Avropanın bir hissəsi Azərbaycandan qaz idxalının uzunmüddətli olacağına şübhə ilə yanaşdığı halda, digər hissəsi müqavilələr bağlayır və infrastruktur yaradır
Yay mövsümü tətil, istirahət və yeni təcrübələr dövrü ilə əlaqələndirilsə də, bu vaxt payıza qədər təxirə salına bilinməyəcək məsələlər var. Bu baxımdan bu mövsümü qaz sahəsində müqavilələrin bağlanılması üçün məhsuldar yay adlandırmaq olar. Buraya Azərbaycan və Türkiyə, İran və Rusiya, Türkmənistan və İraq arasında bağlanılan müqavilələr daxildir. Üstəlik, bu, bütün siyahı deyil.
Avropa ölkələri isə hələ də “mavi yanacağ”ın yeni mənbələrinin axtarışındadır. Eyni zamanda bu proses daha çox “maneələrlə qaçışa” bənzəyir. Bunlardan biri Ukraynanın 2025-ci ildən Moskva ilə mövcud razılaşmanın başa çatmasından sonra Rusiya qazının Avropa İttifaqı (Aİ) ölkələrinə tranzitindən imtina etmək qərarı idi. Avropa rəsmiləri və şirkətləri bu tranziti davam etdirmək üçün imkanlar axtarır, rəsmi Kiyev isə “Qazprom”la yeni müqavilə imzalamaq fikrində olmadığını bəyan edib.
Hazırda müzakirə olunan variantlardan biri də Azərbaycandan qazın alınması və onun Ukrayna ərazisindən keçən Rusiya qaz kəmərləri ilə Avropaya nəqlidir.
Eyni zamanda elə ölkələr var ki, ümumi müzakirələrə paralel olaraq, qaz problemlərini təkbaşına həll etməyə çalışırlar. Bu çalışmalardan birinin nəticəsində Azərbaycandan Sloveniyaya qaz tədarükü haqqında Memorandum imzalanıb. Bu, məcburi sənəd olmasa da, soyuq havaların başlamasından xeyli əvvəl imzalanacaq müqavilənin bağlanması üçün ilk addımdır.
İmkanımız olsa, kömək edəcəyik
Rusiya-Ukrayna münaqişəsinin başlaması ilə bir çox Aİ ölkələri Rusiya qazının əvəzedicisini axtarmağa başladılar. Hazırda təşkilata daxil olan ölkələrin tələbatının 30%-ni Norveç ödəyir. Lakin bir sıra ölkələr hələ də Rusiyanın “mavi yanacağı”na ehtiyac duyur və 2024-cü ildən sonra onun Ukrayna ərazisindən tranzitini dayandırmamağı xahiş edirlər. Əsas alıcılar Slovakiya, Macarıstan, Avstriya və İtaliyadır. Təchizat dayanarsa, Avstriya və Slovakiya ən çətin anlar yaşayacaq, çünki digər ikisinin alternativləri var.
Doğrudur, Kiyev razılışmanın müəyyən şərtlərlə və Avropa şirkətlərinin iştirakı ilə qalması ehtimalının olduğunu düşünür. Nəzərdən keçirilən variantlar arasında Rusiya “mavi yanacağı”nın yerinə Ukrayna ərazisindən Avropaya Azərbaycan qazının tranziti də var. O da mümkündür ki, Türkiyənin Azərbaycandan aldığı qaz Avropaya yönləndiriləcək, sonra isə bu həcmlər Türkiyə bazarında Rusiyadan əlavə tədarüklə doldurulacaq.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Şuşada 2-ci Qlobal Media Forumunda Moskva ilə Kiyev arasında qaz tranziti müqaviləsinin uzadılmasına kömək göstərilməsi ilə bağlı Ukrayna hakimiyyətnin və Avropa İttifaqının Bakıya müraciət etdiyini təsdiqləyib. Eyni zamanda o, Azərbaycanın Rusiya ilə eyni məsələ ilə bağlı danışıqlar prosesində olduğunu bildirib.
“Ukrayna və Avropa İttifaqı bizə müraciət edib ki, biz bu müqavilənin uzadılmasında yardımçı olaq. Hesab edirəm və mənə elə gəlir ki, hər iki tərəf bunda maraqlıdır. Çünki Ukraynanın özünün bu qaza ehtiyacı var. Avstriya, Slovakiya kimi ölkələr də çox ciddi çətinliklə üzləşəcəklər. Onlar ya, - dəqiq rəqəm demək istəmirəm, - digər mənbələrdən qaz almaq üçün yüzlərlə milyon dollar və ya avro həcmində əlavə pul verməli olacaqlar və fiziki olaraq da onların əlavə qaz həcmlərinə çıxışı olmayacaq. Çünki digər Avropa ölkələri kimi, bu iki ölkə də ən çətin vəziyyətdədir”, - Azərbaycan dövlət başçısı qeyd edib.
“Biz burada yardımçı ola bilsək, bunu edəcəyik... Hesab edirəm ki, bu müqavilənin uzadılması mümkündür. Bu, Rusiya üçün də faydalı olacaq, çünki o istiqamətdə 50 milyard kubmetrdən artıq premium bazarında satılacaq qazı var”, - İlham Əliyev əlavə edib.
Dövlət başçısı Azərbaycan qazının Avropaya nəqli ilə bağlı daha bir mühüm məsələyə də aydınlıq gətirib. Məqsəd yenə də eynidir - ixracın həcmini iki dəfə artırmaq.
“Biz bu hədəfə doğru irəliləyirik. 2021-ci ildə biz Avropaya 8 milyard kubmetr qaz nəql edirdik. Bu il təkcə Avropaya 13 milyard kubmetrə yaxın həcmdə nəql ediləcək. Ümumi həcm isə 25 milyard kubmetr olacaqdır. 2027-ci il haqqında danışırıqsa, biz Avropaya ixracı 16 milyard kubmetrə çatdırmalıyıq. Bu resursların Avropaya mövcud şəbəkə - Cənub Qaz Dəhlizi, həm də onun interkonnektorları vasitəsilə çatdırılması planlaşdırılır”, - Azərbaycan lideri bildirib.
O da məlum olub ki, Azərbaycan Aİ-nin uzunmüddətli əsasda qaz almağa hazır olmadığı bir şəraitdə ixrac infrastrukturunun genişləndirilməsinə investisiya qoymaq niyyətində deyil. Bu, tamamilə məntiqlidir, çünki Cənub Qaz Dəhlizi ilə bağlı çəkilən xərclər hələ də ödənilməyib və bu proses davam edir.
“Bizim neft-qaz sahəsindən əldə etdiyimiz gəlir hələ də bu borcun ödənilməsinə yönəlib. Onlar gözləyirlər ki, biz oraya milyardlarla vəsait yatıraq və eyni zamanda, deyirlər ki, 10 ildən sonra Avropa İttifaqının qaza ehtiyacı yoxdur. Yəni, biz ağılsızıq ki, onların ehtiyacı olmadığı qaza 10 milyardlarla vəsait qoyaq?” – İlham Əliyev qeyd edib.
Prezident vurğulayıb ki, əlavə qaza Avropa ölkələrindən böyük tələbat var və bu, Azərbaycanın “mavi yanacağ”ının alıcılarının sayını artırır.
Müqavilə üçün ilk addım
İyulun 17-də Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) və Sloveniyanın ən böyük təbii qaz təchizatı şirkəti “Geoplin” arasında qaz təchizatı sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu sənəd Bakıda SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf ilə Sloveniyanın ətraf mühit, iqlim və energetika naziri Bojan Kumer arasında aparılan danışıqlardan sonra imzalanıb.
Daha əvvəl Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində B.Kumerin müavini Tina Sersen Sloveniyanın Rusiya qazından güclü asılılığından, ölkəsinin tədarük mənbələrini şaxələndirmək niyyətindən və bu məsələdə Azərbaycanla əməkdaşlığa hazır olmasından danışıb. Memorandumu imzalamaqla tərəflər alqı-satqı müqaviləsinin bağlanılması istiqamətində əsas addımı atıblar. Lyublyananın bu istiqamətdə operativliyi müqavilənin yaxın zamanlarda bağlanacağını deməyə əsas verir.
Bu məqamda qeyd edək ki, Sloveniyanın daxili qaza olan tələbatı ildə 1 milyard kubmetrdən azdır və demək olar ki, tamamilə müxtəlif mənbələrdən idxal hesabına ödənilir. “Geoplin” ölkədə bu məhsulun pərakəndə satış bazarının təxminən 50%-ni ödəyir.
“Sloveniya üçün müxtəlif mənbələrdən qaz təchizatını təmin etmək və “mavi yanacaq” tədarükünü şaxıləndirmək çox vacibdir. Sloveniya kiçik iqtisadiyyata malik kiçik ölkədir və qaz tədarükü baxımından biz tamamilə başqa ölkələrdən idxaldan asılıyıq. Təbii ehtiyatlarla zəngin olan Azərbaycan qaz tədarükümüzü şaxələndirmək üçün mühüm imkandır. Bu baxımdan Azərbaycan bizim üçün təbii seçimdir”, - B.Kumer vurğulayıb.
Ekspertlərin fikrincə, Sloveniya Azərbaycan qazını İtaliya vasitəsilə ala bilər. Bunun üçün iki ölkə arasında transsərhəd boru kəmərinin ötürücülük qabiliyyətinin cüzi artımı tələb olunur ki, bu da bir il ərzində tamamlana bilər.
Eyni zamanda, SOCAR-ın Bolqarıstanın qaz bazarında kommersiya fəaliyyətinin genişləndirilməsi istiqamətində praktiki işlərə başlanılıb. Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti Bolqarıstanın “M-Gaz” şirkəti vasitəsilə bu ölkənin sənaye müəssisələrini “mavi yanacaq”la təchiz etməyə başlayıb. Bu, Azərbaycan və Bolqarıstan hökumətləri arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən enerji sektorunda əməkdaşlığın gələcək inkişafı haqqında sazişə və SOCAR-ın strategiyasına uyğun olaraq həyata keçirilir. Bu qazın ilk alıcısı Dövlət Neft Şirkətinin cari ilin mayında Anlaşma Memorandumu imzaladığı Bolqarıstanın dağ-mədən və emalı zavodu “Asarel Medet” olub.
“Asarel Medet” Bolqarıstanda mis və digər növ filizlər üzrə yüksək keyfiyyətli mis konsentratları və mis katod istehsal edən və tədarük edən ən böyük açıq dağ-mədən və emalı şirkətidir. “Azərbaycan qazına çıxışın təmin edilməsi biznesimizin optimallaşdırılması və dəyər zəncirimizin səmərəliliyinin artırılması istiqamətində mühüm mərhələdir”, - şirkətin məlumatında qeyd edilib.
Türkmənistanla svop
Avropa ilə yanaşı, Türkiyə də qaz təchizatı məsələlərində fəal iştirak edir. Bundan başqa, son vaxtlar Türkiyə tərəfi Azərbaycan, İran və Türkmənistanla yeni razılaşmalar əldə edərək alqı-satqı sahəsində kifayət qədər fəal addımlar atıb. İstər memorandum, istərsə də müqavilə çərçivəsində imzalanmış sənədlər yalnız bir məsələni təsdiqləyir: türkiyəli tərəfdaşlar sözləri boş yerə sərf etmir və əsas məqsədlərinə - Türkiyəni regional qaz qovşağına çevirmək istiqamətində inamla irəliləyirlər.
Xatırladaq ki, “Şahdəniz” layihəsinin “Mərhələ-1” və “Mərhələ-2” çərçivəsində hasil edilən qaz Türkiyəyə gedir. 2021-ci ilin üçüncü rübündə tərəflər “Mərhələ 1”dən qazın alqı-satqısına dair yeni müqavilə bağlayıblar. Bu səndlə 2021-ci ilin sonundan 2024-cü ilə qədər Türkiyəyə ildə 3,5 milyard kubmetr qaz nəqli nəzərdə tutulur.
Beləliklə, bu müqavilənin müddətinin bitməsini gözləmədən Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində “Azerbaijan Gas Supply Company” və BOTAŞ eyni şərtlərlə müqavilənin müddətinin uzadılması barədə razılığa gəliblər. İndi Türkiyəyə illik 3,5 milyard kubmetr həcmində tədarük 2030-cu ilə qədər həyata keçiriləcək.
Eyni zamanda SOCAR və BOTAŞ arasında daha 4 müqavilə imzalanıb. Bu sənədlərin müddəaları SOCAR tərəfindən Türkiyəyə təbii qaz təchizatını, Azərbaycan qazının Türkiyə vasitəsilə Bolqarıstan bazarına çatdırılmasını, Naxçıvana qaz təchizatı sahəsində əməkdaşlığı və Türkmənistan qazının Azərbaycan və üçüncü ölkələr vasitəsilə Türkiyəyə nəqlini əhatə edir. Bu sənədlər əslində may ayında əldə edilmiş razılaşmaları möhkənləndirib.
Ankara Türkmən qazını svop əsasında İran vasitəsilə almaq imkanını nəzərdən keçirir. “Svop ilə hazırda əsas diqqəti Türkmənistan qazının İrana tədarükünə yönəldirik. Bu həcmlər bizə ya İran sərhədində, ya da Azərbaycan-İran əlaqəsi vasitəsilə tədarük ediləcək. Birinci mərhələdə təbii qazın tədarükü ildə 1,5-2 milyard kubmetr həcmində ola bilər. Bu, həm də Avropaya tədarükün təmin edilməsində rol oynaya bilər”, - Türkiyənin enerji və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar “Bloomberg”ə müsahibəsində bildirib. Nazir Türkmənistana səfəri zamanı bu məsələ ilə bağlı yekun razılığın əldə olunmasını gözləyir.
Yeri gəlmişkən, İran və Türkiyəni ildə 14 milyard kubmetr gücündə olan Təbriz-Ərzurum-Ankara qaz kəməri birləşdirir. Onun ötürücülük qabiliyyətinin yalnız 10 milyard kubmetri istifadə olunur. Bu, Türkmənistan qazının İran və Azərbaycan üzərindən Türkiyəyə svop tədarükü ilə bağlı suallar doğurur. Amma Türkiyə tərəfinin qonşuları ilə razılıq əldə etmək səylərini nəzərə alsaq, təkcə İranın imkanları kifayət etməyə bilər və bunu Azərbaycansız etmək olmaz.
Ölkəmizin artıq Türkmənistan qazının İran vasitəsilə svop əsasında alınması təcrübəsi var və infrastruktur buna imkan verdiyi üçün Azərbaycan da bu əməliyyatları təkrarlaya, tranzit ölkə funksiyasını onlara əlavə edə bilər. Demək, Türkmənistan “mavi yanacağı”nın Azərbaycan ərazisindən Türkiyə bazarına çıxarılması çətin olmayacaq.
Ümumiyyətlə, qazın Türkiyə bazarına tədarükü Türkiyəyə qaz idxalı mənbələrini şaxələndirməyə imkan verəcək və onun Avropaya gələcəkdə nəqlinin əsasını qoyacaq.

While some European countries express reservations about the long-term viability of gas imports from Azerbaijan, others are engaged in negotiations and infrastructure development.
While summer is associated with leisure, relaxation, and novel experiences, there are matters that cannot be postponed until autumn. In this regard, the summer has been a fruitful period for the conclusion of gas agreements, including those between Azerbaijan and Türkiye, Iran and Russia, and Turkmenistan and Iraq. It should be noted that this is not an exhaustive list.
The search for new sources of natural gas, commonly referred to as blue fuel, is an ongoing endeavour in Europe. Concurrently, this process appears to be encountering significant challenges, including Ukraine's decision to halt the transit of Russian gas to the EU from 2025, following the expiration of the current agreement with Russia. European officials and companies are seeking alternative means of maintaining this transit, while the Ukrainian government has stated that it will not enter into a new contract with Gazprom.
One of the currently discussed options is the purchase of gas from Azerbaijan and its subsequent transportation to Europe via Russian gas pipelines that traverse Ukrainian territory.
Concurrently, a number of countries are pursuing independent solutions to their gas-related challenges. Consequently, a memorandum on the supply of gas from Azerbaijan to Slovenia was concluded. Although not legally binding, this agreement represents the initial phase of contract negotiations, which are anticipated to conclude well in advance of the onset of winter.
We Will Help, If We Can
Many EU countries commenced the search for a substitute for gas from the Russian Federation at the outset of the Russian-Ukrainian conflict. At present, Norway is responsible for meeting 30% of the EU's energy demands. However, a number of countries continue to rely on Russian natural gas and have requested that its transit through Ukraine not be disrupted after 2024. The principal purchasers are Slovakia, Hungary, Austria and Italy. In the event of a disruption to supplies, it is anticipated that Austria and Slovakia will experience the greatest difficulties, given the lack of alternative options available to the other two countries.
Kiev has acknowledged that the agreement can be maintained, contingent upon the fulfilment of certain conditions and the involvement of European companies. Among the options currently under consideration are the preservation of transit through Ukraine to Europe and the replacement of Russian gas with Azerbaijani gas. It is not precluded that the gas procured from Azerbaijan by Türkiye will be rerouted to Europe and subsequently replenished on the Turkish market with supplementary supplies from Russia.
At the 2nd Shusha Global Media Forum, President Ilham Aliyev confirmed that Baku had received appeals from the Ukrainian authorities and the European Union requesting assistance in extending the gas transit contract between Moscow and Kyiv. Concurrently, he indicated that Azerbaijan is currently engaged in negotiations with Russia on this matter. "It appears that both parties are motivated to pursue this course of action, given Ukraine's evident need for this gas. Consequently, countries such as Austria and Slovakia will find themselves in a challenging position. The alternative is that they will have to pay hundreds of millions to obtain gas from alternative sources, or they will be unable to access additional supplies. Aliyev stated that, in contrast to other European countries, these two are in a particularly challenging situation.
"Should assistance be required, we stand ready to provide it." It seems feasible to suggest that this agreement could be extended. "It would be beneficial for Russia to have 50 billion cubic metres or more of gas available for sale on the premium market, which is the European market," the President added.
Furthermore, the head of state elucidated another pivotal matter pertaining to the provision of Azerbaijani gas to Europe. The objective remains unchanged: to double export volumes.
"We are progressing in this direction. In 2021, the volume of gas supplied to Europe was in excess of 8 billion cubic metres. It is anticipated that this year the figure will be approximately 13 billion, with the majority destined for Europe. The total volume will therefore be 25 billion cubic metres. Thus, when discussing the objective of doubling supplies by 2027, this equates to 16 billion cubic metres by the end of the aforementioned period. Aliyev stated that the resources are intended to be supplied via the existing transport network, specifically through the Southern Gas Corridor and its interconnectors.
Furthermore, it has been revealed that Azerbaijan has no intention of investing in the expansion of its export infrastructure, given that the EU has yet to demonstrate a long-term commitment to purchasing gas. This is a reasonable assumption, given that the costs of the Southern Gas Corridor have not yet been recouped and the reimbursement process is ongoing.
"All revenue generated from gas sales is allocated towards debt repayment. The EU is requesting that Azerbaijan invest additional billions, although the EU itself has indicated that it will no longer require gas within the next ten years, or potentially even less time. It would be irrational to invest billions in a venture that will not be required in the near future," Aliyev stated.
Additionally, the President highlighted the growing demand for Azerbaijani natural gas in Europe, which is likely to increase the number of buyers of this resource.
First Step to Contract
The initial stage of the contractual process was initiated on 17 July, when SOCAR and Slovenia's largest natural gas supplier, Geoplin, entered into a Memorandum of Understanding (MOU) regarding the expansion of their cooperation in the field of gas supply. This was achieved in Baku following discussions between Rovshan Najaf, the President of the State Oil Company of Azerbaijan, and Bojan Kumer, the Slovenian Minister of Environment, Climate and Energy.
At an earlier event, Baku Energy Week, Tina Sersen, Deputy Minister, spoke about Slovenia's significant reliance on Russian gas, its objective to diversify supply sources and its willingness to collaborate with Azerbaijan on this matter. The signing of the memorandum represents a significant advance in the process of concluding a purchase and sale contract. Given the promptness of the Slovenian government in this regard, it seems likely that the contract will be finalised in the near future.
Slovenia's domestic gas demand is less than one billion cubic metres per year, with the majority of the supply coming from a variety of imported sources. Geoplin is responsible for approximately 50% of the country's retail market demand for this product.
It is of great significance for Slovenia to ensure the security of its gas supplies from a multitude of sources, thereby diversifying the provision of natural gas. Slovenia is a relatively small country with a modest economy, and it is wholly reliant on imports from external sources for its gas requirements. Azerbaijan, which is rich in gas reserves, represents a significant opportunity for diversification of our gas supplies. In this regard, Azerbaijan represents a natural choice for Slovenia, according to Kumer, who was assessing the signed document.
According to experts, Slovenia could receive Azeri gas via Italy. This necessitates merely a slight augmentation in the capacity of the cross-border pipeline between the two countries, which could be accomplished within a year.
Meanwhile, practical work has commenced with the objective of expanding SOCAR's commercial presence in the Bulgarian gas market. The State Oil Company has commenced the provision of "blue fuel" to industrial enterprises in Bulgaria via Bulgaria's M-Gaz. These activities are conducted in accordance with the agreement between the governments of Azerbaijan and Bulgaria on the further development of cooperation in various areas, including the energy sector, and in accordance with SOCAR's overarching strategy. The initial recipient of this gas was Bulgaria's Asarel Medet Mining and Processing Combine (MPC), with which the State Oil Company entered into a memorandum of understanding in May of this year.
The Asarel Medet mine is the largest open-pit copper and other ores mining and processing company in Bulgaria. It produces and supplies high-quality copper concentrates and copper cathode. "Obtaining access to Azeri gas represents a significant step towards optimising our business operations and enhancing the efficiency of our value chain," the company asserts.
Turkmen Swap
In addition to Europe, Türkiye is also actively engaged in matters pertaining to the supply of gas. Moreover, the Turkish side has recently engaged in a considerable amount of activity within the sphere of purchase and sale, reaching new agreements with Azerbaijan, Iran and Turkmenistan. The signed documents, whether in the form of a memorandum or a contract, serve to confirm that the Turkish partners are not engaged in mere rhetoric and are, in fact, pursuing their stated objective of transforming Türkiye into a regional gas hub with a high degree of confidence.
It should be noted that Türkiye is a recipient of gas produced under Shah Deniz Stage 1 and 2 projects. In the third quarter of 2021, the parties entered into a new agreement on the purchase and sale of gas from Stage-1. The agreement stipulated the transportation of 3.5 billion cubic metres of gas annually to Türkiye from the end of 2021 to 2024.
Furthermore, prior to the contract's expiration, the Azerbaijan Gas Supply Company and BOTAS reached an agreement during the Baku Energy Week to extend the contract on the same terms. The current agreement provides for the annual supply of 3.5 billion cubic metres of gas to Türkiye until 2030.
Additionally, four further agreements were concluded between SOCAR and BOTAS. These concerned the supply of natural gas by the State Oil Company to Türkiye, the supply of natural gas to the Bulgarian market via Türkiye, the establishment of a framework for cooperation in the field of deliveries to Nakhchivan and Turkmen gas via Azerbaijan and third countries to Türkiye, and the third agreement concerned the aforementioned framework.
The aforementioned documents serve to consolidate the agreements reached in May.
Ankara is contemplating the possibility of receiving Turkmen gas via Iran on a swap basis, with some of it potentially destined for Türkiye via Azerbaijan. "With the implementation of the aforementioned swap, our primary focus is now on Turkmen gas supplies to Iran, which will then be supplied to us either at the Iranian border or via the Azerbaijan-Iran connection. In the initial phase, the projected volume is estimated to be between 1.5 and 2 billion cubic metres per year. "This could also serve to guarantee the security of supplies to Europe," Turkish Energy and Natural Resources Minister Alparslan Bayraktar informed Bloomberg. It is anticipated that a definitive agreement will be reached during the minister's visit to Turkmenistan. It is also noteworthy that Iran and Türkiye are connected by the Tabriz-Erzurum-Ankara gas pipeline, which has a capacity of 14 billion cubic metres per year. However, only 10 billion cubic metres are used annually. This gives rise to questions regarding the potential for swapping Turkmen gas through Iran and Azerbaijan for Türkiye. However, given the Turkish government's efforts to reach agreements with its neighbours, it is unlikely that Iran alone will suffice, and Azerbaijan will not be a sufficient alternative.
Türkiye has already had the experience of receiving Turkmen gas through Iran on a swap basis. It is therefore plausible that Azerbaijan may well repeat these operations, adding to them the function of a transit country, given that the necessary infrastructure is in place. It would therefore be relatively straightforward to deliver Turkmen gas to the Turkish market via Azerbaijani territory.
In conclusion, the introduction of gas into the Turkish market will enable Türkiye to diversify its sources of gas imports and establish the groundwork for eventual transportation to Europe.