Azərbaycanda çövkən üzrə ilk dünya çempionatı böyük uğurla keçirilib
İyunun 10-dan 17-dək Azərbaycanın paytaxtı çövkən üzrə dünya çempionatına ev sahibliyi edib. Bu, Şərq atçılığı idman növüdür. Çövkənin vətəni Azərbaycan sayılır. Ötən il Bakıda Beynəlxalq Çövkən Federasiyası təsis edilib.
Tarix və ilk çempion
Çövkənin qədim Azərbaycan oyunu olmasını sübut edən faktlardan biri də çoxsaylı mənbələrin mövcudluğu, miniatürlərimizdə bu oyunla bağlı mövzulara tez-tez müraciət edilməsi, yazılı mənbələrdə isə onun keçirilmə qaydalarının geniş izah olunmasıdır. “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanında çövkənin tarixinin hətta VI əsrə aid olunduğu barədə qeydlər var. Çövkən müasir polo oyununun bir versiyasıdır. Oyunun mahiyyəti ondan ibarətdir ki, iştirakçılar iki dəstəyə ayrılır və iki tərəfdə qoyulan dirəklərdən ibarət rəqib qapılarından topu keçirmək tələb olunur. 2013-cü ildə çövkənin UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilməsi dünyanın bu idmanı qəbul etməsi ki səciyyələndirilə bilər.
Yarışa gəlincə, 10 komandanın iştirak etdiyi çövkən üzrə dünya çempionatı Binə Atçılıq Mərkəzində təşkil olunub. Bir həftə davam edən yarışda üçüncü yerə Özbəkistana 3-1 hesabı ilə qalib gələn Nigeriya layiq görülüb. Finalda Azərbaycan və Mərakeş komandaları mübarizə aparıb. Rəqibi 2-0 hesabı ilə məğlub edən Azərbaycan dünya çempionu tituluna yiyələnib.
Afrika, Avropa və Cənubi Amerikada çövkən
Beynəlxalq Çövkən Federasiyasının prezidenti Bəhruz Nəbiyev dünya çempionatının keçirilməsini çövkənin inkişafı baxımından faydalı olduğunu qeyd edib. O, həmçinin Beynəlxalq Çövkən Federasiyasının əhatəsini genişləndirdiyini bildirib: “Artıq Baş Assambleyanın iclası yekunlaşıb. 2025-ci ildə qitə çempionatının keçirilməsi təsdiqlənib. Biz növbəti ildə Afrika, Avropa və Cənubi Amerikada belə turnirlərin keçirilməsinin şahidi olacağıq. 2026-cı ildə isə sayca ikinci dünya çempionatı baş tutacaq. Bunun tarixi və məkanı barədə 2025-ci ildə qərarlar qəbul edəcəyik. Bununla yanaşı, 2025-ci ildə Avropa çempionatı Polşada təşkil olunacaq. Həmin ölkədə Beynəlxalq Çövkən Federasiyasının növbəti Baş Assambleyası keçiriləcək. Burada da bir sıra vacib qərarlar veriləcək. BÇF-nin artıq 53 üzvü var”.
B.Nəbiyev çövkən idman növünün gələcəkdə dünyada böyük populyarlıq qazanacağına inandığını deyib: “Beynəlxalq Çövkən Federasiyası olaraq qədim oyunu bütün dünyada tanıtmaq istəyirik. İştirakçıların sayı ildən-ilə artır. Hər bir üzv ölkəsində çövkənin inkişafı üçün yarışlar təşkil edir. Beynəlxalq federasiyanın cəmi 1 yaşı var. Qısa müddətdə böyük işlər görülüb. Amma əsas layihələr irəlidədir. Hər bir ölkənin daxili çempionatının olması vacibdir. Bundan sonra isə rəqabət artacaq. Dünyanın aparıcı idman növlərində olduğu kimi çövkəndə də qitələrarası yarışlar təşkil olunacaq. 5-10 ildən sonra çövkən daha çox tanınacaq”.
19-dan 53-ə qədər ölkə
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Çövkən Federasiyasının məhz Azərbaycanda yaradılması xüsusi bir hadisədir. Bu, ölkəmizdə bir ilkdir. Çövkən üzrə 2023-cü ildə ilk Baş Assambleya keçiriləndə artıq 19 ölkə bu federasiyanın yaradılmasına dəstək verib. Çövkənin inkişafı ilə bağlı Azərbaycan Atçılıq Federasiyası xüsusi layihəyə start verib. Peşəkar Çövkən Liqasının yaradılması bu idman növünün peşəkar səviyyədə inkişaf etməsinə səbəb olacaq. Məqsəd tarixi və mədəni irsimiz olan çövkəni inkişaf etdirərək gələcək nəsillərə çatdırmaqdır. Bu çempionat dostluq, sülh notları ilə yadda qalacaq. Bu çempionat çövkənin geniş kütlələrə çatması və beynəlxalq arenalarda inkişaf etdirilməsinə böyük töhfə olacaq.

В Азербайджане с большим успехом прошел первый чемпионат мира по човгану
С 10 по 17 июня в столице Азербайджана прошел первый официальный чемпионат мира по човгану. Это восточная конноспортивная командная игра. Родиной човгана считается Азербайджан. А в прошлом году в Баку была учреждена Международная федерация човгана (МФЧ).
История и первый чемпион
Многочисленные источники говорят о том, что човган является древней азербайджанской игрой. Это подтверждают и старинные миниатюры, которые часто обращаются к темам, связанным с игрой. Помимо этого в письменных источниках можно встретить разъяснения по правилам ее проведения. В эпосе «Китаби Деде Горгуд» есть упоминания о том, что история човгана восходит к VI веку. Човган - одна из версий известного всем поло. Участники игры делятся на две группы по 6 всадников, которым требуется забить мяч в ворота соперника. Включение човгана в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО в 2013 году можно охарактеризовать как подтверждение принятия международной общественностью этого национального вида спорта.
Чемпионат мира по човгану, в котором приняли участие 10 команд, был организован в Центре конного спорта «Бина». Третье место в соревновании заняла Нигерия, победившая Узбекистан со счетом 3:1. А в финале сошлись команды Азербайджана и Марокко. Обыграв соперника со счетом 2:0, Азербайджан завоевал титул чемпиона мира.
Човган в Африке, Европе и Южной Америке
Президент Международной федерации човгана Бахруз Набиев отметил, что проведение чемпионата мира по этому виду конного спорта полезно с точки зрения его дальнейшего развития. Он также заявил, что МФЧ расширила сферу своей деятельности: «10 и 11 июня состоялась внеочередная Генеральная ассамблея Международной федерации човгана, на которой были утверждены международные правила игры. Также было подтверждено, что в 2025 году состоятся континентальные турниры. В следующем году мы станем свидетелями подобных соревнований в Африке, Европе и Южной Америке. В 2026 году состоится второй чемпионат мира, а в 2025-м - чемпионат Европы, который пройдет в Польше. В этой стране состоится очередная Генеральная ассамблея Международной федерации човгана. Здесь также будет принят ряд важных решений. В МФЧ уже 53 члена».
Бахруз Набиев выразил уверенность, что в будущем этот вид спорта будет пользоваться большой популярностью всюду: «Как Международная федерация човгана мы хотим продвигать древнюю игру во всем мире. Из года в год количество участников растет. В каждой стране организуются соревнования по развитию човгана. Международной федерации всего 1 год. За короткое время проделана большая работа. Но основные проекты еще впереди. Проведение внутренних чемпионатов в каждой из стран-членов важно. После этого конкуренция возрастет. Будут организовываться межконтинентальные соревнования, как и у ведущих видов спорта мира. Через 5-10 лет човган станет более узнаваемым».
С 19 до 53 стран
Создание Международной федерации човгана именно в Азербайджане стало особым событием. Это является нововведением в нашей стране. После проведения первой Генеральной ассамблеи Международной федерации човгана 19 стран поддержали создание подобной федерации. В Азербайджане запущен специальный проект, связанный с этой игрой. Создание Профессиональной лиги човгана приведет к развитию этого вида спорта на профессиональном уровне. Цель - развить и передать будущим поколениям наше историческое и культурное наследие. Состоявшийся в Баку чемпионат был проникнут нотками дружбы. Он станет большим вкладом в популяризацию човгана во всем мире.