Azərbaycanın paytaxtı futzal üzrə dünya çempionatına ev sahibliyi etməyə hazırlaşır
Azərbaycan Minifutbol Federasiyası ölkəmizdə idmanın bu növünü inkişaf etdirmək və daha da populyarlaşdırmaq məqsədilə geniş tədbirlər həyata keçirir. Belə tədbirlər arasında müxtəlif səviyyəli beynəlxalq yarışların Azərbaycanda keçirilməsi  xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Sevindirici haldır ki, federasiyanın 2025-ci il dünya çempionatının Bakıda keçirilməsi ilə bağlı müraciəti müsbət cavablanıb və gələn il mundial paytaxtımızda təşkil olunacaq.  Bununla bağlı, Dünya Kuboku “Bakı-2025”in təqdimat mərasimi təşkil olunub.
Dünya üçün Bakı təcrübəsi
Azərbaycan Minifutbol Federasiyasının prezidenti Orxan Məmmədov ölkəmizdə son illər minifutbolun inkişafı üçün böyük işlər görüldüyünü və bunun nəticəsi olaraq dünya çempionatının Azərbaycana həvalə edildiyini diqqətə çatdırıb: “Ölkəmizdə müxtəlif idman növləri üzrə dünya çempionatları keçirilib. Amma bizim kimi gənc federasiya üçün bu, böyük hadisədir. 16 il əvvəl ölkəmizdə minifutbol meydançaları yaratmağa başladıq. Bakıda 40-a yaxın belə stadion var. Həmin meydançalar minlərlə idmançılara xidmət edir. Minifutbol ölkəmizdə geniş kütlə tərəfindən tanınır və sevilir. Dünya çempionatının paytaxtımızda təşkili bu idman növünün təbliğinə təkan olacaq”.
Dünya Minifutbol Federasiyasının prezidenti Filip Juda Azərbaycanda minifutbolun inkişafı üçün çox müasir infrastruktur yaradıldığını söyləyib: “Azərbaycanda minifutbol federasiyasının yaradılmasından sonra böyük işlər görülüb. Dünya çempionatının Bakıda keçirilməsi hər kəs üçün sevindirici haldır. İnanırıq ki, gələcəkdə digər ölkələr də sizə baxıb gördüyünüz işlərdən bəhrələnəcək. Ölkənizdə minifutbolun inkişafı naminə görülən işlər dünyada bu növün inkişafına kömək edir”.
Ölkədə peşəkar standartlara uyğun idman infrstrukturunun mövcudluğunu xüsusi vurğulayan qurum rəhbəri dünya çempionatının Bakıya həvalə olunmasında bu amilin xüsusi rol oynadığını bildirib.
2025-ci il minifutbol üzrə dünya çempionatının Bakıda keçirilməsi ilə əlaqədar Orxan Məmmədov ilə Filip Juda arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Həmçinin dünya çempionatının təşkilatçılığı ilə bağlı Azərbaycan Minifutbol Federasiyası ilə Bakı Şəhər Halqası arasında da əməkdaşlıq rəsmiləşdirilib.
Avropa çempionatından gözləntilər
Minifutbol üzrə Azərbaycan millisini isə hazırda daha bir ciddi sınaq gözləyir. Komanda Bosniya və Herseqovinanın paytaxtı Sarayevoda keçiriləcək Avropa çempionatında iştirak edəcək. Azərbaycan millisi iyunun 1-dən 8-ə kimi keçiriləcək Avropa çempionatının F qrupunda Fransa, İtaliya və Belçika ilə qarşılaşacaq.
Azərbaycan minifutbol millisinin baş məşqçisi Elşad Quliyev Avropa çempionatında titulunu qoruyacaq millinin şanslarını dəyərləndirib: “Bütün diqqətlər bizim üzərimizdə olacaq. Hədəfimiz ən azı finala çıxmaqdır. Güclü komandalarla eyni qrupa düşmüşük. Xatırlatmaq istəyirəm ki, biz də dünya reytinqində ikinci sırada qərarlaşmışıq. Ən güclü komandalardan biri Azərbaycandır. İtkisiz qrupu uğurla başa vurmaq istəyirik. Qrupdakı çıxışlarımızdan sonra necə mübarizə aparacağımız görünəcək”.
Baş məşqçi millinin hazırlıq prosesindən də danışıb: “İki aydır Avropa çempionatına hazırlaşırıq. Bu müddət ərzində çempionat matçları olduğu üçün məşqləri fasilələrlə edirdik. Hər şey qaydasındadır. Komanda yaxşı formadadır. Qarşıda bizi çətin oyunlar gözləyir. Ümid edirəm ki, hazırlıqlarımızın bəhrəsini görəcəyik”.
E.Quliyev Avropa çempionatındakı rəqiblərinin oyunlarını təhlil etdiklərini bildirib: “Fransa və İtaliya yığmalarını təhlil etmişik, çox təcrübəli komandalardır. Amma zəif tərəfləri də var. Bizim millimiz daha sürətli və texnikalıdır”.
Xatırladaq ki, minifutbol üzrə Azərbaycan yığması 2022-ci ildə Slovakiyada keçirilən Avropa çempionatının finalında qızıl medal qazanıb. Maraqlıdır ki, milli komanda çempionatda tarixində ikinci dəfə iştirak edərək qalib gəlib.

Столица Азербайджана готовится к приему чемпионата мира по мини-футболу
Федерация мини-футбола Азербайджана разработала перечень мероприятий по развитию и дальнейшей популяризации этого вида спорта в стране. Среди них особое место занимает организация международных соревнований различной категории. Отрадно, что на запрос федерации о проведении чемпионата мира 2025 года в Баку был дан положительный ответ. Так что в следующем году мундиаль пройдет в азербайджанской столице. В связи с этим состоялась церемония презентации Кубка мира «Баку-2025».
Опыт Баку для мира
Президент Федерации мини-футбола Орхан Мамедов сказал, что в последние годы в стране проделана большая работа по развитию этого вида спорта, в результате чего организация очередного чемпионата доверена Азербайджану: «В нашей стране проводились кубки мира по различным видам спорта. Для такой молодой федерации, как наша, это большое событие. 16 лет назад мы начали строить площадки для мини-футбола. В настоящее время в Баку около 40 таких стадионов. Они служат для подготовки тысяч спортсменов. Мини-футбол признан и любим у нас во всех слоях общества. Организация чемпионата мира в столице станет толчком к еще большей популяризации этого вида спорта».
Президент Всемирной федерации мини-футбола Филип Джуда считает, что в Азербайджане создана очень современная инфраструктура для развития данного вида спорта: «С момента образования Федерации мини-футбола в вашей стране было сделано очень многое. Чемпионат мира в Баку - для всех большое событие. Мы уверены, что в будущем и другие страны смогут воспользоваться результатами вашей работы. Усилия, которые вы приложили для развития мини-футбола в вашей стране, способствуют популяризации его во всем мире». Особо подчеркнув наличие в стране спортивной инфраструктуры, соответствующей профессиональным стандартам, глава ведомства отметил важность этого фактора в делегировании чемпионата мира Баку.
В связи с проведением в столице Азербайджана чемпионата мира Орханом Мамедовым и Филипом Джудой был подписан меморандум о взаимопонимании, а также официально оформлено сотрудничество с операционной компанией «Бакинское городское кольцо».
Ожидания от чемпионата Европы
Между тем сборную Азербайджана по мини-футболу ждет серьезное испытание. Команда примет участие в чемпионате Европы в Сараево - столице Боснии и Герцеговины. Чемпионат пройдет с 1 по 8 июня. Сборная Азербайджана, которая попала в группу F, встретится с командами Франции, Италии и Бельгии.
Главный тренер Эльшад Гулиев оценил шансы национальной сборной, которая будет защищать свой титул на ЧЕ. «Все внимание будет обращено на нас. Наша цель - выйти в финал. Мы попали в одну группу с сильными коллективами. Хочу напомнить, что мы занимаем второе место в мировом рейтинге. Команда Азербайджана является одной из сильнейших. Мы хотим завершить борьбу без травм. Результаты выступления в группе покажут, будем мы продолжать участие в состязании или нет».
Главный наставник рассказал и о процессе подготовки сборной: «Мы готовимся к чемпионату Европы уже два месяца. Тренировались с перерывами, так как были матчи чемпионата. Все в порядке. Ребята в хорошей форме. Впереди нас ждут сложные игры. Надеюсь, мы увидим плоды нашей подготовки».
Гулиев сказал, что ими были изучены игры соперников на чемпионате Европы: «Мы проанализировали действия сборных Франции и Италии, это очень опытные команды. Но у них есть и слабые стороны. Наши быстрее и техничнее».
Напомним, что сборная Азербайджана по мини-футболу завоевала золотую медаль на чемпионате Европы в Словакии в 2022 году. Примечательно, что национальная сборная тогда победила, участвуя лишь второй раз в своей истории в турнире такого ранга.