“Baku Open 2024”də uğursuz çıxışından sonra Azərbaycan şahmatçılarını Budapeşt Olimpiadası gözləyir
Azərbaycan paytaxtı bu il ilk beynəlxalq şahmat turnirinə ev sahibliyi edib. Bakı İdman Sarayında təşkil edilən “Baku Open 2024” beynəlxalq şahmat festivalında 12 ölkədən 308 şahmatçı mübarizə aparıb.
Rəqəmlər və faktlar
Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının (FIDE) 100 illik yubileyinə həsr olunan yarışın A turnirində Azərbaycan şahmatçıları uğurlu çıxış etməyib.
Kişilərin mübarizəsində 4 şahmatçı 7 xal toplayıb. Əlavə göstəricilərə görə Sina Movahed (İran) çempion tituluna yiyələnib. Hindistanlılar Abhimanyu Puranik 2-ci, Mittal Aditya 3-cü yeri tutub. Azərbaycanlı zəka sahibləri arasında ən yüksək nəticəyə Vüqar Əsədli imza atıb. O, 6,5 xalla 5-ci olub.
Qadınlar arasında isə FIDE adından çıxış edən Polina Şuvalova 6,5 xalla qalib adına yiyələnib. Növbəti yerlərdə qazaxıstanlı şahmatçılar Bibisara Assaubayeva (6,5 xal) və Meruert Kamalidenova (5,5 xal) qərarlaşıb. Hesabında 5,5 xal olan Gülnar Məmmədova yarışı 4-ci pillədə bitirib.
Festival çərçivəsində keçirilən veteranların Azərbaycan çempionatı maraqlı mübarizə ilə diqqəti cəlb edib. Təcrübəli İlqar Bacarani çempionluq sevinci yaşayıb. Fikrət Sideifzadə ikinci, Akif Vəlibəyov üçüncü yerə layiq görülüb.
B qrupunda müxtəlif kateqoriyalarda Nurlan Qənizadə, Mədinə Eyvazova (hər ikisi 8 yaşlıların turnirində), Eldar Ağacanov, Məryəm Məmmədova (10 yaşlılar), Əhməd Hüseynov və Zəhra Allahverdi (12 yaşlılar) birinci yeri tutmaqla Avropa çempionatında Azərbaycanı təmsil etmək hüququ qazanıb.
Bakı şahmat mərkəzlərindən biri kimi
Turnirin açılış mərasimində iştirak edən Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının (FIDE) prezidenti Arkadi Dvorkoviç Azərbaycanda şahmata olan diqqətdən danışıb: “İlk növbədə, yarışın keçirilməsində əməyi olan bütün qurumlara təşəkkür edirəm. Bakı dünyanın şahmat mərkəzlərindən biridir. Azərbaycanda hər zaman şahmat sevilib, bu idman növünün inkişafına böyük diqqət göstərilib. Bakı iki dəfə Dünya Şahmat Olimpiadasına və Dünya Kubokuna ev sahibliyi edib. FİDE-nin 100 illiyinə həsr olunmuş belə bir mötəbər yarışın keçirilməsi şahmat ailəsini çox sevindirir”.
Qeyd edək ki, FIDE prezidenti gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, AŞF rəhbəri Mahir Məmmədovu qurumun100 illiyinə həsr olunan xüsusi xatirə medalı ilə təltif edib.
Budapeşt Olimpiadasından gözləntilər
Azərbaycan şahmatçılarının çıxışına gəlincə, AŞF rəhbəri Mahir Məmmədov yekun nəticə barədə bunları deyib: “Baku Open” bizim şahmatçılar üçün Ümumdünya Şahmat Olimpiadası ərəfəsində ciddi sınaq oldu. Şahmatçıların hazırlığını izlədik. Məşqçi heyəti çatışmazlıqları təhlil edəcək. Sentyabrda Budapeştdə Ümumdünya Şahmat Olimpiadası təşkil olunacaq. Həm kişi, həm də qadın şahmatçılardan ibarət komandalar mötəbər yarışa xüsusi proqram üzrə hazırlaşırlar. İndiyə qədər olimpiadada mükafatçılar sırasında yer almamışıq. İnanırıq ki, bu il mötəbər yarış komandamız üçün uğurlu olacaq”.
Artıq sentyabrın 10-23-də Budapeştdə keçiriləcək Olimpiadada iştirak edəcək ölkə yığmalarının tərkibi müəyyənləşib. Kişi şahmatçılardan ibarət milli komandaya Şəhriyar Məmmədyarov, Rauf Məmmədov, Nicat Abasov, Aydın Süleymanlı və Məhəmməd Muradlı dəvət olunub. Kapitan kimi Teymur Rəcəbov seçilib. Qadın şahmatçılardan ibarət milli komandada isə Günay Məmmədzadə, Gövhər Beydullayeva, Xanım Balacayeva, Ülviyyə Fətəliyeva və Gülnar Məmmədova medallar uğrunda mübarizə aparacaqlar. Kapitan Mixail Şerevski olacaq.
Heyətdən göründüyü kimi qadın şahmatçılardan ibarət Azərbaycan komandası daha iddialı olacaq. Artıq gənclərə ümid bəsləyən kişi şahmatçılardan ibarət komanda üçün medallar uğrunda mübarizə aparmaq çətin görünür. Təcrübəli Teymur Rəcəbov ilk dəfə milli komandada kapitan qismində çıxış edəcək. Dünya Kubokunun qalibi olan Rəcəbov liderlik bacarığını nümayiş etdirməklə komandanı uğura daşıya bilər. Azərbaycan çempionu Aydın Süleymanlı və perspektivli Məhəmməd Muradlı karyeralarında ilk dəfə milli komandanın şərəfini qoruyacaq. Olimpiada hər iki şahmatçı üçün ciddi çağırış sayılacaq.

После неудачного выступления на Baku Open 2024 азербайджанских шахматистов ожидает Будапештская олимпиада
В азербайджанской столице прошел международный шахматный фестиваль Baku Open 2024. Он состоялся во Дворце спорта, где собрались 308 спортсменов из 12 стран.
Цифры и факты
Выступление азербайджанских представителей на турнире, посвященном 100-летию Международной шахматной федерации (ФИДЕ), успешным не назовешь. В мужском зачете четыре шахматиста смогли набрать всего лишь 7 очков.
По дополнительным показателям титул чемпиона завоевал Сина Мовахед (Иран). Участники из Индии Абхиманью Пураник и Миттал Адитья заняли соответственно второе и третье места. Самый высокий результат среди азербайджанских интеллектуалов показал Вугар Асадлы - 5-е место с 6,5 балла.
Среди женщин победительницей стала россиянка Полина Шувалова, представлявшая ФИДЕ и набравшая 6,5 балла. Следующие места заняли казахстанские шахматистки Бибисара Асаубаева (6,5) и Меруерт Камалиденова (5,5). Гюльнар Мамедова с 5,5 балла завершила соревнование на 4-м месте.
Привлек внимание интересными поединками и чемпионат Азербайджана среди ветеранов, проходивший в рамках фестиваля. Опытный Ильгар Баджарани испытал радость чемпионства. Фикрет Сидеиф-заде занял второе место, а Акиф Велибеков - третье.
В группе «B» в различных категориях Нурлан Ганизаде, Медина Эйвазова (оба в турнире 8-летних), Эльдар Агаджанов, Марьям Мамедова (10-летние), Ахмед Гусейнов и Захра Аллахверди (12-летние) заняли первые места и завоевали право представлять Азербайджан на чемпионате Европы.
Баку как один из шахматных центров
Присутствовавший на турнире президент ФИДЕ Аркадий Дворкович рассказал о внимании, которое уделяется развитию шахмат в Азербайджане: «Прежде всего я благодарю все структуры, которые внесли свой вклад в проведение соревнований. Баку один из шахматных центров мира. В Азербайджане всегда любили шахматы, развитию этого вида спорта уделялось большое внимание. Баку дважды принимал Всемирную шахматную олимпиаду и Кубок мира. Проведение такого престижного соревнования, посвященного 100-летию ФИДЕ, очень радует шахматную семью».
Отметим, что президент ФИДЕ наградил министра молодежи и спорта Азербайджана Фарида Гаибова и главу Федерации шахмат Азербайджана (ФША) Махира Мамедова специальной памятной медалью, посвященной 100-летию учреждения ФИДЕ.
Ожидания от олимпиады в Будапеште
Что касается выступления азербайджанских шахматистов, то глава ФША М.Мамедов так сказал об итоговом результате: «Baku оpen стал серьезным испытанием для наших шахматистов в преддверии Всемирной шахматной олимпиады. Мы следили за подготовкой шахматистов. Тренерский штаб проанализирует недостатки. Команды, состоящие как из мужчин, так и женщин, готовятся к соревнованиям по специальной программе. До сих пор мы не попадали в число призеров олимпиады. Верим, что в этом году престижное соревнование будет успешным для нашей команды».
Уже определен состав национальных команд страны, которые примут участие в олимпиаде 10-23 сентября в Будапеште. В сборную шахматистов-мужчин включены Шахрияр Мамедъяров, Рауф Мамедов, Ниджат Абасов, Айдын Сулейманлы и Магомед Мурадлы. Капитаном избран Теймур Раджабов. В женской сборной за медали будут бороться Гюнай Мамедзаде, Говхар Бейдуллаева, Ханым Баладжаева, Ульвия Фаталиева и Гульнар Мамедова. Капитан - Михаил Шеревский. По составу можно судить, что женская команда Азербайджана будет более амбициозной.
Мужской сборной, где делают ставку на молодых шахматистов, будет сложнее бороться за медали. Опытный Теймур Раджабов в первый раз возглавит команду в качестве капитана. Продемонстрировав свои лидерские качества, победитель Кубка мира Т.Раджабов может помочь успешной игре команды. Чемпион Азербайджана Айдын Сулейманлы и перспективный Магомед Мурадлы впервые в карьере будут защищать честь национальной сборной. Олимпиада станет серьезным испытанием для обоих шахматистов.