Azərbaycan uzaq qitə ölkələri ilə münasibətlər qurur
Konqo Respublikasının Prezidenti Deni Sassu-Nqessonun Azərbaycana rəsmi səfəri tam haqlı olaraq, tarixi səfər sayıla bilər. Çünki bu, tarixdə Bakıya «Qara Afrika»nı təmsil edən ilk ölkə başçısının səfəri idi.
Son illər beynəlxalq arenada, xüsusilə Qoşulmama Hərəkatı ölkələri arasında Bakının nüfuzu əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Bu, həm də onun beynəlxalq məsələlərdə fəal mövqe nümayiş etdirməsi, üçüncü dünya ölkələrinin maraqlarının reallaşdırılmasında onlara dəstək ifadə etməsilə bağlıdır.
Bundan başqa, Bakının region ölkələri ilə dialoqunun güclənməsinə Azərbaycan rəhbərliyinin Fransa əleyhinə ritorikası da öz təsirini göstərir. Keçmiş «Fransa Afrikası» ölkələrinin bir çoxunun Beşinci Respublikanın hazırkı rəhbəri ilə münasibəti yumşaq desək, yaxşı deyil. Konqonun da daxil olduğu bir qrup dövlət isə sadəcə, Parisdən uzaq durmağa çalışır.
Makron yaxınlaşdırır?
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron Burkina-Faso paytaxtı Uaqaduquda hələ 2017-ci ildə etdiyi çıxışında Parisin Afrika ilə bağlı siyasətinin dəyişməli olduğunu ilk dəfə dilə gətirmişdi. 2023-cü ilin fevralında isə o, yerli səviyyədə asimmetriya və paternalizm kimi qiymətləndirilən münasibətlərə son qoyulması üçün, qitə ilə əməkdaşlıqda «dərin dəyişikliklər»ə gedildiyini bəyan edib. Amma ötən dövrdə dəyişən heç nə yoxdur.
Fransa rəhbərliyi ilə «xüsusi münasibətlər»i olan liderlər arasında Konqo Prezidenti Deni Sassu-Nqesso da var. Qitənin ən yaşlı lideri sayılan (79 yaş) dövlət başçısı 39 ildir hakimiyyətdədir.
Makron Mərkəzi və Cənubi Afrikaya ötənilki turnesi zamanı Konqo Prezidenti ilə görüşündə onu dolayısı ilə demokratik seçilmiş lider meyarlarına uyğun gəlməməkdə ittiham edib. Konqo Prezidenti isə Makrona onun ölkəsinə hörmətlə yanaşmağı, tərəfdaş kimi baxmağı, «paternalist baxışlardan əl çəkməyi» tövsiyə edib.
Ola bilsin ki, Azərbaycan Deni Sassu-Nqesso üçün müəyyən mənada imperiya keçmişi ilə mübarizə ənənəsini davam etdirən dövlətdir. Sovet İttifaqı illərində Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye İnstitutunda konqolu tələbələr də təhsil alır və öz ölkələrinin neft sənayesində çalışırdılar. Bununla yanaşı, azərbaycanlı mütəxəssislər də Konqoda çalışır, yerli həmkarlarının neft sahəsini öyrənməsinə köməklik göstərirdilər.
Enerji və digər məsələlər
Odur ki, Konqonun dövlət başçısı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə görüşündə həm neft sahəsində əməkdaşlığın inkişafı, həm də konqolu tələbələrin Azərbaycanın ali məktəblərində təhsil almaları ilə bağlı məsələləri müzakirə edib.
Azərbaycan üçün Konqo ilə münasibətlərin inkişafı Afrika ölkələrində iqtisadi mövcudluğunu təmin etmək, qitənin perspektivli bazarlarına investisiya yatırmaq, bölgənin zəngin resursları uğrunda rəqabətə girmək imkanı yaradır. Bu mənada, «Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti ilə Konqo Milli Neft Şirkəti arasında «Congolaise de Raffinage» neft emalı zavodunun təkmilləşdirilməsi və genişləndirilməsi haqqında Şərtlər Razılığı» xüsusi əhəmiyyət daşıyır. İstismara 1982-ci ildə verilmiş «Congolaise de Raffinage» («Coraf») Konqonun yeganə neft emalı zavodudur. Onun illik rəsmi istehsal gücü 1,2 milyon tondur və bu, yerli bazarın 70%-ni hazır neft məhsulları ilə təmin edir. Zavodun təkmilləşdirilməsi və istehsal gücünün artırılması ölkənin iqtisadi siyasətinin strateji istiqamətidir.
Xatırladaq ki, 2021-ci ilin fevralında Konqo hökuməti Çin investisiyasının köməyi ilə Puent-Nuar şəhəri yaxınlığında daha bir neft emalı zavodunun inşasına başlayıb.
2021-ci ildə Konqoda rəsmi olaraq, sutkada 344 min barel neft hasil olunub. Hazırda ölkə neft hasilatının həcminə görə Afrikada dördüncü yerdədir. Onun kəşf olunmuş neft ehtiyatı 1,6 milyard barel (dünyada 38-ci yer), təbii və səmt qazı ehtiyatı isə 90,61 milyon kubmetr qiymətləndirilir.
Azərbaycanda olan Konqo Prezidenti Deni Sassu-Nqesso və digər rəsmilər aprelin 5-də Səngəçal terminalına baş çəkib, terminalın işi ilə tanış olublar. Terminalın modeli və ya onun ayrı-ayrı elementləri Konqonun neft emalı zavodunun fəaliyyətinin genişləndirilməsi layihəsi üçün əsas götürülə bilər.
Azərbaycan Konqoda bir çox investisiya layihələrində, ilk növbədə, kənd təsərrüfatı sahəsində iştiraka maraq göstərir. Bərpa olunan enerji, energetika, mədənçıxarma sənayesi və s. kimi sahələrdə yaxşı əməkdaşlıq perspektivlərinin olduğu vurğulanıb. Yaxın aylarda biznes xətti ilə təmasların gücləndiriləcəyi gözlənilir.
İkitərəfli münasibətlərin inkişafı üçün siyasi-hüquqi bazanı isə səfər çərçivəsində imzalanmış «Azərbaycan Respublikası və Konqo Respublikası arasında əməkdaşlıq haqqında Bəyannamə» oynayacaq.
Azərbaycan Afrikada «yumşaq güc» olaraq «ASAN xidmət» modelindən istifadə edə bilər. Qitə ölkələrinin bu modelə maraq göstərdikləri çoxdan məlumdur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin («ASAN xidmət») rəhbəri Ülvi Mehdiyev layihəni təqdim etmək, onun təşkili təcrübəsini yerli hökumətlərlə bölüşmək üçün dəfələrlə Afrika ölkələrində olub.
Deni Sassu-Nqessonun Bakıya səfəri çərçivəsində 7 saylı «ASAN xidmət» mərkəzinin işi ilə tanış olması da təsadüf deyildi. O, ölkənin müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələrini bu xidmətin konsepsiyası ilə tanış olmaları, qarşılıqlı əlaqə qurmaları üçün Azərbaycana göndərəcəyini bildirib.
Bənzər mövqe: «Yaşıl gündəm» və Qoşulmama Hərəkatı
Deni Sassu-Nqessonun Bakıya səfəri zamanı «Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Konqo Respublikasının Ətraf Mühit, Davamlı İnkişaf və Konqo Hövzəsi Nazirliyi arasında ətraf mühit, təbii sərvətlərin davamlı idarə olunması və iqlim dəyişmələri üzrə əməkdaşlıq sahəsində Niyyət Protokolu» da imzalanıb. Bu sənəd tərəflərin «yaşıl gündəm» çərçivəsində, məsələn, Azərbaycanın COP29 qlobal sammitinə hazırlığı işində əməkdaşlığına imkan yaradır.
Tərəflər beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində fəal əməkdaşlıq etmək niyyətlərini də dilə gətiriblər. Prezident İlham Əliyev bildirib ki, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dönəmində neomüstəmləkəçiliklə mübarizə əsas prioritetlər sırasında olub. O, bu istiqamətin, ümumiyyətlə, Azərbaycanın xarici siyasətində xüsusi yer tutduğunu söyləyib. «Bir müddət bundan əvvəl Azərbaycanda Bakı Təşəbbüs Qrupu yaradılıb. Bu, beynəlxalq qurumdur. Bu qurumun əsas məqsədi kolonializmin, yəni müstəmləkəçiliyin yeni təzahürlərinə qarşı mübarizə aparmaq və bu gün müstəmləkəçilikdən əziyyət çəkən xalqları dəstəkləmək, o xalqların hüquqi əsaslar üzərində azadlığa qovuşmasını təmin etməkdir», - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Bu mövzunun müzakirəsi Deni Sassu-Nqessonun Azərbaycan parlamentinin spikeri Sahibə Qafarova ilə görüşündə də davam etdirilib. Bildirilib ki, 2021-ci ildə İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Hərəkatın 70-dən çox ölkənin təmsil olunduğu Parlament Şəbəkəsi yaradılıb və Bakı istər Milli Məclisin, istərsə də Konqo Senatı deputatlarının bu qurumda fəal iştirakının tərəfdarıdır.
Regiona qapı açan səfər
Qeyd olunmalıdır ki, Konqo mütəmadi olaraq insan hüquqları və demokratik azadlıqların pozulması ilə bağlı tənqidlərə məruz qalan dövlətlər sırasındadır. Bununla yanaşı, ölkə beynəlxalq humanitar təşkilatların diqqətindən kənarda qalıb və o, bir çox sosial problemin öhdəsindən təkbaşına gəlməli olur.
2023-cü ilin sentyabrında Afrika ölkələrində bir-birinin ardınca baş verən dövlət çevrilişləri fonunda Qərb mətbuatı Konqoda hərbi çevrilişin başladığına dair xəbərlər yayırdı. Lakin bu məlumatlar aşkar təxribat xarakteri daşıyırdı. Çünki həmin vaxt Prezident Sassu-Nqesso Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının sessiyasında iştirak edirdi. Nəticədə, az sonra məlumat Konqo hökuməti tərəfindən təkzib olundu.
Konqo kimi ölkələrin informasiya təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə, beynəlxalq dəstəyə ehtiyacı investisiyalara olan ehtiyacından heç də az deyil. Odur ki, səfər çərçivəsində siyasi əməkdaşlıq məsələsinə də xüsusi diqqət ayrılıb.
Konqo Prezidenti Afrikanın ən təcrübəli rəhbərlərindən olmaqla yanaşı, həm də ən nüfuzlu liderlərindən biridir. Bu səbəbdən, onun Azərbaycana səfərlə bağlı təəssüratları Bakının qitə ölkələri ilə münasibətlərini inkişaf etdirməsi baxımından çox vacibdir. Beynəlxalq və regional məsələlərin əksəriyyətinə yanaşmanın bənzər olması isə tərəflərin məhsuldar dialoq qurmasına imkan yaradır. Azərbaycan «fransız Afrikası»ndan, Parisin keçmiş «malikanə»sində mövcudluğunu gücləndirir, Konqo isə özü üçün bu gün uzaq, lakin gələcəkdə ola bilsin ki, yaxın olacaq Xəzər dənizi və Cənubi Qafqaz regionunda maraqlarını önə çəkmək imkanı qazanır.
Belə bir vəziyyətdə digər Afrika ölkələri liderlərinin Sassu-Nqessodan nümunə götürəcəkləri istisna deyil. Baş verənlərə orta və kiçik fövqəldövlətlərin öz regionlarından kənarda da fəal siyasət yürütməyə başlaması baxımından, beynəlxalq münasibətlər sistemində ciddi tərpəniş kimi baxmaq olar.

КОГДА АФРИКА СТАНОВИТСЯ БЛИЖЕ
Официальный визит президента Республики Конго Дени Сассу-Нгессо можно с полным основанием считать историческим, поскольку это был первый в истории визит президента страны, представляющей Черную Африку, в Азербайджан.
В последние годы авторитет Баку на международной арене, в частности среди государств Движения неприсоединения, заметно вырос. Это связано, в том числе, с его активной международной позицией и поддержкой стран третьего мира в реализации их прав.
Кроме того, на активизацию диалога Баку со странами региона влияет и антифранцузская риторика азербайджанского руководства. Многие государства бывшей «французской Африки» имеют довольно натянутые отношения с нынешним главой Пятой республики. Другие же, среди которых можно назвать и Конго, стараются дистанцироваться от Парижа.
Макрон сближает?
Еще в 2017 году в своей речи в столице Буркина-Фасо Уагадугу президент Франции Эмманюэль Макрон впервые обозначил необходимость «смены курса» Парижа в Африке. А в феврале 2023-го объявил о «глубокой трансформации» взаимодействия с континентом с целью положить конец отношениям, воспринимаемым на местном уровне как асимметричные и патерналистские. Однако ничего так и не изменилось. Среди тех, у кого свои «особые» отношения с руководством Франции, президент Конго Дени Сассу-Нгессо, который считается самым пожилым лидером континента (ему 79 лет) и находится у власти уже 39 лет.
Эмманюэль Макрон в ходе своего прошлогоднего турне по Центральной и Южной Африке встречался с президентом Конго и косвенно обвинил его в том, что тот не соответствует критериям демократически избранного лидера. Между тем  президент Конго посоветовал Макрону относиться к его стране с уважением, смотреть как на партнера и избавиться от «патерналистского взгляда».
Возможно, в какой-то степени Азербайджан для Дени Сассу-Нгессо - страна, которая продолжает традиции борьбы с имперским прошлым. В бытность Советского Союза в Азгосуниверситете нефти и промышленности обучались конголезские студенты, которые впоследствии работали у себя на родине в нефтяной индустрии. Помимо этих студентов в Конго работали и помогали коллегам этой страны осваивать нефтяную отрасль азербайджанские специалисты.
Про энергетику и не только
Поэтому на встрече с Ильхамом Алиевым конголезский президент касался как темы развития сотрудничества в нефтяной сфере, так и вопросов, связанных с обучением студентов в азербайджанских вузах.
Для Азербайджана развитие отношений с Конго позволяет обеспечить свое экономическое присутствие в странах Африки, инвестировать в перспективные рынки континента и включиться в конкуренцию за его богатые ресурсы.
В этой связи особое значение имеет «Соглашение об условиях по совершенствованию и расширению нефтеперерабатывающего завода Congolaise de Raffinage между Госнефтекомпанией Азербайджанской Республики и Национальной нефтяной корпорацией Республики Конго».
Congolaise de Raffinage (Coraf), введенный в эксплуатацию в 1982 году, единственный нефтеперерабатывающий завод (НПЗ) в Конго. Официально годовая производственная мощность Coraf составляет 1,2 млн тонн, что охватывает 70% национального рынка готовых нефтепродуктов. Реконструкция завода и увеличение его мощности являются стратегическим направлением экономической политики страны.
Напомним, что в феврале 2021 года власти Конго с помощью китайских инвестиций начали строительство еще одного НПЗ, расположенного недалеко от города Пуэнт-Нуар.
В 2021 году Конго официально добывал 344 тыс. баррелей нефти в сутки. Сейчас страна занимает четвертое место в Африке южнее Сахары по нефтедобыче. Разведанные запасы сырой нефти оцениваются в 1,6 млрд баррелей (38-е место в мире), природного и попутного газа - 90,61 млн кубометров.
5 апреля находившийся в Азербайджане Дени Сассу-Нгессо и другие официальные лица посетили Сангачальский терминал, где ознакомились с его работой. Модель данного терминала или отдельные его элементы могут быть взяты за основу проекта по расширению нефтеперерабатывающего завода в Конго.
Азербайджан проявляет интерес к участию во многих инвестиционных проектах в этой стране, прежде всего в области сельского хозяйства. Отмечены хорошие перспективы сотрудничества в сфере ВИЭ, энергетики, горнодобывающей промышленности и т.д. Ожидается, что в ближайшие месяцы активизируются контакты по бизнес-линии.
Политико-правовую базу для развития двусторонних отношений заложила подписанная в ходе визита «Декларация о сотрудничестве между Азербайджанской Республикой и Республикой Конго».
В качестве «мягкой силы» Азербайджана в Африке может служить модель Службы ASAN, к которой не первый год присматриваются страны континента. Руководитель этой службы - председатель Госагентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики (ASAN xidmət) Ульви Мехтиев неоднократно выезжал в страны Африки, чтобы презентовать этот проект и поделиться опытом его организации с местными правительствами.
Не случайно в ходе своей поездки Дени Сассу-Нгессо ознакомился с деятельностью Бакинского центра ASAN xidmət №7 и пообещал отправить в Азербайджан делегацию соответствующих госорганов Конго для ознакомления с концепцией этой службы и установления взаимных связей.
Сходство позиций: «Зеленая» повестка и Движение неприсоединения
Во время визита Дени Сассу-Нгессо был также подписан «Протокол о намерениях между Министерством экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики и Министерством окружающей среды, устойчивого развития и бассейна Конго Республики Конго по сотрудничеству в сфере окружающей среды, устойчивого управления природными ресурсами и изменения климата». Он открывает возможности для взаимодействия в рамках «зеленой» повестки, в частности подготовки Азербайджана к Глобальному саммиту СОР29.
Стороны выразили желание активно взаимодействовать в рамках международных организаций, особенно в ООН и Движении неприсоединения. Президент Ильхам Алиев отметил, что в период председательства Азербайджана в Движении неприсоединения вопросы борьбы с неоколониализмом были в числе основных приоритетов. По его словам, в азербайджанской внешней политике это направление имеет особое значение. «Некоторое время назад в Азербайджане была создана Бакинская инициативная группа. Это международная структура, основная цель которой - вести борьбу с новыми проявлениями колониализма и оказание поддержки народам, страдающим сегодня от колониализма, обеспечение им свободы на правовых основах», - сказал глава азербайджанского государства.
Данная тема была продолжена на встрече Дени Сассу-Нгессо со спикером парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой. Так, было подчеркнуто, что в 2021 году по инициативе И.Алиева была создана Парламентская сеть движения, где представлено более 70 стран. Баку рассчитывает на активное участие в этом органе как депутатов Национальной ассамблеи, так и Сената Конго.
Визит, открывающий двери в регион
Следует отметить, что Конго находится в списке стран, которые периодически подвергаются критике за различные нарушения прав человека и демократических свобод. Между тем страна «обделена вниманием» международных гуманитарных организаций и ей приходится самой справляться с решением многих социальных проблем.
В сентябре 2023 года, на фоне череды переворотов в африканских странах, в ряде западных СМИ стала муссироваться информация о военном перевороте и в Конго. Однако эта информация носила явно провокационный характер, поскольку на момент ее распространения президент Сассу-Нгессо находился в Нью-Йорке на сессии Генассамблеи ООН. Впоследствии власти страны опровергли эту информацию, назвав ее фейком.
Такие страны, как Конго, нуждаются в усилении информационной безопасности и в международной поддержке не меньше, чем в инвестициях. Поэтому вопросам политического взаимодействия в ходе визита было отведено значительное место.
Президент Конго является не только одним из опытных африканских руководителей, но и одним из влиятельных. Поэтому его впечатления по итогам посещения Азербайджана очень важны с точки зрения последующего развития отношений Баку со странами этого континента. Схожесть подходов по ключевым вопросам международной и региональных повесток позволяет выстраивать продуктивный диалог. Азербайджан усиливает свое присутствие во «французской Африке», бывшей вотчине Парижа, но и Конго получает возможность продвигать свои интересы в далеком для себя сегодня, но, возможно, становящемся все более важным в будущем регионе Каспийского моря и Южного Кавказа.
Не исключено, что примеру президента Сассу-Нгессо могут последовать также другие лидеры африканских стран. Это может рассматриваться в качестве важного сдвига в системе международных отношений, когда средние и малые державы начинают выстраивать активную политику за пределами своих регионов.