Əbu-Dabidə keçirilən dünya çempionatı Azərbaycan idmançılarını yeni rekordlar vurmağa ruhlandırıb
2013-cü ildə Elxan Məmmədov milli idman tarixində ilk dəfə cüdo üzrə dünya çempionatının qalibi olub. Bu sevincli hadisədən sonra növbəti uğur üçün uzun müddət gözləməli olduq. Və həmin an gəldi. Mayın 19-dan 24-dək Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində keçirilən cüdo üzrə dünya çempionatı Azərbaycana yeni çempionlar qazandırıb.
Yeddinci çempionatın "qızıl"ı
Əbu-Dabidə Azərbaycan idmanı yeni zirvələr fəth edib. İlk dəfə hər iki finalçı qələbə qazanmaqla dünya çempionatının qalibi olub. Hidayət Heydərov (73 kq) və Zelim Kotsoyevin (100 kq) qızıl medalı sayəsində Azərbaycan komanda hesabında ilk dəfə dördüncü yeri tutub. Aktivində üç qızıl olan Yaponiya birinci pillədə qərarlaşıb. Gürcüstanla Koreya 2-3-cü yerləri bölüşdürüb.
Beləliklə, 11 ildən sonra Hidayət Heydərov dünya çempionatlarında qızıl medal həsrətinə son qoyub. Onun qələbəyə gedən yolu asan olmayıb. İlk görüşdə Akil Qyakovu (Kosova) məğlub edən cüdoçu ispan Salvador Kases Rokanı sıradan çıxarıb. Növbəti mərhələlərdə 27 yaşlı cüdoçu braziliyalı Daniel Karninu və Almaniyanı təmsil edən İqor Vandtkeni mübarizədən kənarlaşdırıb. Finalda yapon Tatsuki İşixarayla dramatik duel izlədik. Hesabda geri olan Hidayət son saniyələrdə “ippon” fəndi ilə dünya çempionatında qələbəni rəsmiləşdirib. Bununla karyerasında yeddinci dünya çempionatına yollanan cüdoçu ilk dəfə qızıl medala layiq görülüb.
Söyləmək lazımdır ki, ağır çəkidə yarışan Zelim Kotsoyevin qələbəsi bir qədər gözlənilməz olub. Daim ağır çəki problemini həll edə bilməyən Azərbaycan komandası ilk dəfə 100 kq-da dünya çempionluğu sevinci yaşayıb. Startda Cənubi Koreyadan Yonq Hun Vonu məğlub edən Z.Kotsoyev ardınca təcrübəli Peter Palçiki (İsrail) üstələyib. Onun növbəti rəqibləri də güclülərdən olub. İkiqat dünya çempionu Nikoloz Şerazadişvili (İspaniya), Tokio Olimpiadasının mükafatçısı Horxe Fonseka (Portuqaliya) Z.Kotsoyev qarşısında təslim olublar. Nəhayət, finalda cüdoçu Kanada idmançısı Şadi Əl-Naxasa qalib gələrək karyerasında ilk dəfə dünya çempionu olub. Qeyd etmək lazımdır ki, Kotsoyev 16 yaşından yeniyetmələrdən ibarət Azərbaycan komandasının üzvüdür. Rusiya əsilli cüdoçu yeniyetmə yaşından azərbaycanlı məşqçilərlə çalışır və bütün uğurlarını ölkəmizdə qazanıb.
Etiraf etmək lazımdır ki, iki qızıl medal milli komandanın digər üzvlərinin uğursuzluğunu unutdurub. Bəzi idmançılar yorğunluğa görə, bəziləri isə səhvlər ucbatından yarışda çıxışını medalsız başa vurublar.
Qələbə - böyük işin nəticəsi
Cüdo üzrə ilk azərbaycanlı dünya çempionu Elxan Məmmədov Əbu-Dabidəki qələbədən sonra təəssüratlarını “Region plus” jurnalı ilə bölüşüb: “Bütün cüdo ailəsi Hidayətin qələbəsinə sevinir. Onun 11 ildən sonra mundialda Azərbaycan himnini səsləndirməsi böyük bir uğurdur. İlk dünya çempionu mən idimsə, 11 ildən sonra bunu Hidayət bacarıbsa, bu, dünya çempionatlarının nə qədər dramatik və gərgin keçdiyinin göstəricisidir. Yəni dünya çempionatı sıradan bir yarış deyil. Olimpiya və dünya çempionatında nəticə vermək böyük uğurdur. Mundialda bir çəkidə aparıcı ölkələrin iki idmançısı iştirak edə bilər. Bu da rəqabətin artmasına səbəb olur. Qələbə böyük bir işin nümunəsidir. Təbii ki, Hidayətin çempionluğu təkcə onun yox, bütün komandanın əməyinin nəticəsidir”.
E.Məmmədov Kotsoyevin çıxışı barədə də xoş təəssüratlarını bölüşüb: “Bakıda “Böyük Dəbilqə”dən sonra Zelimdə çəki problemi var idi. Həm psixoloji yorulmuşdu, həm də fiziki yetərincə yorğun düşmüşdü. Bütün bunlar onun sağlamlıq testlərinin nəticəsində bəlli olmuşdu. Bu səbəbə görə məqsədimiz dünya çempionatına 1 ay qalmış onun çəkisinin azadılması, yorğunluğun aradan qaldırılması, eyni zamanda da psixoloji olaraq hazırlığının yüksəldilməsi idi. Avropa çempionatından sonra yığma komandanın məşqçisi onunla çalışırdı. Biz də bir peşəkar kimi tövsiyələrimizi bölüşürdük. Qarşıdakı hədəfə çatmaq çox önəmli idi. Çünki çəkiyə adaptasiya və digər problemlərin aradan qaldırılması asan məsələ deyil. Zelimin finalı çox gərgin alındı. Zelimin döyüşü zamanı yaşadığım stres hələ uzun müddət mənimlə qalacaq. Amma sevinirəm ki, bu qədər gərginlikdən sonra çempionluq sevincini yaşadıq”.
Dünya çempionatında əldə olunan uğur Azərbaycan Cüdo Federasiyasının son illər apardığı səmərəli və düzgün işin məntiqli nəticəsidir. Cüdoçular xüsusi psixoloqla çalışmaqla yanaşı, mütəmadi sağlamlıq testlərində iştirak edirlər. İdmançılara lazımsız çəki azaltmaq qadağan olunub, ən əsası isə bütün idmançılar hazırlığa məsuliyyətli yanaşmaları ilə seçilirlər. Hazırda reytinqə əsasən Azərbaycandan 7 kişi və 1 qadın cüdoçu Paris Olimpiadasına lisenziya qazanmağa yaxındır. İyulun 1-də açıqlanacaq rəsmi siyahıda maksimum 9 lisenziyaya iddia edə bilərik. Bu isə Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarındakı cüdo üzrə lisenziya sayını əks etdirir.

Чемпионат мира в Абу-Даби вдохновил азербайджанских атлетов на новые рекорды
В 2013 году Эльхан Мамедов впервые в истории отечественного спорта стал победителем чемпионата мира по дзюдо. После этого радостного события пришлось долго ждать очередного успеха. И он пришел. Первенство мира по дзюдо, проходившее с 19 по 24 мая в Объединенных Арабских Эмиратах, подарило Азербайджану новых чемпионов.
«Золото» седьмого чемпионата
В Абу-Даби азербайджанский спорт покорил новые высоты. Впервые в финал вышли сразу два спортсмена из Баку. И впервые оба финалиста, успешно пройдя все этапы, стали победителями чемпионата мира. Благодаря золотым медалям Хидаята Гейдарова (73 кг) и Зелима Коцоева (100 кг) Азербайджан занял четвертое место в командном зачете. Япония, имея в активе три «золота», стала первой, Грузия и Корея разделили 2-3-е места.
Таким образом, через долгих 11 лет азербайджанские атлеты вновь стали золотыми призерами чемпионата мира. Следует отметить, что путь Хидаята Гейдарова к победе был нелегким. Одолев в первом поединке Акила Гякова (Косово), Хидаят затем оставил без шансов испанца Сальвадора Касеса Року. На следующих этапах противниками 27-летнего дзюдоиста были бразилец Даниэль Карнин и Игорь Вандтке (Германия), которые также были им повержены. В финале зрители могли наблюдать драматическую дуэль с японцем Тацуки Исихарой. Проигрывающий по очкам Гейдаров на последних секундах все же смог оформить победу - иппон. В итоге дзюдоисту, который отправился на седьмой чемпионат мира в своей карьере, была вручена золотая медаль.
Надо сказать, что победа Зелима Коцоева, выступающего в тяжелом весе, была несколько неожиданной. Азербайджанская сборная достаточно долгое время испытывала проблему с тяжелым весом (100 кг). На старте Коцоев победил Юнг-Хун Вона из Южной Кореи, а вслед за ним опытного Петера Пальчика (Израиль). Его следующие соперники тоже были из числа сильных. Но все же в упорной борьбе двукратный чемпион мира Николоз Шеразадишвили (Испания) и призер Олимпийских игр в Токио Жорже Фонсека (Португалия)  уступили Коцоеву. Наконец, в финале дзюдоист встретился с канадцем Шади Эль-Нахасом, одолев которого впервые в своей карьере стал чемпионом мира.
Следует отметить, что Коцоев с 16 лет уже был членом азербайджанской команды юниоров. Дзюдоист из России под руководством местных тренеров находился с подросткового возраста и добился всех своих успехов именно в Азербайджане.
Две золотые медали скрасили неудачу других членов сборной. Одни спортсмены выбыли из борьбы из-за недостаточной физической подготовки, другие - из-за ошибок.
Победа - результат большой работы
Первый азербайджанский чемпион мира по дзюдо Эльхан Мамедов поделился с Region plus впечатлениями после триумфа в Абу-Даби: «Вся семья дзюдо радуется достижению Хидаята. Исполнение азербайджанского гимна на мундиале по прошествии 11 лет - успех отечественной школы дзюдо. Победа Хидаята через 11 лет говорит о том, насколько драматичными и напряженными бывают чемпионаты мира. Эти международные турниры - не из рядовых соревнований. Достижение высокого результата на Олимпийских играх и чемпионатах мира - большой успех. В мундиале от страны в одном весе могут принять участие два спортсмена. Это обуславливает конкуренцию. Победа - плод тяжелой и кропотливой работы. Естественно, чемпионство Хидаята - итог работы всего коллектива, не только его».
Эльхан Мамедов высказал одобрение и по поводу выступления Коцоева: «После «Большого шлема» в Баку у Зелима были проблемы с весом. Он был истощен как психологически, так и физически. Все это было выявлено в процессе тестов. Нашей целью было снизить его вес за 1 месяц до чемпионата мира, снять усталость, а также повысить его психологическую готовность. После чемпионата Европы с ним работал тренер сборной. В свою очередь мы тоже давали свои советы. Очень важно было достичь оптимальной формы. Ведь адаптация к весу и устранение других проблем - непростая задача. Финал Зелима был очень напряженным. Стресс, который я пережил во время борьбы Зелима, отпустит меня еще не скоро. Радость чемпионства после такого сильного переживания, что мы испытали, переполняет меня».
Успешное выступление  на чемпионате мира - логичный результат плодотворной и в правильном направлении работы Федерации дзюдо Азербайджана в последние годы. Помимо общения с психологом, дзюдоисты регулярно проходят тесты на здоровье. И главное, спортсмены ответственно подходят к своей подготовке.
Согласно рейтингу, в настоящее время 7 мужчин и 1 женщина из Азербайджана имеют возможность получить лицензии по дзюдо на летнюю Олимпиаду-2024. Максимум мы можем претендовать на 9 лицензий в официальном списке, который будет опубликован 1 июля. Это повторяет число лицензий по дзюдо на Играх-2020 в Токио.