Fransa Yeni Kaledoniyanın müstəqillik hərəkatını boğmağa çalışır və baş verənlərdə Azərbaycanı günahlandırır
Fransanın dənizaşırı ərazisi olan Yeni Kaledoniyada baş verənlər son həftələr dünya siyasətinin əsas mövzularından biridir. Bu kontekstdə nəzərə çarpan əsas məqamlar Fransanın bu Sakit okean arxipelağının köklü xalqı olan kanakların anti-müstəmləkə çıxışını yatırmaq üçün ən sərt tədbirlərə əl atması, eyni zamanda baş verənlərə görə məsuliyyəti həyasızcasına Azərbaycanın üzərinə atmaq cəhdidir.
Ayrı-seçkilik qanunu və riyakar Makron
Yeni Kaledoniya 1853-cü ildə Fransanın müstəmləkəsinə çevrilib. Yalnız 1957-ci ildə müstəmləkəçi Fransa imperiyasının süqutu prosesində kanaklara Fransa vətəndaşlığı verilib. Bölgədə hazırda yaşanmaqda olan təlatümə gəlincə, səbəb Fransa parlamentində qəbul olunmuş bir qanundur. Həmin sənədə görə Yeni Kaledoniya ərazisində 10 ildən artıq yaşamış fransızlara yerli hakimiyyət orqanlarına seçkilərdə iştirak hüququ verilib.
Yeni qanunun qəbulu ilə 1998-ci ilin Numea razılaşmasına son qoyulub. Həmin razılaşma Yeni Kaledoniyanın siyasi muxtariyyətinin genişləndirilməsini və yerli seçkilərdə yalnız həmin vaxtadək arxipelaqda yaşayan şəxslərin səs verməsini nəzərdə tuturdu. Lakin 1998-ci ildən Yeni Koledoniyaya təxminən 40 min Fransa vətəndaşı köçüb və bu gün yerli xalq olan kanaklar arxipelağın 250 minlik əhalisinin yalnız 40%-ni təşkil edir.
Adanın gələcəyi ilə bağlı 2018-2021-ci illərdə keçirilmiş üç referendumda kanaklar müstəqillik istəklərini tam açıq şəkildə ortaya qoyublar. Birinci və ikinci referendumlarda arxipelağın Fransanın tərkibində qalması tərəfdarlarının cüzi səs üstünlüyünə yalnız fransalı seçicilərin hesabına nail olunub. Üçüncü referendum isə ümumiyyətlə, kanakların siyasi təşkilatları tərəfindən boykot olunub. Amma bu, Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun riyakarlıq dolu bəyanat verməsinə mane olmayıb: «Bu gün Fransa daha gözəl ölkədir, çünki Yeni Kaledoniya onun tərkibində qalmaq qərarı verib».
Fransanın Yeni Kaledoniya da daxil olmaqla, dənizaşırı ərazilərlə bağlı mövqeyi müstəmləkəçi imperiyanın süqutundan bu yana heç bir dəyişikliyə məruz qalmayıb. Onun əsas məğzi həmin ərazilərin neomüstəmləkəçi üsullarla istismar edilməsidir. Məsələn, Paris üçün Yeni Kaledoniyanın əhəmiyyəti ilk növbədə, arxipelaqda zəngin nikel, xrom, kobalt, manqan, qurğuşun, mis, hətta qızıl və gümüş yataqlarının mövcudluğu ilə bağlıdır. Odur ki, yerli əhali Fransanın kanak xalqının hərbi-siyasi, sosial-iqtisadi və demoqrafik anlamda əzilməsinə yönəlmiş strategiyasına qarşıdır.
Altı nəfərin öldüyü (onlardan ikisi jandarmdır), 300-dən çox insanın yaralandığı hazırkı etirazların boğulması işinə Fransa Silahlı Qüvvələri, polisi və Daxili Qoşunları cəlb olunub. Arxipelaqda fövqəladə vəziyyət və komendant saatı elan edilib. Makronun müdafiə, daxili işlər və dənizaşırı ərazilər nazirləri ilə birgə Yeni Kaledoniyaya gəlməsi isə cəza tədbirlərini daha da sərtləşdirib.
Yeri gəlmişkən, Makron ötən il Yeni Kaledoniyanın inzibati mərkəzi olan Numea şəhərinə səfəri zamanı seçki qanunvericiliyinə yenidən baxıla biləcəyini açıq şəkildə ifadə etmişdi. O zaman prezident arxipelağın müstəqilliyi uğrunda mübarizə aparanlara xəbərdarlıq edərək demişdi ki, «müstəqillik uğrunda hətta gizli aparılan mübarizə belə, pis qurtara bilər. Səssiz şəkildə gizlənmək, təcrid vəziyyətdə qalmaq, separatçılığın arxasında daldalanmaq faktiki olaraq, gec ya tez yenidən zorakılıq riski yaratmaqdır. Olmaz!»
Makronun budəfəki səfəri isə Fransanın kanakların müstəqillik hərəkatını boğmaq niyyətini açıq şəkildə ortaya qoyub. Dövlət başçısı bildirib ki, Yeni Kaledoniyaya göndərilmiş Fransanın təhlükəsizlik qüvvələri «burada sülh, sakitlik və təhlükəsizliyin təmini üçün nə qədər lazım olsa, o qədər qalacaqlar». Bununla yanaşı, prezident bildirib ki, fövqəladə vəziyyət yalnız nümayişçilərin blokpostlar və barrikadaları yığışdırmasından sonra ləğv edilə bilər.
Makron hesab edir ki, Yeni Kaledoniyanın böhrandan çıxması üçün razılaşmanın hazırlanmasına bir neçə həftə lazım gələ bilər. Bununla yanaşı, o, razılaşmanın Fransa Konstitusiyasına uyğun olmasının vacibliyini deyib, müstəqillik əleyhdarlarının qalib gəldiyini son referendumun nəticələrinə yenidən baxılmasının mümkünsüzlüyünü bildirib. Makron bununla faktiki olaraq, uzaq arxipelaqda separatçılığın kökünü kəsmək niyyətini ortaya qoyub.
Beləliklə, Fransa kanak xalqının milli-azadlıq hərəkatının boğulması üçün bütün vasitələrə əl atır ki, bu da zorakılıq və qətlin Fransa siyasətinin dəyişməz atributu olaraq qaldığını bir daha təsdiqləyir. Onun neomüstəmləkəçi mahiyyəti zahirən demokratik, lakin praktikada “xarici ərazilər” adlanan ərazilərdə köləliyi aşılayan idarəetmə üsulları ilə müşayiət olunur.
Neomüstəmləkəçiliyə son qoyulmalıdır
Yeni Kaledoniyada yaşananlar, şübhəsiz ki, Fransa neomüstəmləkəçiliyinin yaratdığı növbəti böhrandır. Vaxtilə Parisin əsarət altında saxladığı ölkələr və xalqlar itaət boyunduruğundan birdəfəlik qurtulmaq istəyirlər. Bu proses Afrikanın bir sıra ölkələrində yaşanmaqdadır. Bəli, onlar «Qara qitə»də Fransanın hökmranlığının qalıqlarından xilas olmağa çalışırlar. İndi bu, Yeni Kaledoniyanın köklü xalqı olan kanaklar üçün də aktualdır. Fransanın hökmranlığından xilas olmaq arzusu onları zorakılığa getmək məcburiyyətində qoyub və keçmişin qalıqlarından hələ də qurtulmaq istəməyən Parisin siyasətinin qaçılmaz süqutunun yaxın olduğunu göstərir. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, Okeaniyadakı arxipelaq olan Yeni Kaledoniya məsələsində söhbət heç neokolonializmdən də yox, bu siyasətin klassik müstəmləkəçiliyin təzahür olunduğu klassik kolonializmdən gedir.
Bu reallığı nəzərə alsaq, Parisin Bakının ünvanına səsləndirdiyi ittihamlar absurd görünür. Fransanın daxili işlər naziri Jerald Darmanen bildirib ki, Azərbaycan Yeni Kaledoniyada yaşananlara müdaxilə edir. Guya «bəzi separatçılar Azərbaycanla razılığa gedib». Nazir söhbətin Azərbaycanın konkret olaraq hansı müdaxiləsindən getdiyini açıqlamayıb. Çünki açıqlaya da bilməz. Fransanın baş verənlərin məsuliyyətini Bakının üzərinə atmaq cəhdi əsassız və sübutsuzdur.
Fransa parlamentarilərinin adada yaşayan gəlmə fransızların seçki hüquqlarını köklü xalqın maraqlarına zidd şəkildə artıran qanun qəbul etməsində doğrudanmı Azərbaycan günahkardır? Bu qanunun artıq ada sakinlərinin yarısından azını təşkil edən kanakları öz vətənlərində tam azlığa çevirməsinin günahı Bakıdadırmı?
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi Fransanı özünün diqqəti uzaq regionlardakı iflas siyasətinə yönəltməyə çağırıb, bununla yanaşı Parisin uzun illər müstəmləkə siyasəti çərçivəsində yerli xalqlara qarşı bəşəri cinayətlərə yol verdiyini, milyonlarla günahsız insanı məhz bu siyasət nəticəsində qətlə yetirdiyini xatırladıb.
Fransanın Yeni Kaledoniyada baş verənlərə görə Azərbaycanı hədəf alması onun Bakıya qarşı qeyri-adekvat, düşmən münasibətinin növbəti göstəricisidir. Fransa anlamalıdır ki, Azərbaycan bütün dünyada, xüsusilə beynəlxalq münasibətlər sistemində ədalətin, bərabərhüquqluluğun təmini istiqamətində səylərini əsirgəməyəcək. Yeni Kaledoniyada baş verənlər fonunda Fransanın hələ də özünü beynəlxalq miqyasda «insan haqlarının müdafiəçisi» kimi təqdim etməsi, həqiqətən, heyrətləndiricidir. Artıq keçmiş müstəmləkəsi olan torpaqlarda azadlıq hərəkatlarını amansızlıqla boğan, bu təcrübəni dənizaşırı ərazilərində də davam etdirən Paris eyni zamanda, məsələn, Türkiyəni «erməni soyqırımı»nda günahlandırır. O, Yeni Kaledoniyada, Korsikada və digər ərazilərində separatçılıqla mübarizədə ən sərt tədbirlərə əl atır, amma eyni vaxtda Ermənistanın işğalçı ordusunu darmadağın edərək öz ərazisində separatçılığa son qoymuş Azərbaycana ittihamlar yağdırır.
Prezident, hökumət, hətta parlament səviyyəsində açıq anti-Azərbaycan qərarları qəbul edən, Azərbaycanın suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə dil uzadan Fransa Bakının guya Yeni Kaledoniyada baş verən iğtişaşların təşkilatçılarından biri olduğunu iddia edəcək qədər utanmazdır. Halbuki Azərbaycanın Qarabağ regionunun Ermənistanın işğalı dövründə separatçılara açıq dəstək vermiş Parisin Azərbaycanı kanakların milli-azadlıq hərəkatını dəstəkləməkdə günahlandırmağa mənəvi haqqı da çatmır.
Fransanın qlobal miqyasdakı əməlləri Azərbaycanın, həmçinin daha ədalətli dünya düzəni, beynəlxalq münasibətlər sistemində islahatlar tələb edən digər dövlətlərin nə qədər haqlı olduqlarını ortaya qoyur. Azərbaycanın da daxil olduğu bu ölkələr, ilk növbədə, BMT səviyyəsində islahatları vacib sayır. Çünki bu qurumda effektiv alətdən yalnız o vaxt istifadə edilir ki, bu, bir neçə dövlətdən ibarət qrupun maraqlarına xidmət etsin. Onların sırasında isə uzaq keçmişdə qalmış İkinci Dünya müharibəsindən sonra anlaşılmaz şəkildə Fransa da yer alır (reallıqda nasist Almaniyası və müttəfiqləri üzərində qələbədə Fransanın rolunu SSRİ, ABŞ, Böyük Britaniya və Çinin oynadığı rolla müqayisə belə, etmək olmaz).
Bu gün Fransa əslində, dünyada şər püskürən dövlətlərdən biridir. Bunu onun Fransanın neomüstəmləkəçi hökmranlığından yaxa qurtarmaq istəyən xalqlara yaşatdıqlarını da ortaya qoyur. Ölkələrin, xalqların neomüstəmləkəçiliyin müxtəlif forma və təzahürlərindən azad olunmasını istəyən Azərbaycan da məhz bu siyasətə qarşıdır və qarşı olacaq.
Bakı Təşəbbüs Qrupu və Fransanın son müstəmləkələrinin (Yeni Kaledoniya, Maohi Nui (Fransa Polineziyası), Fransa Qvianası, Martinika, Qvadelupe və Korsika) azadlığı uğrunda mübarizə aparan 14 siyasi hərəkatın birgə bəyanatı da maraqlıdır. Sənəddə «özünü «insan hüquqlarının müdafiəsi» kimi təqdim edən, lakin eyni vaxtda kanak xalqının müqəddəratını təyin etmək hüququnu pozan, onları öz torpaqlarında azlığa çevirmək üçün elektoratını artırmağa çalışan Fransa dövlətinin məqsədyönlü səyləri» pislənir. Bundan başqa, Fransa müstəmləkəçilik siyasətinə son qoymağa, kanak xalqının öz taleyini özünün həll etməsinə imkan verməyə çağırılır.
Fransanın hazırda kanak torpağında törətməkdə olduğu yeni cinayətləri nəzərə alsaq, Yeni Kaledoniyanın köklü əhalisinin Fransanın güc strukturlarının zorakılığından qorunması üçün oraya BMT himayəsi altında beynəlxalq missiyanın göndərilməsi zərurəti ortadadır. Fransanın cəzasızlığına son qoyulmalıdır. Əvəzində, bu gün o, törətdiyi cinayət əməllərinin nəticələrinə görə məsuliyyəti müstəmləkəçiliyin istənilən formasına son qoyulmasını, bir ölkə və xalqın digər tərəfdən zülmə məruz qalmasının qarşısının alınmasını tələb edən Azərbaycanın üzərinə qoymaq istəyir.
Fransa anlamalıdır ki, ədəbsiz, ədalətsiz siyasət ona heç nə qazandırmayacaq və bu, heç də yalnız «dənizaşırı ərazilər»ə aid deyil. Parisin heç zaman ona qarşı çıxmayan, maraqlarına əl uzatmayan, əksinə hər zaman dostluq və əməkdaşlığı gücləndirməyə çalışan Azərbaycana qarşı rəftarı artıq Cənubi Qafqazda da Fransanın geosiyasi mövqelərini zəiflətməyə başlayıb. Getdikcə o, daha da zəifləyəcək. Parisin Cənubi Qafqaz siyasətinin iflasına Ermənistana verdiyi hərbi dəstək də mane olmayacaq.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də «əgər bu gün yenə də görsək ki, Ermənistanda revanşistlər baş qaldırır, Fransa Ermənistana öldürücü silahlar verir, o silahların kritik həddə çatmasını görsək, onda bizdən heç kim inciməsin. Hər halda hər kəs bilir ki, biz nəyə qadirik, Ordumuz nəyə qadirdir və iradəmiz nə qədər möhkəmdir. Heç kim bizim qabağımızda dura bilməz» fikrini əbəs yerə deməyib.

France seeks to suppress New Caledonia's independence movement and blames Azerbaijan for the unrest
Events in New Caledonia, an overseas territory of France, have been at the forefront of global politics in recent weeks. The most evident manifestations of these events are the severity with which France is quelling the anti-colonial liberation movement of the Kanaks, the native population of the Pacific archipelago, and the cynicism with which it is attempting to shift the blame for the unrest to Azerbaijan.
A discriminatory law and disingenuous Macron
New Caledonia became a colony of France in 1853. It was not until 1957, amid the dissolution of the French colonial empire, that Kanaks were recognised as French citizens. The current turmoil in New Caledonia stems from a law enacted by the French Parliament, granting French citizens who have resided in New Caledonia for over 10 years the right to vote in local elections.
This law nullifies the 1998 Nouméa Accord, which allowed for increased political autonomy for New Caledonia and voting rights in local elections solely for those who had resided in the archipelago at that time. Since 1998, approximately 40,000 French citizens have relocated to New Caledonia, and presently, the Kanaks, the indigenous people, constitute merely 40 percent of the archipelago's population of 250,000.
In the trio of referendums on the islands' future conducted between 2018 and 2021, the Kanaks unequivocally voiced their aspiration for independence. In the initial two referendums, a narrow margin of victory for maintaining the archipelago within France was secured solely through the votes of French citizens. The third referendum was boycotted by Kanak political organisations. Nonetheless, this did not deter French President Emmanuel Macron from insincerely proclaiming: "Today France is a more splendid country because New Caledonia has chosen to remain a part of it."
France's approach to its overseas territories, including New Caledonia, has remained largely unchanged since the fall of the colonial empire. Its principal aim is to facilitate exploitation through neo-colonial tactics. Notably, New Caledonia's significance to Paris is primarily due to the archipelago's abundant reserves of nickel, chromium, cobalt, manganese, lead, copper, and even gold and silver. Consequently, the indigenous populace opposes the French strategy designed to militarily, politically, socio-economically, and demographically subjugate the Kanak people.
To quell the ongoing protests, which have resulted in six fatalities (including two gendarmes) and over 300 injuries, France has deployed armed forces, police, and internal troops, instituted a state of emergency, and enforced a curfew. President Macron's visit to New Caledonia, flanked by the ministers of defence, interior, and overseas territories, was intended to lend additional gravitas to Paris's punitive actions.
Incidentally, last year Macron visited Nouméa, the administrative hub of New Caledonia, where he effectively announced the revision of the electoral law. Concurrently, he cautioned those advocating for New Caledonia's secession from France that "the quest for independence, even clandestinely, can culminate disastrously. To seek refuge in silence, isolation, or separatism, is essentially to opt once more, today or tomorrow, for the peril of violence. We say no to that!"
Macron's recent visit reaffirmed France's resolve to crush the Kanak independence movement. He stated that French security forces stationed in New Caledonia would remain in the French overseas territory "as long as necessary to restore peace, serenity, and security." He also indicated that the state of emergency could only be lifted following the dismantling of the roadblocks and barricades erected by demonstrators.
Macron entertained the prospect of formulating an agreement within weeks to address the crisis in New Caledonia. By emphasising that the agreement must align with the French Constitution and that the outcomes of the last referendum, won by adversaries of New Caledonia's independence, are irrevocable, Macron validated Paris's commitment to quash separatism in the distant Pacific archipelago.
Thus, France does not hesitate to employ any means necessary to suppress the Kanak national liberation movement. This reaffirms that violence and homicide persist as constant elements of French policy. Even if its neo-colonial character is masked by ostensibly democratic, yet in practice, only subjugation-promoting methods of administration in the so-called "overseas territories."
Neocolonialism must end
The disturbances in New Caledonia represent another symptom of the crisis of French neo-colonialism. Nations and peoples formerly subjugated by Paris are determined to cast off the shackles of oppression. This endeavour is evident in several African nations, striving to extricate the remnants of French control from the African continent. Presently, unrest stirs among the Kanaks, the native inhabitants of New Caledonia. Their determination to liberate themselves from French governance has compelled France to adopt a strategy of forcible suppression, signalling a stark indication of the impending downfall of Parisian policies, remnants of a bygone era. Particularly in the case of New Caledonia, an archipelago in Oceania, the world witnesses not merely neo-colonial but outright colonial practices of this policy, which seeks to disguise the subjugation of the Kanaks under the guise of "civil" status as "overseas territories."
In light of these circumstances, Paris's allegations against Baku appear ludicrous. French Interior Minister Gérald Darmanin accused Azerbaijan of meddling in New Caledonia's affairs, claiming that "certain separatists have brokered a deal with Azerbaijan." Darmanin failed to elaborate on the nature of Azerbaijan's alleged interference. And he could not, for French attempts to assign blame for the ongoing situation to Azerbaijan lack foundation and are indefensible.
Is it Azerbaijan's fault that French legislators have enacted a law expanding the electoral rights of French settlers on the islands at the expense of the indigenous population's interests? Is it culpable for a law that dooms the local Kanaks, who now constitute less than half of the archipelago's populace, to become a minority in their own land?
The Azerbaijani Foreign Ministry justifiably urged France to concentrate on rectifying its country's flawed policies in foreign regions, reminding of the atrocities committed by France against local populations, the merciless slaughter of millions of innocents under the guise of colonialism pursued by Paris for decades.
It is evident that French criticisms of Azerbaijan concerning the protests in New Caledonia only accentuate Paris's inadequate, antagonistic stance towards Baku.
France must acknowledge that Azerbaijan will persist in championing justice and equity globally, particularly within the international relations framework. Considering France's arbitrary actions, as exemplified by New Caledonia, it is astonishing how France continues to masquerade as a "defender of human rights," so to speak, on an international scale. France is culpable for the harsh suppression of liberation movements in its former colonies and the perpetuation of such practices in its "overseas territories," while simultaneously accusing, for instance, Türkiye of the "Armenian genocide." It resorts to all measures, including the most severe, to combat separatism in New Caledonia, Corsica, and its other holdings.
Yet, while France points fingers, Azerbaijan, having vanquished the occupying forces of Armenia, has effectively quelled separatism within its own borders. Despite this, France, which has enacted overtly anti-Azerbaijani policies at the presidential and governmental levels, as well as through parliamentary resolutions that undermine Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity, dares to express indignation over allegations that Baku orchestrated the riots in New Caledonia. Conversely, France, having openly supported separatists in the Garabagh region during its occupation by Armenia, lacks the moral standing to accuse Azerbaijan of backing the Kanak national liberation movement.
The stance of France on the global stage underscores the legitimacy of Azerbaijan's and other nations' calls for a more equitable world order and reforms in the international relations system. Primarily, this pertains to the United Nations, whose effective instruments are employed selectively to benefit a limited consortium of states, including France (whose actual contribution to the triumph over Nazi Germany and its allies pales in comparison to the pivotal roles of the USSR, the United States, Great Britain, and China).
Presently, France represents, in essence, one of the agents of global malaise. This is evidenced by the dire repercussions of its policies, which impose a burdensome yoke on peoples striving to liberate themselves from the neocolonial shackles of French rule. It is against this policy that Azerbaijan, an advocate for the emancipation of nations and peoples from all forms and manifestations of neocolonialism, stands resolute and unwavering in opposition.
The joint declaration issued by the Baku Initiative Group and 14 political movements seeking independence from France's remaining colonies — including Kanak New Caledonia, Maohi Nui (French Polynesia), French Guiana, Martinique, Guadeloupe, and Corsica — merits attention. The statement denounces "the calculated intent of the French state, which proclaims itself a 'nation of human rights' while concurrently infringing upon the Kanak people's right to self-determination, with the aim of expanding its electorate and relegating the Kanak people to a minority status in their ancestral homeland." Furthermore, it calls upon France to cease its colonial practices and permit the Kanak people to determine their own future.
In light of the ongoing transgressions perpetrated by France on Kanak soil, there is an unequivocal necessity to dispatch an international mission, ideally under the auspices of the United Nations, to safeguard the native inhabitants of New Caledonia from the brutality of French security forces. The impunity enjoyed by France must be curtailed, especially considering its brazen attempts to deflect accountability for the fallout of its reprehensible actions onto nations like Azerbaijan, which advocate for the cessation of neocolonialism and any form of subjugation by one country over another.
France must come to the realization that its obstinate and unjust policies will yield no positive outcomes, not only within its "overseas territories." Its conduct towards Azerbaijan, a nation that has neither opposed France nor infringed upon its interests — indeed, one that has endeavoured to fortify amity and cooperation with France — has already precipitated a marked erosion of its geopolitical influence in the South Caucasus. In time, these positions will inevitably diminish further. Nor will Paris's policy in the South Caucasus be salvaged by its military backing of Armenia.
President Ilham Aliyev of Azerbaijan presciently cautioned: "Should we witness a resurgence of revanchist sentiments in Armenia, should France supply Armenia with lethal weaponry, should such armament reach a critical threshold, then let no one get offended at our response. After all, the capabilities of our Army, the steadfastness of our resolve, are well-known. No force shall withstand our might."