Çərşənbə axşamı, 04:27
Dünya idmanı planetin ən böyük yarışına hazırlaşır. İyulun 26-da Fransa paytaxtı Parisdə 33-сü Yay Olimpiya Oyunlarına start veriləcək. Paris Olimpiya və Paralimpiya Oyunları indiyə qədər Fransada keçirilən ən böyük hadisə olacaq. Oyunları dünya əhalisinin yarıdan çoxu - 4 milyard tamaşaçı izləyəcək. Oyunlarda 22 şəhər və 40 yarış məkanı iştirak edəcək, burada 878 müxtəlif idman növü üzrə 54 yarış keçiriləcək. 10 min 500 idmançı 17 gün ərzində 32 növdə mübarizə aparacaqlar. Onlar 329 dəst mükafatın sahiblərini müəyyənləşdirəcəklər.
Yay Olimpiadası 1900 və 1924-cü illərdən sonra üçüncü dəfə Fransada keçiriləcək. Dördilliyin ən nüfuzlu yarışının proqramına 28 idman növü ilə yanaşı, breykdans, idman dırmanması, skeytbordinq və dalğa sörfinqi kimi yeni növlər də daxil edilib. 2024-cü il Yay Olimpiya Oyunlarının açılış mərasimi ənənəyə uyğun olaraq atletika stadionunda deyil, milli komandaların qayıqlarla Parisin mərkəzindən keçəcəyi Sena çayında olacaq. Olimpiya Oyunları Parisdə 2024-cü il iyulun 26-dan avqustun 11-dək, Paralimpiya Oyunları isə avqustun 28-dən sentyabrın 8-dək keçiriləcək.
Paris-2024 Yay Olimpiya Oyunlarında 48 idmançımız 15 idman növü üzrə 17 proqramda ölkəmizi təmsil edəcək.
Azərbaycan idman tarixində ilk dəfə badminton idmanında olimpiadada təmsil olunacaq. Bu idman növündə Edi Reski Dviçayo (kişilər, fərdi) və Keişa Fatimə Zəhra (qadınlar, fərdi) Parisə yollanacaq.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası Paris Olimpiadasına böyük heyətlə yollanan idman növləri sırasındadır. Bədii gimnastikada Zöhrə Ağamirova karyerasında ikinci olimpiadaya yollanacaq. Eyni zamanda qrup hərəkətləri üzrə komanda ardıcıl ikinci olimpiadada mübarizə aparacaq. Tokio Olimpiadasından sonra qrup hərəkətləri komandası Avropa çempionatının qalibi olub, dünya çempionatının medalını qazanıb. Bu isə gimnastların Paris Olimpiadasında iddialı komandalardan olacağını göstərir. Qrup hərəkətləri komandasında Ləman Əlimuradova, Kamilə Əliyeva, Yelizaveta Luzan, Güllü Ağalarzadə və Darya Sorokina təmsil olunacaq. Batut gimnastikasında Selcan Mahsudova olimpiadada iştirak edəcək ilk azərbaycanlı batutçu kimi tarixə düşəcək.
Böyük ümid bəslədiyimiz güləşçilər Parisə 12 idmançı ilə yollanır. Sərbəst güləşdə Əliabbas Rzazadə (57 kq), Hacı Əliyev (65 kq), Turan Bayramov (74 kq), Osman Nurmaqomedov (86 kq), Maqomedxan Maqomedov (97 kq), Giorgi Meşvildişvili (125 kq), yunan-Roma güləşində Murad Məmmədov (60 kq), Həsrət Cəfərov (67 kq), Sənan Süleymanov (77 kq), Rafiq Hüseynov (87 kq), Sabah Şəriəti (130 kq) olimpiadaya lisenziya qazanıb. Qadın güləşində dəfələrlə dünya və Avropa çempionu Mariya Stadnik Azərbaycanı təmsil edəcək.
Yüngül atletika
Atletikada yalnız bir idmançımız lisenziya qazanıb. Anna Skidan Parisdə çəkicatma növündə gücünü sınayacaq.
Boksda daha çox lisenziya gözlənilsə də, milli komandanın 5 üzvü planetin ən böyük yarışına vəsiqə qazanmağı bacarıb. Bunlar Nicat Hüseynov (51 kq), Malik Həsənov (63,5 kq), Murad Allahverdiyev (80 kq),Alfonso Dominqes (92 kq) və Məhəmməd Abdullayev (+92 kq) olacaq. Boks müstəqil Azərbaycan komandasına bütün olimpiadalarda medal qazandıran iki idman növündən biridir. Buna görə Paris Olimpiadasında da dəri əlcək sahiblərinə böyük ümid bəslənilir.
2016-cı ildə Braziliyadakı olimpiadada Azərbaycana qızıl medal qazandıran taekvondo Parisə cəmi bir idmançı ilə yollanır. 58 kq-da Qaşım Maqomedov taekvondoçuların olimpiadada yeganə ümidi olacaq.
Avropa çempionu Ruslan Lunyov atıcılıqda növbəti dəfə olimpiadada mübarizə aparacaq. İdmançı Parisdə 10 metr məsafəyə pnevmatik tapançada yarışacaq.
Basketbol
Daha bir ilk ölkəmizin basketbolda olimpiadada təmsil olunmasıdır. 3x3 növündə qadın basketbolçularımız planetin ən böyük yarışında iştirak hüququ qazanıb. Qısa müddətdə formalaşmasına baxmayaraq yaxşı təcrübə toplayan basketbolçuların Parisdə medala iddia edəcəkləri proqnozlaşdırılır.
Səkkiz illik fasilədən sonra Azərbaycan idmançısı avarçəkmədə olimpiadaya lisenziya qazanıb. Diana Dımçenko Parisdə akademik avarçəkmədə 2000 metr məsafədə yarışacaq.
Avropa çempionu Rostislav Pevtsov ardıcıl ikinci dəfə olimpiada çıxış edəcək. Böyük təcrübəyə malik atletin Parisdə liderlərə ciddi rəqabət yaradacağı gözlənilir.
Uzun fasilədən sonra qılıncoynatma növündə də lisenziyamız var. Parisdə Anna Başta sablyada mübarizə aparacaq. Beynəlxalq təcrübəyə malik idmançının olimpiadada medal qazanmaq şansları yüksək qiymətləndirilir.
Kamandan oxatma
Bu idman növündə lisenziya sahibi Yaylagül Ramazanovadır. Paris öncəsi iki təlim-məşq toplanışında iştirak edən idmançı mübarizəyə təsnifat mərhələsindən başlayacaq.
Üzgüçülükdə Parisə iki lisenziyamız var. Məryəm Şeyxəlizadəxangah və Ramil Vəlizadə Fransa paytaxtında karyeralarının ən böyük yarışında çıxış edəcək.
Azarkeşlərin yüksək əyarlı medal gözlədiyi idman növlərindən biri cüdodur. Azərbaycan Cüdo Federasiyasının səmərəli fəaliyyəti nəticəsində Parisdə 9 cüdoçumuz çıxış edəcək. Lisenziya qazanan idmançılar bunlardır: Balabəy Ağayev (60 kq),Yaşar Nəcəfov (66 kq), Hidayət Heydərov (73 kq), Zelim Tçkayev (81 kq), Elcan Hacıyev (90 kq), Zelim Kotsoyev (100 kq), Uşanqi Kokauri (+100 kq), Leyla Əliyeva (48 kq) və Gültac Məmmədəliyeva (52 kq). Cüdo millisində kişi cüdoçularının hər biri potensial medal sahibidir. Sadəcə mötəbər yarışda əsas amil yarış günü idmançının hazırlığı və püşk sayılır.
Xatırladaq ki, olimpiadadan sonra Parisdə növbəti Paralimpiya Oyunları keçiriləcək. Yay Paralimpiya Oyunlarına Azərbaycan 13 lisenziya qazanıb.

Азербайджанские спортсмены готовятся к XXXIII летним Олимпийским играм
Мировой спорт готовится к грандиозным соревнованиям на планете. 26 июля в Париже стартуют XXXIII летние Олимпийские, а 28 августа - Паралимпийские игры. Это крупнейшие спортивные праздники, которые будут проведены во Франции. За летней Олимпиадой, как ожидается, будет наблюдать больше половины населения планеты - 4 млрд зрителей. В Играх будут задействованы 22 города и 40 соревновательных площадок, где пройдут 878 состязаний по 54 видам спорта. 10,5 тыс. спортсменов будут состязаться в течение 17 дней. Олимпиада определит обладателей 329 комплектов наград.
Летние Олимпийские игры пройдут во Франции в третий раз - после 1900 и 1924 годов. В программу самого престижного соревнования четырехлетия вошли такие новые виды, как брейкданс, спортивное скалолазание, скейтбординг и волновой серфинг. Церемонию открытия Игр-2024 планируется провести не на легкоатлетическом стадионе, как обычно, а на реке Сена. По ней национальные команды будут плыть на лодках через центр Парижа. Олимпийские игры пройдут с 26 июля по 11 августа 2024 года, а Паралимпийские - с 28 августа по 8 сентября.
Азербайджан будут представлять 48 спортсменов в 15 программах по 17 видам спорта.
Бадминтон
Азербайджан впервые будет участвовать в соревнованиях по бадминтону. Под флагом нашей страны выступят Эди Рески Двичао  и Кейша Фатима Захра.
Федерация гимнастики Азербайджана  отправляет в Париж большую группу спортсменов. Для Зохры Агамировой это вторая в карьере Олимпиада, как и для  азербайджанской команды в групповых упражнениях. После Токио эта команда стала победительницей чемпионата Европы, завоевала медаль чемпионата мира. Так что у нее большие амбиции. В сборную вошли Ляман Алимурадова, Камила Алиева, Елизавета Лузан, Гюллю Агаларзаде и Дарья Сорокина.
Что касается батутной гимнастики, то Сельджан Махсудова войдет в историю как первая азербайджанская спортсменка, которая приняла участие в этом виде спорта на Олимпиаде.
В команде борцов, от которых ждут многого, 12 спортсменов. Это «вольники» Алиаббас Рзазаде (57 кг), Гаджи Алиев (65 кг), Туран Байрамов (74 кг), Осман Нурмагомедов (86 кг), Магомедхан Магомедов (97 кг), Георгий Мешвилдишвили (125 кг). В греко-римской борьбе - Мурад Мамедов (60 кг), Хасрат Джафаров (67 кг), Сянан Сулейманов (77 кг), Рафиг Гусейнов (87 кг), Сабах Шариати (130 кг). Азербайджан также будет представлять многократная чемпионка мира и Европы по женской борьбе Мария Стадник.
В этом виде спорта у нас только одна лицензия. Анна Скидан попробует свои силы в метании молота.
Хотя здесь ожидалось больше лицензий, лишь пять членов национальной команды смогли пройти квалификацию. Это Ниджат Гусейнов (51 кг), Малик Гасанов (63,5 кг), Мурад Аллахвердиев (80 кг), Альфонсо Домингес (92 кг) и Мухаммед Абдуллаев (+92 кг). Бокс наряду с борьбой всегда приносил медали на Олимпиадах. Поэтому на обладателей кожаных перчаток возлагаются большие надежды.
Тхэквондо
В этой дисциплине Азербайджан имеет золотую медаль, завоеванную на Олимпиаде в Бразилии (2016). Этот вид представит всего один спортсмен. Гашим Магомедов (58 кг) - единственная надежда тхэквондистов на Олимпиаде.
Чемпион Европы Руслан Лунев в очередной раз будет состязаться на Олимпиаде в стрельбе из пневматического пистолета - дистанция 10 м.
Баскетбол
Впервые Азербайджан будет представлен и в баскетболе 3х3. Наши баскетболистки, набравшие хороший опыт за короткое время, являются претендентками на медали.
После восьмилетнего перерыва азербайджанская спортсменка завоевала лицензию по гребле. Диана Дымченко будет соревноваться в академической гребле на дистанции 2000 м.
Для чемпиона Европы Ростислава Певцова это вторая Олимпиада. Ожидается, что спортсмен с большим опытом составит серьезную конкуренцию лидерам этого вида спорта.
После долгого перерыва получена лицензия и по фехтованию - ее завоевала саблистка Анна Башта. Шансы спортсменки, имеющей солидный опыт, оцениваются высоко.
Стрельба из лука
Обладателем лицензии в этом виде спорта является Яйлагуль Рамазанова. Спортсменка, участвовавшая в двух предсезонных тренировочных сборах, начнет борьбу с квалификационного этапа.
У Азербайджана две лицензии по плаванию. На самом крупном соревновании в своей карьере выступят Марьям Шейхализадханга и Рамиль Велизаде.
Один из видов спорта, который, уверены болельщики, принесет медали, - это дзюдо. В результате плодотворной деятельности Федерации дзюдо Азербайджана в Париже выступят девять борцов. Это Балабек Агаев (60 кг), Яшар Наджафов (66 кг), Хидаят Гейдаров (73 кг), Зелим Цкаев (81 кг), Эльджан Гаджиев (90 кг), Зелим Коцоев (100 кг), Ушанги Кокаури (+100 кг), Лейла Алиева (48 кг) и Гюльтадж Мамедалиева (52 кг). В мужской сборной каждый из дзюдоистов - потенциальный обладатель медали. В престижных соревнованиях главными факторами успеха считаются подготовка спортсмена в день схваток и жеребьевка.
Напомним, что 28 августа во Франции начнутся очередные Паралимпийские игры, на которые Азербайджан завоевал 13 лицензий.