AFFA milli komandanı Fernando Santuşa həvalə edib
Nəhayət, futbol üzrə Azərbaycan millisinin yeni baş məşqçisinin adı məlum olub. Altı aydan çox davam edən axtarışların sonunda tanınmış portuqaliyalı mütəxəssis Fernandu Santuş millidə baş məşqçi kimi təsdiqlənib.
Yüksəlişlər və enişlər
F.Santuş bütün dünyada 2016-cı ildə Portuqaliya millisi ilə Avropa çempionatını qazanan məşqçi kimi tanınır. Amma onun dosyesində maraqlı məqamlar çoxdur. Onun karyerası “Benfika”, “Eştoril-Praya” və “Maritimu” ilə bağlı olub. Məşqçi karyerasına 1987-ci ildə məhz “Eştoril-Praya”da köməkçi kimi başlayıb, növbəti il baş məşqçi olub və 1994-cü ilə qədər bu komandanı çalışdırıb. Daha sonra dörd il “Eştrela”ya rəhbərlik edib, amma burda da uğurlu nəticə ilə yadda qalmayıb. O, 1998-ci ildə “Portu”nu çalışdırmağa başlayıb. 2001-ci ilə qədər “Portu” ilə bir dəfə çempion olub, iki dəfə Portuqaliya kubokunu, daha iki dəfə Superkubokunu qazanıb. 2001-2010-cu illərdə AEK, “Panatinaikos”, “Sportinq”, “Benfika”, PAOK kimi klubları çalışdırsa da, yalnız 2001/02 mövsümündə Yunanıstan kubokunu qazanmağı bacarıb.
O, məhz Yunanıstan klublarındakı işi ilə bu ölkənin futbol rəhbərliyinin diqqətini çəkib. 2010-cu il iyulun 1-də yığmaya rəhbərlik etməyə başlayıb. AÇ-2012 və DÇ-2014-də yunanların “sükanı arxasında” olub, hər iki turnirdə komandanı pley-offa çıxarıb. 2014-cü il sentyabrın 23-də F.Santuşun həyatında önəmli hadisə baş verib. O, çoxdan arzuladığı hədəfə çatıb – Portuqaliya yığmasının baş məşqçisi olub. 2022-ci il dekabrın 15-nə qədər bu komandanı çalışdırıb, bu müddətdə yığma ilə həm Avropa çempionu, həm də Millətlər Liqasının qalibi olub. Maraqlıdır ki, F.Santuş doğma ölkəsinin yığmasından ayrılandan sonra komandaları az qala “əlcək” kimi dəyişir. Ötən il Polşa yığmasında işləyən məşqçi  cəmi 9 ay sonra postundan qovulub. Bu ilin əvvəlində isə “Beşiktaş”da işləyib və Türkiyədəki karyerası cəmi 3 ay davam edib: yanvarın 7-də “qara qartal”ı çalışdırmağa başlayıb, aprelin 13-də qovulub.
Santuş: Azərbaycan millisinə inanıram
Portuqaliyalı mütəxəssis təqdimat mərasimində yeni iş yerindən məmnun qaldığını bildirib: “Qərarımı qətiləşdirməkdə bəzi məsələlər önəmli olub. Buna nümunə kimi təqdim edilən layihəni göstərmək olar. Bu gün burdayamsa, deməli, rəhbərlik milli ilə bağlı yeni layihənin həyata keçirilməsi üçün mənə inanıb. Buna görə şadam. Layihə bu günün və ya sabahın deyil, uzunmüddətlidir. Böyük uğura nail olacağımıza və tarix yazacağımıza inanıram. Daha yaxşı təkliflərim var idi. Amma layihəyə inandığım Azərbaycan millisindəyəm”.
O, hədəfin 2028-ci ildə keçiriləcək Avropa çempionatına vəsiqə qazanmaq olduğunu vurğulayıb: “Gürcüstan kimi komandaların belə turnirlərdə iştirakı bizə motivasiya olacaq. Uğur ani olaraq göydən düşmür. Xalqın inamı da önəmlidir. Ümid edirəm ki, bizdə alınacaq. Qeyd edim ki, mən və köməkçilərim Azərbaycanda yaşayacağıq. Oyundan sonra vətənimizə qayıtmayacağıq. İşimizə ciddi yanaşmaq istəyirik. Ailələrimizi də bura gətirəcəyik.
Oyunlarda əsas məqsəd qələbə qazanmaq olacaq. Bunun üçün yaxşı oynamaq lazımdır. Qol vurmalı və qapımızı toxunulmaz saxlamalıyıq. Yığmanın son iki matçına da baxmışam. Daha əvvəl də Bakıya gəlmişəm. Mən bu komandanı tanıyıram. Biz yaxşı futbol göstərmək istəyirik. Azarkeşlərin dəstəyinə ehtiyacımız olacaq. Onların stadiona gəlməsi üçün cəlbedici futbol oynamağa çalışacağıq. Əsas hədəfimiz 2028-ci ildə qitə çempionatına vəsiqə qazanmaq olacaq”.
Əsas məsələ yaş ilə bağlıdır?
AFFA yığmanın baş məşqçi postunu 69 yaşlı portuqaliyalıya tapşırmaqla çoxlarını təəccübləndirib. Maraqlıdır ki, hər kəs onun məşqçilik bacarığını deyil, yaşını müzakirə edir. Bəs məşqçilikdə yaş amili nə dərəcədə önəmlidir? “Region plus” jurnalı bu məsələ ilə bağlı Azərbaycan futbolunun ağsaqqallarından biri, Santuşdan 8 yaş böyük olan Ağasəlim Mircavadovun fikirlərini öyrəndik: “Yaş məsələsinin heç bir önəmi yoxdur. Gücü varsa, niyə də işləməsin?! Məşqçilər meydanda futbol oynamırlar. Əvvəllər baş məşqçilərin iki köməkçisi olurdu. İndi isə hər birinin 10-12 köməkçisi var. Əsas məsələ ağıl, keyfiyyət və təcrübədir. Mənə belə təkliflər gəlməyib. Bizdə hesab edirlər ki, insan 60 yaşına çatan kimi artıq qocalır. Fernando Santuş dəvət olunub və təcrübəli məşqçidir. Portuqaliya millisində uğurları olub. Portuqaliyada dünyaya səs salan futbolçularla işləyib. Azərbaycanla Portuqaliya arasında böyük fərq var. Həmişə yerli məşqçilərin tərəfində olmuşam. Düşünürəm ki, millidə yerli baş məşqçi olmalıdır. Amma İspaniya və Portuqaliyanın futbolu bizə uyğundur. Dəvət alıbsa, ona uğurlar arzulaya bilərik”.
Qeyd edək ki, Fernandu Santuş Azərbaycan millisində işləyəcək yeddinci əcnəbi məşqçi olacaq. Karlos Alberto Torres, Qyoko Hacıevski, Berti Foqts, Robert Prosineçki, Nikola Yurçeviç, Canni De Byazi Azərbaycan millisində heç bir uğurla yadda qalmayıblar. Santuşun dosyesində ən diqqətli məqam isə onun Portuqaliya millisi ilə Avropa çempionu olmasıdır. Amma həmin Portuqaliya millisində Kriştiano Ronaldo, Pepe, Nani kimi ulduz futbolçular çıxış edib. Azərbaycan yığmasında dünya səviyyəsində futbolçu yoxdur.
AFFA portuqaliyalı mütəxəssislə 4 illik müqavilə imzalayıb. İntriqa Santuşun müqaviləsinin sonuna qədər postunda qalıb-qalmayacağı ilə bağlıdır. Unutmayaq ki, 69 yaşlı məşqçi əvvəlki iki işini vaxtından əvvəl tərk edib.
Bir sözlə, Fernandu Santuşun Azərbaycan millisində ilk sınağı sentyabrda UEFA Millətlər Liqasına təsadüf edəcək. Millətlər Liqasında millinin rəqibləri Slovakiya, İsveç və Estoniya olacaq.

ОЧЕРЕДНОЙ ИНОСТРАНЕЦ
Наконец стало известно имя очередного главного тренера сборной Азербайджана по футболу. По окончании поисков, продолжавшихся более шести месяцев, на этот пост был утвержден известный португальский специалист Фернанду Сантуш.
Взлеты и падения
Сантуш прежде всего известен как тренер, выигравший чемпионат Европы 2016 года со сборной Португалии. В его досье довольно много интересных моментов. Его карьера связана с «Бенфикой», «Эшторил-Прая» и «Маритиму». Тренерскую работу начал в 1987 году в качестве ассистента в «Эшторил-Прая». А уже со следующего сезона, став главным наставником, возглавлял эту команду до 1994 года. Затем четыре года работал с клубом «Эштрела», где какими-либо удачными достижениями не запомнился. В 1998 году он начинает тренировать «Порту», с которой один раз становится чемпионом, дважды выигрывает Кубок Португалии и еще дважды - Суперкубок. С 2001 по 2010 год тренировал такие клубы, как АЕК, «Панатинаикос», «Спортинг», «Бенфика», ПАОК. В сезоне-2001/2002 ему удается выиграть Кубок Греции.
Именно работой в греческих клубах он привлек внимание футбольного руководства этой страны. 1 июля 2010 года он уже возглавляет главную команду Греции. Становится у руля национальной сборной на ЧМ-2012 и 2014 и в обоих случаях выводит ее в плей-офф.
23 сентября 2014 года в жизни Сантуша происходит важное событие. Он достигает цели, о которой давно мечтал, - становится главным тренером сборной Португалии. Сантуш тренирует эту команду до 15 декабря 2022 года и за это время со сборной становится чемпионом Европы и победителем Лиги наций. Любопытно, что после того, как Сантуш покинул сборную своей страны, он меняет клубы как перчатки. В прошлом году его уволили с поста тренера сборной Польши всего через 9 месяцев. В начале же этого года он работал в «Бешикташе», но карьера в Турции продлилась всего 3 месяца. 7 января он начал тренировать «Черного орла», а 13 апреля был уже уволен.
Сантуш: Сборная, в которую верю
Португальский специалист сказал на презентации в Баку, что доволен новым местом работы: «Во время переговоров мне было важно узнать будущие планы и проекты. Это необходимо в процессе работы. Раз я сегодня здесь, значит, АФФА доверила мне их реализацию. Этот проект не сегодняшнего или завтрашнего дня, а процесс длительный. С моим тренерским штабом и АФФА мы сможем в будущем добиться исторических результатов. В этом плане мы должны сотрудничать и с клубами. Я верю, что со мной Азербайджан добьется многого и сможет принять участие в больших турнирах. У меня были и лучшие предложения. Но я в сборной Азербайджана, в которую верю».
Сантуш подчеркнул, что цель его состоит в том, чтобы пройти квалификацию на чемпионат Европы в 2028 году: «Участие Грузии в подобном турнире - мотивация для нас. Успех не падает с неба. Доверие народа также имеет значение. Надеюсь, у нас получится. Хочу отметить, что мы с помощниками будем жить в Азербайджане. Мы не будем после игры возвращаться к себе на родину. Хотим серьезно относиться к своей работе. Перевезем сюда и свои семьи.
Главная задача - побеждать, а для этого нужна хорошая команда. Нужно уметь атаковать и обороняться. Я смотрел последние две игры клуба. Выступал против сборной Азербайджана и был в Баку. Знаю эту команду. Хотим показывать хороший футбол. Для этого нам нужна и поддержка болельщиков. Постараемся играть в зрелищный футбол, чтобы люди шли на стадион. Наша основная цель - пройти квалификацию на чемпионат континента в 2028 году».
Возраст - главное?
Вообще АФФА удивила многих, утвердив 69-летнего португальца на пост главного тренера сборной. Интересно, что все обсуждают лишь возраст, а не тренерские способности Сантуша. Насколько же важен возрастной фактор в тренерской работе?
С этим вопросом Region plus обратился к одному из старейшин азербайджанского футбола - Агасалиму Мирджавадову, который старше Сантуша на целых 8 лет: «Возраст не имеет значения. Если есть силы, то зачем не поработать? Тренеры не выходят играть на поле. Раньше у главного тренера было два помощника. А сейчас по 10-12. Главное - это интеллект, качество и опыт. Мне не поступало подобных предложений. У нас считается, что как только человек достигает 60 лет, он уже стар. А Фернандо Сантуш приглашен, и он опытный тренер. У него были успехи в сборной Португалии. Там он работал с футболистами, имеющими мировую славу. Между Азербайджаном и Португалией есть большая разница. Я всегда был на стороне своих тренеров. Думаю, что в нашей сборной должен быть местный главный тренер. Футбол Испании и Португалии близок к нашей игре. Если он приглашен, то можно лишь пожелать ему удачи».
Фернанду Сантуш станет седьмым иностранным тренером, который будет работать со сборной Азербайджана. Карлос Альберто Торрес, Гйоко Гаджиевски, Берти Фогтс, Роберт Просинечки, Никола Юрчевич, Джанни Де Бьязи не запомнились работой в сборной. Самым ярким моментом в досье Сантуша является его чемпионство в Европе со сборной Португалии. Но в той команде выступали такие звездные футболисты, как Криштиану Роналду, Пепе, Нани. В сборной Азербайджана нет футболистов мирового уровня. Поэтому работа Сантуша здесь может стать последней в его карьере.
АФФА подписала с португальским специалистом 4-летний контракт. Интрига в том, останется ли Сантуш на своем посту до конца контракта. Не будем забывать, что 69-летний тренер покинул два предыдущих места работы досрочно.
Первое испытание Сантуша состоится в сентябре в Лиге наций УЕФА. Соперниками национальной сборной станут Словакия, Швеция и Эстония.