Çərşənbə axşamı, 04:32
Mühacir ədəbiyyatı hər zaman xüsusi əhvali-ruhiyyə deməkdir. Bu əsərlərin qəhrəmanlarının başına nələrin gəlməsindən asılı olmayaraq, bütün hadisələrin, düşüncələrin, hisslərin ana xətti hədsiz nostalji və qayıdış həsrəti ilə bağlıdır.
Həmyerlimiz Mehriban Əfəndi mühacirət mövzusuna həsr olunmuş “I Sat Alone by the Gate” (“Qapının qarşısında tək oturdum”) bestseller kitabının müəllifidir. Mehriban xanımın özü də yaxın keçmişdə düz iki dəfə mühacirət edib: əvvəlcə Azərbaycandan ABŞ-yə, sonra isə əks istiqamətdə. İyirmi il ABŞ-də yaşayan və kitab nəşr etdirən Azərbaycan yazıçısı indi doğma vətənindədir və bizimlə birlikdə bestsellerinin ərsəyə gəlməsindən əvvəl baş verənləri xatırlayır. Qeyd edək ki, adıçəkilən kitab “Greenleaf Book Group Press” (ABŞ) və “TEAS Press” (Azərbaycan) tərəfindən nəşr olunub. “I Sat Alone by the Gate” romanı türk dilinə də tərcümə olunub və tezliklə Türkiyədə kitab mağazalarında satışa çıxarılacaq. Hazırda roman Azərbaycan dilinə tərcümə olunur və gələcəkdə onun rus dilinə də tərcümə olunması planlaşdırılır. ABŞ-də kitab “Barnes and Noble” mağazalarında satılır. Onun elektron versiyasını “amazon.com” saytında əldə etmək mümkündür.
- Mehriban xanım, siz öz yaşayış yerinizi, məskunlaşdığınız ölkəni dəyişmisiniz. Əvvəl ABŞ-də yaşayışa uyğunlaşmalı oldunuz, iyirmi il sonra isə yenidən Azərbaycanda. Proses necə gedir? Uyğunlaşa bilmisinizmi? ABŞ-dəki yerlər və imkanlar üçün darıxırsınızmı?
- Bəli, 20 il bir yerdə yaşadıqdan sonra ölkəni dəyişmək ekstremal idmanın növü kimi bir şeydir. Əslində, mən özüm belə bir addım ata bilməzdim. Həyat yoldaşımın arzusu ilə vətənə qayıtdım. O da mənim kimi 20 ilə yaxın ABŞ-də yaşasa da, hər zaman vətənə qayıdacağı günün gələcəyinə ümid bəsləyirdi. Bu, çox romantik, hətta vətənpərvər səslənir. Əlbəttə ki, başqa müsahibədə belə bir şey oxusaydım, bəlkə də buna şübhə ilə yanaşardım. Amma bunun başqa izahı yoxdur.
Yeni bir ölkəyə uyğunlaşmaq hər zaman çətindir. Mən bunu həyatın bu xüsusi mərhələsinə həsr olunmuş kitab yazmaqla başa düşdüm. Yeni ölkədə olanda həm yeni imkanlardan, küçələrdən və adlardan, həyatda yeni roldan ilhamlana, həm də tam tənhalıq hissi ilə baş-başa qala bilərsiniz. Bir an kədərlənirsiniz və sizdə belə bir hiss yaranır: sanki dünyada heç kəs sizinlə maraqlanmır.
Təəccüb hissi ilə qeyd etmək istərdim ki, yeni ölkəyə uyğunlaşma yaşa dolduqca da asanlaşmır. Bakıda həyata alışmaq da mənim üçün çətin idi. Uyğunlaşma prosesi hələ bitməyib, amma özümü bir il əvvəlkindən daha yaxşı hiss edirəm.
Əlbəttə ki, ABŞ üçün darıxıram. Yaşadığım şəhər, ABŞ-də çox öyrəşdiyim aydın qrafik və planlı həyat üçün darıxıram. Texasda insanlar böyük evlərdə yaşayırlar. Odur ki, evim, dekorasiya etdiyim qonaq otağı, divanda kitab oxuyan zaman keçirdiyim sakit saatlar üçün darıxıram. Səhərlər qaçdığım park, musiqiçilərin, rəssamların, şairlərin daim toplaşdığı köhnə kafe üçün darıxıram. Hətta Hyustonun amansız istisi üçün belə darıxıram. Bakıya qayıtmaq mənə nə qədər vərdişlərə bağlı olduğumu, insanlara, əşyalara, havaya nə qədər öyrəşdiyimi anlamağa kömək edib. Bir çox insanlar sonsuz səyahət etdiyimi düşünür, amma dostlarımdan birinin mənə söylədiyi kimi, “sənin uçmaq üçün qanadlara və hər dəfə qayıtmaq üçün bir evə ehtiyacın var”.
- Mühacirətdən bəhs edən, “I Sat Alone by the Gate” adlı bestseller kitabın müəllifisiniz. Mövzu yeni deyil, amma yenə də özünə cəlb edir. Bəs əsərinizin taleyi xoşbəxtdirmi?
- Çox gözəl sualdır! Yox, mən onu xoşbəxt adlandırmazdım. Kitab asan deyil, nəzərə almaq lazımdır ki, mühacirət də asan proses deyil. Romanımın baş qəhrəmanı məktəbi təzəcə bitirmiş, anası və qardaşı ilə birlikdə Bakıdan Çikaqoya köçmüş 18 yaşlı Məryəmdir. Gələndən Bu şəhərə köçəndən sonra Məryəm və ailəsi üçün hər şey istədikləri kimi getmur. Ana həyat yoldaşından boşanmalı olur, pul çox tez bitir və Məryəm ailəni dolandırmaq üçün işləməli olur. Hamımıza tanış olan qayğı və isti mühitdə böyüyən qəhrəmanım birdən-birə böyüklərin həyatına düşür. Cəmi bir həftə əvvəl olan uşaqlıq dövrü bir anda başa çatır. Beləliklə, o, köçdükləri mənzildən çıxır, qatar və avtobusla ilk işinə gedir. Bu, onun həyatda ilk ciddi imtahanıdır. Onun yolu asan deyil, lakin kövrək və təcrübəsiz Məryəmin çox güclü insan olduğu üzə çıxır.
- Kitab üzərində işləyən zaman onu kimin üçün yazdığınızı, auditoriyanızın kimlərdən ibarət olacağını düşünürdünüzmü?
- Auditoriya nəşriyyat komandası tərəfindən çox diqqətlə müəyyən edilib. Buraya bir neçə kateqoriya daxildir. Söhbət qadın taleləri, real hadisələrə əsaslanan sevgi əsərlərini oxumağı və bu mövzuda filmlərə baxmağı sevən 30-60 yaşlı mühacir qadınlardan gedir. Onlara həm immiqrasiya mövzusu, həm də müxtəlif mədəniyyətlərin buna necə münasibət bəsləməsi maraqlıdır. Bunlar əsasən işləyən evli, uşaqlı qadınlardır və onlar üçün kitablar başqa bir dünyaya qərq olmaq, gündəlik qaçhaqaça ara vermək üçün bir yoldur.
6 şəhər və 9 tədbiri əhatə edən kitab turuna çıxan zaman ABŞ-də Azərbaycan diasporu timsalında kifayət qədər böyük auditoriyamın olduğunu aşkar etdim. Bütün şəhərlərdəki dostlarım, oxucularım təqdimatlarıma gəldilər, kitabı alıb mənə dəstək oldular, təəssüratlarını amerikalılarla bölüşdülər. Son vaxtlar kişi oxuculardan getdikcə daha çox rəy alıram və onların da mənim romanımı oxuması çox xoşdur.
- İki cür yazıçı var... Elələri var ki, yazmağı bacarır, amma deməyə sözü yoxdur. Elələri də var ki, fikir və hisslərlə dolu olsa da, yaza bilmirlər. Əlbəttə, bunların hər ikisinə sahib olan şanslı insanlar da mövcuddur. Necə düşünürsünüz, ilk iki kateqoriyaya aid olanlar özlərinə inanmalı, yaradıcı olmalı, bacarıqlarını inkişaf etdirməli və özlərini yazıçılıqda sınamalıdırlar, yoxsa yox? Yeri gəlmişkən, özünüzü yazıçı, yoxsa yazan insan hesab edirsiniz?
- İnsanlar müxtəlif səbəblərə görə yaza bilərlər. Hisslərinizi aydınlaşdırmaq, dünyanı necə gördüyünüzü və onu hansı hissələrə ayırdığınızı anlamaq üçün yaza bilərsiniz (və yazmalısınız!). Bundan başqa, bizi ağırlaşdıran məsələlərdən azad olmaq üçün yaza bilərik. Həyatda hansısa yolu anlamaq, yaşamaq və unutmaq üçün də yazmaq mümkündür. Bütün bunlar söz vasitəsilə sağalmanın bir yoludur və mən bunu hər kəsə tövsiyə edirəm. Sonuncu dəfə oturub nəsə yazdığınızı xatırlayın. Bundan dərhal sonra qısamüddətli olsa da, daxili sakitlik yaranır... Daxili yüngülləşmə, boşalma. Yəni daxilimizdəki yeri boşaldır və bunun sayəsində qəlbimizi doldururuq. Amma bu dəfə gündəlik mənasız məsələlərlə deyil, yüngül, mücərrəd, sehrli bir şeylə. Ən azından bu an üçün yazmağa dəyər.
İndi isə yazıçının peşəkar fəaliyyətindən danışaq. Bununla bağlı Stiven Kinqin məsləhət verib və onu tez-tez xatırlayıram: “Əgər siz yazmamağı bacara bilmirsinizsə, o zaman yazın”. Ümumiyyətlə, yazıçılar üçün pul qazanmaq çox çətindir. Üstəlik, bu iş emosional işgəncə ilə doludur (yeri gəlmişkən, mən də istisna deyiləm). Buna görə də yalnız başqa cür hərəkət edə bilməyən dəlilər özlərini buna məruz qoymalıdırlar. Belə xaotik cavab üçün üzr istəyirəm, amma dürüst olacağıma söz vermişdim.
İtaliyada mühəndislik təhsili almış, lakin hazırda media sahəsində çalışan həmkarımla bu gün nahar etdim. O etiraf edib ki, həyatı haqqında kitab yazmaq arzusundadır, lakin süjet ona çox sadə görünür. “Mən hələ kifayət qədər yaşamamışam”, - o dedi. Ona belə bir sual verdim: “Dostluq münasibətləri, sevgi, məyusluq, ümid hisslərini yaşamısan? Əgər belədirsə, o zaman sənə lazım olan tək şey qapısı olan bir otaq, bir fincan çay, ya qəhvə və aydın məqsədə can atmaqdır. Yazıçı olmaq üçün bu kifayətdir”. “Bu zaman sizdən məsləhət ala bilərəmmi?”, - məndən soruşdu. “Əlbəttə”, - deyə cavab verdim. Bu çətin işdə yazıçı olmaq istəyənlərə əlimdən gələn köməyi etməyə çalışıram.
- Kitabınız bu qədər populyar olmasaydı, bundan sonra nə edərdiniz? Özünüzü sınamağa davam edərdiniz, yoxsa kitab yazmağa son qoyardınız?
- Mən hər zaman yazacağam. Bunu altı il əvvəl, yəni kitabımın birinci fəslini bitirəndə başa düşdüm. Bu rahatlıq hissini uzun müddətdir ki, yoqada, meditasiyada, dünyanı gəzərkən axtarırdım. Lakin bunu bu həmin sadə ritualla - oturub hekayə yazmaqla, duyğuların dərinliklərini araşdırmaqla, amerikalıların dediyi kimi tədricən “soğanın qabığını soymaqla” tapdım. Axı, duyğular çoxqatlıdır və şanslısınızsa, sadə görünən bir hekayədən inanılmaz dərinlik çıxara bilərsiniz. Əlbəttə ki, romanımda buna nail olduğumu iddia etmirəm, amma hər dəfə oturub yazı yazanda bunu etməyə çalışıram.
Siz populyarlıq və uğurdan danışırsınız. Özümə tez-tez belə bir sual verirdim: “Mənim üçün uğur nədir?” Bu bestseller statusu ola bilər - mən bundan imtina etməyəcəyəm, bu, kommersiya uğuru ola bilər - bu da gözəldir! Amma oxucu rəylərini oxuyanda və onları canlı görmək imkanım olanda daxilimdəki “uçmaq hissi”ni sözlə ifadə edə bilmərəm. Bu anlarda ruhən “doluram” - yazıçıların belə məqamları az olur. Biz daim daxilən boşalırıq. Əsəb pozğunluqları və psixi qeyri-sabitlik də məhz bundan qaynaqlanır. Məşhur yazıçıların tərcümeyi-hallarını oxuyun - hər şey tapa bilərsiniz: bipolyardan tutmuş intihara qədər. Odur ki, sənət adamları üçün mənəvi baxımdan dolğunluq həyati əhəmiyyət kəsb edir. Mən bundan sonra əsərlər yazmamağı bacara bilmərəm - buna görə də sevin və dəyər verin. Mən hələ uzun müddət sizinləyəm.
- Yaradıcılıqdan başqa, vaxtınızı nəyə ayırırsınız?
- Uşaqlarıma, həyat yoldaşıma və vaxtaşırı olan baş ağrılarına. Bir məsələni deməyi unutdum: bu yaxınlarda korporativ fəaliyyətə geri döndüm. Mən neft şirkətində korporativ strategiya departamentində işləyirəm. Bu bəzən yaradıcılığımla dissonans yaradır, amma fərqli hərəkət etməyi də bacarmıram. Mən analitik işi sevirəm. Bu, mənim istər ədəbiyyat, istərsə də incəsənətlə bağlı (akrillə rəsm çəkir - müəllif) bütün yaradıcı layihələrim üçün istək, maraq və həvəs yaradır. Çox mütaliə edirəm və bu xüsusiyyətimlə hər kəsi qıcıqlandırıram, çünki istənilən vəziyyətdə bir kitab götürür və ona qərq oluram. Həyat yoldaşımla kofe məkanlarına getməyi, onunla hər şeyi müzakirə etməyi, sarkastik zarafatlar etməyi, sataşmağı sevirəm. Onunla hər mövzu haqqında danışa bilərəm və həyatda belə bir insanı tapdığıma görə çox xoşbəxtəm. Bu yaxınlarda onun şou-biznes sahəsində çalışan əmisi oğlu ilə sənətə bağlı adamın sənətdən tamamilə uzaq olan biri ilə münasibət qurmasının nə dərəcədə vacib olduğunu müzakirə etdik. Əks təqdirdə, münasibətlər “Viki Kristina Barselona” filmindəki Penelopa Kruz və Xavyer Bardemin canlandırdığı personajlarda kimi olacaq. Söhbət hər an “partlamağa” hazır, qeyri-sabit, çox böyük hissləri olan, lakin aralarında sıfır harmoniyanın olduğu iki insandan gedir. Bir sözlə, xaos! Həyat yoldaşım olmasaydı, mənim kompüterimdə tamamlanmamış bir əsər qalardı. Onunla birlikdə isə bestseller kitab yazdım və həyatımdakı ən vacib arzularımdan birini gerçəkləşdirdim.
- Neft sektorunda fəaliyyətlə yazıçılığı necə uyğunlaşdırmağı düşünürsünüz?
- Hər ikisi ilə məşğul olmaq niyyətindəyəm. Mən hələ sırf yazıçılıqla məşğul olmaq fikrində deyiləm, amma gələcəkdə bunu istisna etmirəm. Mən adi insanlar - sadə həyat sürən katiblər, sürücülər, tələbələr haqqında yazıram. Buna görə də bu həyatdan qopduğum təqdirdə, süjetlər üçün xammalım “quruya” bilər. Məni ictimai nəqliyyatdakı, ofis həyatındakı, tıxaclardakı, bulvardakı yağışlı axşamlardakı səhnələrdən ilham alıram. Yəni mənim qəhrəmanlarım adi həyat yaşayırlar. Onlar səhər yeməyi yeməyə, idman zalına getməyə vaxt tapmırlar. Bu insanlar axşamlar valideynlərinə zəng edir, uşaqları ilə ev tapşırığı edir, ildə bir dəfə sinif yoldaşları ilə görüşürlər. Bir sözlə, onlar haradadırsa, mən də oradayam. Bu mənim həyatımın bir hissəsidir.
- Güman ki, növbəti əsərləriniz üçün yetişmiş mövzularınız var. Sirr deyilsə, onlardan hansını nəsrinizdə və hansı dildə açmaq istədiyiniz barədə məlumat verərdiniz.
- Əvvəlcədən danışmaq mənə düşmür. Amma sual verdiyiniz üçün bir az məlumat verə bilərəm. İnanıram ki, yazıçı mövzunu deyil, məhz mövzu yazıçını seçir. İnsan o zaman səmimi əsər yaza bilər ki, ona istər həyat təcrübəsi, istərsə də ruhun ən dərin tellərinə toxunan başqa bir insanın hekayəsi ilə yaranmış hansısa dərin hisslər aşılansın. Məsələn, tanımadığın adamla qatarda oturmusan, o da sənə öz taleyindən danışıb. Həmin şəxsdən ayrılandan sonra bu hekayəni illər boyu xatırlayırsan, kiməsə danışırsan və bununla həmin hekayə canlanır. Bu hekayənin öz taleyi, öz həyatı var. Hamımız bunu edirik. Yazıçılar sadəcə olaraq bu hekayələri kitaba çevirirlər.
Mən də çoxları kimi nənəmin hekayələrini dinləyib böyümüşəm. Onlar həmişə həyəcanlı idilər. Məsələn, mənim babam kəşfiyyatçı idi, onlar Bombeydə üç il yaşayıblar, İslam inqilabından sonra Təbrizdə çətin həyat keçriblər. Babam nənəmin çantasının içinə sənədləri tikmişdi, nənəm Ağdaşda İkinci Dünya müharibəsi dövründə ac illər keçirib və s. Bunlar mənə uşaq vaxtı əyləncəli macəralar kimi görünürdü. Yalnız bu yaxınlarda bu barədə düşündüm və onun çox mürəkkəb və həyəcanlı, macəralarla dolu bir həyatı olduğunu başa düşdüm. Bu mövzu daim beynimdə fırlanır. Hiss edirəm ki, bu romana çevriləcək. Tarixi romanları çox sevdiyim üçün onu yazmaq ədəbi fəaliyyətimin məqsədlərindən biridir. Bunu bacara bilib-bilməyəcəyimi isə zaman göstərəcək...

SHE'LL BE WITH US FOR A LONG TIME
Emigrant literature evokes deep and poignant feelings in readers, such as longing for the homeland, family, and home. These are concepts that almost everyone can relate to. Emigrant literature has a special mood. No matter what the characters go through, there is a common thread of either endless nostalgia or hope of return in all their events, thoughts, and emotions.
Our fellow citizen Mehriban EFENDI is the author of the bestseller I sat alone by the gate, a novel about emigration. Mehriban herself has experienced emigration twice in the recent past: first from Azerbaijan to the United States and then back. Now the Azerbaijani writer, who has spent two decades in the States and published a book, is back in her homeland and shares with us what led to the creation of her bestseller. The book was printed by Greenleaf Book Group Press (USA) and TEAS Press (Azerbaijan). It has been translated into Turkish and will soon hit the Turkish book-stores. The novel is currently being translated into Azerbaijani, and there are plans to translate it into Russian in the future. In the States, the book is sold in Barnes and Noble stores. Its electronic version is available on Amazon.
"Judging by the latest milestones of your life, you have radically changed your place and country of residence. You had to adapt to life and culture in the US for the first time, and two decades later you did it again, but this time in Azerbaijan. How is the process going? Is it over? Don't you miss the American spaces and opportunities?"
"Yes, changing a country after living there for 20 years is a special kind of extreme sport. I wouldn't have done it on my own. I returned to my homeland thanks to my husband's long-held dream. He, like me, lived in the US for almost 20 years, but he always hoped that one day he would return to his homeland. It sounds very romantic, even patriotic. If I read that in an interview, I would probably be skeptical, but I have no other explanation.
"Adapting to a new country is always hard. I realised this when I wrote a book about this stage of my life. You are both excited about new opportunities, new streets and names, a new role in life, and at the same time you feel utterly alone. You feel sad and it seems that no one in the world cares about you.
"I am surprised to notice that adaptation doesn't get easier with age. It was just as hard for me to get used to life in Baku. And to answer your question - the process is not over, but it is easier for me than it was a year ago.
"I miss America. I miss the city I used to live in, the clear schedule and planned life I was so accustomed to in the States. In Texas, people live in big houses. So I miss my home, the living room I decorated myself, the quiet hours spent with a book on the couch. I miss the park where I used to run in the mornings, the old cafe where musicians, artists and poets used to hang out all the time. I miss the terrible heat of Houston. Moving to Baku helped me realise how much of a "creature of habit" I am and how much I get attached to people, things, and weather. Many people think I am constantly travelling, but as one of my friends said, "you need wings to fly and a house to come back to endlessly."
"You are the author of I Sat Alone By the Gate, a bestselling book about emigration. The theme is not new, but it is still captivating. Did your work have a happy fate?"
"What a great question! No, I wouldn't call it happy. The book is not easy, but neither is emigration. The main character in my novel is Maryam, an 18 year old girl who just graduated from high school and moved from Baku to Chicago with her mom and brother.
"Things go wrong for Maryam and her family as soon as they arrive. Her mom has to divorce her husband, money runs out fast and Maryam has to work to support her family. My character, who grew up in the familiar and warm environment we all know, is suddenly thrust into adulthood. Her childhood, which feels like it just ended a week ago, is over. And so she leaves the apartment they have moved into and takes trains and buses to her first job. This is her first big challenge in life. Her path is not easy, but Maryam, fragile and inexperienced, proves to be quite resilient."
"As you were working on the book, did you think about who you were writing it for, who your audience was?"
"The team at the publishing house defined the audience very carefully and it includes several categories - immigrant women between 30 and 60 years old, who like to read about women's stories, who enjoy books and movies based on real events. They are interested in the topic of immigration itself and how different cultures cope with it. They are mostly working married women with children, and books are a way for them to escape into another world, to take a break from the daily hustle.
"When I went on a book tour, which included 6 cities and 9 events, I was surprised to find out that I had a large audience in the US represented by the Azerbaijani diaspora. Friends and readers in all cities came to my presentations and supported me by buying my book and sharing their impressions with Americans. Lately, I have been getting an increasing number of messages from male readers, and it is so nice that they are also reading my novel."
"There are two categories of writers... By the way, do you consider yourself a writer or a writing person? There are those who can write but have nothing to say, and there are those who are bursting with thoughts and feelings but write poorly. Let's not forget the lucky ones who can do both. Do you think that the first two categories of writers should not doubt themselves, but should engage in creative work, develop their skills, and try their hand at writing?"
"You can write for many different reasons. You can (and should!) write to make sense of how you feel, how you see the world and how you organize it. Writing can be used to free ourselves from the things that weigh us down. Writing can also be used to understand, live and forget some life journey. It's all a path of healing through words, and I recommend it to everyone. Think back to the last time you sat down and wrote something. Right after, there is a peace inside, even if brief... Relief, emptiness. There is space in us and thanks to this we are filled, but this time not with daily vanity, but with something light, airy, magical. It's worth writing for the sake of this moment alone.
"Now let's talk about being a professional writer. In this case, there is Stephen King's advice, which I often remember: "Only write if you simply can't not write." Making money as a writer is very hard. It's a job full of emotional torment (and I'm no exception here, by the way), so it's worth subjecting yourself to only those crazy people who just can't do it otherwise. Sorry for such a long answer, but I promised to be honest.
"This afternoon I had lunch with a colleague who studied engineering in Italy but now works in media. He confessed that he dreams of writing a book about his life, but the plot seems too simple for him. "I haven't lived enough yet," he said. Then I asked him the question, "Have you experienced friendship? Love? Disappointment? Hope? If so, you just need a room with a door, a cup of tea or coffee and determination. That's all it takes to become a writer." "Can I come to you for advice?" he asked. "Of course," I replied. I do my best to help aspiring writers in this difficult endeavour."
"So, if your book hadn't taken off the way it did, would you have kept writing?"
"Absolutely. I realised this six years ago when I finished the first chapter. I spent years searching for a sense of peace - through yoga, meditation, travelling - but I found it in the simple act of writing. Sitting down and telling a story, exploring emotions, peeling back the layers like an onion, as you say. Even the simplest story can hold incredible depth, and that's what I strive for every time I sit down at my desk, even if I didn't achieve it perfectly in my novel.
"Popularity and success are interesting questions. Of course, bestseller status and commercial success are amazing, but there's nothing quite like hearing from readers and meeting them in person. It's a spiritual fulfilment you rarely experience as a writer. We constantly pour ourselves out, which can lead to burnout and even mental health issues. Look at biographies of famous authors – you'll see everything from bipolar disorder to suicide. That's why staying grounded is so crucial for artists. So, writing isn't just a choice, it's a necessity. Love it or hate it, I'll be writing for a long time."
"Beyond writing, what keeps you busy?"
"Besides the usual chaos of kids, husband, and the occasional headache, I recently started working in corporate strategy at an oil company. It might seem like an odd fit next to my creative side, but I actually love analytical work. It fuels my creative fire, whether it's writing or painting (acrylics, by the way!). I also read constantly, much to everyone's amusement. Cafes are my husband and I's favorite spots to discuss everything under the sun, from deep thoughts to silly jokes. He's my rock – someone completely outside the world of arts, which is a blessing. It helps keep me balanced, unlike the characters in 'Vicky Cristina Barcelona'. All that passion and no grounding? Recipe for disaster! In fact, without him, my book might still be an unfinished file. He's a huge part of making my dreams come true."
"So, how do you plan to juggle your corporate job and writing career back home?"
"I plan to keep doing both. While I don't intend to become a full-time writer just yet, I'm not ruling it out for the future. My stories are about ordinary people – secretaries, drivers, students. If I disconnect from that real-life experience, I'll lose my source material. My inspiration comes from everyday scenes: public transport, office life, traffic jams, rainy evenings on the boulevard. My characters are people who struggle to balance work, family, and life's little moments – and that's where I find myself too. It's part of who I am."
"I bet you have some exciting ideas brewing for your next projects. Can you share any hints, even if it's just a language or a theme?"
"That's a secret for now, but I can assure you, it will explore the human experience in a way that's both relatable and thought-provoking.
"I don't exactly know what stories are waiting for me, but I believe it's not the writer who chooses the subject, but the subject that chooses the writer. A truly impactful story needs a deep connection, sparked by personal experiences or someone else's story that resonates with your soul.
"Like many, I grew up listening to my grandmother's captivating stories. They were filled with adventures: a spy husband, life in Bombay, the hardships after the revolution in Tabriz, the hidden documents sewn into her bag, and the hunger years of war. As a child, they seemed like fantastical tales. Only recently, I realized the immense complexity and excitement of her life.
"Those stories have stayed with me, forming a potential novel in my head. I've always loved historical fiction, and turning this into a novel feels like a worthy goal. We'll see if I can do it!"