Azad edilmiş ərazilərdə yataqların işlənilməsi Azərbaycanda daha çox qiymətli metal hasilatına imkan verəcək
Ümumdünya Qızıl Şurasının (WGC) məlumatına görə, qızıla ümumi qlobal tələbat 2023-cü ildə 4,9 min tona yaxınlaşaraq tarixin ən yüksək göstəricisi olub. WGC bu tendensiyanın 2024-cü ildə geosiyasi qeyri-müəyyənliklər və mərkəzi banklar tərəfindən artan alışlar səbəbindən davam edəcəyini proqnozlaşdırır. Ötən ilin oktyabrında Yaxın Şərqdə vəziyyətin pisləşməsi fonunda qızılın cəlbediciliyi artıb. Belə ki, 2023-cü il dekabrın əvvəlində onun qiyməti tarixdə ilk dəfə olaraq bir unsiya üçün 2100 dollar rekord həddinə çatıb. Aparıcı maliyyə institutlarının proqnozlarına görə, bu ilin sonuna qədər qızılın unsiyası 2200 dollara qədər bahalaşa bilər.
Azərbaycanda qızıl hasilatı “AzerGold” QSC dövlət müəssisəsi və Böyük Britaniyanın “Anglo-Asian Mining” (AAM) şirkəti tərəfindən həyata keçirilir. Ötən il “AzerGold” bu proses başlayandan bəri ən yüksək göstərici ilə fərqlənib. Ümumiyyətlə, hər iki istehsalçı bu illə bağlı kifayət qədər nikbindir.
Böyük hədəflər
Səhmlərinin 100 faizi dövlətə məxsus olan “AzerGold” QSC 2017-ci ildə Daşkəsən rayonunda yerləşən “Çovdar” yatağının işlənilməsi ilə fəaliyyətə başlayıb. Son 7 ildə “AzerGold” Daşkəsən və Göyçay rayonlarında, “Çovdar”ın cinahlarında yerləşən daha 3 qızıl yatağının - “Ağyoxuş”, “Mərəh” və “Tülallar” yataqlarının istismara verilməsinə nail olub. Qeyd edək ki, bu yataqların ümumi kommersiya ehtiyatları 778 min unsiya qiymətləndirilir. 2021-ci ildə “Ağyoxuş”un istismarı başa çatdırılıb, “Çovdar”, “Mərəh” və “Tülallar”da isə hasilat davam etdirilir.
Paralel olaraq, “AzerGold” Naxçıvan Muxtar Respublikasında, Balakən və Kəlbəcər rayonlarında qızıl, mis və digər əlvan metal yataqlarında kəşfiyyat və tədqiqat işlərini həyata keçirir.
Şirkətin rəhbəri Zakir İbrahimovun sözlərinə görə, 2023-cü ildə “AzerGold” 63,7 min unsiya qızıl hasil etməklə (2022-ci illə müqayisədə 3% çox) bütün fəaliyyəti dövründə ən yüksək illik göstəriciyə nail olub. 2023-cü ildə gümüş hasilatı isə 114,3 min unsiya təşkil edib.
2023-cü il dekabrın 28-də şirkət Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində (ÇİRES) Çəndə Qələviləşdirmə Zavodunu sınaq rejimində işə salıb. “AzerGold” illik 1,1 milyon ton filizüyütmə potensialına malik olan zavodun fəaliyyəti ilə qızılın 90%-dək hasilatının təmin ediləcəyini proqnozlaşdırır. Zavodun inşasına 380 milyon manat məbləğində sərmayə qoyuluşu tamamilə şirkətin daxili vəsaiti hesabına cəlb edilib.
2016-2023-cü illərdə “AzerGold”un qiymətli metalların (qızıl və gümüş) satışından əldə etdiyi ümumi gəliri 1,19 milyard manat təşkil edib. Eyni zamanda, şirkətin bütün fəaliyyət dövrü ərzində investisiyaları 550 milyon manat təşkil edib və bunun da yalnız 8%-i və ya 45 milyon manatı dövlət büdcəsindən ayrılıb.
2024-cü ildə şirkət qızıl hasilatını 70 min unsiyaya (2023-cü illə müqayisədə 9,9% çox), gümüşü 156,8 min unsiyaya (2023-cü illə müqayisədə 37,2% çox) çatdırmağı planlaşdırır. Görünən odur ki, bu hasilatlar adıçəkilən yataqlar vasitəsilə təmin ediləcək. Üstəlik, şirkət “Ağyoxuş-2” yatağının bu il işə salınacağını da istisna etmir. Bu məsələ ilə bağlı yekun qərar hələ qəbul edilməyib, layihə ilə bağlı planlar bu ilin ortalarına qədər dəqiqləşdiriləcək.
“AzerGold” 2035-ci ilin sonuna kimi nəzərdə tutulan korporativ inkişaf strategiyası ilə qarşısına kifayət qədər iddialı məqsədlər qoyub və onlara nail olmaq yolunda inamla irəliləyir. Belə ki, şirkət 2036-cı ilə qədər 11 yatağı istismara verməyi planlaşdırır: 6 qızıl, 1 polimetal filiz, 3 mis və 1 dəmir filizi. Bunun sayəsində o, Azərbaycanın qeyri-neft sənayesinin ən böyük şirkəti olmağı və illik dövriyyəsi 1 milyard ABŞ dolları olan ən iri işəgötürənlərdən birinə çevrilməyi gözləyir.
Ümumiyyətlə, “AzerGold” 2036-cı ilə qədər ümumi gəlirini 18,5 milyard manata çatdırmağı planlaşdırır. Bu dövr ərzində ölkə ÜDM-sinə 24,5 milyard manat həcmində töhfənin verilməsi, 1,7 milyard manat məbləğində isə məcmu vergilərin ödənilməsi gözlənilir.
Keçmişin və gələcəyin metalı
1997-ci il avqust 21-də imzalanmış “Production Sharing Agreement” (PSA) tipli müqavilə əsasında fəaliyyət göstərən Britaniya qızıl mədən şirkəti “Anglo Asian Mining PLC” də özünün strateji inkişaf planını hazırlayıb. Hazırda o, Azərbaycanda 8 müqavilə sahəsinin işlənməsi hüququna malikdir.
Britaniya şirkəti2029-cu ilə qədər Azərbaycanda qiymətli metalların hasilatını artıracağını gözləyir. Eyni zamanda 2026-cı ildən etibarən şirkət əsas səylərini mis istehsalının artırılmasına yönəldəcək.
“2027-ci ilə qədər hasilatın artımı Azərbaycanda ardıcıl olaraq 4 yeni mədənin açılması hesabına təmin olunacaq. Misin enerjinin sıfır tullantılara keçməsi üçün ən vacib metal kimi 2026-cı ildən etibarən şirkətin əsas məhsulu olacağı gözlənilir. Bu strategiya ilə güman edilir ki, mis istehsalının 2026-cı ildən “Anglo Asian Mining”in gəlirlərinə töhfəsi qızıl hasilatından daha çox olacaq”, - şirkətin məlumatında qeyd edilib.
2026-cı ilin sonuna qədər şirkət həmçinin 3 yeni yatağın – “Zəfər”, “Gilar”, “Xarxar”, 2028-ci ildə isə “Qaradağ”ın istismara verilməsini planlaşdırır. “Zəfər” mis, qızıl və sink, “Gilar” mis və qızıl, “Xarxar” və “Qaradağ” isə mis yatağıdır. “Anglo Asian Mining”in məlumatına görə, “Qaradağ” yatağının 300 min tondan çox mis hasil etmək potensialı var.
Ümumiyyətlə, bu şirkət hesab edir ki, mis istehsalının ümumi dəyəri 2029-cu ilə qədər üç dəfə arta bilər.
Hazırda şirkət “Gədəbəy” və “Qoşa” müqavilə sahələrinin işlənməsini həyata keçirir. “Gədəbəy” yatağından ilk qızıl 2009-cu ildə, gümüş isə 2010-cu ildə hasil edilib.
2023-cü ildə “Anglo Asian Mining” 21,758 min unsiya qızıl (2022-ci illə müqayisədə 49,5% az), 2,138 min ton mis (15% az), 53,226 min unsiya gümüş (70,8% az) əldə edib. Göstəricilərdə azalma “Gədəbəy” yatağında ekoloji monitorinqlə əlaqədardır. Monitorinqə görə bu yataqda işlər dayandırılıb.
Hazırda şirkət “Gədəbəy”də hasilatı artırmağa, “Gilar” və “Zəfər” yataqlarında isə hasilata başlamağa çalışır.
Ümumiyyətlə, Strateji İnkişaf Planının əsas məqsədi “Anglo Asian Mining”i orta səviyyəli mədənçıxarma şirkətinə çevirməkdir. Bu prosesin uğurlu olmasını əsasən yeni yataqlar təmin etməlidir.
Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun perspektivləri
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etməsi “AzerGold” və “Anglo Asian Mining PLC” şirkətlərinin fəaliyyətini genişləndirmək üçün yeni imkanlar açıb.
Bir tərəfdən “AzeGold” Ermənistan və bəzi Avropa şirkətlərinin əməllərinə hüquqi qiymət verilməsi üçün Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda qanunsuz istismar faktlarını araşdırır. Vətən müharibəsindən əvvəl başlayan bu proses ərazilərimiz işğaldan azad edildikdən sonra daha da genişlənib.
Eyni zamanda 2022-ci ildən etibarən Kəlbəcər rayonunda yerləşən “Tutxun” nəcib metal təzahürləri sahəsində mərhələli axtarış-kəşfiyyat işlərinə başlanılıb. İndiyədək bu tədqiqatlar yalnız minalardan təmizlənmiş 57 kvadrat kilometr sahədə aparılıb. İlkin nəticələr qənaətbəxşdir. Bu il geoloji kəşfiyyat işləri üçün daha 32 kvadrat kilometr ərazi ayrılacaq. Agentliyin minatəmizləmə mütəxəssisləri hazırda ərazini mina və digər partlamamış hərbi sursatlardan təmizləyir.
“Anglo Asian Mining” isə Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda, həmçinin “Dəmirli” mis-molibden yatağında və “Qızılbulaq” mis-qızıl yatağında (Qarabağ) qızıl hasilatına hazırlıq işlərinə başlamaq imkanı əldə edib.
“Anglo Asian Mining”in məlumatına görə, 462 kvadrat kilometrlik “Qızılbulaq” ərazisi bir neçə şaxtadan ibarətdir və çox yaxşı kəşfiyyat potensialına malikdir. Bunu regionda çoxsaylı faydalı qazıntı yataqlarının və məlum obyektlərin olması sübuta yetirir.
“Qızılbulaq” mis-qızıl mədənində bir neçə il əvvələ, yəni bu yataq bağlanana qədər ildə 35 min unsiyaya qədər qızıl hasil etdiyinə dair sübutlar var və bu da qızılın mineralizasiya sisteminin mövcudluğundan xəbər verir”, - şirkətin məlumatında vurğulanıb.
“Dəmirli” sahəsi isə “Qızılbulağ”a bitişikdir və bu da hasilat sahəsini şimal-şərqə doğru genişləndirməyə imkan verir. Təsdiqlənməmiş məlumatlara görə, yataqda təxminən 275 min ton mis və 3,2 min ton molibden var.
“Yeni müqavilə sahəsində artıq “Dəmirli” adlı dağ-mədən kompleksi var. Buna görə də bu sahədə əməliyyatların inkişafı sürətlənəcək”, - şirkətin məlumatında qeyd olunub.
“Anglo Asian Mining” həmçinin əmindir ki, “Vejnəli” müqavilə sahəsində (Şərqi Zəngəzur) əhəmiyyətli geoloji kəşfiyyat potensialı mövcuddur. Burada da Ermənistanın işğalı dövründə qeyri-qanuni qızıl hasilatı həyata keçirilib. Hazırda şirkət yeraltı mədənin istismarının iqtisadi məqsədəuyğunluğunu qiymətləndirmək üçün araşdırmalar aparır.
Qiymətlər artıb
Misin enerji sektoru üçün əhəmiyyətini nəzərə alsaq, Britaniya şirkətinin gələcəkdə bu metalın istehsalının artırılacağını vurğulamasının təəccüblü olmadığını söyləyə bilərik.
Mis məftil və kabellərin istehsalında, maşınqayırmada istifadə olunur. Üstəlik, bu metal günəş və külək elektrik stansiyalarının inşası üçün lazımdır. Yüksək elektrik keçiriciliyi onu elektroenergetika sahəsinin əsas metalı adlandırmağa imkan verir. Mis akkumulyatorlarda, rulonlarda, elektrik nəqliyyat vasitələrinin naqillərində, eləcə də yanacaqdoldurma məntəqələrində istifadə olunur. Buna görə də, ona tələbat artır və bu metalın “yeni nəsil neft” olmaq şansı var, çünki o, artıq tanış olan enerji mənbələrini böyük ölçüdə əvəz edəcək. Analitiklər 2035-ci ilə qədər misə tələbatın iki dəfə artacağını və bu vaxta qədər illik defisitin təxminən 10 milyon ton olacağını gözləyirlər.
Görünən odur ki, “Anglo Asian Mining” səylərini misə yönəltməklə uzaqgörən qərar verib. Bu, Azərbaycanın iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və təmiz enerjiyə keçid kimi qlobal vəzifənin həllinə növbəti töhfəsi olacaq.
Bu arada, mis qiymətləri 2024-cü ilin əvvəlində 1 ton üçün 8200 dolları ötüb. “Goldman Sachs” ekspertlərinin fikrincə, 2024-cü ildə bu metalın dəyəri 1 ton üçün 10 min dollara çata bilər. Müsbət tendensiya 2025-ci ildə də davam edəcək və misin qiyməti 1 ton üçün 15 min dollara qədər yüksələ bilər. Odur ki, indi bu aktiv xüsusi diqqətəlayiqdir.
Qızıla gəlincə, onun tarixi maksimum qiyməti 1 unsiya üçün 2152,3 dollardır. Bu rekord səviyyə 2023-cü il dekabrın 4-də keçirilən hərracda qeydə alınıb.
“Qazprombank”ın baş analitiki Vladimir Pantyuşin hesab edir ki, 2024-cü ilin sonuna qədər qızılın qiymətləri yeni tarixi maksimuma çatacaq və 1 unsiyası üçün 2300 dollara qədər yüksələcək. O cümlədən qlobal rifahın illik təxminən 3% artacağı ilə bağlı gözləntilər fonunda ortamüddətli perspektivdə bu metalın bahalaşacağı proqnozlaşdırılır.
ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (FED) uçot dərəcəsini azaldacağı ilə bağlı proqnozlar fonunda qızıl və gümüş qiymətlərinin daha da artacağı gözlənilir.
“FED-in pul-kredit siyasətini yumşaltmasının qızıl qiymətlərinin artmasına səbəb olacağını gözləyirik”, - bankın qiymətli metallar üzrə analitiki Coni Teves bildirib. O, dolların zəifləməsinin də buna səbəb olacağını qeyd edib.
Uçot dərəcəsi aşağı düşdükcə qızıl istiqrazlar daxil olmaqla, alternativ investisiyalarla müqayisədə daha cəlbedici olur. Eyni zamanda aşağı uçot dərəcəsi dolları zəiflədir, beynəlxalq alıcılar üçün qızılı ucuzlaşdırır və ona tələbatın artmasına səbəb olur.
Qızılın “təhlükəsiz qala” kimi əhəmiyyəti ötən ilin oktyabrında Yaxın Şərqdə geosiyasi vəziyyətin pisləşməsi fonunda artıb.
“İnvestorların ciddi makroiqtisadi qeyri-müəyyənlik və geosiyasi risklər mühitində qızıla sərmayə qoyacağını düşünürük. Onun “kasıb əmisi oğlu” – gümüşlə bağlı nikbin perspektivlər var. Gümüş də “həqiqətən parlayacaq”, - C.Teves vurğulayıb.
“Silver Institute”un məlumatına əsasən, gümüşə olan qlobal tələbat 2024-cü ildə 1% artaraq 1,2 milyard unsiyaya çatacaq. Əgər gözləntilər özünü doğruldarsa, bu, tarixdə ikinci ən yüksək göstərici olacaq.
“Artan sənaye tələbatı qlobal metal tələbatının artımının əsas katalizatorudur”, - İsveçrənin UBS maliyyə holdinqinin bəyanatında qeyd olunub.
Qlobal gümüş tədarükünün 1,02 milyard unsiyaya yüksələcəyi gözlənilir və bu da son 8 ilin ən yüksək göstəricisi ola bilər.
Beləliklə, qızıl bazarında mövcud vəziyyət bu sahə ilə məşğul olan şirkətlər üçün müsbətdir. Qiymətli metalların qiymətlərinə dair nikbin proqnozlar hasilat həcmlərinin və yerli qızıl satışından gəlirlərin, o cümlədən dövlət büdcəsinə daxilolmaların əhəmiyyətli dərəcədə artacağını gözləməyə əsas verir.

Development of mines in liberated territories to stimulate precious metal production in Azerbaijan
The World Gold Council (WGC) reported that 2023 witnessed the highest global demand for gold in history, nearing 4.9 thousand tonnes. Geopolitical uncertainties and heightened purchases by central banks worldwide are expected to continue this trend in 2024, according to the WGC. The escalating Middle East crisis in October last year further amplified gold's appeal. By early December 2023, gold prices soared to an unprecedented $2100 per ounce, marking a historic milestone. Leading financial institutions speculate that gold may fetch $2200 per ounce by the end of this year.
Azerbaijan's gold mining sector comprises two major players: state-owned AzerGold CJSC and British firm Anglo-Asian Mining (AAM). AzerGold marked a record-high output in 2023, while both companies express optimism for the ongoing year.
High goals
AzerGold CJSC, a state-owned enterprise, initiated operations in 2017 at the Chovdar mine in Dashkasan district. Over the past seven years, the company successfully commissioned three additional gold deposits: Aghyokhush, Merekh, and Tulallar, situated around Chovdar in Dashkasan and Goychay districts. The cumulative commercial reserves of these mines are estimated at 778 thousand ounces. The Aghyokhush mine attained completion in 2021, while the Chovdar, Merekh, and Tulallar mines remain operational.
Concurrently, AzerGold is pursuing exploration and research on gold, copper, and other non-ferrous metal deposits in Nakhchivan Autonomous Republic, Balakan, and Kalbajar districts. AzerGold's chief, Zakir Ibrahimov, confirmed that the company achieved its highest annual production in 2023, yielding 63.7 thousand ounces of gold (a 3% increase from 2022). Silver production in 2023 reached 114.3 thousand ounces.
On December 28, 2023, a new vat leach plant commenced operations in test mode at the Chovdar regional processing site. AzerGold anticipates a 90% gold yield, with an annual ore processing capacity of 1.1 million tonnes. The ₼380 million investment for plant construction was entirely funded by the company's internal resources.
Between 2016 and 2023, AzerGold's cumulative revenue from precious metal sales (gold and silver) totaled ₼1.19 billion. Throughout this period, the company's investments amounted to ₼550 million, of which only 8%, or ₼45 million, was drawn from the state budget.
AzerGold targets a gold production increase to 70 thousand ounces (+9.9% from 2023) and silver production to 156.8 thousand ounces (+37.2% from 2023) for 2024. The company expects to source the entire volume from the aforementioned mines, although it may potentially launch the Agiohush-2 mine this year. A definitive decision on this matter remains pending, with project plans slated for clarification by mid-2024.
AzerGold's corporate development strategy, extending until 2035, outlines ambitious objectives, and the company appears to be advancing steadily toward achieving them. The gold miner intends to develop 11 deposits by 2036, including six gold, one polymetallic, three copper, and one iron ore deposit. Consequently, AzerGold envisions becoming Azerbaijan's largest non-oil company and one of its foremost employers, boasting an annual turnover of $1 billion.
By 2036, AzerGold plans to augment its cumulative revenue to ₼18.5 billion, projecting a ₼24.5 billion contribution to GDP and ₼1.7 billion in direct and indirect tax payments.
Metal of Past and Future
British gold mining company Anglo Asian Mining plc operates under a PSA agreement signed on August 21, 1997, and has charted its own strategic growth plan. The company currently holds development rights to eight contract areas within Azerbaijan.
AAM envisions an increase in precious metal production in Azerbaijan by 2029, with a heightened focus on copper production commencing in 2026. The company anticipates that the contribution of copper production to AAM's revenues will surpass that of gold production, starting from 2026. This strategic shift is in response to copper's significance as a key component in the global transition towards zero-emission energy.
"Production growth up to and including 2027 will be fuelled by the sequential opening of four new mines in Azerbaijan. Copper, being the most important metal for the energy transition to zero-emissions, is expected to be the company's main product starting from 2026. The strategy assumes that the contribution of copper production to AAM's revenues from 2026 will exceed the contribution from gold production," the company stated.
The company plans to commission three new mines—Zafar, Ghilar, and Kharkhar—by the end of 2026, and Garadagh in 2028. Rich in copper, gold, and zinc, the Zafar deposit holds substantial promise. Gilar and Kharkhar boast copper and gold reserves, while Garadagh is anticipated to produce over 300,000 tonnes of copper. AAM's strategic growth plan estimates that the total value of copper production could triple by 2029.
AAM's Gadabay and Gosha fields have been operational since 2009 and 2010, respectively. In 2023 Anglo Asian Mining received 21,758 thousand ounces of gold (-49.5% than in 2022), 2,138 thousand tonnes of copper (-15%), 53,226 thousand ounces of silver (-70.8%). A decline in production was experienced in 2023 due to environmental monitoring and subsequent operational suspension at the Gadabay mine. As AAM seeks to bolster production at Gadabay and commence extraction at Gilar and Zafar, the ultimate objective of its strategic growth plan is to elevate the company's status to that of a mid-tier mining enterprise.
Perspectives on Garabagh and East Zangazur
The restoration of Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty has unveiled fresh prospects for AzerGold and Anglo Asian Mining plc to expand their operations. AzerGold has initiated investigations into the illicit exploitation of resources in Garabagh and East Zangazur. Started before the Patriotic War, this process has gained momentum after the liberation of Azerbaijani lands. The company aims to legally assess the actions of Armenia and certain European companies involved in these activities. Moreover, exploration and prospecting activities have begun in the Tutkhun area, situated in the Kalbajar district, with preliminary results proving satisfactory.
So far, exploration works have been carried out only in the territory of 57 sq.km cleared of mines. A further 32 square kilometres of land will be allocated for exploration this year. Currently, specialists from the Mine Action Agency are clearing the area of mines and other unexploded ordnance.
AAM, in turn, was given the opportunity to start preparations for gold mining in the East Zangazur economic region, as well as at the Demirli copper-molybdenum deposit and the Gizilbulag copper-gold deposit (Garabagh). Spanning 462 square kilometres, the Gizilbulag area hosts multiple mines and exhibits excellent exploration potential, as demonstrated by its numerous mineral deposits and known targets. Prior to its recent closure, the Gizilbulag copper-gold mine reportedly produced up to 35,000 ounces of gold annually, indicating the presence of a robust gold mineralisation system.
The Demirli site, adjacent to Gizilbulag, offers the potential for extending the development area towards the north-east. Although unconfirmed, estimates suggest that the deposit contains approximately 275kt of copper and 3.2kt of molybdenum. The Demirli mining complex is already in place, allowing AAM to expedite the development of operations in this region.
AAM also recognises the significant geological exploration potential in the Vejjali contract area (East Zangazur), which was previously subject to illegal gold mining during the Armenian occupation. The company is currently conducting studies to evaluate the economic feasibility of exploiting the underground mine in this area.
Increasing prices
AAM's focus on ramping up copper production in the future comes as no surprise, given the metal's importance for the energy sector. Copper is widely utilized in the manufacturing of wires and cables, as well as in mechanical engineering. It is a critical component for constructing solar and wind power plants, and its high electrical conductivity has earned it the title of the primary metal of electrification. Copper is used in batteries, coils, and wiring for electric cars, and in charging stations. Consequently, demand for copper is on the rise, and the metal is poised to become the "next generation oil," as it is expected to largely replace traditional energy sources. Analysts predict that copper demand will double by 2035, with annual shortages of around 10 million tonnes. Thus, AAM's decision to concentrate its efforts on copper appears to be a farsighted move. This strategic move will serve as another contribution from Azerbaijan to the global challenge of combating climate change and facilitating the world's transition to clean energy.
In early 2024, copper prices experienced a rapid surge, surpassing $8,200 per tonne. Goldman Sachs experts anticipate that the cost of this metal may reach $10,000 per tonne by 2024. Positive momentum is expected to continue into 2025, with copper prices potentially rising to $15,000 per tonne. This projection highlights copper as an asset deserving of special attention.
In contrast, the historical high for gold was recorded at $2,152.3 per ounce on December 4, 2023. Vladimir Pantyushin, a senior analyst at Gazprombank, foresees gold prices reaching a new historic high by the end of 2024, climbing to $2,300 per troy ounce. In the medium term, gold prices are expected to continue rising due to an anticipated 3% annual increase in global wealth.
The anticipation of the US Federal Reserve moving toward interest rate cuts is also fuelling optimistic forecasts for gold and silver prices. Joni Teves, a precious metals analyst at the bank, explains that a weaker dollar would further contribute to this trend. As interest rates decline, gold becomes more attractive compared to alternative investments like bonds. Additionally, lower interest rates weaken the dollar, making gold more affordable for international buyers and stimulating demand.
Amid the deteriorating geopolitical situation in the Middle East last October, gold's significance as a 'safe haven' has grown. Teves asserts that investors will likely turn to gold amidst macroeconomic uncertainty and geopolitical risks. The outlook for silver, often referred to as gold's "poorer cousin," is also positive, with predictions that it will "really shine."
The Silver Institute projects that global silver demand will rise by 1% to 1.2 billion ounces in 2024. If this forecast holds true, it would represent the second-highest level in history. Swiss financial holding company UBS attributes this growth primarily to increased industrial demand. Global silver supply is anticipated to reach 1.02 billion ounces, potentially marking the highest volume in eight years.
In summary, the current state of the gold market is favourable for gold miners, and the optimistic outlook for global precious metal prices provides a basis for expecting a substantial increase in production volumes and revenues from domestic gold sales. This, in turn, will contribute to increased revenue for the state treasury.