İyulun 20-də dünyada şahmatın inkişafına cavabdeh olan Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının (FİDE) 100 yaşı tamam olub. 1966-cı ildən FİDE-nin qərarı ilə bu gün bütün şahmat aləmində qeyd olunur.
Hindistandan başlayaraq
Beynəlxalq Şahmat Federasiyası planetin ən qədim idman təşkilatlarından biridir. UEFA kimi tanınan Avropa Futbol Assosiasiyalar Birliyi 1954-cü ildə, FİDE isə uzaq 1924-cü ildə yaradılıb.
Hindistanda yaranan şahmatın peşəkar qaydalarla bağlı islahat dövrü XV əsrə təsadüf edir. Müasir şahmatın əksər qaydaları məhz həmin dövrdə təsdiqlənib. XIX əsrdə isə bu qədim oyun üzrə beynəlxalq turnirlər, hətta dünya çempionatları keçirilməyə başlanıldı. Şahmatla bağlı ilk beynəlxalq təşkilatın yaranmasına cəhdlər 1914-cü ildən başlayır. Rusiyada təşkilatın yaranması naminə olan cəhdlər uğurlu alınmayıb. 1920-ci ildə İsveçin Höteborq şəhərində, 1922-də isə Böyük Britaniyada bir qrup nüfuzlu şahmatçı öz təşkilatını yaratmağa çalışır və lakin cəhdlər uğursuzluqla nəticələnir. Nəhayət, 1924-cü il iyulun 20-də Parisdə 8-ci Yay Olimpiya Oyunları keçirildiyi günlərdə FIDE təsis olunur. Əsas təşəbbüskar Fransa, Böyük Britaniya, Niderland, Argentina, Belçika, Macarıstan, İspaniya, İtaliya, Kanada, Polşa, Rumıniya, Çexiya, İsveçrə və o vaxt Yuqoslaviyanın olduğu qurumun hazırda 191 ölkədən ibarət üzvü var.
Yeni əsr üçün yeni strategiya
FİDE-nin yaranmasının 100 illiyi münasibətilə Fransanın paytaxtı Parisdə təntənəli mərasim keçirilib. Ölkəmizi yubiley tədbirində Azərbaycan Şahmat Federasiyasının prezidenti Mahir Məmmədov təmsil edib. Yubiley tədbirində FIDE rəsmiləri ilə yanaşı, dünya şahmatının ulduzları da şahmatla bağlı fikirlərini bölüşüb. Gələcək baxımından mühüm görüşlərdə qurumlar arasında əməkdaşlıq məsələlərinin gələcək perspektivləri müzakirə edilib.
Parisdəki yubiley tədbirində FİDE növbəti illər üçün yeni strategiyanı açıqlayıb. Beynəlxalq Şahmat Federasiyası dünya üzrə şahmatın əhatəsini artırmağa çalışacaq və daha çox yarışlar təşkil edəcək. Şahmat dünyada milyonlarla insan tərəfindən oynanılsa da, oyuna marağı və populyarlığı artırmaq üçün geniş imkanlar var. Bunu edərkən, FİDE həmişə inklüzivlik prinsiplərini rəhbər tutacağını, hər kəsin şahmatı öyrənmək və ondan həzz almaq üçün kifayət qədər imkan və resurslara malik olmasına şərait yaradacaq.
Bir çox ölkələr təhsil sistemlərində şahmatı tətbiq ediblər. FİDE növbəti illərdə şahmatın bir fənn kimi tədris olunduğu ölkələr üçün tədris materialları və üslubları daha da inkişaf etdirməli və təhsilin qabaqcıl elmi təcrübələri ilə birləşdirilməsinə səy göstərəcəyini bildirib.
Şahmat dünyası gender və şəxsiyyət bərabərliyi daha çox qadının şahmatla məşğul olmasına çalışacaq. Eyni zamanda yaşından, qabiliyyətindən və sosial vəziyyətindən asılı olmayaraq əlilliyi olan şəxslərin peşəkar turnirlərdə iştirak etmələri üçün əlverişli şərait yaradılacaq.
Beynəlxalq Şahmat Federasiyası qaçqınlar üçün şahmat proqramını təsis edəcəyini açıqlayıb. FİDE həbsdə olanlarla bağlı layihələr həyata keçirəcəyinə də söz verib. Ali şahmat qurumu növbəti illərdə dünya çempionatı və bu kimi mötəbər yarışlarda mükafat fondunun artırılması üçün yeni sponsorlarla danışıqların aparılacağını qeyd edib.
FİDE-nin elan etdiyi yeni strategiya bu idman növünün inkişafı və şahmatın Olimpiya proqramına daxil edilməsi üçün nəzərdə tutulub. 1999-cu ildə Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi şahmatı idman növü kimi qəbul edib. Məhz həmin ildən FİDE şahmatın Yay Olimpiya Oyunlarının proqramına daxil edilməsi üçün mübarizəyə başlayıb. 2004-2010-cu illərdə hətta şahmatın Qış Olimpiya Oyunlarının proqramına müsabiqədən kənar daxil edilməsi müzakirə edilib və son anda müsbət cavab alınmayıb.
Adekvat olmayan münasibət
FİDE müntəzəm olaraq üzvləri arasında Ümumdünya Şahmat Olimpiadası adlanan möhtəşəm yarış təşkil edir. Adi olimpiadadan fərqli olaraq, burada əsas şüar kimi dünya ölkələrinin birləşməsi götürülür. Planetin bütün ölkələrinə olimpiadada iştiraka icazə verilir.
Müasir Olimpiya hərəkatının Oyunların proqramına skeytbordinq və breyk-dans kimi yarış növlərinin daxil olduğunu nəzərə alsaq, şahmata qeyri-adekvat münasibət təəccüb doğurur. Bəlkə də FİDE artıq şahmatın olimpiadaya daxil edilməyəcəyi ilə barışıb və bu istiqamətdə mübarizəni dayandırıb. Amma şübhəsiz ki, olimpiadada təmsil olunmaq şahmatın inkişafına böyük təkan olacaq.
2024-cü ildə Ümumdünya Şahmat Olimpiadası sentyabrda Macarıstanda təşkil olunacaq. Bu ilin noyabr ayında isə Sinqapurda şahmat tacı uğrunda görüş keçiriləcək.

Международная шахматная федерация отмечает круглую дату
20 июля Международной шахматной федерации (ФИДЕ) - организации, отвечающей за развитие шахмат в мире, исполнилось 100 лет. С 1966 года по решению ФИДЕ этот день отмечается на всем пространстве шахматного мира.
Начиная с Индии
Международная шахматная федерация - одна из старейших спортивных организаций на планете. К примеру, Союз европейских футбольных ассоциаций, известный как УЕФА, был создан лишь в 1954 году, тогда как ФИДЕ - уже в далеком 1924-м.
Период реформирования профессиональных правил шахмат, зародившихся в Индии, относится к XV веку. Именно в это время было утверждено большинство правил современных шахмат. В XIX веке уже начали проводиться международные турниры по этой древней игре и даже чемпионаты мира. Попытки создания международной организации по шахматам предпринимались с 1914 года. В России усилия в этом направлении не увенчались успехом. В 1920 году в Швеции, а в 1922-м в Великобритании известные шахматисты также пытались создать свою организацию, но тоже потерпели неудачу. Окончательно ФИДЕ была основана 20 июля 1924 года, в дни проведения VIII летних Олимпийских игр в Париже. Организация, инициаторами которой были Франция, Великобритания, Нидерланды, Аргентина, Бельгия, Венгрия, Испания, Италия и ряд других стран, сейчас состоит из 191 члена.
Новая стратегия в новом столетии
По случаю 100-летия образования ФИДЕ в Париже состоялась торжественная церемония. В ней принял участие также президент Федерации шахмат Азербайджана, вице-президент ФИДЕ Махир Мамедов. На юбилейном мероприятии выступали как официальные лица ФИДЕ, так и звезды мировых шахмат. На встречах в рамках этого знаменательного дня обсуждались дальнейшие перспективы сотрудничества между организациями различных стран.
В ходе этого праздничного события ФИДЕ представила новую стратегию на ближайшие годы. Международная шахматная федерация будет стремиться заинтересовать этой интеллектуальной игрой как можно больше людей и организовывать еще больше соревнований. Хотя в шахматы играют миллионы людей по всему миру, ФИДЕ будет продолжать работу по их популяризации и при этом всегда руководствоваться принципами инклюзивности, чтобы у каждого желающего было достаточно возможностей и ресурсов для их изучения и получения от них удовольствия.
Во многих странах шахматы внедрены в образовательные системы. ФИДЕ заявила, что в ближайшие годы ей необходимо дополнительно разработать учебные материалы и стили для стран, где шахматы преподаются как предмет, и приложить усилия для интеграции образования с передовой научной практикой.
Претворяя идеи гендерного и личностного равенства, шахматные организации будут стремиться к тому, чтобы этой игрой занимались все больше женщин. В то же время для людей с ограниченными возможностями - независимо от возраста, способностей и социального статуса - будут созданы благоприятные условия для участия в профессиональных турнирах.
Международная шахматная федерация объявила о создании шахматной программы и для беженцев. ФИДЕ пообещала также реализовать проекты, касающиеся тех, кто находится в местах лишения свободы. Высший шахматный орган отметил, что в ближайшие годы будут проведены переговоры с новыми спонсорами для увеличения призового фонда чемпионата мира и подобных престижных соревнований.
Новая стратегия, объявленная ФИДЕ, рассчитана на развитие этого вида спорта, принятие шахмат в программу Олимпиады. Международный олимпийский комитет признал шахматы как вид спорта еще в 1999 году. С того времени ФИДЕ прилагает большие усилия за ввод шахмат в программу летних Олимпийских игр. В 2004-2010 годах даже обсуждалось внесоревновательное включение шахмат в зимние Олимпийские игры. Однако положительного решения так и не последовало.
Неадекватное отношение
ФИДЕ регулярно организует среди своих членов грандиозное соревнование под названием Всемирная шахматная олимпиада. В отличие от обычной Олимпиады здесь за основной девиз берется объединение стран мира. Поэтому к участию допускаются все страны планеты.
Учитывая, что в современном олимпийском движении в программу Игр включаются такие виды соревнований, как скейтбординг и брейк-данс, неадекватное отношение к шахматам удивляет. Возможно, в ФИДЕ уже смирились с тем, что шахматы не будут включены в Олимпиаду, и прекратили борьбу в этом направлении. Хотя несомненно, что это могло бы стать большим толчком к развитию шахмат.
Кстати, в сентябре в Венгрии пройдет Всемирная шахматная олимпиада 2024 года. А в ноябре текущего года в Сингапуре состоится матч за шахматную корону.