Yeni sazişlər Azərbaycan vasitəsilə Avropaya əlavə qaz həcmlərinin ixracı üçün hüquqi baza yaradıb
Bu il Türkmənistan qazının Azərbaycan və Türkiyə vasitəsilə Avropaya nəqlinin həyata keçirilməsi məsələsində dönüş nöqtəsi ola bilər. Belə bir iddia irəli sürməyə Türkiyə hakimiyyətinin martda Türkmənistanla, mayda isə Azərbaycanla imzaladığı müvafiq sazişlər əsas verir. Bununla Aşqabad təbii qazın Türkiyəyə, buradan isə Avropa bazarlarına tədarükünə hazır olduğunu bəyan edib. Rəsmi Bakı da Ankara ilə qaz əməkdaşlığına dair yeni saziş bağlayaraq, türkmən qazının beynəlxalq bazarlara tranziti üçün öz infrastrukturunu və ərazisini təmin etmək əzmində olduğunu təsdiqləyib.
Digər tərəfdən bu saziş Cənubi Qafqaz Boru Kəməri (CQBK, Bakı-Gürcüstan-Türkiyə sərhədi) və Trans-Anadolu Boru Kəməri (TANAP) vasitəsilə əlavə Azərbaycan qazının Türkiyəyə, buradan isə Avropaya nəqli üçün imkanların genişləndirilməsi üzrə işlərin başlanılması üçün hüquqi əsas yaradır.
Ümumiyyətlə, Türkiyə üçün Azərbaycan və Türkmənistanla yeni sazişlərin imzalanması bu tranzit ölkəni Qara dəniz regionunda ən böyük qaz habına çevirmək yolunda böyük addım olacaq.
Şərq “ekspressi”
Anadolu Diplomatik Forumu çərçivəsində bu il martın 1-də “Türkmənqaz” Dövlət Konserni ilə Türkiyənin Enerji və Təbii Sərvətlər Nazirliyi arasında təbii qaz sahəsində tərəfdaşlığın inkişafı üzrə Qarşılıqlı Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb.
Bu istiqamətdə razılaşmalar Türkmənistan Xalq Məsləhətinin (Xalq Şurasının) sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun Türkiyəyə işgüzar səfəri və Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanla görüşü zamanı əldə olunub. Bundan başqa, karbohidrogen ehtiyatları sahəsində əməkdaşlığa dair Dövlətlərarası Niyyət Bəyannaməsi də imzalanıb.
Beləliklə, bu sazişlər Türkmənistan və Türkiyə arasında enerji tərəfdaşlığının gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addımdır. Üstəlik, bu razılaşmalar Türkiyəni potensial olaraq əhəmiyyətli regional enerji mərkəzinə çevirir.
Türkiyənin energetika naziri Alparslan Bayraktar bu razılaşmaların əhəmiyyətini vurğulayaraq, Ankaranın türkmən qazının dünya bazarlarına tranzitini asanlaşdırmağa hazır olduğunu açıqlayıb. Düzdür, o, buna necə nail olunacağı barədə aydın məlumat verməyib.
Xatırladaq ki, Türkmənistan dünyada dördüncü ən böyük təbii qaz ehtiyatına malikdir, onun ərazisində dünyanın ən böyük yatağı olan “Qalkınış” qaz yatağı yerləşir. Hazırda türkmən qazını Çin (əsas idxalçı), Rusiya və Özbəkistan alır.
Eyni zamanda Aşqabad tədarük istiqamətlərinin şaxələndirilməsi çərçivəsində “mavi yanacağın” Azərbaycan vasitəsilə Türkiyəyə çatdırılması variantını araşdırır, trans-Xəzər qaz kəmərinin inşası layihəsinin həyata keçirilməsində maraqlı olduğunu (dəfələrlə, üstəlik, rəsmi səviyyədə) təsdiqləyir. İran vasitəsilə Türkiyəyə tədarük imkanları və Cənubi Asiyaya qaz kəməri layihəsinin həyata keçirilməsi də nəzərdən keçirilir.
Azərbaycandan keçən marşrut
Əslində, Türkmənistan qazının Xəzər dənizinin dibi ilə çəkilməli və Cənub Qaz Dəhlizinə (SGC) qoşulmalı olan qaz kəməri ilə Türkiyəyə nəqli ideyası yeni deyil. Bu ideyanın yaranmasından bir neçə onillikdən çox vaxtın keçməsinə baxmyaraq, Türkmənistanla fəal danışıqlar aparan avropalılar bu layihənin həyata keçirilməsində irəli gedə bilməyiblər. Bunun səbəbləri çoxdur. Amma güman ki, əsas səbəb maliyyə məsələləri ilə bağlıdır. Aşqabad hesab edir, maliyyə məsələlərini istehlakçı ölkələr düşünməlidir. Yəni Türkmənistan belə bir yükü öz üzərinə götürməyə hazır deyil.
Avropa isə enerji keçidini aktivləşdirdiyinə və gələcəkdə yanacaq istehlakını azaltmağı hədəflədiyinə görə, karbohidrogen layihələrini maliyyələşdirməyə getdikcə daha az həvəsli olur. Bundan başqa, Avropa İttifaqı (Aİ) uzunmüddətli müqavilələr bağlamağa deyil, spot qaz tədarükünə üstünlük verir və əsas kimi bu enerji resursuna yalnız 5-10 il ərzində ehtiyac duyacağını göstərir. Belə bir vəziyyətdə ixrac infrastrukturunun yaradılması üçün milyardlarla dollar investisiya qoymağa və xərcləri geri qaytarmamaq riski ilə üzləşməyə kim razılaşar?
Lakin Aşqabadla Ankara arasında yeni saziş bu istiqamətdə bir qədər ümid yaradır, çünki belə bir sənədin imzalanması Türkiyə tərəfinin mürəkkəb məsələlərdə razılığa nail olmaq qabiliyyətinin mövcudluğunu göstərir. Amma bu da Türkiyənin türkmən qazının Azərbaycan vasitəsilə tranzitini necə təşkil etməyi planlaşdıracağı ilə bağlı sualları aradan qaldırmır. Söhbət Avropaya qaz tədarükü üçün habın yaradılmasından getdiyinə görə Ankaranın bu məsələ ilə bağlı planlarının olduğunu güman etmək olar.
Türkmənistan üçün bu layihənin həyata keçirilməsinin öz üstünlükləri var. Bunlardan da başlıcası yeni bazarlara çıxış, yəni ixracın şaxələndirilməsi və onun qlobal qaz bazarında rolunun gücləndirilməsidir. Çinin əsas alıcı kimi olması sabitlik mühiti yaradır, üstəlik, Rusiya və Özbəkistan da Türkmənistan qazının alıcıları sırasındadır. Eyni zamanda bu enerji resursunun alıcılarının sayının genişlənməsi ölkəyə öz şərtlərini diktə etməyə imkan verir.
Bu layihə həyata keçirilərsə, SGC-nin rəqabət qabiliyyəti və Türkiyənin qaz habı yaratmaq şansı da əhəmiyyətli dərəcədə artacaq. Söhbət Ankara tərəfindən “mavi yanacağ”ın Avropaya təkrar ixracından gedir. Bundan əlavə, Ankara digər təchizatçılara qiymət təzyiqi yaratmağa imkan verən təbii qazın nəqli üçün daha bir mənbə əldə edəcək. Türkmənistan və Türkiyə arasında təbii qaz sahəsində əməkdaşlıq Avropanın enerji xəritəsini tamamilə dəyişə, “qoca qitə”ni Rusiyanın qaz asılılığından azad edə bilər. Aİ enerjiyə keçid yolunda məhz buna səy göstərir.
Yeni təbii qaz ittifaqı
Məlum olduğu kimi, Aİ təbii qaz sahəsində Azərbaycanla Anlaşma Memorandumu imzalayıb. Onun məqsədi Xəzər qazının tədarükünü ildə 20 milyard kubmetrə çatdırmaqdır. Lakin Türkiyə olmadan bu vəzifəni yerinə yetirmək, demək olar ki, mümkün deyil. Məhz buna görə də Türkiyə təbii qaz sahəsində əvvəlcə Türkmənistanla, sonra isə Azərbaycanla yeni sazişlər imzalayıb.
Sənədi mayın 14-də Türkiyənin enerji və təbii ehtiyatlar naziri Alparslan Bayraktar və Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov imzalayıblar.
“Bugünkü saziş iki ölkə tərəfindən hazırlanmış uzunmüddətli, böyük və siyasi baxımdan uzaqgörən layihələrin həyata keçirilməsi siyasətini əks etdirir. Türkiyə-Azərbaycan əməkdaşlığı Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasına töhfə verir”, - M.Cabbarov vurğulayıb.
Bu məqsədə nail olmaq üçün lazımi şəraitin yaradılması məqsədilə bu sazişlə TANAP və CQBK-nin imkanlarının genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
“Bugünkü razılaşma təbii qaz sahəsində əməkdaşlığımızda yeni mərhələni qeyd edəcək. Bu, 2030-cu ilə qədər Azərbaycan qazının, eləcə də Xəzər dənizinin qaz ehtiyatlarının Türkiyəyə əlavə həcmdə nəqlini təmin edəcək. Bundan əlavə, qazın bir hissəsi Türkiyədən keçməklə Avropaya daşınacaq. Əhəmiyyətli bir məqam da ondan ibarətdir ki, saziş çərçivəsində biz Türkmənistan təbii qazının Azərbaycan və Gürcüstan vasitəsilə Türkiyəyə nəqli ilə bağlı razılığa gəldik”, - A.Bayraktar bildirib.
Yəni bu, həm də türkmən qazının Azərbaycan və Gürcüstan vasitəsilə Avropa bazarına çıxışını təmin edən tranzit müqaviləsidir.
Xəzər dənizindən hasil olunan qazın əvvəlcə Türkiyə, daha sonra isə Avropa bazarlarına daha böyük həcmdə nəqlini təmin etmək üçün Bakı və Ankara Avropadakı birləşmə nöqtələrində, həmçinin Bolqarıstan və Yunanıstanda qaz birləşmələrinin genişləndirilməsi üçün birgə tədqiqatlar aparacaq.
“Buna görə də biz bu hərtərəfli sazişi bu gün imzaladıq”, - A.Bayraktar qeyd edib.
Əlbəttə ki, bu razılaşmaların bütün tərəflər üçün faydalı olduğu göz qabağındadır və əlavə qaz kompressor stansiyalarının quraşdırılmasından başqa heç bir xərcə ehtiyac olmayacaq. Digər tərəfdən beynəlxalq maliyyə institutları ilə layihənin maliyyələşdirilməsinə dair danışıqlar aparmalıdır və ümid edək ki, bu proses bankların karbohidrogen layihələrinə kredit vermək istəməməsi ilə üzləşməyəcək.
Maraq artır
Avropada, xüsusilə onun şərq hissəsində və Balkan ölkələrində Azərbaycan qazına sabit və yüksək tələbat var. Bunu may ayında Slovakiyanın Baş naziri Robert Fitso və Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radevin Bakıya səfərləri təsdiqləyir. Aprelin sonunda isə Macarıstanın xarici işlər naziri Peter Siyarto Azərbaycanda səfərdə olub. O bildirib ki, ölkəsi aprel ayından Azərbaycan qazını almağa başlayıb.
Bu məqamda qeyd edək ki, Bolqarıstan bu gün tələbatının 55%-ni Azərbaycan qazı hesabına ödəyir. Eyni zamanda tədarükün təkcə Yunanıstan vasitəsilə deyil, həm də Türkiyə üzərindən artırılması ilə bağlı danışıqlar aparılır. 2022-ci ildə bu ölkə Azərbaycandan 600 milyon, 2023-cü ildə isə 1 milyard 250 milyon kubmetr “mavi yanacaq” alıb. 2024-cü ildə onun həcminin azı 1,5 milyard kubmetrə çatdırılacağı gözlənilir.
Rəsmi Sofiya ümid edir ki, SOCAR və Türkiyə uzunmüddətli müqavilə əsasında Xəzər regionundan əlavə qaz həcmləri nəqli imkanı əldə edəcək və bu həcmlər Bolqarıstan vasitəsilə Mərkəzi və Şərqi Avropa bazarlarına çıxarılacaq. Bu, SOCAR-ın Bolqarıstan bazarında qaz satışını artıracaq və Bolqarıstanın isə Azərbaycanın “mavi yanacağı” üçün tranzit ölkə kimi mövqeyini gücləndirəcək.
Slovakiya da Azərbaycandan qaz almağı planlaşdırır. Bununla o, Azərbaycandan “mavi yanacaq” əldə edəcək Avropanın yeddinci və ümumilikdə dünyanın doqquzuncu ölkəsi olmağı planlaşdırır. Slovakiyanın iqtisadiyyat naziri Denisa Sakova daxili ehtiyacları ödəmək üçün idxalı təşkil etməyə və qonşu Avropa ölkələrinə qaz təchizatını şaxələndirməyə hazır olduğunu açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, əməkdaşlıq Şərqi və Mərkəzi Avropaya - Avstriya, Çexiya və Macarıstana bu enerji resursunun nəqlinin həyata keçirilməsinə kömək edəcək. Bu, ötən ilin aprelində Azərbaycan, Slovakiya, Bolqarıstan, Rumıniya və Macarıstanın imzaladığı “Həmrəylik Halqası” (STRING) təşəbbüsünün həyata keçirilməsi ilə mümkün olacaq.
Qeyd edək ki, STRING layihəsi ilə Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Xəzər dənizindən əlavə təbii qaz həcmlərinin (ildə 5 milyard kubmetrə qədər) Aİ-yə çatdırılması və bu təşəbbüsün avropalı iştirakçılarının qaz nəqli infrastrukturundan istifadəsi nəzərdə tutulur.
Slovakiya bu yay Azərbaycandan qaz ala bilər. Lakin nəqliyyat gücləri tam yükləndiyi üçün hazırda Rumıniya və Macarıstan sərhədində problemli sahə mövcuddur. Buna görə də Avropa ölkələri qazın qəbulu və qonşu ölkələrə tranziti üçün yeni interkonnektorların yaradılması üçün fəal lobbiçilik etməlidir.
Alternativ olaraq, Bratislava Azərbaycan qazının Slovakiyaya “Şaquli Dəhliz” vasitəsilə Ukrayna ərazisindən idxalını təşkil etməyi təklif edir. Slovakiya rəsmilərinin fikrincə, bu layihə vasitəsilə ildə 20 milyard kubmetr qazın tədarükü həyata keçirilə bilər. Onun əsas ideyası ondan ibarətdir ki, əlavə həcmlər əldə etmək üçün hər bir qaz nəqli sisteminin operatoru - istər Bolqarıstan, istər Macarıstan, istər Rumıniya, istərsə də “Şaquli Dəhliz”in digər iştirakçısı - yeni qaz kəmərləri çəkməyin əvəzinə, öz sisteminin ötürücülük qabiliyyətini artırmalı olacaq. Bu, daha səmərəli olacaq və ucuz başa gələcək. Hər halda, son nəticədə hansı variantın seçilməsindən asılı olmayaraq, bu tədarüklər üçün yanacaq mənbəyi kimi Azərbaycanın iştirakı çox vacibdir.

This year could mark a pivotal moment in the organization of Turkmen gas supplies to Europe through Azerbaijan and Türkiye. The foundation for this claim is the relevant agreements signed by the Turkish authorities in March with Turkmenistan and in May with Azerbaijan. Consequently, Ashgabat has signalled its willingness to supply natural gas to Türkiye for onward transport to European markets. In turn, official Baku, by finalizing a new gas cooperation agreement with Ankara, has reaffirmed its commitment to utilize its infrastructure and territory for the transit of Turkmen gas to international markets. Moreover, this agreement establishes the legal basis for initiating the expansion of the South Caucasus Pipeline Mainline (SCPM, Baku-Georgia-Türkiye border) and the Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP) to convey additional volumes of Azerbaijani gas to Türkiye and onwards to Europe. For Ankara, these new agreements with Azerbaijan and Turkmenistan represent a significant stride towards transforming the transit nation into the pre-eminent gas hub in the Black Sea region.
Orient Express
On March 1, 2024, within the Anatolian Diplomatic Forum's framework, the State Concern Turkmengaz and the Ministry of Energy and Natural Resources of Türkiye inked a Memorandum of Mutual Cooperation on developing a partnership in the natural gas sector. These accords were reached during a working visit to Türkiye by the head of the People's Council of Turkmenistan, Gurbanguly Berdimukhamedov, and his meeting with President Recep Tayyip Erdogan. Additionally, an interstate Declaration of Intent on cooperation in the hydrocarbon resources field was signed. These agreements signify a crucial step in bolstering the energy partnership between Turkmenistan and Türkiye, positioning Ankara as a potential key regional energy hub. Türkiye's Energy Minister Alparslan Bayraktar, highlighting these agreements' significance, stated that Ankara was prepared to facilitate Turkmen gas's transit to global markets. However, he did not detail how this would be accomplished. Turkmenistan boasts the world's fourth-largest natural gas reserves and the largest field, Galkynysh. Presently, Turkmen gas is procured by China (the primary importer), Russia, and Uzbekistan. Concurrently, Ashgabat is exploring the option of delivering gas to Türkiye via Azerbaijan as a diversification strategy, while also affirming its interest in the Trans-Caspian gas pipeline project's execution. The feasibility of gas supply to Türkiye on a reimbursable basis through Iran and a gas pipeline project to South Asia is also under consideration.
Route via Azerbaijan
The concept of channelling Turkmen gas to Türkiye via a pipeline across the Caspian Sea bed, connecting to the Southern Gas Corridor (SGC), is not novel. Over a decade since its proposal, Europeans, despite active negotiations with Turkmenistan, have not advanced this project's implementation. Various factors contribute to this, with financing likely being the primary hurdle. Ashgabat is unwilling to shoulder such a financial load, deeming it the end consumer's responsibility. Europe, meanwhile, has escalated its energy transition efforts, aiming to curtail future fossil fuel consumption, and is increasingly reluctant to fund hydrocarbon ventures. Furthermore, the EU prefers spot gas supplies over long-term contracts, positing that its need will span only 5-10 years. Who would consent to invest billions in constructing export infrastructure, especially with the risk of not recouping the costs? The fresh pact between Ashgabat and Ankara offers a glimmer of hope, as the signing demonstrates the Turkish side's capacity to negotiate complex matters. Nonetheless, it leaves unanswered how Türkiye plans to arrange Turkmen gas's transit through Azerbaijan. Given the stakes of establishing a hub for gas supplies to Europe, Ankara likely has a strategy in place. For Turkmenistan, executing this project presents benefits, chiefly access to new markets, export diversification, and an enhanced role in the global gas market. China's status as the principal buyer fosters stability, with Russia and Uzbekistan also among Turkmen gas recipients. Expanding the buyer pool enables Turkmenistan to set its terms. Realizing this project would notably boost the South Gas Corridor's competitiveness and Türkiye's prospects of creating a gas hub for re-export to Europe. Moreover, Ankara would gain an additional transport source, enabling it to exert pricing pressure on other suppliers. The natural gas collaboration between Turkmenistan and Türkiye could reshape Europe's energy landscape and liberate it from reliance on Russian gas, aligning with the EU's energy transition goals.
New gas alliance
As is known, the EU has entered into a memorandum of understanding with Azerbaijan, aiming to elevate Caspian gas supplies to 20 billion cubic meters annually. Yet, without Türkiye, achieving this objective is virtually unfeasible. Hence, the EU initially forged an agreement with Turkmenistan, followed by a new natural gas accord with Azerbaijan. The document was signed on 14 May by Turkish Energy and Natural Resources Minister Alparslan Bayraktar and Azerbaijani Economy Minister Mikayil Jabbarov. "Today's agreement mirrors the policy of executing long-term, expansive, and strategically insightful projects devised by both nations. Turkish-Azerbaijani cooperation aids in fortifying Europe's energy security," Jabbarov remarked. The agreement anticipates augmenting the capacities of TANAP and UKTM to establish the requisite conditions for achieving the goal. "Our relations are entering a new phase in the natural gas domain. This agreement guarantees the supply of additional Azerbaijani gas volumes and Caspian Sea gas resources to Türkiye until 2030. Furthermore, a portion of the gas will be channelled to Europe via Türkiye. A pivotal aspect is that within the agreement's framework, we have concurred on routing Turkmen natural gas to Türkiye through Azerbaijan and Georgia," Bayraktar expressed. In essence, it is also a transit agreement, facilitating Turkmen gas's exit through Azerbaijan and Georgia. To bolster higher Caspian gas supplies initially to the Turkish and subsequently to the European markets, Baku and Ankara will undertake joint studies to expand capacities at European connection points and gas links in Bulgaria and Greece. "This is the rationale behind signing this comprehensive agreement today," Bayraktar elucidated. The advantages for all involved parties are evident, with the sole expenses being the installation of additional gas compressor stations. Nevertheless, it will be imperative to negotiate financing with international financial institutions, hoping this process does not encounter banks' reluctance to finance hydrocarbon projects.
Growing interest
A robust and sustained demand for Azerbaijani gas persists in Europe, particularly in its eastern segment and the Balkans. The visits of Slovak Prime Minister Robert Fitzo and Bulgarian President Rumen Radev to Baku in May corroborate this. At April's end, Hungarian Foreign Minister Peter Szijjarto visited Baku, announcing that Hungary had commenced receiving Azerbaijani gas since April.
Bulgaria currently satisfies 55% of its gas requirements with supplies from Azerbaijan. Concurrently, discussions are in progress to amplify these supplies not only via Greece but also through Türkiye. The nation received 600 million cubic meters of gas from Azerbaijan in 2022 and 1 billion 250 million cubic meters in 2023. For 2024, the anticipated volume is set to reach at least 1.5 billion cubic meters. Bulgaria is counting on SOCAR and Türkiye to facilitate the pumping of additional gas volumes from the Caspian region under a long-term contract, enabling these supplies to penetrate the markets of Central and Eastern Europe. This expansion is expected to escalate SOCAR's gas sales in the Bulgarian market and bolster Bulgaria's status as a pivotal transit nation for Azerbaijani gas.
Slovakia is poised to become the seventh European and ninth global purchaser of Azerbaijani gas. Slovak Economy Minister Denisa Sakova has indicated that Slovakia is prepared to organize imports to cater to domestic demands and diversify gas supplies to adjacent European nations. She believes that this collaboration will pave the way for establishing transportation routes to Eastern and Central Europe, including Austria, the Czech Republic, and Hungary. This endeavour will be facilitated by the Solidarity Ring (STRING) initiative, endorsed by Azerbaijan, Slovakia, Bulgaria, Romania, and Hungary in the previous April. STRING aims to channel additional natural gas volumes from the Caspian Sea—up to 5 billion cubic meters annually—into the EU via the Southern Gas Corridor, utilizing the gas transmission infrastructure of the European signatories of this initiative.
Slovakia might commence receiving Azerbaijani gas as soon as this summer. However, with the transport capacity currently at full utilization, a challenging segment persists on the border between Romania and Hungary. As a result, European nations must proactively advocate for new interconnectors to facilitate gas receipt and transit to neighbouring countries.
Alternatively, Bratislava has proposed importing Azerbaijani gas to Slovakia via Ukraine through the Vertical Corridor. Slovak authorities suggest that this project could be designed to handle 20 billion cubic meters per year. The core principle is that to secure additional product volumes, each gas transport system operator—be it Bulgaria, Hungary, Romania, or another Vertical Corridor member—should enhance their system's capacity rather than constructing new pipelines. This approach is deemed more efficient and cost-effective. Regardless of the chosen path, Azerbaijan's role as a fuel source for these supplies remains indispensable.