VALİDEYLƏRİN HƏDİYYƏSİ
Vladimir Parsan üçün vətəni “Gənclik” metrostansiyasının yanında yerləşən “Gənclər dostluğu” küçəsində (indiki Atatürk prospekti) keçirdiyi uşaqlıq illərinin xatirələri ilə başlayır. O, burada 200 nömrəli orta məktəbdə oxuyub, üzgüçülük üzrə ölkə çempionu olub, eyni zamanda musiqi müəllimi Murad Adıgözəlzadənin anası - Səidə Abramovna olan Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının nəzdindəki Musiqi Məktəbinin studiyasında təhsil alıb. Vladimir Vladimiroviç Parsan musiqiçi, bəstəkar, aranjimançı, səs rejissorudur. O, “Hollywood Music in Media Awards” (2012) və “Music Sound Award” (2015) mükafatlarına layiq görülüb. Bundan başqa, Parsan Yaxın Şərqdə yaradılmış çoxlu sayda tematik videolar, reklam çarxları və sənədli filmlər üçün saundtreklər hazırlayıb. O, BƏƏ Prezident İşləri Nazirliyinin təqdim etdiyi “Abu Dhabi” mükafatını qazanıb, Dubayda beynəlxalq festivalda iştirak edib. Üstəlik, Vladimir Parsan “Emirates Airlines”, “Qatar Airlines”, “Emirates Holidays”, “Dubai Tourism”, “Jumeirah International Group” və s. kimi məşhur şirkətlərin reklam və tədbirləri üçün musiqilər bəstələyib.
2011-ci ildə o, Hindistan filmi olan “Sadda Adda” üçün musiqi bəstələyib. Parsan bununla “Bollivud”la işləyən ilk xarici bəstəkar kimi tarixə düşüb.
Dünya şöhrətli insan olan Vladimir Parsan hesab edir ki, onun üçün hər şey – həm insani dəyərlər, həm də peşəkarlıq baxımından inkişaf prosesi – sevgidən başlayıb: valideynlərinin oğullarına olan sevgisindən.
- Onlar mənim üçün heç nəyi, yəni vaxtlarını, güclərini, pullarını əsirgəməyiblər...
- Onlar idman növləri vasitəsilə fiziki, şahmat və mütaliə şəklində intellektual, simli alətdə ifa etməyə həvəsim formasında musiqi inkişafıma dəstək verir və həvəsləndirdilər. Baxmayaraq ki, həmin dövrdə (1980-ci illərin ikinci yarısında) məşhur musiqi aləti gitara deyil, fortepiano idi. Konservatoriyada simli musiqi aləti şöbəsi yox idi...
- Valideynləriniz seçiminizi qəbul etdilər?
- Nəinki qəbul etdilər, hətta ilk gitaramı mənə məhz atam aldı! Amma 1990-cı illərin əvvəllərində mən o vaxt çox baha olan akustik gitara istədim. Onu ancaq o vaxt “Zevin” küçəsində yerləşən musiqi alətləri mağazasından sifariş edib əldə etmək olardı... Bir sözlə. Bu gitaranı almağı çox istəyirdim. Buna görə də məktəbə getmədim və avtomobilləri yumağa başladım. Doğrudur, bu qərarımın ailəmi sevindirdiyini deyə bilmərəm. Amma anam bunu anlayışla qarşıladı, məni dəstəklədi. O, hər kəsə izah edirdi ki, mən həmin vaxt şəhərdə macəra axtarışına çıxmamışam, əksinə xəyallarımı həyata keçirmək üçün pul qazanmağa çalışıram və bu hörmətə layiq addımdır.
- Bəs həyatınızın sonrakı dövrləri ananızın haqlı olduğunu göstərdi? Arzuladığınız gitara sizə uğurlar gətirdi?
- Belə olduğunu söyləyə bilərik. Amma hər şey də birməmalı deyil. Gəncliyi XX əsrin 90-cı illərinə təsadüf edən bakılılar o vaxtlar məşhur olan “Şok” rok qrupunu xatırlayırlar. Rok musiqiçilərinə yaraşan uzun saçlı, qara geyimli oğlanlar tez bir zamanda bakılıların rəğbətini və məhəbbətini qazanmış, sonra müxtəlif xarici musiqi festivallarının fəal iştirakçılarına çevrilmişdilər. Onların çiçəklənməsi SSRİ-nin dağılması ilə üst-üstə düşdüyündən, “Şok” qrupu digər musiqi məkanlarını tez bir zamanda fəth etməyə başladı. Beləliklə, iki dövrün - keçmişlə gələcəyin qovşağında qrup Türkiyədə keçirilən beynəlxalq musiqi festivalının iştirakçıları arasında özünə yer tapdı və burada təkcə iştirakçılarda deyil, musiqi mütəxəssislərində də silinməz təəssürat yaratdı. O cümlədən Səudiyyə Ərəbistanının nümayəndələrinə. Yəni taleyin özü musiqiçilərin lazımi anda lazımi yerdə olmasına səbəb olmuşdu. Bizim uşaqların peşəkarlıq səviyyəsi, Vladimirin orijinal musiqisini və onun aranjimanlarını artıq əks etdirən qrupun repertuarının orijinallığı Əmirliklərdə tanındı və ona tələbat yarandı. İndi Ukrayna əsilli azərbaycanlının soyadı qərb üslubunda səslənir: Parsan.
- Bəs sizin soyadınızın mənası nədir?
- Sözün mənasını bilmirəm. Soyadım İsveç mənşəlidir.
- Bəs onun arxasında Ukraynadan olan əcdadlarınızın intriqa yaradan sirri varmı?
- Xeyr. Nənə tərəfdən əcdadlarım Xarkov, baba tərəfdən isə Poltava quberniyasındandır. Poltavada belə soyadlı çox sayda insan var. Amma bu o demək deyil ki, onlar mənim qohumlarımdır. Sadəcə olaraq eyni soyadlı insanlarıq.
- Demək, isveçlilər Poltavada genetik izlərini saxlayıblar!
- Ola bilər. Doğrusu, Qərb ölkələrindəki insanların soyadımı eşidən zaman verdiyi reaksiyaya qədər bu haqda düşünməmişdim. “Sən isveçlisən?”, - onlar mənə sual verirdilər. Mən isə hər zaman Ukrayna əsilli Azərbaycan vətəndaşı olduğumu deyirəm.
- Bu, necə olur? Siz təxminən 25 ildir ki, Əmirlikdə yaşayırsınız və orada yüksək səviyyəli bir mütəxəssis kimi sizə tələbat var. Bununla belə Azərbaycan vətəndaşı olaraq qalırsınız?
- Axı, Azərbaycan mənim vətənimdir! Başa düşürsünüz? Mənim vətənimdir! Mən onu sevirəm. Həm də təkcə ona görə yox iki, mən burada doğulub böyümüşəm, valideynlərimin, qohumlarımın, dostlarımın, əcdadlarımın məzarları burada yerləşir. Yox. Hər şey daha dərin və mürəkkəbdir. Məni vətənimə sarsılmaz tellər bağlayır, bu, təkcə mənim bütün həyatıma məna qatmır, həm də güc və yaşamaq istəyi verir! Bilirsiniz, mən təyyarəilə Azərbaycana qayıdanda və təyyarədən düşəndən sonra ölkəmizin havasını ciyərlərimə çəkirəm və dərhal daha sağlamlaşıram: həm fiziki, həm də mənəvi cəhətdən.
- Demək, hətta “Vətənin tüstüsü” də sizin üçün şirin və xoşdur?
- Təsəvvür edin ki, bu belədir. Gizlətməyəcəyəm ki, artıq təyyarədən düşəndən sonra hiss etmədiyim havadakı o xüsusi qoxu üçün darıxıram. Axı, bu, mənim uşaqlığımdan gələn qoxudur...
- Bəs, məsələn, Ukrayna vətəndaşlığını almaq istəyiniz olubmu?
- Bununla bağlı istək olub. Qanunvericiliyimizdə iki ölkənin vətəndaşlığına sahib olmaq hüququ qalsaydı, bəlkə də mən bunu edərdim. Amma! Belə bir hüquq yoxdur. Amma mən “ölkəmin vətəndaşlığından imtina edirəm” kimi söhbətlər heç vaxt ola bilməz! Mən nəinki bunu edə bilmərəm, hətta bu barədə fikirlər belə, məndə çox pis hisslər yaradır.
Mən onu dinləyən zaman başa düşdüm ki, qarşımda öz taleyini yaşayan – bəstəkar olmaqla bağlı – bir insan var. Onunla söhbətləşməyimdə məqsəd bəstəkarın yaradıcılığını öyrənmək deyildi, çünki bu, musiqişünasların vəzifəsidir.
Vladimir Parsan kimi yaradıcı insanların dünyaya bəxş etdikləri əslində, başqa hekayənin mövzusudur. Hətta bir hekayənin deyil, araşdırmanın mövzusudur: elmi və ezoterik. Mənə isə “Vətən”, “ölkə” sözlərinin ilkin mənasını itirməyən insan olan Parsan maraqlıdır.

Родина для Владимира Парсаня начинается с воспоминаний о детстве, прошедшем на улице Дружба молодежи (ныне проспект Ататюрка), которая находилась рядом со станцией метро «Гянджлик». Здесь он учился в средней школе №200, стал чемпионом страны по плаванию, параллельно посещал студию при музыкальной школе Азербайджанской государственной консерватории, где его педагогом по музыке была мама Мурада Адыгёзалова - Саида Абрамовна. Владимир Владимирович Парсань сегодня - музыкант, композитор, аранжировщик, звукорежиссер, обладатель премий Hollywood Music in Media Awards (2012) и Music Sound Award (2015). Парсань является автором саундтреков к огромному количеству тематических видео, рекламных роликов и документальных фильмов, созданных на Ближнем Востоке. Это премия Abu Dhabi, церемония вручения премии министерства по делам президента ОАЭ, Международный кинофестиваль в Дубае, музыка для рекламы и мероприятий таких известных компаний, как Emirates Airlines, Qatar Airlines, Emirates Holidays, Dubai Tourism, Jumeirah International Group и т.д. и т.п.
В 2011-м Парсань написал музыку к индийскому фильму Sadda Adda и стал первым иностранным композитором, работавшим с Болливудом.
Будучи человеком с мировой известностью, он считает, что для него все - и человеческое, и профессиональное становление - началось с любви. Любви родителей к своему сыну.
- Они ничего для меня не жалели - ни времени, ни сил, ни денег…
- Они поддерживали и поощряли мое физическое развитие в виде спортивных нагрузок, интеллектуальное - в виде шахмат и чтения, музыкальное - в виде моего увлечения игрой на струнном инструменте, хотя в то время (вторая половина 1980-х) популярным инструментом было фортепиано, а не гитара. В консерватории струнного факультета не было…
- И ваши родители приняли ваш выбор?
- Более того! Первую гитару мне купил мой папа. А вот когда я в начале 90-х захотел акустическую гитару, которая стоила по тем временам очень дорого, да и купить ее можно было, только заказав в магазине музыкальных инструментов, который тогда находился по улице Зевина… Короче. Я так сильно хотел купить эту гитару, что перестал ходить в школу и стал мыть машины. Не могу сказать, что мое решение привело в восторг моих родных, но мама отнеслась с пониманием и поддержала меня, объясняя всем, что я не болтаюсь по городу и подворотням в поисках приключений, а работаю, чтобы скопить денег на осуществление мечты. А это достойно уважения.
- И как показала жизнь, мама была права, а желанная гитара принесла вам удачу?
- Можно и так сказать. Хотя не все так однозначно.
И это было правдой по умолчанию. Бакинцы, чьи юность и молодость совпали с лихими девяностыми ушедшего XX века, помнят популярную тогда рок-группу «Шок». Парни с длинными волосами и в черной, как и положено рок-музыкантам, одежде довольно быстро завоевали симпатии и любовь бакинцев, став затем активными участниками различных зарубежных музыкальных фестивалей. А поскольку период их расцвета совпал с развалом СССР, то группа «Шок» довольно быстро стала завоевывать и другие музыкальные пространства. Вот так на стыке двух эпох - прошлого и будущего - группа оказалась в числе участников международного музыкального фестиваля в Турции, где произвела неизгладимое впечатление не только на участников, но и на музыкальных экспертов. В том числе и на представителей Саудовской Аравии. В таких случаях принято говорить, что сама Судьба распорядилась так, чтобы музыканты оказались в нужное время в нужном месте. Уровень профессионализма наших парней, оригинальность репертуара группы, где уже звучали авторская музыка Владимира и его аранжировки, были признаны и востребованы в Эмиратах. И теперь фамилия азербайджанского украинца звучит на западный манер - Персан: через «е» и без мягкого знака в конце фамилии.
- Скажите, Владимир, что означает ваша фамилия?
- Значение самого слова не знаю. Но происхождение шведское.
- За этим интригующая тайна предков с Украины?
- Нет. По линии бабушки - они из Харьковской губернии, а вот по линии дедушки - из Полтавской, где есть целые поселения людей с такой же фамилией. Но это не значит, что они - родственники. Просто однофамильцы.
- О! Шведы под Полтавой оставили-таки свой генетический след!
- Наверное. Если честно, то я не думал об этом до тех пор, пока там, на Западе, не услышал реакцию на ее произнесение: «О! Ты швед?» На это я неизменно отвечаю, что я - подданный Азербайджана украинского происхождения.
- Как? Вы живете в Эмиратах без малого четверть века, востребованы там как высококлассный профессионал и сохраняете гражданство нашей страны?
- Но ведь это - моя страна! Понимаете? Моя! Я люблю ее. И не только потому, что я здесь родился и вырос, здесь мои родители, родственники, друзья и могилы предков. Нет. Все гораздо глубже и сложнее. Я связан с моей Родиной той незримой энергетической пуповиной, которая не только придает смысл всей моей жизни, но силы и желание жить! Знаете, когда прилетаю домой и, выходя на трап самолета, вдыхаю воздух всей грудью, сразу становлюсь здоровее: и физически, и морально.
- Значит, «и дым Отечества» вам «сладок и приятен»?
- Представьте, да. Не стану скрывать, что скучаю по тому специфическому запаху в воздухе, которого больше не ощущаю, выходя на трап самолета. Ведь это - запах из моего детства…
- Скажите, а соблазна получить, например, гражданство Украины не было?
- Соблазн? Конечно, был. Возможно, я бы и поддался этому соблазну, если бы в нашем законодательстве сохранялось право иметь гражданство двух стран. Но! Такого права нет. Поэтому и разговора о том, что я - на секунду вслушайтесь в эти слова! – отказываюсь от гражданства своей страны, быть не может! Я не только не могу этого сделать на уровне поступка и действия, мне сама мысль об этом ненавистна и противна.
Слушала его и думала о том, что передо мной человек, исполняющий свое предназначение - быть композитором. Цель моей беседы с ним не исследование творчества, это задача музыковедов.
Что привносят в мир люди такого творческого диапазона, как Владимир Парсань, - это тема тоже для другого рассказа. А впрочем, даже не рассказа, а исследования: научного и изотерического. Мне же интересен Парсань как человек, для которого слова Родина, Отечество, страна не утратили своего первоначального значения.