«ƏMMA»SI OLAN YARDIM
Avropada son dönəmdə əsas gündəm Ukraynaya çoxmilyardlıq yardımın ayrılması məsələsidir. Uzun-uzadı razılaşdırmalardan və Macarıstanın siyasi rəhbərliyinə müəyyən təzyiqlərdən sonra (bu ölkənin mövqeyi yardımın ayrılması qərarının qəbuluna əsas maneə idi) Avropa İttifaqı, nəhayət, son qərarını qəbul edib. Macarıstanın baş naziri Viktor Orban ilə əldə olunan kompromis sonda Ukraynaya 50 milyard dollarlıq yardımın ayrılması ilə bağlı razılaşmanın imzalanmasını mümkün edib.
«Bəy verən atın dişinə baxmazlar»
Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişel bildirib ki, razılaşma «Ukraynaya dayanıqlı, uzunmüddətli gözlənilən maliyyə yardımı»nın ayrılmasını nəzərdə tutur və Aİ-nin «onların gələcəyini, azadlığını dəstəkləmək əzmini göstərir».
Üçdə ikisini kreditlər, üçdə birini isə qrantların təşkil etdiyi yardım paketi Rusiya ilə müharibənin aparılması üçün ayrılıb. O, iqtisadiyyatın dəstəklənməsi, bərpa işlərinin aparılması ilə yanaşı, həm də Ukraynanın Aİ üzvlüyünə hazırlanmasına yönəldiləcək. Silah-sursat üçün yardım qərarının ayrı qəbul olunacağı deyilir.
Müharibənin başlamasından keçən təxminən 2 ildə Ukrayna iqtisadiyyatı tənəzzül yaşayır. O, ərazisinin bir hissəsinin itirilməsi və dağıdılması səbəbindən iqtisadi istehsalın üçdə birini savaşın ilk aylarındaca itirib. Məlumdur ki, Ukraynanın Rusiyanın nəzarətində olan şərq və cənub-şərq regionları ölkənin ağır sənaye mərkəzi idi. Bu fakt ölkədə iqtisadi vəziyyəti dərinləşdirən əsas amillərdən biridir.
İnflyasiya 26%-ə çatır, çünki Mərkəzi Bank büdcə kəsirini qapamaq üçün pul çap etmək məcburiyyətində qalıb. 2023-cü ildə iqtisadiyyat bir qədər dirçəlsə də, etiraf olunmalıdır ki, Ukrayna büdcə gəliri qismində əldə etdiyi vəsaitin, demək olar ki, hamısını müharibəyə xərcləyir. Bu isə ciddi defisitə səbəb olur. Hər halda, pensiyalar, müəllimlərin, həkimlərin, tibb bacıları və dövlət qulluqçularının əməkhaqları və s. kimi digər ödənişləri də təmin etmək lazımdır.
Bu ilin büdcəsində defisit 43,5 milyard dollar təşkil edir. Nəzərə alsaq ki, Kiyevə dəstək büdcəsi 50 milyard dollardır və o, 4 ilə bölünəcək, 2024-cü ildə ölkə bu vəsaitdən defisitin azaldılmasına yalnız 13,5 milyard xərcləyə biləcək. Yerdə qalan 30 milyard dollar kimi ciddi məbləğ isə başqa mənbələrdən əldə olunmalıdır (ABŞ, BVF, ayrı-ayrı dövlətlər və ya fondlar, həmçinin fiziki şəxslər).
Amma «bəy verən atın dişinə baxmazlar» deyiminə əsaslansaq, ildə 13,5 milyard dollar da az vəsait deyil və onun ayrılmasını Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski də özünün «X» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində alqışlayıb. Dövlət başçısı bildirib ki, Aİ tərəfindən maliyyə yardımının davam etdirilməsi Ukraynada uzunmüddətli iqtisadi sabitliyi gücləndirəcək ki, bu da «hərbi yardım və Rusiyaya sanksiya təzyiqindən heç də az əhəmiyyət daşımır».
Beləliklə, Avropa Parlamentinin qərarı təsdiqləməsindən sonra Ukrayna yardımın ilk tranşını artıq martda əldə edə biləcək.
Orban üçün «yaxşı» olan Tusk üçün «fəlakət»dir
Macarıstanın vetosunu geri götürməsi, üstəlik, bunu belə tezliklə etməsi gözlənilməz idi. Məlumdur ki, ölkənin baş naziri Viktor Orban cəmi bir neçə ay əvvəl – dekabrda Ukraynaya maliyyə yardımının ayrılmasına qarşı çıxmış və ona veto qoymuşdu. Səsvermədən cəmi bir neçə gün əvvəl isə o, qərarının üzərində dayandığını deyirdi. Macarıstanın belə mövqeyinin səbəblərindən biri, Aİ-tin rəsmi Budapeşti demokratiya tələblərini pozmaqda ittiham etməsi bir neçə il davam edən debatlardan sonra bu ölkənin maliyyələşdirilməsini dayandırması idi. İndi Budapeşt Ukraynaya yardımın ayrılmasına bu qərarın ləğvi qarşılığında razılıq verib. Bununla yanaşı, Macarıstanın baş naziri şərt də qoyub – yardım nəzarətsiz buraxılmamalı, ehtiyac yaranacağı təqdirdə qərara yenidən baxılmalıdır.
Liderlər Orbanı sakitləşdirmək üçün komissiyanın ehtiyac olacağı təqdirdə büdcəni iki ildən bir nəzərdən keçirməsinə razılıq veriblər. Amma bu, gələcəkdə yardımın ayrılmasına veto qoyulması hüququ verməyəcək. Orban bu razılaşmanı «qələbə» adlandırıb.
«Missiya yerinə yetirildi», - deyə o, «X» sosial şəbəkəsində yazıb: «Macarıstanın pulu Ukraynaya getməyəcək və biz birinci və ikinci ilin sonunda vəziyyətə nəzarət etmək mexanizminə malikik. Bizim Ukrayna ilə bağlı mövqeyimiz dəyişməzdir: bizə atəşkəs və sülh danışıqları lazımdır».
Sammit ərəfəsində Avropanın bəzi liderləri Orbana açıq «hücum»a keçərək, onu siyasi oyunlar oynamaqda, şantajda ittiham ediblər. Gərginlik Ukraynaya miqyaslı yardımın göstərilməsinə beynəlxalq dəstəyin zəifləməyə başlaması ilə bağlı narahatlıq fonunda dərinləşir. Eyni zamanda artıq Rusiyanın qələbəsinin bütünlükdə Avropanın təhlükəsizliyi üçün təhdidə çevrilə biləcəyinə dair fikirlər daha çox eşidilməyə başlayıb.
Bundan başqa, Avropa ölkələrinin mövqelərində fərqliliklər də getdikcə daha aydın görünür. Üstəlik, bir neçə ay əvvələdək bu fərq Aİ-nin nəhəng dövlətləri ilə bəzi Şərqi Avropa ölkələri arasında idisə, indi «şərqlilər» arasında da ziddiyyətlər yaşanmaqdadır. «Ukraynanın yorğunluğu deyilən problem yoxdur. İndi yorulan Brüsseldir və onu Orban yorur», - deyə Polşanın baş naziri Donald Tusk sammit zamanı elan olunmuş fasilədə jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən bildirib: «Mən anlaya bilmirəm. Mən Viktor Orbanın bu cür son dərəcə qəribə, eqoist siyasi oyununu qəbul etməyi bacarmıram».
Nəzərə almaq lazımdır ki, Polşa ilə Macarıstan Vışeqrad formatının iştirakçılarıdırlar. Baxışlarda fərqlərin olmasına baxmayaraq, Polşanın Tadeuş Moravetskinin rəhbərlik etdiyi əvvəlki hökuməti Macarıstan rəhbərliyinə münasibətdə daha təmkinli mövqe nümayiş etdirirdi. Bu zaman o, həm də qeyd olunan formatın dəstəklənməli olduğu prinsipindən çıxış edirdi. Sələfləri ilə bağlı tənqidi mövqedə olan Tusk hökuməti isə deyəsən, ölkənin xarici siyasi kursunda da ciddi dəyişikliklərə getmək fikrindədir.
Yeri gəlmişkən, Polşa Prezidenti Ancey Duda bu yaxınlarda Krımın Ukraynaya qaytarılması məsələsi haqda danışarkən buna şübhə ilə yanaşdığını deyib. «O, tarixi baxımdan xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Tarixə baxsaq, Krım uzun müddət Rusiyanın iləndi olub», - deyə dövlət başçısı qeyd edib. Bu, faktiki olaraq, Polşa daxili siyasətində və xarici siyasətin prinsipial məqamları ilə bağlı ciddi fikir ayrılıqlarının olduğunun göstəricisidir. Halbuki müharibənin ilk ilində, hətta ondan bir qədər də sonrayadək Ukraynanın Krım da daxil olmaqla, ərazi bütövlüyünün bərpasının vacibliyini deyənlərdən biri də məhz Duda idi.
Ukrayna aksentli etirazlar
Fermerlərin ən dramatik etirazı Fransada baş versə də, İtaliya, İspaniya, Rumıniya, Polşa, Yunanıstan, Almaniya, Portuqaliya və Niderlandda da ciddi çalxalanmalar yaşanıb. Statistik məlumatlara görə, Avropa İttifaqında kənd təsərrüfatı ümumdaxili məhsulun cəmi 1,4%-ni təşkil edir. Lakin ötən il Şərqi Avropada sərhəd keçid məntəqələrinin uzun müddət tıxanması ilə nəticələnən ucuz Ukrayna idxalı üzündən yaşanmış etirazlar fermerlərin nüfuzlu təbəqə olaraq, ümumavropa miqyasında siyasi diskussiyaların xarakterinə təsir edə bildiyini göstərib. Odur ki, milli hökumətlər, hətta Aİ rəhbərliyi hazırda yeni-yeni etiraz dalğalarını yatırmaq məcburiyyəti ilə üz-üzə qalıb. Etirazçıların əksəriyyəti qəzəbini əsasən fiskal, tənzimləyici və «yaşıl» siyasətlə əlaqələndirsələr də, konkret ölkələrə xas narazılıqlar da var.
Bütün Avropa üzrə fermerlər bildirirlər ki, enerji, gübrə və nəqliyyat xərcləri xüsusilə Rusiya-Ukrayna müharibəsi üzündən artıb. Bundan başqa, hökumət yüksək inflyasiya fonunda ərzaq məhsullarının qiymətini azaltmağa çalışır ki, bu da kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarının gəlirlərinə mənfi təsir göstərir.
Avropa İttifaqının Statistika Xidmətinin məlumatlarından bəlli olur ki, fermerlərin istehsal etdiyi və qiyməti 2022-ci ildə pik həddə çatmış məhsullar davamlı olaraq ucuzlaşır. 2022-ci ilin üçüncü rübündən 2023-cü ilin eyni dövrünədək bu ucuzlaşma 9% təşkil edib.
Fermerlərin inadkarlığı və etirazların miqyası artıq nəticə verməyə də başlayıb. Avropa Komissiyası kənd təsərrüfatı istehsalının dəstəklənməsi üçün müvafiq subsidiyaların səviyyəsini saxlamaqla, torpaqlarının yalnız minimum hissəsinin boş qalması şərtini aradan qaldırdı. Avropa Komissiyası Ukrayna ixracına görə daşıma rüsumlarını daha bir il – 2025-ci ilin iyununadək dayandıracağını da bəyan edib.
Ayrı-ayrı ölkələrin hökumətləri də müəyyən güzəştlərə gediblər. Amma bunlar kifayət etmir və fermerlər etiraz aksiyalarının davam etdirilməsi çağırışları səsləndirirlər. Nəzərə alsaq ki, iyunda Avropa Parlamentinə seçki keçiriləcək, mövcud vəziyyət Avropanın aparıcı siyasətçiləri üçün başağrısına çevrilir. Məsələn, Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen 2050-ci ilə havaya karbon qazının buraxılması həcminin sıfra endirilməli olduğunu deyir. Bu səbəbdən də o, elə özünün sağ-mərkəzçi partiyasının təzyiqi ilə üzləşir. Partiya «yaşıl» qanunvericiliyin yumşaldılmasını tələb edir.
Avropanın qatı sağçıları fermerlərin etirazından öz siyasi məqsədlərinə çatmaq üçün istifadə etməyə, qarşıdan gələn seçkidə uğur qazanmağa çalışır. Məsələn, Almaniyanın qatı sağçı «Almaniya üçün alternativ» partiyası etirazlara qoşularaq, fermerlərlə həmrəylik nümayiş etdirir.
Bundan başqa, Niderlandın populist sağçı partiyası ötən ilin martında fermerləri dəstəkləməklə, yerli seçkidə böyük uğur qazanıb. Fermerlər və Vətəndaşlar Hərəkatı («BoerBurgerBeweging») hökumətin ekologiya ilə bağlı siyasətini tənqid edərək, Hollandiya Senatında ən böyük partiyaya çevrilib.
İndi çoxları Avropa Parlamentinə seçkidə populist sağçıların uğur qazanacağını, bununla yanaşı isə Ukraynaya dəstəyin azala biləcəyini düşünür. Çünki onlar, bir qayda olaraq, diqqəti əsasən ölkələrinin daxili problemlərinə çəkir, bu problemlər isə getdikcə ağırlaşır. Avropa İttifaqı rəhbərliyinin Ukraynaya yardım paketini hazırkı Avropa Parlamentinin dövründə təsdiqləməyə çalışması təsadüf deyil. Onlar yerlərinə gələ biləcək qüvvələrin yardımın ayrılmasını dəstəkləyəcəyinə əmin olmadıqlarından, vəsaitin köçürülməsini indidən 4 illik müddətə uzadıblar.

EU finally agrees on aid for Ukraine despite Hungary's protests
The European Union (EU) has recently agreed to provide Ukraine with a massive aid package worth $50b. This decision came after long and difficult negotiations with Hungary, which had been blocking the deal over its own disputes with the EU. Hungarian Prime Minister Viktor Orban finally accepted a compromise that allowed the EU to sign the agreement with Ukraine.
Beggars cannot be choosers
The EU's president, Charles Michel, said the agreement "fixes sustainable, long-term and predictable funding for Ukraine" and shows the EU's commitment "to support their future, to support freedom".
The aid package, which is made up of two-thirds loans and one-third grants, is not meant to fuel the war with Russia. It also has the goal of preparing Ukraine for joining the EU in the future, as well as helping the economy and funding reconstruction. A separate plan for supplying weapons and ammunition is expected to be approved soon.
Ukraine's economy has been suffering since the war broke out almost two years ago. In the first months of the conflict, the country lost a third of its economic output due to damage and loss of some of its territory. The eastern and south-eastern regions of the country, which are under Russia's control, were the hub of Ukraine's heavy industry. This worsens the economic situation in the country.
Inflation skyrocketed to 26% because the central bank had to print money to fill the budget gap. Although the economy has shown some signs of recovery in 2023, it is clear that Ukraine spends most of the money it gets from taxes on the war. This leads to a huge deficit because there are other expenses to pay, such as pensions and salaries for teachers, doctors, nurses and public servants.
According to Ukraine's budget for this year, the deficit amounts to $43.5b. And if we consider that the EU's aid to Kiev is 50b euros and will be spread over four years, then in 2024 the country can only use about $13.5b of this money to lower the deficit. The rest, which is almost $30b, will have to come from other sources (the US, IMF, donations from individual countries or private foundations, as well as individuals).
However, following the principle "don't look a gift horse in the mouth", and considering that $13.5b a year is still a significant amount, Ukraine's President Vladimir Zelensky welcomed the aid in his post on X. He said that the EU's ongoing financial support would boost Ukraine's long-term economic stability, "which is no less important than military aid and sanctions pressure on Russia".
Therefore, as soon as the European Parliament ratifies the deal, Ukraine could receive the first instalment of money as early as March.
Orban's win is Tusk's loss
It was surprising that Hungary lifted its veto so quickly. After all, we know that in December, Hungarian Prime Minister Viktor Orban opposed the financial aid and stopped it from being adopted. A few days before the vote, he threatened to do the same again. One of the reasons is Hungary's alleged violations of the EU's rules on democracy. As a result of several years of debate on this issue, some of the EU's funding for Budapest was frozen.
Now Budapest agrees to give money to Ukraine in exchange for solving this problem. However, the Hungarian prime minister has set some conditions. Namely, that the aid should not be unchecked and can be revised if needed.
To placate Orban, the leaders agreed that the commission would review the budget in two years if it thought it was necessary. However, such a review would not allow for a future veto. Orban himself called the deal a victory.
He was all smiles after he withdrew his veto on the EU's $50b aid package to Ukraine. He said he had reached his goals: keeping Hungary's money out of Ukraine, and ensuring a control mechanism to check the aid every two years. He also repeated his view on the war in Ukraine: he preferred a ceasefire and peace talks, rather than more conflict with Russia. He shared his victory on X, a social media platform that took over from Twitter.
But Orban's deal did not please everyone. Some European leaders had accused him of extorting the EU and playing politics at the cost of Ukraine's future. They were also concerned that the world was losing interest in helping Ukraine, while Russia was advancing and endangering Europe's security.
The EU was also split internally on the issue of Ukraine. There were not only disputes between the big EU states and some Eastern European countries, but also within the Eastern European bloc itself. Polish Prime Minister Donald Tusk, who had recently come back to power after removing his predecessor Tadeusz Morawiecki, was particularly annoyed with Orban. He said he had "Orban fatigue" in Brussels, and could not tolerate his "very weird and very selfish game".
Poland and Hungary are both part of the Visegrad group, a regional alliance that often challenges the EU's policies. Morawiecki had been more lenient of Orban's interests, as he wanted to keep the group together. But Tusk had a different vision, and wanted to change Poland's foreign policy course. He was also facing internal resistance from Polish President Andrzej Duda, who had questioned the return of Crimea to Ukraine. Duda had said that Crimea had a special historical meaning for Russia, and had been under its rule for a long time. This went against his previous position, when he had backed Ukraine's territorial integrity, including Crimea.
Ukraine's effect on European farmers
Meanwhile, farmers across Europe were protesting against the EU's policies that hurt their livelihoods. They were angry about the high costs of energy, fertiliser and transport, which they blamed on Russia's war in Ukraine. They were also unhappy about the government's efforts to lower food prices amid high inflation, which cut their incomes.
The most violent protests happened in France, but there were also rallies in Italy, Spain, Romania, Poland, Greece, Germany, Portugal and the Netherlands. Agriculture makes up only 1.4 per cent of the EU's GDP, but farmers have a lot of political power. They had already protested last year against cheap Ukrainian imports, and blocked border crossings for days. They forced the EU to listen to their demands, and to suspend some of the rules that required them to leave part of their land unused. They also got subsidies to support their production. The EU's $50b aid package to Ukraine was not the only concession that the European Commission made to calm the tensions with the war-torn country. It also announced that it would extend the suspension of import duties on Ukrainian exports for another year, until June 2025.
Some individual governments also eased some of their restrictions on Ukrainian products. But this was clearly not enough for the farmers across Europe, who were calling for more protests. They were unhappy with the EU's policies that affected their costs, prices and environmental standards. And they were expressing their opinions in the streets, and in the voting booths.
The European Commission President Ursula von der Leyen, who had a goal of achieving zero emissions by 2050, was facing pressure from her own centre-right party to relax the green legislation. She also faced a threat from the far-right parties, who wanted to use the farmer unrest for their own political benefit and electoral victory. For instance, the German far-right party Alternative for Germany took part in the protests and showed support for farmers.
Last March, the Dutch right-wing populist party won a big triumph by backing protesting farmers. The farmers' and citizens' movement (BoerBurgerBeweging) came out of massive protests against the government's environmental policies. It became the biggest party in the Dutch Senate.
Many predicted the right-populists to do well in the European Parliament elections too, and at the same time to lower the support for Ukraine. The right-wing populists tended to concentrate only on the domestic issues of their countries, which were getting more and more complicated. It was not by chance that the EU leadership hurried to approve the aid package for Ukraine under the current makeup of the European Parliament. And it stretched it out over the next four years, as it was not confident of the support of its successors.