HƏMAS MƏĞLUBEDİLMƏZDİR?
İyunun 7-də HƏMAS-ın İsrailə hücumundan düz 8 ay keçir. Dünyanın ən təcrübəli və yüksək texniki imkanlara malik ordusu ilə Yaxın Şərqdə mövcud olan onlarla dini-ideoloji əsaslara sahib silahlı qruplaşmalardan biri olan HƏMAS arasında qanlı müharibə 8 aydır davam edir.
İsrail ordusu hazırda Qəzza zolağının cənub kənarında yerləşən Rəfah şəhərində quru əməliyyatı keçirir. Ordu bölmələri şəhərin Misirlə Qəzza zolağı arasında yerləşən hissəsini mühasirəyə alıb. İsrail ordusunun Rəfaha daxil olması formal olaraq sektor üzərində İsrail nəzarətinin yaradılması hesab olunur. Ancaq Qəzzanın daxili bölgələrində İsrail ordusunun hələ də nəzarət edə bilmədiyi ərazilər var.
Yəni ötən 8 ay ərzində dünyanın ən peşəkar ordularından biri olan İsrail ordusu 365 kv.km ərazidə HƏMAS-ı tam olaraq məğlub edərək zolaq üzərində tam nəzarəti təmin edə bilməyib. Bəli, İsrail qruplaşmanın 24 batalyonundan 19-nun məhv edildiyini açıqlayıb. Amma bu bəyanatdan sonra iki aya yaxındır ki, HƏMAS müqavimət göstərməkdə davam edir. Hətta vaxtaşırı İsrail ərazisinə raketlər də atır.
Bu arada, İsrail ordu komandanlığı 3 ay ərzində Qəzzada hərbi əməliyyatların başa çatacağını bəyan etmişdi. Yanvarın əvvəlində İsrailin müdafiə naziri Yoav Qalant ordu qüvvələrinin Qəzzanın şimalından geri çəkildiyini açıqlamışdı. Ancaq bir neçə həftə sonra ordu qüvvələri yenidən Cibaliyə, Beyt Hanun, Beyt Lahiya, Qəzza şəhərinə daxil olaraq buradakı HƏMAS və “İslami Cihad” silahlıları ilə döyüşlərə qatılıb.
Qeyd edək ki, İsrailin 180 minlik ordusu və HƏMAS hücumundan sonra səfərbərlik vasitəsilə orduya çağırılan 300 min nəfər ehtiyatda olan hərbçinin hesabına hazırda böyük bir hərbi gücə sahibdir. Ancaq Qəzzanın coğrafi şəraiti və ərazisinin kiçik olması bu qədər böyük qüvvənin zolağa cəlb edilməsini çətinləşdirir.
HƏMAS-ın gücü
Mətbuatda HƏMAS-ın hərbi gücü barədə ətraflı məlumat yoxdur. Bəzi mənbələrə əsasən, HƏMAS-ın 30 min, bəzilərinə görə isə 40 min silahlı əsgərdən ibarət 6 briqadası var. XX əsrin 30-cu illərində yəhudi silahlı qrupları və Britaniya müstəmləkə administrasiyasına qarşı silahlı üsyan başlatmış Suriya əsilli İzzəddin əl-Qəssamın xatirəsinə ehtiram olaraq “İzzəddin əl-Qəssam” briqadası adlanan HƏMAS-ın hərbi qanadı təşkilatın yaranmasından 5 il sonra, yəni 1992-ci ildə təşkil olunub.
HƏMAS-dan əvvəl Qəzzada “Müsəlman Qardaşları” hərəkatının himayəsi altında “Məcd” və “Fələstinli mücahidlər” kimi silahlı qruplar olub. Ancaq “Əl-Qəssam” həm kəmiyyət, həm də təşkilati baxımdan onlardan üstündür.
Daha əvvəl mövcud olmuş fələstinli silahlı qruplardan, o cümlədən marksist və solçu silahlı təşkilatlardan fərqli olaraq “Əl-Qəssam” briqadası yalnız Fələstin ərazisində silahlı fəaliyyət göstərir.
HƏMAS hərbi qanadının qurucuları Yəhya Ayyaş, Nizar Rayyan, Saleh Şəhadə, Əhməd Cabiri və daha bir neçə komandir İsrail ordusu tərəfindən öldürülüb. Hazırda qruplaşmanın Qəzzadakı komandirləri Məhəmməd Deyf və onun müavini Mərvan İsadır.
“Əl-Qəssam” ordusu 6 briqadadan və eyni zamanda bir neçə qoşun növündən ibarətdir. HƏMAS islamçı və ideoloji təşkilat olduğu üçün onun üzvləri ciddi dini və siyasi-ideoloji təlim alırlar. İlk vaxtlar qruplaşma yüngül silahlardan istifadə edib. Son illərdə o, həmçinin qısamənzilli raketlərin istehsalına və istifadəsinə başlayıb. Qruplaşmanın tərkibində mühəndis-istehkam (tunel inşası), hava hücumundan müdafiə, artilleriya, kamikadze və maddi-texniki təminat bölmələri mövcuddur. Bundan əlavə, HƏMAS-ın silahlı qanadında xüsusi təyinatlılar və kibertəhlükəsizlik bölmələri var.
HƏMAS ilk “Qəssam-1” raketini 2001-ci il oktyabrın 26-da İsrailin Sderot yaşayış məntəqəsinə atıb. Daha sonra “Qəssam-1” Fələstin silahlı qruplarının simvoluna çevrilib.
2002-ci ildə təşkilat İsrail ərazisinə nisbətən yenilənmiş “Qəssam-2” raketini buraxıb. Bunun ardınca “Qəssam-3” və “Qəssam-4” raketlərinin istehsalına başlanılıb. 2003-cü ildə HƏMAS 75 km mənzilli “M-75” raketini, ardınca “R-160” (160 km) və “J-180” (180 km) raketini buraxıb. Bundan əlavə, HƏMAS-ın sərəncamında İran istehsalı olan “Fəcr-5” və “Qrad” raketləri var.
Yeri gəlmişkən, İsrailin “Dəmir günbəz” hava hücumundan müdafiə sistemi məhz HƏMAS-ın artan raket potensialının hücumlarını dəf etmək üçün hazırlanıb. 2021-ci ildə isə HƏMAS “Əbabil” pilotsuz uçuş aparatını (PUA) yaratdığını elan edib.
2007-ci ildə Qəzza zolağına tam nəzarət “Fəth”dən HƏMAS-a keçəndən sonra təşkilatın hərbi gücü daha da artıb. Belə ki, əgər 2008-ci ildə HƏMAS raketlərinin orta məsafəsi 40 km idisə, 2021-ci ildə bu göstərici 230 km-ə yüksəlib.
Ehtimal olunur ki, HƏMAS region ölkələrindəki vasitəçilərlə aldığı hərbi texnika və texnologiyanı Rəfaha çatdırır. Oradan avadanlıq Misir ərazisi və Rəfahda qazılmış tunellər vasitəsilə Qəzzaya çatdırılır.
Qəzzada hakimiyyəti ələ keçirdikdən və hərbi gücünü artırdıqdan sonra HƏMAS bir neçə dəfə (2008, 2014, 2021 və 2023) İsrail ordusu ilə toqquşub və bu, təşkilat üçün yaxşı təcrübə olub.
HƏMAS-ın müqavimətinin səbəbləri
Ekspertlər HƏMAS-ın üstün İsrail ordusuna qarşı davamlı müqavimətini bir neçə amillə əlaqələndirirlər.
Onlardan ən əsası partizan müharibəsidir. Dünya təcrübəsində nizami orduların partizan dəstələrinə qarşı uğurlu olduğu çox nadir nümunələr var. HƏMAS nizami İsrail ordusuna qarşı kiçik qruplardan təşkil olunmuş partizan qrupları ilə müharibə aparır. “Vur-qaç” üsulu ilə işləyən HƏMAS silahlıları tikililərin 70 faizindən çoxunun dağıldığı Qəzza şəhərlərində uzun illərdir hazırladıqları tunel və sığınacaqlarda gizlənərək, qəfil hücumlar edir və gözlənilməz ağır zərbələr vururlar.
İkincisi, Qəzza zolağı cəmi 365 kvadratkilometr əraziyə malik kiçik, lakin kifayət qədər sıx məskunlaşılmış ərazidir. HƏMAS yaraqlıları uzun illər geniş tunellər və digər texniki vasitələrlə müdafiə xətləri qurması sayəsində əraziyə çox yaxşı bələddirlər. İsrail ordusu kəşfiyyatla bağlı qabaqcıl texnologiyaya malik olsa da, bölgə ilə yaxşı tanış deyil. Digər tərəfdən Qəzza zolağında əksər binaların bombardmanlar nəticəsində dağıdılması yaraqlıların gizlənməsi üçün əlverişli şərait yaradır. Bu, İsrail hərbçiləri üçün ciddi çətinliklərə səbəb olur.
Üçüncüsü, yeraltı sığınacaqlarda gizlənən HƏMAS üzvlərinin qaçmağa yerləri yoxdur. İsrail bombaları altında sağ qalmaq şansları az olan və güclü ideoloji təlim almış HƏMAS əsgərləri fədakarlıqla döyüşürlər. İsrail əsgərləri üçün isə bu müharibə yorucu və təhlükəlidir. Onlar uzun məcburi hərbi xidmətdən sonra rahat həyatlarına geri dönməyi arzulayırlar.
Nəhayət, HƏMAS-ın əsas “müəllim”i məhz İsraildir. HƏMAS döyüşçüləri, komandirləri son 17 ildə İsraillə 4 böyük müharibədə, onlarla kiçik toqquşma və əməliyyatlarda iştirak ediblər. Bu isə HƏMAS üçün həm də böyük təcrübə imkanı deməkdir. Başqa sözlə, fələstinli islamçılar İsrail ordusuna qarşı müharibəni 37 ildir elə onların özlərindən “öyrənirlər”. Beləliklə, HƏMAS-ın davam edən müqavimətinin və mövcudluğunu qoruyub saxlamasının arxasında bu amillər dayanır.
Bu gün İsraili ən çox narahat edən məsələ HƏMAS-ın Qəzzada uzun illər ərzində davam edəcək partizan müharibəsi aparmasıdır. Beynəlxalq Böhran Qrupunun Yaxın Şərq və Şimali Afrika proqramı direktoru Yost Hilterman mediaya açıqlamasında bildirib ki, HƏMAS Qəzzanın hər yerindədir və məğlub olmaqdan çox uzaqdır. Bu isə bir daha təsdiq edir ki, qruplaşma uzun müddətdir bu müharibəyə hazırlaşır, onun uzun illər davam edə biləcəyini başa düşür.
İsrail hərbi kəşfiyyat qurumu “Aman”ın keçmiş direktoru Tamir Hayman isə vurğulayıb ki, hətta İsrail ordusuna qarşı terror və silahlı hücumların qarşısı alınsa belə, HƏMAS daxilində İslam qardaşlığının, ideoloji və dini ünsürlərin ictimai quruluşunu və möhkəm bağlarını məhv etmək mümkün olmayacaq.
“Əl-Qəssam” sadəcə silahlı müqavimət qrupu deyil. O, Fələstinə qonşu regionlarda dərin siyasi-ideoloji quruluşa və dayaqlara malik siyasi islamçı hərəkatın tərkib hissəsidir. Belə qrupları hərbi güc tətbiq etməklə məhv etmək çox çətindir.
İsrailin davam edən işğalçılıq siyasəti və həll olunmamış Fələstin münaqişəsi HƏMAS-ı “bəsləyən” və gücləndirən əsas amillərdir. Başqa sözlə, nə qədər ki, Fələstin münaqişəsi həllini tapmayıb, HƏMAS və onun kimi silahlı qrupların yaranması və böyüməsi üçün Fələstin münbit torpaq olaraq qalacaq. Buna görə də belə radikal qruplarla mübarizənin əsas yolu regionda davamlı sülhün bərqərar olmasıdır. Yalnız bundan sonra onlara olan ehtiyac əbədi olaraq yox olacaq. Əks halda, müharibələr və zorakılıq HƏMAS-dan da güclü yeni silahlı təşkilatların yaranmasına səbəb ola bilər.

Об источнике военно-идеологической мощи палестинской политической исламистской группировки
7 июня исполняется ровно восемь месяцев от даты нападения ХАМАС на Израиль. Восемь месяцев продолжается кровопролитная война между одной из самых опытных и технически оснащенных армий в мире и одной из десятков религиозно и идеологически подкованных вооруженных группировок Ближнего Востока.
Сейчас израильская армия проводит наземную операцию в городе Рафах на южных окраинах сектора Газа. Армейские части окружают часть города, которая расположена между Египтом и сектором Газа. Ввод израильской армии в Рафах формально считается установлением контроля Израиля над сектором. Однако внутри территории остаются неподконтрольные израильтянам районы.
Иными словами, за истекшее время израильской армии не удалось разгромить ХАМАС на территории в 365 кв. км и обеспечить полный контроль над полосой. Да, Израиль объявил, что 19 из 24 батальонов группировки уничтожены. Но за прошедшие после этого заявления почти два месяца ХАМАС продолжает сопротивляться. И даже периодически запускает ракеты по израильской территории.
Между тем командование израильской армии обещало завершить боевые действия в секторе Газа в течение трех месяцев. В начале января министр обороны Израиля Йоав Галант объявил о выводе армейских сил из северной части Газы. Но несколько недель спустя им пришлось вновь войти в города Джибалия, Бейт-Ханун, Бейт-Лахия и Газа, чтобы воевать с боевиками ХАМАС и «Исламского джихада».
Сегодня 180-тысячная армия Израиля противостоит еще более крупной армии ХАМАС, состоящей из 300 тыс. резервистов, призванных сразу после октябрьской атаки группировки на еврейское государство. Однако географические условия и небольшая территория Газы затрудняют маневренность столь крупных сил в секторе.
Мощь ХАМАС
СМИ не располагают подробными сведениями о военной мощи ХАМАС. По одним данным, количество вооруженных бойцов группировки достигает 30 тыс., а по другим - 40 тыс. человек. Военное крыло ХАМАС более известно под названием «Бригады Иззаддин аль-Кассам», или просто «Аль-Кассам». Оно так названо в честь сирийского священнослужителя Иззаддина аль-Кассама, который в 1930-е годы поднял восстание против еврейских вооруженных группировок и британской колониальной администрации.
До ХАМАС в Газе под патронажем движения «Братья-мусульмане» действовали вооруженные группировки «Маджд» и «Палестинские моджахеды». Однако «Аль-Кассам» превосходит их как количественно, так и организационно.
В отличие от своих соратников из ранее существовавших палестинских вооруженных формирований, известных также своими марксистскими и левыми взглядами, бойцы «Аль-Кассам» действуют только на территории Палестины.
Основатели военного крыла ХАМАС Яхья Айяш, Низар Райян, Салех Шахада, Ахмад Джабири, а также несколько других командиров были убиты израильской армией. В настоящее время операциями в Газе руководят Мухаммад Дайф и его заместитель Марван Иса.
Армия «Аль-Кассам» состоит из шести бригад и нескольких родов войск. ХАМАС является исламистской, идеологически подкованной организацией. Ее члены проходят жесткую религиозную и политико-идеологическую подготовку. В начале своей деятельности группировка использовала легкое вооружение. В последние же годы стала производить и применять также ракеты малой дальности. В ее состав входят подразделения инженерно-фортификационных работ (прокладка тоннелей), ПВО, артиллерии, смертников и тылового обеспечения. Кроме того, в вооруженном крыле ХАМАС имеются подразделения бойцов специального назначения и кибербезопасности.
Свою первую ракету «Кассам-1» ХАМАС выпустил по израильскому поселению Сдерот 26 октября 2001 года. Позже «Кассам-1» превратилась в символ палестинских вооруженных группировок.
В 2002 году организация запустила по территории Израиля относительно модифицированную версию ракеты «Кассам-2». Далее последовало производство «Кассам-3» и «Кассам-4». В 2003 году ХАМАС выпускает ракету М-75 дальностью поражения 75 км, а затем R-160 (160 км) и J-180 (180 км). Помимо этого в распоряжении ХАМАС имеются ракеты «Фаджр-5» и «Град» иранского производства.
Кстати, израильская система ПВО «Железный купол» была разработана именно для отражения ударов растущего ракетного потенциала ХАМАС.
В 2021 году ХАМАС объявил о создании беспилотного летательного аппарата «Абабиль».
Военная мощь организации укрепилась еще больше, когда в 2007 году полный контроль над сектором Газа перешел от движения «Фатх» к ХАМАС. Так, если в 2008 году средняя дальность ракет ХАМАС составляла 40 км, то в 2021-м увеличилась до 230 км.
Считается, что ХАМАС доставляет в Рафах военную технику и технологии, купленные им через посредников в странах региона. Оттуда техника доставляется через территорию Египта и тоннели, вырытые в Рафахе.
После захвата власти в Газе и укрепления собственной военной мощи ХАМАС несколько раз (2008, 2014, 2021 и 2023 гг.) сталкивался с израильской армией, что стало хорошим опытом для организации.
Причины стойкости ХАМАС
Эксперты объясняют продолжающееся сопротивление ХАМАС превосходящей по силе израильской армии несколькими факторами.
Во-первых, во главе их - партизанская война. История мировых войн насчитывает лишь несколько примеров успеха регулярных армий против партизанских отрядов. В борьбе ХАМАС с израильской армией участвуют небольшие по численности партизанские отряды. Используя хорошо известную тактику «наскок-отход», боевики совершают внезапные атаки и наносят израильтянам неожиданные тяжелые удары. Затем прячутся в тоннелях и убежищах, которые готовили в течение многих лет в городах Газы, где сейчас более 70% зданий разрушены.
Во-вторых, сектор Газа - небольшой, но достаточно густонаселенный район площадью всего 365 кв. км. Боевики ХАМАС очень хорошо знают местность благодаря многолетнему строительству линий обороны с протяженными тоннелями и другими техническими средствами. По сравнению с ними израильские военные, несмотря на наличие у них передовых разведывательных технологий, не знакомы с регионом. С другой стороны, разрушенность большей части зданий в секторе Газа в результате бомбардировок создает благоприятные условия для укрытия боевиков и обуславливает большие трудности для израильских солдат.
В-третьих, членам ХАМАС, которые укрываются в подземных убежищах, бежать некуда. Конечно, у них меньше шансов выжить под мощным натиском израильских авиаударов, но благодаря многолетней идеологической подготовке они самоотверженно сражаются. Чего нельзя сказать об израильтянах, для которых эта война утомительна и представляет жизненную угрозу. Понятно, что они мечтают вернуться к комфортной жизни после затяжной обязательной военной службы.
Наконец, самым главным «учителем» ХАМАС является сам Израиль. За последние семнадцать лет его бойцы и командиры были непосредственными участниками четырех крупных войн и десятков мелких стычек и операций против еврейского государства. Прекрасный шанс набить руку. В целом же палестинские исламисты «учатся» ведению войны против израильской армии уже 37 лет.
В основном именно перечисленные четыре фактора объясняют продолжающееся сопротивление и живучесть ХАМАС.
Сегодня Израиль больше всего обеспокоен тем, что ход войны в секторе Газа может перетечь в русло партизанской, которая может идти годами. Йост Хильтерман, директор программы по Ближнему Востоку и Северной Африке в Международной кризисной группе, заявил СМИ, что ХАМАС расширил зону охвата по всей площади сектора Газа и еще далек от поражения. А это еще раз подтверждает, что группировка готовилась к этой войне давно, отдавая себе отчет в том, что она может затянуться на многие годы.
По словам Тамира Хеймана, бывшего директора израильской военной разведки «Аман», даже если террористические и вооруженные атаки на израильскую армию и будут предотвращены, разрушить социальную структуру и крепкие узы исламского братства, идеологические и религиозные элементы внутри ХАМАС будет невозможно.
«Аль-Кассам» - не просто вооруженная группа сопротивления, а составляющая часть политического исламистского движения с глубокой политико-идеологической структурой и опорными пунктами в соседних с Палестиной регионах. И уничтожить такие группировки с помощью военной силы очень сложно.
Продолжающаяся оккупационная политика Израиля и неразрешенность палестинского конфликта - главные факторы, подпитывающие и укрепляющие ХАМАС. То есть пока многолетний палестинский конфликт не будет решен, Палестина и впредь будет благодатной почвой для возникновения и роста вооруженных группировок вроде ХАМАС. Поэтому главным способом борьбы с такими радикальными группировками является установление долговечного мира в регионе. Только тогда необходимость в них отпадет навсегда. В противном случае войны и насилие могут привести к появлению новых вооруженных организаций, еще более сильных, чем ХАМАС.