İlk «sülh sammiti» Rusiya-Ukrayna müharibəsinin nə vaxt bitəcəyi məsələsinə aydınlıq gətirmədi
2024-cü il iyunun 15-16-da dünyanın diqqəti İsveçrənin Bürgenştok kurort şəhərində idi. Burada Rusiya-Ukrayna münaqişəsinin həlli, müharibəyə son qoyulması məqsədilə ilk sammit keçirilirdi. Toplantıda konkret hədəf Kiyev ilə Moskva arasında yaxın gələcəkdə danışıqlara başlanılması üçün beynəlxalq platformanın təsdiqlənməsi idi. Lakin sammitin nəticələri buna nail olunacağını birmənalı şəkildə söyləməyə imkan vermir.
Kommunikedə nədən danışılır?
«Sülh sammiti» adlandırılan forumda 90-dan artıq dövlətin və 8 beynəlxalq təşkilatın nümayəndələri iştirak edib. Onların təxminən yarısı Ukraynanı dəstəkləyən Qərb dünyasının təmsilçiləri idi. Digər iştirakçılar «Qlobal cənub»dan idilər. Rusiyanın sammitə qatılmaması toplantıda daha çox dövlətin iştirakını mümkünsüz etmişdi. Məsələn, Rusiyanın sammitə dəvət olunmaması arqumenti ilə Çin də müzakirələrə qatılmaqdan imtina etmişdi.
Tədbirə qatılmış əsas iştirakçıların bəziləri hesab edirlər ki, Rusiyanın sammitdə olması onun nəticələrinə müsbət təsir göstərərdi. Məsələn, Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan bildirib ki, zalda münaqişənin digər tərəfi – Rusiya da olsaydı, sammit «nəticəyə daha ciddi köklənərdi».
Bununla yanaşı, nəzərə alsaq ki, Ukrayna İsveçrədə öz «sülh formulu»nu beynəlxalq müzakirəyə çıxarmağa çalışırdı, Moskvanın sammitə qatılmaması «qanunauyğunluq» sayıla bilər. Məsələ ondadır ki, forumun digər iştirakçıları, o cümlədən ev sahibi İsveçrə müzakirələrdə daha geniş təmsilçiliyi təmin etmək üçün gündəmə daha çox bu və ya digər dərəcədə beynəlxalq konsensusun olduğu 3 məsələni gətirməyə çalışırdı: nüvə təhlükəsizliyi, ərzaq təhlükəsizliyi və humanitar vəziyyət. Onlar yekun kommunikedə də öz əksini tapıb.
Sənəddə Moskva Zaporojye AES-ə nəzarəti Kiyevə verməyə, Ukraynadan çıxmaq məcburiyyətində qalmış minlərlə uşağın geri qayıtmasına şərait yaratmağa çağırılır. Eyni zamanda nüvə silahından istifadə və ya onunla hədələmənin yolverilməzliyi, sərbəst, təhlükəsiz ticarət gəmiçiliyinin, Qara dəniz və Azov dənizi limanlarına sərbəst çıxışın təmininin vacibliyi vurğulanır. Kommunikenin əsas maddəsində deyilir ki, Ukraynada hərtərəfli, ədalətli və dayanıqlı sülhə BMT Nizamnaməsi, ərazi bütövlüyü və suverenliyə hörmət əsasında nail oluna bilər.
78 ölkənin Ukraynanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə dəstəyin ifadə olunduğu belə bir sənəd qəbul etməsini müşahidəçilər Kiyevin diplomatik uğuru kimi qiymətləndirir. Bununla yanaşı, “Qlobal cənub”un Hindistan, Braziliya, Meksika, CAR, Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, İndoneziya və s. kimi nüfuzlu ölkələri sənədi imzalamaqdan imtina ediblər. İraq, İordaniya və Ruanda isə əvvəlcə kommunikeni imzalasalar da, sonradan imzalarını geri çəkiblər.
Qlobal cənubun demarşının səbəbini Hindistan Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatından anlamaq mümkündür. Bəyanatda bildirilir ki, Rusiya-Ukrayna münaqişəsi yalnız bir halda çözülə bilər ki, münaqişə tərəfləri arasında «real və praktik əməkdaşlıq olsun». Göründüyü kimi, burada da istinad Rusiyanın sammitdə iştirak etməməsinədir.
Bürgenştoka dəvət olunmamasını mənfi qarşılayan Moskvanın isə sammitin nəticələrini «sıfra yaxın» kimi qiymətləndirməsi təəccüblü deyil. Bu, ilk «sülh sammiti»nin Ukrayna ilə Rusiya arasında atəşkəsə, sülhə nail olunmasına nə dərəcədə kömək edə biləcəyi məsələsini daha sərt şəkildə qoyur.
«Bitgi» «böyüyəcək»?
İsveçrə sammiti bir daha göstərib ki, Ukraynanın hədəfi onun ərazi bütövlüyünün bərpasına, ölkənin beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan ərazilərindən Rusiya qoşunlarının çıxarılmasına əsaslanan sülhdür. Bu məsələdə əksər BMT üzvü Kiyevi dəstəkləyir. Bununla yanaşı, o da aydın olub ki, dünyanın bir çox ölkəsi, xüsusilə “Qlobal cənub”un təmsilçiləri üçün Rusiya-Ukrayna müharibəsi prioritet deyil. Üstəlik, Qərbdən fərqli olaraq, onlar Rusiyaya düşmən dövlət kimi yanaşmırlar. Onların Moskvanın sammitə dəvət edilməməsinə etirazı da bunun təsdiqidir. “Qlobal cənub”un bir sıra dövlətlərinin toplantıya qatılması isə onların Qərb ilə qarşıdurmaya getmək istəməməsinin nəticəsidir.
Bu arada, sammitin təşkilatçıları Bürgenştok toplantısı ilə kifayətlənmək fikrində deyillər. Hər halda, Ukrayna bu ilin sonunadək ikinci belə sammitin keçirilməsinə nail olmaq niyyətini gizlətmir. Üstəlik, onun “Qlobal cənub”u təmsil edən ölkələrdən birində, məsələn, Səudiyyə Ərəbistanında keçiriləcəyi istisna edilmir. Bu zaman isə toplantıya Rusiyanın da dəvət olunması mümkündür. Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski bildirib ki, Kiyev «ikinci sülh sammitinə yolun müharibənin başa çatmasına, ədalətli və uzunmüddətli sülhə nail olunmasına kömək edəcəyinə» ymidlidir. O hesab edir ki, bunun üçün Rusiyaya beynəlxalq təzyiqlər mümkün qədər artırılmalı, Moskva Ukraynanın ərazi bütövlüyünə əsaslanan həll variantına məcbur edilməlidir.
Bəs bu perspektiv nə qədər realdır? Rusiyanın qarşısına onun hərbi-siyasi hədəflərinə zidd tələb qoyulacağı təqdirdə Moskvanın sammitə qatılması mümkündürmü?
Hər halda, Bürgenştok sammiti ərəfəsində Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Ukrayna ilə savaşı dayandırmaq üçün öz şərtlərini irəli sürüb. Putin bildirib ki, bunun üçün Kiyev NATO-ya qoşulmaq ideyasından imtina etməli, Rusiya Silahlı Qüvvələrinin nəzarətə götürdüyü əraziləri Rusiya ərazisi kimi tanımalıdır. Kiyev bu şərtlərin qəbulunu kapitulyasiyaya bərabər sayaraq, onları rədd edib. Məsələyə ABŞ-nin yanaşması da eyni olub. Dövlət Departamentinin rəsmisi Metyu Miller deyib ki, Putin «danışıqlara başlanılması üçün növbəti maksimalist bəyanatla çıxış edib. O, Ukraynanın hazırda işğal altında olan torpaqlarından da çox ərazisindən imtina etməsini istəyir». Amerikalı diplomat bildirib ki, «bunun sülh üçün ağıllı təklif olduğunu heç bir məsuliyyətli ölkə söyləyə bilməz», çünki bu tələb «BMT Nizamnaməsinə, əsas dəyərlərə, elementar sağlam düşüncəyə ziddir».
Moskvanın məqsədi aydındır: Qərb onun fikrindən döndərilməsi cəhdlərinin əbəs olduğunu anlasın və Ukraynanı güzəştlərə məcbur etsin. Kremlin bu taktikası Çinin mövqeyi fonunda getdikcə daha aydın hiss olunur. Məsələ ondadır ki, Qərb Pekini Rusiyaya texnoloji, hərbi-texniki dəstəyi dayandırmağa çağırsa da, Çin Moskva ilə əməkdaşlığı getdikcə genişləndirir. Yeri gəlmişkən, Zelenski Çini İsveçrə sammitinə qatılmadığı üçün məzəmmət etsə də, onun Ukraynanın düşməni olmadığını bildirib. Dövlət başçısı Pekinlə Moskva arasında sıx əlaqələrə baxmayaraq, Çini «sülh təkliflərinin hazırlanmasında konstruktiv mövqe tutmağa» çağırıb.
Bəs Pekin Moskvaya Kiyevin gözlədiyi təzyiqləri göstərəcəkmi? Qərb paytaxtlarında buna çox da ümid etmirlər.
Ümumilikdə Bürgenştok sammitinin nəticələri ikili təəssürat yaradır. Bəli, bir yandan o, «sülh prosesində ilk addım» ola bilər və iştirakçıların bir çoxu bunu məhz belə qiymətləndirir. Almaniya kansleri Olaf Şolts da obrazlı olaraq, bu toplantını hazırda «böyüməsi üçün» suvarılmaqda olan «bitki» adlandırıb. Lakin digər tərəfdən insanların, həm də günahsız dinc əhalinin iztirabına, ölümünə səbəb olan müharibənin başa çatması üçün nə qədər gözləmək lazım gələcək?
Bürgenştok bu suala konkret cavab verə bilməyib. Bu isə öz-özlüyündə mənfi nəticədir. Çünki Ukraynanın Rusiya ilə Qərb arasındakı amansız savaşın meydanına çevrildiyi müharibənin uzanması ehtimalı qalmaqdadır.

Первый «саммит мира» не прояснил вопрос о скором прекращении российско-украинской войны
15-16 июня 2024 года к швейцарскому курортному городу Бюргеншток было приковано внимание всего мира. Здесь состоялся первый саммит по вопросу урегулирования российско-украинского конфликта, прекращения войны. Конкретная цель заключалась в утверждении международной платформы для ожидаемых в обозримом будущем переговоров между Киевом и Москвой. Однако итоги саммита не позволяют однозначно говорить о возможности достижения этой цели.
О чем гласит коммюнике?
В форуме, названном «саммитом мира», приняли участие представители свыше 90 государств и 8 международных организаций. Примерно половина участников представляла западный мир, выступающий в поддержку Украины. Другую половину составлял так называемый «Глобальный Юг». Большее количество участников не удалось обеспечить по причине отсутствия на саммите России. Ссылаясь на неприглашение РФ в Бюргеншток, от работы в форуме отказался, к примеру, Китай. Ряд ключевых участников мероприятия высказали мнение, что присутствие России могло бы положительно сказаться на его итогах. Так, глава МИД Турции Хакан Фидан заявил, что саммит мог бы быть «больше ориентированным на результат», если бы в зале присутствовала другая сторона конфликта - Россия.
Между тем отсутствие России вписывалось в подоплеку мероприятия, что исходило из стремления Украины продвинуть в международную повестку свою «формулу мира». Однако другие организаторы форума, в том числе его хозяйка Швейцария, для обеспечения более широкого международного участия настояли на фокусировке всего на трех вопросах урегулирования российско-украинского конфликта, относительно которых сложился более-менее устойчивый глобальный консенсус. Это вопросы, касающиеся ядерной безопасности, продовольственной безопасности и гуманитарной сферы. Они и нашли свое отражение в итоговом коммюнике.
Документ, в частности, призывает Москву передать под контроль Киева Запорожскую АЭС, вернуть на родину тысячи вывезенных из Украины детей. Сказано также о недопустимости угрозы ядерным оружием или его применения, об обеспечении свободного и безопасного торгового судоходства, доступа к портам Черного и Азовского морей. Ключевой пункт гласит, что основой для достижения всеобъемлющего, справедливого и прочного мира в Украине будут служить Устав ООН, уважение территориальной целостности и суверенитета.
Принятие подобного документа, поддержку суверенитета и территориальной целостности Украины представителями 78 стран наблюдатели занесли в актив дипломатии Киева. Между тем поставить свою подпись под ним отказались такие влиятельные страны Глобального Юга, как Индия, Бразилия, Мексика, ЮАР, Саудовская Аравия, Объединенные Арабские Эмираты, Индонезия и ряд других. Ирак же, Иордания и Руанда позже отозвали свои подписи.
Причина демарша стран Глобального Юга раскрывается в заявлении МИД Индии, где подчеркивается, что разрешение российско-украинского конфликта возможно исключительно в случае «реального и практического взаимодействия» его сторон между собой. Как видим, опять же ссылка на отсутствие России на этом форуме.
Неудивительно, что Москва, негативно воспринявшая сам факт своего неприглашения в Бюргеншток, не без удовлетворения расценила его результаты как «близкие к нулевым». И это лишь в еще более острой форме ставит вопрос о том, способен ли первый «саммит мира» повлиять на скорейшее прекращение огня, достижение мира между Украиной и Россией.
«Растение» станет «большим»?
Совещание в Бюргенштоке вновь продемонстрировало, что Украина ставит перед собой цель достичь мира, который будет основываться на восстановлении ее целостности, выводе российских войск с международно признанных украинских территорий. И в этом вопросе Киев пользуется поддержкой большей части стран - членов ООН. Вместе с тем было подтверждено и то, что для многих стран мира, особенно относящихся к Глобальному Югу, тема российско-украинской войны не является приоритетной. Не говоря уже о том, что в отличие от Запада они не рассматривают РФ в качестве враждебной силы. Собственно показателем этого явилось и их несогласие с отсутствием России на встрече. А сам факт присутствия ряда стран Юга в Бюргенштоке хоть и свидетельствовал об их нежелании вступать в конфронтацию с Западом - фактическим вдохновителем и организатором «саммита мира», никак не означал, что они намерены придать своей политике антироссийскую направленность.
Между тем бюргенштокский сбор не рассматривается его инициаторами в качестве единичного мероприятия. Во всяком случае Украина не скрывает намерения добиться проведения второго «саммита мира» до конца нынешнего года. Причем не исключено, что он может быть проведен в одной из стран Юга - например, в Саудовской Аравии. А для обеспечения подобной возможности может быть приглашена и Россия. Как следует из заявлений Владимира Зеленского, Киев рассчитывает, что «путь ко второму саммиту мира» приведет «к завершению этой войны и справедливому и долгосрочному миру». Что с этой целью будет обеспечено максимально большее международное давление на Россию, способное вынудить ее принять вариант урегулирования, основанный на восстановлении территориальной целостности Украины.
Однако насколько реальна подобная перспектива? Может ли вообще быть обеспечено участие России в «саммитах мира», если перед ней будут поставлены условия, заведомо противоречащие ее военно-политическим целям и задачам?
В канун форума в Бюргенштоке президент РФ Владимир Путин выдвинул свои условия для прекращения войны в Украине. Они заключаются в отказе Киева от идеи вступления в НАТО и признании российскими занятых ВС РФ украинских территорий. Украина отвергла эти условия как равносильные капитуляции. Аналогичную оценку им дали и США.
Официальный представитель американского Госдепартамента Мэтью Миллер заявил, что Путин сделал «очередное максималистское заявление, призвав Украину сдать еще больше своей суверенной территории, чем та, которую оккупировала Россия к настоящему времени, прежде чем переговоры вообще могут начаться». Американский дипломат добавил, что «ни одна ответственная страна не может сказать, что это разумная основа для мира», так как «это противоречит Уставу ООН. Это противоречит основам морали. Это противоречит элементарному здравому смыслу».
Между тем очевидно, что Москва добивается именно того, чтобы Запад, осознав бессмысленность расчетов на изменение ее позиции, сам заставил Украину пойти на уступки. Эта тактика принимает все более ярко выраженный характер с учетом Китая, который в ответ на призывы Запада прекратить технологическую и военно-техническую поддержку России лишь наращивает сотрудничество с ней. Кстати, Зеленский хоть и упрекнул Китай за неучастие в Бюргенштоке, но заявил, что эта страна не враг Украине, и, несмотря на тесные связи Пекина с Россией, призвал его «занять конструктивную позицию по выработке мирных предложений».
Произойдет ли ожидаемое Киевом давление Пекина на Москву? В западных столицах не питают по этому поводу особых иллюзий.
В целом итоги Бюргенштокского саммита оставляют двойственное впечатление. Да, с одной стороны, он может стать «первым шагом к мирному процессу», как и расценили это некоторые его участники. Канцлер Германии Олаф Шольц даже образно сравнил его с «растением», которое сейчас поливается, чтобы оно выросло «большим». Но, с другой стороны, долго ли еще придется ждать самого мирного процесса, притом наделенного таким содержанием, чтобы он мог реально положить конец войне, прекратить страдания людей, гибель ни в чем не повинных мирных жителей?
Четкий ответ на этот вопрос Бюргеншток не дал. Это уже само по себе является скорее отрицательным результатом, ибо сохраняется вероятность самой мрачной перспективы - затяжной войны, в которой Украина выступает, по сути, ареной бескомпромиссной схватки между Россией и Западом.