Çərşənbə axşamı, 04:31
İtaliyanın San-Remo musiqi festivalının 70 ildən çox tarixi var. Bu yarış hələ də ölkənin ən böyük milli tədbiridir və İtaliya əhalisinin dörddə birinin diqqətini çəkir.
Bir vaxtlar bu ən məşhur italyan səhnəsində “Volare”, “Felicità”, “L'italiano”, “Susanna” və bir çox başqa musiqilər səslənib. Bütün Azərbaycanın və ümumilikdə keçmiş SSRİ-nin yaşlı əhalisi yaxşı xatırlayır ki, San-Remo festivalı 1970, 1980 və hətta 1990-cı illərdə musiqi həvəskarları üçün əsas xarici tədbir idi. Onlar bu müsabiqənin yayımını, müxtəlif verilişlərdə festival mahnılarının nümayişini, San-Remo ulduzlarının mahnıları olan plastinkaların buraxılmasını və onların Sovet İttifaqına qastrol səfərlərini səbirsizliklə gözləyirdilər.
Amma çox insan bilmir ki, Avropa tamaşaçılarını məşhur “Eurovision” Mahnı Müsabiqəsini yaratmağa ruhlandıran da məhz bu İtaliya festivalı olub. San-Remo Festivalında iştirak Andrea Boçelli, Adriano Çelentano, Toto Kutunyo, Laura Pauzini, Al Bano və Romina Pauer, Pupo, Cilola Çinkvetti, Eros Ramazzotti və s. bir çox məşhur italiyalı müğənninin karyeralarının başlanğıcı olub. Azərbaycanda çox sevilən Adriano Çelentano isə 1961-ci ildə hərbi xidmətdə olarkən qısamüddətli məzuniyyət alaraq San-Remoda çıxış edən ilk və yeganə müğənnidir. O, həmin vaxt San-Remoda “24 min öpüş” mahnısını ifa edərək ikinci yeri tutub. Bu müsabiqəyə italyan dilində mahnılar ifa edən xarici ifaçılar da gəlmişdilər. Buraya Lui Armstronq, Stivi Uander, Pol Anka, Anna German və s. daxildir.
Yarışın təşkilatçıları da, iştirakçıları da əmindirlər ki, San-Remoda qələbə təkcə şan-şöhrət gətirmir, həm də bu, beynəlxalq səhnəyə çıxış imkanı əldə etmək deməkdir. Buna görə də bu musiqi festivalı İtaliyanın Liquriya sahillərində yerləşən, bütün dünyada məşhurlaşan kiçik San-Remo kurort şəhərində keçirilir.
San-Remo-2024
Bu il fevralın 6-10-da ölkənin musiqi paytaxtında 74-cü İtalyan Mahnı Festivalı keçirilib. 22 yaşlı müğənni Ancelina Manqo “La Noia” (“Darıxma”) adlı şən kompozisiya ilə müsabiqədə ən yüksək yeri qazanıb.
Hazırkı müsabiqənin qaydalarına əsasən, yarışan 30 müğənninin hamısı yerli müəlliflər tərəfindən yazılmış, əvvəllər ictimaiyyətə açıqlanmayan, italyan dilində olan mahnılar təqdim ediblər. İlin yeni özəlliyi ondan ibarət idi ki, finala əvvəlki kimi üç deyil, beş mahnı çıxmışdı.
2024-cü ildə müsabiqənin ən yaşlı iştirakçısı məşhur “Ricci e Poveri” qrupu olub. Qrupun müğənniləri olan Ancela Brambatinin artıq 77, Ancelo Sotciunun isə 76 yaşı var. Müsabiqənin ən gənc iştirakçısı daha çox Sancovanni kimi tanınan italiyalı müğənni Covanni Pyetro Damian (21 yaş) olub. Festivalın ulduz qonaqları arasında isə öz qrupu ilə çıxış edən avstraliyalı aktyor Rassel Krou seçilib.
Yeri gəlmişkən, San-Remo Festivalının qalibi ənənəvi olaraq İtaliyanı “Eurovision”da təmsil edir. Xatırladaq ki, bu il mayın 7-dən 11-dək İsveçin Malmö şəhərində Avropanın pop-musiqi üzrə müsabiqəsi keçiriləcək.
Dünya dardır və ya Mir-Nurla görüş
Hər birimiz dünyanın dar bir yer olduğuna dəfələrlə əmin olmuşuq və olacağıq. Bəzən planetin ən ucqar guşələrində tanış simalar, dostlar və ya tanışların qohumları, uzun müddət görüşmədiyiniz insanlarla qarşılaşa bilərsiniz. Qonşu ölkələrdən gələn turistlərlə xaricdə tanış olmaq və ünsiyyət qurmaq da maraqlıdır. Məsələn, keçən il İtaliyanın kiçik Bari şəhərində gecə saatlarında yerli bir oğlan könüllü olaraq ucqar ərazidəki hotelimizi tapmağa kömək etmişdi. Sonradan söhbət etdikdən sonra bildik ki, o, əslən Gürcüstandandır və bu şəhərə köçüb. O, ingilis dilindən rus dilinə rəvan şəkildə keçid etdikdən sonra üzlərdə təbəssüm yarandı. Bu gürcü oğlanın xeyirxah köməyi uzun müddət yaddaşlarda qalacaq.
Birdən heç gözləmədiyiniz yerlərdə Azərbaycan dilində cümlələr eşitsəniz, necə reaksiya verərsiniz? Bu, San-Remoda, mərkəzi dəmir yolu stansiyasının yaxınlığında baş verib. Görməli yerləri axtararkən, kiçik bir dönərxananın yanından keçəndə birdən türk dilində cümlələr eşitdik. Danışanlardan biri Türkiyədən idi, ikincisi – daha gənc olan isə oranın əməkdaşı idi. Bizi təəccübləndirən o oldu ki, həmin şəxs Azərbaycandan olduğunu söylədi və bizi söhbətləşməyə, birlikdə nahar etməyə dəvət etdi. Ancaq hələ görməli yerləri ziyarət edəcəyimizi nəzərə alaraq, geri dönəcəyimizi vəd edərək onunla sağollaşdıq. Kifayət qədər gəzdikdən sonra həmyerlimizi ziyarət etmək qərarına gəldik və o, buna görə çox sevindi.
Doğrudur, həmin məkanın xeyli sayda daimi müştərilərinin olması və vaxtın azlığı kifayət qədər söhbət etməyə imkan vermədi. Kifayət qədər utancaq, lakin gülərüz olan Mir-Nur Azərbaycanın Ucar rayonundandır. Buraya bu yaxınlarda gəlməsinə baxmayaraq, o, ziyarətçilərlə italyan və ingilis dillərində rahat şəkildə danışırdı. Müştərilər həm yerli italyanlar, həm də mərakeşli inşaat işçiləri idi.
“Mən onları yaxşı tanıyıram, demək olar ki, hər gün gəlirlər, Şərq menyumuzu və qiymətləri bəyənirlər”, - Mir-Nur qeyd edib.
O, bu kafedə tək çalışmasına rəğmən, eyni vaxtda bir neçə ziyarətçidən sifariş götürdü və təzə hazırlanmış “Marqarita” pizzasını (6 avro) bizə sözün əsl mənasında 10 dəqiqəyə təqdim etdi.
Mir-Nur vətəninə böyük salamlar çatdırıb və San-Remoya gələn bütün azərbaycanlı turistləri kafesini ziyarət etməyə dəvət edib.
Parıltısız Liquriya kurortu
Bəli, düzdür, San-Remo musiqi festivalı sayəsində bütün dünyada məşhurlaşıb. Digər tərəfdən bura Aralıq dənizi kurortudur, əslində Monako və Lacivərd sahil ilə “eyni sahil dalğasında”dır. San-Remo İtaliyanın Liquriya bölgəsində yerləşir. Eyni təbiət, eyni qızılı çimərliklər, zərif və təmiz dəniz, parklar.
Təbii ki, turistlərin çoxu San-Remoya yay mövsümündə gəlir (əlbəttə ki, musiqi festivalının fevral ayında keçirildiyini nəzərə almasaq). May-sentyabr aylarında temperatur 27-28 dərəcəyə, son illərdə isə 35-37 dərəcəyə qədər olur. Suyun orta temperaturu 22-23 dərəcəyə çatır. Buradakı çimərliklər əsasən qum və çınqıllardan ibarətdir və yayda sahildə həm dəbdəbəli hotellər (iki nəfər üçün 400-500 avro), həm də sadə, ucuz variantları (90-120 avro)  tapa bilərsiniz. Qışda bu qiymətlər təxminən iki dəfə aşağı olur.
Doğrudur, San-Remonun mərkəzi hissəsi Nitsa, Monte-Karlo, Sen-Trope, Antibe və digər yaxınlıqdakı sahil şəhərlərində olduğu kimi təcrübəli turistdə xüsusi təəssürat yaratmır. Burada Lacivərd sahilinin günəşli sahillərindəki kimi parıltı yoxdur və görünür, şəhər rəhbərliyi uzun müddətdir ki, şəhərin turistik görünüşünə diqqət yetirmir.
Amma San-Remo mərkəzi, qədim məhəlləsi olan La-Pinya (La Pigna) ilə öyünə bilər. Orta əsr görünüşünü saxlayan bu məhəllədə çoxlu dolama dar küçələr, enişlər və örtülü keçidlər var. Bakının İçərişəhərində olduğu kimi burada da azmaq çox asandır. Lakin bu, antik dövrə yüksək qiymət verən şəxsləri dayandırmır. Tarixi 17-ci əsrə uzanan “Madonna della Costa” məbədi də burada yerləşir. Oradan isə Saray küçəsinə çıxmaq (“via Palazzo”) və burada yerləşən görməli yerləri araşdırmaq olar. Onların arasında 13-cü əsrdə tikilmiş qədim San Siro kafedralı var. Şəhərin dini baxımdan başqa görməli yerini - Xilaskar Məsihin şərəfinə olan ənənəvi Rus Pravoslav Kilsəsini (Rus Kilsəsi - Chiesa Russa) ziyarət etməyi unutmayın. Məbədin içərisində pravoslav rus ikonalarına həsr olunmuş sərgi var.
San-Remonun əfsanəvi Monte-Karloya yaxın ərazidə yerləşdiyini buradakı kazino da göstərə bilər. Bu kazino 1905-ci ildən bəri davamlı olaraq mərc oyunları həvəskarları üçün fəaliyyət göstərir, lakin onun əsas ziyarətçiləri şəhər sakinləri deyil, turistlərdir. Baxmayaraq ki, Monte-Karlodan fərqli olaraq, San-Remo sakinlərinə rəsmi olaraq kazinoda oynamaq icazəsi verilir.
Mərkəzi sahil ərazisi kimi yerli liman turistlər üçün elə də cəlbedici deyil. Burada ən maraqlı məkan hər bir bakılının tanıdığı sahibkar və alim Alfred Nobelin dəbdəbəli malikanəsidir. O, ümumilikdə altı il yaşadığı San-Remonu tez-tez ziyarət edərmiş. A.Nobel 1896-cı ildə burada vəfat edib. Nobel villasını “mənim yuvam” adlandırıb.
San-Remonun məşhur turistik yerlərindən biri sirli, Bussana-Bekya (Bussana Vecchia) adlı “ruhlar şəhəridir”. Əsası IX əsrdə qoyulmuş qədim yaşayış məskəni 1887-ci il zəlzələsi nəticəsində, demək olar ki, tamamilə dağılıb.
Yerli sakinlər xarabalıqlara qayıtmadılar və yeni rayon yaratdılar. Bussana-Bekyada insanlar tədricən məskunlaşmağa başladılar. Üstəlik, buranın bərpasında rəssamlar iştirak ediblər. Turistlər buraya qədim küçələri kəşf etməyə gəlirlər: onlar çox mənzərəlidir və bir çox binalar zəlzələdən sağ çıxıb və koloritini itirməyib.
Şopinq həvəskarları mərkəzdə yerləşən “La Vaska” adlanan Cakomo Matteotti küçəsini ziyarət edə bilərlər. Burada məşhur beynəlxalq brendlərin mağazaları arasında 70 ildən artıqdır ki, San-Remo Festivalının keçirildiyi Ariston konsert zalı da var. Festival binasının özü arxitekturası ilə heç də heyranedici olmasa da, hər il davamlı uğuru ilə izdihamlı pərəstişkarları və turistləri cəlb edir.

Самое интересное про известную на весь мир музыкальную столицу Италии
История итальянского музыкального фестиваля Сан-Ремо насчитывает более 70 лет. Этот конкурс по-прежнему является крупнейшим национальным событием страны и все так же привлекает внимание четверти населения Италии.
В свое время с этой самой известной итальянской сцены прозвучали мелодии Volare, Felicità, L‘italiano, Susanna и многие другие. Старшее население всего Азербайджана и вообще бывшего СССР хорошо помнит, что фестиваль Сан-Ремо являлся в семидесятые, восьмидесятые и даже в девяностые годы основным зарубежным событием для почитателей музыки. Как с нетерпением ожидали трансляции этого конкурса, показа в различных передачах фестивальных песен, выхода пластинок с песнями звезд Сан-Ремо и их гастролей по Союзу.
Но не многие знают, что именно этот итальянский фестиваль вдохновил европейскую аудиторию на создание популярного сегодня «Евровидения». Участие в фестивале Сан-Ремо положило начало карьере многих ныне известных итальянских певцов, таких как Андреа Бочелли, Адриано Челентано, Тото Кутуньо, Лаура Паузини, Аль Бано и Ромина Пауэр, Пупо, Джильола Чинкветти, Эрос Рамазотти и многих других. Интересно, что популярный в Азербайджане Адриано Челентано, участвовавший в фестивале 1961 года, был первым и единственным певцом, выступившим в Сан-Ремо во время прохождения военной службы, получив короткий отпуск. В Сан-Ремо он исполнил песню «24 тысячи поцелуев» и занял второе место. На этот конкурс приезжали и зарубежные исполнители, которые выступали на итальянском языке, в том числе Луи Армстронг, Стиви Уандер, Пол Анка, Анна Герман и целый ряд других.
Как организаторы, так и участники конкурса уверены, что победа в Сан-Ремо - это не только известность и слава, но и пропуск на международную сцену. Именно поэтому он проводится по сегодняшний день на Лигурийском побережье Италии, в небольшом курортном городке Сан-Ремо, который стал известен на весь мир.
Сан-Ремо-2024
В этом году 74-й по счету фестиваль итальянской песни прошел в музыкальной столице страны 6-10 февраля. Высшую награду конкурса завоевала 22-летняя певица Анджелина Манго с веселой и несколько дурашливой композицией La Noia («Скука»).
По правилам текущего конкурса, все 30 певцов-конкурсантов подготовили песни на итальянском языке, написанные местными авторами, которые ранее не исполнялись публично. А новинкой года стало то, что в финал вышли пять песен, а не три, как это было ранее.
В 2024 году самым старшим по возрасту участником конкурса стала известная всем группа «Риччи э Повери». Ее певице Анджеле Брамбати уже 77 лет, а певцу Анджело Сотджиу - 76. Самым молодым участником конкурса стал итальянский певец Джованни Пьетро Дамиан, более известный как Санджованни (21 год). А среди звездных гостей фестиваля выделился австралийский актер Рассел Кроу, который выступил вместе со своей группой.
Кстати, победитель Сан-Ремо традиционно представляет Италию на «Евровидении». В этом году европейский конкурс поп-музыки пройдет в шведском Мальмё с 7 по 11 мая.
Мир тесен, или Встреча Мир-Нура
О том, что мир тесен, каждый из нас убеждался и будет убеждаться неоднократно. Порой в самых далеких уголках планеты можешь встретить знакомые лица, друзей или родственников знакомых, людей, которых давно не встречал. Интересно даже встретить и пообщаться за рубежом с туристами из соседних стран. К примеру, в прошлом году в небольшом итальянском городе Бари поздно вечером местный парень вызвался помочь найти в глухом квартале наш отель. Впоследствии, пообщавшись, выяснили, что он родом из Грузии и переехал жить в этот город. Он с английского плавно перешел на русский, на лицах появились улыбки, а любезная помощь грузинского парня надолго останется в памяти.
Ну а что, если вдруг услышишь азербайджанскую речь в тех местах, где ты даже не ожидаешь? Так произошло в Сан-Ремо, недалеко от центрального железнодорожного вокзала. В поисках достопримечательностей, проходя мимо небольшой пиццерии-донерной, мы вдруг услышали тюркскую речь. Один из говорящих был из Турции, а второй, более молодой, оказался работником заведения. К нашему удивлению, он сказал, что из Азербайджана, и пригласил пообщаться и вместе пообедать. Но учитывая, что нам еще предстояло ознакомиться с достопримечательностями, мы отправились на их осмотр, пообещав вернуться. Ну а вдоволь нагулявшись, решили навестить соотечественника, чему он очень обрадовался.
Правда, наличие немалого количества постоянных клиентов заведения и нехватка времени не дали вдоволь пообщаться. Достаточно стеснительный, но улыбчивый Мир-Нур, так его звали, оказался родом из Уджарского района Азербайджана. Несмотря на то, что приехал сюда относительно недавно, он бойко общался с посетителями на итальянском и английском. Клиентами же были как местные итальянцы, так и, к примеру, марокканские строители-гастарбайтеры. «Я их хорошо знаю, приходят почти ежедневно, наше восточное меню и цены им нравятся», - сказал Мир-Нур. Работая в этом кафе один, он принимал заказы одновременно у нескольких посетителей, а нашу свежеприготовленную пиццу «Маргариту» (6 евро) подал буквально за 10 минут.
Мир-Нур передал большой привет родине и пригласил всех приезжающих в Сан-Ремо азербайджанских туристов посетить его кафе.
Лигурийский курорт без лоска
Да, верно, Сан-Ремо стал известен всему миру благодаря музыкальному фестивалю. Но это все-таки средиземноморский курорт, который фактически находится на «одной береговой волне» с Монако и Лазурным берегом, но в итальянском регионе Лигурия. Та же природа, те же золотистые пляжи, ласковое и чистое море, парки.
Конечно, больше всего туристов приезжает в Сан-Ремо в летний сезон (если, конечно, не считать период проведения музыкального фестиваля в феврале). В период с мая по сентябрь воздух прогревается до 27-28 градусов, а в последние годы и до 35-37. Средняя температура воды доходит до 22-23 градусов. Пляжи здесь в основном песчано-галечные, а на прибрежье летом можно найти как отели класса люкс (400-500 евро на двоих), так и скромные, недорогие (90-120 евро) варианты. Зимой же эти цены почти вдвое ниже.
Центральная часть Сан-Ремо на искушенного туриста особого впечатления, как в Ницце, Монте-Карло, Сен-Тропе, Антибе и других ближайших прибрежных городах, не производит. Здесь нет того лоска, что на солнечных берегах Лазурного берега, и такое ощущение, что городские власти давно не уделяют внимания туристическому облику города.
Тем не менее Сан-Ремо может похвастать своим центральным старинным кварталом Ла-Пинья (La Pigna). Это множество извилистых узких улочек, спусков, крытых переходов, сохранивших вполне средневековый вид. Заблудиться здесь, как и в Старом городе Баку, очень легко, но ценителей старины это не останавливает. Здесь же расположено святилище Madonna della Costa XVII века. А оттуда лучше всего выйти на Дворцовую улицу (via Palazzo) и осмотреть достопримечательности, расположенные здесь. Главная среди них - старинный собор San Siro (Сан-Сиро), возведенный в XIII столетии. Не забудьте посетить еще одну религиозную достопримечательность города - традиционный русский православный храм в честь Христа Спасителя (Русская церковь - Chiesa Russa). Внутри храма находится выставка, посвященная православным русским иконам.
На близость к легендарному Монте-Карло может указывать наличие в Сан-Ремо собственного казино. Оно беспрерывно работает для любителей азартных игр с 1905 года, но основные его посетители - не жители города, а туристы. Хотя в отличие от Монте-Карло жителям Сан-Ремо официально разрешено играть в казино.
Местный порт, как и центральная набережная, не особо привлекателен для туристов. Самое интересное здесь - роскошный особняк известного каждому бакинцу предпринимателя и ученого Альфреда Нобеля. Он часто бывал в Сан-Ремо, где прожил в целом шесть лет и здесь же умер в 1896 году. Называл свою виллу Нобель «моим гнездом».
Одной из известных туристических достопримечательностей Сан-Ремо считается и таинственный город-призрак Буссана-Веккья (Bussana Vecchia). Старинное поселение, основанное еще в IX веке, было практически полностью разрушено в результате землетрясения 1887 года.
Местные жители не стали возвращаться на развалины и основали новый район, а Буссана-Веккья постепенно стал заселяться и восстанавливаться свободными художниками. Туристы приезжают сюда, чтобы осмотреть старинные улочки: они очень живописны, а многие здания уцелели при землетрясении и не утратили своего колорита.
Любители же шопинга могут посетить расположенную в центре улицу Джакомо Маттеотти, так называемую «Ла Васка». Здесь среди магазинов известных международных брендов и находится концертный зал Ariston, где уже более 70 лет проходит фестиваль Сан-Ремо. Хотя само здание фестиваля своей архитектурой совершенно не впечатляет, но с неизменным успехом ежегодно собирает толпы поклонников и туристов.