HƏMAS MƏĞLUBEDİLMƏZDİR?
İyunun 7-də HƏMAS-ın İsrailə hücumundan düz 8 ay keçir. Dünyanın ən təcrübəli və yüksək texniki imkanlara malik ordusu ilə Yaxın Şərqdə mövcud olan onlarla dini-ideoloji əsaslara sahib silahlı qruplaşmalardan biri olan HƏMAS arasında qanlı müharibə 8 aydır davam edir.
İsrail ordusu hazırda Qəzza zolağının cənub kənarında yerləşən Rəfah şəhərində quru əməliyyatı keçirir. Ordu bölmələri şəhərin Misirlə Qəzza zolağı arasında yerləşən hissəsini mühasirəyə alıb. İsrail ordusunun Rəfaha daxil olması formal olaraq sektor üzərində İsrail nəzarətinin yaradılması hesab olunur. Ancaq Qəzzanın daxili bölgələrində İsrail ordusunun hələ də nəzarət edə bilmədiyi ərazilər var.
Yəni ötən 8 ay ərzində dünyanın ən peşəkar ordularından biri olan İsrail ordusu 365 kv.km ərazidə HƏMAS-ı tam olaraq məğlub edərək zolaq üzərində tam nəzarəti təmin edə bilməyib. Bəli, İsrail qruplaşmanın 24 batalyonundan 19-nun məhv edildiyini açıqlayıb. Amma bu bəyanatdan sonra iki aya yaxındır ki, HƏMAS müqavimət göstərməkdə davam edir. Hətta vaxtaşırı İsrail ərazisinə raketlər də atır.
Bu arada, İsrail ordu komandanlığı 3 ay ərzində Qəzzada hərbi əməliyyatların başa çatacağını bəyan etmişdi. Yanvarın əvvəlində İsrailin müdafiə naziri Yoav Qalant ordu qüvvələrinin Qəzzanın şimalından geri çəkildiyini açıqlamışdı. Ancaq bir neçə həftə sonra ordu qüvvələri yenidən Cibaliyə, Beyt Hanun, Beyt Lahiya, Qəzza şəhərinə daxil olaraq buradakı HƏMAS və “İslami Cihad” silahlıları ilə döyüşlərə qatılıb.
Qeyd edək ki, İsrailin 180 minlik ordusu və HƏMAS hücumundan sonra səfərbərlik vasitəsilə orduya çağırılan 300 min nəfər ehtiyatda olan hərbçinin hesabına hazırda böyük bir hərbi gücə sahibdir. Ancaq Qəzzanın coğrafi şəraiti və ərazisinin kiçik olması bu qədər böyük qüvvənin zolağa cəlb edilməsini çətinləşdirir.
HƏMAS-ın gücü
Mətbuatda HƏMAS-ın hərbi gücü barədə ətraflı məlumat yoxdur. Bəzi mənbələrə əsasən, HƏMAS-ın 30 min, bəzilərinə görə isə 40 min silahlı əsgərdən ibarət 6 briqadası var. XX əsrin 30-cu illərində yəhudi silahlı qrupları və Britaniya müstəmləkə administrasiyasına qarşı silahlı üsyan başlatmış Suriya əsilli İzzəddin əl-Qəssamın xatirəsinə ehtiram olaraq “İzzəddin əl-Qəssam” briqadası adlanan HƏMAS-ın hərbi qanadı təşkilatın yaranmasından 5 il sonra, yəni 1992-ci ildə təşkil olunub.
HƏMAS-dan əvvəl Qəzzada “Müsəlman Qardaşları” hərəkatının himayəsi altında “Məcd” və “Fələstinli mücahidlər” kimi silahlı qruplar olub. Ancaq “Əl-Qəssam” həm kəmiyyət, həm də təşkilati baxımdan onlardan üstündür.
Daha əvvəl mövcud olmuş fələstinli silahlı qruplardan, o cümlədən marksist və solçu silahlı təşkilatlardan fərqli olaraq “Əl-Qəssam” briqadası yalnız Fələstin ərazisində silahlı fəaliyyət göstərir.
HƏMAS hərbi qanadının qurucuları Yəhya Ayyaş, Nizar Rayyan, Saleh Şəhadə, Əhməd Cabiri və daha bir neçə komandir İsrail ordusu tərəfindən öldürülüb. Hazırda qruplaşmanın Qəzzadakı komandirləri Məhəmməd Deyf və onun müavini Mərvan İsadır.
“Əl-Qəssam” ordusu 6 briqadadan və eyni zamanda bir neçə qoşun növündən ibarətdir. HƏMAS islamçı və ideoloji təşkilat olduğu üçün onun üzvləri ciddi dini və siyasi-ideoloji təlim alırlar. İlk vaxtlar qruplaşma yüngül silahlardan istifadə edib. Son illərdə o, həmçinin qısamənzilli raketlərin istehsalına və istifadəsinə başlayıb. Qruplaşmanın tərkibində mühəndis-istehkam (tunel inşası), hava hücumundan müdafiə, artilleriya, kamikadze və maddi-texniki təminat bölmələri mövcuddur. Bundan əlavə, HƏMAS-ın silahlı qanadında xüsusi təyinatlılar və kibertəhlükəsizlik bölmələri var.
HƏMAS ilk “Qəssam-1” raketini 2001-ci il oktyabrın 26-da İsrailin Sderot yaşayış məntəqəsinə atıb. Daha sonra “Qəssam-1” Fələstin silahlı qruplarının simvoluna çevrilib.
2002-ci ildə təşkilat İsrail ərazisinə nisbətən yenilənmiş “Qəssam-2” raketini buraxıb. Bunun ardınca “Qəssam-3” və “Qəssam-4” raketlərinin istehsalına başlanılıb. 2003-cü ildə HƏMAS 75 km mənzilli “M-75” raketini, ardınca “R-160” (160 km) və “J-180” (180 km) raketini buraxıb. Bundan əlavə, HƏMAS-ın sərəncamında İran istehsalı olan “Fəcr-5” və “Qrad” raketləri var.
Yeri gəlmişkən, İsrailin “Dəmir günbəz” hava hücumundan müdafiə sistemi məhz HƏMAS-ın artan raket potensialının hücumlarını dəf etmək üçün hazırlanıb. 2021-ci ildə isə HƏMAS “Əbabil” pilotsuz uçuş aparatını (PUA) yaratdığını elan edib.
2007-ci ildə Qəzza zolağına tam nəzarət “Fəth”dən HƏMAS-a keçəndən sonra təşkilatın hərbi gücü daha da artıb. Belə ki, əgər 2008-ci ildə HƏMAS raketlərinin orta məsafəsi 40 km idisə, 2021-ci ildə bu göstərici 230 km-ə yüksəlib.
Ehtimal olunur ki, HƏMAS region ölkələrindəki vasitəçilərlə aldığı hərbi texnika və texnologiyanı Rəfaha çatdırır. Oradan avadanlıq Misir ərazisi və Rəfahda qazılmış tunellər vasitəsilə Qəzzaya çatdırılır.
Qəzzada hakimiyyəti ələ keçirdikdən və hərbi gücünü artırdıqdan sonra HƏMAS bir neçə dəfə (2008, 2014, 2021 və 2023) İsrail ordusu ilə toqquşub və bu, təşkilat üçün yaxşı təcrübə olub.
HƏMAS-ın müqavimətinin səbəbləri
Ekspertlər HƏMAS-ın üstün İsrail ordusuna qarşı davamlı müqavimətini bir neçə amillə əlaqələndirirlər.
Onlardan ən əsası partizan müharibəsidir. Dünya təcrübəsində nizami orduların partizan dəstələrinə qarşı uğurlu olduğu çox nadir nümunələr var. HƏMAS nizami İsrail ordusuna qarşı kiçik qruplardan təşkil olunmuş partizan qrupları ilə müharibə aparır. “Vur-qaç” üsulu ilə işləyən HƏMAS silahlıları tikililərin 70 faizindən çoxunun dağıldığı Qəzza şəhərlərində uzun illərdir hazırladıqları tunel və sığınacaqlarda gizlənərək, qəfil hücumlar edir və gözlənilməz ağır zərbələr vururlar.
İkincisi, Qəzza zolağı cəmi 365 kvadratkilometr əraziyə malik kiçik, lakin kifayət qədər sıx məskunlaşılmış ərazidir. HƏMAS yaraqlıları uzun illər geniş tunellər və digər texniki vasitələrlə müdafiə xətləri qurması sayəsində əraziyə çox yaxşı bələddirlər. İsrail ordusu kəşfiyyatla bağlı qabaqcıl texnologiyaya malik olsa da, bölgə ilə yaxşı tanış deyil. Digər tərəfdən Qəzza zolağında əksər binaların bombardmanlar nəticəsində dağıdılması yaraqlıların gizlənməsi üçün əlverişli şərait yaradır. Bu, İsrail hərbçiləri üçün ciddi çətinliklərə səbəb olur.
Üçüncüsü, yeraltı sığınacaqlarda gizlənən HƏMAS üzvlərinin qaçmağa yerləri yoxdur. İsrail bombaları altında sağ qalmaq şansları az olan və güclü ideoloji təlim almış HƏMAS əsgərləri fədakarlıqla döyüşürlər. İsrail əsgərləri üçün isə bu müharibə yorucu və təhlükəlidir. Onlar uzun məcburi hərbi xidmətdən sonra rahat həyatlarına geri dönməyi arzulayırlar.
Nəhayət, HƏMAS-ın əsas “müəllim”i məhz İsraildir. HƏMAS döyüşçüləri, komandirləri son 17 ildə İsraillə 4 böyük müharibədə, onlarla kiçik toqquşma və əməliyyatlarda iştirak ediblər. Bu isə HƏMAS üçün həm də böyük təcrübə imkanı deməkdir. Başqa sözlə, fələstinli islamçılar İsrail ordusuna qarşı müharibəni 37 ildir elə onların özlərindən “öyrənirlər”. Beləliklə, HƏMAS-ın davam edən müqavimətinin və mövcudluğunu qoruyub saxlamasının arxasında bu amillər dayanır.
Bu gün İsraili ən çox narahat edən məsələ HƏMAS-ın Qəzzada uzun illər ərzində davam edəcək partizan müharibəsi aparmasıdır. Beynəlxalq Böhran Qrupunun Yaxın Şərq və Şimali Afrika proqramı direktoru Yost Hilterman mediaya açıqlamasında bildirib ki, HƏMAS Qəzzanın hər yerindədir və məğlub olmaqdan çox uzaqdır. Bu isə bir daha təsdiq edir ki, qruplaşma uzun müddətdir bu müharibəyə hazırlaşır, onun uzun illər davam edə biləcəyini başa düşür.
İsrail hərbi kəşfiyyat qurumu “Aman”ın keçmiş direktoru Tamir Hayman isə vurğulayıb ki, hətta İsrail ordusuna qarşı terror və silahlı hücumların qarşısı alınsa belə, HƏMAS daxilində İslam qardaşlığının, ideoloji və dini ünsürlərin ictimai quruluşunu və möhkəm bağlarını məhv etmək mümkün olmayacaq.
“Əl-Qəssam” sadəcə silahlı müqavimət qrupu deyil. O, Fələstinə qonşu regionlarda dərin siyasi-ideoloji quruluşa və dayaqlara malik siyasi islamçı hərəkatın tərkib hissəsidir. Belə qrupları hərbi güc tətbiq etməklə məhv etmək çox çətindir.
İsrailin davam edən işğalçılıq siyasəti və həll olunmamış Fələstin münaqişəsi HƏMAS-ı “bəsləyən” və gücləndirən əsas amillərdir. Başqa sözlə, nə qədər ki, Fələstin münaqişəsi həllini tapmayıb, HƏMAS və onun kimi silahlı qrupların yaranması və böyüməsi üçün Fələstin münbit torpaq olaraq qalacaq. Buna görə də belə radikal qruplarla mübarizənin əsas yolu regionda davamlı sülhün bərqərar olmasıdır. Yalnız bundan sonra onlara olan ehtiyac əbədi olaraq yox olacaq. Əks halda, müharibələr və zorakılıq HƏMAS-dan da güclü yeni silahlı təşkilatların yaranmasına səbəb ola bilər.

HAMAS THE INVINCIBLE?
June 7 marks exactly eight months since the Hamas attack on Israel. Eight months into the bloody conflict between one of the most experienced and technically equipped armies in the world and one of the dozens of religiously and ideologically astute armed groups in the Middle East.
The Israeli army is now conducting a ground operation in the town of Rafah on the southern outskirts of the Gaza Strip. Army units encircle the part of the city that lies between Egypt and the Gaza Strip. The entry of the Israeli army into Rafah is formally considered the establishment of Israeli control over the Strip. However, areas within the territory remain not under Israeli control.
In other words, since then, the Israeli army has failed to defeat Hamas on 365 square kilometres of territory and ensure complete control of the strip. Indeed, Israel has announced that 19 of the group's 24 battalions have been destroyed. But in the nearly two months since that declaration, Hamas has continued to resist. And even periodically fires rockets into Israeli territory.
Meanwhile, the Israeli army command promised to end hostilities in the Gaza Strip within three months. In early January, Israeli Defence Minister Yoav Galant announced the withdrawal of army forces from northern Gaza. But a few weeks later, they had to re-enter the towns of Jibalia, Beit Hanoun, Beit Lahiya, and Gaza to combat Hamas and Islamic Jihad militants.
Today, Israel's 180,000-strong army faces an even larger Hamas force of 300,000 reservists drafted immediately after the group's October assault on the Jewish state. However, the geographical conditions and small territory of Gaza make it challenging for such a large force to manoeuvre in the Strip.
The power of Hamas
The media lack detailed information on the military strength of Hamas. According to some reports, the number of armed fighters of the group reaches 30,000, and according to others - 40,000. The military wing of Hamas is better known as the Izzaddin al-Qassam Brigades, or simply Al-Qassam. It is named after the Syrian cleric Izzaddin al-Qassam, who in the 1930s revolted against Jewish armed groups and the British colonial administration.
Before Hamas, the armed groups Majd and the Palestinian Mujahideen operated in Gaza under the auspices of the Muslim Brotherhood. Al-Qassam, however, surpasses them both quantitatively and organisationally.
Unlike their associates in earlier Palestinian militias, also known for their Marxist and leftist views, al-Qassam fighters operate solely within Palestine.
The founders of the military wing of Hamas, Yahya Ayyash, Nizar Rayyan, Saleh Shahadah, Ahmad Jabiri, as well as several other commanders, were killed by the Israeli army. Muhammad Dhaif and his deputy, Marwan Isa, currently oversee operations in Gaza.
The Al-Qassam Army consists of six brigades and several branches of the military. Hamas is an Islamist, ideologically astute organisation. Its members receive rigorous religious and political-ideological training. Initially, the group used light weapons. In recent years, however, it has begun to produce and use short-range missiles. It has engineering and fortification (tunnelling), air defence, artillery, suicide bombers, and logistics units. Additionally, the armed wing of Hamas has special operations and cybersecurity units.
Hamas fired its first Qassam 1 rocket at the Israeli settlement of Sderot on October 26, 2001. The Qassam-1 later became a symbol of Palestinian armed groups.
In 2002, the organisation launched a relatively modified version of the Qassam-2 missile into Israel. This was followed by the production of the Qassam-3 and Qassam-4. In 2003, Hamas launched the M-75 rocket with a range of 75 kilometres, followed by the R-160 (160 kilometres) and the J-180 (180 kilometres). In addition, Hamas has Iranian-made Fajr-5 and Grad missiles.
Incidentally, Israel's Iron Dome air defence system was designed precisely to counter strikes by Hamas's growing missile capability.
In 2021, Hamas announced the development of the Ababeel drone.
The organisation's military power was further bolstered when full control of the Gaza Strip passed from Fatah to Hamas in 2007. Thus, while in 2008 the average range of Hamas rockets was 40 kilometres, in 2021 it increased to 230 kilometres.
Hamas is believed to bring military equipment and technology to Rafah that it has purchased through intermediaries in countries in the region. From there, the equipment is transported through Egyptian territory and tunnels dug in Rafah.
Since seizing power in Gaza and bolstering its own military power, Hamas has engaged with the Israeli army several times (2008, 2014, 2021, and 2023), which has been a valuable experience for the organisation.
Reasons for Hamas's resilience
Experts attribute Hamas' continued resistance to the superior Israeli army to several factors.
They are led by guerrilla warfare. The history of world wars has only a few success stories of regular armies against guerrilla units. The Hamas fight against the Israeli army involves small guerrilla units. Using the well-known tactic of "hit-and-run," the guerrillas launch surprise attacks and deliver unexpected heavy blows to the Israelis. They then conceal themselves in tunnels and shelters they have been preparing for years in Gaza's cities, where more than 70 per cent of the buildings have now been destroyed.
Secondly, the Gaza Strip is a small but densely populated area of only 365 square kilometres. Hamas militants are intimately familiar with the area, thanks to years of building defence lines with long tunnels and other technical means. In contrast, the Israeli military, despite having advanced intelligence technology, is less acquainted with the region. Moreover, the destruction of most of the buildings in the Gaza Strip as a result of bombardment creates favourable conditions for concealing militants and poses significant challenges for Israeli soldiers.
Thirdly, Hamas members who take refuge in underground shelters have nowhere to go. Naturally, they have a reduced chance of surviving the powerful onslaught of Israeli airstrikes, but thanks to years of ideological training, they fight with selfless dedication. The same cannot be said of the Israelis, for whom this war is exhausting and life-threatening. Understandably, they yearn to return to a comfortable life after prolonged compulsory military service.
Finally, the most significant "teacher" of Hamas is Israel itself. Over the past seventeen years, its fighters and commanders have been directly involved in four major wars and dozens of minor skirmishes and operations against the Jewish state. A great opportunity to gain practical experience. In general, Palestinian Islamists have been "learning" how to wage war against the Israeli army for 37 years.
It is primarily the four factors listed above that explain the continued resistance and endurance of Hamas.
Israel's greatest concern today is that the course of the conflict in the Gaza Strip could evolve into a guerrilla war that could persist for years. Jost Hilterman, director of the Middle East and North Africa programme at the International Crisis Group, informed the media that Hamas has expanded its reach across the Gaza Strip and is far from defeated. And this once again confirms that the group has been preparing for this conflict for a long time, realising that it could extend for many years.
According to Tamir Heyman, former director of Israel's military intelligence agency Aman, even if terrorist and armed attacks against the Israeli army were thwarted, it would be impossible to dismantle the social structure and the strong bonds of Islamic brotherhood, ideological and religious elements within Hamas.
Al-Qassam is not merely an armed resistance group, but a fundamental component of a political Islamist movement with a profound political-ideological framework and bastions in the regions adjacent to Palestine. It is exceedingly challenging to dismantle such groups through military might alone.
Israel's persistent occupation policy and the unresolved Palestinian issue are the principal elements nurturing and fortifying Hamas. In essence, until the enduring Palestinian conflict is settled, Palestine will persist as a conducive environment for the birth and expansion of armed factions akin to Hamas. Consequently, the paramount strategy to counter such extremist groups is to forge enduring peace in the region. Only then will their necessity diminish. Otherwise, conflicts and hostilities could spawn new militant entities even more formidable than Hamas."