AĞSAQ ÖRDƏKLƏR SAMMİTİ?
G7 liderlərinin reytinqi düşməkdə olsa da, onlar bir çox beynəlxalq problemə təsir göstərməyə çalışırlar
«Böyük yeddilik» (G7) ölkələrinin İtaliyanın Brindizi əyalətinin Fzano şəhərində keirilən 50-ci sammiti dünyanın siyasi həyatında vacib hadisə olub. Ənənəvi olaraq, toplantıda dünyanın iqtisadi cəhətdən ən çox inkişaf etmiş, eyni zamanda siyasi nüfuzu ən çox olan 7 Qərb dövlətinin liderləri, həmçinin Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayev ilə Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişel iştirak ediblər.
Budəfəki sammitin əsas müzakirə mövzuları Ukraynaya yardım, iqlim problemləri, miqrasiya böhranı, Afrikaya kömək və Qəzzadakı münaqişənin həlli olub.
Ukraynaya yardım, Qəzza və qaçqınlar
G7 sammitində Rusiyanın dondurulmuş aktivlərindən Ukraynaya yardım məqsədi ilə istifadə olunmasının mexanizmləri razılaşdırılıb. Liderlər Kiyevə təxminən 50 milyard dollar kreditin ayrılması haqda da razılığa gəliblər. Bu kredit Rusiya aktivlərinin gələcək faizləri hesabına ödəniləcək.
İyunun 13-də ABŞ və Ukrayna Prezidentləri Co Bayden ilə Vladimir Zelenski sammit çərçivəsində 10 il müddətinə təhlükəsizlik razılaşması imzalayıblar. Sənəddə deyilir ki, «tərəflər bu razılaşmaya Ukraynanın NATO-ya mümkün üzvlüyünə dəstək körpüsü kimi baxır. Ukraynanın təhlükəsizliyinin təmini üçün hər iki tərəf Kiyevin güclü Silahlı qüvvələrə, ciddi potensiala və bu ölkənin hərbi-sənaye kompleksinə NATO standartlarına uyğun davamlı investisiya yatırımına ehtiyacı olduğunu etiraf edir».
Ukrayna təhlükəsizlik üzrə eyni razılaşmanı Yaponiya ilə də bağlayıb. Bununla yanaşı, skeptiklər hesab edirlər ki, bu razılaşmalar Rusiya-Ukrayna savaşının mümkün nəticəsinə əhəmiyyətli təsir göstərməyəcək.
Sammitlə bağlı tənqidi məqamlara gəlincə, «Politico» nəşrinin onu istehza ilə «altı ağsaq ördək və Meloninin sammiti» adlandırmasını xatırlatmaq olar. Yazıda bildirilir ki, bu toplantı daha çox «Qərbin güc nümayişindən çox gizli şam yeməyinə bənzəyir». Həqiqətən də İtaliyaya toplaşmış liderlər ev sahibi istisna olmaqla, ölkələrində ciddi problemlərlə üz-üzədirlər. Onların hər birinin reytinqi rekard həddədək azalıb. Bundan başqa, bu liderlərin heç biri bəyan etdiyi hədəflərə çatdığı ilə öyünə bilməz. Üstəlik, Rusiyanın Ukraynaya hücum əməliyyatlarının intensivliyi Qərbin Kiyevə hərbi dəstəyi sayəsində azalsa da, ümumilikdə əməliyyatlar davam edir.
Göstərilən bütün səylərə baxmyaraq, Qəzzada da müharibə bitmək bilmir. Husilərin Qırmızı dənizi mühasirədə saxlaması da öz yerində. Bəs miqrasiya böhranı? Ötən il bu problem nəinki Avropada, ABŞ-da belə, daha da ağırlaşıb. Yalnız onu xatırlatmaq kifayətdir ki, 2023-cü ildə Avropaya üz tutmuş miqrantların sayı son illərin rekordunu müəyyənləşdirib. ABŞ-da isə Amerika-Meksika sərhədindəki problemlər fonunda bu mövzu azqala seçki kampaniyasının əsas mövzusuna çevrilib.
Meloni vs Makron
Diqqət çəkən əsas məqamlardan biri İtaliyanın baş naziri Corca Meloninin sammitin ev sahibi statusundan özü üçün maksimum fayda çıxarmağa çalışmasıdır. Toplantıda sosial-iqtisadi problemlərin həllində Afrikanın dəstəklənməsi məsələsi əsasən onun sayəsində önəmli mövzulardan birinə çevrilib. Belə ki, Meloni ev sahibi olaraq, G7-yə Əlcəzair və Tunis Prezidentlərini də dəvət etmişdi. Dəvətlilər sırasında Türkiyənin dövlət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğan da var idi.
Məlum olduğu kimi, Əlcəzair və Tunis liderləri Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun siyasətinin əsas əleyhidarlarındandırlar. Makronun İtaliyanın baş naziri ilə münasibətlərindəki gərginlik də çoxdan məlumdur. Meloni hələ hökumət başçısı postuna namizəd olarkən Makronun miqrasiya siyasətini sərt tənqid edirdi. Məsələ ondadır ki, məhz Parisin Avropaya üz tutan minlərlə miqrantı Fransaya buraxmaması üzündən onlar İtaliyanın qaçqın düşərgələrində məskunlaşırlar. Nəticədə Roma Afrikadan gəlmiş qaçqınların yerləşdirilməsinə və yaşamasına xeyli vəsait xərcləməli olur.
Sammitə Ərdoğanın dəvət olunmasına gəlincə, guman ki, bu da Fransaya mesaj idi – Aralıq dənizi regionunda marağı olan yalnız Paris deyil! Bununla, Meloni həm də regionda İtaliya-Türkiyə əməkdaşlığının Şərqi və Mərkəzi Aralıq dənizi bölgələrinin təhlükəsizliyi üçün böyük önəm daşıdığını göstərməyə çalışıb.
Meloni ilə Makron arasında münasibətlərin nə qədər çətin olduğunu sammitin kluarlarında abort probleminin yekun bəyanatda yer alıb-almaması ilə bağlı yaşanan fikir ayrılıqları da göstərib. Bu məsələ məhz italiyalı baş nazirin israrı ilə sənəddən çıxarılıb ki, Makron bundan təəssüfləndiyini açıq şəkildə dilə gətirib.
Fransada abort hüququ bu ilin martından konstitusiyada rəsmən təbit olunub. Bu təşəbbüsün müəllifi Makron olub və o, parlamentin qərarını dəstəkləyib. Meloni isə dövlətin anaların aborta getməməsi üçün onlara bütün lazımi dəstəyi verməyə hazır olduğunu deyir, qadınların analıq sevincindən məhrum olmasını yolverilməz sayır.
Roma Papası və Ərdoğan
Yeri gəlmtişkən, sammitə bu ilin aprelində abortu, suraqat analığı və transgender keçidini sərt tənqid etmiş Roma Papası Fransisk də dəvət olunmuşdu. Sammitdə o, süni intellekt idə tənqid atəşinə tutub. Papa deyib ki, «insanın həyatdan məhrum edilib-edilməməsi qərarını heç zaman bir maşın verməməlidir. Silahlı münaqişələrdə “öldürücü avtonom silahlar” kimi cihazların istifadəsini qadağan etmək üçün onların hazırlanması və istifadəsinə yenidən baxmağa ehtiyac var».
Qəzzadakı müharibəyə gəlincə, tərəflər hazırkı Fələstin-İsrail münaqişəsinin iki dövlətin dinc yaşayışı və Fələstinin tanınması yolu ilə çözülməsinin vacibliyini bəyan etməklə kifayətlənib. Bununla yanaşı, bu məqsədə nail olunması üçün hansı praktiki addımların atılmalı olduğundan danışılmır.
Türkiyə Prezidenti bildirib ki, «İsrailin düşüncəsiz hücumlarına son qoyulmalıdır». Ərdoğan onu da deyib ki, o, G7-dən qlobal və regional problemlərin həllinə daha ədalətli, daha realist yanaşma gözləyir.
Tədbirin gedişində Rəcəb Tayyib Ərdoğan Corca Meloni, İordaniya kralı II Abdulla və digər liderlərlə müzakirələr də aparıb. O, görüşün protokol qaydasına uyğun olaraq yanaşı əyləşdiyi Co Bayden ilə də söhbətləşib.
Türkiyə tərəfi bu səviyyədə keçirilən istənilən görüşdə mövcud beynəlxalq münasibətlər sisteminin yenilənməli olduğu tezisini irəli sürür. Bu dəfə isə sammit ərəfəsində «Al Jazeera»də Türkiyə Prezident Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsinin rəhbəri Fəxrəddin Altunun «G7 sammiti və daha ədalətli dünya zərurəti» başlıqlı məqaləsi dərc olunub. Məqalədə Ankaranın qlobal mövzulara münasibəti aydın şəkildə ifadə edilib.
Afrika gündəliyi və «Mattei planı»
Sammitdə Afrika ilə bağlı aparılmış müzakirələrə gəlincə, İtaliya üçün bu, ağrılı mövzudur. Bu gün Afrikadan olan on minlərlə qaçqın Avropa sahillərinə üz tutu rvə onların çoxu məhz İtaliyada məskunlaşır.
Yanvarda Corca Meloni Afrika üzrə xüsusi «Mattei planı»nı belə, elan edib. Plan Afrika qitəsi ölkələrinə sosial-iqtisadi problemlərin azaldılması üçün 5,5 milyard avro kreditin ayrılmasını nəzərdə tutur.
Planı hazırlayan Enriko Mattei İtaliyanın «Eni» enerji nəhənginin yaradıcısıdır. Əlcəzairi Parislə azadlıq mübarizəsi zamanı məhz o maliyyələşdirib. Nəzərə alsaq ki, Avropanın Afrika ilə bağlı siyasətində İtaliya ilə Fransa arasındakı fikir ayrılıqları Avropa İttifaqına ciddi başağrısı yaradır, bum əqam kifayət qədər rəmzi təsir bağışlayır.
İtaliyanın baş naziri ilə Əlcəzair Prezidenti Abdelməcid Tebbun arasında G7 sammiti çərçivəsində baş tutmun ikitərəfli görüş həm də «Mattei planı»nın reallaşdırılması perspektivinə həsr olunmuşdu. Meloni ilə Tebbun Aralıq dənizi regionunda əməkdaşlıqdan tutmuş, təhlükəsizltik probleminədək bir çox mövzunu müzakirə ediblər. Fransa və Əlcəzair liderlərinin görüşü haqda isə hes bir məlumat yoxdur.
«Böyük yeddilik» tərəfindən qəbul edilmiş qərarların icrası məcburi olmasa da, onlar beynəlxalq siyasətdə yeni trendlərin formalaşması üçün vacib şərt ola bilir. Məsələn, 2002-ci ildə malyariya və QİÇS ilə mübarizə üzrə qlobal fondun yaradılmasında əsas rolu məhz G7 oynamışdı. Birliyin 2021-ci ildə Böyük Britaniyada keçirilmiş sammiti ərəfəsində isə üzv dövlətlərin maliyyə nazirləri transmilli şirkətlər üçün vergilərin artırılmasına dair razılığa gəlmişdilər. «Böyük yeddilik» inkişaf etməkdə olan ölkələrə maddi yardım da göstərib, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində gündəlik də formalaşdırıb. Son sammitdə qəbul olunmuş qərarların necə icra ediləcəyini isə yaxın gələcək göstərəcək.

The 50th summit of the Group of Seven (G7) held in Fasano, Brindisi (Italy) became a significant event in the global political agenda. In accordance with tradition, the summit was attended by the leaders of the seven most economically developed and politically influential Western countries, as well as the Presidents of the European Commission, Ursula von der Leyen, and the European Council, Charles Michel.
The primary subjects of discussion at this meeting were the provision of assistance to Ukraine, the climate agenda, the migration crisis, assistance to Africa, and the resolution of the conflict in Gaza.
Aid to Ukraine, Gaza and Refugees
The G7 countries agreed at the meeting to utilise frozen Russian assets to provide assistance to Ukraine. The G7 countries agreed that Kiev would receive a loan of approximately $50 billion, which would be repaid from future interest on the Russian assets.
On 13 June, the presidents of the United States, Joe Biden, and Ukraine, Vladimir Zelensky, signed a 10-year security agreement on the margins of the G7. The document states, in particular, that: The parties view this agreement as a provisional measure that may facilitate Ukraine's eventual membership in NATO. In order to guarantee Ukraine's security, both parties acknowledge that Ukraine requires a substantial military apparatus, robust capabilities, and sustained investment in the military-industrial complex that aligns with the standards set forth by the North Atlantic Treaty Organization (NATO).
Japan has also entered into a security agreement with Ukraine. In contrast, sceptics maintain that these agreements do not significantly affect the course and possible outcome of the Russian-Ukrainian war.
In terms of critical assessments of the summit, it is worth mentioning a widely publicised statement in Politico, which ironically described the summit as a meeting of "six lame ducks and Meloni". The statement went on to note that the current gathering looks more like "a secret dinner than a demonstration of Western power". Indeed, the leaders convened in Italy, with the exception of the host, have significant challenges in their respective countries with declining popularity ratings. Furthermore, they are unable to demonstrate the outcomes achieved on any of the specified topics. Moreover, during this period, Russia has continued its military operations in Ukraine, although the intensity of these operations has decreased in line with the growing military support of Western countries to the Ukrainian government.
In Gaza, despite ongoing efforts, the war remains ongoing. Furthermore, the Houthis have imposed a blockade on the Red Sea. The migration crisis, which has been a significant issue in Europe and the United States, has only worsened over the past year. It is sufficient to note that a record number of migrants have sought asylum in Europe in 2023. Moreover, in the United States, the issue has become a dominant topic in the context of ongoing challenges at the US-Mexico border.
Meloni vs Macron
One noteworthy aspect of the summit was the manner in which Italian Prime Minister Giorgia Meloni leveraged her role as host to advance her agenda. It was largely due to her efforts that the topic of supporting Africa in overcoming the continent's socio-economic problems became a key issue on the agenda.
Consequently, Meloni, in her capacity as host, extended an invitation to the presidents of Algeria and Tunisia to attend the G7 meeting. Additionally, the Turkish President, Recep Tayyip Erdogan, was invited to attend.
The leaders of Algeria and Turkey are known to be among the most ardent critics of French President Emmanuel Macron's policies. The French leader's strained relations with the Italian prime minister have been well documented for some time. While still a candidate for the premiership, Meloni was highly critical of the Frenchman's migration policy. Consequently, a considerable number of migrants arriving in Europe are unable to enter France and are instead directed to refugee camps in Italy. Consequently, the Italian government is responsible for bearing the significant financial burden associated with the housing and maintenance of refugees from Africa.
With regard to Erdogan's invitation to the summit, it can be argued that it was primarily a political message, intended to convey to France that not only Paris has interests in the Mediterranean. It is therefore evident that the Italian-Turkish interaction in the region is of crucial importance for the security of the Eastern and Central Mediterranean.
The uneasy relationship between Meloni and Macron is evidenced by their disagreement on the sidelines of the summit over the mention of abortion in the final statement. At the insistence of the Italian Prime Minister, this issue was excluded from the draft document, which the French President publicly regretted.
In France, the right to abortion was enshrined in the constitution in March. Macron, who had initiated the process, expressed support for the decision of the legislative assembly. Consequently, Meloni asserted that the government is prepared to provide comprehensive assistance to women in order to prevent them from undergoing abortions, thereby depriving themselves of the opportunity to experience the joy of motherhood.
The Pope and Erdogan: Disparate Perspectives
It is also noteworthy that Pope Francis, who in April issued a robust condemnation of abortion, surrogacy and transgenderism, was also invited to attend the summit.
During the summit, the pontiff offered a critique of artificial intelligence. The essence of his message can be summarized as follows: "It is imperative that no machine should ever be permitted to make the decision to take a human life." In the context of armed conflict, there is a pressing need to reconsider the development and utilisation of devices such as so-called 'lethal autonomous weapons' with a view to banning their deployment.
With regard to the war in Gaza, the parties limited themselves to stating that the current Palestinian-Israeli conflict should end on the basis of peaceful coexistence between the two states and the recognition of Palestine. No indication was provided as to the practical steps that should be taken to achieve this goal.
The Turkish President stated that "Israel's indiscriminate attacks must cease". Furthermore, he emphasised that he expects the G7 to adopt a more equitable and realistic approach to the resolution of global and regional issues.
During the event, President Erdogan engaged in discourse with George Meloni, King Abdullah II of Jordan, and other leaders. Additionally, he engaged in discourse with Joe Biden, who was seated adjacent to him in accordance with the established protocol of the meeting.
At such meetings, the Turkish side attempts to advance the proposition that the existing international system should be restructured. In the period preceding the summit, Fahrettin Altun, the head of the Turkish Presidential Administration's Liaison Office, published an article in Al Jazeera entitled "The G7 Summit and the Need for a Fairer World." In this article, he set forth the Turkish position on a range of global issues.
The African Agenda and the Mattei Plan
With regard to the African agenda of the meeting, it is a sensitive topic for Italy. It is estimated that tens of thousands of refugees make their way to European shores every year, with a significant proportion of these individuals ultimately settling in Italy.
In January, Giorgia Meloni even announced a special "Mattei plan" for Africa. The plan proposes the allocation of 5.5 billion euros for loans and other programmes to African countries with the objective of alleviating the socio-economic challenges that drive emigration from these countries to Europe.
The plan is named after Enrico Mattei, the Italian energy magnate who financed the Algerian liberation struggle against Paris. This is a highly symbolic gesture, particularly given that Italian-French disagreements over European policy towards the Black Continent represent a significant challenge for the EU.
The bilateral meeting between the Italian Prime Minister and the Algerian President, Abdelmajid Tebboune, held on the margins of the G7 summit focused, among other things, on the prospects for the implementation of the Mattei Plan. The discussions between Meloni and Tebboune encompassed a wide range of topics, including cooperation in the Mediterranean and security issues. No details have been made public regarding the meeting between the French and Algerian leaders.
Although G7 decisions are not legally binding, they can nevertheless exert a significant influence on the emergence of new trends in global politics. For example, in 2002, the G7 played a pivotal role in the establishment of a global fund to combat malaria and AIDS. In advance of the G7 summit in the United Kingdom in 2021, the group's finance ministers reached an agreement to implement a tax increase on multinational companies. Furthermore, the group has provided financial assistance to developing countries and established an agenda for action on climate change. The near future will demonstrate the manner in which the current decisions will be implemented.