Azərbaycana xaricdən turist axınının dinamikası ilin sonuna kimi rəqəmlərin 2019-cu ilin rekorduna çatacağından xəbər verir
Yağışlı və sərin may ayına baxmayaraq, böyük turizm mövsümünün başlanğıcı həddindən artıq isti iyun ayına təsadüf edib. Yayın sonuna kimi əlverişli proqnozlarla birlikdə bu, Azərbaycanın rekreasiya sektoruna mövcud potensialını reallaşdırmaq üçün yaxşı imkanlar vəd edir. Buna həm də gəlmə (incoming) turizminin davamlı artımı və ekoloji, idman və sağlamlıq istiqamətləri daxil olmaqla yeni turizm istiqamətlərinin inkişafı töhfə verir. Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ilə bağlı da turist axınının nəzərəçarpacaq dərəcədə artması gözlənilir. Odur ki, Dövlət Turizm Agentliyi 2024-cü ilin sonuna qədər uğurlu 2019-cu ilin göstəricilərinə nail olunacağını və rekreasiya sektorunun pandemiyadan sonrakı bərpası prosesinin nəhayət başa çatacağını gözləyir.
Məqsəd rekordu qırmaqdır
Dünya İqtisadi Forumunun Səyahət və Turizmin İnkişafı İndeksi üzrə Azərbaycan əvvəlki hesabatla müqayisədə 7 pillə yüksələrək 119 ölkə arasında 56-cı yerdə qərarlaşıb. MDB ölkələri arasında ikinci yeri tutan Azərbaycan bu indeksin 4 komponenti üzrə mövqeyini xeyli yaxşılaşdırıb. Söhbət “Uyğun mühitin mövcudluğu”, “Səyahət və turizm siyasəti və uyğunluq şərtləri”, “Səyahət və turizm tələbinə təsir edən amillər” və “Səyahət və turizmin dayanıqlılığı” komponentlərindən gedir. Azərbaycan dünyanın ən təhlükəsiz ölkəsi kimi də reytinqini yaxşılaşdırıb. Gəlmə turizm sahəsində irəliləyiş xüsusilə nikbinlik yaradır.
Beləliklə, sadalanan uğurlar ölkəmizin rekreasiya sektorunun inkişafının beynəlxalq səviyyədə tanınmasından, həmçinin bu sahənin COVID-19 pandemiyası kimi fors-major halları nisbətən qısa müddətdə aradan qaldırmaq qabiliyyətindən xəbər verir. Məlum olduğu kimi, turizm sektoru koronavirus pandemiyası zamanı xeyli zərər çəkib və yalnız 2022-ci ildə aşağı bazadan başlayaraq, gəlmə turizminin ikiqat artmasına nail olunub. Bu nailiyyətlər möhkəmləndirilərək 2023-cü ildə xarici turist axını əvvəlki dövrlə müqayisədə 65%-ə qədər bərpa olunub.
Artıq 187 ölkədən təxminən 2,086 milyon əcnəbi Azərbaycana səfər edib və bu da əvvəlki illə müqayisədə düz 30,2% çoxdur. Bu, ölkəyə 3,2 milyon xarici qonağın səfər etdiyi 2019-cu ilin göstəricisindən aşağı olsa da, əhəmiyyətli nailiyyətdir.
“Ümid edirik ki, bu ilin sonuna kimi 2019-cu ilin rekord göstəricilərinə nail ola biləcəyik və Azərbaycanın turizm sektorunun bərpası prosesi başa çatacaq”, - Dövlət Turizm Agentliyinin aparat rəhbəri Kənan Qasımov bildirib.
Görünən odur ki, 5 il əvvəlki rekord rəqəmlərə çatmaq tamamilə mümkündür. Bunu 2024-cü ildə gəlmə turizmin müsbət dinamikası sübut edir.
Diqqət mərkəzində
Ümumiyyətlə, ölkədə gəlmə və daxili turizmi daha da genişləndirmək üçün bütün lazımi potensial var. Məşhur brendlərin çoxulduzlu hotellərin, yüksək səviyyəli istirahət zonalarının, restoranların, xizək və balneoloji kurortların sayı və keyfiyyətinə görə, həmçinin bölgələrdəki müasir hava limanlarının sayına görə Azərbaycan Xəzər regionunda liderlər sırasındadır.
Azərbaycanda yüksək dərəcədə inkişaf etmiş mehmanxana infrastrukturu formalaşıb. 2010-cu ildən hotel və mehmanxana tipli obyektlərin sayı düz 8 dəfə artıb. Hazırda ölkədə təxminən 757 hotel var. Üstəlik, bütün bu rekreasiya infrastrukturu çox səmərəli şəkildə istismar edilir və mehmanxana sənayesində nisbətən yüksək dövriyyə təmin edilir. Belə ki, Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, bu ilin birinci rübündə yerli hotellərin gəlirləri ötən ilin yanvar-mart ayları ilə müqayisədə 31,1% artaraq 111,7 milyon manat təşkil edib.
Əslində, bu rəqəmlər turizm sektoruna yatırılan investisiyaların yüksək səmərəliliyindən xəbər verir. Hazırda turizm investisiya gəlirləri baxımından qeyri-neft sektorunda ən dinamik sahədir.
Bu məqamda qeyd edək ki, yerli hotellərin davamlı artım dinamikası son illərdə bu sahə istiqamətində yürüdülən düzgün siyasət, onun maksimum dərəcədə xarici turistlərin cəlb edilməsinə yönəldilməsi ilə bağlıdır. Mehmanxana sektorunda xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün sertifikatlaşdırma həyata keçirilir və hotellərə “ulduzlar”ın verilməsi prosesinin sürətləndirilməsi istiqamətində ciddi addımlar atılır. Üstəlik, hotel işçilərinin ixtisaslarının artırılması ilə bağlı da işlər gücləndirilib.
Xatırladaq ki, 2024-cü ilin sonuna kimi paytaxt Bakı iki böyük tədbirə ev sahibliyi edəcək: “Formula 1” və COP29. Turistlərin axını ilə əlaqədar olaraq, “Sea Breeze”də mənzillər və yeni yaşayış kompleksləri inşa edilir və bütün Abşeronda qonaqların yerləşdirilməsi üçün müxtəlif səviyyəli bazaların hazırlanması başa çatdırılır.
“Dövlət Turizm Agentliyi COP29 kimi tədbirin yüksək səviyyədə keçirilməsini təmin etmək üçün turizm sektorunu texniki və təşkilati baxımdan tam hazır vəziyyətə gətirmək üçün çalışır”, - Dövlət Turizm Agentliyinin sədr müavini Azadə Hüseynova bildirib.
Onun sözlərinə görə, Bakı və Sumqayıt şəhərləri, Abşeron rayonunda 300-dən çox yerləşmə obyekti audit olunub: “200-ə yaxın hotel təsnifatdan keçirilərək ulduz dərəcəsi alıb. Ulduz təsnifatından keçməyən 40-a yaxın hotelə isə nöqsanları aradan qaldırılması üçün müddət verilib. Respublikanın regionlarında yerləşən hotellərdə də ulduz təsnifatı ilə bağlı işlər aparılacaq”.
Eyni zamanda Dövlət Turizm Agentliyi, Turizm Bürosu və digər aidiyyəti qurumların xətti ilə MDB ölkələrinə, o cümlədən Mərkəzi Asiya dövlətləri, Hind-Çin və Fars körfəzi regionlarına yeni aviareyslərin açılması istiqamətində tədbirlər həyata keçirilir. Bu regionlarda Azərbaycanın turizm məhsulları müvafiq sərgi və forumlarda fəal şəkildə təbliğ olunur.
“Xüsusilə, 2024-cü ilin sentyabrında Azərbaycan Moskvada, dekabrda isə İstanbulda analoji strukturun yeni turizm nümayəndəliyini açacaq”, - Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədr müavini Cavanşir Bayramov bildirib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanın İsraildəki turizm ofisi uğurla fəaliyyət göstərir, Çin və Hindistandakı yerli nümayəndəlik şirkətləri ilə sıx əməkdaşlıq edilir. Daxili turizm məhsullarının təşviqi üçün prioritetlər arasında İslam dövlətləri var. Bu da təəccüblü deyil, çünki bu ilin yanvar-aprel aylarında Azərbaycana gələn turistlərin 43 %-i İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin vətəndaşları olub.
Təşviqedici tədbirlər
Gəlmə turizminin genişləndirilməsi hökumətin uzunmüddətli hədəfidir. Bu vektor qeyri-neft sektoru üçün mühüm ixrac istiqaməti olmaqla yanaşı, həm də ciddi valyuta gəlirləri mənbəyi hesab olunur. Bu mənada “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda turizmin qeyri-neft ÜDM-də payını 2019-cu illə müqayisədə 1,5 dəfə, növbəti illərdə sənaye gəlirlərinin xüsusi çəkisini əlavə olaraq 20% artırmaq vəzifəsi qoyulub.
“Dövlət Turizm Agentliyinin əsas məqsədi 2026-cı ilədək turizm sektorunun ÜDM-də xüsusi çəkisinin artırılması, o cümlədən xarici turistlərin sayının 4 milyon nəfərə, daxili turizm göstəricilərinin isə 6 milyon nəfərə çatdırılmasıdır”, - Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev deyib.
Bu məqsədlərə yeni beynəlxalq mehmanxana brendlərinin cəlb edilməsi, həmçinin ölkəmizin turizm potensialını araşdıran yerli və xarici investorlar üçün güzəştli fiskal rejimin yaradılması ilə nail olmaq planlaşdırılır. Azərbaycan Hotellər Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Eldar Əlimuradovun fikrincə, bu il ölkədə bir neçə beynəlxalq hotel brendi fəaliyyətə başlayacaq. Regionlardakı hotel və sanatoriyaların əmlak vergisinin 3 il müddətinə 75% azaldılması qərarı da mehmanxana sənayesinə mühüm dəstək olub.
Bu, eləcə də ölkənin regionlarında turizmə dəstək məqsədilə həyata keçirilən digər stimullaşdırıcı tədbirlər Qarabağ regionuna beynəlxalq hotel brendlərinin daxil olmasına töhfə verir. Şuşa, Laçın, Kəlbəcər və Tərtər rayonlarında ixtisaslaşmış strukturların səyi ilə artıq ilk turizm və balneoloji obyektlərin inşası prosesinə başlanılıb. Bu iş ən intensiv şəkildə Şuşada aparılıb: artıq üç hotel bərpa olunub və onlar fəaliyyət göstərir: “Qarabağ Hotel”, “AvanShusha Plaza Hotel”, “Kharibulbul Hotel”. Şəhərdə və şəhərətrafı ərazilərdə kiçik butik hotellərin, qonaq evlərinin, hostellərin tikintisi də nəzərdə tutulub. Üstəlik, yaxın gələcəkdə yüksək səviyyəli beşulduzlu “QarabağZəfər” hotel kompleksinin tikintisinə başlanılacaq.
Bu sahənin imkanlarının genişləndirilməsi və turizmin ölkənin ÜDM-də xüsusi çəkisinin artırılması istiqamətində addımlar atılıb. Bu tədbirlər turizm sahəsinin inkişafında ən çətin ətalət məqamlarından biri olan mövsümilik amilinin aradan qaldırılmasına kömək edir. Bu baxımdan perspektivli istiqamətlər inkişaf etdirilir, çimərlik infrastrukturu müasirləşdirilir. Yay mövsümünün əvvəlində Şıx, Görədil, Novxanı, Buzovna, Pirşağı və Sahil qəsəbələrində dənizkənarı tərk edilmiş ərazilərin təmizlənməsi və abadlaşdırılması işləri başa çatdırılıb. Çimərlik ərazilərində Fövqəladə Hallar Nazirliyinin xilasetmə məntəqələri, futbol və voleybol meydançaları əsaslı təmir edilərək istifadəyə hazırlanıb, lazımi sayda paltardəyişmə və duş kabinələri, sanitariya qovşaqları, şezlonqlar və söhbətgahlar, zibil konteynerləri quraşdırılıb. Bundan başqa, əlilliyi olan şəxslərin istirahəti üçün bütün lazımi şərait yaradılıb: xüsusi yollar və panduslar inşa edilib. Bütün çimərlik infrastrukturu ziyarətçilərin pulsuz istifadəsinə verilib.
Çoxistiqamətli inkişaf
Son zamanlar bəzi yeni istiqamətlərin inkişafında əhəmiyyətli irəliləyişlər var. Dövlət Turizm Agentliyinin mütəxəssisləri Azərbaycanda sağlamlıq turizmi strategiyasını işləyib hazırlamağa başlayıblar. Bu məqsədlə Türkiyə, Malayziya, Çexiya, Tayland və başqa ölkələrdə balneoloji rekreasiyanın ən optimal modelləri öyrənilir, daha sonra isə ölkəmiz üçün ən uyğun olan təcrübədən istifadə olunur. Eyni məqsədlərlə azad edilmiş ərazilərdə sağlamlıq turizminin inkişafı üçün təbii sərvətlərin diaqnostikasının aparılması nəzərdə tutulur.
Bu arada, Azərbaycanda idman turizmi məhsulları da aktiv şəkildə təbliğ olunur: haykinq, qlempinq, paraplanerizm, vindsörfinq, dayvinq, raftinq və s. Onların mövcud və yeni bazarlara uyğunlaşdırılması üçün aktiv marketinq və reklam kampaniyaları aparılır.
Ümumiyyətlə, 2024-2026-cı illər üçün turizm marketinqinin inkişafı strategiyası 4 istiqamətə yönəlib: müalicəvi turizmlə yanaşı, mədəni-etnoqrafik vektor, işgüzar turizm (beynəlxalq tədbirlərin və konqreslərin təşkili), həmçinin ekoloji istiqamət ən perspektivli istiqamətlər sırasındadır.
Azərbaycanda “yaşıl turizm”i inkişaf etdirmək üçün onlarla milli park yaradılıb, yenilərinin yaradılması planlaşdırılır. Böyük Qafqazın mənzərəli dağ meşələrində at sürmə, gəzinti və alpinizm marşrutları mövcuddur. Azərbaycanda 350 aktiv palçıq vulkanı var. Turistləri bu nadir təbiət hadisəsi ilə tanış etmək üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə ixtisaslaşmış turizm kompleksi istifadəyə verilib. Xatırladaq ki, məlum olan 2000-ə yaxın palçıq vulkanından 700-ə yaxını Abşeron yarımadasında, Xəzər dənizindəki adalar qrupu, həmçinin Şamaxı, Qobustan və Cənub-Şərqi Şirvanda yerləşir. Bakıdan 59 km cənub-qərbdə yerləşən “Qılınc” palçıq vulkanı kompleksinin ərazisində inzibati bina, eləcə də sərgi salonu və emalatxanadan ibarət turizm məlumat mərkəzi tikilib. Mərkəzdə palçıq vulkanlarının xüsusiyyətləri, onların təbii və müalicəvi xüsusiyyətləri haqqında məlumat almaq, həmçinin palçıq vulkanının maketi ilə tanış olmaq olar. Burada həmçinin Azərbaycanın hər yerindən toplanmış 80-ə yaxın nadir minerallar təqdim olunur və emalatxanada dulusçuluq və yağlı boya ilə rəsm üzrə ustad dərslərinin təşkili planlaşdırılır. Azərbaycanın təbiət tarixinə həsr olunmuş sərgi salonunda maraqlı eksponatlar nümayiş etdirilir. Söhbət Azərbaycan və dünya faunasının nümayəndələri olan vəhşi və ev heyvanlarının, həmçinin həşəratlar, suda-quruda yaşayan heyvanlar və sürünənlərin skeletlərindən gedir.
Dövlət başçısının təşəbbüsü ilə 2019-cu ilin iyun ayında analoji təyinatlı turizm kompleksi - “Yanardağ” Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğunun açılışı olub. Bura Bakıdan 27 km məsafədə, Məhəmmədi kəndi yaxınlığında, əhəngdaşı süxurlarından ibarət təpənin üzərində yerləşir. “Yanardağ” təbii qazın heç vaxt sönməyən alovu ilə diqqət çəkir. Burada üç tematik zonadan ibarət muzey, açıq səma altında konsertlər üçün nəzərdə tutulmuş 500 nəfərlik amfiteatr, sənətkarlıq emalatxanaları və mağazaları, suvenir satışı məntəqəsi və s. yaradılıb.
Gözlənilir ki, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda minalardan təmizləmə işləri davam etdikcə Kiçik Qafqazın mənzərəli dağlarının təbii turizm potensialı inkişaf etdiriləcək. Artıq bu gün Kəlbəcərdə termal və mineral müalicəvi bulaqlarla zəngin rekreasiya-balneoloji zonanın yaradılması istiqamətində işlər aparılır, İstisu kəndində tibb-sağlamlıq məntəqəsi də bərpa olunacaq. Laçın rayonunda Həkəri çayının sahilində çimərlik və istirahət mərkəzi yaradılacaq. Burada, şəhərə yaxın ərazidə yerləşın Abdallarda qədim mağaraları bərpa edilib. Bu ərazi etnoqrafik və ekoloji turizmin inkişafına cəlb olunacaq. Dövlət Turizm Agentliyinin mütəxəssisləri Hadrut kəndində təbiət turizminin inkişafı üçün nəzərdə tutulan obyektlərin layihələndirilməsi ilə məşğuldurlar. Suqovuşan İstirahət Parkının yaradılması istiqamətində işlər aparılır. Ekoloji məkanın inkişafı üçün prioritet istiqamətlər sırasında Xocavənd rayonunun Tuğ kəndinin tarixi ərazisində “Tuğ” Dövlət Tarix-Memarlıq və Təbiət Qoruğunun yaradılması da var.
Beləliklə, görünən odur ki, turizmi Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun aparıcı və gəlirli sahələrindən birinə çevirmək ümidlərini tədricən doğrultmağa başlayır. Bu, onu göstərir ki, həm hökumət, həm də bazar iştirakçıları tərəfindən turizm sahəsinin inkişafına və böyüməsinə diqqət artacaq.

Inbound tourist dynamics forecast 2019 record figures the end of 2024 in Azerbaijan
Despite the rainy and cool weather in May, the start of the peak tourist season coincided with an exceptionally hot June. With favourable forecasts extending until the end of summer, this bodes well for Azerbaijan's tourism sector to capitalize on its potential. The steady rise in inbound tourism and the development of new tourist spots, including eco-friendly, sports, and leisure areas, also ensure this. A substantial increase in tourist traffic is anticipated due to the upcoming UN climate change conference (COP29) scheduled to take place in Baku. Accordingly, the State Agency for Tourism (SAT) anticipates achieving the positive results of 2019 by the end of 2024, marking the completion of the post-pandemic recovery phase for the recreational industry.
Aiming to Set a New Record
As per the World Economic Forum's (WEF) Travel & Tourism Development Index, Azerbaijan has climbed 7 positions compared to the previous report, now ranking 56th out of 119 countries. Ranking second among CIS countries, Azerbaijan has notably enhanced its standing in four key components of the WEF Index. These include "Availability of a suitable environment," "Travel and tourism policies and compliance conditions," "Factors influencing travel and tourism demand," and "Sustainability of travel and tourism." Additionally, Azerbaijan has improved its reputation as one of the safest countries globally. Particularly encouraging is the progress seen in inbound tourism.
These achievements highlight the international acknowledgment of Azerbaijan's recreational sector development and its resilience in overcoming unforeseen events such as the COVID-19 pandemic within a relatively short timeframe. Following significant setbacks during the pandemic, it was only in 2022 that a doubling of inbound tourism growth was achieved from a low starting point. Building upon these accomplishments in 2023, foreign tourist arrivals rebounded to 65% compared to the previous period. Nearly 2.086 million visitors from 187 countries have already explored Azerbaijan, marking a 30.2% increase from the previous year. While this is a notable achievement, it falls short of the prosperous year of 2019 when 3.2 million foreign visitors arrived in the country. Head of SAT's staff, Kanan Gasimov, expressed optimism, stating, "We anticipate reaching the performance levels of the record-breaking year 2019 by the close of 2024, thereby finalizing the recovery process for Azerbaijan's tourism sector."
Spotlight on Development
Azerbaijan possesses significant potential to further enhance both inbound and domestic tourism. Leading in the Caspian region for multistar hotels under renowned brands, top-notch recreational facilities and dining establishments, ski and health resorts, along with modern airports, Azerbaijan offers a diverse array of options. A robust hotel infrastructure has been established with an eightfold increase in the number of operational hotels and hotel-type facilities since 2010, totalling around 757 establishments presently. This recreational infrastructure operates efficiently with a relatively high hotel sector turnover rate. According to the State Statistics Committee, domestic hotels generated revenues of ₼111.7 million in the first quarter of this year, reflecting a 31.1% increase compared to January-March of the previous year.
These figures underscore the effectiveness of investments in the tourism sector, positioning it as the most dynamically growing branch within the non-oil sector concerning investment returns. The sustained growth in local hotels is attributed to recent strategic policies emphasizing attracting foreign tourists. To enhance service quality within the hotel sector, significant efforts are underway to expedite certification processes, award star ratings to hotels, and bolster staff qualifications.
Notably, Baku is set to host two major events by year-end: Formula 1 and COP29. In anticipation of increased tourist influx, new residential complexes are under construction in Sea Breeze while preparations for guest accommodations span across Absheron. Azada Huseynova, deputy chairman of SAT, affirmed efforts to ensure top-notch preparations for COP29 in Baku and Sumgayit along with Absheron district, where over 300 hotel facilities have been inspected with approximately 200 classified and rated. Notably, around 40 hotels required improvements to meet star classification standards while similar evaluations are planned for hotels outside these regions.
GAT, alongside the Tourism Bureau and other specialized departments in Azerbaijan, are actively expanding flight routes to CIS countries, including Central Asian states, as well as Indochina and Persian Gulf regions where local tourism products are being promoted at relevant expos and forums. Javanshir Bayramov, Deputy Chairman of the Tourism Bureau Board, announced plans to establish new tourism representative offices in Moscow by September 2024 and Istanbul by December of the same year. The existing tourist office in Israel is fully operational with collaboration ongoing with local representatives in China and India. Islamic countries are given priority for promoting domestic tourist products as reflected by 43% of tourists visiting Azerbaijan from Organization of Islamic Cooperation member states during January-April this year.
Incentivising Growth
Boosting inbound tourism stands as a long-term government objective aimed at diversifying non-oil sector exports and increasing foreign exchange earnings significantly. The "Socio-Economic Development Strategy of Azerbaijan for 2022-2026" outlines plans to elevate tourism's contribution to non-oil GDP by 1.5 times compared to 2019 while enhancing industry revenues by an additional 20%. GAT Chairman Fuad Naghiyev highlighted key targets including elevating foreign tourist numbers to 4 million and domestic tourism visits to 6 million by 2026. Strategies to achieve these goals involve attracting new international hotel brands and creating favourable fiscal conditions for local and foreign investors engaged in developing Azerbaijan's tourism potential. Eldar Alimuradov, Chairman of Azerbaijan Hotel Association, revealed plans for several international hotel brands entering the market this year while a 75% property tax reduction for hotels and sanatoriums in regions over a three-year period has provided crucial support to the industry.
This, along with other supportive measures to boost tourism in various regions of the country, is also attracting international hotel brands to the Garabagh region. Efforts by specialized agencies in Shusha, Lachin, Kalbajar, and Terter districts have initiated the construction of the first tourist and balneological facilities. The most extensive progress has been made in Shusha, where three hotels - Qarabağ Hotel, AvanShusha Plaza Hotel, and Kharibulbul Hotel - have been restored and are now operational. Additionally, plans include constructing small boutique hotels, guest houses, hostels in the city and its outskirts, with the upcoming launch of a high-class five-star hotel complex, Qarabağ Zəfər.
In a bid to enhance industry capacity and raise tourism's share in the country's GDP, steps have been outlined to address seasonality challenges, a significant hurdle in industry growth. Promising destinations are being developed, and beach infrastructure is being modernized to eliminate seasonality factors. At the start of the summer season, efforts were focused on cleaning and enhancing neglected coastal areas in Shikh, Goradil, Novkhany, Buzovna, Pirshagi, and Sahil villages. These areas underwent repairs and preparations for rescue stations by the Ministry of Emergency Situations, soccer and volleyball fields, changing rooms, shower cabins, sanitary facilities, deck chairs, gazebos, and garbage containers installation. Special provisions have also been made for visitors with disabilities, including dedicated paths, ramps, and free access to all beach facilities.
Diverse Development
Recent strides have been made in promoting new destinations. GAT specialists are formulating a health tourism strategy for Azerbaijan by studying optimal models from countries like Türkiye, Malaysia, Czech Republic, Thailand, among others, to adapt relevant experiences locally. Diagnostic assessments of natural resources are planned for health tourism development in liberated territories. In parallel, sports tourism offerings such as hiking, glamping, paragliding, windsurfing, diving, and rafting are actively being pushed in Azerbaijan with robust marketing campaigns targeting existing and emerging markets. The tourism marketing strategy for 2024-2026 emphasizes medical tourism alongside cultural and ethnographic experiences, business tourism through organizing international events and conferences, and environmental initiatives.
To bolster "green" tourism in Azerbaijan, national parks have been established with plans for additional parks in the pipeline. Equestrian trails, hiking routes, and mountaineering paths wind through the scenic mountain forests of the Greater Caucasus. Azerbaijan boasts around 350 active mud volcanoes; a specialized tourist complex showcasing this natural wonder was inaugurated with President Ilham Aliyev's involvement. Interestingly, 700 of some 2,000 mud volcanoes known on the planet are located on the Absheron Peninsula, a group of islands in the Caspian Sea, as well as in Shamakhi, Gobustan and South-East Shirvan in the east of Azerbaijan. A visitor centre at the Gulinj mud volcano complex offers insights into mud volcanoes' characteristics and healing properties along with showcasing rare minerals from Azerbaijan. Workshops on pottery and oil painting are slated to commence alongside informative exhibits on Azerbaijani wildlife and nature history. The exhibition on the history of Azerbaijani nature presents interesting exhibits: skeletons of wild and domestic animals - representatives of Azerbaijani and world fauna, as well as insects, amphibians and reptiles.
On the initiative of Pesident Aliyev, a similar tour complex - Yanardagh State Historical, Cultural and Natural Reserve - was opened in June 2019. It is located 27 kilometers from Baku, near Mehemmedi settlement, on the slope of a limestone hill, which is notable for the unextinguished flame of combustible natural gas. A museum with three thematic zones, an amphitheatre for 500 people for open-air concerts, handicraft workshops and stores, a souvenir selling point, etc. have been created here.
As demining efforts progress in Garabagh and Eastern Zangezur regions, opportunities for developing the scenic Lesser Caucasus mountains' natural and tourist potential emerge. Plans are underway for a recreational and balneological zone rich in thermal springs in Kalbajar while a medical centre in Istisu village is set for restoration. Lachin district will witness a beach and recreation centre along the Khakari River; nearby Abdallar caves have been restored for ethnographic and ecological tourism development. GAT specialists are designing nature tourism sites in Hadrut settlement with ongoing projects like the Sugovushan recreational park. Establishing the State Historical-Architectural and Natural Reserve "Tug" in Khojavand district is also prioritized for ecological tourism advancement.
Tourism is gradually living up to expectations of becoming a leading and profitable sector within Azerbaijan's non-oil industry. This trend signals increased focus on its development and growth from both governmental bodies and market stakeholders alike.