Yeni sazişlər Azərbaycan vasitəsilə Avropaya əlavə qaz həcmlərinin ixracı üçün hüquqi baza yaradıb
Bu il Türkmənistan qazının Azərbaycan və Türkiyə vasitəsilə Avropaya nəqlinin həyata keçirilməsi məsələsində dönüş nöqtəsi ola bilər. Belə bir iddia irəli sürməyə Türkiyə hakimiyyətinin martda Türkmənistanla, mayda isə Azərbaycanla imzaladığı müvafiq sazişlər əsas verir. Bununla Aşqabad təbii qazın Türkiyəyə, buradan isə Avropa bazarlarına tədarükünə hazır olduğunu bəyan edib. Rəsmi Bakı da Ankara ilə qaz əməkdaşlığına dair yeni saziş bağlayaraq, türkmən qazının beynəlxalq bazarlara tranziti üçün öz infrastrukturunu və ərazisini təmin etmək əzmində olduğunu təsdiqləyib.
Digər tərəfdən bu saziş Cənubi Qafqaz Boru Kəməri (CQBK, Bakı-Gürcüstan-Türkiyə sərhədi) və Trans-Anadolu Boru Kəməri (TANAP) vasitəsilə əlavə Azərbaycan qazının Türkiyəyə, buradan isə Avropaya nəqli üçün imkanların genişləndirilməsi üzrə işlərin başlanılması üçün hüquqi əsas yaradır.
Ümumiyyətlə, Türkiyə üçün Azərbaycan və Türkmənistanla yeni sazişlərin imzalanması bu tranzit ölkəni Qara dəniz regionunda ən böyük qaz habına çevirmək yolunda böyük addım olacaq.
Şərq “ekspressi”
Anadolu Diplomatik Forumu çərçivəsində bu il martın 1-də “Türkmənqaz” Dövlət Konserni ilə Türkiyənin Enerji və Təbii Sərvətlər Nazirliyi arasında təbii qaz sahəsində tərəfdaşlığın inkişafı üzrə Qarşılıqlı Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb.
Bu istiqamətdə razılaşmalar Türkmənistan Xalq Məsləhətinin (Xalq Şurasının) sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun Türkiyəyə işgüzar səfəri və Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanla görüşü zamanı əldə olunub. Bundan başqa, karbohidrogen ehtiyatları sahəsində əməkdaşlığa dair Dövlətlərarası Niyyət Bəyannaməsi də imzalanıb.
Beləliklə, bu sazişlər Türkmənistan və Türkiyə arasında enerji tərəfdaşlığının gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addımdır. Üstəlik, bu razılaşmalar Türkiyəni potensial olaraq əhəmiyyətli regional enerji mərkəzinə çevirir.
Türkiyənin energetika naziri Alparslan Bayraktar bu razılaşmaların əhəmiyyətini vurğulayaraq, Ankaranın türkmən qazının dünya bazarlarına tranzitini asanlaşdırmağa hazır olduğunu açıqlayıb. Düzdür, o, buna necə nail olunacağı barədə aydın məlumat verməyib.
Xatırladaq ki, Türkmənistan dünyada dördüncü ən böyük təbii qaz ehtiyatına malikdir, onun ərazisində dünyanın ən böyük yatağı olan “Qalkınış” qaz yatağı yerləşir. Hazırda türkmən qazını Çin (əsas idxalçı), Rusiya və Özbəkistan alır.
Eyni zamanda Aşqabad tədarük istiqamətlərinin şaxələndirilməsi çərçivəsində “mavi yanacağın” Azərbaycan vasitəsilə Türkiyəyə çatdırılması variantını araşdırır, trans-Xəzər qaz kəmərinin inşası layihəsinin həyata keçirilməsində maraqlı olduğunu (dəfələrlə, üstəlik, rəsmi səviyyədə) təsdiqləyir. İran vasitəsilə Türkiyəyə tədarük imkanları və Cənubi Asiyaya qaz kəməri layihəsinin həyata keçirilməsi də nəzərdən keçirilir.
Azərbaycandan keçən marşrut
Əslində, Türkmənistan qazının Xəzər dənizinin dibi ilə çəkilməli və Cənub Qaz Dəhlizinə (SGC) qoşulmalı olan qaz kəməri ilə Türkiyəyə nəqli ideyası yeni deyil. Bu ideyanın yaranmasından bir neçə onillikdən çox vaxtın keçməsinə baxmyaraq, Türkmənistanla fəal danışıqlar aparan avropalılar bu layihənin həyata keçirilməsində irəli gedə bilməyiblər. Bunun səbəbləri çoxdur. Amma güman ki, əsas səbəb maliyyə məsələləri ilə bağlıdır. Aşqabad hesab edir, maliyyə məsələlərini istehlakçı ölkələr düşünməlidir. Yəni Türkmənistan belə bir yükü öz üzərinə götürməyə hazır deyil.
Avropa isə enerji keçidini aktivləşdirdiyinə və gələcəkdə yanacaq istehlakını azaltmağı hədəflədiyinə görə, karbohidrogen layihələrini maliyyələşdirməyə getdikcə daha az həvəsli olur. Bundan başqa, Avropa İttifaqı (Aİ) uzunmüddətli müqavilələr bağlamağa deyil, spot qaz tədarükünə üstünlük verir və əsas kimi bu enerji resursuna yalnız 5-10 il ərzində ehtiyac duyacağını göstərir. Belə bir vəziyyətdə ixrac infrastrukturunun yaradılması üçün milyardlarla dollar investisiya qoymağa və xərcləri geri qaytarmamaq riski ilə üzləşməyə kim razılaşar?
Lakin Aşqabadla Ankara arasında yeni saziş bu istiqamətdə bir qədər ümid yaradır, çünki belə bir sənədin imzalanması Türkiyə tərəfinin mürəkkəb məsələlərdə razılığa nail olmaq qabiliyyətinin mövcudluğunu göstərir. Amma bu da Türkiyənin türkmən qazının Azərbaycan vasitəsilə tranzitini necə təşkil etməyi planlaşdıracağı ilə bağlı sualları aradan qaldırmır. Söhbət Avropaya qaz tədarükü üçün habın yaradılmasından getdiyinə görə Ankaranın bu məsələ ilə bağlı planlarının olduğunu güman etmək olar.
Türkmənistan üçün bu layihənin həyata keçirilməsinin öz üstünlükləri var. Bunlardan da başlıcası yeni bazarlara çıxış, yəni ixracın şaxələndirilməsi və onun qlobal qaz bazarında rolunun gücləndirilməsidir. Çinin əsas alıcı kimi olması sabitlik mühiti yaradır, üstəlik, Rusiya və Özbəkistan da Türkmənistan qazının alıcıları sırasındadır. Eyni zamanda bu enerji resursunun alıcılarının sayının genişlənməsi ölkəyə öz şərtlərini diktə etməyə imkan verir.
Bu layihə həyata keçirilərsə, SGC-nin rəqabət qabiliyyəti və Türkiyənin qaz habı yaratmaq şansı da əhəmiyyətli dərəcədə artacaq. Söhbət Ankara tərəfindən “mavi yanacağ”ın Avropaya təkrar ixracından gedir. Bundan əlavə, Ankara digər təchizatçılara qiymət təzyiqi yaratmağa imkan verən təbii qazın nəqli üçün daha bir mənbə əldə edəcək. Türkmənistan və Türkiyə arasında təbii qaz sahəsində əməkdaşlıq Avropanın enerji xəritəsini tamamilə dəyişə, “qoca qitə”ni Rusiyanın qaz asılılığından azad edə bilər. Aİ enerjiyə keçid yolunda məhz buna səy göstərir.
Yeni təbii qaz ittifaqı
Məlum olduğu kimi, Aİ təbii qaz sahəsində Azərbaycanla Anlaşma Memorandumu imzalayıb. Onun məqsədi Xəzər qazının tədarükünü ildə 20 milyard kubmetrə çatdırmaqdır. Lakin Türkiyə olmadan bu vəzifəni yerinə yetirmək, demək olar ki, mümkün deyil. Məhz buna görə də Türkiyə təbii qaz sahəsində əvvəlcə Türkmənistanla, sonra isə Azərbaycanla yeni sazişlər imzalayıb.
Sənədi mayın 14-də Türkiyənin enerji və təbii ehtiyatlar naziri Alparslan Bayraktar və Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov imzalayıblar.
“Bugünkü saziş iki ölkə tərəfindən hazırlanmış uzunmüddətli, böyük və siyasi baxımdan uzaqgörən layihələrin həyata keçirilməsi siyasətini əks etdirir. Türkiyə-Azərbaycan əməkdaşlığı Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasına töhfə verir”, - M.Cabbarov vurğulayıb.
Bu məqsədə nail olmaq üçün lazımi şəraitin yaradılması məqsədilə bu sazişlə TANAP və CQBK-nin imkanlarının genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
“Bugünkü razılaşma təbii qaz sahəsində əməkdaşlığımızda yeni mərhələni qeyd edəcək. Bu, 2030-cu ilə qədər Azərbaycan qazının, eləcə də Xəzər dənizinin qaz ehtiyatlarının Türkiyəyə əlavə həcmdə nəqlini təmin edəcək. Bundan əlavə, qazın bir hissəsi Türkiyədən keçməklə Avropaya daşınacaq. Əhəmiyyətli bir məqam da ondan ibarətdir ki, saziş çərçivəsində biz Türkmənistan təbii qazının Azərbaycan və Gürcüstan vasitəsilə Türkiyəyə nəqli ilə bağlı razılığa gəldik”, - A.Bayraktar bildirib.
Yəni bu, həm də türkmən qazının Azərbaycan və Gürcüstan vasitəsilə Avropa bazarına çıxışını təmin edən tranzit müqaviləsidir.
Xəzər dənizindən hasil olunan qazın əvvəlcə Türkiyə, daha sonra isə Avropa bazarlarına daha böyük həcmdə nəqlini təmin etmək üçün Bakı və Ankara Avropadakı birləşmə nöqtələrində, həmçinin Bolqarıstan və Yunanıstanda qaz birləşmələrinin genişləndirilməsi üçün birgə tədqiqatlar aparacaq.
“Buna görə də biz bu hərtərəfli sazişi bu gün imzaladıq”, - A.Bayraktar qeyd edib.
Əlbəttə ki, bu razılaşmaların bütün tərəflər üçün faydalı olduğu göz qabağındadır və əlavə qaz kompressor stansiyalarının quraşdırılmasından başqa heç bir xərcə ehtiyac olmayacaq. Digər tərəfdən beynəlxalq maliyyə institutları ilə layihənin maliyyələşdirilməsinə dair danışıqlar aparmalıdır və ümid edək ki, bu proses bankların karbohidrogen layihələrinə kredit vermək istəməməsi ilə üzləşməyəcək.
Maraq artır
Avropada, xüsusilə onun şərq hissəsində və Balkan ölkələrində Azərbaycan qazına sabit və yüksək tələbat var. Bunu may ayında Slovakiyanın Baş naziri Robert Fitso və Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radevin Bakıya səfərləri təsdiqləyir. Aprelin sonunda isə Macarıstanın xarici işlər naziri Peter Siyarto Azərbaycanda səfərdə olub. O bildirib ki, ölkəsi aprel ayından Azərbaycan qazını almağa başlayıb.
Bu məqamda qeyd edək ki, Bolqarıstan bu gün tələbatının 55%-ni Azərbaycan qazı hesabına ödəyir. Eyni zamanda tədarükün təkcə Yunanıstan vasitəsilə deyil, həm də Türkiyə üzərindən artırılması ilə bağlı danışıqlar aparılır. 2022-ci ildə bu ölkə Azərbaycandan 600 milyon, 2023-cü ildə isə 1 milyard 250 milyon kubmetr “mavi yanacaq” alıb. 2024-cü ildə onun həcminin azı 1,5 milyard kubmetrə çatdırılacağı gözlənilir.
Rəsmi Sofiya ümid edir ki, SOCAR və Türkiyə uzunmüddətli müqavilə əsasında Xəzər regionundan əlavə qaz həcmləri nəqli imkanı əldə edəcək və bu həcmlər Bolqarıstan vasitəsilə Mərkəzi və Şərqi Avropa bazarlarına çıxarılacaq. Bu, SOCAR-ın Bolqarıstan bazarında qaz satışını artıracaq və Bolqarıstanın isə Azərbaycanın “mavi yanacağı” üçün tranzit ölkə kimi mövqeyini gücləndirəcək.
Slovakiya da Azərbaycandan qaz almağı planlaşdırır. Bununla o, Azərbaycandan “mavi yanacaq” əldə edəcək Avropanın yeddinci və ümumilikdə dünyanın doqquzuncu ölkəsi olmağı planlaşdırır. Slovakiyanın iqtisadiyyat naziri Denisa Sakova daxili ehtiyacları ödəmək üçün idxalı təşkil etməyə və qonşu Avropa ölkələrinə qaz təchizatını şaxələndirməyə hazır olduğunu açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, əməkdaşlıq Şərqi və Mərkəzi Avropaya - Avstriya, Çexiya və Macarıstana bu enerji resursunun nəqlinin həyata keçirilməsinə kömək edəcək. Bu, ötən ilin aprelində Azərbaycan, Slovakiya, Bolqarıstan, Rumıniya və Macarıstanın imzaladığı “Həmrəylik Halqası” (STRING) təşəbbüsünün həyata keçirilməsi ilə mümkün olacaq.
Qeyd edək ki, STRING layihəsi ilə Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Xəzər dənizindən əlavə təbii qaz həcmlərinin (ildə 5 milyard kubmetrə qədər) Aİ-yə çatdırılması və bu təşəbbüsün avropalı iştirakçılarının qaz nəqli infrastrukturundan istifadəsi nəzərdə tutulur.
Slovakiya bu yay Azərbaycandan qaz ala bilər. Lakin nəqliyyat gücləri tam yükləndiyi üçün hazırda Rumıniya və Macarıstan sərhədində problemli sahə mövcuddur. Buna görə də Avropa ölkələri qazın qəbulu və qonşu ölkələrə tranziti üçün yeni interkonnektorların yaradılması üçün fəal lobbiçilik etməlidir.
Alternativ olaraq, Bratislava Azərbaycan qazının Slovakiyaya “Şaquli Dəhliz” vasitəsilə Ukrayna ərazisindən idxalını təşkil etməyi təklif edir. Slovakiya rəsmilərinin fikrincə, bu layihə vasitəsilə ildə 20 milyard kubmetr qazın tədarükü həyata keçirilə bilər. Onun əsas ideyası ondan ibarətdir ki, əlavə həcmlər əldə etmək üçün hər bir qaz nəqli sisteminin operatoru - istər Bolqarıstan, istər Macarıstan, istər Rumıniya, istərsə də “Şaquli Dəhliz”in digər iştirakçısı - yeni qaz kəmərləri çəkməyin əvəzinə, öz sisteminin ötürücülük qabiliyyətini artırmalı olacaq. Bu, daha səmərəli olacaq və ucuz başa gələcək. Hər halda, son nəticədə hansı variantın seçilməsindən asılı olmayaraq, bu tədarüklər üçün yanacaq mənbəyi kimi Azərbaycanın iştirakı çox vacibdir.

Новые соглашения подготовили юридическую базу для экспорта дополнительных объемов газа в Европу через Азербайджан
Текущий год может стать переломным в вопросе организации поставок туркменского газа в Европу через Азербайджан и Турцию. Основанием для такого утверждения стали соответствующие договоры, подписанные турецкими властями в марте с Туркменистаном, а в мае - c Азербайджаном. Тем самым Ашхабад выразил готовность поставлять природный газ в Турцию для дальнейшей его транспортировки на европейские рынки. Официальный же Баку со своей стороны, заключив новое соглашение с Анкарой о газовом сотрудничестве, подтвердил решимость предоставить свои инфраструктуру и территорию для транзита туркменского газа на международные рынки.
С другой стороны, этот договор закладывает юридическую основу для начала работ по расширению мощностей Южно-Кавказской трубопроводной магистрали (ЮКТМ, Баку-Грузия-граница с Турцией) и Трансанатолийского газопровода (TANAP) для транспортировки дополнительных объемов азербайджанского газа в Турцию и далее в Европу.
Для Анкары новые договоренности с Азербайджаном и Туркменистаном станут большим шагом по трансформации страны-транзитера в крупнейший в регионе Черного моря газовый хаб.
Восточный «экспресс»
В рамках Анатолийского дипломатического форума 1 марта 2024 года между Госконцерном «Туркменгаз» и Министерством энергетики и природных ресурсов Турции состоялось подписание Меморандума о взаимном сотрудничестве по развитию партнерства в области природного газа.
Договоренности были достигнуты во время рабочего визита в Турцию главы Народного совета Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова и его встречи с президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом. Кроме того, была подписана межгосударственная Декларация о намерениях по сотрудничеству в области углеводородных ресурсов.
Эти соглашения представляют собой важный шаг к укреплению энергетического партнерства между Туркменистаном и Турцией и позиционируют Анкару как потенциально важный региональный энергетический центр.
Министр энергетики Турции Алпарслан Байрактар, подчеркнув важность этих соглашений, заявил о готовности Анкары облегчить транзит туркменского газа на мировые рынки. Правда, не уточнив, каким именно образом это будет достигнуто.
Туркменистан обладает четвертыми по величине в мире запасами природного газа, на его территории расположено крупнейшее в мире месторождение «Галкыныш». В настоящее время туркменский газ покупают Китай (основной импортер), Россия и Узбекистан.
Вместе с тем Ашхабад в качестве диверсификации прорабатывает вариант доставки газа в Турцию через Азербайджан, параллельно подтверждая (причем неоднократно и на официальном уровне) интерес к реализации проекта строительства Транскаспийского газопровода. Также рассматриваются возможности поставок в Турцию на возмездной основе через Иран и реализация проекта газопровода в Южную Азию.
Маршрут через Азербайджан
Идея транспортировки туркменского газа в Турцию посредством газопровода, который должен быть проложен по дну Каспия и соединен с Южным газовым коридором (ЮГК), не нова. Прошел уже не один десяток лет с момента ее зарождения, но европейцам, которые вели активные переговоры с Туркменистаном, так и не удалось продвинуться в реализации этого проекта. Причин много, но основная, вероятно, в финансировании. Ашхабад не готов взять на себя подобную нагрузку, считая, что это забота конечного потребителя.
Европа, со своей стороны активизировав функцию энергоперехода и нацелившись на снижение в будущем потребления ископаемого сырья, все с меньшей охотой идет на финансирование углеводородных проектов. Кроме того, ЕС отдает предпочтение заключению не долгосрочных договоров, а спотовым поставкам газа, утверждая, что он ей потребуется всего лет на 5-10. Кто при таком раскладе согласится инвестировать миллиарды на создание экспортной инфраструктуры, да еще с риском не окупить свои затраты?
Новое соглашение между Ашхабадом и Анкарой дает некоторую надежду «на свет в конце тоннеля», поскольку подписание говорит о возможности турецкой стороны договариваться по сложным вопросам. Однако это не снимает вопроса, каким образом Турция рассчитывает организовать транзит туркменского газа через Азербайджан. Поскольку на кону создание хаба для поставок газа в Европу, возможно, у Анкары есть план на этот случай.
Для Туркменистана реализация этого проекта имеет свои преимущества, главный из которых - выход на новые рынки сбыта, то есть диверсификация экспорта и усиление своей роли на мировом газовом рынке. Наличие Китая в качестве главного покупателя создает атмосферу стабильности, тем более что среди получателей туркменского газа также Россия и Узбекистан. Вместе с тем расширение числа покупателей этого продукта  позволяет диктовать свои условия.
В случае реализации данного проекта значительно повысятся также конкурентоспособность ЮГК и шансы Турции по созданию газового хаба для последующего реэкспорта в Европу. Кроме того, Анкара получит еще один источник транспортировки, что позволит оказывать ценовое давление на других поставщиков. Сотрудничество в области природного газа между Туркменистаном и Турцией может перекроить энергетическую карту Европы и избавить ее от зависимости от российского газа. А это именно то, к чему стремится ЕС на своем пути к энергопереходу.
Новый газовый союз
Как известно, ЕС подписал меморандум о взаимопонимании с Азербайджаном, цель которого - увеличение поставок каспийского газа до 20 млрд кубометров в год. Однако без Турции выполнение этой задачи становится практически невозможным. Потому и последовало сначала подписание договора с Туркменистаном, а затем с Азербайджаном нового соглашения в области природного газа.
Документ подписали 14 мая министр энергетики и природных ресурсов Турции Алпарслан Байрактар и министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров.
«Сегодняшнее соглашение отражает политику реализации долгосрочных, крупных и политически дальновидных проектов, разработанных двумя странами, турецко-азербайджанское сотрудничество способствует обеспечению энергетической безопасности Европы», - заявил М.Джаббаров.
Соглашение предусматривает увеличение мощности TANAP  и ЮКТМ, чтобы создать необходимые условия для решения поставленной цели.
«Наши отношения выходят на новое измерение в сфере природного газа. Это соглашение обеспечит поставки до 2030 года дополнительных объемов азербайджанского газа, а также газовых ресурсов Каспийского моря в Турцию. Кроме того, часть газа будет поступать в Европу через Турцию. Важным пунктом является и то, что в рамках соглашения мы достигли договоренности о транспортировке туркменского природного газа в Турцию через Азербайджан и Грузию», - заявил А.Байрактар.
То есть это также транзитное соглашение, которым обеспечивается выход туркменского газа через Азербайджан и Грузию.
Для обеспечения более высоких объемов поставок каспийского газа сначала на турецкий, а затем и на европейский рынки Баку и Анкара проведут совместные исследования по расширению мощностей в точках подключения в Европе, а также газовых связок в Болгарии и Греции.
«Именно поэтому мы и подписали сегодня это всеобъемлющее соглашение», - уточняет А.Байрактар.
Выгода для всех сторон очевидна, да и расходов кроме как на установку дополнительных газокомпрессорных станций не потребуется. Придется, правда, договариваться о финансировании работ с международными финансовыми институтами и надеяться, что этот процесс не столкнется с нежеланием банков кредитовать углеводородные проекты.
Интерес растет
В Европе, особенно в восточной ее части и на Балканах наблюдается устойчивый и высокий спрос на азербайджанский газ. Это подтверждают визиты в мае в Баку премьер-министра Словакии Роберта Фицо и президента Болгарии Румена Радева. В конце апреля Баку посетил и глава МИД Венгрии Петер Сийярто, который заявил, что с апреля Венгрия стала получать азербайджанский газ.
Болгария сегодня за счет газа из Азербайджана удовлетворяет 55% своих потребностей. Вместе с тем ведутся переговоры по увеличению поставок не только через Грецию, но и Турцию. В 2022 году страна получила от Азербайджана 600 млн, а в 2023-м - 1 млрд 250 млн кубометров газа. В 2024 году его объем ожидается на уровне не менее 1,5 млрд кубометров.
В Болгарии рассчитывают, что SOCAR и Турция на основе долгосрочного соглашения обеспечат возможность перекачки дополнительных объемов газа из Каспийского региона, которые через нее достигнут рынков Центральной и Восточной Европы. Это увеличит продажи газа компанией SOCAR на болгарском рынке и укрепит позиции самой Болгарии как страны - транзитера азербайджанского «голубого топлива».
Еще одним - седьмым европейским и в целом девятым покупателем газа из Азербайджана планирует стать Словакия. О готовности к организации импорта для удовлетворения внутренних потребностей и для диверсификации доставки газа соседним странам Европы заявила словацкий министр экономики Дениса Сакова. По ее мнению, сотрудничество поможет наладить транспортировку в Восточную и Центральную Европу - Австрию, Чехию и Венгрию. Это станет возможным за счет реализации инициативы «Кольцо солидарности» (STRING), подписанной Азербайджаном, Словакией, Болгарией, Румынией и Венгрией в апреле прошлого года.
STRING предусматривает доставку в ЕС дополнительных объемов природного газа из Каспийского моря (до 5 млрд кубометров в год) через Южный газовый коридор и использование газотранспортной инфраструктуры европейских участников этой инициативы.
В Словакии могут уже этим летом принимать газ из Азербайджана. Однако поскольку транспортные мощности загружены полностью, в данный момент на границе между Румынией и Венгрией имеется проблемный участок. Поэтому европейским странам нужно активно лоббировать создание новых интерконнекторов, чтобы принимать газ и осуществлять транзит в соседние страны.
В качестве альтернативы Братислава предлагает наладить импорт азербайджанского газа в Словакию через территорию Украины с использованием «Вертикального коридора». По мнению словацких чиновников, данный проект может быть рассчитан на 20 млрд кубометров в год. Его главная идея в том, что для получения дополнительных объемов продукта каждый оператор газотранспортной системы - будь то Болгария, Венгрия, Румыния или другой участник «Вертикального коридора» - должен будет увеличить пропускную способность своей системы, а не строить новые газопроводы. Это будет эффективнее и дешевле. При этом какой бы вариант в конечном счете не был выбран, участие Азербайджана как источника топлива для этих поставок критически важно.