Çərşənbə axşamı, 04:31
İtaliyanın San-Remo musiqi festivalının 70 ildən çox tarixi var. Bu yarış hələ də ölkənin ən böyük milli tədbiridir və İtaliya əhalisinin dörddə birinin diqqətini çəkir.
Bir vaxtlar bu ən məşhur italyan səhnəsində “Volare”, “Felicità”, “L'italiano”, “Susanna” və bir çox başqa musiqilər səslənib. Bütün Azərbaycanın və ümumilikdə keçmiş SSRİ-nin yaşlı əhalisi yaxşı xatırlayır ki, San-Remo festivalı 1970, 1980 və hətta 1990-cı illərdə musiqi həvəskarları üçün əsas xarici tədbir idi. Onlar bu müsabiqənin yayımını, müxtəlif verilişlərdə festival mahnılarının nümayişini, San-Remo ulduzlarının mahnıları olan plastinkaların buraxılmasını və onların Sovet İttifaqına qastrol səfərlərini səbirsizliklə gözləyirdilər.
Amma çox insan bilmir ki, Avropa tamaşaçılarını məşhur “Eurovision” Mahnı Müsabiqəsini yaratmağa ruhlandıran da məhz bu İtaliya festivalı olub. San-Remo Festivalında iştirak Andrea Boçelli, Adriano Çelentano, Toto Kutunyo, Laura Pauzini, Al Bano və Romina Pauer, Pupo, Cilola Çinkvetti, Eros Ramazzotti və s. bir çox məşhur italiyalı müğənninin karyeralarının başlanğıcı olub. Azərbaycanda çox sevilən Adriano Çelentano isə 1961-ci ildə hərbi xidmətdə olarkən qısamüddətli məzuniyyət alaraq San-Remoda çıxış edən ilk və yeganə müğənnidir. O, həmin vaxt San-Remoda “24 min öpüş” mahnısını ifa edərək ikinci yeri tutub. Bu müsabiqəyə italyan dilində mahnılar ifa edən xarici ifaçılar da gəlmişdilər. Buraya Lui Armstronq, Stivi Uander, Pol Anka, Anna German və s. daxildir.
Yarışın təşkilatçıları da, iştirakçıları da əmindirlər ki, San-Remoda qələbə təkcə şan-şöhrət gətirmir, həm də bu, beynəlxalq səhnəyə çıxış imkanı əldə etmək deməkdir. Buna görə də bu musiqi festivalı İtaliyanın Liquriya sahillərində yerləşən, bütün dünyada məşhurlaşan kiçik San-Remo kurort şəhərində keçirilir.
San-Remo-2024
Bu il fevralın 6-10-da ölkənin musiqi paytaxtında 74-cü İtalyan Mahnı Festivalı keçirilib. 22 yaşlı müğənni Ancelina Manqo “La Noia” (“Darıxma”) adlı şən kompozisiya ilə müsabiqədə ən yüksək yeri qazanıb.
Hazırkı müsabiqənin qaydalarına əsasən, yarışan 30 müğənninin hamısı yerli müəlliflər tərəfindən yazılmış, əvvəllər ictimaiyyətə açıqlanmayan, italyan dilində olan mahnılar təqdim ediblər. İlin yeni özəlliyi ondan ibarət idi ki, finala əvvəlki kimi üç deyil, beş mahnı çıxmışdı.
2024-cü ildə müsabiqənin ən yaşlı iştirakçısı məşhur “Ricci e Poveri” qrupu olub. Qrupun müğənniləri olan Ancela Brambatinin artıq 77, Ancelo Sotciunun isə 76 yaşı var. Müsabiqənin ən gənc iştirakçısı daha çox Sancovanni kimi tanınan italiyalı müğənni Covanni Pyetro Damian (21 yaş) olub. Festivalın ulduz qonaqları arasında isə öz qrupu ilə çıxış edən avstraliyalı aktyor Rassel Krou seçilib.
Yeri gəlmişkən, San-Remo Festivalının qalibi ənənəvi olaraq İtaliyanı “Eurovision”da təmsil edir. Xatırladaq ki, bu il mayın 7-dən 11-dək İsveçin Malmö şəhərində Avropanın pop-musiqi üzrə müsabiqəsi keçiriləcək.
Dünya dardır və ya Mir-Nurla görüş
Hər birimiz dünyanın dar bir yer olduğuna dəfələrlə əmin olmuşuq və olacağıq. Bəzən planetin ən ucqar guşələrində tanış simalar, dostlar və ya tanışların qohumları, uzun müddət görüşmədiyiniz insanlarla qarşılaşa bilərsiniz. Qonşu ölkələrdən gələn turistlərlə xaricdə tanış olmaq və ünsiyyət qurmaq da maraqlıdır. Məsələn, keçən il İtaliyanın kiçik Bari şəhərində gecə saatlarında yerli bir oğlan könüllü olaraq ucqar ərazidəki hotelimizi tapmağa kömək etmişdi. Sonradan söhbət etdikdən sonra bildik ki, o, əslən Gürcüstandandır və bu şəhərə köçüb. O, ingilis dilindən rus dilinə rəvan şəkildə keçid etdikdən sonra üzlərdə təbəssüm yarandı. Bu gürcü oğlanın xeyirxah köməyi uzun müddət yaddaşlarda qalacaq.
Birdən heç gözləmədiyiniz yerlərdə Azərbaycan dilində cümlələr eşitsəniz, necə reaksiya verərsiniz? Bu, San-Remoda, mərkəzi dəmir yolu stansiyasının yaxınlığında baş verib. Görməli yerləri axtararkən, kiçik bir dönərxananın yanından keçəndə birdən türk dilində cümlələr eşitdik. Danışanlardan biri Türkiyədən idi, ikincisi – daha gənc olan isə oranın əməkdaşı idi. Bizi təəccübləndirən o oldu ki, həmin şəxs Azərbaycandan olduğunu söylədi və bizi söhbətləşməyə, birlikdə nahar etməyə dəvət etdi. Ancaq hələ görməli yerləri ziyarət edəcəyimizi nəzərə alaraq, geri dönəcəyimizi vəd edərək onunla sağollaşdıq. Kifayət qədər gəzdikdən sonra həmyerlimizi ziyarət etmək qərarına gəldik və o, buna görə çox sevindi.
Doğrudur, həmin məkanın xeyli sayda daimi müştərilərinin olması və vaxtın azlığı kifayət qədər söhbət etməyə imkan vermədi. Kifayət qədər utancaq, lakin gülərüz olan Mir-Nur Azərbaycanın Ucar rayonundandır. Buraya bu yaxınlarda gəlməsinə baxmayaraq, o, ziyarətçilərlə italyan və ingilis dillərində rahat şəkildə danışırdı. Müştərilər həm yerli italyanlar, həm də mərakeşli inşaat işçiləri idi.
“Mən onları yaxşı tanıyıram, demək olar ki, hər gün gəlirlər, Şərq menyumuzu və qiymətləri bəyənirlər”, - Mir-Nur qeyd edib.
O, bu kafedə tək çalışmasına rəğmən, eyni vaxtda bir neçə ziyarətçidən sifariş götürdü və təzə hazırlanmış “Marqarita” pizzasını (6 avro) bizə sözün əsl mənasında 10 dəqiqəyə təqdim etdi.
Mir-Nur vətəninə böyük salamlar çatdırıb və San-Remoya gələn bütün azərbaycanlı turistləri kafesini ziyarət etməyə dəvət edib.
Parıltısız Liquriya kurortu
Bəli, düzdür, San-Remo musiqi festivalı sayəsində bütün dünyada məşhurlaşıb. Digər tərəfdən bura Aralıq dənizi kurortudur, əslində Monako və Lacivərd sahil ilə “eyni sahil dalğasında”dır. San-Remo İtaliyanın Liquriya bölgəsində yerləşir. Eyni təbiət, eyni qızılı çimərliklər, zərif və təmiz dəniz, parklar.
Təbii ki, turistlərin çoxu San-Remoya yay mövsümündə gəlir (əlbəttə ki, musiqi festivalının fevral ayında keçirildiyini nəzərə almasaq). May-sentyabr aylarında temperatur 27-28 dərəcəyə, son illərdə isə 35-37 dərəcəyə qədər olur. Suyun orta temperaturu 22-23 dərəcəyə çatır. Buradakı çimərliklər əsasən qum və çınqıllardan ibarətdir və yayda sahildə həm dəbdəbəli hotellər (iki nəfər üçün 400-500 avro), həm də sadə, ucuz variantları (90-120 avro)  tapa bilərsiniz. Qışda bu qiymətlər təxminən iki dəfə aşağı olur.
Doğrudur, San-Remonun mərkəzi hissəsi Nitsa, Monte-Karlo, Sen-Trope, Antibe və digər yaxınlıqdakı sahil şəhərlərində olduğu kimi təcrübəli turistdə xüsusi təəssürat yaratmır. Burada Lacivərd sahilinin günəşli sahillərindəki kimi parıltı yoxdur və görünür, şəhər rəhbərliyi uzun müddətdir ki, şəhərin turistik görünüşünə diqqət yetirmir.
Amma San-Remo mərkəzi, qədim məhəlləsi olan La-Pinya (La Pigna) ilə öyünə bilər. Orta əsr görünüşünü saxlayan bu məhəllədə çoxlu dolama dar küçələr, enişlər və örtülü keçidlər var. Bakının İçərişəhərində olduğu kimi burada da azmaq çox asandır. Lakin bu, antik dövrə yüksək qiymət verən şəxsləri dayandırmır. Tarixi 17-ci əsrə uzanan “Madonna della Costa” məbədi də burada yerləşir. Oradan isə Saray küçəsinə çıxmaq (“via Palazzo”) və burada yerləşən görməli yerləri araşdırmaq olar. Onların arasında 13-cü əsrdə tikilmiş qədim San Siro kafedralı var. Şəhərin dini baxımdan başqa görməli yerini - Xilaskar Məsihin şərəfinə olan ənənəvi Rus Pravoslav Kilsəsini (Rus Kilsəsi - Chiesa Russa) ziyarət etməyi unutmayın. Məbədin içərisində pravoslav rus ikonalarına həsr olunmuş sərgi var.
San-Remonun əfsanəvi Monte-Karloya yaxın ərazidə yerləşdiyini buradakı kazino da göstərə bilər. Bu kazino 1905-ci ildən bəri davamlı olaraq mərc oyunları həvəskarları üçün fəaliyyət göstərir, lakin onun əsas ziyarətçiləri şəhər sakinləri deyil, turistlərdir. Baxmayaraq ki, Monte-Karlodan fərqli olaraq, San-Remo sakinlərinə rəsmi olaraq kazinoda oynamaq icazəsi verilir.
Mərkəzi sahil ərazisi kimi yerli liman turistlər üçün elə də cəlbedici deyil. Burada ən maraqlı məkan hər bir bakılının tanıdığı sahibkar və alim Alfred Nobelin dəbdəbəli malikanəsidir. O, ümumilikdə altı il yaşadığı San-Remonu tez-tez ziyarət edərmiş. A.Nobel 1896-cı ildə burada vəfat edib. Nobel villasını “mənim yuvam” adlandırıb.
San-Remonun məşhur turistik yerlərindən biri sirli, Bussana-Bekya (Bussana Vecchia) adlı “ruhlar şəhəridir”. Əsası IX əsrdə qoyulmuş qədim yaşayış məskəni 1887-ci il zəlzələsi nəticəsində, demək olar ki, tamamilə dağılıb.
Yerli sakinlər xarabalıqlara qayıtmadılar və yeni rayon yaratdılar. Bussana-Bekyada insanlar tədricən məskunlaşmağa başladılar. Üstəlik, buranın bərpasında rəssamlar iştirak ediblər. Turistlər buraya qədim küçələri kəşf etməyə gəlirlər: onlar çox mənzərəlidir və bir çox binalar zəlzələdən sağ çıxıb və koloritini itirməyib.
Şopinq həvəskarları mərkəzdə yerləşən “La Vaska” adlanan Cakomo Matteotti küçəsini ziyarət edə bilərlər. Burada məşhur beynəlxalq brendlərin mağazaları arasında 70 ildən artıqdır ki, San-Remo Festivalının keçirildiyi Ariston konsert zalı da var. Festival binasının özü arxitekturası ilə heç də heyranedici olmasa da, hər il davamlı uğuru ilə izdihamlı pərəstişkarları və turistləri cəlb edir.

COUNTING STARS IN SANREMO
The Sanremo Music Festival, with a history spanning over 70 years, remains Italy's premier national event, captivating a quarter of the country's population. Iconic melodies such as Volare, Felicità, L'italiano, Susanna, and many others have graced the stage of this renowned Italian venue. The older generations in Azerbaijan and the former USSR fondly recall the Sanremo Festival as the quintessential foreign music event of the seventies, eighties, and nineties. They eagerly anticipated the broadcast of the competition, the airing of festival songs on various programs, the release of records featuring Sanremo stars, and their tours across the Union.
Yet, it is a lesser-known fact that the Sanremo Festival served as the inspiration for the now-celebrated Eurovision Song Contest. The festival has been a launching pad for many illustrious Italian singers, including Andrea Bocelli, Adriano Celentano, Toto Cutugno, Laura Pausini, Al Bano and Romina Power, Pupo, Gigliola Cinquetti, Eros Ramazzotti, and others. Notably, Adriano Celentano, beloved in Azerbaijan, was the first and only performer to grace the Sanremo stage during his military service after receiving brief leave in 1961. He performed 24 Thousand Kisses, securing second place. The festival also welcomed foreign artists who performed in Italian, such as Louis Armstrong, Stevie Wonder, Paul Anka, Anna German, among others.
Victory at Sanremo is regarded by organisers and contestants alike not merely as a claim to fame and glory but as a gateway to the international stage. Hence, the festival continues to be hosted in the quaint resort town of Sanremo on Italy's Ligurian coast, which has gained global renown.
Sanremo 2024
The 74th edition of the Italian Song Festival unfolded in the nation's musical heart from February 6-10. Angelina Mango, a 22-year-old singer, clinched the top prize with her lively and whimsical song La Noia (Boredom).
In line with the competition's rules, all 30 contestants presented original Italian songs penned by local composers, which had not been previously performed in public. A notable change this year was the expansion of the final round to include five songs, rather than the traditional three.
In 2024, the most senior participants were the esteemed members of Ricci e Poveri, with singer Angela Brambati (77) and Angelo Sotgiu (76). The youngest contender was the Italian singer Giovanni Pietro Damian, known as Sangiovanni, who is 21 years old. Among the star-studded guests, Australian actor Russell Crowe made a memorable appearance, performing with his band.
Traditionally, the Sanremo victor represents Italy at the Eurovision Song Contest. This year, the European pop music spectacle is set to take place in Malmö, Sweden, from May 7 to 11.
Small World, or Meeting  Mir-Nur
Time and again, we are reminded that the world is indeed a small place. It's not uncommon to encounter familiar faces, friends, or acquaintances' relatives in the farthest reaches of the globe, or even after a long separation. Engaging with tourists from neighbouring countries while abroad can be particularly delightful. For instance, last year in Bari, a small Italian city, a local gentleman offered his assistance late at night to guide us to our hotel in a distant neighbourhood. Through conversation, we discovered he was from Georgia and had relocated to this city. Effortlessly transitioning from English to Russian, our exchange brought smiles to our faces, and the Georgian man's kindness will be etched in our memories for years to come.
Imagine the surprise of hearing Azerbaijani speech in unexpected places, such as in Sanremo near the main railway station. While exploring, we passed a small pizzeria-doneria and heard Turkic speech. One speaker was from Türkiye, and the other, a younger employee of the establishment. He revealed he was from Azerbaijan and kindly invited us to join him for lunch. Although we initially declined to continue sightseeing, we later returned to visit our compatriot, much to his delight.
Despite the bustling atmosphere and the presence of many regular customers, we managed a brief interaction. The employee, Mir-Nur, hailed from the Ujar district of Azerbaijan. Despite his recent arrival, he can already engage in cheerful conversations with his patrons in Italian and English. His clientele included local Italians and Moroccan construction workers who frequented the café for its oriental menu and affordable prices. "I know them well; they come almost daily," Mir-Nur said. Working solo, he efficiently managed multiple orders, and our freshly prepared margarita pizza was served in a mere 10 minutes.
Mir-Nur extended warm greetings to his homeland and welcomed all Azerbaijani tourists visiting Sanremo to his café.
A Ligurian Resort Without the Glitz
Indeed, Sanremo is globally recognised for its music festival, yet it remains a Mediterranean resort nestled on the same coastal stretch as Monaco and the Côte d'Azur, but within the Italian region of Liguria. It boasts the same natural beauty, golden beaches, serene and pristine sea, and lush parks.
Tourists typically flock to Sanremo during the summer months, from May to September, when temperatures soar to 27-28 degrees, occasionally reaching 35-37 degrees. The average sea temperature hovers around 22-23 degrees. The beaches, a mix of sand and pebble, are lined with accommodations ranging from luxurious hotels charging 400-500 euros for two, to more modest options priced at 90-120 euros. In winter, these rates nearly halve.
The central part of Sanremo may not dazzle the seasoned traveller as much as Nice, Monte Carlo, Saint-Tropez, Antibes, or other neighbouring coastal cities. It lacks the same lustre as the sunny Côte d'Azur, suggesting a long-standing neglect of the city's tourist image by local authorities.
Nonetheless, Sanremo's charm lies in its central old quarter, La Pigna, a labyrinth of winding narrow streets, descents, and covered passages that retain a medieval ambiance. It's easy to lose oneself here, much like in Baku's Old City, yet this only adds to its allure for history enthusiasts. The 17th-century sanctuary of Madonna della Costa is a notable landmark here. From there, one can venture to Palace Street (via Palazzo) to explore the area's historical attractions, including the ancient San Siro Cathedral, constructed in the 13th century. Another must-visit is the traditional Russian Orthodox church, Chiesa Russa, which houses an exhibition of Orthodox Russian icons.
Sanremo's casino, a nod to the nearby legendary Monte Carlo, has been a gambling haven since 1905. While it primarily attracts tourists, unlike Monte Carlo, Sanremo's residents are also permitted to partake in the casino's offerings.
The local port and the central promenade may not be the main draw for tourists in Sanremo. However, the grand mansion of Alfred Nobel, a renowned businessman and scientist familiar to every resident of Baku, stands out as a point of interest. Nobel cherished his time in Sanremo, where he resided for six years until his passing in 1896, affectionately referring to his villa as "my nest."
Bussana Vecchia, the enigmatic ghost town, ranks among Sanremo's notable attractions. Dating back to the 9th century, this ancient settlement was nearly obliterated by an earthquake in 1887. The original inhabitants did not reclaim the ruins but instead established a new neighbourhood. Over time, Bussana Vecchia was revived and reconstructed by independent artists. Today, tourists flock to its ancient streets, which are strikingly scenic, with many structures retaining their vibrancy despite the earthquake's devastation.
For those with a penchant for shopping, Via Giacomo Matteotti, also known as La Vasca, is the go-to destination. Here lies the Ariston Concert Hall, the venerable venue of the Sanremo Festival for more than seven decades, nestled among boutiques of renowned global brands. While the festival's architectural home may not be visually striking, its enduring popularity is undeniable, drawing legions of fans and tourists annually.