2027-ci ilin sonunadək Azərbaycan 2 GVt bərpa olunan enerji istehsal gücünü istismara verməyi planlaşdırır
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) hesablamalarına görə, bu il “təmiz enerji” texnologiyaları və infrastrukturuna qlobal xərclərin 2 trilyon dollara çatacağı gözlənilir.
Agentliyin məlumatına görə, bu maliyyə vəsaiti bərpa olunan enerji mənbələri, elektromobillər, nüvə enerjisi, aşağı emissiyalı yanacaqlar, elektrik enerjisinin paylanılması və saxlanılması sistemləri kimi sahələrin inkişafına yönəldiləcək.
Bu il energetika sahəsinə ümumi investisiyaların 3 milyard dollardan çox olacağı gözlənilir. Bu da ilk dəfə olaraq “təmiz enerji” və enerji şəbəkələrinə qoyulacaq sərmayələrin qazıntı yanacağına xərclənən vəsaitdən çox olacağını göstərir.
Dünyanın bir çox ölkələri kimi Azərbaycan da iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərini azaltmağı, enerji sektorunda aşağı karbonlu texnologiyaların tətbiqini, “yaşıl enerji”nin inkişafını və karbon neytrallığına nail olmağı hədəfləyir. Əlbəttə ki, bu istiqamətdə görüləsi işlər çoxdur. Amma əsas məsələ odur ki, bununla bağlı proseslərə start verilib. Belə ki, Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ərəfəsində ölkədə bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı üzrə işlər intensivləşib. 230 MVt gücündə ilk günəş elektrik stansiyası (GES) ötən ilin oktyabrında istifadəyə verilib. Azərbaycanda ortamüddətli perspektivdə “yaşıl enerji” istehsalının 10 GVt-a, qısamüddətli perspektivdə, yəni 2030-cu ilə qədər 5 GVt-a çatdırılması planlaşdırılır. Təbii ki, bu, asan tapşırıq deyil, amma həm hidroresurslar, həm də günəş və külək enerjisi baxımından potensial var. Yüksək ambisiyalar və yaxşı investisiya mühiti ilə birlikdə “yaşıl enerji”nin istehsalçısı və ixracatçısı olmaq istəyini həyata keçirmək mümkündür. Üstəlik, bir məsələni nəzərə almaq lazımdır ki, Azərbaycan təkbaşına deyil, oxşar layihələrin həyata keçirilməsində iştirak edən etibarlı və təcrübəli tərəfdaşlarla birlikdə hərəkət edir.
Axı, Bakı əbəs yerə ilk iki layihənin tikintisinə Yaxın Şərqin “ACWA Power” (Səudiyyə Ərəbistanı) və “Masdar” (BƏƏ) şirkətlərini cəlb etməyib. Söhbət təkcə hər iki enerji nəhənginin malik olduğu maliyyə resurslarından deyil (bu, vacib olsa da), həm də təcrübədən gedir. Gələcək uğurun açarı məhz odur.
“Şərq tərəfdaşlığı”
Zəngin təbii sərvətlərinə baxmayaraq - söhbət bərpa olunan enerji mənbələrindən gedir - Azərbaycan “təmiz enerji”nin inkişafı istiqamətində yalnız ilk addımları atır. Buna görə də külək və ya günəş elektrik stansiyasının inşası üçün hər bir yeni sazişin imzalanması əhəmiyyətinə görə neft müqavilələrinin bağlanması ilə müqayisə olunan hadisəyə çevrilir. Məsələn, “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağı layihəsi üzrə Hasilatın Pay Bölgüsü müqaviləsi kimi.
Bundan cəmi 20 ilə yaxın vaxt keçəcək və elə həmin gün Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində videokonfrans vasitəsilə ümumi gücü 1000 MVt olan 2 günəş və 1 külək elektrik stansiyasının təməlqoyma mərasimi keçiriləcək. Bu layihənin əhəmiyyətini onun dəyəri ilə qiymətləndirmək olar. Bu da təxminən 1 milyard dollardır.
Bu enerji obyektlərinin tikintisi ilə bağlı müqavilələr iyunun 3-də “Masdar” şirkəti ilə bağlanıb. Söhbət 445 MVt gücündə “Biləsuvar” günəş elektrik stansiyasının, “Neftçala” SES (315 MVt) və Abşeron külək elektrik stansiyasının (240 MVt) inşasından gedir. Ümumilikdə Azərbaycan “Masdar” ilə birgə 10 GVt gücündə bərpa olunan enerji layihələri həyata keçirməyi planlaşdırır.
“Bu, Azərbaycanın və onun beynəlxalq tərəfdaşlarının qazıntı yanacağından bərpaolunan enerji resurslarına transformasiyasını nümayiş etdirir və qazıntı yanacağının uzun illər ərzində təkcə bizim üçün yox, həm də tərəfdaşlarımız üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edəcəyini bildirir”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev təməlqoyma mərasimində vurğulayıb.
“Bu, sadəcə, başlanğıcdır, çünki potensialımız nəhəngdir. Bizim tərəfdaşlarımız qlobal səviyyədə aparıcı şirkətlərdir və dediyim ki, “Masdar” yaşıl enerjiyə keçid sahəsində ən öndə gedən şirkətdir”, - Azərbaycan dövlət başçısı qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, 2027-ci ilin sonunadək Azərbaycan xarici şirkətlərlə tərəfdaşlıqda 2 GVt bərpa olunan enerji istehsal edən obyektləri istismara verməyi planlaşdırır.
“Bununla bərpa olunan enerjinin payı 33%-ə yüksələcək. 2 milyard dollardan artıq investisiya, 5,3 milyard kilovat/saat elektrik enerjisinin istehsalı, 1,2 milyard kubmetr qazın sərbəstləşməsi, 2,5 milyon tona qədər emissiyaların azalması bu layihələrin gözlənilən faydalarıdır”, - energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib.
2030-cu ilə qədər ölkədə 7 GVt gücündə 20-yə yaxın günəş və külək elektrik stansiyasının istismara verilməsi planlaşdırılır. Təbii ki, bunu enerji transformasiyası sahəsində lider olan “ACWA Power”ın iştirakı ilə həyata keçirmək mümkündür. Hazırda Azərbaycanda Səudiyyə Ərəbistanı şirkəti tərəfindən təməlqoyma mərasimi 2022-ci ilin yanvarında baş tutan “Xızı-Abşeron” külək stansiyasının (240 MVt) inşası həyata keçirilir. Layihənin dəyəri 348 milyon dollardır.
Bununla yanaşı, 2024-cü il mayın əvvəlində Azərbaycanın Energetika Nazirliyi ilə “ACWA Power” şirkəti arasında 200 MVt gücündə akkumulyatorlu enerji saxlama sisteminin yaradılmasına dair İcra Sazişi və 200 meqavat gücündə yerüstü külək enerjisi layihəsi haqqında Çərçivə Sazişi imzalanıb. Hazırda bu şirkətlə quruda və dənizdə ümumi gücü 2,5 GVt olan birgə bərpa olunan enerji layihələrinin həyata keçirilməsi müzakirə olunur.
“Azərbaycanda bərpa olunan enerji baxımından böyük perspektivlər var. Azərbaycan siyasi cəhətdən sabit ölkə olması ilə yanaşı, tranzit marşrutları və dəhlizlərinin üstünlüklərini nəzərə alaraq çox əlverişli mövqedədir və bizim üçün hədəf ölkədir. Şirkətimiz bir müddətdir ki, bu ölkədə fəaliyyət göstərir. Biz Azərbaycana 5 milyard dollar həcmində sərmayənin qoyulacağını gözləyirik”, - şirkətin regional direktoru Abid Malik qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, bu vəsait bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində layihələrə sərf olunacaq: “Hazırda Azərbaycanda 240 MVt gücündə külək elektrik stansiyasının (“Xızı-Abşeron”) tikintisi layihəsi həyata keçirilir. Bundan əlavə, dənizdə və quruda külək stansiyalarının inşası üzrə işlər aparılır, danışıqlar artıq yekun mərhələdədir”.
A.Malik vurğulayıb ki, şirkət neft-kimya istehsalının dekarbonlaşdırılması sahəsində də SOCAR ilə sıx əməkdaşlıq edir: “Ümid edirik ki, layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırılmasının hazırlanmasına yaxın vaxtlarda başlanılacaq”.
O qeyd edib ki, “ACWA Power” Azərbaycanla “yaşıl hidrogen” sahəsində əməkdaşlığa da böyük önəm verir.
Yaxın Şərq dövlətləri ilə yanaşı, Azərbaycan hakimiyyəti son vaxtlar Çin şirkətlərini ölkədə bərpa olunan enerji layihələrinə cəlb etmək istiqamətində işlərini fəallaşdırıb. İyunun 1-də “China Gezhouba Group Overseas Investment” şirkəti ilə 2 GVt gücündə bərpa olunan enerji layihələrinin həyata keçirilməsi üçün Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Azərbaycan və Çin enerji sahəsində əməkdaşlığı genişləndirmək üçün işçi qrupu yaratmaq niyyətindədir. Belə ki, çinli tərəfdaşlarla 60 və 100 MVt gücündə günəş elektrik stansiyalarının tikintisi nəzərdə tutulur. Tərəflər həmçinin “yaşıl enerji” dəhlizlərinin və interkonnektorlarının yaradılması, onun ixracı, “yaşıl hidrogen”, ammonyak istehsalı və nəqli, həmçinin enerji saxlama sistemləri üzrə əməkdaşlığı müzakirə edirlər.
Azərbaycan bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində yeni generasiya gücləri yaratmaqla artan istehlak fonunda elektrik enerjisi istehsal gücünü artırmağı, elektrik enerjisi istehsalında qazdan istifadəyə qənaət etməyi və sərbəstləşdirilmiş həcmləri, ilk növbədə, Avropaya ixraca yönəltməyi planlaşdırır. Burada ən əsas məsələ isə Avropa və Türkiyəyə 5 GVt “yaşıl enerji” təchizatı imkanlarının yaradılmasıdır. Bu, bəlkə də düşünülən məsələlər arasında ən çətinidir, çünki nəzərdən keçirilən variantlarla enerjinin bir neçə ölkənin ərazilərindən tranziti nəzərdə tutulur. Bu o deməkdir ki, onların hər birində enerji ötürülməsi infrastrukturunu gücləndirmək və tam hazır vəziyyətə gətirmək lazım gələcək. Eyni zamanda, məsələn, elektrik enerjisinin dövlətlərarası ötürülməsi tarifləri ilə bağlı yeni sazişlər də tələb olunacaq.
“Yaşıl dəhliz”lər
Əlbəttə ki, Bakı Avropa və Türkiyəni “yaşıl enerji” bazarı hesab edir. Təbii ki, hər iki istiqamət üzrə layihələr hazırlanır.
Birinci marşrutla Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda istehsal edilən “yaşıl enerji”nin Gürcüstana, daha sonra isə Qara dənizin dibi ilə çəkiləcək kabel xətti vasitəsilə (“Black Sea Energy”) nəqli nəzərdə tutulur. Texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması artıq başa çatmaq üzrədir. Avropaya 4 GVt enerji ixracı planlaşdırılır. İştirakçı ölkələr (Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya, Macarıstan + Bolqarıstan) planı həyata keçirmək üçün Rumıniyada fəaliyyət göstərəcək birgə müəssisə yaratmaq barədə razılığa gəliblər. Üstəlik, yaxın vaxtlarda birgə müəssisənin iştirakçıları arasında Anlaşma Memorandumu imzalanacaq.
Eyni zamanda Azərbaycan Qara dəniz kabel xətti vasitəsilə Mərkəzi Asiya ölkələrindən, ilk növbədə, Qazaxıstan və Özbəkistandan Avropaya “yaşıl enerji” təchizatının yaradılmasını təklif edib. Yəni bu layihə faktiki olaraq üç regionu birləşdirəcək, Azərbaycanı isə regional enerji habına çevirəcək.
Yeri gəlmişkən, mayın 1-də Azərbaycan, Özbəkistan və Qazaxıstan üç ölkənin enerji sistemlərini birləşdirmək üçün Əməkdaşlıq Memorandumu imzalayıb. Tərəflər beynəlxalq ötürmə dəhlizlərinin inkişafı və “yaşıl enerji”nin Avropa İttifaqı ölkələrinə satışı üçün biznes modelinin hazırlanması barədə razılığa gəliblər. Bundan başqa, Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistanın enerji sistemlərinin birləşdirilməsinə dair Əməkdaşlıq Memorandumu üzrə hazırlıq işləri gedir. Enerji təchizatı üçün Xəzər hövzəsinin, həmçinin Aral dənizinin külək potensialından istifadə olunacaq.
İkinci marşrutla 1 GVt “yaşıl enerji”nin Naxçıvan vasitəsilə Türkiyə və Avropaya ixracı nəzərdə tutulur. Bu layihə çərçivəsində artıq “Azərenerji” ASC ilə Türkiyənin TEİAŞ şirkəti arasında “yol xəritəsi” imzalanıb. Şərqi Zəngəzur, Qarabağ və Naxçıvanda bərpa olunan enerji sahəsində yeni imkanların yaradılması istiqamətində işlər aparılır.
Bir sözlə, bütün bu layihələr qlobal iqlim məqsədlərinə və Azərbaycanın 2050-ci ilədək karbon qazı emissiyalarını 40% azaltmaq məqsədinə nail olmaq yolunda mühüm addımdır. Bununla bağlı ardıcıllıq və eyni tempin qorunub saxlanılması son məqsədin əldə oluna biləcəyini deməyə imkan verir. Qısa müddət ərzində “Masdar”, “ACWA Power”, BP, “Fortescue Future Industries”, “China Gezhouba Group Overseas Investment” və digər şirkətlərlə ümumi gücü 28 GVt-dan çox olan bərpa olunan enerji layihələri üzrə əməkdaşlıq müqavilələrinin imzalanması Azərbaycanın “yaşıl kursu”na beynəlxalq marağı təsdiqləyir və ölkənin energetika sahəsində gələcəyi ilə bağlı inam yaradır.

By 2028, Azerbaijan plans to commission 2GW of renewables
Global spending on clean energy technologies and infrastructure is projected to reach $2 trillion this year, according to a recent analysis by the International Energy Agency (IEA).
The funds will be allocated to the development of renewable energy sources (RES), electric vehicles, nuclear power, low-emission fuels, electricity distribution and storage systems, as outlined by the agency.
The total investment in energy this year is projected to exceed $3 billion, marking the first instance in which investment in clean energy and grids will surpass that in fossil fuels.
Azerbaijan, like many other countries around the globe, has also sought to mitigate the adverse effects of climate change by introducing low-carbon technologies in the energy sector, developing green energy sources, and striving towards carbon neutrality. There is much to be done, but it is important to recognise that the process is underway. In the period preceding the 29th Conference of the Parties (COP29), the country has intensified its efforts to develop renewable energy sources (RES). In October of last year, the inaugural solar power plant with a capacity of 230 MW was commissioned. In the medium term, the production of "green" energy in Azerbaijan is planned to reach 10 GW, while in the short term, up to 2030, the target is 5 GW. This is a challenging objective, but there is considerable potential for the country to exploit its hydro, solar and wind resources. In conjunction with high aspirations and a conducive investment climate, the aspiration to become a producer and exporter of "green" energy appears to be a realistic objective. This is particularly the case when one considers that the undertaking is not being pursued in isolation, but in collaboration with reliable and experienced partners who have already demonstrated their ability to successfully implement similar projects.
It is not coincidental that Baku has attracted Middle Eastern companies ACWA Power (Saudi Arabia) and Masdar (UAE) to construct the inaugural two projects. Moreover, it is not only about the financial resources possessed by both energy giants (although this is undoubtedly a significant factor), but also about experience. This is the key to future success.
The Eastern Partnership
Despite its considerable natural resources, Azerbaijan is only at the initial stages of developing clean energy. Consequently, the conclusion of each new agreement for the construction of a wind or solar power plant is accorded a significance comparable to that of oil contracts. For example, the Production Sharing Agreement on the Shahdeniz gas condensate field project.
In just 20 years' time, on the same day as the Baku Energy Week, a total of three solar and one wind power plants with a combined capacity of 1,000MW will be constructed in a videoconference format. The significance of this project can be gauged by its cost, which is approximately one billion dollars.
On 3 June, contracts for the construction of these power facilities were signed with Masdar. The construction of the Bilasuvar solar power plant with a capacity of 445MW, the Neftchala solar power plant (315MW) and the Absheron wind power plant (240MW) is the subject of the agreement. In total, Azerbaijan plans to implement 10 GW of renewable energy (RES) projects in collaboration with Masdar.
"This is an illustration of Azerbaijan's and its international partners' transition from fossil fuels to renewable energy, recognizing that fossil fuels will continue to be a significant source of energy not only for Azerbaijan but also for its partners for the foreseeable future," President Ilham Aliyev stated at the groundbreaking ceremony. This represents only the initial stage of a much larger project, given the country's considerable potential in this area. The companies in question are of a global scale. As previously stated, Masdar is a leading entity in the field of green energy and the transition to green energy.
It is also noteworthy that by the end of 2027, Azerbaijan plans to commission 2 GW of RES generating capacity in partnership with foreign companies.
This will result in an increase in the share of renewable energy sources to 33%. The total investment in these projects is expected to exceed two billion dollars. The introduction of the new plants will result in an annual production of 5.3 billion kWh of electricity, a reduction of 1.2 billion cubic metres of gas, and a reduction in emissions of up to 2.5 million tons, according to the country's Energy Minister Parviz Shahbazov.
By 2030, approximately 20 solar and wind power plants with a combined capacity of 7GW are scheduled for construction in the country. It is, of course, anticipated that ACWA Power, a leading figure in the field of energy transformation, will be involved. The Saudi company in Azerbaijan is currently constructing the Khizi-Absheron wind farm (240 MW), with the groundbreaking ceremony having taken place in January 2022. The total cost of the project is estimated to be $348 million. The wind power plant (WPP) has an estimated annual generation capacity of approximately one billion kWh, with commissioning scheduled for 2025.
In addition, in early May 2024, the Ministry of Energy of Azerbaijan and ACWA Power entered into an executive agreement regarding the construction of a 200 MW battery energy storage system and a framework agreement regarding the construction of onshore wind power plants (200MW). The potential for joint onshore and offshore RES projects with a total capacity of 2.5GW is currently under discussion with this company.
There are considerable prospects for renewable energy in Azerbaijan. In addition to its political stability, Azerbaijan is a highly favourable target country due to its advantageous transit routes and corridors. The company has been operating in this country for a considerable period of time. Abid Malik, the company's regional director, states that the company anticipates investing approximately $5 billion in Azerbaijan.
He further elaborated that these funds would be allocated to renewable energy (RES) projects.
"At present, we are implementing a project in Azerbaijan with the objective of constructing a wind farm with a capacity of 240 MW, designated as the Khizi-Absheron Wind Farm." Furthermore, the construction of wind farms at sea and on land is underway, and negotiations are in their final stages.
Furthermore, the company is engaged in a collaborative effort with SOCAR to facilitate the decarbonisation of petrochemical production. Malik expressed hope that the feasibility study of the project would commence in the near future. He further stated that ACWA Power attaches great importance to cooperation with Azerbaijan in the field of "green" hydrogen.
In addition to the Middle East, the Azerbaijani authorities have recently intensified their efforts to attract Chinese companies to renewable energy projects in the country. On 1 June, a Memorandum of Understanding was signed with China Gezhouba Group Overseas Investment regarding the implementation of renewable energy projects with a capacity of 2GW.
It is the intention of the governments of Azerbaijan and China to establish a working group with a view to fostering greater energy cooperation. In particular, the construction of solar power plants with a capacity of 60 and 100MW is planned with Chinese partners. Furthermore, the parties are engaged in discussions pertaining to the establishment of corridors and interconnectors for the purpose of facilitating the export, production, and transportation of "green" energy, as well as the production and transportation of "green" hydrogen and ammonia. Additionally, they are exploring avenues for collaboration in the field of energy storage systems.
The creation of new generating capacities in the field of renewable energy sources (RES) is expected to result in an increase in power generation capacity, despite rising consumption. This will lead to a reduction in the use of gas in power generation, with the freed volumes being exported, primarily to Europe. Moreover, the objective is to create opportunities for supplying 5GW of "green" energy to Europe and Türkiye. This is arguably the most challenging aspect of the plan, given that the proposed energy transit routes traverse multiple countries. This implies that the energy transmission infrastructure in each of the aforementioned countries will require strengthening and bringing it to a state of full readiness. Concurrently, new agreements will be required, for instance, on the tariffs applicable to the transmission of electricity across state borders.
Green Corridors
The city of Baku views the European and Turkish markets as potential sources of demand for "green" energy. It is evident that projects are being prepared for both directions.
The initial route entails the transmission of green energy generated in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea to Georgia, where it will be distributed via a cable laid on the seabed of the Black Sea (Black Sea Energy). The feasibility study is nearing completion. It is anticipated that 4 GW of energy will be exported to Europe. The participating countries (Azerbaijan, Georgia, Romania, Hungary, and Bulgaria) have agreed to establish a joint venture (JV) for the realisation of the planned project, which will operate in Romania. A memorandum of understanding between the JV participants is also expected to be signed in the near future.
Concurrently, Azerbaijan put forth the proposal of establishing the supply of "green" energy to Europe and from Central Asian countries, predominantly Kazakhstan and Uzbekistan, via the Black Sea cable. In essence, this project will effectively unite three distinct regions, thereby transforming Azerbaijan into a regional energy hub.
It is also worth noting that on May 1, Azerbaijan, Uzbekistan and Kazakhstan signed a memorandum of cooperation on the integration of their respective energy systems. The parties agreed to develop a business model for the development of international transmission corridors and the sale of "green" energy to the European Union countries. Additionally, a memorandum of cooperation on the interconnection of the energy systems of Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan is currently being drafted. The wind potential of the Caspian Sea and the Aral Sea will be harnessed for the generation of energy.
The second proposed route entails the export of 1GW of renewable energy to Türkiye and Europe via Nakhchivan. A roadmap has already been signed between Azerenerji and Turkish TEIAŞ within the framework of this project. Efforts are underway to expand the capacity of renewable energy sources in Eastern Zangezur, Garabagh, and Nakhchivan.
These projects represent a significant advance towards the global climate goals and Azerbaijan's objective of reducing carbon dioxide emissions by 40% by 2050. It can be stated with a reasonable degree of confidence that the final goal is achievable, provided that consistency and the maintenance of momentum are maintained. The signing of cooperation agreements with Masdar, ACWA Power, bp, Fortescue Future Industries, China Gezhouba Group Overseas Investment and other companies on renewable energy projects with a total capacity of more than 28 GW in a short period of time serves to confirm international interest in Azerbaijan's "green" course of action and to give certain confidence in the country's energy future.