Çərşənbə axşamı, 04:27
Qış idman növləri arasında hokkey populyarlığına görə ön sıralardadır. Buz üstə hokkey üzrə yarışlar ilk dəfə Şimali Avropalılar tərəfindən oynanılıb. 19-cu əsrin ortalarında isə primitiv formada Kanadada oynanmağa başlanılmış, ilk rəsmi hokkey oyununun 1855-də Kinqston, Ontarioda oynandığı barədə məlumatlar var. İlk rəsmi yarış 1865-ci ildə bir universitet şagirdi olan Robertson tərəfindən təşkil edilib. Daha sonra Robertson, ilk buz üstə hokkey qaydalarını inkişaf etdirib. Bu qaydaların tələbinə görə komandalar doqquz oyunçu ilə meydana çıxırdı. 1909-cu ildə milli hokkey təşkilatı oyunçu sayının altıya endirilməsinə qərar verdi.
İnkişaf üçün əsas
Müstəqillikdən öncə Azərbaycanda hokkey idman növünün inkişafı ilə bağlı müəyyən işlər görülüb, amma sonradan yarımçıq dayandırılıb. Azərbaycanda hokkeyin inkişaf təşəbbüskarlığı məşhur sovet məşqçisi Anatoli Tarasova məxsusdur. O, Azərbaycan SSR İdman Komitəsinin xahişi ilə federasiyanın gələcək prezidenti Valeri Laryukovu Bakıda hokkey məktəbi açmaq və idmanı inkişaf etdirmək üçün paytaxtımıza göndərdi. Elə həmin il Respublika Buzlu Hokkey Federasiyası yaradıldı. Bakıda buz sarayının (indiki Heydər Əliyev adına İdman-Konsert-Kompleksi) əsasında 200-ə yaxın uşağın iştirak etdiyi hokkey məktəbi var idi. Bu, Azərbaycanda hokkeyin inkişafı üçün əsas olmalı idi.
İllər sonra buz meydançası yığışdırıldı və zal digər idman növlərinin ixtiyarına verildi. Ötən ildən etibarən Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində buz meydançası bərpa edildi, ardınca isə ilk dəfə buz üzərində hokkey komandası yaradıldı.
Hazırda müxtəlif yaş kateqoriyasında olan uşaqlar könüllü olaraq hokkey məşqlərində iştirak edirlər. 18 hokkeyçinin iştirak etdiyi məşqlərə maraq artmaqda davam edir. Hazırlığın keçirilməsində əsas məqsəd hokkeyin inkişaf etdirilməsi, bu idman növündə kütləviliyin təmin edilməsinə nail olmaqdır.
Artan maraq
Yeni yaradılan buzüstü hokkey komandasının məşqçisi Zaur Məmmədəliyev bu idman növünə olan marağın artdığını təsdiqləyib. Mütəxəssis hokkeyin ölkəmizdə əvvəllər də mövcud olduğunu bildirib: “1990-cı ildə hokkey komandası yaradılsa da, sonradan fəaliyyətini dayandırdı. Məqsədimiz bu idman növünü Azərbaycanda inkişaf etdirmək, uğurlu nəticələr qazanmaqdır. 2-3 uşaqla başlamışdıq, artıq 20-dən çox hokkeyçimiz var”.
Z.Məmmədəliyev beynəlxalq yarışlara qatılmaq üçün zamana ehtiyac olduğunu söyləyib: “Təxminən 5 ildən sonra beynəlxalq turnirlərdə çıxış edə bilərik. Çünki yeni idman növü sürətlə inkişaf edə bilməz. Uşaqları məşq etdirmək lazımdır. Balacalarda bu idman növünə olan maraq bizi sevindirir”.
Böyük arzu ilə
Komandanın baş məşqçisi Aleksandr Blinov da yeni yaradılan xokkey komandası haqqında danışıb: “Komandamızın formalaşması bir müddət əvvəl başlayıb. Artıq altı ay ərzində əhəmiyyətli irəliləyiş əldə etmişik”.
“2-3 nəfərlə başlamışdıq, indi 17-20 hokkeyçimiz var. Düzdür, onlar fərqli yaş qruplarında və kateqoriyalardadırlar. Amma biz işləyirik”, - o əlavə edib.
Baş məşqçi qeyd edib ki, əvvəllər buz üzərində belə sürüşə bilməyən uşaqlar indi ümumi qrupla məşq edirlər: “Ən əsası odur ki, hər kəs məşqə böyük maraqla və həvəslə gəlir. Hər kəs xoşbəxtdir və bu, onların xoşuna gəlir. Məşq onlar üçün sanki bayramdır”.
Mütəxəssis komandanın hədəfləri barədə də danışıb: “Qarşımıza ən yüksək hədəflər qoymuşuq. Yarışlara çıxmaq, turnirlərdə iştirak etmək istəyirik. Beynəlxalq səviyyəyə çıxmaq niyyətindəyik. Əks halda işimizin mənası olmaz. Hədəflərə çatmaq üçün burada hər şey mümkün qədər keyfiyyətli, maksimal dərəcədə sürətlə edilir. Düşünürəm ki, qarşıdakı 5 ildə konkret nə isə deyə bilərik”.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev İdman-Konsert Kompleksində hokkey həvəskarları da məşq edir. Həvəskarlar xüsusi saatlarda buz meydançasından yararlana bilərlər.

РЕАНИМАЦИЯ ЛЕДОВОГО ПОЕДИНКА
Хоккей среди зимних видов спорта всегда был в авангарде по популярности. В хоккей на льду впервые начали играть северные европейцы. В первой формальной игре, которая состоялась в 1855 году в Кингстоне (Онтарио), участвовали команды, составленные из Королевских канадских стрелков. А первое официальное соревнование было организовано Робертсоном, студентом университета, в 1865 году. Позже Робертсон разработал и первые правила игры. По ним команды выставлялись с девятью игроками. Но в 1909 году Национальная хоккейная организация решила сократить количество игроков до шести.
Основа для развития
Еще до обретения независимости в Азербайджане проводилась определенная работа, связанная с развитием хоккея, но затем она была приостановлена. Появилась эта игра в Азербайджане благодаря известному советскому тренеру Анатолию Тарасову. По просьбе спорткомитета Азербайджанской ССР он направил в Баку будущего президента федерации Валерия Ларюкова, чтобы тот открыл здесь хоккейную школу. В том же году была создана республиканская федерация хоккея на льду, а на базе Ледового дворца (ныне - Спортивно-концертный комплекс имени Гейдара Алиева) открыта хоккейная школа, в которой обучались около 200 детей. Это должно было стать основой для развития хоккея в республике.
Спустя годы ледовый каток убрали, а зал передали представителям других видов спорта. В 2023 году в Спортивно-концертном комплексе ледовый каток был восстановлен, а вслед за этим набрана команда по хоккею на льду.
В настоящее время здесь тренируются юноши разных возрастных категорий.  Эти тренировки, в которых принимают участие 18 хоккеистов, вызывают живой интерес у молодежи. Основная цель федерации хоккея - развитие игры и достижение массовости в этом виде спорта.
Рост интереса
Тренер вновь созданной команды по хоккею на льду Заур Мамедалиев считает, что интерес к этому виду спорта в стране растет. Специалист отметил, что хоккей в Азербайджане существовал и раньше: «В 1990 году уже была хоккейная команда, но впоследствии она прекратила свое существование. Наша цель - развивать этот вид спорта в Азербайджане, добиться успешных результатов. Мы начали с 2-3 детей, а сейчас у нас уже более 20 хоккеистов».
Мамедалиев говорит, что для участия в соревнованиях необходимо время: «Примерно через пять лет мы уже сможем выступать на международных турнирах. Новый вид спорта не может развиваться быстрее. Детей нужно тренировать. Интерес малышей к хоккею радует нас».
С огромным желанием
О новосозданной хоккейной команде рассказал также главный тренер Александр Блинов: «Формирование нашей команды началось некоторое время назад. За полгода мы уже добились значительного прогресса».
«Сначала в нашем составе был один, затем двое, трое. Сейчас в команде 17-20 игроков, - сказал он. - Это дети разного возраста и разного уровня. Но мы работаем. Ребята, которые раньше даже не умели скользить по льду, теперь тренируются с общей группой. Самое главное, что все приходят на тренировки с огромным желанием и воодушевлением. Все довольны, им нравится. Они идут на тренировку как на праздник».
Блинов поделился также о задачах команды: «Мы поставили перед собой самые высокие цели. Хотим участвовать в соревнованиях и турнирах. Намерены выйти на международный уровень. Для достижения целей здесь все делается максимально качественно и с максимальной скоростью. Я думаю, что мы сможем сказать что-то конкретное в ближайшие пять лет».
Тренировки хоккеистов проходят в Спортивно-концертном комплексе. Любители тоже могут пользоваться катком, но в отведенное для них время.