Çərşənbə axşamı, 04:32
Mühacir ədəbiyyatı hər zaman xüsusi əhvali-ruhiyyə deməkdir. Bu əsərlərin qəhrəmanlarının başına nələrin gəlməsindən asılı olmayaraq, bütün hadisələrin, düşüncələrin, hisslərin ana xətti hədsiz nostalji və qayıdış həsrəti ilə bağlıdır.
Həmyerlimiz Mehriban Əfəndi mühacirət mövzusuna həsr olunmuş “I Sat Alone by the Gate” (“Qapının qarşısında tək oturdum”) bestseller kitabının müəllifidir. Mehriban xanımın özü də yaxın keçmişdə düz iki dəfə mühacirət edib: əvvəlcə Azərbaycandan ABŞ-yə, sonra isə əks istiqamətdə. İyirmi il ABŞ-də yaşayan və kitab nəşr etdirən Azərbaycan yazıçısı indi doğma vətənindədir və bizimlə birlikdə bestsellerinin ərsəyə gəlməsindən əvvəl baş verənləri xatırlayır. Qeyd edək ki, adıçəkilən kitab “Greenleaf Book Group Press” (ABŞ) və “TEAS Press” (Azərbaycan) tərəfindən nəşr olunub. “I Sat Alone by the Gate” romanı türk dilinə də tərcümə olunub və tezliklə Türkiyədə kitab mağazalarında satışa çıxarılacaq. Hazırda roman Azərbaycan dilinə tərcümə olunur və gələcəkdə onun rus dilinə də tərcümə olunması planlaşdırılır. ABŞ-də kitab “Barnes and Noble” mağazalarında satılır. Onun elektron versiyasını “amazon.com” saytında əldə etmək mümkündür.
- Mehriban xanım, siz öz yaşayış yerinizi, məskunlaşdığınız ölkəni dəyişmisiniz. Əvvəl ABŞ-də yaşayışa uyğunlaşmalı oldunuz, iyirmi il sonra isə yenidən Azərbaycanda. Proses necə gedir? Uyğunlaşa bilmisinizmi? ABŞ-dəki yerlər və imkanlar üçün darıxırsınızmı?
- Bəli, 20 il bir yerdə yaşadıqdan sonra ölkəni dəyişmək ekstremal idmanın növü kimi bir şeydir. Əslində, mən özüm belə bir addım ata bilməzdim. Həyat yoldaşımın arzusu ilə vətənə qayıtdım. O da mənim kimi 20 ilə yaxın ABŞ-də yaşasa da, hər zaman vətənə qayıdacağı günün gələcəyinə ümid bəsləyirdi. Bu, çox romantik, hətta vətənpərvər səslənir. Əlbəttə ki, başqa müsahibədə belə bir şey oxusaydım, bəlkə də buna şübhə ilə yanaşardım. Amma bunun başqa izahı yoxdur.
Yeni bir ölkəyə uyğunlaşmaq hər zaman çətindir. Mən bunu həyatın bu xüsusi mərhələsinə həsr olunmuş kitab yazmaqla başa düşdüm. Yeni ölkədə olanda həm yeni imkanlardan, küçələrdən və adlardan, həyatda yeni roldan ilhamlana, həm də tam tənhalıq hissi ilə baş-başa qala bilərsiniz. Bir an kədərlənirsiniz və sizdə belə bir hiss yaranır: sanki dünyada heç kəs sizinlə maraqlanmır.
Təəccüb hissi ilə qeyd etmək istərdim ki, yeni ölkəyə uyğunlaşma yaşa dolduqca da asanlaşmır. Bakıda həyata alışmaq da mənim üçün çətin idi. Uyğunlaşma prosesi hələ bitməyib, amma özümü bir il əvvəlkindən daha yaxşı hiss edirəm.
Əlbəttə ki, ABŞ üçün darıxıram. Yaşadığım şəhər, ABŞ-də çox öyrəşdiyim aydın qrafik və planlı həyat üçün darıxıram. Texasda insanlar böyük evlərdə yaşayırlar. Odur ki, evim, dekorasiya etdiyim qonaq otağı, divanda kitab oxuyan zaman keçirdiyim sakit saatlar üçün darıxıram. Səhərlər qaçdığım park, musiqiçilərin, rəssamların, şairlərin daim toplaşdığı köhnə kafe üçün darıxıram. Hətta Hyustonun amansız istisi üçün belə darıxıram. Bakıya qayıtmaq mənə nə qədər vərdişlərə bağlı olduğumu, insanlara, əşyalara, havaya nə qədər öyrəşdiyimi anlamağa kömək edib. Bir çox insanlar sonsuz səyahət etdiyimi düşünür, amma dostlarımdan birinin mənə söylədiyi kimi, “sənin uçmaq üçün qanadlara və hər dəfə qayıtmaq üçün bir evə ehtiyacın var”.
- Mühacirətdən bəhs edən, “I Sat Alone by the Gate” adlı bestseller kitabın müəllifisiniz. Mövzu yeni deyil, amma yenə də özünə cəlb edir. Bəs əsərinizin taleyi xoşbəxtdirmi?
- Çox gözəl sualdır! Yox, mən onu xoşbəxt adlandırmazdım. Kitab asan deyil, nəzərə almaq lazımdır ki, mühacirət də asan proses deyil. Romanımın baş qəhrəmanı məktəbi təzəcə bitirmiş, anası və qardaşı ilə birlikdə Bakıdan Çikaqoya köçmüş 18 yaşlı Məryəmdir. Gələndən Bu şəhərə köçəndən sonra Məryəm və ailəsi üçün hər şey istədikləri kimi getmur. Ana həyat yoldaşından boşanmalı olur, pul çox tez bitir və Məryəm ailəni dolandırmaq üçün işləməli olur. Hamımıza tanış olan qayğı və isti mühitdə böyüyən qəhrəmanım birdən-birə böyüklərin həyatına düşür. Cəmi bir həftə əvvəl olan uşaqlıq dövrü bir anda başa çatır. Beləliklə, o, köçdükləri mənzildən çıxır, qatar və avtobusla ilk işinə gedir. Bu, onun həyatda ilk ciddi imtahanıdır. Onun yolu asan deyil, lakin kövrək və təcrübəsiz Məryəmin çox güclü insan olduğu üzə çıxır.
- Kitab üzərində işləyən zaman onu kimin üçün yazdığınızı, auditoriyanızın kimlərdən ibarət olacağını düşünürdünüzmü?
- Auditoriya nəşriyyat komandası tərəfindən çox diqqətlə müəyyən edilib. Buraya bir neçə kateqoriya daxildir. Söhbət qadın taleləri, real hadisələrə əsaslanan sevgi əsərlərini oxumağı və bu mövzuda filmlərə baxmağı sevən 30-60 yaşlı mühacir qadınlardan gedir. Onlara həm immiqrasiya mövzusu, həm də müxtəlif mədəniyyətlərin buna necə münasibət bəsləməsi maraqlıdır. Bunlar əsasən işləyən evli, uşaqlı qadınlardır və onlar üçün kitablar başqa bir dünyaya qərq olmaq, gündəlik qaçhaqaça ara vermək üçün bir yoldur.
6 şəhər və 9 tədbiri əhatə edən kitab turuna çıxan zaman ABŞ-də Azərbaycan diasporu timsalında kifayət qədər böyük auditoriyamın olduğunu aşkar etdim. Bütün şəhərlərdəki dostlarım, oxucularım təqdimatlarıma gəldilər, kitabı alıb mənə dəstək oldular, təəssüratlarını amerikalılarla bölüşdülər. Son vaxtlar kişi oxuculardan getdikcə daha çox rəy alıram və onların da mənim romanımı oxuması çox xoşdur.
- İki cür yazıçı var... Elələri var ki, yazmağı bacarır, amma deməyə sözü yoxdur. Elələri də var ki, fikir və hisslərlə dolu olsa da, yaza bilmirlər. Əlbəttə, bunların hər ikisinə sahib olan şanslı insanlar da mövcuddur. Necə düşünürsünüz, ilk iki kateqoriyaya aid olanlar özlərinə inanmalı, yaradıcı olmalı, bacarıqlarını inkişaf etdirməli və özlərini yazıçılıqda sınamalıdırlar, yoxsa yox? Yeri gəlmişkən, özünüzü yazıçı, yoxsa yazan insan hesab edirsiniz?
- İnsanlar müxtəlif səbəblərə görə yaza bilərlər. Hisslərinizi aydınlaşdırmaq, dünyanı necə gördüyünüzü və onu hansı hissələrə ayırdığınızı anlamaq üçün yaza bilərsiniz (və yazmalısınız!). Bundan başqa, bizi ağırlaşdıran məsələlərdən azad olmaq üçün yaza bilərik. Həyatda hansısa yolu anlamaq, yaşamaq və unutmaq üçün də yazmaq mümkündür. Bütün bunlar söz vasitəsilə sağalmanın bir yoludur və mən bunu hər kəsə tövsiyə edirəm. Sonuncu dəfə oturub nəsə yazdığınızı xatırlayın. Bundan dərhal sonra qısamüddətli olsa da, daxili sakitlik yaranır... Daxili yüngülləşmə, boşalma. Yəni daxilimizdəki yeri boşaldır və bunun sayəsində qəlbimizi doldururuq. Amma bu dəfə gündəlik mənasız məsələlərlə deyil, yüngül, mücərrəd, sehrli bir şeylə. Ən azından bu an üçün yazmağa dəyər.
İndi isə yazıçının peşəkar fəaliyyətindən danışaq. Bununla bağlı Stiven Kinqin məsləhət verib və onu tez-tez xatırlayıram: “Əgər siz yazmamağı bacara bilmirsinizsə, o zaman yazın”. Ümumiyyətlə, yazıçılar üçün pul qazanmaq çox çətindir. Üstəlik, bu iş emosional işgəncə ilə doludur (yeri gəlmişkən, mən də istisna deyiləm). Buna görə də yalnız başqa cür hərəkət edə bilməyən dəlilər özlərini buna məruz qoymalıdırlar. Belə xaotik cavab üçün üzr istəyirəm, amma dürüst olacağıma söz vermişdim.
İtaliyada mühəndislik təhsili almış, lakin hazırda media sahəsində çalışan həmkarımla bu gün nahar etdim. O etiraf edib ki, həyatı haqqında kitab yazmaq arzusundadır, lakin süjet ona çox sadə görünür. “Mən hələ kifayət qədər yaşamamışam”, - o dedi. Ona belə bir sual verdim: “Dostluq münasibətləri, sevgi, məyusluq, ümid hisslərini yaşamısan? Əgər belədirsə, o zaman sənə lazım olan tək şey qapısı olan bir otaq, bir fincan çay, ya qəhvə və aydın məqsədə can atmaqdır. Yazıçı olmaq üçün bu kifayətdir”. “Bu zaman sizdən məsləhət ala bilərəmmi?”, - məndən soruşdu. “Əlbəttə”, - deyə cavab verdim. Bu çətin işdə yazıçı olmaq istəyənlərə əlimdən gələn köməyi etməyə çalışıram.
- Kitabınız bu qədər populyar olmasaydı, bundan sonra nə edərdiniz? Özünüzü sınamağa davam edərdiniz, yoxsa kitab yazmağa son qoyardınız?
- Mən hər zaman yazacağam. Bunu altı il əvvəl, yəni kitabımın birinci fəslini bitirəndə başa düşdüm. Bu rahatlıq hissini uzun müddətdir ki, yoqada, meditasiyada, dünyanı gəzərkən axtarırdım. Lakin bunu bu həmin sadə ritualla - oturub hekayə yazmaqla, duyğuların dərinliklərini araşdırmaqla, amerikalıların dediyi kimi tədricən “soğanın qabığını soymaqla” tapdım. Axı, duyğular çoxqatlıdır və şanslısınızsa, sadə görünən bir hekayədən inanılmaz dərinlik çıxara bilərsiniz. Əlbəttə ki, romanımda buna nail olduğumu iddia etmirəm, amma hər dəfə oturub yazı yazanda bunu etməyə çalışıram.
Siz populyarlıq və uğurdan danışırsınız. Özümə tez-tez belə bir sual verirdim: “Mənim üçün uğur nədir?” Bu bestseller statusu ola bilər - mən bundan imtina etməyəcəyəm, bu, kommersiya uğuru ola bilər - bu da gözəldir! Amma oxucu rəylərini oxuyanda və onları canlı görmək imkanım olanda daxilimdəki “uçmaq hissi”ni sözlə ifadə edə bilmərəm. Bu anlarda ruhən “doluram” - yazıçıların belə məqamları az olur. Biz daim daxilən boşalırıq. Əsəb pozğunluqları və psixi qeyri-sabitlik də məhz bundan qaynaqlanır. Məşhur yazıçıların tərcümeyi-hallarını oxuyun - hər şey tapa bilərsiniz: bipolyardan tutmuş intihara qədər. Odur ki, sənət adamları üçün mənəvi baxımdan dolğunluq həyati əhəmiyyət kəsb edir. Mən bundan sonra əsərlər yazmamağı bacara bilmərəm - buna görə də sevin və dəyər verin. Mən hələ uzun müddət sizinləyəm.
- Yaradıcılıqdan başqa, vaxtınızı nəyə ayırırsınız?
- Uşaqlarıma, həyat yoldaşıma və vaxtaşırı olan baş ağrılarına. Bir məsələni deməyi unutdum: bu yaxınlarda korporativ fəaliyyətə geri döndüm. Mən neft şirkətində korporativ strategiya departamentində işləyirəm. Bu bəzən yaradıcılığımla dissonans yaradır, amma fərqli hərəkət etməyi də bacarmıram. Mən analitik işi sevirəm. Bu, mənim istər ədəbiyyat, istərsə də incəsənətlə bağlı (akrillə rəsm çəkir - müəllif) bütün yaradıcı layihələrim üçün istək, maraq və həvəs yaradır. Çox mütaliə edirəm və bu xüsusiyyətimlə hər kəsi qıcıqlandırıram, çünki istənilən vəziyyətdə bir kitab götürür və ona qərq oluram. Həyat yoldaşımla kofe məkanlarına getməyi, onunla hər şeyi müzakirə etməyi, sarkastik zarafatlar etməyi, sataşmağı sevirəm. Onunla hər mövzu haqqında danışa bilərəm və həyatda belə bir insanı tapdığıma görə çox xoşbəxtəm. Bu yaxınlarda onun şou-biznes sahəsində çalışan əmisi oğlu ilə sənətə bağlı adamın sənətdən tamamilə uzaq olan biri ilə münasibət qurmasının nə dərəcədə vacib olduğunu müzakirə etdik. Əks təqdirdə, münasibətlər “Viki Kristina Barselona” filmindəki Penelopa Kruz və Xavyer Bardemin canlandırdığı personajlarda kimi olacaq. Söhbət hər an “partlamağa” hazır, qeyri-sabit, çox böyük hissləri olan, lakin aralarında sıfır harmoniyanın olduğu iki insandan gedir. Bir sözlə, xaos! Həyat yoldaşım olmasaydı, mənim kompüterimdə tamamlanmamış bir əsər qalardı. Onunla birlikdə isə bestseller kitab yazdım və həyatımdakı ən vacib arzularımdan birini gerçəkləşdirdim.
- Neft sektorunda fəaliyyətlə yazıçılığı necə uyğunlaşdırmağı düşünürsünüz?
- Hər ikisi ilə məşğul olmaq niyyətindəyəm. Mən hələ sırf yazıçılıqla məşğul olmaq fikrində deyiləm, amma gələcəkdə bunu istisna etmirəm. Mən adi insanlar - sadə həyat sürən katiblər, sürücülər, tələbələr haqqında yazıram. Buna görə də bu həyatdan qopduğum təqdirdə, süjetlər üçün xammalım “quruya” bilər. Məni ictimai nəqliyyatdakı, ofis həyatındakı, tıxaclardakı, bulvardakı yağışlı axşamlardakı səhnələrdən ilham alıram. Yəni mənim qəhrəmanlarım adi həyat yaşayırlar. Onlar səhər yeməyi yeməyə, idman zalına getməyə vaxt tapmırlar. Bu insanlar axşamlar valideynlərinə zəng edir, uşaqları ilə ev tapşırığı edir, ildə bir dəfə sinif yoldaşları ilə görüşürlər. Bir sözlə, onlar haradadırsa, mən də oradayam. Bu mənim həyatımın bir hissəsidir.
- Güman ki, növbəti əsərləriniz üçün yetişmiş mövzularınız var. Sirr deyilsə, onlardan hansını nəsrinizdə və hansı dildə açmaq istədiyiniz barədə məlumat verərdiniz.
- Əvvəlcədən danışmaq mənə düşmür. Amma sual verdiyiniz üçün bir az məlumat verə bilərəm. İnanıram ki, yazıçı mövzunu deyil, məhz mövzu yazıçını seçir. İnsan o zaman səmimi əsər yaza bilər ki, ona istər həyat təcrübəsi, istərsə də ruhun ən dərin tellərinə toxunan başqa bir insanın hekayəsi ilə yaranmış hansısa dərin hisslər aşılansın. Məsələn, tanımadığın adamla qatarda oturmusan, o da sənə öz taleyindən danışıb. Həmin şəxsdən ayrılandan sonra bu hekayəni illər boyu xatırlayırsan, kiməsə danışırsan və bununla həmin hekayə canlanır. Bu hekayənin öz taleyi, öz həyatı var. Hamımız bunu edirik. Yazıçılar sadəcə olaraq bu hekayələri kitaba çevirirlər.
Mən də çoxları kimi nənəmin hekayələrini dinləyib böyümüşəm. Onlar həmişə həyəcanlı idilər. Məsələn, mənim babam kəşfiyyatçı idi, onlar Bombeydə üç il yaşayıblar, İslam inqilabından sonra Təbrizdə çətin həyat keçriblər. Babam nənəmin çantasının içinə sənədləri tikmişdi, nənəm Ağdaşda İkinci Dünya müharibəsi dövründə ac illər keçirib və s. Bunlar mənə uşaq vaxtı əyləncəli macəralar kimi görünürdü. Yalnız bu yaxınlarda bu barədə düşündüm və onun çox mürəkkəb və həyəcanlı, macəralarla dolu bir həyatı olduğunu başa düşdüm. Bu mövzu daim beynimdə fırlanır. Hiss edirəm ki, bu romana çevriləcək. Tarixi romanları çox sevdiyim üçün onu yazmaq ədəbi fəaliyyətimin məqsədlərindən biridir. Bunu bacara bilib-bilməyəcəyimi isə zaman göstərəcək...

Мехрибан ЭФЕНДИ: «…не писать я уже не смогу - поэтому уж любите и жалуйте»
Произведения, написанные эмигрантами про эмигрантов, затрагивают у читателей глубоко сидящие и такие щемящие, знакомые практически каждому человеку понятия, как тоска по Родине, семье, дому. Эмигрантская литература - это всегда особое настроение. Что бы ни происходило с героями произведений, красной нитью через все события, мысли и чувства проходит либо бесконечная ностальгия, либо предвкушение возвращения.
Наша соотечественница Мехрибан ЭФЕНДИ является автором бестселлера ISatAlonebytheGate, посвященного теме эмиграции. Сама Мехрибан ханым в недавнем прошлом дважды эмигрировала: вначале из Азербайджана в США, а затем - обратно. Сейчас азербайджанская писательница, прожившая в Штатах два десятка лет и выпустившая книгу, снова на родине и вместе с нами вспоминает, что предшествовало рождению ее бестселлера. Книга была напечатана издательствами Green leaf Book Group Press (США) и TEAS Press (Азербайджан). Она переведена на турецкий язык и уже совсем скоро ее можно будет приобрести в книжных магазинах Турции. В настоящее время роман переводится на азербайджанский язык, а в будущем планируется также на русский. В Штатах книга продается в магазинах BarnesandNoble. Ее электронная версия имеется на сайте amazon.com.
- Мехрибан ханым, если судить по последним вехам вашей жизни, то вы, строго говоря, коренным образом меняете место жительства, страну проживания. Впервые вам пришлось адаптироваться к жизни и быту в США, а через два десятка лет это вновь происходит, но уже в Азербайджане. Как идет процесс? Он завершился? Не скучаете ли вы по американским просторам и возможностям?
- Да, менять страну после того, как прожил там 20 лет, - особый вид экстремального спорта. Сама бы я на этот шаг не пошла. Вернулась я на родину благодаря давней мечте супруга. Он, как и я, почти 20 лет прожил в США, но всегда лелеял надежду, что настанет день, когда он вернется на родину. Звучит это очень романтично, даже патриотично. Прочитав такое в интервью, я бы, наверное, скептически отнеслась к этому, но другого объяснения у меня нет.
Адаптироваться в новой стране всегда сложно. Это я поняла, написав книгу, посвященную именно этому этапу в жизни. Когда ты одновременно окрылен новыми возможностями, новыми улицами и именами, новой ролью в жизни, и в то же время тебя посещает чувство полного одиночества. Накрывает тоска и кажется, что никому в мире нет до тебя дела.
С удивлением замечаю, что адаптация не проходит легче с возрастом. Мне так же сложно было привыкнуть к жизни и в Баку. И отвечая на ваш вопрос - процесс не завершился, но мне легче, чем год назад.
Я скучаю по Америке. Скучаю по городу, в котором жила, по четкому графику и запланированной жизни, к которой так привыкла в Штатах. В Техасе люди живут в больших домах. Так вот я скучаю по своему дому, по гостиной, которую я сама декорировала, по тихим часам, проведенным за книгой на диване. Я скучаю по парку, где бегала по утрам, по старому кафе, в котором постоянно собирались музыканты, художники и поэты. Я скучаю по ужасной жаре Хьюстона. Переезд в Баку помог мне осознать, насколько я «существо привычки» и как сильно привыкаю к людям, вещам, погоде. Многие думают, что я бесконечно путешествую, но, как сказал один мой знакомый, «тебе нужны крылья, чтобы летать, и дом, куда можно бесконечно возвращаться».
- Вы автор книги-бестселлера I sat alone by the gate, повествующей об эмиграции. Тема не новая, но по-прежнему притягивает. Счастливая ли судьба у вашего произведения?
- Какой прекрасный вопрос! Нет, счастливой бы я ее не назвала. Книга нелегкая, но и эмиграция является непростым процессом. Главная героиня моего романа - 18-летняя Марьям, только окончившая школу и переехавшая из Баку в Чикаго с мамой и братом. По приезде у Марьям и ее семьи все идет не так. Маме пришлось развестись с мужем, деньги очень быстро заканчиваются и Марьям приходится работать, чтобы поддержать семью. Моя героиня, которая выросла в знакомой нам всем опекаемой и теплой среде, вдруг сталкивается со взрослой жизнью. Детство, которое вроде было еще неделю назад, заканчивается очень резко. И вот она выходит из квартиры, в которую они заселились, и едет поездами и автобусами на свою первую работу. Это ее первое серьезное испытание в жизни. Путь у нее нелегкий, но Марьям - хрупкая и неопытная - оказывается довольно крепким орешком.
- В процессе работы над книгой вы думали, для кого вы ее пишете, кто ваша аудитория?
- Аудитория определялась очень тщательно командой издательского дома и включает в себя несколько категорий - женщины-иммигранты между 30 и 60 годами которые любят читать о женских судьбах, любят книги и фильмы, основанные на реальных событиях. Им интересна и сама тема иммиграции, и как переносят это разные культуры. В основном это работающие замужние женщины, имеющие детей, и книги для них - способ окунуться в другой мир, отдохнуть от ежедневной беготни.
Поехав в книжный тур, который включал 6 городов и 9 мероприятий, я вдруг обнаружила, что у меня довольно большая аудитория в США в лице азербайджанской диаспоры. На мои презентации приходили друзья и читатели во всех городах, поддерживали, покупая книгу и делясь с американцами впечатлениями. В последнее время все чаще получаю сообщения от читателей мужского пола, и так приятно, что они тоже читают мой роман.
- Есть две категории писателей… Кстати, вы считаете себя писателем или пишущим человеком? Есть те, кто умеет писать, но им нечего сказать, а есть такие, кто переполнен мыслями и чувствами, а пишет слабо. Не будем сбрасывать со счетов счастливцев, которые обладают и тем, и другим. Считаете ли вы, что первым двум категориям пишущих людей не стоит в себе сомневаться, а надо заниматься творчеством, развивать свои навыки, пробовать себя в писательском деле?
- Писать можно по разным причинам. Писать можно (и нужно!), чтобы разобраться в своих чувствах, в том, как ты видишь мир и как раскладываешь его по полочкам. Писать можно, чтобы освободиться от того, что тяготит нас. Писать также можно, чтобы понять, прожить и забыть какой-то жизненный путь. Это все путь исцеления через слова, и я его всем рекомендую. Вспомните, когда последний раз вы сели и что-то написали. Сразу после этого внутри наступает покой, хоть и непродолжительный… Облегчение, опустошение. В нас освобождается место и благодаря этому мы наполняемся, но на этот раз не ежедневной суетой, а чем-то легким, воздушным, волшебным. Хотя бы ради этого момента стоит писать.
Теперь поговорим о профессиональной деятельности писателя. В этом случае есть совет Стивена Кинга, который я часто вспоминаю: «Пиши, только если не писать ты просто не можешь». Зарабатывать деньги писателям очень сложно. Работа эта полна эмоциональных терзаний (и я тут не исключение, кстати), и поэтому подвергать себя этому стоит только тем безумцам, которые просто не могут иначе. Извините за такой сумбурный ответ, но я обещала быть честной.
Сегодня днем я обедала с коллегой, который учился в Италии на инженера, но сейчас работает в сфере медиа. Он признался, что мечтает написать книгу о своей жизни, но сюжет кажется ему слишком простым. «Я недостаточно жил еще», - сказал он. Тогда я задала ему вопрос: «Познал ли ты дружбу? Любовь? Разочарование? Надежду? Если да, то тебе нужны просто комната с дверью, чашка чая или кофе и целеустремленность. Вот все, что нужно, чтобы стать писателем». «Я могу обратиться к вам за советом?» - спросил он. «Конечно», - ответила я. Всячески стараюсь помогать начинающим писателям в этом нелегком деле.
- Если бы ваша книга не стала столь популярной, как бы вы повели себя дальше? Стали бы продолжать пробовать себя или поставили на этом крест?
- Писать я буду всегда. Это я поняла шесть лет назад, когда закончила первую главу своей книги. Я долго искала это чувство умиротворения в йоге, в медитациях, в путешествиях по миру, но нашла его в этом простом ритуале - сидеть и писать историю, исследовать глубины эмоций, постепенно «очищать чешуйки лука», как говорят американцы. Ведь даже эмоции многослойны, и если посчастливится, то из одной, казалось бы, простой истории можно вытянуть невероятную глубину. Я не претендую на то, что добилась этого в своем романе, но каждый раз, садясь за письменный стол, я стараюсь сделать именно это.
Вы говорите о популярности и успехе. Я часто задавала себе вопрос: «Что такое успех для меня?» Это может быть статус бестселлера - от него не откажусь, это может быть коммерческий успех - тоже классно! Но то ощущение парения, которое я испытываю, когда читаю отзывы читателей и имею возможность увидеть их вживую, не передать словами. В эти минуты я духовно наполняюсь - таких моментов у писателей мало. Опустошаемся мы постоянно, оттуда и нервные срывы, и психическая нестабильность. Почитайте биографии известных писателей - найдете все: от биполярки до суицидов. Поэтому духовное наполнение жизненно важно для людей искусства. А не писать я уже не смогу - поэтому уж любите и жалуйте. Я с вами надолго.
- Чему, кроме творчества, посвящено ваше время?
- Детям, мужу и периодическим головным болям. Забыла сказать - я недавно вернулась в корпоративную деятельность. Работаю в отделе корпоративной стратегии в нефтяной компании. Это иногда создает диссонанс с моей творческой деятельностью, но я не могу иначе. Люблю аналитическую работу, и скажу больше - она подпитывает желание, интерес и энтузиазм ко всем моим креативным проектам, будь то литература или искусство (рисует акрилом. - Авт.) Читаю очень много, раздражаю этим всех, потому что в любой ситуации достаю книгу и ухожу в нее. Люблю ходить по кофейням с мужем, обсуждать все подряд, отпускать саркастичные шуточки, подкалывать. С ним можно говорить обо всем на свете, и это такое счастье, когда находишь своего человека по жизни. Недавно обсуждали с его кузеном, который работает в шоу-бизнесе, насколько важно человеку, связанному с искусством, построить отношения с тем, кто совершенно далек от искусства. Иначе будет как в фильме Вики Кристина «Барселона» между персонажами Пенелопы Крус и Хавьера Бардема - два взрывных, нестабильных человека, море чувств и ноль гармонии. Хаос! Нет, без мужа был бы незаконченный файл на моем компе, а с ним - книга-бестселлер и одно из самых важных сбывшихся мечтаний в моей жизни.
- Как вы планируете совмещать здесь, на родине, деятельность в нефтяной сфере и писательство?
- Собираюсь продолжать заниматься и тем, и этим. Полностью уйти в писательство пока не намерена, но не исключаю в будущем. Я пишу об обычных людях - о секретаршах, шоферах, студентах, проживающих обычную жизнь, поэтому, если я выпаду из этой жизни, у меня «высыхнет» сырье для сюжетов. Вдохновляюсь я сценами из общественного транспорта, офисной жизни, пробок, дождливых вечеров на бульваре - мои герои живут обычной жизнью. Они не успевают позавтракать, делают домашнее задание с детьми по вечерам, не находят время для посещения спортзала, звонят родителям вечерами, собираются с одноклассниками раз в год. Где они - там и я. Это часть моей жизни.
- Наверняка у вас созрели темы для следующих произведений. Если не секрет, назовите, которые из них вы хотели бы раскрыть в вашей прозе и на каком языке.
- Не везет мне заранее говорить, но раз уж вы задали вопрос, немного расскажу. Я верю, что не писатель выбирает тему, а она его. Написать искреннее произведение человек может, только проникнувшись каким-то глубоким чувством, которое породили в нем или жизненный опыт, или история другого человека, которая задела самые глубокие струны души. Ты сидел в поезде с незнакомым человеком, и он поведал тебе о своей судьбе. Вы расстались, а ты потом годами вспоминаешь этот рассказ, пересказываешь кому-нибудь, и таким образом он оживает. У этого рассказа появляется своя судьба, своя жизнь. Мы все это делаем. Писатели просто превращают эти истории в книги.
Я, как и многие, выросла, слушая истории бабушки. Они всегда были захватывающими. Там был и муж-разведчик, и три года их жизни в Бомбее, и тяжелые годы в Тебризе после исламской революции, и документы, которые дед вшивал внутрь ее сумки, и голодные годы Второй мировой, которые бабушка провела в городе Агдаш. Эти картинки мне в детстве казались забавными приключениями. Только недавно я задумалась и поняла, что у нее была весьма сложная и захватывающая жизнь, полная приключений. Вот эта тема постоянно крутится у меня в голове. Я чувствую, что это перерастет в роман. Так как я очень люблю исторические романы, написать его - одна из целей моей литературной деятельности. Посмотрим, смогу ли...