İsrail dövlətinin 76 yaşı oldu – fələstinlilərlə münaqişəsinin yaşı qədər
Qəzzada səkkiz aydır ki, qanlı döyüşlər gedir. O, İsrail dövlətinin yaradılması kimi Yaxın Şərqin yeni tarixində dönüş anı olmuş hadisənin növbəti ildönümündə də davam edib.
İsrail dövlətinin yaradılması
Bu hadisədən əvvəl Avropa və Rusiyadakı qırğınların səbəb olduğu bir neçə onilliklər ərzində yəhudilərin repatriasiyası baş verib. Yəhudi hərəkatına siyasi təkan isə 1897-ci ildə, Ümumdünya Sionist Təşkilatının yaradılması ilə verilib. O zaman təşkilat hədəfinin «Fələstində yəhudi xalqı üçün sığınacaq yaratmaq» olduğunu bəyan etmişdi.
«Yəhudi məsələsi» beynəlxalq siyasətin amilinə Birinci Dünya müharibəsi zamanı çevrilməyə başlayıb. Bu, Britaniya və Osmanlı imperiyalarının Fələstində Sinay uğrunda döyüşə girməsilə baş verib. Britaniyanın xarici işlər naziri Artur Balfurun bəyanatında bildirirdi ki, onun ölkəsi «Fələstində yəhudi xalqı üçün milli ocağın bərpasına müsbət yanaşır».
1920-ci illərin əvvəllərində Fələstində ilk təlatümlər başlayıb. Çünki yerli ərəblər getdikcə artan yəhudi köçünə mənfi yanaşırdılar. 1922-ci ildə Millətlər Liqası Böyük Britaniyaya Fələstində «yəhudi milli evinin qurulması üçün siyasi, inzibati və iqtisadi şəraitin yaradılması» üçün mandat verib. Az sonra London ərəblərin etirazının səngidilməsi üçün yəhudi immiqrasiyasını məhdudlaşdırmaq məcburiyyətində qalıb. Lakin 1920-ci ilin sonunda Fələstinə yəhudi axını yenidən artmağa başlayıb. Əsas səbəb Almaniyada nasist rejiminin qurulması idi. Almaniyadan Fələstində 250 min yəhudinin gəlişindən sonra 1936-1939-cu illərdə ərəblər qiyam qaldırıb. İngilislər isə öz növbələrində, yəhudilərin Fələstinə immiqrasiyasına böyük məhdudiyyətlər qoyan «Ağ kitab» buraxıblar. Bu, «Yəhudi müqavimət hərəkatı»nın yaranmasına səbəb olub. Çünki Almaniyada nasistlərin hökmranlıq etdiyi bir vaxtda, İkinci Dünya müharibəsinə aparan hadisələr fonunda yəhudilərin bu torpaqlara qayıdışının qarşısının alınması onlar üçün ölüm hökmü demək idi. Yəhudilərin öz dövlətlərini yaratması prosesini dönməz prosesə məhz İkinci Dünya müharibəsi və 6 milyon yəhudinin öldüyü Holokost çevirib. Buna Fələstində yəhudi əhalinin sayının artması da təkan olub – 1922-ci ildə onlar əhalinin 11%-ni təşkil edirdilərsə, indi bu rəqəm 33%-ə çatmışdı.
1947-ci ildə Böyük Britaniya Fələstinlə bağlı mandatdan imtina edib və bunu eyni vaxtda həm ərəbləri, həm də yəhudiləri qane edəcək həll yolunu tapa bilməməsi ilə əsaslandırıb. Bundan sonra Fələstin probleminin həlli məsələsi BMT-nin müzakirəsinə çıxarılıb. 29 noyabr 1947-ci ildə BMT Fələstinin bölünməsi planını qəbul edib. O, Britaniyanın mandatına son qoyulmasını və Fələstin ərazisində iki dövlətin – yəhudi və ərəb dövlətinin yaradılmasını nəzərdə tuturdu. Bu zaman Yerusəlim ilə Beytləhm beynəlxalq nəzarətin olduğu şəhərlərə çevrilməli idi ki, onların statusu ilə bağlı münaqişə baş verməsin.
Yəhudi tərəfi BMT-nin planını qəbul etməyə razılıq versə də, Ərəb Dövlətləri Liqası ilə Ərəb Ali Şurası onu rədd edib. Onlar hesab ediblər ki, Fələstinin bölünməsi planı əhalinin 67%-ni təşkil edən qeyri-yəhudilərin hüquqlarını pozur. Buna baxmayaraq, yəhudilər açıq şəkildə öz dövlətlərinin yaradılmasına hazırlığa başlayıb. O vaxt münaqişənin qaçılmaz olduğunu anlayan ABŞ İsrailin elan olunmasının təxirə salınmasını istəsə də, 14 may 1948-ci ildə, Britaniyanın Fələstin mandatının bitiminə bir gün qalmış yəhudilər BMT-nin planında nəzərdə tutulmuş ərazidə David Ben-Qurionun başçılığı ilə yəhudi dövlətini elan edib. Yeni müstəqil dövlətin yaradıldığına dair bəyannamədə onun adı rəsmi olaraq Medinat İsrael (İsrail Dövləti) kimi qeyd olunub.
Qısa müddət sonra yeni postmüharibə dövrü – «soyuq müharibə» dönəminin iki nəhəng fövqəldövləti İsrailin müstəqilliyini tanıyıb. Yəhudi dövlətini de-yure tanıyan və onunla diplomatik münasibətlər quran ilk dövlət SSRİ olub. İsraildə 1949-cu ilin yanvarında keçirilən, Xaim Veytsmanın prezident, David Ben-Qurionun isə baş nazir postunu tutması ilə nəticələnən seçkidən sonra isə yeni dövləti de-yure ABŞ da tanıyıb.
Birinci müharibə
İsrail dövlətinin elan olunması faktiki olaraq, Fələstinin yəhudi və ərəb icmaları arasında vətəndaş müharibəsi şəraitində baş verib. Dövlətin elan olunmasının səhəri – 15 may 1948-ci ildə 5 ərəb dövləti (Suriya, Misir, Livan, İraq və Transiordaniya) koalisiya yaradaraq, Fələstinə girib. 31 may 1948-ci ildə yəhudilərin pərakəndə silahlı döyüşçü qrupları İsrail Müdafiə Ordusu – SAXAL-a daxil edilib. Hər iki tərəf ciddi itkilər verib və 18 iyul 1948-ci ildə tərəflər arasında barışıq elan olunub. Ondan «nəfəs dərmək» və ağır silahlar, tanklar və aviasiya almaq üçün istifadə edən İsrail 1948-ci ilin oktyabrında ərəb koalisiyasının qoşunlarına miqyaslı hücuma başlayıb. SAXAL-ın əldə etdiyi hərbi uğurlar onun Sinay yarımadası və Qırmızı dənizə çıxışını təmin edib.
1949-cu ilin iyulunda atəşkəs haqda razılaşma əldə olunub. Bundan sonra Qərbi Qalileya, dənizkənarı düzənlikdən Yerusəlimədək olan dəhliz – əvvəl ərəb dövlətinə məxsus olmuş ərazi də İsrailin nəzarətinə keçib. BMT-nin himayəsi altında vahid şəhər kimi qalmalı olan Yerusəlim isə İsraillə Transiordaniya arasında müvafiq olaraq, qərb və şərq olmaqla, iki hissəyə bölünüb. Qəzza sektoru Misirin nəzarətində qalıb, Suriya isə Holan ərazilərini götürüb.
Müharibənin faciəvi nəticələrindən biri Fələstinin yüz minlərlə ərəb sakininin yalnız yəhudi deyil, həm də ərəb dövləti üçün nəzərdə tutulmuş ərazidəki evlərini tərk etməsi olub. Yüz minlərlə yəhudi isə ərəb ölkələrindən İsrailə qovulub və ya qaçıb.
11 may 1949-cu ildə İsrail BMT üzvlüyünə qəbul olunub. Fələstin ərazisində ərəb dövləti isə yaranmayıb. Bu gün də davam edən münaqişənin əsası məhz belə qoyulub.
Onilliklər ərzində kök atmış düşmənçilik
1956-cı ildə İsrail Misirin milliləşdirdiyi Süveyş kanalını öz nəzarətinə qaytarmağa çalışan Böyük Britaniya ilə Fransanın ittifaqına qoşulub. Elə həmin vaxt Suriya, İordaniya (keçmiş Transiordaniya) və Misir İsrailə qarşı ittifaq qurublar. Lakin 1956-cı il oktyabrın 29-da SAXAL özü hücuma keçərək, tezliklə demək olar ki, bütün Sinay yarımadasını nəzarətinə götürüb.
11 il sonra – 1967-ci ildə Misir, Suriya və İordaniya qoşunlarını İsraillə sərhədə yığaraq, İsrail gəmilərinin Qırmızı dənizə və Süveyş kanalına yolunu bağlayıblar. Bununla da, Altı günlük müharibə başlayıb. Bu müharibədə inamlı qələbə qazanan yəhudi dövləti nəinki Sinayı, həm də Qəzza sektoru, İordan çayının qərb sahili, Şərqi Yerusəlim və Holan yüksəkliklərini ələ keçirib. Beləliklə də, onun hakimiyyəti faktiki olaraq, həm yəhudi, həm də ərəb dövləti üçün nəzərdə tutulmuş bütün ərazilərdə qurulub. Ərəb dünyası bu reallığı qəbul etməyib. Belə bir vəziyyətdə onların yəhudi dövlətini tanımasından söhbət belə, gedə bilməzdi. Fələstinli ərəblər isə Fələstinin Azadlığı Təşkilatı (FAT) ətrafında birləşərək, «Vətənin azad olunmasının yeganə yolu silahlı mübarizədir» şüarını əsas götürüblər. Lakin sonrakı hadisələr göstərib ki, bu məsələdə fələstinli radikallar terrora da əl atmağa başlayıblar.
Artıq yeni müharibə uzaqda deyildi. 6 oktyabr 1973-cü ildə yəhudi təqvimində müqəddəs gün sayılan Yom Küpürdə Misir və Suriya eyni anda İsrailə hücuma keçib. O, bu hücum qarşısında ciddi itkilər verməsə də, həmlənin qarşısını ala və döyüşü düşmənin ərazisinə keçirə bilib. Bu savaş ərəblərin növbəti məğlubiyyəti ilə bitib.
Bu müharibədən sonra ərəb dünyasının total şəkildə İsraili tanımaması ənənəsi də sona çatıb. 1977-ci ildə Misir Prezidenti Ənvər Sadat İsrailə səfərə yollanan ilk ərəb dövlətinin başçısı olub. Yerusəlimdə Knesset qarşısında çıxış edən Sadat beləliklə, yəhudi dövlətinin mövcud olmaq hüququnu tanıyıb. 1978-ci ildə Kamp Daviddə ABŞ-nin vasitəçiliyi ilə «Misirlə İsrail arasında sülh müqaviləsinin imzalanması prinsipləri» və «Yaxın Şərqdə sülh prinsipləri» qəbul olunub. 1979-cu il martın 26-da Misirin prezidenti Sadat və baş nazir Menahem Begin Vaşinqtonda Misir-İsrail sülh müqaviləsinə imza atıb, iki dövlət arasında münasibətlərin əsasını qoyublar. Sənədə əsasən, yəhudi dövləti Sinay yarımadasını Misirə qaytarıb və Fələstin Muxtariyyətinin yaradılmasına dair danışıqlara başlanılması öhdəliyi götürüb.
Lakin İsraillə Misir arasındakı sülh Yaxın Şərqdə ehtirasların tam sönməsinə, İsrail-Fələstin münaqişəsinin həllinə kömək etməyib. 1982-ci ildə döyüşlərin episentri Livan olub. Bu ölkədəki vətəndaş müharibəsinə müdaxilə edən İsrail FAT-ın Livandakı bazasını məhv etmək məqsədilə «Qalileya üçün sülh» əməliyyatına başlayıb. Mütəmadi olaraq baş verən intifadalar – işğal altındakı Fələstin ərazisində yəhudilərin idarəçiliyinə etirazlar da bu münaqişənin ayrılmaz hissəsinə çevrilib.
Yaxın Şərqdə sülh üçün növbəti ciddi şans «Oslo razılaşması» (ona İsraillə FAT arasında Norveç paytaxtında əldə olunmuş gizli razılaşma ilə start verilib) olub. O, özündə Vaşinqtonda 1993 və 1995-ci illərdə imzalanmış iki sənədi də əks etdirirdi. Həmin sənədlərə əsasən, Fələstin Milli Administrasiyası İordan çayının qərb sahilinin bir hissəsi və Qəzza sektoruna nəzarəti ələ almalı, eyni zamanda İsraillə münasibətləri normallaşdırmaq istiqamətində fəaliyyətə başlamalı idi. Ümumi sülh fonunu 1994-cü ildə İsraillə İordaniya arasında imzalanmış sülh müqaviləsi də gücləndirirdi.
Lakin ərəblərin israillilərə və yəhudilərin müsəlmanlara qarşı törətdikləri silsilə terror aktları bu sülh prosesini də pozub. Həmin faciəvi hadisələrin sırasına İsrailin baş naziri İshak Rabinin ultrasağçı yəhudi ekstremistlər tərəfindən qətlə yetirilməsi də var.
Münaqişənin yeni fazası 2006-cı ildə radikal HƏMAS hərəkatının Fələstinin qanunverici orqanına seçkidə qələbə qazanması ilə başlayıb. Hakimiyyətə gələn hərəkat Fələstin Milli Administrasiyasının İsraillə əldə etdiyi razılaşmaları tanımaqdan imtina edib. 2007-ci ilin iyununda isə HƏMAS Qəzza sektorunda hakimiyyəti ələ keçirib. Cavabında Milli Administrasiyanın sədri, FƏTH (FAT daxilində ən iri təşkilat) lideri Mahmud Abbas hökumətin buraxıldığını, bütün səlahiyyətləri öz əlinə aldığını bəyan edib. Beləliklə, Fələstin daxilində parçalanma baş verib. İlkin dövrlərdə o, özünü vətəndaş müharibəsi şəklində belə, göstərib. Sonda HƏMAS yalnız Qəzzada nəzarətini qoruyub saxlaya bilib, İordan çayının qərb sahili isə FƏTH-in nəzarətinə keçib.
Sonrakı illər İsraillə HƏMAS arasında münaqişənin qızışması ilə yadda qalıb. 2007-ci ilin oktyabrında Təl-Əviv Qəzza sektorunu «düşmən dövlət törəməsi» elan edərək onu qismən iqtisadi blokadaya salıb. Bundan başqa, HƏMAS-a qarşı 3 hərbi əməliyyat da keçirilib – 2008-ci ilin sonları, 2009-cu ilin əvvəllərində «Əridilmiş qurğuşun», 2012-ci ildə «Bulud sütunu», 2014-cü ildə «Sarsılmaz qaya». Lakin radikal fələstinli qruplaşmasının hərbi və siyasi potensialının məhvinə bu da kifayət etməyib.
Müqəddəs torpaqda sülh mümkündürmü?
Tərəflər arasında növbəti müharibə 2023-cü il oktyabrın 7-də Fələstinin radikal qruplaşmalarının HƏMAS-ın başçılığı ilə İsrailə soxulmasından sonra başlayıb. Yəhudi dövlətinə hücum edən radikallar mülki şəxsləri və əsgərləri girov götürüb, kütləvi qırğınlar törədiblər. Cavabında israil Qəzza sektorunda genişmiqyaslı hərbi əməliyyata başlayıb. Yeddi aydır davam edən əməliyyatlarda 30 mindən artıq fələstinli ölüb, anklav əhalisinin böyük hissəsi ev-eşiyini tərk etməli olub.
Tərəflər arasında atəşkəs razılaşmasının əldə olunmasına edilən cəhdlər nəticə vermir. HƏMAS-ın Qətərlə Misirin vasitəçi kimi irəli sürdüyü təklifləri qəbul etməsi də işə yaramayıb. Təkliflər özündə girov yəhudilərlə fələstinlilərin dəyişdirilməsini, İsrail ordusunun Qəzzadan çıxmasını, atəşin tam və birdəfəlik dayandırılmasını, sektorun cənubundan şimalına qaçmış fələstinlilərin geri qayıtmasını, Qəzzanın bərpası planının qəbulunu əks etdirirdi.
Güman ki, İsrailin əsas narazılığı Qəzzaya nəzarətin HƏMAS-da qala biləcəyidir. Hərəkatın bundan sonra yalnız siyasi partiya kimi fəaliyyət göstərməyə hazır olduğuna dair siqnallar gəlsə də, bu, yəhudi dövlətinin narahatlığını aradan qaldırmır. Hər halda, Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidanla HƏMAS lideri İsmayıl Haniyə arasında apreldə keçirilmiş görüşdə Haniyə hərəkatının hərbi qanadı olan «Əl-Kassam briqadası»nı buraxmağa hazır olduqlarını bildirib. Bundan başqa, HƏMAS ilk dəfə olaraq, «iki dövlət» formatını nəzərdən keçirməyə, demək, İsrailin mövcud olmaq haqqını tanımağa da hazırdır. Lakin təşkilatın 1967-ci il sərhədləri çərçivəsində Fələstin dövlətinin yaradılması tələbi İsraili qane etmir. Bu halda İordan çayının qərb sahili, Şərqi Yerusəlim və Qəzza sektoru Fələstin dövlətinin ərazisi olmalıdır. Yəhudilər Yerusəlimi özlərinin «vahid və bölünməz paytaxtı» sayır, həmçinin əvvəllər Fələstin dövləti üçün nəzərdə tutulmuş ərazilərdə yəhudi yaşayış məntəqələrinin inşasından imtina etmək istəmir.
Mövqelərdəki ciddi fərq hərbi münaqişənin sona çatmasına imkan vermir. SAXAL-ın Rəfahda yerüstü əməliyyatlara başlaması da bunun davamıdır. İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu deyir ki, HƏMAS üzərində qələbənin başqa yolu yoxdur. Bu isə öz növbəsində, dinc əhali arasında yeni qurbanları qaçılmaz edir.
Çoxillik qanlı münaqişənin həlli qarşılıqlı güzəştlərdən, dayanıqlı sülhə nail olunması ilə bağlı qəti iradədən keçir. Beynəlxalq birlik ümumilikdə İsraillə Fələstin arasında sülhün iki dövlət prinsipi əsasında həll oluna biləcəyinə əmindir. Münaqişənin tarixi də göstərir ki, üç din üçün Müqəddəs torpaqda sülhün bərqərar olmasının başqa yolu yoxdur.

ИСТОРИЯ В БАГРОВЫХ ТОНАХ
Уже семь месяцев идет кровопролитная война в Газе. Она продолжается и в годовщину создания Государства Израиль - события, которое стало переломным в новейшей истории Ближнего Востока.
Создание Государства Израиль
Этому событию предшествовали несколько десятилетий еврейской репатриации, вызванной погромами в Европе и России. Политический толчок еврейское движение получило в 1897 году, когда была создана Всемирная сионистская организация, провозгласившая своей целью «создание для еврейского народа правоохраняемого убежища в Палестине».
Судьба «еврейского вопроса» как фактора международной политики начала определяться во время Первой мировой войны, когда Британская и Османская империи столкнулись в боях за Синай и Палестину. В декларации британского министра иностранных дел Артура Бальфура заявлялось, что его страна «относится благосклонно к восстановлению национального очага для еврейского народа в Палестине».
В начале 1920-х годов произошли первые волнения в Палестине, где местные арабы негативно восприняли все более усиливающуюся еврейскую иммиграцию. В 1922 году Лига Наций вручила Великобритании мандат на Палестину в целях «установления в стране политических, административных и экономических условий для безопасного образования еврейского национального дома». Для предотвращения арабских выступлений Лондон вынужден был ограничить еврейскую иммиграцию.
Однако с конца 1920-х годов еврейский поток в Палестину стал усиливаться. Главной причиной явилось установление нацистского режима в Германии. Ответом на прибытие в Палестину 250 тыс. германских евреев стало арабское восстание 1936-1939 годов. Англичане, в свою очередь, издали «Белую книгу», которая наложила большие ограничения на иммиграцию евреев в Палестину. Это вызвало образование «Еврейского движения Сопротивления», поскольку препятствия на пути возвращения евреев на Землю обетованную означали для них в условиях нацистского господства в Германии и событий, приведших ко Второй мировой войне, смертный приговор.
Именно Вторая мировая война и Холокост, жертвами которого стали 6 млн евреев, сделали необратимым создание евреями собственного государства. Этому способствовал и рост численности еврейского населения Палестины - он достиг 33% от всего ее населения по сравнению с 11% в 1922 году.
В 1947 году Великобритания отказалась от мандата на Палестину, объяснив свой шаг неспособностью найти решение, приемлемое одновременно и для арабов, и для евреев. Решение палестинской проблемы было вынесено на обсуждение Организации Объединенных Наций.
29 ноября 1947 года ООН приняла план раздела Палестины, который предусматривал прекращение британского мандата и создание на палестинской территории двух государств: еврейского и арабского. При этом Иерусалим и Вифлеем должны были стать территорией под международным контролем, чтобы не допустить конфликта по статусу этих городов.
Еврейская сторона согласилась принять план ООН. Но Лига арабских государств и Высший арабский совет отвергли его, заявив, что план раздела Палестины нарушает права большинства населения страны, состоящего на 67% из неевреев. Между тем евреи открыто стали вести подготовку к созданию своего государства. США, которые предвидели опасность нарастания конфликта, выступили за необходимость откладывания вопроса о провозглашении Израиля.
Тем не менее 14 мая 1948 года, за один день до окончания британского мандата на Палестину, еврейское руководство во главе с Давидом Бен-Гурионом провозгласило создание независимого еврейского государства на территории, выделенной планом ООН. В Декларации независимости нового государства оно получило официальное название Мединат Исраэль (Государство Израиль).
Две крупнейшие державы нового послевоенного миропорядка - эпохи холодной войны - признали Государство Израиль. СССР стал первой страной, признавшей Израиль де-юре и установившей с ним дипломатические отношения. После выборов в Израиле, состоявшихся в январе 1949 года, по итогам которых президентом стал Хаим Вейцман, а премьер-министром Давид Бен-Гурион, еврейское государство де-юре признали и США.
Первая война
Провозглашение Государства Из-раиль произошло фактически в условиях гражданской войны между арабской и еврейской общинами Палестины. На следующий же день после этого, 15 мая 1948 года, пять арабских государств - Сирия, Египет, Ливан, Ирак и Трансиордания, образовав коалицию, вторглись в Палестину.
31 мая 1948 года разрозненные военизированные группировки евреев были сведены в Армию обороны Израиля - ЦАХАЛ. Обе стороны несли серьезные потери, и 18 июля 1948 года было заключено перемирие. Использовав его для передышки и закупки тяжелого вооружения, танков и авиации, Израиль в октябре 1948 года повел широкомасштабное наступление на войска арабской коалиции. Военные успехи ЦАХАЛ вывели его к Синайскому полуострову и Красному морю.
В июле 1949 года было принято соглашение о прекращении огня, согласно которому под контролем еврейского государства оказались также Западная Галилея и коридор от приморской равнины до Иерусалима - территории, первоначально предназначавшиеся арабскому государству. Сам Иерусалим, который должен был остаться под эгидой ООН в рамках единого города, оказался разделен между Израилем и Трансиорданией - соответственно на западную и восточную части. Сектор Газа оказался под управлением Египта, а Сирия приобрела территории на Голанах.
Одним из трагических последствий войны стало то, что сотни тысяч арабских жителей Палестины покинули свои дома, находящиеся на территории, выделенной не только для еврейского, но и арабского государства. В то же время сотни тысяч евреев были изгнаны или бежали из арабских стран в Израиль.
Еще 11 мая 1949 года Израиль был признан в качестве члена ООН. Тогда как арабского государства на территории Палестины создано не было. Так был заложен фундамент конфликта, продолжающегося по сей день.
Десятилетия укоренившейся вражды
В 1956 году Израиль присоединился к союзу Великобритании и Франции, стремившихся вернуть под свой надзор Суэцкий канал, национализированный Египтом. Тогда же Сирия, Иордания (бывшая Трансиордания) и Египет заключили союз против Израиля. Но 29 октября 1956 года ЦАХАЛ сам пошел в наступление, установив вскоре свой контроль над почти всем Синайским полуостровом.
Спустя 11 лет, в 1967 году, Египет, Сирия и Иордания стянули свои войска к границам Израиля и заблокировали вход израильским кораблям в Красное море и Суэцкий канал. Так началась Шестидневная война, в которой Израиль одержал убедительную победу, захватив не только весь Синай, но и сектор Газа, Западный берег реки Иордан, Восточный Иерусалим и Голанские высоты. Фактически его власть распространилась на все территории, которые предназначались как для еврейского, так и арабского государства. Арабский мир не принял этой реальности, поэтому не могло идти и речи о признании с его стороны еврейского государства. Сами арабы-палестинцы объединились вокруг Организации освобождения Палестины (ООП), объявившей «вооруженную борьбу как единственный путь освобождения Родины». Но в этой борьбе, как показали последующие события, палестинские радикалы прибегали также и к методам террора.
Новая война была не за горами. 6 октября 1973 года в Йом Киппур - священный Судный день в еврейском календаре - Египет и Сирия одновременно атаковали Израиль. Несмотря на значительные потери, ему удалось отразить нападение и перенести боевые действия на территорию противника. «Война Судного дня» завершилась новым поражением арабских стран.
После этой войны была поставлена точка в истории тотального непризнания Израиля арабским миром. В 1977 году президент Египта Анвар Садат совершил первый визит главы арабской страны в Израиль. Он выступил перед Кнессетом (парламентом) в Иерусалиме, признав, таким образом, за еврейским государством право на существование. В 1978 году в Кэмп-Дэвиде при посредничестве США были приняты «Принципы для подписания мирного договора между Египтом и Израилем» и «Принципы мира на Ближнем Востоке». 26 марта 1979 года президент Анвар Садат и премьер-министр Менахем Бегин подписали в Вашингтоне египетско-израильский мирный договор, установивший отношения между двумя государствами. По нему Израиль возвращал Египту Синайский полуостров и обязывался начать переговоры по созданию Палестинской автономии.
Однако мир между Израилем и Египтом не помог полностью охладить страсти на Ближнем Востоке и урегулировать израильско-палестинский конфликт. В 1982 году эпицентром военных действий стал Ливан. Вмешавшись в гражданскую войну в этой стране, Израиль провел операцию «Мир для Галилеи» с целью уничтожения расположившихся в Ливане баз ООП. Неотъемлемой частью конфликта становились и периодически поднимавшиеся интифады - восстания против израильского управления на оккупированных палестинских территориях.
Новым серьезным шансом для мира на Ближнем Востоке были «соглашения Осло» (старт им был дан тайным соглашением, заключенным в столице Норвегии между Израилем и ООП). Они включали в себя, в частности, два подписанных в Вашингтоне в 1993 и 1995 годах документа. Согласно им создавалась Палестинская национальная администрация (ПНА) с получением контроля над частью Западного берега реки Иордан и сектором Газа, а также был намечен курс на развитие отношений Израиля и ООП. Общий мирный фон дополнило и подписание в 1994 году мирного договора между Израилем и Иорданией.
Однако целый ряд терактов, совершенных арабами против израильтян и евреями против мусульман, подорвал мирный процесс. В ряду этих трагических событий стояло и убийство премьер-министра Израиля Ицхака Рабина ультраправым еврейским экстремистом.
Новая фаза конфликта началась в 2006 году - с победой радикального движения ХАМАС на выборах в Палестинский законодательный совет. Придя к власти, ХАМАС отказался признать ранее заключенные ПНА соглашения с Израилем. В июне 2007 года ХАМАС захватил власть в секторе Газа. В ответ председатель ПНА и лидер ФАТХ (крупнейшей организации внутри ООП) Махмуд Аббас объявил о роспуске правительства и взятии всей полноты власти в свои руки. Таким образом, внутри палестинцев произошел раскол, первоначально принявший даже форму гражданской войны. ХАМАС сохранил свою власть лишь в секторе Газа, а Западный берег реки Иордан остался под контролем ФАТХ.
Последующие годы отличались нарастающим конфликтом между Израилем и ХАМАС. В октябре 2007 года Тель-Авив объявил сектор Газа «враждебным государственным образованием» и приступил к его частичной экономической блокаде. Более того, были проведены три военные операции против ХАМАС - «Литой свинец» в конце 2008 - начале 2009 года, «Облачный столп» в 2012 и «Нерушимая скала» в 2014 годах. Но они не решили задачу уничтожения военного и политического потенциалов радикальной палестинской группировки.
Возможен ли мир на Святой земле?
Новая война началась 7 октября 2023 года, после того как палестинские радикальные группировки во главе с ХАМАС совершили вторжение в Израиль, в ходе которого были захвачены гражданские лица и солдаты, произошли массовые убийства израильтян.
В ответ Израиль приступил к крупномасштабной военной операции в секторе Газа. За семь месяцев этой операции, продолжающейся и по сей день, погибли свыше 30 тыс. палестинцев, большая часть населения анклава была вынуждена покинуть свои дома.
Переговоры о прекращении огня не привели к успеху. Мир не приблизило и принятие ХАМАС предложений Катара и Египта, выступающих в качестве посредников. Они включали в себя возвращение заложников-евреев в обмен на палестинцев, находящихся в израильских тюрьмах, уход израильской армии из Газы, полное и окончательное прекращение огня, возвращение палестинцев, бежавших из южной части сектора на север, принятие плана восстановления Газы.
Судя по всему, основное недовольство Израиля связано с возможностью ХАМАС и далее управлять сектором Газа. Это недовольство не снимают и сигналы о намерении ХАМАС существовать в дальнейшем исключительно как политическая партия. Во всяком случае, на апрельской встрече с главой МИД Турции Хаканом Фиданом лидер ХАМАС Исмаил Хания выразил готовность распустить военное крыло движения - «Бригады аль-Кассам». Более того, ХАМАС впервые согласился рассмотреть формат «двух государств», признав, по сути, право Израиля на существование. Однако требование этой организации о создании палестинского государства в границах, предусмотренных на момент 1967 года, то есть с включением в него Западного берега реки Иордан, Восточного Иерусалима и сектора Газа, не отвечает целям Израиля. Имеется в виду, прежде всего, провозглашение Израилем Иерусалима своей «единой и неделимой столицей», а также нежелание еврейского государства отказываться от строительства поселений на территориях, которые изначально были отведены для палестинского государства.
Существенные расхождения в позициях лишь способствуют продолжению военного конфликта. На это указывает и начало ЦАХАЛ сухопутной операции в Рафахе, без которой, как утверждает премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, невозможна победа над ХАМАС. А это, в свою очередь, означает неизбежность новых жертв среди мирного населения.
Урегулирование многолетнего кровопролитного конфликта требует взаимных уступок и твердой воли к установлению прочного мира. Международное сообщество в целом единодушно в том, что мир между Израилем и Палестиной невозможен без реализации соответствующих решений ООН и принципа двух государств. История конфликта подтверждает, что иного пути для воцарения мира на Святой для трех религий земле, действительно, не существует.