RƏSM ÇƏKMƏYİ BACARAN AKTYOR
Elçin Hami Axundov: “Animasiya filmləri, şübhəsiz ki, uşaqları tərbiyə edir, üstəlik, məqsədyönlü şəkildə”
Heç bir mübaliğəsiz söyləyə bilərik ki, Elçin Hami Axundovun adı Azərbaycan animasiya tarixi ilə bağlıdır. O, əmək fəaliyyətinə hələ 1966-cı ildə “Azərbaycanfilm” kinostudiyasında başlayıb. 1968-ci ildə animator rəssamlar üçün iki illik axşam kursunu bitirdikdən sonra o, otuzdan çox animasiya filmi yaradıb. Rejissor, quruluşçu rəssam, Azərbaycanın əməkdar mədəniyyət işçisi interaktiv plakatlar yaradır. O, kiçik yaşlı uşaqlar üçün “Sənin ilk kitabın” silsiləsindən olan “Qarış-qarış öyrən və çalış”, “Ekoloji əlifba”, “Əlifba 1”, “Əlifba 2” kitablarının, həmçinin Üzeyir Hacıbəyovun 90 illiyinə həsr olunmuş kitabın tərtibatını verib. Elçin Hami Axundov “Qızıl çıra” və “Naməlum kino” festivallarının qalibidir. O, “Qızıl qayıq” mükafatında da layiq görülüb. Elçin Hami Axundov çoxsaylı beynəlxalq festivalların münsiflər heyətində çalışıb. 2016-cı ildən bu günə kimi “Qurama” uşaq animasiya studiyasının rəhbəri kimi fəaliyyətini davam etdirir.
Onun emalatxanası Zamanın və Tarixin, Sevginin və Gözəlliyin yaşadığı sehirli bir dünyadır. Emalatxananın ab-havası uşaq səmimiliyini geri qaytarır, animasiya dünyasının bəxş etdiyi sehrlə əsl heyranlıq doğurur. Onun arxa fonunda isə Elçin Hami Axundovun hekayələrində canlanan eyni dərəcədə maraqlı və valehedici hissəsi yerləşir.
- Siz həm rəssam, həm də rejissorsunuz. Animator olmaq sizin üçün nə deməkdir?
- Məni peşəm işlədiyim materialı mümkün qədər dəqiq başa düşmək üçün bir çox aspektlərin dərindən öyrənilməsini əhatə edir. Odur ki, hər bir animasiya filmi peşəkar həyatımın ayrıca bir təbəqəsidir və onu elə yaşamağa çalışmışam və elə yaşamağa çalışıram ki, onilliklər keçsə də, “ekrandakı uşaqlarım” üçün utanc hissi keçirməyim. Hər şeydən öncə mən üsyankaram. Mən tez-tez müəyyən gizli mənalara malik olan filmlər çəkirdim. Məsələn, “Dəniz səyahəti” alleqoriyasında mənim o dövrdə dövlətdə baş verənlərə şəxsi münasibətim şifrələnmişdi. 1990-cı ildəki “Güzgü” filmində isə titrların yazılması üçün ilk dəfə açıq şəkildə latın əlifbasından istifadə etdim və latın qrafikalı əlifba yalnız 1992-ci ildə rəsmiləşdirildi.
- Baxmayaraq ki, zahirən animasiya yüngüllük təəssüratı yaradır...
- Elə iş ondadır ki, belə işlər üçün böyük əmək sərf etmək lazım olur. Burada keçici nüanslar yoxdur. “Cırtdan-“pəhləvan” cizgi filmini çəkən zaman onun hər notunu bəstəkar Rauf Əliyevlə işlədik ki, bu da filmin uğurunun tərkib hissələrindən biri olub. Burada qrotesk böyük rol oynayır. 12 il rəhbərlik etdiyim “Azanfilm” kinostudiyasının direktoru, ondan əvvəl isə əsrin dörddə birində bədii rəhbər işlədiyim zaman rəssamların işə qəbuluna diqqətlə yanaşırdım. Çoxları rəsm çəkməyi yaxşı bilirdi, lakin rəssamlıq qabiliyyətləri yox idi.
- Nə mənada?
- Məsələn, Roden və Burdel. Onları heç bir şəkildə müqayisə etmək mümkün deyil. Biri müəllim, digəri isə şagirddir. Birincisi üçün bütün sənətkarlıq statikdir, ikincisi üçün isə “Oxatan Herakl” əzələlər və pozadan nəfəs alan “gərginlik laxtası”dır. Yeri gəlmişkən, Vera Muxina Burdelin tələbəsi idi. V.Muxina müəlliminin heykəltəraşlığa gətirdiyi dinamikanın layiqli davamçısı idi.
- Cizgi filmi təsviri sənət, ədəbi komponentlər, musiqi və səsli sözlərin konsentrasiyasıdır. Üstəlik, bütün bunları bir neçə dəqiqə ərzində əhatə etmək lazımdır. Bunda əsas rolu kim və necə oynayır?
- Bütün filmlərdə – animasiya da istisna deyil – əsas şəxs rejissordur. Ssenari nə olursa olsun, bir toxum görmək və ya yaratmaq lazımdır. Bu zaman qroteski də unutmaq olmaz. Çünki bədii filmdən fərqli olaraq, cizgi filmində səhnə iki və ya üç saniyəyə sığır, bu, hekayə xətti üçün böyük bir seqmentdir. Beş saniyə isə bütöv bir epizoddur. Buna görə də, qısa işləmək və əsəbi hiss etmək lazımdır. Sovet animasiyasından fərqli olaraq – Azərbaycan animasiyasının mənşəyi buradan gəlir – “Walt Disney” studiyasının rəssamları oturub eyni obrazı “nəbzlərini itirənə qədər” illərlə çəkə bilirdilər. Zaqreb animasiya məktəbinin rəssamları şəhərətrafı qatarlarda səyahət edərək zaman hissini inkişaf etdirirdilər. Bununla onlar saniyədə 24 kadrı sanki dəriləri ilə hiss edə bilirdilər. Onlar həmçinin personajların təsviri üçün yeni format yaratdılar. 1960-cı illərin sonu və 1970-ci illərin əvvəlləri animasiya üçün yeni baxışın gözəl nümunəsidir. Həmin dövrlərdə çexlər, polyaklar və rumınlar eyni vizual baxımdan ən inkişaf etmiş rəssamlar idilər. Xoşbəxtlikdən, bu ölkələr “Varşava Müqaviləsi Təşkilatı”nın bir hissəsi idi və biz xüsusi ədəbiyyat və kataloqlar barədə nisbətən məlumatlı idik. O dövrdə “ekler” metodu ilə fəal işləyirdik. Cizgi filmi əvvəlcə canlı aktyorlarla lentə alınır, daha sonra isə rəssamlar tərəfindən kadr-kadr çəkilirdi. Bu texnologiya rəssamların işini və səsin personajların artikulyasiyası ilə sinxronizasiyasını asanlaşdırırdı. Yeri gəlmişkən, məşhur aktyor Boris Çirkov 1950-ci illərin “baş cizgi filmi personajı” idi. 1960-cı illər isə animatorların fərdi dəst-xəttinin çiçəklənməsi, bu sənətdə bədii axtarışların yüksəliş dövrü olub. Bu məsələdə yumşalma siyasəti rolu oynayıb. Həmin vaxt sosialist realizmi və bu kimi başqa cərəyanların təzyiqi bir qədər zəifləmişdi. Bizi sənətə fərqli baxışla tanış etdilər. Renuarın nəvəsi tərəfindən çəkilmiş impressionistlər haqqında ən möhtəşəm filmlərə baxmaq üçün dərsdən sonra “Bilik” kinoteatrına yollanırdıq.
- Animasiya sahəsində müəllimləriniz kim olub?
- Bir neçə nəfəri özümə müəllim hesab edirəm. Üstəlik, heç də onların hamısı mənə birbaşa müəllimlik etməyib. Məsələn, çox sayda unudulmaz cizgi filmi çəkən Vladimir Deqtyarev. O, sovet kinematoqrafiyasının klassik cizgi filmlərini ərsəyə gətirib. V.Deqtyarev sağ əlini müharibədə itirsə də, sol əli ilə çəkməyi öyrənib. Onun bir (!) əli ilə şəkilləri necə təsvir etdiyini görmək mənə qismət olub. Bu, əsl sehr idi! Bundan başqa, çexiyalı İrji Trnkanın əsərləri məndə silinməz təəssürat yaratıb. Onun kuklalarının bədəninin ən kiçik hissələri belə işləyirdi. İ.Trnka onlara plastiklik verirdi!
- Amma sizin yaradıcılığınızda kuklalar nəzərə çarpmır...
- Mən bu janrda işləməyi sevmirdim. Təkcə ona görə yox ki, kuklalarla işləmək çətindir. Onların natamamlıq amili bu məsələdə rol oynayıb. Hər faza üçün üç kadr çəkilirdi. Amma çəkilmiş personajlar daha çox plastikliyə malik idilər. Hətta applikasiya cizgi filmində də hərəkət dinamikasının qurulması səbəbindən onlar iştirak edirdilər. “Cırtdan-“pəhləvan” cizgi filmi bu janrda çəkilib. Qobustanın qayaüstü təsvirlərindən bəhs edən “Toral və Zəri” filminin əllə çəkilməsi onu onlara yaxın edib. Onu da qeyd edim ki, “Azərbaycanfilm”də kukla filmləri çəkilmirdi. Bizim kukla animasiyamız Vaqif Behbudovla bağlıdır. O, AzTV-də onlarla belə animasiya ərsəyə gətirib.
- Bəs animasiyaların istehsal prosesi necə gedir?
- Animasiya səs yazısının strukturu “qaralama” və “ağlama” kimi hissələrə bölünür. Birincisi hər bir ifadə üçün kadrların sayını hesablamağa imkan verən artikulyasiya üçündür. Buna əsaslanaraq, animator daha sonra qəhrəmanın şəklinin altında bir ifadəni əvəz edir. Musiqidə də belədir, hər ritm öz yerində olmalıdır. Cizgi filmlərində iş prosesinin əsasının ekspozisiya vərəqi təşkil edir. Bu, işin mərhələləri haqqında bütün məlumatları özündə ehtiva edir: statik haradadır, epizodda neçə kadr var, tərtibat və s. Gələcək cizgi filminin hər “nəfəsi” məhz orada qeyd olunur. İnsayder məlumatını məhv etmək istəyirsinizsə, sadəcə olaraq bu ekspozisiya vərəqini götürmək kifayətdir. Sadəcə partituraya baxmaqla musiqini qiymətləndirə bilən əsl musiqiçilər kimi, ekspozisiya vərəqinə baxan bacarıqlı animatorlar da “hekayəni” rəsmsiz də görə bilirlər. Təəssüf ki, bu, nədənsə müasir animatorlar tərəfindən anaxronizm kimi qəbul edilir.
- Yəni banal çəkmək bacarığı ilə məhdudlaşmaq mümkün deyil?
- Hesab edirəm ki, animator rəsm çəkməyi bacaran aktyordur. Rəssamda, xüsusilə animasiya sahəsi ilə məşğul olan rəssamda artistik qabiliyyət olmalıdır və bunu təkrarlamaqdan yorulmayacağam! Yadımdadır, tələbələrimdən birinə pantomima nümayiş etdirməsini xahiş etmişdim və o çaş-baş qalmışdı. Mənim vaxtımda hər animatorun stolunun üstündə güzgü var idi və onun qarşısında ən ağlasığmaz üz cizgiləri göstərən böyük sənətkarları görə bilərdiniz. Əslində, bu, çəkilməli olan bir şəkil axtarışı idi. Bundan başqa, divarda pantomimaların yerinə yetirilməsinə və gələcək personajlar üçün eskizlərin hazırlanmasına kömək edən tam ölçülü güzgü var idi. Bu, karikaturaçı üçün zəruri idi. Bu, bizə sonradan tamaşaçını inandıra biləcək bir şey görmək imkanı verən təlimimiz idi. Düzü, məşq etməyən aktyor ekranda, səhnədə itib gedir. Rəssam da istisna deyil. O, hər bir rəsm əsərini öyrənməli, onu özündən keçirməli və onun dinamikasında irəliləyişini görməlidir.
- Multiplikasiya filmi, indi isə animasiya əvvəlcə alleqorik idi...
- Bu, birmənalı olaraq belə idi! Ümumiyyətlə, animasiya alleqoriyanı sevir. Mən həmişə tələbələrimə Şeyx Nizaminin əsərlərinə müraciət etməyi tövsiyə etmişəm. Onun 11-ci əsrdə yazdığı əsərlər fantazmaqoriya ilə zəngindir. Təkcə “Yeddi Gözəl” buna dəyər! Bu əsərdə təsvirdə elə gözəl toxunuşlar, alleqorik ifadələr var ki!
Keçən il mən dahi klassikin yubiley tədbirlərindən kənarda qalmadım və məhz bu əsərdən yeni kağız kuklalar yaratdım. Bununla gözəllərin fiqurları haqqında illər boyu göstərilənlərdən bir qədər fərqli yanaşma təqdim etdim. Nizami Gəncəvi üçün poemalarına dərin məna qoymaq səciyyəvi idi. “Yeddi gözəl” isə dünyanın bütün gözəlliklərini onun fəlsəfəsində görməyə hazır olanlar və dünya düzəninə baxışı poeziya musiqisində alleqorik şəkildə kodlaşdırmaq bacarığı olanlar üçün sadəcə cənnətdir. Axı, gözəllərin hər biri bir alleqoriyadır və Bəhram onlar vasitəsilə özünü dərk etmək səviyyəsinə yüksəlir. Buna görə də mənim yeddi gözəlimin hər birinin əlində mənsub olduğu xalqa xas bir musiqi aləti var və onlar hekayələrini nəğmə vasitəsilə danışırlar.
- Kinematoqraflar iş prosesi zamanı müxtəlif problemlərlə üzləşirlər. Bəs sizin qarşılaşdığınız problemlər olub?
- 1981-ci ildə SSRİ Dövlət Televiziyası və Radiosu sifariş sisteminə qoşulmuşdu. Bu çərçivədə biz “SSRİ xalqlarının nağılları” silsiləsindən “Cırtdan-“pəhləvan” cizgi filmini çəkdik. Düzdü, ssenari əvvəlcə bizi qane etmədi. Ssenari müəllifinə başa salmalı oldum ki, bir çox xalqların “Malçik s palçik” haqqında hekayələri var və bizim vəzifəmiz isə türk xalqının xüsusiyyətlərini daşıyan azərbaycanlı personajı göstərməkdir. O vaxt studiyanın direktoru Cəmil Əlibəyov idi və o, mənə dəstək verdi. Sifarişin xüsusiyyətlərinə görə film rus dilində çəkildi və Moskvada etdiyimiz dublyajda Klara Rumyanova iştirak etdi. Onun məsləhəti ilə Qeorqi Vitsin və Anatoli Papanov qurd və ayı səsini səsləndirməyə dəvət edildi. Vitsinin o zaman studiyaya necə gəldiyi yaxşı yadımdadır. O, səhhəti yaxşı deyildi və “eynək-mətn-ekran” üslubunda işləməyə başladı. Ancaq komanda verilən kimi o, rola daxil oldu və sadəcə möhtəşəm oynadı! Artistlərin qonararı ödənildi. Amma səs operatoru sərxoş olduğu səs yazılışında səhvə yol vermişdi. Çox əsəbiləşdim, səhəri gün Klara Rumyanova ilə əlaqə saxladım və hər şeyi danışdım. O, möhtəşəm insan idi: ikinci dəfə səsləndirdi və buna görə qonorar almadı. O, gənc səs təqlidçisi Stanislav Fedosovu da gətirmişdi. Cəmi 30 rubla o, həm Vitsini, həm də Papanovun səsini təkrarladı: heç kim heç nədən şübhələnmədi. Bax, belə bir hadisə ilə üzləşmişdim.
- Klara Rumyanovanın səsi çoxları üçün uşaqlıq dövrünün səsidir...
- Bizi uzun illər səmimi hisslər bağlayırdı. Tez-tez bir-birimizə zəng vururduq. O, böyük dramatik aktrisa idi! Yüksək səviyyəli peşəkar aktrisa olduğu dövrlərdə o, ilk birgə iş prosesimiz zamanı mənim işin hər aspektində iştirakımı qeyd edirdi. Hələ mən köməkçi işləyən zaman belə deyirdi: “Rejissor olmayan həmin gənci çağırın”.
- Tez-tez məşhurları personajların səsləndirilməsi prosesinə cəlb edirdiniz, korifeylərimizlə işləməyi bacarırdınız...
- Mənimlə səsləndirmədə Rasim Balayev, Həmidə Ömərova, Nuriyyə Əhmədova çalışıb. Sonuncunu mən gənc Ranevskayaya adlandırırdım. Onun Ranevskaya ilə oxşar səsi var idi. Qorxmaz Əlilinin “Tırtılın arzusu” cizgi filmində ilkin olaraq bir personajı səsləndirməsi nəzərdə tutulsa da, o, düz dörd obrazı səsləndirib. O, öz işini sövqlə həyata keçirən, möhtəşəm aktyor idi. O, özünün başqa rollarda sınamağı təklif etmişdi. Hər obrazda fərqli idi. Bir dəfə o, Ələkbər Muradovun “Güllələnmə təxirə salınır” filmində kiçik bir hissəni səsləndirə bilmiş Nəsibə Zeynalovanın səsini təqlid edib. Ümumiyyətlə, aktyoru məşhurluq hissindən bir az uzaq tutmaq üçün “qalstuksuz və reqaliyasız” formatda ab-hava yaratmağa çalışırdım. Bununla animasiya materialı ilə işləmək üçün lazımi şəraitin yaranmasına nail olurdum.
- Səsləndirmə prosesi ümumiyyətlə ayrıca janr hesab olunur və bu proses lətifələrlə zəngindir.
- Hər birinin öz tarixi var. 1988-ci ildə Dinara Seyidovanın ssenarisi əsasında üç dəqiqəlik “Məclis” filmi üzərində işlədim. Bu, məndən başqa, Rauf Dadaşov və Yelena Dontsova tərəfindən çəkilmiş üç novelladan ibarət silsilə idi. Bir personajlı hekayələr seçdilər, amma mənim payıma düz səkkiz personajlı film düşdü. Prinsipcə, bu günə qədər aktual olan mövzu idi: insanlar arasındakı saxta münasibətlər haqqında bir hekayə məni cəlb etdi. Nəcibə Hüseynova və Ramiz Əzizbəyli obrazlar arasındakı intim məqamı öz səsləri ilə təsvir edərkən səs ifaçılığı ilə bağlı vəziyyət maraqlı idi. Amma Əzizbəyli “sözsüz işləmək” tapşırığını unudaraq improvizə etdi və əsərin sonunda xüsusi bir nəfəslə dedi: “I love you”. Bu, son varianta daxil edildi. Təəssüf ki, “Güzgü” adlı bu film və digər bəzi filmlər artıq texniki baxımdan heç bir tənqidə tab gətirmir, rəng və səs keyfiyyəti itib. Onlar ekran nümayişindən götürülüb.
- Elə olur ki, bəzən uğurlu improvizasiya müəyyən üstünlüklər verir.
- Belə hallar olub. Bu, “Cırtdan-“pəhləvan” cizgi filmində improvizə etməyə icazə verəndə baş verib. Cırtdan atasının ondan meşədə tək gəzməkdən qorxduğunu soruşduqda cavab verir ki, kişi belə bir hissə boyun əyməməlidir. Bu fikir Cəmil Əlibəyovun o qədər xoşuna gəldi ki, o, mənə rejissor kimi müstəqil iş verdi. Mənim yalnız quruluşçu rəssam olduğum barədə mübahisələrimə baxmayaraq, o, mənə beş ssenaridən birini seçməyə göstəriş verdi. Bununla ssenarisini Alla Axundovanın yazdığı “Uşaq və külək” filmi filmoqrafiyama belə daxil oldu. Rəssam Arif Məhərrəmovun həyat yoldaşı keçmiş Riqa sakini Yelena Qolubeva idi. Mən İçərişəhərə olan sevgimi özüməməxsus şəkildə etiraf edə bildim. İçərişəhərlə süjetin təcəssümündə tam bir əlaqəm var idi.
- Animasiya uşaqlara təsir edir, yəni onları müəyyən qədər formalaşdırır.
- Animasiya, şübhəsiz ki, öz mahiyyəti etibarı ilə təhsil formatını daşıyır. Eyni zamanda, o, məqsədyönlü şəkildə təsir etməyə imkan verir. Mənim üçün çox vacib və həssas olan Qarabağ mövzusuna həsr etdiyim üç film çəkərək bundan istifadə etdim. Bunlar “Cavanşir”, “Qızıl” və “Güzgü” filmləridir. Onlarda hələ də eyni alleqoriya var: faciəmizin, əzablarımızın bir daha təkrarlanmaması üçün, başımızın üstündəki dinc səmaya görə verdiyimiz qurbanları xatırlamalıyıq.
- Azərbaycan animasiyasının gələcəyi haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Mən bu sahə ilə bağlı Azərbaycanda artıq bir neçə nəsil itirməyimizə dair məyusluğumu gizlədə bilmirəm. Hərtərəfli dövlət dəstəyi olmadan yerli animasiyanı lazımi səviyyəyə çatdırmaq mümkün deyil. Yadımdadır, mən özüm Mədəniyyət Nazirliyinin əvvəlki rəhbərliyinə bu istiqamətdə xüsusi kursların təşkili üçün bütöv bir plan təqdim etmişdim. Bu, artıq tədris prosesinin mərhələsində olan tammetrajlı cizgi filminin hazırlanması imkanını nəzərdə tutan layihəyə əsaslanırdı. Bu kursla xarici ölkələrə çıxış imkanı da olacaqdı. Ancaq məşhur nağılda olduğu kimi, araba hələ də yerində qalır. Düzdür, ARKA-da (Dövlət Kino Agentliyi) artıq müəyyən irəliləyişlər var. Lənkəranda “ANİMAFİLM festivalı regionlarda” layihəsi çərçivəsində bölgələrdə animasiya kinosunun və sənayenin inkişafına təkan vermək məqsədilə tədbir keçirilir. Buraya uşaqlar və böyüklər üçün yerli və xarici cizgi filmlərinin nümayişi, müzakirələr və səsvermə, animasiya təlimləri daxildir. Bütün bunlar ümid yaradır və bununla bağlı ümidlər məni tərk etmir...

АКТЕР, УМЕЮЩИЙ РИСОВАТЬ
С именем Эльчина Хами Ахундова, без всякого преувеличения, связана история азербайджанской мультипликации. Начал он свою трудовую деятельность на киностудии «Азербайджанфильм» в далеком 1966 году. После окончания вечерних двухгодичных курсов художников-мультипликаторов в 1968 году создал более тридцати анимационных фильмов. Режиссер, художник-постановщик, заслуженный деятель культуры Азербайджана создает интерактивные плакаты. Он составил книгу для маленьких детей из серий «Твоя первая книга», «Учись и работай вместе», «Экологическая азбука», «Азбука I» и «Азбука II», а также книгу, посвященную 90-летию Узеира Гаджибекова. Лауреат фестивалей «Золотая лампа» и «Неизвестное кино», обладатель награды «Золотая ладья». Входил в состав жюри многочисленных международных фестивалей. С 2016 года и по сегодняшний день продолжает работать руководителем детской анимационной студии «Гурама».
Его мастерская - удивительный мир, где живут Время и История, Любовь и Красота.
Ее атмосфера возвращает детскую непосредственность и вызывает неподдельное восхищение волшебством, что дарит мир анимации, за парадной стороной которого скрывается не менее интересная и увлекательная его часть, оживающая в рассказах Эльчина Хами АХУНДОВА.
- Вы объединяете в своем лице и художника, и режиссера. Что для вас уже с приобретенным опытом профессия мультипликатора?
- Моя профессия связана с углубленным изучением множества аспектов, чтобы максимально точно понимать тот материал, с которым я работаю. Так что каждый анимационный фильм - отдельный пласт моей профессиональной жизни, который я старался и стараюсь проживать так, чтобы и спустя десятки лет не испытывать стыд за своих «экранных детей». Ко всему прочему я - бунтарь. И часто снимал фильмы с определенным подтекстом. Например, в аллегории «Морского путешествия» (Dəniz səyyahəti) было зашифровано мое личное отношение к происходящему в тот период в государстве. А в названии «Зеркало» (Güzgü) в 1990 году впервые откровенно использовал для написания титров фильма латиницу, которая лишь в 1992 году стала официально государственной.
- При том, что внешне анимация создает впечатление легкости…
- В том-то и дело, что как раз таки легкость и есть серьезный труд. Здесь нет проходных нюансов. Когда снимали мультфильм «Про Джыртдана-«Великана», с композитором Рауфом Алиевым мы работали над каждой нотой, что стало одной из составляющих успеха ленты. Здесь большую роль играет гротеск. В бытность директором студии Azanfilm, которой я руководил 12 лет, а до этого четверть века был художественным руководителем, я тщательно подходил к набору художников. Многие хорошо рисовали, но не обладали артистичностью.
- В смысле?..
- Например, Роден и Бурдель. Хотя их сравнивать как-то и нельзя, учитель и ученик все-таки. У первого вся артистичность в статичности, а у второго один «Геркулес-лучник» просто сгусток напряжения, которым дышат мышцы и сама поза. Кстати, Вера Мухина была ученицей Бурделя. Достойной продолжательницей привнесенной им в скульптуру динамики.
- Мультфильм - концентрация изобразительного искусства, литературной составляющей, музыки и озвученного слова, которые должны быть уложены в несколько минут. Кто и что при этом играет главную роль?
- Во всех фильмах, и анимация не исключение, главным лицом является режиссер. Какой бы сценарий ни был, необходимо увидеть какое-то зерно или создать его. И не забывать о гротеске. Потому что в отличие от художественного фильма в мультфильме сцена умещается в две-три секунды, это огромный отрезок для сюжетной линии. А уж пять секунд - это целый эпизод. Поэтому нужно работать кратко и чувствовать нерв. В отличие от советской, откуда идут истоки азербайджанской мультипликации, художники студии Уолта Диснея годами могли сидеть и рисовать «до потери пульса» один и тот же персонаж. Тогда как художники загребской школы мультипликации вырабатывали в себе чувство времени, совершая поездки в пригородных поездах, чтобы кожей чувствовать те 24 кадра в секунду. Они же и создали новый формат изображения персонажей. Конец 60-х и начало 70-х - прекрасный пример нового видения анимации. В изобразительном плане передовыми в тот же период времени были чехи, поляки и румыны. Благо эти страны входили в Варшавский договор и была относительная информационная доступность специальной литературы и каталогов. Мы активно работали методом «эклер». Мультфильм сначала снимался с живыми актерами, а затем покадрово прорисовывался художниками. Такая технология упрощала работу художников и синхронизацию звука с артикуляцией персонажей. Кстати, знаменитый актер Борис Чирков был «главным мультгероем» 50-х годов. А 60-е годы стали расцветом индивидуального почерка мультипликаторов, взлета художественного поиска в этом искусстве. Оттепель сыграла свою роль, несколько ослабив давление соцреализма и иже с ним. Мы знакомились с другим взглядом на искусство. Специально ходили в кинотеатр «Знание» после занятий в училище смотреть великолепнейшие фильмы про импрессионистов, снятые внуком Ренуара.
- Кого вы могли бы назвать своими учителями в мультипликации?
- Своими учителями я считаю нескольких людей. Причем далеко не все были ими непосредственно. Например, Владимир Дегтярев, снявший огромное количество незабываемых мультфильмов, классики советского кинематографа. При том, что он  заново учился рисовать левой рукой, потому что правую потерял на войне. Мне посчастливилось видеть, как он одной (!) рукой иллюстрировал образы. Это была настоящая магия! Неизгладимое впечатление на меня произвели работы чеха Иржи Трнка. У его кукол работали мельчайшие части тела, делая их пластичными!
- Но в вашем творчестве кукол не замечено…
- Я не любил работать в этом жанре. Не только потому, что с куклами работать сложно. Здесь играл фактор их несовершенства. На каждую фазу делали три кадра, чувствительные для глаза. Тогда как рисованные обладали большей пластичностью. Даже в аппликационном мультфильме присутствовали в силу построения динамики движения. Тот же мультфильм «Про Джыртдана-«Великана» снят в этом жанре. Фильм о наскальных изображениях Гобустана «Торал и Зари» был рисованным, что делало его близким им. И должен отметить, что кукольные фильмы на «Азербайджанфильме» не снимали.  Кукольная мультипликация у нас связана с Вагифом Бехбудовым, фактически снявшим их несколько десятков на AzTV.
- Какие-то специфические заморочки в производстве?
- Структура звукозаписи анимации - черновая и чистовая. Так вот первая - для артикуляции, позволяющей рассчитать количество кадров на фразу. На основе чего аниматор далее подставляет фразу под изображение героя. Так и с музыкой, каждый такт должен быть на своем месте. Царь и бог работы в анимационном кино - экспозиционный лист, содержащий всю (!) информацию по этапам работы: где статика, сколько кадров в эпизоде, компоновка и т.д. Именно в нем фиксируется каждый «вздох» будущего мультфильма. Инсайдерская информация - если хочется угробить его, можно просто изъять этот самый экспозиционный лист. Как настоящие музыканты, которые, лишь видя партитуру, могут оценить музыкальное произведение, так и грамотные аниматоры, глядя в экспозиционный лист, способны увидеть «историю» даже без рисунков. К сожалению, он почему-то воспринимается современными аниматорами как анахронизм.
- То есть нельзя ограничиваться банальным умением рисовать?
- Я считаю, что аниматор - это актер, который может рисовать. Не устану твердить об обязательной артистичности, которой должен обладать художник! Особенно в анимации! Помню, как поставил в тупик одну свою ученицу, попросив продемонстрировать пантомиму. В мое время на столе у каждого аниматора стояло зеркало и можно было наблюдать, как взрослые люди корчили перед ним самые невообразимые рожи. Это был поиск образа, который надо было нарисовать. Кроме того, на стене располагалось зеркало в полный рост, помогавшее разыгрывать пантомимы и делать зарисовки для будущих персонажей. Это было обязательным для художника-мультипликатора. Это был наш тренаж, который давал возможность увидеть то, что впоследствии сможет убедить зрителя. Будем честны: актер, который не занимается тренажем, потерян для экрана и сцены. И художник не исключение. Каждый рисунок он должен проштудировать, обязан пропустить через себя и увидеть его прогресс в динамике.
- Мультипликационный фильм, а ныне анимация, изначально нес в себе аллегоричность…
- Однозначно! Вообще анимация любит аллегорию. Я всегда своим ученикам советовал обратиться к творчеству шейха Низами. В XI веке написанные им произведения полностью пропитаны фантасмагорией. Одни только «Семь красавиц» чего стоят! Там такие переплетения в описании! Такие аллегоричные обороты!
В прошлом году не мог обойти юбилейные празднования великого классика и создал очередные бумажные куклы именно из этого произведения, предложив несколько отличное восприятие фигур самих красавиц от навязанного годами. Низами свойственно было закладывать глубочайший смысл в свои поэмы. И «Семь красавиц» - просто рай для тех, кто готов увидеть всю красоту мира в его философии и умении иносказательно зашифровать в музыке стихов взгляд на мироустройство. Ведь каждая из красавиц - аллегория, через которую Бахрам, общаясь, поднимается к пониманию себя. Потому каждая из семи моих красавиц держит в руках музыкальный инструмент, присущий тому народу, коему она принадлежит, и рассказывает через песню свою историю.
- Кинематограф не обходится без каких-то накладок. Случались ли таковые у вас в мультипликации?
- В 1981 году к системе заказов подключилось Гостелерадио СССР, для которого мы сняли мультфильм «Про Джыртдана-«Великана» из серии «Сказки народов СССР». Сценарий, правда, изначально подкачал. Пришлось объяснять сценаристу, что у многих народов есть истории про мальчика-с-пальчика, и наша задача показать именно азербайджанского, несущего в себе черты тюркского народа. Тогда директором студии был Джамиль Алибеков, который поддержал меня. В силу специфики заказа фильм ставился на русском языке, и в озвучке, которую мы делали в Москве, участвовала Клара Румянова. По ее совету озвучивать Волка и Медведя были приглашены Георгий Вицин и Анатолий Папанов. Помню, как тогда Вицин пришел на студию сильно нездоровым и приступил к работе в стиле «очки-текст-экран». Но стоило прозвучать команде, преобразился и отыграл просто роскошно! Деньги были артистам уплачены. Вот только звукооператор, будучи подшофе, сделал запись не на ту дорожку. Глубоко расстроенный, утром я дозвонился до Клары Румяновой и все рассказал. Поразительный она была человек: второй раз отработала бесплатно и привела еще молодого имитатора голосов Станислава Федосова. Всего за тридцать рублей он продублировал и Вицина, и Папанова - никто ничего даже не заподозрил. Вот такой казус.
- Голос Клары Румяновой для многих голос детства…
- Нас долгие годы связывали теплые чувства. Мы часто перезванивались. Она ведь была великолепной драматической актрисой! И будучи профессионалом высокого класса, отмечала уже с первых наших совместных работ мою вовлеченность в каждый аспект работы. Даже когда я еще ходил в ассистентах, говорила: «Позовите молодого человека, который не режиссер».
- Вы часто к озвучке привлекали знаменитостей, вам удалось поработать с нашими корифеями…
- У меня в озвучке работали и Расим Балаев, и Гамида Омарова, и Нурия Ахмедова. Последнюю я называл молодая Раневская. У нее был соответствующий голос. Горхмаз Алили в фильме «Мечта гусеницы» озвучил аж четыре персонажа, хотя изначально должен был только один. Настолько оказался увлеченным человеком и гениальным актером, что сам предложил попробоваться в остальных образах. И везде был разным. Однажды сымитировал голос Насибы Зейналовой, которая успела озвучить лишь небольшую часть в фильме Алекпера Мурадова «Расстрел отменяется». Чтобы артиста несколько «вытряхнуть из знаменитости», я старался создать атмосферу в формате «без галстука и регалий», добиваясь необходимого состояния для работы с мультипликационным материалом.
- Процесс озвучивания вообще считается отдельным жанром и изобилует анекдотами.
- И каждый имеет свою предысторию. В 1988 году я работал над трехминутным фильмом «Собрание» (Məclıs) по сценарию Динары Сеидовой. Это был цикл из трех новелл, которые снимали, помимо меня, Рауф Дадашов и Елена Донцова. Они выбрали сюжеты с одним персонажем, мне же достались целых восемь. Меня зацепила история, затрагивающая фальшивые взаимоотношения людей, которая, в принципе, актуальна и по сей день. Интересна была ситуация с озвучкой, когда Наджиба Гусейнова и Рамиз Азизбейли изображали голосами интимный момент между персонажами. Азизбейли, забыв о поставленной задаче «работать без слов», сымпровизировал и в конце куска с особым придыханием сказал: I love you, что и вошло в окончательный вариант. Увы, этот фильм, «Зеркало» (Güzgü) и некоторые другие ленты уже не выдерживают никакой критики в техническом плане, потеряно качество цвета и звука. Они сняты с экранных демонстраций.
- Случается, что иногда удачная импровизация дает определенные преференции.
- Такое случилось, когда я позволил себе импровизацию в мультфильме «Про Джыртдана-«Великана». Джыртдан на вопрос отца, не страшно ли ему было идти одному через лес, отвечает, что мужчина не должен поддаваться такому чувству. Эта мысль настолько понравилась Джамилю Алибекову, что тот, не сомневаясь, дал мне самостоятельную работу в качестве режиссера. И, несмотря на мои аргументы, что я лишь художник-постановщик, распорядился выбрать один из пяти сценариев. Так в моей фильмографии появился «Ребенок и ветер», сценарий к которому написала Алла Ахундова. Художником стала бывшая рижанка Елена Голубева, жена Арифа Магеррамова. А я смог своеобразно признаться в любви к Ичеришехер, с которым в воплощении сюжета у меня была полная ассоциация.
- Анимация влияет на детские умы, а значит, в какой-то степени формирует их.
- Анимация, бесспорно, несет в себе формат воспитания. При этом она позволяет влиять целенаправленно. Чем я воспользовался, сняв три фильма, которые посвятил очень важной и чувствительной для меня карабахской теме. Это «Джаваншир», «Золото» и «Зеркало». В них все та же аллегория - мы должны помнить наши трагедию и боль, чтобы они не повторились вновь, цену, которую мы заплатили за мирное небо над нашей головой.
- Немного о будущем азербайджанской анимации…
- Я не скрываю огорчения, что мы в Азербайджане уже которое поколение потеряли. Без всесторонней государственной поддержки вывести отечественную анимацию на соответствующий уровень невозможно. Помню, сам представлял прошлому руководству Минкультуры целый план в этом направлении по организации спецкурсов. В его основе лежал проект, подразумевающий возможность уже на стадии учебного процесса готовить полнометражный анимационный фильм. На выпуске курс уже был бы готовым продуктом с вариантом дальнейшей реализации за рубеж. Но, как в известной басне, воз и ныне там. Правда, в ARKA (Госагентство кино) уже какие-то подвижки происходят. В Лянкяране в рамках проекта «Фестиваль ANIMAFILM в регионах» проходит мероприятие по содействию развитию анимационного кино и индустрии в районах. Оно предусматривает показы местных и зарубежных анимационных фильмов для детей и взрослых, обсуждения и голосование, анимационный тренинг. Все это внушает надежду, и она меня не покидает…