq yardımın ayrılması ilə bağlı razılaşmanın imzalanmasını mümkün edib.
«Bəy verən atın dişinə baxmazlar»
Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişel bildirib ki, razılaşma «Ukraynaya dayanıqlı, uzunmüddətli gözlənilən maliyyə yardımı»nın ayrılmasını nəzərdə tutur və Aİ-nin «onların gələcəyini, azadlığını dəstəkləmək əzmini göstərir».
Üçdə ikisini kreditlər, üçdə birini isə qrantların təşkil etdiyi yardım paketi Rusiya ilə müharibənin aparılması üçün ayrılıb. O, iqtisadiyyatın dəstəklənməsi, bərpa işlərinin aparılması ilə yanaşı, həm də Ukraynanın Aİ üzvlüyünə hazırlanmasına yönəldiləcək. Silah-sursat üçün yardım qərarının ayrı qəbul olunacağı deyilir.
Müharibənin başlamasından keçən təxminən 2 ildə Ukrayna iqtisadiyyatı tənəzzül yaşayır. O, ərazisinin bir hissəsinin itirilməsi və dağıdılması səbəbindən iqtisadi istehsalın üçdə birini savaşın ilk aylarındaca itirib. Məlumdur ki, Ukraynanın Rusiyanın nəzarətində olan şərq və cənub-şərq regionları ölkənin ağır sənaye mərkəzi idi. Bu fakt ölkədə iqtisadi vəziyyəti dərinləşdirən əsas amillərdən biridir.
İnflyasiya 26%-ə çatır, çünki Mərkəzi Bank büdcə kəsirini qapamaq üçün pul çap etmək məcburiyyətində qalıb. 2023-cü ildə iqtisadiyyat bir qədər dirçəlsə də, etiraf olunmalıdır ki, Ukrayna büdcə gəliri qismində əldə etdiyi vəsaitin, demək olar ki, hamısını müharibəyə xərcləyir. Bu isə ciddi defisitə səbəb olur. Hər halda, pensiyalar, müəllimlərin, həkimlərin, tibb bacıları və dövlət qulluqçularının əməkhaqları və s. kimi digər ödənişləri də təmin etmək lazımdır.
Bu ilin büdcəsində defisit 43,5 milyard dollar təşkil edir. Nəzərə alsaq ki, Kiyevə dəstək büdcəsi 50 milyard dollardır və o, 4 ilə bölünəcək, 2024-cü ildə ölkə bu vəsaitdən defisitin azaldılmasına yalnız 13,5 milyard xərcləyə biləcək. Yerdə qalan 30 milyard dollar kimi ciddi məbləğ isə başqa mənbələrdən əldə olunmalıdır (ABŞ, BVF, ayrı-ayrı dövlətlər və ya fondlar, həmçinin fiziki şəxslər).
Amma «bəy verən atın dişinə baxmazlar» deyiminə əsaslansaq, ildə 13,5 milyard dollar da az vəsait deyil və onun ayrılmasını Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski də özünün «X» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində alqışlayıb. Dövlət başçısı bildirib ki, Aİ tərəfindən maliyyə yardımının davam etdirilməsi Ukraynada uzunmüddətli iqtisadi sabitliyi gücləndirəcək ki, bu da «hərbi yardım və Rusiyaya sanksiya təzyiqindən heç də az əhəmiyyət daşımır».
Beləliklə, Avropa Parlamentinin qərarı təsdiqləməsindən sonra Ukrayna yardımın ilk tranşını artıq martda əldə edə biləcək.
Orban üçün «yaxşı» olan Tusk üçün «fəlakət»dir
Macarıstanın vetosunu geri götürməsi, üstəlik, bunu belə tezliklə etməsi gözlənilməz idi. Məlumdur ki, ölkənin baş naziri Viktor Orban cəmi bir neçə ay əvvəl – dekabrda Ukraynaya maliyyə yardımının ayrılmasına qarşı çıxmış və ona veto qoymuşdu. Səsvermədən cəmi bir neçə gün əvvəl isə o, qərarının üzərində dayandığını deyirdi. Macarıstanın belə mövqeyinin səbəblərindən biri, Aİ-tin rəsmi Budapeşti demokratiya tələblərini pozmaqda ittiham etməsi bir neçə il davam edən debatlardan sonra bu ölkənin maliyyələşdirilməsini dayandırması idi. İndi Budapeşt Ukraynaya yardımın ayrılmasına bu qərarın ləğvi qarşılığında razılıq verib. Bununla yanaşı, Macarıstanın baş naziri şərt də qoyub – yardım nəzarətsiz buraxılmamalı, ehtiyac yaranacağı təqdirdə qərara yenidən baxılmalıdır.
Liderlər Orbanı sakitləşdirmək üçün komissiyanın ehtiyac olacağı təqdirdə büdcəni iki ildən bir nəzərdən keçirməsinə razılıq veriblər. Amma bu, gələcəkdə yardımın ayrılmasına veto qoyulması hüququ verməyəcək. Orban bu razılaşmanı «qələbə» adlandırıb.
«Missiya yerinə yetirildi», - deyə o, «X» sosial şəbəkəsində yazıb: «Macarıstanın pulu Ukraynaya getməyəcək və biz birinci və ikinci ilin sonunda vəziyyətə nəzarət etmək mexanizminə malikik. Bizim Ukrayna ilə bağlı mövqeyimiz dəyişməzdir: bizə atəşkəs və sülh danışıqları lazımdır».
Sammit ərəfəsində Avropanın bəzi liderləri Orbana açıq «hücum»a keçərək, onu siyasi oyunlar oynamaqda, şantajda ittiham ediblər. Gərginlik Ukraynaya miqyaslı yardımın göstərilməsinə beynəlxalq dəstəyin zəifləməyə başlaması ilə bağlı narahatlıq fonunda dərinləşir. Eyni zamanda artıq Rusiyanın qələbəsinin bütünlükdə Avropanın təhlükəsizliyi üçün təhdidə çevrilə biləcəyinə dair fikirlər daha çox eşidilməyə başlayıb.
Bundan başqa, Avropa ölkələrinin mövqelərində fərqliliklər də getdikcə daha aydın görünür. Üstəlik, bir neçə ay əvvələdək bu fərq Aİ-nin nəhəng dövlətləri ilə bəzi Şərqi Avropa ölkələri arasında idisə, indi «şərqlilər» arasında da ziddiyyətlər yaşanmaqdadır. «Ukraynanın yorğunluğu deyilən problem yoxdur. İndi yorulan Brüsseldir və onu Orban yorur», - deyə Polşanın baş naziri Donald Tusk sammit zamanı elan olunmuş fasilədə jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən bildirib: «Mən anlaya bilmirəm. Mən Viktor Orbanın bu cür son dərəcə qəribə, eqoist siyasi oyununu qəbul etməyi bacarmıram».
Nəzərə almaq lazımdır ki, Polşa ilə Macarıstan Vışeqrad formatının iştirakçılarıdırlar. Baxışlarda fərqlərin olmasına baxmayaraq, Polşanın Tadeuş Moravetskinin rəhbərlik etdiyi əvvəlki hökuməti Macarıstan rəhbərliyinə münasibətdə daha təmkinli mövqe nümayiş etdirirdi. Bu zaman o, həm də qeyd olunan formatın dəstəklənməli olduğu prinsipindən çıxış edirdi. Sələfləri ilə bağlı tənqidi mövqedə olan Tusk hökuməti isə deyəsən, ölkənin xarici siyasi kursunda da ciddi dəyişikliklərə getmək fikrindədir.
Yeri gəlmişkən, Polşa Prezidenti Ancey Duda bu yaxınlarda Krımın Ukraynaya qaytarılması məsələsi haqda danışarkən buna şübhə ilə yanaşdığını deyib. «O, tarixi baxımdan xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Tarixə baxsaq, Krım uzun müddət Rusiyanın iləndi olub», - deyə dövlət başçısı qeyd edib. Bu, faktiki olaraq, Polşa daxili siyasətində və xarici siyasətin prinsipial məqamları ilə bağlı ciddi fikir ayrılıqlarının olduğunun göstəricisidir. Halbuki müharibənin ilk ilində, hətta ondan bir qədər də sonrayadək Ukraynanın Krım da daxil olmaqla, ərazi bütövlüyünün bərpasının vacibliyini deyənlərdən biri də məhz Duda idi.
Ukrayna aksentli etirazlar
Fermerlərin ən dramatik etirazı Fransada baş versə də, İtaliya, İspaniya, Rumıniya, Polşa, Yunanıstan, Almaniya, Portuqaliya və Niderlandda da ciddi çalxalanmalar yaşanıb. Statistik məlumatlara görə, Avropa İttifaqında kənd təsərrüfatı ümumdaxili məhsulun cəmi 1,4%-ni təşkil edir. Lakin ötən il Şərqi Avropada sərhəd keçid məntəqələrinin uzun müddət tıxanması ilə nəticələnən ucuz Ukrayna idxalı üzündən yaşanmış etirazlar fermerlərin nüfuzlu təbəqə olaraq, ümumavropa miqyasında siyasi diskussiyaların xarakterinə təsir edə bildiyini göstərib. Odur ki, milli hökumətlər, hətta Aİ rəhbərliyi hazırda yeni-yeni etiraz dalğalarını yatırmaq məcburiyyəti ilə üz-üzə qalıb. Etirazçıların əksəriyyəti qəzəbini əsasən fiskal, tənzimləyici və «yaşıl» siyasətlə əlaqələndirsələr də, konkret ölkələrə xas narazılıqlar da var.
Bütün Avropa üzrə fermerlər bildirirlər ki, enerji, gübrə və nəqliyyat xərcləri xüsusilə Rusiya-Ukrayna müharibəsi üzündən artıb. Bundan başqa, hökumət yüksək inflyasiya fonunda ərzaq məhsullarının qiymətini azaltmağa çalışır ki, bu da kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarının gəlirlərinə mənfi təsir göstərir.
Avropa İttifaqının Statistika Xidmətinin məlumatlarından bəlli olur ki, fermerlərin istehsal etdiyi və qiyməti 2022-ci ildə pik həddə çatmış məhsullar davamlı olaraq ucuzlaşır. 2022-ci ilin üçüncü rübündən 2023-cü ilin eyni dövrünədək bu ucuzlaşma 9% təşkil edib.
Fermerlərin inadkarlığı və etirazların miqyası artıq nəticə verməyə də başlayıb. Avropa Komissiyası kənd təsərrüfatı istehsalının dəstəklənməsi üçün müvafiq subsidiyaların səviyyəsini saxlamaqla, torpaqlarının yalnız minimum hissəsinin boş qalması şərtini aradan qaldırdı. Avropa Komissiyası Ukrayna ixracına görə daşıma rüsumlarını daha bir il – 2025-ci ilin iyununadək dayandıracağını da bəyan edib.
Ayrı-ayrı ölkələrin hökumətləri də müəyyən güzəştlərə gediblər. Amma bunlar kifayət etmir və fermerlər etiraz aksiyalarının davam etdirilməsi çağırışları səsləndirirlər. Nəzərə alsaq ki, iyunda Avropa Parlamentinə seçki keçiriləcək, mövcud vəziyyət Avropanın aparıcı siyasətçiləri üçün başağrısına çevrilir. Məsələn, Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen 2050-ci ilə havaya karbon qazının buraxılması həcminin sıfra endirilməli olduğunu deyir. Bu səbəbdən də o, elə özünün sağ-mərkəzçi partiyasının təzyiqi ilə üzləşir. Partiya «yaşıl» qanunvericiliyin yumşaldılmasını tələb edir.
Avropanın qatı sağçıları fermerlərin etirazından öz siyasi məqsədlərinə çatmaq üçün istifadə etməyə, qarşıdan gələn seçkidə uğur qazanmağa çalışır. Məsələn, Almaniyanın qatı sağçı «Almaniya üçün alternativ» partiyası etirazlara qoşularaq, fermerlərlə həmrəylik nümayiş etdirir.
Bundan başqa, Niderlandın populist sağçı partiyası ötən ilin martında fermerləri dəstəkləməklə, yerli seçkidə böyük uğur qazanıb. Fermerlər və Vətəndaşlar Hərəkatı («BoerBurgerBeweging») hökumətin ekologiya ilə bağlı siyasətini tənqid edərək, Hollandiya Senatında ən böyük partiyaya çevrilib.
İndi çoxları Avropa Parlamentinə seçkidə populist sağçıların uğur qazanacağını, bununla yanaşı isə Ukraynaya dəstəyin azala biləcəyini düşünür. Çünki onlar, bir qayda olaraq, diqqəti əsasən ölkələrinin daxili problemlərinə çəkir, bu problemlər isə getdikcə ağırlaşır. Avropa İttifaqı rəhbərliyinin Ukraynaya yardım paketini hazırkı Avropa Parlamentinin dövründə təsdiqləməyə çalışması təsadüf deyil. Onlar yerlərinə gələ biləcək qüvvələrin yardımın ayrılmasını dəstəkləyəcəyinə əmin olmadıqlarından, vəsaitin köçürülməsini indidən 4 illik müddətə uzadıblar.

ПОМОЩЬ C ПРИСТАВКОЙ «НО»
Главной темой европейской повестки последнего времени стал вопрос о предоставлении Украине многомиллиардной помощи. После длительных согласований и определенного давления на венгерское политическое руководство, позиция которого являлась основным камнем преткновения в этом деле, Евросоюз принял, наконец, окончательное решение. Компромисс с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном позволил подписать соглашение о предоставлении Украине $50 млрд.
«Дареному коню в зубы не смотрят»
Президент Европейского совета Шарль Мишель заявил, что соглашение «фиксирует устойчивое, долгосрочное и предсказуемое финансирование для Украины» и демонстрирует решимость ЕС «поддерживать их будущее, поддерживать свободу».
Пакет помощи, состоящий из двух третей кредитов и одной трети грантов, не предназначен для ведения войны с Россией. Помимо поддержки экономики и финансирования восстановления он также направлен на подготовку Украины к будущему членству в ЕС. Предполагается, что план помощи по вооружению и боеприпасам будет принят отдельно.
Спустя почти два года после начала военных действий украинская экономика находится в упадке. В первые же месяцы войны эта страна лишилась трети своего экономического производства из-за разрушений и потери части территории. Известно, что восточные и юго-восточные регионы страны, контролируемые Россией, являлись центром тяжелой промышленности Украины. Этот факт усугубляет экономическую ситуацию в стране.
Инфляция взлетела до 26%, потому что центральному банку пришлось печатать деньги для покрытия дефицита бюджета. Хотя в 2023 году экономика страны несколько восстановилась, следует признать, что Украина тратит почти все деньги, которые получает в виде доходов бюджета, на войну. Это приводит к огромному дефициту, поскольку необходимо оплатить и другие счета, включая пенсии и зарплаты учителей, врачей, медсестер и государственных служащих.
Согласно украинскому бюджету на текущий год, сумма дефицита составляет $43,5 млрд. А если учесть, что ассигнования на поддержку Киеву составляют 50 млрд евро и будут распределены на 4 года, то в 2024-м из этих денег страна может потратить на сокращение дефицита лишь около $13,5 млрд. Остальное, а это без малого $30 млрд, придется добирать из других источников (США, МВФ, пожертвования отдельных стран или частных фондов, а также физлиц).
Впрочем, руководствуясь принципом «дареному коню в зубы не смотрят», да и $13,5 млрд в год все же сумма немалая, президент Украины Владимир Зеленский приветствовал помощь в своем посте в X (ранее Twitter). Он заявил, что продолжение финансовой помощи со стороны ЕС укрепит долгосрочную экономическую стабильность Украины, «что не менее важно, чем военная помощь и санкционное давление на Россию».
Таким образом, как только Европейский парламент одобрит сделку, Украина может получить первый транш денег уже в марте.
Что Орбану «хорошо», Туску «беда»
То, что Венгрия сняла свое вето, причем так быстро, стало неожиданностью. Ведь, как известно, еще в декабре премьер-министр Венгрии Виктор Орбан был против финпомощи и заблокировал ее принятие. За несколько дней до голосования он пригрозил сделать то же самое. Одна из причин - так называемые нарушения Венгрией тех положений Евросоюза, которые касаются соблюдения демократии. В результате длящихся несколько лет вокруг этого вопроса дебатов часть финансирования Будапешта со стороны ЕС была приостановлена.
Теперь Будапешт в обмен на решение этой проблемы соглашается на выделение денег Украине. Но при этом венгерский премьер поставил условия. А именно, что помощь не должна быть бесконтрольной и в случае необходимости может быть пересмотрена.
Чтобы успокоить Орбана, лидеры согласились, что комиссия рассмотрит бюджет через два года, если сочтет это необходимым. Однако такой пересмотр не будет включать возможность наложения вето в будущем. Сам Орбан назвал эту сделку победой.
«Миссия выполнена, - провозгласил он в X. - Средства Венгрии не окажутся в Украине, и у нас есть механизм контроля в конце первого и второго годов. Наша позиция по войне в Украине остается неизменной: нам нужно прекращение огня и мирные переговоры».
В самый канун саммита некоторые европейские лидеры набросились в прямом смысле этого слова на Орбана, обвинив его в шантаже и политических играх. Напряженность усугубляется на фоне растущей обеспокоенности, что международная поддержка, обеспечивающая масштабную помощь Украине, начала ослабевать. Хотя при этом заявления, что победа России может поставить под угрозу безопасность всей Европы, стали звучать все громче.
Кроме того, все более очевидными становятся расхождения в позициях европейских стран. Причем если несколько месяцев назад это были в основном противоречия между крупнейшими государствами Евросоюза и рядом стран Восточной Европы, то сегодня можно говорить о расколе внутри самих восточноевропейских стран. «Нет проблемы с так называемой усталостью Украины. У нас сейчас в Брюсселе усталость от Орбана, - заявил в перерыве саммита журналистам премьер-министр Польши Дональд Туск. - Я не могу понять. Я не могу принять эту очень странную и очень эгоистическую игру Виктора Орбана».
Следует учесть, что Польша и Венгрия являются участниками Вышеградского формата. Несмотря на расхождения во взглядах, прежнее правительство Польши во главе с Тадеушем Моравецким занимало более сдержанную позицию по отношению к венгерскому руководству. В том числе принимая интересы, вытекающие из необходимости поддержки данного формата. Однако правительство Туска, выступающее с критических позиций к своим предшественникам, похоже, решило серьезно переформатировать и внешнеполитический курс страны.
К слову, президент Польши Анджей Дуда недавно выразил сомнения о возвращении Крыма Украине. «Он имеет особое значение с исторической точки зрения. По сути, если мы посмотрим на историю, то Крым долгое время находился в руках России», - считает польский президент. Это фактически отражение серьезных внутриполитических расхождений в Польше и по принципиальным вопросам внешней политики. Причем в первые год-полтора войны именно Анджей Дуда выступал за необходимость полного восстановления территориальной целостности Украины, включая Крым.
Протесты с украинским акцентом
Хотя наиболее драматичные протесты фермеров проходили во Франции, не менее бурные выступления имели место в Италии, Испании, Румынии, Польше, Греции, Германии, Португалии и Нидерландах.
Согласно статистическим данным, сельское хозяйство дает всего 1,4% ВВП Европейского союза. Прошлогодние протесты в Восточной Европе из-за дешевого украинского импорта, сопровождавшиеся длительными блокадами пограничных переходов, показывают, что и фермеры как влиятельная социальная прослойка могут влиять на характер политических дискуссий в общеевропейском масштабе. Поэтому национальные правительства, да и руководство ЕС в настоящее время находятся под прессом необходимости развеять все новые и новые волны протестов.
Хотя большинство протестующих выражают свое негодование, главным образом, фискальной, регулятивной и «зеленой» политикой в отношении фермеров, есть также недовольство, свойственное конкретной стране.
Фермеры по всей Европе говорят, что стоимость энергии, удобрений и транспорта выросла, особенно в связи с войной России в Украине. Помимо этого правительства на фоне высокой инфляции пытаются снизить цены на продукты питания, что также негативно влияет на выручку производителей сельхозпродукции.
Данные Евростата показывают, что цены на продукцию фермеров, достигнув пика в 2022 году, постоянно снижаются. Они сократились в среднем почти на 9% с третьего квартала 2022-го на тот же период 2023 года.
Настойчивость фермеров и масштабы протестов все же дали результаты. Европейская комиссия приостановила действие требований оставлять лишь минимальную долю своих земель под паром, одновременно сохранив уровень соответствующих субсидий для поддержки сельхозпроизводства. Еврокомиссия также заявила, что продлит приостановку ввозных пошлин на украинский экспорт еще на год - до июня 2025 года.
Определенные послабления были сделаны и со стороны правительств отдельных стран. Но этого явно недостаточно и фермеры призывают к продолжению протестных действий. А это в преддверии выборов в Европейский парламент в июне доставляет серьезную головную боль ведущим европейским политикам.
Так, президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен выступает за достижение нулевого уровня выбросов к 2050 году. Однако она сталкивается с давлением со стороны своей же правоцентристской партии с требованием смягчить «зеленое» законодательство.
Европейские крайне правые партии надеются извлечь выгоду из недовольства фермеров для своих политических целей и добиться успеха на выборах. К примеру, немецкая крайне правая партия «Альтернатива для Германии», включившись в протесты, выразила солидарность с фермерами. В марте прошлого года голландская правопопулистская партия, поддержав протестующих аграриев, добилась больших успехов на выборах. Движение фермеров и граждан (BoerBurgerBeweging) выросло из массовых демонстраций против экологической политики правительства. Сейчас это крупнейшая партия в голландском Сенате.
Многие прочат успех правопопулистам и на выборах в Европарламент, а вместе с тем возможное сокращение поддержки Украины. Поскольку правопопулисты, как правило, акцентируют внимание лишь на внутренних проблемах своих стран, которые становятся все более сложными. Не случайно руководство Евросоюза так торопилось одобрить пакет помощи Украине при нынешнем составе Европарламента. И растянуло его на предстоящие четыре года, так как, видимо, не уверено в поддержке своих сменщиков.