Hesablama Palatası aqrar sektorun problemlərini müəyyən edib
Azərbaycan Hesablama Palatası 2024-cü il üçün “Dövlət auditi” rəsmi rüblük bülleteninin ilk sayında ölkənin aqrar sektorunda mövcud olan aktual problemlərlə bağlı narahatlıqlarını ifadə edib. Qeyd edək ki, araşdırma 2019-2022-ci illəri əhatə edir, lakin aşkar edilmiş çatışmazlıqlar bu gün də aktuallığını qoruyur və sektorun aşağı inkişaf tempi də bundan xəbər verir. 2024-cü ilin birinci rübündə kənd təsərrüfatının ölkənin ÜDM-ə töhfəsi 1,44 milyard manat təşkil edib və bu da cəmi 1,1%-lik artım deməkdir.
Natamam qanunvericilik
Azərbaycanda ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi aqrar-sənaye kompleksinin səmərəliliyi ilə müəyyən edilir. Bu məsələnin həllində taxılçılıq sahəsi mühüm iqtisadi və sosial rol oynayır. Onun inkişafı isə dənli bitkilərinin yeni yüksək məhsuldar sortlarının istifadəsinə əsaslanan müasir texnologiyalar olmadan mümkün deyil.
Eyni zamanda müasir kənd təsərrüfatı istehsalında çətin məsələ bitkilərin becərilməsi zamanı idxalın əvəzlənməsi problemlərini həll etməkdir. Bu baxımdan vəziyyətdən çıxış yolu toxumçuluğun səmərəliliyinin artırılmasında görünür.
Lakin Azərbaycanda bu sahədə qanunvericilik nəinki qabaqcıl beynəlxalq təcrübəyə uyğun gəlmir, həm də bu sahənin inkişafına mane olur.
Hesablama Palatasının hesabatında göstərir ki, mövcud hüquqi aktlarda XXI əsrin reallıqları nəzərə alınmır, toxumçuluğun potensialı məhdudlaşdırılır. Nəticədə, institusional və funksional məhdudiyyətlər ilkin mərhələdə daha yüksək dərəcəli toxumların (“Orijinal”, “Super elit” və “Elit”) istehsalının genişləndirilməsinə maneələr yaradır.
Bununla bağlı natamam sistem yerli şəraitə uyğunlaşdırılmış toxum istehsalına təkan vermir və Azərbaycanı idxaldan asılı vəziyyətə salır. Palata hesab edir ki, bundan başqa, toxum dövriyyəsinin bütün mərhələlərində sənədləşmə sistemi və nəzarət prosedurları tənzimlənmir. Müvafiq olaraq, bu, sui-istifadə üçün boşluqlar yaradır.
Palatanın hesabatına əsasən, məsələn, toxumçuluğa verilən subsidiyalarda qarışıqlıq var: “Əvvəlki illərdə elit toxum əldə etmədən yerli reproduktiv toxumların (R1) istehsalına subsidiyaların verilməsi bütün sistemin effektivliyini şübhə altına alan açıq-aşkar pozuntudur. Çünki elit toxumsuz R1 toxumu əldə etmək mümkün deyil. Amma belə faktlar mövcuddur”.
Araşdırmaya əsasən, 2021 və 2022-ci illərdə toxum subsidiyaları alanların müvafiq olaraq 73,2 və 53,7%-i əkin sahələrini bəyan etməyib. Bu, vəsaitlərdən sui-istifadə olunmasına dair açıq siqnaldır.
Subsidiya sistemində məsafədən idarəetmənin ən müasir rəqəmsal elementləri istifadə olunur, lakin bu, elektron qaimə-fakturalar və gömrük bəyannamələri olmadan baş verdikdə, reproduktiv toxumların daşınmasının həqiqiliyinə şübhə yaranır və əsassız ödənişlərin mümkünlüyü ilə bağlı fikirlər meydana çıxır.
“Dövlət auditi”nin rüblük bülletenində Azərbaycan kənd təsərrüfatının xarici sortlardan asılılığından da narahatlıq ifadə olunub: 2019-cu ildən 2022-ci ilə qədər “Azərbaycan Respublikası ərazisində kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalı üçün istifadəsinə icazə verilmiş və mühafizə olunan seleksiya nailiyyətlərinin Dövlət Reyestri”ndə qeydiyyata alınmış yeni sortların 88,1-93%-i xarici sortlar olub. Bu da yerli elmi-tədqiqat institutlarında seleksiya işinin zəif təşkilinin nəticəsidir. Bu, ölkə üçün qlobal toxum bazarındakı dalğalanmalarla bağlı ciddi problem yaradır.
Bu müddətdə 37 yeni yerli sort dövlət reyestrinə daxil edilsə də, onların böyük əksəriyyəti fermerlərdə maraq yaratmayıb. Bu, o deməkdir ki, sortların yaradılması prosesində istehlakçı təsərrüfatların tələbləri nəzərə alınmayıb, sortların siyahısının təbliği və genişləndirilməsi ilə bağlı lazımi işlər aparılmayıb. “Tələblərə cavab verən bəzi yeni sortların istehsalı lazımi səviyyədə aparılmayıb”, - Hesablama Palatası hesab edir.
Hesabata laqeyd münasibət və ya...
Azərbaycan Aqrar Xidmətlər Agentliyi 2020-2022-ci illərdə tərəvəz bitkiləri üzrə 327 sort, bostan bitkiləri üzrə 31 sort nümunəsini dövlət sınağının həyata keçirilməsi üçün Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutuna göndərib. Lakin bu, hər hansı qarşılıqlı razılaşma olmadan həyata keçirilib.
Ən çox narahatlıq yaradan məqam odur ki, Elmi-Tədqiqat İnstitutunun belə sınaqları keçirmək mandatı olmayıb və qurum 296 sortun dövlət sınağını qeyri-real müddətdə və təkrarlar olmadan aparıb. Bu, əldə edilən nəticələrin qanuniliyinə və etibarlılığına ciddi şübhələr yaradır.
Bu vəziyyət onu deməyə əsas verir ki, dövlət toxum sınağı formal şəkildə aparılır, mənasız bürokratik prosedura çevrilir. Bu sınaqların nəticələrinin həqiqətən sortların əsl xüsusiyyətlərini əks etdirdiyini, yaxud saxtakarlığın nəticəsi olub-olmadığını müəyyən etmək üçün araşdırma aparılmalıdır.
Hesablama Palatasının auditinin digər əsas məqamı Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyinə əsassız olaraq 676,7 min manat sığorta kompensasiyasının ödənilməsinin müəyyən edilməsidir. Bülletendə bu ödənişin qanuni əsas olmadan (razılaşma və arayış olmadan) edildiyi qeyd edilib. Bu, yarısı dövlət büdcəsindən maliyyələşən sığorta haqlarından daxil olan vəsaitlərin istifadəsinə dair pozuntudur.
Bundan başqa, Aqrar Sığorta Fondu və Kənd Təsərrüfatı Kredit və İnkişaf Agentliyi sığorta fəaliyyəti ilə bağlı hesabatların verilməsini tənzimləyən qanunvericiliyin tələblərinə əməl etməyib. Bu, kənd təsərrüfatı sığortasına sığortaçının maliyyə sabitliyinin və ödəmə qabiliyyətinin düzgün qiymətləndirilməməsinə gətirib çıxarıb.
Üstəlik, Hesablama Palatası kənd təsərrüfatı sığortası tariflərinin müəyyən edilməsi sistemində çatışmazlıqları, daha dəqiq desək, onların ölkənin aqroiqlim rayonlaşdırılması nəzərə alınmadan müəyyənləşdirildiyini açıqlayıb. Bu o deməkdir ki, eyni iqtisadi zona və ya müxtəlif iqlim şəraitinə malik inzibati rayon daxilində belə eyni tariflər tətbiq edilir. Bu isə müxtəlif sahibkarlıq subyektləri üçün sığorta haqlarının ədalətsiz hesablanmasına gətirib çıxarır.
Hesablama Palatası qeyd edib ki, iri və xırda buynuzlu heyvanların saxlanma şəraitlərinin, xəstəliklərinin və ümumiyyətlə sığorta risklərinin fərqli olmasına baxmayaraq, Aqrar Sığorta Fondunun İdarə Heyətinin müvafiq qərarı ilə auditlə əhatə olunan dövr üçün bir illik geniş sığorta təminatında 10% şərtsiz azadolma ilə 9,5 sığorta tarifi müəyyənləşdirilərək iribuynuzlu və xırdabuynuzlu heyvanlar üçün vahid tarif tətbiq edilib: “Belə yanaşma eyni zamanda baza kimi qəbul edildiyi bəyan edilmiş Türkiyənin TARSİM (tarım sığortası) modelindəki analoji sığorta predmeti üzrə tarifləşmə yanaşması ilə də uyğunsuzluqlar yaradıb”.
Bu məqamda qeyd etmək yerinə düşər ki, statistik məlumatlardan da göründüyü kimi, ölkədə kənd təsərrüfatı sığortasının təsiri artır. 2023-cü ilin sonunda Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Sığorta Fondu tərəfindən mövcud sığorta müqavilələri çərçivəsində 2023-cü ildə ümumilikdə 542 milyon manat məbləğində risklərin ödənilməsi təmin edilib. 2023-cü ildə fonda daxil olan sığorta haqları 16,9 milyon manata çatıb.
Ötən il bitkiçilik məhsullarının sığortası üzrə daxil olan sığorta haqları 13 milyon manat (2022-ci illə müqayisədə 48% çox), 2023-cü ildə sığortalanan kənd təsərrüfatı torpaqlarının ümumi sahəsi 380,476 min hektar (2022-ci illə müqayisədə 43% çox) təşkil edib. Bu müqavilələr üzrə sığorta təminatının məbləği 506 milyon manat qiymətləndirilir.
2023-cü ildə Fondun heyvandarlıq üzrə sığorta haqları 3,9 milyon manat, bu istiqamətdə sığorta təminatının həcmi isə 36 milyon manat qiymətləndirilir. 2023-cü ildə ümumilikdə 7843 baş iribuynuzlu heyvan sığortalanıb.
Bundan başqa, 2023-cü ildə Kənd Təsərrüfatı Sığorta Fondu tərəfindən fermer və fermer təsərrüfatlarına sığorta hadisələri ilə bağlı 4 milyon 406 min manat kompensasiya ödənilib və bu da 2022-ci ilin göstəricisindən 1,8 dəfə çoxdur.
Hər halda, Hesablama Palatasının bülleteni sadəcə tənqid deyil, bu sahədə fəaliyyətə çağırışdır. Aqrar sektorun davamlı inkişafını təmin etmək məqsədilə seleksiya işinin yaxşılaşdırılması, sığorta sisteminin təkmilləşdirilməsi, büdcə vəsaitlərinin istifadəsində şəffaflığın artırılması istiqamətində islahatlara ehtiyac var.
Qanunvericiliyin müasirləşdirilməsi və toxumçuluq sahəsində qabaqcıl təcrübənin tətbiqi Azərbaycanın aqrar sektorunun rəqabət qabiliyyətinin artırılması, ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və qlobal iqtisadiyyata inteqrasiyasının əsas şərtidir.

«СОРНЯКИ» СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА
В первом номере ежеквартального информационного бюллетеня «Государственный аудит» за 2024 год Счетная палата Азербайджана озвучила беспокойство относительно насущных проблем в аграрном секторе страны. Следует заметить, что исследования охватывают 2019-2022 годы, однако выявленные недочеты актуальны и сегодня. Тому доказательство - медленный темп роста этого сектора. Вклад сельского хозяйства в первом квартале 2024 года в ВВП страны составил 1,44 млрд манатов - рост всего на 1,1%.
Несовершенное законодательство
Обеспечение продовольственной безопасности в Азербайджане определяется эффективностью функционирования агропромышленного комплекса. Важное экономическое и социальное значение в решении этой задачи отводится зерновой отрасли, развитие которой немыслимо без современных технологий, базирующихся на использовании новых высокопродуктивных сортов зерновых культур.
При этом сложной задачей современного сельскохозяйственного производства является решение проблем импортозамещения при возделывании растений. В связи с этим выход из ситуации видится в повышении эффективности семеноводства.
Однако в Азербайджане законодательство в этой сфере не только не соответствует передовому мировому опыту, но и тормозит развитие отрасли.
В своем отчете Счетная палата указывает, что действующие правовые акты не учитывают реалии XXI века, ограничивая потенциал семеноводства. В результате институциональные и функциональные ограничения создают препятствия для расширения производства семян высших классов (Original, Super Elite и Elite) на начальном этапе.
Несовершенная система не стимулирует производство семян, адаптированных к местным условиям, делая Азербайджан зависимым от импорта. К тому же не отрегулированы система документирования и процедуры контроля на всех этапах обращения семян (включая сортообразцы, подлежащие упаковке, импорт, государственные испытания, местные закупки, репродукцию, реализацию, переработку и т.п.), считает палата. Соответственно, это создает лазейки для злоупотреблений.
К примеру, система субсидирования в семеноводстве, судя по отчету ведомства, это площадка, на которой царят хаос и неразбериха. «Выдача субсидий на производство местных репродуктивных семян (R1) без получения в предыдущие годы семян элитного класса - это вопиющее нарушение, ставящее под сомнение эффективность всей системы. Поскольку без элитных семян получить семена R1 невозможно. Но эти факты имеют место», - указано в документе Счетной палаты.
Согласно исследованию, 73,2% и 53,7% получателей субсидий на производство семян в 2021 и 2022 годах соответственно не задекларировали свои посевные площади. Это явный сигнал о нецелевом использовании средств.
Система субсидирования использует «современные цифровые элементы дистанционного контроля», но когда это происходит без электронных счетов-фактур и таможенных деклараций, есть сомнение в подлинности движения репродуктивных семян и создаются возможности для необоснованных выплат.
В бюллетене также выражается озабоченность по поводу зависимости азербайджанского сельского хозяйства от зарубежных сортов: с 2019 по 2022 год 88,1-93% новых сортов, зарегистрированных в Госреестре охраняемых селекционных достижений, были иностранного происхождения. Это является следствием слабой организации селекционной работы в местных научно-исследовательских институтах и представляет собой серьезную проблему, делая страну уязвимой к колебаниям на мировом рынке семян.
В госреестр за этот период были добавлены 37 новых местных сортов, однако подавляющее большинство из них не вызвало интереса у фермеров. А это значит, что в процессе создания сортов не учитывались требования хозяйств-потребителей, не проводилась необходимая работа, связанная с пропагандой и расширением перечня сортов. «Производство некоторых новых сортов, соответствующих требованиям, не осуществлялось на должном уровне», - считает Счетная палата.
Пренебрежение отчетностью или…
С 2020 по 2022 год Агентство агроуслуг Азербайджана направило в НИИ овощей (НИИО) 327 сортов овощных культур и 31 сорт бахчевых для прохождения государственных испытаний. Однако эта отправка была осуществлена без какого-либо согласования.
Еще более тревожным является тот факт, что НИИО, не имея мандата на проведение подобных испытаний, оформил проведение тестов в нереально короткие сроки для 296 сортов. Это вызывает серьезные сомнения в легитимности и достоверности полученных результатов.
Подобная ситуация наводит на мысль, что государственные испытания семян проводятся формально, превращаясь в пустую бюрократическую процедуру. Необходимо провести тщательное исследование, чтобы выяснить, действительно ли результаты этих испытаний отражают реальные характеристики сортов или же они являются плодом фальсификации.
Еще одним ключевым моментом аудиторской проверки Счетной палаты является выявление необоснованной выплаты в 676,7 тыс. манатов страхового возмещения Агентству аграрного кредитования и развития. В бюллетене отмечается, что данная выплата была произведена без юридических оснований (без договора или свидетельства). Это является нарушением в сфере использования средств, полученных от страховых взносов, половину которых финансирует государственный бюджет.
Более того, ни Аграрный страховой фонд, ни Агентство аграрного кредитования и развития не соблюдали требования законодательства, регулирующего отчетность по страховой деятельности. Это привело к недооценке финансовой устойчивости и платежеспособности страховщика по аграрному страхованию.
Наряду с этим Счетная палата выявила недочеты в системе определения тарифов по агрострахованию, а именно то, что они устанавливались без учета агроклиматического районирования страны. А это означает, что даже в пределах одной экономической зоны или административного района с разными климатическими условиями применяются одинаковые тарифы. Это приводит к несправедливому расчету страховых взносов для разных хозяйствующих субъектов.
Как отмечает Счетная палата, несмотря на различия в условиях содержания, общих страховых рисках и болезни крупного и мелкого рогатого скота, согласно решению правления Фонда аграрного страхования, за период проверки установлено, что годовое страховое покрытие определено на уровне единого страхового тарифа (9,5%) при безоговорочном 10-процентном освобождении.  «Это создает несоответствие с тарифным подходом для аналогичного объекта страхования в TARSIM - модель агрострахования в Турции, которую было заявлено взять за основу», - подчеркнули в Счетной палате.
Между тем стоило бы отметить, что уровень проникновения агрострахования в стране увеличивается, что видно и по статданным. Фонд аграрного страхования Азербайджана на конец 2023 года в рамках действующих страховых договоров обеспечил покрытие рисков в секторе АПК на общую сумму 542 млн манатов, в 2023 году страховые премии, полученные фондом, достигли 16,9 млн манатов.
В прошлом году премии, полученные по страхованию продукции растениеводства, составили 13 млн манатов (+48% от показателя 2022 г.), общая площадь застрахованных в 2023 году сельскохозяйственных угодий - 380,476 тыс. га (+43% от показателя 2022 г.), размер страхового обеспечения по этим договорам оценивается в 506 млн манатов.
Премии Фонда по страхованию в сфере животноводства в 2023 году составили 3,9 млн манатов, размер страхового обеспечения по ним оценивается в 36 млн манатов. В 2023 году в целом были застрахованы 7843 головы крупного рогатого скота.
При этом Фонд агрострахования в 2023 году выплатил фермерам и хозяйствам 4 млн 406 тыс. манатов на возмещение по страховым случаям, что в 1,8 раза выше показателя 2022 года.
Так или иначе, бюллетень Счетной палаты - это не просто критика, а призыв к действию. Для обеспечения устойчивого развития аграрного сектора необходимы реформы, направленные на улучшение селекционной работы, совершенствование системы страхования, повышение прозрачности в использовании бюджетных средств.
Совершенствование законодательства и внедрение передовых практик в семеноводстве - это ключ к повышению конкурентоспособности аграрного сектора Азербайджана, обеспечению продовольственной безопасности страны и ее интеграции в глобальную экономику.